להיות חולה בישראל – התאבדות פיננסית

במדינתנו ישנם רבים שחיים תחת החשש האם יצליחו לגמור את החודש. רובנו גם חוששים לחלות במחלה כלשהי, חשש זה, היה נעוץ מאז ומעולם בעובדה כי לחלות זו הרגשה לא נעימה.

 

אכן כן, שפעת הינה אחת המחלות עם התחושות הכי לא נעימות, אך כיום בישראל 2008 אנשים רבים חוששים לחלות מטעם נוסף, החשש מהצורך לשלם על תרופות או טיפול רפואי.

ממדינה שבה כל טיפול רפואי ניתן בחינם, הפכנו למדינה שבה כל אזרח מפריש ישירות משכרו לביטוח הרפואי, אך עם זאת לכל מי שידו משגת יש ביטוח משלים/מושלם וגם תוכנית גיבוי של ביטוח פרטי. למה?


ובכן, ישנם אנשים שעושים חשבונות של עלות ותועלת וחשבונות מסוג זה בדרך כלל מסתיימים בניצול שכבות חלשות. אנשי האוצר החליטו כי יש להגביל את התרופות המוכללות בסל הבריאות ואת משימת קיצוץ הסל השאירו בידי אנשי משרד הבריאות, שהחליטו אילו תרופות ייכללו בסל הבריאות ואילו תרופות יוצאו ממנו. בכל מקרה, החלטות אלה הפכו לגזר דין מוות לאנשים מסוימים.


אחת הדוגמאות הקלאסיות היא תרופות לטיפול במחלת הסרטן, שהוחזרו לסל לאחר מאבק ממושך. יופי, אנשים חזרו לקבל טיפול בסרטן. מה רבה הייתה תדהמתם כשגילו כי לאחר הטיפול התרופתי במחלה, כל התרופות של המשך הטיפול, כמו נוגדני דיכאון, אינן נכללות בסל הבריאות וכי עליהם לממן אותן בעצמם.

לחלק מהמשפחות זה היה גזר דין גרוע לא פחות. חסכונות נשברו, דירות נמכרו וחובות לבנקים תפחו. האם להיות חולה משמעו התאבדות פיננסית? בישראל 2008 נראה שכן.


אך אותם אנשי אוצר, שנראה ששולטים במדינה, החליטו להמתיק את גלולת הקיצוצים השנה ונתנו לוועדת סל התרופות ארבע מאות וחמישים מיליון שקלים. ישנה חובת גילוי, כי זהו סכום מזערי יחסית למה שנזקקי-התרופות בישראל זקוקים לו, אך גם זה טוב יותר מכלום.


סכום זה הוקצה לשנת 2008, בחלוקה שווה לאורך השנה, היינו יש להתחיל להשתמש בסכום מייד על מנת לנצל את כולו, כל עיכוב בהחלטה כיצד להשתמש בכסף יביא לחילוט החלק היחסי של הסכום עד ליום ההחלטה. רק לשם סיבור העין, כל יום שלא מקבלים החלטה עולה לחולים בישראל מיליון שקלים ורבע וכל זה קורה בשל חוסר היכולת של הממונים לאייש את תפקידי חברי הוועדה.

 

החולים משלמים

עולות השאלות הבאות: מדוע אי-החלטה מביא לירידה בסכום תקציב סל הבריאות? ומתי יתעוררו אנשי משרד הבריאות, יסיימו את תהליך המינוי ויחלו בהזרמת הכספים? הערכות זהירות גורסות כי בכסף יחלו להשתמש רק לקראת אמצע מרץ, היינו החולים יפסידו מאה מיליון שקלים.


שוב שאלה, מדוע אם כן על חוסר יכולת אנשי משרד הבריאות לאייש את הוועדה, צריכים לשלם החולים? האם אין זה נכון לאלץ את אנשי המשרד לשלם את המחיר ולא את החולים? האם אין מקום לקבל את ההחלטות ולשלם את הסכומים רטרואקטיבית לחולים?


כנראה שמשרד האוצר קרא היטב את המפה והבין שגריעה מן הסכום תשחק לידיו: מחד הם יקבלו חזרה חלק מהכסף, ומאידך הם לא יהיו הרעים שקיצצו את התקציב. בכל מקרה המפסידים הגדולים הם החולים וחבל.

שני שאפו, אם בעקבות הכתבות במדור דעות/בבלוג או שלא, החליטו בממשלה להנהיג מיסוי ירוק על מכוניות בניסיון לעודד מכוניות "ירוקות" על הכביש. כעת ניתן לקוות שיחילו חוק זה על כלל רכבי הליסינג. השני ליושבת ראש הכנסת הגברת דליה איציק, שמנעה את הכלת מס הביטוח הלאומי על עקרות הבית, כל הכבוד.

 

פורסם לראשונה בתאריך 17-01-2008 באתר nana10

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמית  ביום ינואר 17, 2008 בשעה 11:36 pm

  שם לא רק חולי סרטן צריכים לשבור חסכונות.
  בדיקת דם פשוטה, אם יש לך ביטוח טוב עולה 50$.
  אם אין לך ביטוח טוב זה יכול לעבור את ה500$
  ביקור חו"ח בחדר מיון נגמר בד"כ עם חשבון של 2000$ ויותר. ביטוחים טובים יכסו חלק מהסכום. אף פעם לא הכל.

  המצב בארץ לא כל כך טוב. אבל בהשוואה לארה"ב המצב בארץ טוב בהרבה.

  תמיד צריך קצת פרופורציה. ותמיד צריך לשאוף לשפר עוד.

 • אזרח.  ביום ינואר 17, 2008 בשעה 11:38 pm

  אם בכלל.גם הביטוח הפרטי לא משלם כשצריך אותו.אתן דוגמא.אימי נפלה ושברה את הגב.החלטנו לעשות לה ביטוח סיעודי דרך חברה פרטית מפורסמת,העובדת עם אחת הקופות הגדולות.שילמנו כשנתיים,ולצערינו אימי קיבלה אירוע מוחי.באנו לממש את הפוליסה,ונתקלנו בסירוב.מדוע? מכיוון שאימי נפלה בעבר ושברה את הגב,אין היא יכולה לקבל ביטוח סיעודי.אז שאלתי את האחראית הראשית של מחלקת הביטוח הסיעודי באותה החברה.מדוע הוצאתם פוליסת ביטוח סיעודי,כאשר אתם יודעים שאימי נפלה ושברה את גבה,ובגלל זאת אין הפוליסה של ביטוח הסיעודי תהייה תקפה?איך מוציאים פוליסה,כאשר החברה יודעת מראש שהפוליסה אינה תקפה לפי תקנות החברה?אז מה שהבנתי הוא שחברת הביטוח הפרטי מוציאה את הפוליסה,בתיקווה שלא יממשו אותה.בתיקווה ש או החולה ימות,או החולה לא יצטרך שירות סיעודי.ואם החולה כן יבקש את הביטוח הסיעודי בעקבות נזק שנגרם לו,אז חברת הביטוח תמצא תירוץ מסויים כדי לדחות אותו.בנתיים חברת הביטוח קיבלה כסף שהיא יכולה לשחק איתו ולהשתמש בו.לאחר דין ודברים קשים ביותר עם חברת הביטוח ,הוחזרו לי התשלומים השנתיים ששילמתי לריק.

 • אזרח.  ביום ינואר 17, 2008 בשעה 11:53 pm

  חוץ מזה,לא עצוב שדווקא במדינה העשירה בעולם,אין האזרחים של אותה המדינה יכולים לקבל טיפול רפואי נאות,בסכום מתקבל על הדעת?

  גם שכחת לציין שיש נקודת אור אחת חשובה בארה"ב.והיא:אנשים הנימצאים בקו העוני הרשמי,או מתחתיו,מקבלים כרטיס Medicaid המזכה אותם במבחר שירותים רפואיים,כולל קבלת תרופות עם השתתפות עצמית נמוכה.

  אני בטוח שהרבה אנשים בארץ העומדים בתנאים ל Medicaid ישראלי,היו יכולים למצוא שהרעיון של ה Medicaid יכול לעזור להם.במיוחד הרבה זקנים הנמצאים מתחת לקו העוני,והנאלצים לבחור בין תרופות ,לאוכל ,והוצאות שוטפות.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Medicaid

  Medicaid is a joint federal-state program that provides health insurance coverage to certain categories of low-income individuals, including children, pregnant women, parents of eligible children, seniors and people with disabilities.

  This program has been created in order to help these groups of low-income individuals with any and/or all of their medical bills.

  Medicaid helps individuals that have no medical insurance or poor health insurance.

 • הני  ביום ינואר 18, 2008 בשעה 1:09 pm

  נושא כאוב, וגם קרוב לבית פוגע או יפגע בכולנו.

  למען האמת, וללא התחזות, ציפיתי לתגובה כשל עמית, ידעתי שהנסיון הראשון יהא להשוות אותנו לישראל, וגם חשתי בתוכי כי אזרח (2) יעשה את המלאכה וישווה אותנו למדינות מתקדמות (ארה"ב הינה מדינה חשוכה בכל הנוגע לנושאי רווחה). מה עוד שרוב האנשים לא מכירים את התוכניות המיוחדות לעניים. לאחר 10 שנים בארה"ב בתור סטודנט לדוקטורט ו"עני רשמי" עם קבלת הביטוח לעניים, הייתי מציע למי שלא מכיר את התוכנית שלא ינסה לערוך השוואה…

  אבל יש גם עוד אופציה, לא רוצה להשוות, למרות שהמוח האנושי מעוניין כל הזמן בהשוואה, וזה נותן לו יכולת טובה יותר לעכל את המידע, לא בא לי!!!
  רוצה בלי להשוות, רוצה לקבל מה שאני חושב שמגיע לי בתור אזרח שבמשך 3 שנים מחוייב לקחת את הסיכון של הקרבת חיי יומיום, לקבל בתמורה ביטוח רפואי מקיף. לא רוצה לחשוש מחשבון רפואי, לא רוצה תעשיית ביטוחים רפואיים שהיא בלוף אחד גדול ומתמשך שמעשיר אנשים מסוימים בחסות המדינה. לא רוצה להיות נתון לחסדיהם של אנשים שיקבעו במה כדאי להיות חולה ובמה לא. נמאס!!!!!!!!!!!!!

  רוצה שלווה ונחת, רוצה לקבל שירותים, לא רוצה להיות צרכן, לא רוצה להיות קליינט, רוצה להיות אזרח עם זכויות (בואו לא נתחיל כלל לדבר על חובות כי בזה אין למדינתנו סוף). נמאס לי גם מההשוואות חסרות הבסיס למדינות לא מתאימות, ומההסתכלות התמידית על איפה יותר גרוע.
  מותר לי ואף רצוי לדרוש את זכויותי, אולי צריך להקים מפלגה אזרחית ולהתמודד לכנסת, ואם היא לא תיבחר כל אלו שיבקשו זכויות אזרח לאחר מכן, נצטרך להשתיק אותם הטענה שהם לא הצביעו נכון, לא יודע מה, מרגיז!

  תגובה מהבטן,
  סופשבוע נעים ומאוד בריא
  הני

 • אזרח.  ביום ינואר 18, 2008 בשעה 5:43 pm

  צודק.למה להשוות לארה"ב? יש להשוות למדינות סקנדינביה.

  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=4931

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3327097,00.html

 • RED1917  ביום ינואר 18, 2008 בשעה 9:14 pm

  יש כוח אחד ויחיד היכול לשנות המציאות הנוראה בה אנו חיים באזור וכוח זה הוא מעמד הפועלים הערבי ובראש וראשונה במצרים. הדבר היחידי החסר לו הוא ההכרה שהוא מסוגל לעשות מהפכה סוציאליסטית. המאבק להכרה מהפכנית הוא המאבק להקמתה של מפלגה מהפכנית של מעמד הפועלים בכל מדינה. מהפכה אשר תשבור את מנגנון המדינה הבורגנית ותקים את הפדרציה הסוציאליסטית של המזרח התיכון. פדרציה שתכלול את פלסטין כולה כמדינת פועלים. לעם הפלסטיני הזכות הגדרה עצמית על כל ארצו. היהודים הרוצים לחיות בארץ זו לא כעם אדונים יקבלו במדינה זו אליה יחזרו הפליטים , זכויות שוות כולל אוטונומיה תרבותית.
  המלחמה של ישראל בעזה היא המשך המלחמה של 47-8 לא מלחמה חדשה שנפלה מהשמיים. מלחמה ותימשך כל עוד לא תהיה מהפכה סוציאליסטית. אנו חיים בתקופה האימפריאליסטית, תקופת השקיעה של הבורגנות אותה אפיין לנין ובצדק בתקופה של מלחמות ומהפכות

 • הני  ביום ינואר 20, 2008 בשעה 3:41 pm

  לקח לי יומיים להירגע, זה ממש מביא אותי למקומות לא טובים כל העניין הזה של הרפואה והתרופות. מצד אחד ישנה מן הרגשה של מחויבות בלתי מתפשרת למדינה (צבא, מילואים ושנור בלתי פוסק) ומצד שני ישנה מן חדלות ואימפוטנטיות מוחלטת בכל הנוגע לזכויות אזרח. כן מערכת בריאות הינה חלק מזכויות האזרח הבסיסיות ביותר.

  לא יודע אדום1971 יש לי הרבה בעיות עם הפתרון, מה יקרה אם חלק יחליטו שמקום היהודים אינו כאן? בוא לא נשכח שהחזון המקורי של תנועת העבודה לישראל היה סוציאליסטי, ראה לאן זה הביא אותנו….

  יש לי עוד מחשבות בנושא, ואני חושב שיהיה פוסט המשך לעניין, נראה.

  בכל מקרה, אני מאחל לכולם שבוע מוצלח
  שלכם
  הני

 • אסי סיקורל  ביום מרץ 27, 2008 בשעה 1:07 am

  שמעתי אותך היום ברדיו, וראיתי את הפוסט הזה. פעמים הרבה כתבתי אצלי על הנושא הזה. אנסה לשלוח לך קישורים. בכל מקרה, אני מניח שלפני שמדברים על "זכויות אדם" המצאה ליבראלית נאורה, שמקפידה על זכויות של מיעוט מורם מעם של עשירים, כדאי לדבר על "זכויות בסיסיות" הרבה יותר חשובות מהזכות לחופש מחשבה, התאגדות או ביטוי.
  הזכות לחיות, חיים משמעותיים בבריאות.
  הזכות למים נקיים.
  הזכות למחסה.
  הזכות לביטחון אישי.
  אסי

 • הני  ביום מרץ 27, 2008 בשעה 7:28 am

  כל מילה בסלע!
  הני

 • אני  ביום יוני 20, 2009 בשעה 2:14 pm

  קישור לסחבת של חברת ביטוח מגדל במתן פיצוי לאובדן כושר עבודה

  mytower.co.il

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: