המרצע יצא מן השק

מסקירה של אירועי השבוע האחרון אני יוצא בקריאה להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי. החברה, הכלכלה והפוליטיקה שלנו על סף פשיטת רגל: מרבית ההון במדינה נשלט בידי מספר משפחות מצומצם, התערבות בנק ישראל ברכישת דולרים משרתת את בעלי הממון ומצב של המון עשירים ומעט עניים מסמל עבדות ולא דמוקרטיה

 

 

כמה אבחנות על חברה בדרך להתפוררות מוחלטת. אובדן הדרך, אלו הן מילים גדולות, כשאומרים על מישהו או משהו בלשון מטאפורית כי הם איבדו את הדרך, זה נשמע רע, גדול וחמור.

 

ובכן לצערי היום יש לי קריאת כיוון. רבותי, נראה כי אנו מאבדים את הדרך; החברה, הכלכלה והפוליטיקה שלנו על סף פשיטת רגל והשבוע האחרון הביא עימו כמה סימני אזהרה. אנא התעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי.


נתחיל עם הבלוף הגדול ביותר שממשיך להיחשף סביבנו. המצב הכלכלי שלנו מצוין ואנו נמצאים בתקופה של שפע כלכלי. יכול מאוד להיות, אם את או אתה, קורא יקר, מהווים חלק מ-19 המשפחות ששולטות ביותר מחמישים אחוז מההכנסות במשק! אתם מבינים, בהנחה כי משפחות אלו גדולות במיוחד, 50 איש למשפחה, והרי אנו יודעים שזה לא המצב, יש במדינה 950 איש ואישה ששולטים בערך ב-60% מסך ההכנסות, בעוד אנו בני התמותה, כששה מיליון, מסתפקים ב-45% מסך כל ההכנסות. צדק חלוקתי זהו שם המשחק.


מעבר לכך, אחרי התרעות חוזרות ונשנות שהשוק הכלכלי עומד בפני התמוטטות, בשבועות האחרונים אנו עדים להתמוטטות שער הדולר. דבר זה עוזר לרבים מאיתנו, בעיקר אלו שחיים לפי השקל, כוח הצריכה שלנו גדל, ואנו משלמים עבור סחורות רבות פחות.


אך לקבוצה קטנה זה לא טוב, אלו הם האנשים שמייצרים בשקלים ומוכרים בדולרים. עבור אלו החליט נגיד בנק ישראל, מר סטנלי פישר, אבי האי-התערבות, להדפיס מיליארדים של שקלים ולקנות דולרים על מנת לעצור את הפיחות בשערו של הדולר.

 

שוק חופשי – לעשירים בלבד

כפי שאמרתי שוק חופשי, אך לעשירים בלבד. כל עוד השוק עובד לטובת בעלי המאה הוא חופשי, מרגע שיש התהפכות של היוצרות והשוק מטיב מעט עם העם, הוא כבר לא כל כך חופשי. אני ממש מחכה לתגובותיהם של הכלכלנים ולהסברים שלהם להתערבות זו.


לסיום הסקירה הכלכלית הוורודה, שהרי רבים אומרים מה הוא מבין והוא אפילו לא כלכלן, מפרסם האקונומיסט, שהוא דרך אגב המגזין הכלכלי החשוב בעולם, את הניתוח שלו לכלכלת ישראל.

על פי מומחי העיתון, יש לנו, רחמנא ליצלן, כלכלה של מדינת עולם שלישי. יש לנו בירוקרטיה מסורבלת, תשתיות בינוניות, פריון נמוך בתעשיה, תלמידינו מפגרים באופן ניכר אחר תלמידי העולם, ולבסוף הם טוענים שהעושר מרוכז בידיים מעטות מדי ושיעורי העוני לא הצטמצמו גם בתקופות צמיחה.

ובכן, אותם אי אפשר להאשים באי הבנת הכלכלה, שהרי האנליסטים שלהם למדו באותם בתי ספר לכלכלה של נערי האוצר ומרעיהם. אז מה יכול באמת להיות שצריך מהפך ושינוי בסדרי העדיפויות, אתם יודעים, אי אפשר מדינה דמוקרטית של קצת עשירים והמון עניים. זוהי לא דמוקרטיה, לזה קוראים עבדות!

בנוסף לכל אלו, אנו מגלים שערכים בסיסיים בחברה נפרצים ללא מגן וללא קול. היות ואלו קורים על בסיס יומי אציין אותם כרשימה ארוכה, חלק אני בטוח כבר נמאס לשמוע וחלק רק עולים וצצים. לדאבוני אלו הן הסנוניות המבשרות לא על בואו של החורף אלא על המבול הגדול.

אנו מקצים לחגיגות 100 מיליון שקל, אך לא מעלים את תקציבי החינוך. תקציב משרד המדע באמצע שנות ה-90 היה 300 מיליון שקל, כיום רק 60 מיליון. אם אונסת את בניה, הורים מכים את ילדיהם עד לאשפוזם, צלבי קרס הפכו למראה שכיח ללא קשר לאנטישמיות אלא על תמונות של שופטים וקברי עולים אתיופים שנהרגו בפעילות מבצעית של צה"ל. ילדים נדרסים בכבישים ועל חוף הים ואלו שמנסים לעזור מוכים קשות, אנו שודדים את הזקנים אך לא מסתפקים בכך וגם מכים אותם נמרצות, אנו מביאים את הנזקקים לסף יאוש והם עולים לכנסת עם בלוני גז וילדיהם הנכים כי הם לא קיבלו כסא גלגלים שיאפשר להם מוביליות מינימלית. קשה נכון, ואלו הם רק מהשבוע האחרון, מה יהיה? לא יודע קשה.

 

לשבוע מלא רק בבשורות טובות.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר NANA10 בתאריך 07-04-2008

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום אפריל 7, 2008 בשעה 9:44 pm

  +

 • הני  ביום אפריל 7, 2008 בשעה 11:42 pm

  נסחפת, אני מחר מוריד את התגובה , לא פני שאשמור אותה לעצמי על מנת לקרוא אותה במלואה. אשמח אם תחליפי אותה בקישור למקור.

  אזרח, תודה.
  הני

 • דרומי  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 12:31 am

  בין ההון לעבודה יש הרבה קונפליקטים מובנים, אבל יש גם כמה אינטרסים משותפים.
  אם הדולר יתרסק ונפסיק לייצא לארה"ב, הרבה בעלי הון ידפקו מזה. כתוצאה מכך, הם יסגרו את המפעלים שלהם – וידפקו בתורם את העובדים.

 • אזרח.  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 7:38 am

  http://www.acheret.co.il/bin/en.jsp?enPage=HomePage

  גיליון מספר 43 | מדינה בצלמם: פקידי האוצר מעצבים מחדש את הישראלים.

  http://www.acheret.co.il/bin/en.jsp?enDispWho=Issuel95&enPage=ArticlePage&enDisplay=view&enDispWhat=object

  http://www.acheret.co.il/bin/en.jsp?enDispWho=Articlel865&enPage=ArticlePage&enDisplay=view&enDispWhat=object

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3351879,00.html

  שיעור 13: כישלון הניאו-ליברליזם

  פער עצום, אותו מתחזקים בעלי הכוח וההון והאליטות הכלכליות, קיים בין המודל הכלכלי הניאו-ליברלי לכלכלה הריאלית. מערכת משומנת של הונאה והסוואה, הכוללת את כלי התקשורת ומוסדות "אינטלקטואליים", מפיצים את התפיסה ומונעים מהציבור מידע. אמנון פורטוגלי מנתח את הניאו-ליברליזם על תוצאותיו ההרסניות

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3510567,00.html

  זהירות! הקאמבק של המשטר הפיאודלי

  התלות ההולכת ומתעצמת של הפוליטיקה בהון גורמת לרעיון הדמוקרטי לאבד מתוקפו. האם הפיאודליזם ממלא את הקליפה הרעיונית שהתרוקנה? ישי גבריאלי תוהה האם אין ברירה אלא להיכנע ל"ניאו-פיאודליזם" המאיים להחליף את הדמוקרטיה

  http://www.ynet.co.il/headlines/1,7340,L-3621-24082,00.html

 • הני  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 9:35 am

  אכן כן, הפחד הגדול מפעלים יסגרו כתוצאה מנפילת הדולר, בחייך דרומי תתעורר, זוהי הפיקציה השקרית הגדולה ביותר שנאמרת כמנטרה יום אחר יום, שיסגרו את המפעלים ושילכו מכאן אולי אז המפעלים יעברו לציבור ובמקום להרויח משכורות רעב הם יהיו מפעלי בשיתוף עובדים והמדינה ודברים יראו אחרת. אני לא רואה את המדינה יכולה לנטוש את כלל אזרחיה שהרי רובנו עובדים במפעלים הללו. אתה יודע מה אולי זה הפתרון…..

  אזרח, אכן כן, המון כותבים על חזרה לפאודליזם…מפחיד!

  הני

 • הני  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 3:08 pm

  הי תמר, מאוד מעניין מה ששלחת כתגובה. והיות ואני רוצה שאנשים יקראו, העלתי את המאמר לקובץ ושמתי אותו באתר שלי וניתן לקרוא אותו מתוך הקישור הבא:
  ftp://ftp1.idc.ac.il/Zubida/borsak.pdf

  להבא מי שרוצה להעלות תגובה ארוכה שמיוחד אנא שלחו לי אותה ואני אעלה אותה בתור קישור
  בברכה
  הני

 • תלמיד  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 4:56 pm

  הי הני,
  לגבי הסייפא של המאמר – גם אם נחשוב שגלובליזציה היא שורש כל הרע בעולם, עדיין צריך להכיר בעובדה שהיא כאן. התשובה לבעיות שהיא יוצרת לטעמי היא עבודה קשה יותר על הקניית ערכים "מלאים" לחברה בעלת ערכים "חלולים". הדוגמא הטובה ביותר, לטעמי, לכך תהיה בנושא שעליו דיברת בסוף המאמר – תקציב חגיגות ה- 60. בידיעות אחרונות פורסמה כתבה בסופ"ש האחרון על הפיאסקו הגדול שמנהלת "כבוד" השרה רוחמה אברהם-בלילא בנושא. האם הצבת דגל ענק באילת מסמלת את חגיגות ה- 60 של המדינה? אילו בדיוק אותם ערכים חלולים עליהם אנו מדברים. קיימות כל מיני התנגדויות אזרחיות לנושא (וכל מי שבפייסבוק בטוח כבר קיבל הצעה להצטרף לקבוצה שמתנגדת לביזבוז הנוראי הזה) אבל אני חושב שכאן זה מקום מצוין דווקא בשבילך לקום ולעשות מעשה – אגד את המרצים בבי"ס לממשל של הבינתחומי שיקומו כקול אחד כנגד ההתפלשות הבזבזנית הזאת בערכים חלולים – אולי לכם באמת תהיה השפעה אמיתית על הנושא – לא דף וירטואלי בפייסבוק, אלא קול צעקה אמיתית של מיטב המוחות במדינה! השרה אברהם מסתתרת בכל תגובה אפשרית לנושא תחת עבודה "לפי כללי המנהל התקין" – בוא נראה אותה אומרת את זה לרפי מלניק, עמנואל גוטמן, דייב נחמיאס וכל שאר החברה.

  יאללה הני, זרקתי את הכפפה – כשתרים אותה אני מבטיח שגם התלמידים יצטרפו.

 • הני  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 6:51 pm

  אחל באומרי שאינני מסכים שהגלובליזציה כאן וכל שעלינו לעשות הוא להרים את הידים, אפשר וצריך להילחם בתופעה. ויש המון קבוצות שנלחמות בגלובליזציה.

  לגבי חגיגות שנות ה-60 כבר יצאתי נגד במאמר ואני מבטיח לעשות זאת שוב, לי אין שום בעיה לעשות באופן פומבי, אך אינני חושב שרבים יצטרפו מהסגל. אם אתם רוצים תמיכה כסטודנטים אני אשמח לשתף פעולה, אך עשה טובה ותפסיק לזרוק כפפות פשוט יותר להתחיל פעולה, וכל מי שיראה בה חשיבות יצטרף, והאמן לי אני אהיה בין הראשונים.

  הני
  נ.ב. וזו לא צריכה להיות הפעולה היחידה שלכם כסטודנטים. אבל זה אחלה של התחילה.

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 8, 2008 בשעה 9:06 pm

  כדי לקרוא את המאמר נדרש לאמת סיסמא

 • הני  ביום אפריל 9, 2008 בשעה 12:13 pm

  כעת ניתן לקרוא ללא סיסמא
  הני

 • משה בן שלום  ביום אפריל 9, 2008 בשעה 5:48 pm

  אני לא מאמין שהעלית את התיעוב הזה לאתרך. לצערי יצא לי לקרוא בו ובשקריו ואני יכול להגיד לך שהוא מעליב אותי אפילו אישית כי סבא שלי הגיע לפה אחרי שקיבל מידע מוקדם שרצו לעצור אותו בעיראק (על לא עוול בכפו) ונאלץ לברוח בדרך מסוכנת לאיראן. הוא הגיע כמה חודשים לפני עזרא ונחמיה והיה חלק ממאמץ הקליטה של העולים. סבתי עבדה אזד בתור רופאה וקיבלה עולים לטיפול באוהל באמצע הלילה בעבודתה במחנה. אז להגיד עליו שהוא אחראי ל"השמדה" של עולי עיראק? לתמר כבר הערתי ובושה אין לה… אבל לך? איך אתה מסוגל לסמוך ידך על דבר כזה? אזניים תצלינה!

  ובנוגע לנושא ה DDT, אני ממליץ לך לקרוא את "חלומות בטטראן" של בדרי פטל, שכותב מה שכל בר-דעת היה אומר – הוא הבין טוב מאוד את משמעות הריסוס ב DDT והעריך את ישראל על כך שהיא טורחת למנוע התפרצות מחלות, בהיותו בעל ידע ברפואה מונעת עוד מבגדד. אז גם הוא רוצח?

  חוץ מזה, גם אשכנזים היו שם (בניגוד לנכתב) וגם חלק מעולי עיראק קיבלו בתים של פלסטינים (בניגוד לנכתב) ובכלל אני לא מבין למה אני טורח להגיב עניינית למסמך כזה שלא מצדיק זאת.

  בכל אופן, זה ביקורי האחרון באתר זה. אינני מוכן יותר לתת יד למי שתומך בעלבון אישי שכזה למשפחתי. שום תוכן שהוא, ויהיה אטרקטיבי ככל שיהיה (קרי, שאר הבלוג) לא מצדיק מפח נפש שכזה. אני מבקש ממך להסיר את המסמך הזה, לטובת הבאים אחרי.

  משה.

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 9, 2008 בשעה 11:56 pm

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1055013

 • הני  ביום אפריל 10, 2008 בשעה 12:13 am

  אני מצטער על כך שאתה מרגיש פגיעה אישית מהמסמך ומכבד את בקשתך ואבין אם לא תרצה להגיב או להשתתף בבלוג שלי.

  אך לצערי היות ואני מאםשר דיון פתוח ולא נוטה לצנזר דעות יהיו אשר יהיו כל עוד הם לא מכילות נאצות, אני נותן במה לדוברים ולתכנים השונים.

  אתה מוזמן להתווכח להגיב ואף להפריך את הכתוב במאמר זה אך לא לסובב את גבך לדעתי אתה עושה טעות (ואני מאוד אוהב את ההתכתבות ביננו והייתי שמח אם תשקול שוב את הנושא).

  אהרון, מברוק! הפעם התגובה שלך במקום ובזמן המתאים!

  הייתי מציע שלא רק תשים קישור אלא תענה לטענות.

  בברכה
  הני.

 • הני  ביום אפריל 10, 2008 בשעה 12:38 am

  עם כל הכבוד אינכם יכולים להעלות תגובות של 25 עמודים לבלוג שלי! זה נוגד כל הגיון או כללי הגינות.

  אנא, העלו את תגובתכם וקישור לדברים שלכם מאתר הבית שלכם או כל מקום אחר, אחרת אאלץ למחוק את תגובותיכם, ממש כפי שעשיתי הפעם לתגובתו של אלון לסל.

  אנא השתמשו בשיקול דעת עם התגובות.
  בתודה מראש
  הני

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 10, 2008 בשעה 10:59 pm

  אמר פרופ ישעיהו ליבוביץ' עליו השלום
  "המניע הנפשי החזק ביותר בקרבי הוא שנאה לעבודה זרה ועבודת אלילים"

  זוהי חוצפה לבקש ממני להכיר ברעיון הפוליטי של "יהודי-ערבי" דהיינו שלאבותי ולי יש זיקה פוליטית
  ל
  אל אומה אל ערבייה או אל וואטאן אל ערבי

  זעם קשה מתעור בי כאשר מגדירים אותי כערבי בן דת משה שנמצא בקשר דיכוטומי עם ה"ציונים האשכנזים"

  הרעיון של "יהודי-ערבי" במובן הפוליטי הוא מתועב ומשוקץ ואת אלה שמנסים ל"שוק"את הרעיון תוך הצדקת פוגרומים שעשו ערבים ביהודים יש לרדוף עד חורמה

 • הני  ביום אפריל 11, 2008 בשעה 12:12 pm

  אני לא מבין, מי מגדיר אותך? זכותך להגדיר את עצמך איך שתרצה, וזכות אחרים להגדיר את עצמם בצורה אחרת.
  זכותך גם להילחם ולא להסכים להגדרה, אבל רדיפה עד חורמה? למה מה קרה? האם אתה הוא זה שקובע את הגבולות? האם לך מוחר לחסל את אלו (שהרי זו רדיפה עד חרמה!)

  קח אויר ותן טיעונים טובים כנגד, זה ישרת את מטרתך טוב הרבה יותר מכל דבר אחר.
  שלך
  הני

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 11, 2008 בשעה 6:28 pm

  מותר לגשת לרשת ולצלם קטעים ממאמרים ברשת שכתבו "יהודים-ערבים" ולהנציח אותם ב
  flickr

  מה לעשות ?

  אם יש תרעומת על כך שהמרכז למורשת יהודי בבל מבקש למד בבתי הספר שהיה פרהוד אז כותב המאמר יוצא רע ורע מאוד

 • הני  ביום אפריל 12, 2008 בשעה 9:02 am

  שים לב אהרון, אתה אף פעם לא עונה לעניין. אתה אומר אמירות ללא כל ביסוס (בניגוד לאלו שאתה נלחם בהם). ואין שום ממש במה שאתה אומר אל מול אותם טענות של אנשי הקשת וקדמה לפי דבריך. בעיקר אני חושב שזה חבל…

  בברכה
  הני

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 12, 2008 בשעה 9:51 am

  אתה אומר אמירות ללא כל ביסוס (בניגוד לאלה שאתה נלחם בהם)

  אז
  אני ציטטתי את סמי שיטרית שאמר שתשובתו היא "חרא בעינקום" למי שטוען שערבים מוסלמים פגעו ביהודים ילידים ויש לי קטע מצולם לזה

  אני צילמתי את הקטע של שנהב שמתרעם על כך שהמרכז למורשת יהדות בבל דורש ללמד את נושא הפרהוד בבתי הספר

  אני צילמתי את הקטע בו שמואלוף מזכיר את הקשר בין העשירים היהודים לקולוניאליזם הבריטי כתירוץ לפרהוד

  על מה מבוססות הטענות של אלה שאני נלחם בהם ומה הרפרנס שלהם

  1. השלכת פצצות על ידי יהודים לבית הכנסת מסעודה שם טוב

  2. הקרנת העולים כנגד גזזת למטרות ניסויים רפואים ובזדון

  3. חטיפת ילדי תימן ומכירתם לאימוץ בהוראת המימסד

  אני מצפה שתאמר שאני עושה שימוש בציטוטים סלקטיביים במאמרים שנכתבו כדי לעשות רצח אופי ל"יהודים-ערבים". לבינתיים הצילומים נמצאים בבלוגים ובפליקר

  כאשר עניינם של ה"מותקפים" יעלה לדיון ציבורי אוציא את דבריהם מהנפתלין ואני מקווה להצליח כמו שימיני הצליח עם אייל סיון

 • יוסף בן דוד שורץ  ביום אפריל 12, 2008 בשעה 8:28 pm

  אנו עדים בימים אלו להפגנות שהולכות וגדלות בחלקים שונים של העולם "השלישי" כנגד עליית מחירי המזון המאיימים על קיומם של מאות מיליונים. השבוע בלבד שמענו על התנגשויות של "כוחות הביטחון" במצרים ובהאיטי כנגד מפגינים.

  האידיאולוגים הבורגנים אינם יכולים להסתיר עוד כי חלק ניכר מהאנושות נדון לכליה בעקבות הרעב ההולך וגדל. אולם כמובן שאין הם מגלים לנו את הסיבה לרעב זה, אלא מטילים את האשמה על המוני העולם השלישי המביאים לעולם יותר מדי ילדים ולכול היותר את המשטרים המושחתים "בעולם השלישי"
  אולם במציאות, הכלכלה הקפיטליסטית העולמית הנשלטת על ידי מונופולים וקרטלים הסובלת ממשברים של עודף ייצור , באותו זמן היא היוצרת רעב ברוב חלקי העולם. בעלי ההון הגדולים הם האחראים לג'נוסיד ולא העצלות לכורה ועודף הילודה.
  כמובן שהממשלות בעולם "השלישי" הן ממשלות מושחתות, שכן אם לא היו מושחתות ורוקדות לפי החליל של האימפריאליסטים היו מכריזים עליהן כטרוריסטיות והיו מפילים ואתם בהפיכה צבאית המאורגנת מוושינגטון לונדון או פאריס.

  לא חסר מזון בעולם, מגדלים למעשה מספיק יבולים כדי להאכיל את כל אוכלוסיית העולם. הבעיה היא
  בשיטה של הבעלות על אמצעי הייצור והחלוקה.

  למעלה מ-800 מיליון בני אדם בתהליך של השמדה כתוצאה מרעב תוצאה של שיטת הרווח של המונופולים. מדי שנה מתים קרוב ל20 מיליוני בני אדם כתוצאה משימור הבעלות הפרטית על הכלכלה העולמית. במלחמת העולם השנייה שערכה 6 שנים מתו פחות בני אדם מאשר מתים בתקופה דומה של שש שנים כיום.

  כדי להבין מדוע יש רעב בעולם "השלישי" יש לבחון מה עושים המונופולים של המדינות האימפריאליסטיות במדינות אלו . למשל במקסיקו , החצר האחורית של ארצות הברי מגדלים תרנגולות אותםן מאכילים בתבואות. תרנגולות אלו אוכלות יותר תבואות מאשר בני האדם, בעוד רוב התרנגולות מיוצאות לארצות הברית.
  באותו זמן במדינות האימפריאליסטיות עצמן העוני הולך וגדל כתוצאה של אבטלה ,העדר מקום מגורים והגידול בגטאות של העניים. בארצות הברית "הדמוקרטית" ל40 מליון אין ביטוח רפואי והאנאלפביתיות הפונקציונאלית עומדת על יותר משלושים אחוזים.

  תוכניות "הסיוע" של האימפריאליזם במדינות "העולם השלישי" מוליכות לצמיחה בגידולים. אולם באותה עת מספר העניים הסובלים מחוסר קלוריות מספיק כדי להתקיים הולך וגדל ביחס ישיר לצמיחה בתפוקה של הגידולים.

  זה נשמע כפרדוקס כל עוד שלא מבינים כי השיטה הקפיטליסטית לא נועדה להאכיל בני אדם עובדים , או לספק להם קורת גג ולבוש אלא היא מבוססת על הניצול של מעמד הפועלים, אדמות זולות ומקורות טבע דומים כדי להגדיל את הרווחים של בעלי ההון הגדולים.

  התקופה הנוכחית בה אנו חיים היא התקופה של האימפריאליזם-שקיעתה וריקבונה של החברה הבורגנית. בניגוד לאגדות בדבר כלכלת שוק חופשי , הרי הכלכלה נשלטת על ידי מספר קטן של משפחות השולטות על המונופולים. למונופולים אלו אין אינטרס בפיתוח כוחות הייצור, משום שהשקעות בהון הקבוע מביאות לנפילת שער הרווח. על מנת להתגבר על תופעה זו אותם בעלי ההון, במקום לפתח את המכונות ולהכניס מכונות חדישות יותר, משתמשים באותן מכונות אותן הם העבירו ל"עולם השלישי" באמצעותן הם סופר מנצלים את מעמד הפועלים התעשייתי ואת האיכרים ועובדי החקלאות. באותו זמן אין הם משאירים את רווחי הענק שלהם ב"עולם השלישי" ומפתחים שם את כוחות הייצור, אלא רווחים אלו זורמים חזרה למונופולים במדינות האימפריאליסטיות..

  אין זה נכון כפי שטוענים תומכי התיאוריה הגזענית של מלתוס כי יש יותר מדי בני אדם . אילו זה היה נכון הרי היינו רואים רעב חמור ביותר באזורים הצפופים ביותר כמו הערים הגדולות כניו יורק, לונדון ופריס. במציאות במקסיקו בה למרבית האוכלוסייה אין די מזון, יש יותר אדמה מעובדת מאשר קובה הענייה אשר בה לא סובלים עד כה לפחות מרעב. ההבדל הוא כי במקסיקו שולטים המונופולים בעוד קובה נפתחה רק בשנים האחרונות להון הזר.

  בארצות העולם השלישי- הארצות המייצאות חקלאות היבולים נמוכים ובדרך כלל חד שנתיים. הדבר מעיד כי אין למונופולים השולטים בהן כל אינטרס בפיתוח שיטות הגידול החקלאי משום שיש להם כוח עבודה זול ביותר, המאפשר להם רווחי ענק.

  מי ששולט על החקלאות בעולם השלישי אינם בעלי ההון המקומיים המשתפים פעולה עם האימפריאליסטים אלא חברות ההון הגדולות כמו קרפט, נביסקו וקרגיל המסתייעות במדיניות של הבנק העולמי ובקרן המטבע הבינ"ל אשר בין השאר חייבו את מדינות העולם השלישי לעבור מגידולי יבולים חקלאים לצריכה אנושית מקומית, ליבולים לייצוא גידולים רווחים עבור חברות ההון הגדולות כדי לשלם את החובות הגדלים שלהן להון הפיננסי האימפריאליסטי ובאותו זמן לקנות מזון מהמדינות האימפריאליסטיות. כך למשל יבול נפוץ במדינות העולם השלישי הוא יבול לייצור דלק ביו אורגני שלא ניתן לאכילה משום שהוא רעל. בין השאר נאלצות מדינות העולם השלישי לגדל יבולים להאכלת פרות וחזירים לייצוא , כאשר חברות המזון המהיר מקדונלד, קנטאקי פריי צ'יקן ופיצה האט משתלטות על חלק ניכר מהשוק הן במדינות האימפריאליסטיות והן בעולם השלישי ומאכילות את האוכלוסייה הן במדינות האימפריאליסטיות והן זו שלה יותר כסף בעולם השלישי, באותו בשר במחירים יותר גבוהים, בעוד חלק ניכר מהאוכלוסייה אינו מסוגל לקנות בשר וגם לא תחליפי בשר.
  כדי לגדל תרנגולת יש צורך ב2 ק"ג של תבואה לק"ג בשר , לגדל חזיר יש צורך ב 4 ק"ג של תבואה לק"ג בשר ולגדל בקר יש צורך ב 7 ק"ג של תבואה לכל ק"ג של בשר.. התוצאה היא שבעוד ייצוא העוף והבשר לחברות ההון הגדולות הולך וגדל הוא מביא לתמותת בני האדם מרעב..

  מעמד הפועלים הסופר מנוצל בעולם השלישי מרוויח פחות משני דולר ליום, ולכן גם יכולת הצריכה שלו את המוצרים שהוא מייצר מצומצמת ביותר. באותו זמן במדינות הסמי קולוניאליות משתמשים באדמה כדי לייצר מספר מצומצם של יבולים שנועדו לייצוא. כך למשל באמריקה הלטינית ובקריביים חמשת הגידולים הנפוצים אותם מגדלים על האדמות הטובות ביותר הם קפה, בננות, קוקה סוכר ובשר. לבורגנות המקומית המשתפת פעולה עם האימפריאליסטים שלה האמצעים לחיות ברווחה, אין כל בעיה עקרונית עם מצב זה. התפקיד שהיא לקחה על עצמה הוא לפתח כוחות דיכוי חמושים "כוחות ביטחון": צבא ומשטרה כדי לדכא כל התקוממות כנגד סופר הניצול והרעב ההולך וגדל.

  בשם "המהפכה הירוקה" הבנק העולמי מאז שנות השישים ובמיוחד מאז שנות השמונים מתערב במדינות הסמי קולוניאליות כדי לחייב אותן לגדל בעיקר סוגי יבולים לטובת חברות ההון הבינלאומיות, (מונו קולטרה ) תוך דילול האדמות מהמלחים הטבעיים ונטישת והרס זנים חקלאיים שונים. הצעד הבא בהרס החקלאות של מדינות "העולם השלישי", "המהפכה הכחולה" היה גידול בחוות ימיות ענקיות של זן אחד בלבד במיוחד חיסלונים (שרימפס.) לייצוא עבור העשירים במערב. התוצאה היא המלחת מי התהום כתוצאה של שאיבת יתר מהבארות הגורמת לחדירת מי ים לתוך מי התהום. בנוסף חדירת חומרי דישון חקלאיים גורמת גם היא להמלחת מי התהום לכך נוספו זיהום מי התהום או זיהום הבארות על ידי חדירה של מי ביוב, שאריות של דלקים מתחנות דלק, ושפכים תעשייתיים הגורמים לזיהומם ע"י חיידקים ורעלים.
  התוצאה היא הרס המדגה והאדמה החקלאית ועמה הרס אפשרות המחייה של מרבית האיכרים באזורים של חוות החיסלונים.

  באפריקה שם מתרחשת כיום השואה האנושית הגדולה ביותר בהיסטוריה אדמות חקלאיות שבהן רעו עדרים מקומיים, גדלו עצי פירות ואגוזים הפכו לאדמות לגידול אינטנסיבי המדלל את האדמות ככותנה ובוטנים לייצו

  עתה עם החרפת המשבר הכלכלי הקפיטליסטי העולמי מחירי המזון עולים במהירות ויחד עמם האינפלציה גואה ומגיעה במדינות כמצרים למשל לאינפלציה דו ספרתית.

  לבורגנות המקומית הפועלת כשוטר המקומי של האימפריאליזם יש רק פתרון אחד, לנסות ולשבור בכוח את הפגנות הפועלים והעניים ולנסות להטות את זעם ההמונים לאפיקים של שוביניזם, קסנופוביה שנאה לנשים ולהומוסקסואלים ומלחמות חדשות.

  בעיני המעמד השליט האויב של המדינה המצרית הבורגנית אינו האימפריאליזם , אלא המוני עזה החיים במצור כאשר הם מסייעים למצור אותו הטילה המדינה הציונית על המוני עזה. הם חוששים מהסולידאריות של פועלי הכותנה במצרים עם המוני העם הפלסטיני המדוכא. הם חוששים מחוסר היציבות של האזור כתוצאה מהכיבוש האנגלו-אמריקאי של עיראק ומההתנגדות הגוברת כנגדו.

  התנאים האובייקטיביים והסובייקטיביים למהפכה של מעמד הפועלים הערבי בראש ההמונים הולכים ומבשילים, מה שחסר היום יותר מכל דבר אחר היא הנהגה מהפכנית מרקסיסטית –מפלגה מהפכנית של החלק המודע של מעמד הפועלים שתנהיג את המעמד ואת המוני הפועלים למהפכה סוציאליסטית אזורית כחלק ממהפכה סוציאליסטית עולמית.

  הבורגנות מתחילה להבין כי קיימת אפשרות זאת ועל כן היא וכל משרתיה הזעיר בורגנים יעשו הכול כדי לנסות ולהטות את הגל של המאבקים המתפתח לאפיקים בטוחים על מנת לשמר את שלטון בעלי ההון הזרים והמקומיים.

  אנו בליגה הסוציאליסטית האינטרנציונאליסטית הכרזנו מלחמה לא רק כנגד הבורגנות אלא כנגד כל הנוכלים הזעיר בורגנים המשרתים את בעלי ההון בתקווה לשמר את כוחם בדרך של הונאת מעמד הפועלים וההמונים. המטרה שלנו היא לסייע למעמד הפועלים באזור להסיק את מלוא המסקנות המהפכניות ולסייע בבנייתה של מפלגתו המהפכנית של מעמד הפועלים העולמי.

 • משה בן שלום  ביום אפריל 13, 2008 בשעה 11:04 pm

  יבד"ש + בורסוק = 'קדמה'
  יבד"ש + בורסוק + אהרון תמוז = פורומי 'תפוז'.

  איפה אפשר לנהל רב-שיח קצת יותר אינטיליגנטי מזה?

  אני מציע לך לשקול שוב את החלטתך ולו רק מטעמי בקרת איכות, למרות מה שהוסדר.

 • הני  ביום אפריל 13, 2008 בשעה 11:31 pm

  משה, זה לא נשמע טוב "למרות מה שהוסדר"!
  לא הוסדר דבר משום שאני מכבד אותך ולא רציתי לפגוע בך או במשפחתך הסברתי באופן אישי איך התגלגל המסמך לבלוג.

  אין ולא היה בכוונתי להסירו מן האתר.
  באשר למילים "מה שהוסדר" זה מאוד אמביולנטי, ולא במקום.

  אזי שלא תהינה טעויות,אין שום כוונה להוריד או לצנזר תגובות מן האתר מלבד כאלו עם קללות או נאצות, לא עבורך ולא עבורי.

  מכך שההסדר היחיד הוא ההסבר הכן שלי כיצד הגיעה המאמר לאתר, והנסיון שלי להסביר מדוע אין בכך נסיון לפגוע במשה או בני משפחתו באופן אישי. מלבד לכך שום דבר לא הוסדר, ללא שום כחל וסרק.

  אני מקווה שההבהרה ברורה לכולם.
  בברכה
  הני

 • משה בן שלום  ביום אפריל 14, 2008 בשעה 12:13 am

  מה לא נשמע טוב? גנבנו סוסים ביחד? ייבאנו אופיום מאפגניסטן? תן קצת קרדיט לקוראים שלך. אני מבין שלא תסיר את המאמר, די לי בכך שאמרת שעצם העובדה שנתת למאמר אכסניה לא אומר שאתה עומד מאחורי תוכנו.

  'הוסדר' – יושרו ההדורים. יותר טוב? אתה מוזמן לערוך את תגובתי הקודמת…

 • הני  ביום אפריל 14, 2008 בשעה 9:58 am

  לשים דברים על תיקונים. אמרתי שאינני עומד מאחורי כל התוכן שלו, אך ישנם חלקים שאני כן מסכים עימם.

  לגבי הקרדיט לקוראים, ניתן וגם ניתן, זו לא שאלה לגבי הקוראים אלא לגבי איך אני מרגיש עם האמירה.
  הני

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 20, 2008 בשעה 7:28 am

  http://www.e-mago.co.il/phorum/read-6-16636-16566.htm

 • אהרון תמוז  ביום אפריל 20, 2008 בשעה 7:29 am

  http://www.e-mago.co.il/phorum/read-6-16636-16566.htm

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: