המלאכים של כפר שלם

אנשים תמימים מגלים שהם אמורים להיות מסולקים מבתיהם במסגרת עסקת נדל"ן בחסות המדינה ועיריית תל אביב. לעזרתם מתגייסים חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, שבזכותם לסיפור העצוב הזה עשוי להיות סוף אופטימי. לא מאמינים? אתם מוזמנים לקרוא את הסיפור המדהים של תושבי כפר שלם.

 

זהו סיפור קפקאי אודות אנשים שבכל סנריו אחר היו נקראים מלח הארץ, אבל במדינת ישראל מתיחסים אליהם כפושעים, מגרשים אותם מביתם ומנסים לנשל אותם מכל זכויותיהם. למזלם ישנם עדיין מספר נבחרי ציבור שרואים את העוולות ומתגייסים לעזור להם. זהו סיפורם של תושבי כפר שלם, חלוצים אמיתיים, שיושבו באזור ספר עם קום המדינה. חלקכם יושבים ומגחכים, מה לחלוציות ותל אביב? ובכן, בשנות ה-50 כפר שלם היה אזור ספר, ובאותו אזור יושבו עולים חדשים, ברובם יוצאי מדינות ערביות. עם השנים המדינה גדלה, ואזור כפר שלם הפך למקום נדל"ני נחשב, ואדמות עליהם יושבו עולים אלו הפכו לפנינה נחשקת. אז מה עושה המדינה? במקום לנסות ולהסדיר את נושא הזכויות על הקרקע עם התושבים במקום, בצורה חשאית היא מוכרת את הקרקע ללא ידיעת התושבים ליזמי נדל"ן, הכינוי הנחמד לכרישי הנדל"ן.
 
כאן מתחיל הסיפור המבהיל, מפחיד והלא יאומן של דודי בלסי. איש זה, הוריו עלו לארץ ישראל בשנת 1950 ויושבו בכפר שלם על ידי הסוכנות היהודית. מאז משפחתו חיה בביתם שבכפר שלם. לפני 17 שנה, מגלים בני המשפחה כי הם יושבים על שטח פרטי, למרות שעד יוני 2007 הם ממשיכים לשלם רנטה לעמידר. עם פנייתם לעמידר נאמר לדודי כי האדמה היא פרטית, וכי תשלום הרנטה מקורו בטעות. למרות שישבו על הקרקע משנת 1950, לא הואילו המדינה וחברת עמידר להודיע להם על יכולתם לקנות את הקרקע. לעומת זאת יצאה הקרקע למכירה ללא ידיעת הדיירים כגניבה באישון לילה. להוסיף חטא על פשע, לא היה ניסיון לגלות לתושבים על מכירת הקרקע, והמשיכו לקחת מהם שכירות כאילו הקרקע בידי עמידר.

לאחר מאבק סיזיפי בממסד מגובה על ידי החלטת בית המשפט מחליטה עיריית תל אביב-יפו לתת יפוי כוח יזם לבעל הקרקע, לפנות את התושבים ולממש את צו ההריסה. אם לא די בכך, באותה נשימה ובחסות העירייה, החליט היזם כי לא די לו בפינוי הנפשות מבתיהן מזה 60 שנה, וברוב חוצפתו החליט לתבוע את האדם, מר דודי בלסי, על דמי הריסה ופינוי. מישהו שאל, הרצחת וגם ירשת?
 
המדינה נגד תושבי כפר שלם
כעת העננה מרחפת מעל לכלל תושבי כפר שלם. עם הפיכתה של תל אביב-יפו למגרש המשחקים של עשירי הארץ, כל פינת נדל"ן הופכת לנחשקת ביותר וכך גם כל כפר שלם. התושבים שמבינים שמצבם לא ילך וישתפר, מתחילים להתגייס למאבק. הכלים המשפטיים שעומדים לרשותם דלים הם, ואין ביכולתם לגייס מספיק משאבים על מנת לתמודד כשווים מול עורכי הדין של "היזמים", העירייה והמדינה. כן כן, אותה מדינה שיישבה אותם באזור הספר ונטשה אותם כיום מהווה צד משמעותי בתביעה לגרשם מביתם, דרך מנהל מקרקעי ישראל וחברת חלמיש.
 
בצר להם פונים תושבי כפר שלם לכל ערוץ אפשרי, והפלא ופלא הם מצליחים לגיים תמיכה מקיר לקיר בוועדת הכלכלה של הכנסת. הובילו את המהלך חבר הכנסת גלעד ארדן (ליכוד), ח"כ דב חנין (חד"ש) וזבולון אורלב (מפד"ל). הם קיבלו תמיכה גורפת משאר חברי הוועדה: אליהו גבאי (מפד"ל), יורם מרציאנו (עבודה), רונית תירוש (קדימה), יצחק ועקנין (ש"ס), משה גפני (יהדות התורה).

בישיבה בה נכחתי בתאריך ה-28 ליולי 2008, חברה קואליציה זו של נבחרי ציבור מכל גוני הקשת הפוליטית בניצוחו של יו"ר הועדה גלעד ארדן, בניסיון להביא קץ לאטימותה ושרירות ליבה של המערכת. ומי מתנגד? מנהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי! הם טוענים הכל חוקי, ועלינו להמשיך במסע העינוי והייסורים של תושבי כפר שלם.
 
למזלם של תושבי כפר שלם וההמון השפוי בישראל, עדיין לא עברה מן העולם תפיסת הצדק החברתי, ובמאמצים של דב חנין, פרלמנטריות מבריקה של זבולון אורלב, ומנהיגותו של גלעד ארדן כיו"ר הוועדה, הוסבר לנציגי חלמיש, מנהל מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב-יפו ומשרד הבינוי, כי אם לא יאותו לתת ארכה להמשך הדיון בחוק מפוני כפר שלם, תועבר החלטה דרך חקיקה שתגונן על התושבים. בתיווכו של גלעד ארדן, הושגה הסכמה על עיכוב ההליכים המשפטיים וצווי הפינוי עד לסוף נובמבר, מועד בו אמורים לסיים את הכנת החוק למפוני כפר שלם.
 
סוף טוב? לא בטוח
לפחות לעת עתה זכו תושבי כפר שלם לשקט עד לסיום תהליך החקיקה. כולי תקווה שהתהליך יסתיים בחיוב המדינה, העירייה וחברת חלמיש, בפיצויים הולמים לתושבים, והפסקת גזל האדמות על ידי ברוני הקרקעות החדשים בחסות המדינה, העירייות ומוסדות המקרקעין בישראל.

ההבטחה הגדולה עימה אני יוצא מאירוע זה נובעת מפועלם של נציגי העם למען העם. חברי הוועדה לכלכלה שכאיש אחד בהנהגתו של יו"ר הועדה, חבר הכנסת גלעד ארדן, עשו מעשה ישר אמיץ ומכונן החזירו, לפחות לי, את האמון בגוף המחוקק הכנסת. לכם אני אומר יישר כוח, ולאחרים אני אומר צאו, לימדו והשכילו.
 
המאמר פורסם באתר NANA10 בתאריך 05-08-2008

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סטודנט  ביום אוגוסט 5, 2008 בשעה 7:20 pm

  טוב לראות שלא הכל שחור וכי עדיין ישנם אנשים שעושים את עבודתם בכנסת. יתרה מכך חלקם אילו אנשים שהצבעתי להם, כך שהתענוג כפול.

  יש תיעוד לכל מסע הגזל והרמייה המתואר כאן בפוסט – מסמכים, תכתובות, תזכירים וכדומה ?

 • הני  ביום אוגוסט 5, 2008 בשעה 7:27 pm

  אני שמח שזה הרגשתך.

  כמובן שיש תיעוד לכל הנושאים, אם תרצה שלח לי מייל ואחבר אותך לאנשים הנהדרים בכפר הם ישמחו להראות לך את הדברים, כמו כן תמצא אותם בפרוטוקולים של ועדת הכלכלה של הכנסת

  בברכה
  הני

 • מוני יקים  ביום אוגוסט 6, 2008 בשעה 12:55 am

  בפרט כשמדובר בתל אביב שהיא עיר בשליטה של גזענים לבנבנים חמדני קרקעות וממון.
  גם האמון המוחזר לך בגוף המחוקק יתברר לך כנצחון לטווח קצר מאד.ואל תשכח שהאדמה המדוברת היא אדמה של מגורשי סלמה מ 48. כך שיש כאן נידבך של אי צדק הרוכב על נידבך יותר קדום…בחורבן הציונות כובשת הקרקעות ננוחם

 • שרה בכור  ביום אוגוסט 6, 2008 בשעה 12:52 pm

  קודם כל אני גאה בך פרט לכך שאני אוהבת אותך.
  ולעניין עצמו, עוד פרק בקורותיה של קדמה, שינוי וקורבנותיה.
  לעולם אינני יודעת מה מותר לעשות כדי להחליף ישן בפני חדש, ועם זאת ברור שדאגה לכל אדם היא מעל הכל.
  ציר היעילות, המעשיות, החומרנות ושכלול החיים
  גובה מחיר אנושי כה יקר עד כי הייתי מבקשת לעצור ולרדת מרכבת ההרים הזו.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: