לשבור שתיקה – הטרדה מינית באוניברסיטה העברית

 

 

אוגוסט 2008 

 

לשבור שתיקה                                   

בעקבות הדיון הציבורי הגועש בימים האחרונים סביב פרשת חקירתו של פרופ' בן ארי, חבר סגל בכיר בפקולטה שלנו, בדבר חשדות בגין הטרדות מיניות ואונס, הרגשנו צורך לפנות באופן פומבי אל ציבור הסטודנטים וחברי הסגל. הנושא מטריד אותנו ומכאן קריאתנו.

מזה שבוע שאנו עוקבות אחר הפרשה, המומות ומופתעות. לא רק שבתנאים ובנסיבות אחרות, היינו יכולות להיות עצמנו המושא להטרדה או לפגיעות מיניות נוספות, אלא שהבועה האקדמית והמנגנון ההיררכי שאנו נתונות בהם, נתנו למעשה יד לקיום התופעה. אלפי שחקנים אקדמיים מתנהלים במגרש שהכללים בו מטושטשים ומזמנים ממילא משחק לא הוגן.

השתיקה הזו, שתיקת האוניברסיטה שקידמה את שתיקתן ארוכת השנים של תלמידות המחקר ואשר אופיינית כל כך לתופעת התקיפה המינית בחברה, לא הועילה להן, והייתה הרסנית למערכת כולה. אנו כותבות על מנת לשבור את קשר השתיקה. שילוב של יחסי מרוּת וניצול מיני הוביל להיווצרות נורמות של איום, פחד ופגיעה בתוך המוסד האקדמי שהוא גם הבית שלנו.

אנו מחזקות את ידי המתלוננות, ידיהן שהן גם ידינו, ידי כולנו. אנו קוראות לתמוך בהן על בחירתן במהלך אמיץ שכרוך בקשיים ובכאב, ואשר גורר אחריו, לדאבוננו, יחס משפיל וחדירה בוטה לפרטיותן, אולם גם פתיחת דלת לעתיד טוב יותר.

 

אנו קוראות לאוניברסיטה לעגן הגדרות ברורות בתקנון האקדמי, ובמיוחד להקפיד לאכוף אותן. אולם לא רק זאת, אלא לטפל ברצינות ובאחריות בפרשה הנוכחית, ולא להקל ראש בפרשות דומות שייתכן שטרם נחשפו. אנו מבקשות להפוך את האוניברסיטה לסביבה בטוחה מאלימות מינית עבור הסטודנטים ותלמידות ותלמידי המחקר כאחד. שנים רבות מחיינו מושקעות על מנת להתקדם ולקדם את השיח האקדמי, ואיתו את החברה הישראלית. אל תגרמו לנו להיכנע ללחצים לא מוסריים, לחיות במשטר של פחד ולמכור את הגוף והנפש שלנו למען מטרה זו.

 

מן הראוי שהאוניברסיטה תהיה סמל המשקף ערכים ראויים לחברה כולה.

 

תלמידות ותלמידי מחקר שאכפת להם

המחלקה לתקשורת ועיתונאות, האוניברסיטה העברית בירושלים

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • srudent. tau  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 12:53 pm

  צריך להיזהר מדבר אחד: עלולה להיווצר תחושה כאילו החוג לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית יותר מסוכן, נגיד, מהחוג בתל אביב וכמובן שאין זה כך

 • הני  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 12:55 pm

  הנואש בוער בעצמותינו בכל מקום ולא רק בירושלים בחוג זה או אחר, אך שם יש להתייחס נקודתית לאדם ספציפי שפשע!
  הני

 • srudent. tau  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 1:04 pm

  גם חשיפת האדם הספציפי הייתה כחודשיים לאחר העלאת הפוסט בהעוקץ…

 • הני  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 3:37 pm

  אז מה שלא נדבר על זה?
  אינני מבין את התגובה…
  הני

 • סטודנטית לסוציולוגיה  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 3:46 pm

  ראשית, הני, כל הכבוד לך שפרסמת את מכתב התמיכה של תלמידי ותלמידות המחקר מהמחלקה לתקשורת. אני רוצה להודות להן על התמיכה (למרות שאינני נמנת עם אחת מהסטודנטיות שהוטרדו)אבל אני מכירה אותן ואת כאבן היטב וההתעלמות של כל הסגל מהן היא אכזרית. בכלל היכן כולם- למה האונ' שותקת??? למה לא מדברים איתנו עם הדוקטורנטיות מהחוג לסוציולוגיה.
  הכל מעוות? כל מה שהם יכולים לטטא מתחת לשטיח יותר טוב בשבילהם, הם חושבים שאם כולם ישתקו אז זה יעלם, אבל זה לא יעלם, הוא הרס את החיים של דוקטורנטיות מצוינות וגם להן להרגיש שבלעדיו הן כלום, הן לא יכולות להתקדם.

 • אלון  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 4:23 pm

  כל אדם בחזקת חף מפשע עד שהוכחה אשמתו

 • הני  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 4:25 pm

  תודה אלון, בלעדיך לא היינו חושבים על זה!
  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 5:52 pm

  מערכת המשפט הציונית המושחתת בהטיותיה הגזעניות היא אחד מכלי ההסללה של עבריינים מזרחים לעונשים כבדים כ "בני זונות" ועבריינים כבדים אשכנזים כ "בני טובים" מוסללים לעונשים קלים וחנינות. אז את חזקת "האדם בחזקת חף מפשע עד שתתוכח אשמתו" צריך לקחת בערבון מאד מוגבל…בחורבן הציונות ואשכנזיה המתחסדים ננוחם.

 • כרמל  ביום אוגוסט 7, 2008 בשעה 11:07 pm

  מאז שפרסמנו את המכתב שהופיע בפוסט הזה יש פניות רבות מהתקשורת אלינו. נראה שהם מאד רוצים דלבר איתכן אבל לא יודעים איך להגיע אליכן. זה נשמע קצת מצחיק כי לא צריך עבודה עיתונאית מעמיקה מדי כדי לבקש טלפון של דוקטורנטית אקראית ממזכירות החוג, אבל אני אשמח אם תכתבי לי למייל ואולי אקשר ביניכם, תוכלי דלבר אפילו בעילום שם אבל באמת חשוב שישמעו אתכן, אנחנו מהחוג השכן לא יכולות דלבר במקומכן
  carmell@netvision.net.il

 • הני  ביום אוגוסט 8, 2008 בשעה 2:59 am

  בשמחה, אם זו התרומה שלי אזי אשמח לעשות זאת עוד פעמים רבות.
  אני חייב לציין שהתפתח דיון סוער ברשימת המיילים של מדעי החברה.
  לי אין שום בעיה שתעשו גלישה גם לכאן, רבים קוראים את הפוסט הזה, אך למרבה הצער לא מגיבים/מגיבות, חשוב שתחדדו את הנושא עד כמה שאפשר ולא תסתפקו רק במכתב.

  בברכה
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: