הפוליטיקה של המשחקים האולימפיים

טקס פתיחת אולימפאידת בייג'ינג אולי הרשים מיליארדי בני אדם ברחבי העולם, אך הוא היה בעיקרו מפגן של ניצול נשים וגברים צעירים שעמלו על ההכנות במשך שנים. הטקס עצמו היה מופת לפשיזם המודרני. ויש לשאול מתי כבר יגיע תורה של אפריקה לארח את המשחקים האולימפיים?

 

יש סיפור מצויין על חוקר סין אמריקאי שקיבל הזמנה לסין בשנות ה-70 עת המלחמה הקרה. החליטו בממשלה האמריקאית לאשר לחוקר לקבל את ההזמנה ולסוע לביקור בסין, זאת מתוך רצון לבחון את מצב השלטון בסין ואת היחס של סין כלפי ארה"ב. עם חזרתו, זומן אותו חוקר לתת דיווח בפני ועדה של פוליטיקאים בכירים. נתבקש אותו אדם על ידי יושב ראש הוועדה "לסכם במילה אחת" את הביקור, עמד החוקר ואמר "טוב" והתיישב. חזר יו"ר הוועדה וביקש ממנו "להרחיב בשתי מילים" ענה החוקר "לא טוב"!

זו תמציתה של תפיסתי את טקס הפתיחה המרשים של המשחקים האולימפיים, וארגון המשחקים בסין בכלל. שהרי הרושם הראשוני של הטקס, אותו למרות מאמצי שלא לראות לא יכולתי בשל מספר הסופרלטיביים שהונחתו עליו וסקרנותי הטבעית, שהוא מרשים בצורה יוצאת דופן.

אך בואו ולא נשלה את עצמנו, כפי שצפה האדמירל היפני איסורוקו ימאמוטו את העתיד לאחר תקיפת פרל הרבור בזמן מלחמת העולם השנייה: "אני חושש שהערנו הענק הישן ומילאנו אותו בנחישות נוראית", אני חושש שלאחר מפגן עוצמה זה אנו כבר רואים את הענק בפעולה ואת עתידו של העולם במאה השנים הקרובות, דומיננטיות סינית כמעט מוחלטת עם הבלחות של הודו ואולי ארה"ב.

הנקודה היא, שמפגן זה, במקום למלא אותי בתחושה של פאר והתפעלות מילא אותי בתחושה של חשש ופחד. בעוד חלק מאיתנו ראו ביצוע מושלם, אני ראיתי ניצול של נשים וגברים צעירים, שעבדו במהלך השנים האחרונות אך ורק על נושא אחד טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים, ממש מחזה פשיסטי.

אני ראיתי, המוני סינים שפונו מביתיהם של מנת לפנות מקום לאיצטדיונים המרהיבים, כפי ששמענו מהמגישים המשמימים. אני ראיתי את הדרך בה שוב אליטה קטנה של אנשים משתלטת על מיליארד איש והופכת למעצמה הכלכלית החזקה בעולם, בו בזמן שרוב אזרחיה נשארים עניים מרודים. וכל זאת בחסות הכלכלה החופשית, וברווחים מדהימים שימצאו את דרכם לכיסיהם של ברוני ההון באירופה וארה"ב.

ומה עם אפריקה?

ההימורים החלו עוד לפני פתיחת המשחקים, ועיקר הנושא היה מי ממנהיגי העולם יגיע לטקס פתיחת המשחקים. מנהיגים רבים לקחו חלק, גורג' בוש, שמעון פרס, ניקולא סרקוזי ועוד. אך רבים וטובים אחרים החליטו שלא להגיע ולהחרים את המשחקים.

מזכיר קמעה, אך להבדיל אלף אלפי הבדלות, את הדיון שעלה לפני משחקי ברלין 1936, רבים לא החרימו ובסופו של יום רבים הצטערו. אני יודע המשחק שונה כיום, סין שולטת ברוב המדינות המתועשות דרך השקעות פיננסיות ותלות תעשיתית ומימונית, אך מכאן ארוכה הדרך להתעלם מסבלו של העם הטיבטי, כמו גם ההתעללות שעוברים חברי פאלון גונג. ביודעם כי דמוקרטיה אינה חלק מהמשטר הסיני, אולי ראוי היה לחשוב על כך לפני שנתנו לסין הזדמנות לארח את המשחקים.

ובשולי העניין, אני חייב לציין שלשיממון המוחלט של הקריינות בערוץ אחת, לא אקרא למה שהיה שם פרשנות גם לא תחת עינויים כבדים, הייתה נקודת שפל מרשימה אחת שעלתה על כל האחרות, האמירה הבלתי ספורטיבית של יעל ארד כאשר עברה הנבחרת האירנית משהו בסגנון של "עבור נבחרת זו אנו לא נריע". ואני לתומי חשבתי שהספורט הוא גשר בין אנשים, ואנו יכולים ואמורים להשתמש בו על מנת על מנת לקרב בין הלבבות. למשפט כזה מזוכה במדליה אולימפית לא ציפיתי, הייתכן שהחינוך הקלוקל שלנו משאיר את אותותיו.

ונקודה אחרונה, מה עם אפריקה? האם לא הגיע הזמן של היבשת הגאה, מלאת ההיסטוריה הזו לארח את המשחקים האולימפיים? גביע העולם בכדורגל הגיע לדרום אפריקה, מתי המשחקים האולימפיים? נכון תורה של סין הגיע בכל המובנים, והעולם כולו צופה בהשתאות בעליית הענק מהמזרח שישלוט בעולם המאה השנים הקרובות. אך ההסטוריה מוכיחה שוב ושוב שאימפריות נופלות מהר וחזק, ואני, תלמיד נאמן של ההסטוריה רואה את נפילת הענק החדש ובואו של מחליפו לשכונה, ברוכה הבאה אפריקה זה רק יקח עוד קצת זמן.

המאמר פורסם לראשונה באתר NANA10 בתאריך 11-08-2008

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • א  On אוגוסט 11, 2008 at 8:40 pm

  לנבחרת האיראנית באמת לא מגיעות תרועות מאיתנו.
  לא בגלל שהיא באה מאיראן.

  רק בגלל שהחברים בה אינם מוכנים להתמודד מול הספורטאים שלנו.

  מי שאינו יודע לכבד את הרוח הספורטיבית, אין לו מה לצפות שתכבד אותו.

 • מוני יקים אנטיציוני  On אוגוסט 11, 2008 at 10:21 pm

  כל הכבוד להנהגה האירנית שמביעה באומץ לב ראוי לציון את עמדותיה בנושא של מדינה כוזרית קולוניאליסטית שכבשה בכוח הזרוע את אדמות המולדת הפלסטינית ומשמשת כבסיס אימפריאליסטי לערעור
  היציבות במרחב המזרח תיכוני.
  אני מקוה שעמדותיו האמיצות של כבוד הנשיא אחמדיניג'אד ישמשו כמודל לחיקוי לשאר מדינות האיסלם במזה'ת…בחורבן הציונות ננוחם.

 • אלון  On אוגוסט 12, 2008 at 12:17 am

  מוני? אני מקווה שאתה רק מדבר ולא עושה משהו בנידון? כאילו, איזושהי פעילות להכחדת המדינה…

 • הני  On אוגוסט 12, 2008 at 12:40 am

  מוני הפוסל במומו פוסל.

  this was not my intent, we should reach for peace, not for hatered…
  (I am out of the country so I have to do ENG)
  Hani

 • תלמיד  On אוגוסט 12, 2008 at 11:35 am

  הני אני מסכים לכל מילה שלך לגבי התייחסות העולם לסין, או שמא אומר חוסר ההתייחסות של העולם…

  אבל אני חושב שצריך לעשות הפרדה בין העניין האתלטי שבאולימפיאדה לבין העניין הפוליטי – אני חושב שרוח הספורטיביות צריכה לגבור מהבחינה שכל ספורטאי העולם יבואו ויתחרו בשם הרוח הספורטיבית, גם בסין.

  מאידך אני חושב שטוב היו עושים יותר מנהיגי עולם אם היו מחרימים את האירוע ולא לוקחים בו חלק – עצם נוכחותם שם היא פוליטיזציה של האירוע וע"כ הם הם בעלי המשמעות הפוליטית של האירוע – טוב היה אם היו לוקחים דוגמא מבריטניה למשל, אשר שלחה נבחרת אולימפית אך לא שלחה נציגות פוליטית.

  וסתם הערה לסיום על משטרים אפלים – עם פרוץ הלחימה בגיאורגיה (בחסות פתיחת האולימפיאדה), כל מהדורות החדשות פתחו עם כך שנשיא ארה"ב בוש ניהל שיחה נוקבת עם רה"מ הרוסי פוטין בעניין הלחימה באיזור – דוגמא נפלאה להיותו של פוטין הדיקטטור דה-פקטו של אחת המעצמות החזקות והמסוכנות בעולם.

 • מוני יקים אנטיציוני  On אוגוסט 12, 2008 at 11:49 am

  בכלל אני סבור שאחמדיניג'אד הוא אחד המנהיגים האינטליגנטים ביותר של העולם האיסלמי למרות שהאשכנזים שונאים אותו כםי שהם שונאים את הפרסים שעשו עליה.
  כשמדברים על שנאה ואהבה אפשר לחשוב שבהתנהגות הפוליטית האשכנזית יש טיפה של אהבה, הני היקר "טול קורה מבין עניך" השנאה האשכנזית ימיה כימי התגיירות הכוזרים הרבה לפני שפגשו פיזית איזה פרענק, מי שמתנגד להפרדות מוחלטת מהכוזרים וממשיכיהם האשכנזו/ציונים יש בו או יצר התאבדות או עבדות פנימית מובנית…בחורבן הציונות משעבדת העמים ננוחם.

 • מוני יקים אנטיציוני  On אוגוסט 12, 2008 at 11:49 am

  בכלל אני סבור שאחמדיניג'אד הוא אחד המנהיגים האינטליגנטים ביותר של העולם האיסלמי למרות שהאשכנזים שונאים אותו כםי שהם שונאים את הפרסים שעשו עליה.
  כשמדברים על שנאה ואהבה אפשר לחשוב שבהתנהגות הפוליטית האשכנזית יש טיפה של אהבה, הני היקר "טול קורה מבין עניך" השנאה האשכנזית ימיה כימי התגיירות הכוזרים הרבה לפני שפגשו פיזית איזה פרענק, מי שמתנגד להפרדות מוחלטת מהכוזרים וממשיכיהם האשכנזו/ציונים יש בו או יצר התאבדות או עבדות פנימית מובנית…בחורבן הציונות משעבדת העמים ננוחם.

 • אלון  On אוגוסט 12, 2008 at 12:09 pm

  עזוב מוני,
  מה אני מבקש?
  רק תגיד לי שאלו דיבורים בלבד.
  שאתה לא פועל במחתרת כדי לפגע באשכנזים
  שאתה לא מעביר מידע למדינות ערב שעלול לעזור להם נגדנו
  וכל מיני דברים כאלה שכנראה מתבקשים משאיפותיך…

  רק תגיד שזה דיבורים בלבד

 • מוני יקים אנטיציוני  On אוגוסט 12, 2008 at 1:46 pm

  אנחנו הרי בסרט של ג'יימס בונד ואני מסתובב עם אשכול מצלמות משוכללות ומעביר ברשת תיקשורת לוויינת מתוחכמת כל מידע אפשרי למדינות האחווה הערבית הסובבות שההגמוניה האשכנזית הפכה למדינות אוייב.
  למה לא? כל מה שיכול לגרום נזק לחונטה האשכנזית הגזענית מקובל עלי ואני מאמין שכאדם שוחר שלום וצדק אתה מסכים איתי בכל מילה.
  אם תירצה שאדריך אותך בשיטות העברת המידע וגרימת הנזק למדינה הכוזרית אשמח להפריש מזמן חופשתי המיתקצרת למטרה קדושה זו…בחורבן הציונות מקצרת החופשות ננוחם.

 • Hani  On אוגוסט 12, 2008 at 2:35 pm

  Mooni welldone!
  I am waiting for Alon's replay
  Hani

 • אלון  On אוגוסט 12, 2008 at 4:28 pm

  אני לא רוצה לתת לך רעיונות, אבל יש 2 סטודנטים מהאוניברסיטה העברית שעצורים בגין שותפות בארגון טרור ונסיון פיגוע בזמן שהותו של הנשיא האמריקאי בארץ… ויש עוד אחד שברח לקטאר בעקבות חקירת המשטרה את העברת המידע לחיזבאללה שבה לכאורה היה עסוק בזמן מלחמת לבנון השנייה (עזמי שמו).
  הם כולם הגיעו (לכאורה) למעשים האלו מתוך השאיפה ש"בחורבן הציונות משעבדת העמים ננוחם" (זה ציטוט שלך לא שלהם), וכיוון שאתה כה משואבד למטרה זו, אין זה מפתיע שיתעורר החשד שמה אתה יותר מ"רק דיבורים" – כפי שהם היו (לכאורה). וזה כמיטב זיכרוני לא לקוח מסרט של ג'ימס בונד, לא ההוא עם רוג'ר מור, וגם לא ההוא עם שון קונרי או שחקנים אחרים. זה לקוח מהמציאות, שבה ה"שחקנים" הם מוני ואלון והני.

  לא שאני דוחף אותך לעשות משהו כזה, אבל אם היית טוען שאתה יותר מ"רק דיבורים", אז בעקבות דבריך החמורים אולי היה צורך לשקול בדיקה לעומק של הענין.

  (אולי הרעיון שמישהו עם דעות כמו שלך יעשה משהו, ישכנעו את הני שהוא רחוק ממך מאוד, אף שהצהיר שהוא לא – מה אתה חושב הני, על הרעיון של התאגדות לצורך הבאת השאיפות של מוני ליידי מימוש?)

  waiting for Hani's replay

 • Hani  On אוגוסט 12, 2008 at 4:46 pm

  assume you are pushing in this direction since you have no other ways to get Mooni to react. I think yuo should clean your act as well, and listen to his arguments.

  Mooni, when would you see that you are making more damage than good? it is a shame the way you behave. Instead of showing alon the problems and discrimination you keep on with the idol talk…

  If you'd like please the both of you send me your emails and I will forward them to each other so you can continue this privetly and not on my blog! This is shameful, HAVAL!

  Hani

 • אזרח.  On אוגוסט 13, 2008 at 8:14 pm

  נפוליאון אמר פעם על סין :
  Quand la Chine s`eveillra, le monde tremblera"`
  "סין היא דרקון בתנומתו. הניחו לו לישון. אם הוא יתעורר, הוא עוד יזעזע את העולם".

  המערב הקפיטליסטי,(ובמיוחד ארה"ב)בלהיטותו להגדיל שוק ורווח,מביא להתעוררות הענק הסיני,שתביא לשקיעת המערב.
  לא מפליא איך ארה"ב ארץ ה"חופש ו"הדמוקרטיה",עושה עסקים עם המדינה הקומוניסטית הגדולה בעולם,אבל לא עם קובה,הקומוניסטית הקטנה?

 • מיכל .ע.  On אוגוסט 18, 2008 at 9:08 pm

  אני החלטתי לא לראות את טקס הפתיחה, וגם את רוב התחרויות אנ לא רואה. יש משהו עצוב באולימפיאדה הזו.
  ארוח אולימפיאדה הוא מעין פרס, שבוודאי שאינו מגיע למדינה כמו סין

 • הני  On אוגוסט 21, 2008 at 5:55 am

  אני חייב לציין שעםפ חזרתי מארה"ב הרגשתי כמו בזמן משחקי ברלין 1936, כולם יושבים ומהנהנים למפגן הכוח של הסינים, ולא חושבים לא על המלחמה הצבאית הקרבה אלא על המלחמה הכלכלית הקרבה שתדרוש לא פחות קורבנות אבל אף אחד לא מוציא מילה, ממש מביש!

  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: