מאזני הצדק

מי מפעיל לחץ על הפרקליטות והעומדים בראשה להגיש כתב אישום נגד אולמרט ולמה לא פותחים בחקירה כנגד ההדלפות במשטרה. אני מתקומם על כשלון מגיני הצדק בתפקידם וקורא למערכת והמשפט הישראלית שאמורה להיות מערכת צדק לרדוף את המדליפים

כל הגזע האנושי נראה לא טוב בזמן האחרון, ואנחנו לא יוצאי דופן. מה קורה? מדוע כל הרוע והרשעות? אפילו אלו שאנו חושבים עליהם כמגיני הצדק נכשלים בתפקידם חדשות לבקרים, ראו מקרה ראש הממשלה המכהן, אהוד אולמרט.

 

לא ניתן להגדיר אותי כמישהו הנמנה עם מגיניו או ככזה שניסה לחפות עליו, עם כל הכבוד זהו אינו תפקידי. אני כאקדמאי ואיש עיתונות, תפקידי לנבור, לראות את הקלוקל ולנסות להתריע, להעיר את העם שיצא כנגד הקלקולים.


ובכן היום אני יוצא, ומנסה להתריע שוב, אך לא נגד ראש הממשלה, אלא נגד מערכת המשפט בישראל, בעיקר הפרקליטות וכמובן הזרוע הביצועית שלה – המשטרה.


ישנה בעיה, אנשים לא למדו מהו תהליך ראוי. במקרה של אולמרט, לאחר סט של הדלפות זדוניות (וברור כאור השמש שאינן חוקיות) נתבשרנו כי נושא זה נבדק. אך למרבה הצער לא שמענו אף מילה מהיועץ המשפטי לממשלה מזוז, שאחראי על תיק חקירה זה על שוטר שנחקר, או על נסיון להגיע למדליפים.

להיפך, בסוף השבוע האחרון קיבלנו את המנה השבועית של ההדלפות, דמו של רה"מ, שהפך הפקר, וזורם בכל תחנות המשטרה בישראל, כמו גם בפרקליטות, המשיך להישפך. כולנו גילינו שהמשטרה תמליץ על אישום אחד שיכלול את כל שלוש הפרשות.


בואו וננסה להבין מה קורה שם, מישהו מפעיל לחץ על הפרקליטות והעומדים בראשה. מה זאת אומרת אתם שואלים? ובכן, המשטרה, זו שבה מתמנים אנשים לא בשל כישוריהם אלא בשל היכרותם האישית עם השר הממונה או המפכ"ל, זו שבה קצין מצטיין שלא מוכן לצאת ללימודים מפוטר, זו שאין בה שום כיבוד של כללי מנהל תקין, מפעילה לחץ על הפרקליטות להגיש כתב אישום!


חשבו, לאחר חקירה מעמיקה ומסובכת, כזו שכללה מאות ואפילו אלפי שעות עבודה, מאות עדים, ואלפי מסמכים, החליטו במשטרה להמליץ (!) על הגשת כתב אישום. זו כל זכותם, אין להם יותר סמכות מכך. הם אוספים את הראיות והעדויות וממליצים.


השלב הבא הוא הניתוח של אנשי הפרקליטות, הבקיאים בדיני ראיות. אלו צריכים להחליט אם יש תיק נגד ראש הממשלה והאם האישום יוכל להחזיק בבית המשפט. עבודה זו אמורה להעשות ללא לחצים, בשקט ותוך נקיון כפיים מוחלט. שהרי, אם יש איזה שהוא חשש למשוא פנים אסור שאותו אדם יהיה בין מקבלי ההחלטות בתיק. די לאדם לעמוד למשפט על מנת לחרוץ את גורלו, גם אם יזוכה בסופו של יום, כולם יזכרו לו את העמדתו לדין, על אחת כמה וכמה כאשר אתה ראש ממשלה מכהן.

 

ומה קורה בישראל? המשטרה, או גורמים בה מחליטים ללחוץ על הפרקליטות להגיש כתב אישום. איך? פשוט מאוד, הם מפרסמים בעיתונים את המלצתם. כעת הם חישקו את הפרקליטות והעומדים בראשה. שהרי, אם לא יגישו כתב אישום יאמרו כולם, זה משום שהוא ראש הממשלה, והפרקליטות יוצאת נגד המלצת המשטרה, זאת גם אם באמת ובתמים מאמינים בפרקליטות שאין להם תיק.

לכן אני ממליץ, לפני ההחלטה בדבר תיקו של ראש הממשלה, על מני מזוז וראשי הפרקליטות לפתוח בחקירה כנגד ההדלפות במשטרה, לא לנוח ולא לשקוט עד אשר ימצאו המדליפים ולשלוח אותם לכל הרוחות. די! נמאס כבר מהשחיתות, מאי כיבוד נורמות שלטוניות תקינות. עד מתי יעלוזו רשעים! את ההחלטה אם להעמיד לדין את האדם החשוב ביותר במדינה צריך לקבל משיקולים נכונים ולא מחשש מתגובת הציבור לאחר הדלפה.


אז הנה, נראה אתכם, מערכת הצדק והמשפט הישראלית, זו שהינה היום לעג וקלס למה שאמורה להיות מערכת צדק ומשפט. צאו מפרשה זו ורדפו את המדליפים, הלא אמינים האלו שאינם מבצעים את אשר מוטל עליהם נאמנה, ואולי בעתיד תזכו שוב לאמון הציבור שכה חשוב להמשך פעילותכם התקינה.

 

המאמר פורסם לראשונה ב-NANA10 בתאריך ה- 08-09-2008 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רוזה לוקסמבורג  ביום ספטמבר 8, 2008 בשעה 11:35 am

  אני לא רוצה להתקטנן, רק בגלל שאתה כותב נורא יפה , וזו טעות נפוצה

 • איריס  ביום ספטמבר 8, 2008 בשעה 11:50 am

  אתה לא חושב שיש אולי קשר קטן בין לחצים אמריקאים ובין העובדה שאולמרט בדרך להתבזות ?
  משטרת ישראל לא מסוגלת לאסוף ראיות נגד פושטקים מנהריה, קל וחומר ראש ממשלה מכהן.

  ניראה שהם יסתפקו בהדחתו ולא יעמדו על הליכה לכלא למשל.

  כללית, כאשר מתחילים להאשים את המשטרה סימן שנגמרו טיעונים לגופם. המשטרה לא מסנדלת את הפרקליטות, הם עובדים ביחד לכל אורך החקירה. המשטרה תמיד מגבשת המלצה בסוף חקירה ומעבירה לפרקליטות בגלוי, וכל חשוד או קורבן עבירה יודע ומיודע על ההמלצה.

  הפרקליטות לא כבולה להמלצה אבל צריכה להראות סיבות מאד טובות לסטות ממנה, כיון שכאמור חקירות משטרה, בעיקר מסובכות נעשות מראש בהנחיית הפרקליטות ובחינת הראיות וכולי.

  שר המשטרה הוא חבר במפלגתו של החשוד אולמרט, כך שאי אפשר להעלות קונספירציות יותר מידי על המשטרה. דיכטר לא מחבל במפלגתו וגם לא מועמד לרשת את אולמרט ברצינות, כך שהטענה מופרכת.

  זה שהמשטרה בישראל היא גוף רקוב ולא מתפקד, לא חדש אבל זו גם אחריותו של אולמרט, שיהנה מהשירות שכולנו מקבלים. אני כבר שמונה שנים מנסה להגיש תלונה נגד כנופיית גרוס וחבריו (ויש לו ברוך השם חברים ), ומשטרת ישראל כמעט הכניסה אותי לכלא אם אמשיך להטריד אותם בעניין זה.

  קשה לקרוא לאולמרט קורבן במקרה הזה גם הוא מקבל יחס גרוע. לא פחות ולא יותר מכל אחד אחר.
  בלי לראות את הראיות אין לי שום ספק, כמו לכל אזרח אחר, שקולמרט קיבל שוחד, ונסע על חשבון עמותות לחו"ל . השאלה היא במה זה חורג מכל עמיתיו בפוליטיקה ? זו באמת שאלה, ועניתי עליה בכותרת.

 • הני  ביום ספטמבר 8, 2008 בשעה 1:12 pm

  שום התקטננות, תוקן ומיד!

  תודה רבה על הארת תשומת הלב, והמחמאה, כמובן.

  שלך
  הני

 • הני  ביום ספטמבר 9, 2008 בשעה 12:43 am

  לא יודע נראה לי יותר מידי רחוק ללכת עד האמריקאים אבל לא פעם הוכח כי טעיתי.

  זה לא המקום ממנו אני בא, אני מלין על הנורמות הרקובות שפושות בכל פינה. יכול להיות שאני נאיבי אבל חושב שאפשר לתקן…

  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום ספטמבר 9, 2008 בשעה 7:08 am

  קישרי "הון שלטון" הם קישרי "שחיתות שלטון" הם קישרי "גזענות שלטון". שלושת הדברים הולכים תמיד ביחד.
  לתקן אפשר רק אם יורדים עד לשורשי הרע עד לאמריקה ועד לפלונסק ועד לכוזריה, שטיפות המוח המגמתיות שעבר הציבור הציוני כולל קורבנותיו הפלסטינים והמזרחים הוא בקנה מידה כה עמוק שזה הופך לסכנה פיזית לציבור, כדי לתקן צריך להתחיל מכתיבה מחדש של כל ספרי ההיסטוריה שלפיהם מחנכים/שוטפים את מוחות דורות העתיד ועד אז בחורבן הציונות ננוחם.

 • איריס  ביום ספטמבר 9, 2008 בשעה 10:24 am

  מוני אהלן, מקובל באופן כללי. אבל אל תשכח שכבר בימי ראשית המאפיה הציונית במינסק ופינסק, תמצא את הפיאודל קולוניאליסט (אנגלי אז, אמריקאי היום) מושך בחוטים ומגדל לו טלנסקים ואולמרטים מוסווים. בקרוב יגדלו כאלה ממוצא מזרחי לא עלינו.

  אבל הפיאודל הוא בעל הכוח, והיהודי רק משתדל.

  הני, דחילק, אפילו אולמרט אמר אתמול
  america is Here
  אין לאן לברוח :))

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: