תשאל את האמריקאי

כולנו מתרגשים עם שאר העולם לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב היום. האם יוכתר הנשיא השחור הראשון או שהשועל הוותיק יפתיע? אבל אני מציע לצנן את ההתלהבות. בלאו הכי ישראל לא תמצא בראש מעייניו של הממשל החדש. תשאלו את האמריקני, דמוקרט או רפובליקני, הוא יגיד לכם…

 

 

"ואללה, אני לא מאמין, סופסוף הצלחנו לשלוח את האידיוט הזה הביתה! זהו, נגמר עם הבוש הדביל הזה,

ברוך השם (Thank God)… אובמה הוא הנשיא הנכנס שלנו (בזה אגב אני כלל לא בטוח, אני מקווה, אך הטור נכתב לפני הבחירות). אבל הבושים האלו ברוך שפטרנו מהם, קודם אבא שלו הרס לנו את הכלכלה, יצא למלחמה מיותרת בעיראק והשאיר מדינה שבורה לביל המהמם קלינטון שבמשך שמונה שנים בנה הכול מחדש. ומה אחרי, בא לנו הבן האידיוט בוש, וכמו בסיוט המשיך את מעשי אביו. איך אומרים באנגלית 'מעשה אבות סימן לבנים'? הוא הרס לנו את הכלכלה, חזר לעיראק וחירב לנו את המדינה. מזל שנשאר רק אח אחד במשפחה, ג'ב, והוא מסובך בהמון פרשיות בפלורידה, אולי זה האחרון ממשפחת בוש שיהרוס לנו את המדינה."

 

הנ"ל יכול להיות אחלה מונולוג בצפון מזרח ארה"ב, אם הוא לא היה נגמר בשורות הבאות: "ממילא בוש הבן צריך היה ללכת הביתה, הוא סיים את מכסת שמונה השנים שלו. אובמה ניצח! (ואולי לא) הגיע הזמן! מה זה משנה אם זה יותר בשל השטויות של בוש מאשר היכולות של אובמה? למי איכפת, תנו לנו רק לנצח. מה? היהודים? ישראל? עזוב בנאדם, ככל הנראה כל החולאים של ממשל בוש יפלו על ממשל אובמה, אז מה שוב אתם רוצים להתעלק עלינו? 'עניי עירך קודמים' ככה אומרים בברית הישנה, נכון? היהודים, אתם הכי עשירים בארה"ב, עזבו אותנו. תנו לנו לנסות עם הנשיא השחור הראשון בהיסטוריה להחזיר עטרה ליושנה, לגאול את השחורים מהדיכוי בן מאות השנים ולשקם את הכלכלה והחברה האמריקנית. בחיאת ראבקום (עם ר' אמריקאית כמובן) עזבו אותנו בשקט, לכו תסגרו את הסיפור עם הפלסטינים, כן תחלקו את ירושלים, לא תחלקו, מעניין את הסבתא שלי, רק אל תבואו כל הזמן להתבכיין ולבקש גיבוי. לנו יש את הצרות שלנו וגם ככה אנחנו בקושי מצליחים להחזיק את הראש מעל המים. בוא נראה מה עושים עם הדינאג'אד הזה קודם לאחר מכן נראה אם נשאר לנו אויר בשבילכם."

לעומתו המונולוג הבא יתקיים בדרום ארה"ב: "זה בכלל לא אובמה שניצח, זו הקונספירציה של היהודים בשיתוף עם השחורים והמוסלמים… הם אלו ששולטים בכלכלה העולמית שהביאה לנפילת הבורסות. אובמה זכה מן ההפקר. אבל אל דאגה, ממלחמת העולם השנייה כמעט כל הנשיאים הם רפובליקנים, אנחנו בעצם מדינה שמרנית עם פסקי זמן דמוקרטיים רעים. זה כמו בחלומות. תמיד יש איזה סיוט קל והוא עובר, ראו מקרה קנדי ('ברוך דיין אמת'), קרטר, קלינטון (היחיד שהחזיק 8 שנים וגם בקושי) ועכשיו אובמה. כולם באו בסערה ועפו בקול ענות חלשה. תראו, אנחנו הנוצרים הדתיים שולטים בעניינים ומדי פעם יש לנו איזו נפילה קטנה. אבל אין פחד. מה? שחור? קורה… תראי, אני לא בטוח שהוא מסיים את הקדנציה. לא, איזה שטויות… זה לא שאני מאיים או כאלה, כולה אני מזכיר שגם קנדי לא סיים. אבל לכי תדעי, מה שלא יהיה הוא לא יישאר יותר מארבע שנים

 

..ישראל? יהודים? תראי, אני מעדיף שארץ הקודש (The Holy Land) ארץ לידתו של ישו תישאר בידי היהודים. אבל את יודעת, גם כנסיית המולד חשובה, ועוד מקומות שנמצאים תחת שלטון הרשות הפלסטינית ובגלל שאתם היהודים קצת עקשנים אנחנו לא מבקרים שם. בחייאת, עשו טובה, תסגרו כבר את הפינה הזאת עם הפלסטינים. אנחנו נטחן את הדינאג'אד הזה ושלום על ישראל. לעזור לכם? תשמע, עשינו את זה ואתם תוקעים לנו סכין בגב, בוש קרא לשרון 'פאפה בר' (אבא דוב) ומה אתם היהודים עושים? תומכים באובמה! מה עובר עליכם? חכו חכו… בקדנציה הבאה של פיילין אנחנו נראה לכם מאיפה הברווז מגעגע, לא תקבלו כלום. וואלה יש לי רעיון, למה שאנחנו לא נשלוט בארץ הקודש? הרי המלך משיח שלנו התהלך על אדמתה ואנחנו מממנים את כולם, ערבים ויהודים כאחד. תשיגו לי את שרה (פיילין) יש לי רעיון לקמפיין בחירות ל-2012…"

 

המאמר פורסם לראשונה באתר NANA10 בתאריך – 4-11-2008

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • חרטא ברטא  On נובמבר 4, 2008 at 12:46 pm

  כבר לא קראתי הרבה זמן…. זה פשוט מביך (במיוחד כשמחשיבים כאן שעשית את הדוקטורט בפוליטיקה במדעי המדינה באוניברסיטת ניו יורק עם התמחות בבחירות אמריקאיות).

  מה גם שאפילו חשבון היסטורי פשוט מגלה כאן בעיה

  מסוף מלחה"ע השניה (לאחר שרוזוולט היה נשיא כ 12 שנים) הדמוקרטים היו בבית הלבן 28 שנים:

  טרומן 8
  קנדי-ג'ונסון 8
  קרטר 4
  קלינטון 8

  לעומת זאת הרפובליקאים:

  אייזנהוור 8
  ניקסון-פורד 8
  רייגן 8
  בוש האב 4

  כלומר אם נכלול את המחזור הנכחי של בוש הבן (8 שנים) ונניח אובמה מנצח (לפחות 4 שנים) אז מ 1945 עד 2012 – שזה 67 שנים הרפובליקאים היו בבית הלבן 4 שנים יותר בסה"כ.

  לא בדיוק " ממלחמת העולם השנייה כמעט כל הנשיאים הם רפובליקנים"

  כלומר, מונולוג הוא מונולוג (דימיוני ככל שיהיה) אבל מה שאתה כותב פה יותר מתאים לרנדי רודס או למייק סאבג'.

  אה – ואם להתקטנן, אז ארץ הקודש כותבים "Holy land"
  אלא אם אתה מתכוון להשתמש בדימוי הציורי "ארץ האלונים הננסיים" שדווקא די מתאים (כי זה כמובן סוג האלונים שישראל התברכה בם)

 • הני  On נובמבר 4, 2008 at 1:21 pm

  תודה על התיקון!טעות של הגהה והקדושה האנגלית תוקנה.

  לגבי שאלת הנשיאות יש תגובה יותר מסובכת, היות וזה מאמר עיתונאי ולא אקדמי צריך לקחת בחשבון שלא אוכל לדחוף כל מה שחפצה נפשי. הדעה הרווחת בקרב אנשי מדע המדינה היא שמאז מלחמת העולם השנייה כוחם של הרפובליקנים חזק יותר בנשיאות מאשר בקונגרס, ניתן לראות את פטרושיק, ואטנברג ועוד. יש מצב להתווכח עם הנוסחה, בטוח שכאן לא המקום…

  לא להתקטנן, אך נראה לי שיש בספרות זו משהו אחד אולי שניים שלא קראת ואשמח להעביר לך הפניות מדויקות אם תשלח לי מייל….

  בכול אופן תודה על ההשואות בייחוד למייק…ובעיקר על כך שהתמקדת בעיקר הטיעון של המאמר, מה שמראה לי שאתה קורא נאמן של כול הדברים גם העיקר…

  שלך
  הני

 • חרטא ברטא  On נובמבר 4, 2008 at 5:43 pm

  סליחה על הדיחוי. מילאתי את חובתי האזרחית.

  חשבתי שהמוטו של האתר זה "ביקורת – ולא בהכרח בונה"

  אבל הנה התייחסות קצת יותר רצינית.(את התגובה הראשונה כתבתי ב 5 בבוקר עם צרבת…)

  על המאמר הזה ידידנו פאולי היה אומר

  'That's not right. It's not even wrong'"

  איפה נתחיל?

  סטריאוטיפי כי אתה מראה את האמריקאי מצפון מזרח ארה"ב כליברל דגול שרק חושב איך להפסיק את דיכוי השחורים ואיך לטפל בעניים (והם כמובן דמוקרטים)ולעומת זאת הדרומי (שכחת את ה"טוואנג") מוצג כדתי קסנופוב גזען אנטישמי שמחפש סכינים בגב וקונספירציות על ימין ועל שמאל וכמו כן מתנקש בפוטנציה (והוא כמובן רפובליקאי).
  הרי אתה יודע שהמציאות קצת יותר מורכבת מכך.
  תבקר באזור סירקיוז,הייזלטאון, קונקורד,אוגוסטה (מיין) ותשווה לשארלוט, אטלנטה, דאלאס, מיאמי.
  ניו-יורק סיטי ובוסטון הם לא נציגים משקפים של הצפון-מזרח כמו שמוביל וסוואנה הם לא מייצגים נאמנים של הדרום.
  הם כן מייצגים נאמנים של הסטריאוטיפים של הליברל הצפון-מזרחי והשמרן הדרומי.
  בגלל זה כתבתי שמונולוג כזה מתאים יותר לרנדי רודס ולא לך.

  והנה עוד סתם שתי דוגמאות:

  " תשמע, עשינו את זה ואתם תוקעים לנו סכין בגב, בוש קרא לשרון 'פאפה בר' (אבא דוב) ומה אתם היהודים עושים? תומכים באובמה! מה עובר עליכם? חכו חכו… בקדנציה הבאה של פיילין אנחנו נראה לכם מאיפה הברווז מגעגע"

  היהודים תמכו בדמוקרטים באחוזים ניכרים מאז תחילת הזמן. את אותו טיעון היית יכול לשמוע אחרי רייגן ("גדול ידידי ישראל")
  היהודים תמכו בהמוניהם בשנוא נפשם של האוונגליסטים (קלינטון) ועדיין התמיכה שלהם בישראל לא פחתה.

  " אבל את יודעת, גם כנסיית המולד חשובה"

  בניגוד לקתולים ולאורתודוקסים, הפרוטסטנטים ובעיקר בדרום, לא מייחסים חשיבות למבנים ולאיקונות ספציפיים. כנסיית הקבר לא מעניינת אותם. אולי האספקט ההיסטורי אבל בטח אין למבנים האלה חשיבות דתית.

  עד כמה שהבנתי הנקודה של המאמר זה שאין לצפות אחרי הבחירות האלה להתערבות של הממשל בתהליך השלום כי לאמריקאי הממוצע יש סדר עדיפות אחר.

  איך אמר שייקה אופיר לרבקה מיכאלי? "יופי נחמה"

  את זה היית יכול לכתוב בכל מערכת בחירות מאז 1948

  בשום מערכת בחירות (לפחות אלה שאני עוקב אחריהם מ 1976), לא לפני ולא אחרי, לא מעניין את האמריקאים מה קורה בישראל. אפילו בימי הפיגועים הגדולים הידיעות האלה נכנסו לעמוד 13 בוושינגטון פוסט. האמריקאי הממוצע (דמוקרט נאור או רפובליקאי חשוך- ולא פרשנים בעיתון)לא מקדיש אפילו מילישניה של מחשבה ביום על מה שקורה בישראל. הרבה יותר מעניין אותם מה מחיר הדלק ואיזה קבוצת פוטבול של איזה אוניברסיטה מובילה ב BCS.

  את ניהול העניין הישראלי-פלסתיני (שאי אפשר לתמצת ל 30 שניות של תשדיר בחירות)יותיר האמריקאי הממוצע למחלקת המדינה ומה שיגיד הנשיא בנושא (ולא משנה מאיזה מפלגה ולא משנה איך הצביעו היהודים) יהיה מקובל עליהם ללא הרהור וערעור.
  מדיניות החוץ האמריקאית בקשר לישראל לעולם התבטאה בכיבוי שריפות יותר מאשר פעילות יוזמת ואקטיבית והיא תמיד היתה משנית לפעילות דיפלומטית במקום אחר.

  בכלל, כל המאמר הזה נורא משקף את הישראליצנטריות (הטבעית) של הישראלים. בכל דבר מחפשים את הזוית הישראלית/יהודית וגם אם היא לא קיימת – ייצרו אותה.

 • הני  On נובמבר 4, 2008 at 5:59 pm

  אני שמח שעברה הצרבת!

  ועכשיו אני יכול להגיד בדיוק!!!!

  הוא אכן משופע בסטריאוטיפים, אתה לא מצפה שב-500 מילה אשפוך את כל המורכבות של החברה האמריקאית…

  אך הנקודה המרכזית היא זאת בדיוק: לאמריקאים לא איכפת מישראל!!!!
  וזה הדבר המרכזי אותו ניסיתי להעביר. היות והעורך ביקש לכתוב כיצד הבחירות מתחברות לישראל, ובתור אינסטינקט ראשוני רציתי לשלוח דף לבן 🙂 בהמשך החלטתי לנסות ולהראות עד כמה ישראל אינה כלל על המפה של האמריקאים, גם במחיר של שימוש סטריאוטיפי בדברים מסוימים.

  לסיום, אם תשים לב לכתיבה הדגשתי בה עד כמה ה"מרואיינים שלי" לא שמים על ישראל…הם כלל לא סופרים אותה עד לאיזכורה על ידי ה"מראיין"…

  נראה לי שאחרי שעברה לך הצרבת הצלחתי להסביר את עצמי טוב יותר…

  ערב טוב
  הני

  נ.ב. הייתי בסירקיוז בשנה שעברה (באוניברסיטה) שבועיים וחצי תודה על ההזמנה…

 • קופץ  On נובמבר 4, 2008 at 7:44 pm

  מישהו (גם אמריקני) חושב שמלחמת המפרץ הראשונה הייתה מיותרת?

 • הני  On נובמבר 4, 2008 at 8:17 pm

  אתה מתכוון לכך שמתוך המאמר זה עולה או סתם שאלה כללית? כמובן שהיו אמריקאים שהתנגדו למלחמת המפרץ הראשונה, רק שזה יצא קצת בעיכוב…

  בברכה
  הני

 • אזרח.  On נובמבר 4, 2008 at 8:22 pm

  לנתיני ארה"ב לא איכפת מישראל!!!!

 • הני  On נובמבר 4, 2008 at 11:22 pm

  משום מה כשכתבתי את הטור זה נראה לי מאוד ברור שזו התמה המרכזית של הטור.

  הני

 • הלה, סידני, אוסטרליה  On נובמבר 5, 2008 at 6:55 am

  קראתי רבות על מערכת הבחירות המרגשת, ואם באמת רצית להעביר את ישראל (מקום 8 ברשימת הנושאים החשובים ל*יהודים* בארה"ב) וחשיבותה במערכת הבחירות – לא הצלחת.
  אז נכון, ישראל לא חשובה. אבל מה כן חשוב? במקום לכתוב טור סטירי שעוסק במה שכן יצא לך טור שעוסק במה שלא. ברגע שהזכרת את ישראל יותר מפעם אחת ולא בהקשר של:" ישראל? איפה זה, בכלל?" אז פספסת. מצטערת.

 • הני  On נובמבר 5, 2008 at 8:43 am

  אני מציע שתקראי את תגובתי השניה לחראט תחת הכותרת "אהלן שוב לחרטט", אילוצי מערכת 🙂

  רוצים אוכלים לא רוצים לא אוכלים!

  לי יש עורך….

  בברכת יומטוב
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: