אידאולוגיה – לא מילה גסה

אני לא כל כך מתרשם ממצעד הכוכבים המצטרפים למפלגות לקראת הבחירות לכנסת או מהשמות המחוזרים. גם ה"חוזרים הביתה" לא הרבה אחרי שהתכחשו לעצם יכולתו של בעל הבית להנהיג לא בהכרח מצביעים על אידיליה בצמרת. הקולות שלנו צריכים ללכת למי שהשקפתו תואמת את שלנו, תכניותיו מרשימות אותנו והתנהלותו סבירה בעינינו.

 

ובכן, בשעה טובה ובמזל טוב הגענו לעונה הזאת המיוחדת בה רבים וטובים מעלים את מרכולתם על הדוכן למכירה והכול בזול לאללה. חלק מציעים את האידאולוגיה שלהם, חלק את יושרם, חלק את מצפונם וחלק את כבודם העצמי. ואם אתם שואלים מהי העונה? לא זה לא הסתיו, זוהי עונת הבחירות! אז מה קורה כאן? אני לתומי חשבתי שאנו מחפשים אנשים נכונים לא כאלו שקראו להם "טעות היסטורית" ו"שקרן" או כל שם אחר.

 

בראש רשימת המוכרים / קונים עומד בנימין נתניהו, יו"ר הליכוד. מחד הוא מוביל את הטרנד וכהרגלו הוא מצליח ביותר, מאידך הוא מביא אנשים שיצאו חזיתית נגדו ואמרו עליו דברים נוראים. יש לציין כי נתניהו הפליא ביכולת הניבוי שלו בזמנו כשטען ש"הם יחזרו כולם לבית הזה", כאשר האנשים שחוזרים כעת "הביתה" יצאו נגדו. ספירה קצרה מאתרת את בני בגין ודן מרידור כחוזרים הראשונים ומי יודע מה עוד יש לביבי בקנה. המפתיע הוא שאותם שני "נסיכים" חוזרים כאשר ביבי עומד לקראת בחירות, וללא נסיון להתמודדות עם ראשות הליכוד בעצמם. מה קרה? האם לדני ובני חסרה פרנסה? האם הם כה מעוניינים לשרת תחת אותו אדם שנגדו יצאו בשצף קצף?

כמו כן, אנו רואים עוד מספר אנשים נכנסים לקלחת הפוליטית כקריירה שנייה. מירי רגב, דוברת צה"ל לשעבר, קציני משטרה וקציני צבא פורשים. עד כה, ה"יהלום" בשוק השחקנים החופשיים עוד לא עשה מהלך מחייב, הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון עדיין מחוץ למשחק ויכול להיות שכך ישאר. אז מה קורה? מה מביאים אלו למפלגות שהן רודפות אחריהם ללא לאות? ובכן, יש להם אפיל צבאי שמהלך קסם על הישראלים מזה שנים. כפי שהתרגלנו, רובנו, לקבל כל פקודה ללא שאלות מיותרות, אנו סומכים על אנשים אלו שינהלו את חיינו גם פוליטית. טענתי היא, שאנשים אלו ברובם אינם בעלי כישורם נאותים להוביל את הנהגתה הפוליטית של המדינה. אך הפיכתם לאייקונים ממשיכה את הזרם הבלתי פוסק שלהם לתוך המערכת.

 

אך יש על מי "לסמוך", כל חברי המפלגה הותיקים, אלו שעמדו שם בזמנים הקשים והטובים כאחד לא כל כך שמחו ועלצו לקראת הכוכבים החדשים. אלו לא מוכנים לשמוע על שיריונים או הבטחת מקומות וחפצים להמשיך ולהחזיק במשרותיהם. והבלאגן חוגג. כך גם המקרה בעבודה ובקדימה, בראותן את הליכוד הן גם מעוניינות לגייס כוכבים, והכול עובד, החל מאיזכור שמו של גלעד שרון, וכלה בלחימה על בוגי יעלון (כוכב השוק אמרתי?). אינני בטוח שזה עובד לטובתנו, העם, לדידי עדיף במקום כוכבים אנשים שידעו לקראת מה הם הולכים וישרתו את העם נכונה. אך כנראה עוד חזון למועד.

ולסיום, איך אפשר ללא הדמות הסיזיפית של הבחירות, פנינה רוזנבלום. ובכן חברת הכנסת לשעבר, כהונה קצרה ביותר, החליטה שוב לזרוק את מועמדותה לזירה והיא תתמודד בפריימריז בליכוד. אני יודע, רבים רואים בה קוריוז, אך לדעתי היא בעלת כישורים טובים לפחות כרבים אחרים שזרקו את כובעם לזירה. נחמן שי הצטרף לקדימה? אז מה? מרצ מגייסת תמיכה של אנשי רוח מובילים ומנסה "לגנוב" ח"כים לעבודה? שיהיה. שימו לב חברות וחברים, עוד מעט מגיעה שעת האמת והגיע הזמן שנפעל כשורה – עדיין הרעיונות והתכניות שמציעות המפלגות, ההתנהלות בעבר ובהווה של בכיריהן וראשיהן, צריכים להשפיע על שיקול הדעת שלנו בבואנו להצביע בתחילת פברואר הקרוב, לא הפיגורות בכל רשימה. כי פוליטיקה היא עדיין, תודה לאל, לא תכנית ריאליטי.

הכתבה פורסה לראשונה באתר NANA10 בתאריך 12-11-2008

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 3:54 pm

  לצערי, ישנם כיום אידאולוגים מעטים (שאפשר לספור על אצבעות יד אחת,וגם זה בקושי ) אשר יושבים במפלגות ובכנסת.לכן,בהיעדר אידאולוגיה ברורה ובהירה ,אני לא רואה הבדל ממשי ברעיונות ובתוכניות העמימות של רוב המפלגות.

 • אזרח.  ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 8:59 pm

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3148108,00.html

  מסקנת המאמר: אין הבדלים בין שלושת ה"גדולים".

  "סיכום ומסקנות

  להערכתי, מי שרוצה שינוי מהותי במדיניות הכלכלית־חברתית צריך לחפש מועמדים אחרים לראשות הממשלה. שלושת המועמדים להנהגת המדינה הם שלישייה כמעט זהה בעמדותיה, במעמדה הכלכלי והחברתי ובהשקפת עולמה."

 • מודי תולשששש  ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 10:36 pm

  לא מבין איך היא מעזה להראות את פניה בציבור. היא היתה שקרנית מטעם צה"ל, וכל כך גרועה בזה שהיה קל יותר להאמין לנסראללה.

 • ירח  ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 11:37 pm

  על מה אתה מדבר?
  האידיאולוגיה ז"ל מתה מזמן. עכשיו ישנם יחסי ציבור.
  המפלגות ז"ל גם הן מתו מזמן. עכשיו ישנה טלויזיה.
  בטלויזיה עושים יחסי ציבור. אסור להציג השקפה, כדי לא לעורר התנגדות.
  כך שמה שקוראים כיום מפלגה זה רק משרד ליחסי ציבור.

 • הני  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 9:20 am

  קצת מחלה, הרבה בחירות מקומיות וקצת בעיות בזק מנעו ממני לחזור מוקדם יותר, אז הנה מה אני חושב.

  אזרח, לדעתי אין הבדל בין המפלגות, הפכו את כול הבוחרים לאנשים שלא יכולים להבדיל להבדיל בין שוקלד גורמה לשוקולד פרה…ככה כל הפוליטיקאים שלנו אין ביניהם שום הבדל. אבל לדעתי נראה שינויים ובקרוב!

  מודי, ואללה לתולשששששש, תאמין לי כשראיתי אותה נכנסת למערכת כמעט הצטרפתי אילך לתלישה, זה פשוט לא יאומן רפובליקת בבנות הפכנו וזה כואב!

  ירח, בוקר טוב! אני מדבר על זה שזה לא חייב להיות המצב, ניתן ואפילו חייבים לשנות, אנחנו צריכים להביע מורת רוח ולצאת נגד התופעה.

  הני

 • איתי  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 1:03 pm

  לפעמים גם מצעדי כוכבים זו לא מילה גסה.

  בפרט, בהקשר של בניית כוח פוליטי סוציאל-דמוקרטי – שאלה שאתה עצמך התחבטת בה בפומבי כאן.

  אני רואה את האידיאולוגים של הס"ד כדוגמת דני גוטויין מזה ואנשי העוקץ מזה – טוחנים וטוחנים אידיאולוגיה אבל בלי להעז ולחשוב על שמות שיביאו את הבשורה שלהם אל הציבור. התוצאה – אין כוח פוליטי. מדברים ומדברים והשיירה עוברת. מפלגות שמאל חברתי הבנויות על פעילים חברתיים רדיקליים שאינם מוכרים בציבור – פשוט לא מצליחות (ע"ע דע"מ, לחם וכו').

  כבר אמר זאת אחד העם – גם משה האידיאולוג הגדול היה זקוק לאהרן שידבר אל העם ועם העם בשפה פשוטה ותוך הכרת כללי המשחק של הפוליטיקה.

  דוגמה מהחיים? מה שקרה לעיר לכולנו עם הבאתו של ה"כוכב" דב חנין

  להמשך הדיון בוא לכאן
  http://www.blacklabor.org/?p=4879

 • ירח  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 1:43 pm

  להני שלום,

  ראשית רציתי להעיר כי שני הדברים שהועלו כאן, כניסת הדוברת וזהות העמדות, נובעות ממה שכתבתי.

  אז אולי זה לא חייב להיות, ואולי חייבים לשנות, אבל זה המצב ואין דרך מעשית לשנותו. הטלויזיה יצרה את המצב החדש, ואין אפשרות לשנותו (אולי הרשת תשנה את המצב, אבל אין לדעת מה יהיה המצב שיבוא במקומו).

  ואם יבוא משה חדש, אני חושש שעד מהרה יתברר כי הוא דמגוג, לא נביא.

 • האידיאולוג  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 1:51 pm

  כמה שלא תסביר לא/אנטי ציוני (ומשכיל ככל שיהיה), על כשלון של האידיאולוגיות המזרח-תיכוניות של שכנינו לסוגיהם (ואפילו הנאורה שבהן, הדמוקרטיה הקונפסיונלית הלבנונית),
  הוא פשוט בד"כ יטיח בך בחזרה שאתה פשיסט.

  או ציונות או כלום – כי אחרת נקבל מרחץ דמים שמלחמת האזרחים בלבנון תראה לעומתו כמו תגרה בשוק.

 • הני  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 6:39 pm

  איתי, תלוי למה אתה מתכוון בכוכבים…חנין לא היה כוכב לפני הגעתו לעיר לכולנו הוא היה מוכר ותו לא, מה שהפך אותו ל'כוכב' הייתה הפעילות של עיר לכולנו. חשוב על כך…

  הלו ירח, כפי שאמר מורי ורבי sheet happens, והתפקיד שלנו לשנות את זה, נביא מישהו חדש שישנה את התמונה, ולא נסכים למצב הקיים. דעתך?

  לאידאולוג שלום, אני מבין אם כי לחלוטין לא מסכים עם הטיעון. אתה דטרמיניסט בנסיונך למנוע דטרמיניזם. כנאמר הפוסל במומו פוסל!

  בברכה
  הני

 • ירח  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 8:17 pm

  הדבר היחיד שאני יכול לחשוב כי אולי ישנה את המצב הוא הרשת (כן, האינטרנט). אולי מסגרות כמו זו ש…? מי יודע איך הדברים יתפתחו.

  בכל מקרה זה יארך זמן רב. גם לטלויזיה זה ארך עשרות שנים עד שיצרה את המצב החדש.

  אבל אולי זו רק תקווה של אינטלקטואלים, שהם תמיד המיעוט, ומה שישנה את המצב מעיקרו הוא רק המשבר האקולוגי, שכבר קורה אבל רוב האנושות עדיין לא גילתה את זה. מה שאני ואתה, או משה, נעשה או נאמר, לא ישנה שום דבר.

 • הני  ביום נובמבר 13, 2008 בשעה 8:37 pm

  לפחות לי יהיה מה לומר בעניין פשוט הישאר קשוב לאתר ולחדשות 🙂
  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום נובמבר 14, 2008 בשעה 8:11 pm

  כל עוד הפוליטיקה במדינה הצינית נתונה במסגרת
  שבין יותר ציוני לפחות ציוני ולא מעבר לזה אז כל דיבור על אידולוגיה בטל בשישים.
  לא יתכן במצב זה כל מאבק אידאולוגי שאינו תוקף את רעיונות הבסיס של הרעיון הציוני, הסכמה כזו או אחרת של הליכה בתלם הציוני היא אנטי אידאולוגית ורעיוניות של שודדים שרבים ביניהם על נתחים מהעוגה השדודה.ולכן אסיים בבירכתי הקבועה שאם אתם חפצים באידולוגיה אז בחורבן הציונות ננוחם.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום נובמבר 14, 2008 בשעה 8:48 pm

  לפי עניות דעתי אידאולוגיה היא מערכת שלמה וסגורה של ערכים ורעיונות המתגבשים להשקפת עולם כוללת לגבי כל תחומי החיים של מצב מסוים בזמן מסוים.
  ואם מדובר בהקשר של מצבה של אותה מדינה מזרח תיכונית שהוקמה ע'י צאצאי הכוזרים שהמציאו את
  האידאולוגיה הציונית הקורסת הרי שהבעיה האידאולוגית בפניה ניצב הציבור היא למצוא מערכת ערכים ועקרונות תחליפית לזו שקרסה והביאה למצב
  פוליטי וחברתי מעמדי המנוגד לאינטרסים של מרבית
  הצבור, כי בסופו של דבר עיצובה של אידאולוגיה הוא
  תהליך של התגוננות בפני חוסר אידאולוגיה המוליך לאנרכיה הפוגעת במספר הולך וגדל של בני הצבור הנתון, כלומר תהליך אינטרסנטי , מבחנה של אידאולוגיה מבחינה זו הוא יכולתה וישימותה לגבי המספר הגדול ביותר מקרב אותו ציבור נתון.
  אידאולוגיה שעונה לצרכים של חלק קטן היא למעשה אידאולוגיה דיקטטוריאלית ואידולוגיה שעונה לצרכי כל הציבור או מרביתו היא אידאולוגיה דמוקרטית או כמעט דמוקרטית.
  במצב הנתון האידאולוגיה של המתנחלים היא אידאולוגיה אנטי דמוקרטית כי היא מספקת צרכים
  ושאיפות של מיעוט קטן על חשבון דיכוי הרוב.
  כל האידאולוגיות הנבובות של המפלגות הרבות
  האשכנזיות גם הן אידאולוגיות אנטי דמוקרטיות
  נצלניות וגזעניות משום שאינן לוקחות בחשבון את
  מערכות האינטרסים של כל אלו שאינם בני דמותם.
  אידאולוגיה דמוקרטית חיובית תצליח לצמוח רק בקרב הציבור המזרחי בשיתוף הציבור הפלסטיני
  גם משום שיחד הם מהווים כ 80 אחוז מהאוכלוסיה
  ולכן האידיאולוגיה שיבנו תענה ותייצג את האינטרסים של הרוב ולא של מיעוט וגם משום שמצב כזה נותן תקוה שקורבנות הדיכוי הגזעני בהתאחדותם
  ובעיצובם את האידאולוגיה המשחררת ידאגו מן הסתם לעצבה באופן דמוקרטי שימנע את הפתח לדיכוי כל שהוא אפילו כלפי המעוט המדכא של היום.
  כמובן שבכל תהליך של עיצוב אידאולוגיה דמוקרטית בהבדל מאידאולוגיות שמשתמשות במילה דמוקרטיה כעלה תאנה להסתרת ערוות הגזענות במסווה של שמירה כזו או אחרת של "אופיה היהודי של המדינה" או "שמירה על הצביון הארופי/מערבי של המדינה" נגיע להתנגשות עם
  בני המיעוט הפריבילגיוזי הנהנים כיום מהאספקטים הגזעניים של האידאולוגיה השלטת.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: