האח הגדול מידי

חקיקת "חוק המידע הביומטרי" אשר יאפשר למדינה להקים מאגר נתונים ממוחשב ומפורט על כל האזרחים, נמצאת בשלבים מתקדמים. בתפקיד האח הגדול: שר הפנים מאיר שטרית. זאת כנראה שוב חלק ממגלומניה של המערכת והאנשים בתוכה ששכחו כנראה את גבולות הכח והדמוקרטיה בואו ונשלח אותם ואת חוקיהם הביתה לפני שיהיה מאוחר מידי

המון דברים מדאיגים אותי. אני מטבעי חששן וזהיר, היפוכונדר שנגמל, אסטניסט (חולה ניקיון), כל הזמן חושש מדברים רעים שיכולים לקרות, או מה שנקרה רואה שחורות. אך יותר מכל מדאיגות אותי פעולות שנראות כחסרות כל משמעות בקונטקסט המיידי ורבים מאיתנו עוברים עליהן ללא תשומת לב מיוחדת עד שכול הנושא מתפוצץ לנו בפנים שנים לאחר מכן.


אחד הדברים הכי מפחידים בהקשר זה הינו מה שנקרא חוק המידע הביומטרי או בשמו היותר ידוע "חוק האח הגדול", שנועד לייסד מאגר נתונים פרטני ממוחשב של כל אזרחי המדינה, מאגר שמטבעו עלול להיות חשוף לגופים מסחריים ופיננסיים ולאינטרסים שלהם אבל גם למעשים פליליים כמו "השאלת" זהות ע"י פריצה למאגר וכל זאת בשם ה"הגנה" על זיוף מסמכים מזהים. מהפח אל הפחת.

 

נציגי ציבור הם זן מוזר, אלו אנשים שאנו בוחרים כדי לייצג את טובתנו כמחוקקי חוקים או שרים, אך לפתע פתאום הם "מתנתקים מהחוטים" ותופסים חיים עצמאיים והיוצרות מתהפכות. במקום שיעשו את דברנו הם אומרים לנו מה יותר טוב לנו. זהו בעיני אחד מהמצבים המסוכנים ביותר לדמוקרטיה. בצומת מסוכנת זו עומד שר הפנים מאיר שטרית. כן, אותו שר שהגיע לראשות מועצה מקומית יבנה כאחד הצעירים ביותר שידעה מדינת ישראל, אותו אחד שסומן כהבטחה הגדולה של הליכוד, התדרדר למאבק שבא לחנוק את חירותינו ולפגוע בזכויותינו הבסיסיות ביותר.


חוק האח הגדול אינו הראשון ב"קילקולים" של מאיר שטרית. אותו מאיר שטרית, לדוגמא, המליץ בפני ועדה מיוחדת להמשיך לשלול את זכותם הדמוקרטית של תושבי ירוחם לבחור את ראש העירייה ומועצת העיר ולהמשיך את מינויו של ראש הוועדה הקרואה עמרם מצנע. זאת מתוך הטיעון כי יש להמשיך את כהונת הוועדה עד שתהיה בטוחה שתושבי העיר "מוכנים" לדמוקרטיה ואז ורק אז יוכלו לבחור שוב את נציגיהם. נאור אמרתי? נו הרי בזכות זה שהוא שר הוא יודע יותר טוב מאיתנו מה טוב לנו, שהרי מי מינה אותו לשר? לא אנחנו הטיפשים שלא בנויים לדמוקרטיה, זה בגלל שהוא טוב יותר. המפחיד הוא שבאיזה שהוא שלב חלק מנציגי הציבור עלולים להאמין בזה.

 

כעת, מתעלה על עצמו אותו נבחר, או אולי עלי לומר "מורם מעם", ומדאגה אותנטית לביטחוננו החליט שר הפנים מאיר שטרית, לקדם את חוק המידע הביומטרי בתקופה בה הכנסת אינה פועלת כמעט. ארחיב במספר מילים על החוק. לפי ההצעה כל אזרח בישראל יחוייב להגיע למשרד פנים מקומי, למסור את דרכונו ותעודת הזהות הישנים ולעבור זיהוי ביומטרי על ידי טביעת אצבעות ושיקוף העין. כל הנתונים הללו יכונסו לתוך מאגר מידע ענק בו יאוכסנו נתוניהם של כלל אזרחי ישראל. מפחיד? מבעית! ראשית, אינני מבין כיצד חוק שכזה מגיע לשולחן הכנסת. שנית, אינני מבין כיצד הכנסת הנתונים של כלל אוכלוסיית מדינת ישראל למאגר מידע אחד גדול תתרום לבטחוננו האישי. היודעים אתם שבארה"ב אם לא תוציא רישיון נהיגה או דרכון, לעולם לא תחול עליך חובה של תעודת זהות?


מה השלב הבא? התקנת מצלמות בבתים של אנשים על מנת שנוכל לפקח טוב יותר על האוכלוסיה? האם הפרנויה עברה כל גבול? לדעתי לא, ושר הפנים יזכר בתור מי שקידם אותנו לפי תהום. אין בחוק זה שום דבר מלבד רצון לשמן עוד גלגלים של כאלו ואחרים שירויחו מהנפקת התעודות, אחסון הנתונים ויצירת עוד מערך של פיקוח מפחיד עלינו. השימוש הציני, הגובל בפשע נגדנו האזרחים, עבר כל גבול הגיע הזמן לעמוד ולאמר מאיר שטרית, לך הביתה נמאסת. אנחנו לא זקוקים לך בחיינו וגם לא לפיקוח מתמיד של המדינה עלינו, יש גבול ואתה חוצה אותו. ממשרה של משרת ציבור אתה מנסה להפוך את הציבור למשרת המערכת, לא עוד!

 

הייתי רוצה לחזור לכמה אנקדוטות מרכזיות מהשבוע שעבר:

 

·  חוקי מרפי פועלים תמיד, ולא רק בפרסומות. תשאלו את מזכ"ל מפלגת העבודה איתן כבל. הדבר האחרון שתצפה שיתקלקל תמיד יתקלקל, וגם כשאתה למטה צרות ימשיכו לנחות עליך בצרורות. אך אולי מעז יצא מתוק, עקרון האנדר-דוג עבד לטובת מפלגת העבודה ורבים ממתפקדיה באו בשנית להצביע לרשימה די מפתיעה. הליכוד שילם באחוז הצבעה נמוך את מחיר הפח הארגוני אליו נפל השבוע בעצמו.

·  כל הכבוד לח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), יו"ר וועדת הכספים של הכנסת, שהחליט שלא מעניינים אותו פקידי האוצר ותכניתם לא מספיק טובה, שוברים את הכלים ואין הצבעה, לא מעניין אותי אם זה בשל הפריימריז או לא. סופסוף נבחר ציבור עושה למען הציבור, הגיע הזמן! ועובדה – השבוע, תוך כדי הרבה חריקות בין רה"מ ושר האוצר, הוחלט על רשת בטחון לפנסיה קצת יותר רחבה מזו שהאוצר התכוון אליה, שאפילו ההסתדרות מקבלת.

·  מתנחלים בחברון החלו לחבל בתי תפילה של דתות אחרות, לא בגלל פרובוקציה פלסטינית אלא בשל עימותים עם כוחות הבטחון שאולי השתלטו על בית המריבה תוך חצי שעה אך כשלו בהשתלטות על ההמון הפרוע שמחוצה לו. כבר לא עצוב אלא מפחיד. מזל גדול שבבתי הכנסת של חברון נשמעו בשבת קריאות להרגעת הרוחות.

 

הטור התפרסם לראשונה באתר nana10 ב-10-12-2008 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דפנה לוי  ביום דצמבר 10, 2008 בשעה 9:55 am

  תמיד מובילים אנשים חלשים לכמיהה להפקיד את האחריות לחייהם בידי מישהו חזק וגדול יותר. עצמאות היא עסק מפחיד מאוד, מסתבר, ורובנו רוצים גם בבגרותנו להתכרבל אצל אימא במיטה, ושהיא תכסה אותנו בפוך ותגיד לנו שיהיה בסדר. מהם כמה חירויות אישיות בתמורה לאשליית החום הזו?

 • חיים שיבי  ביום דצמבר 10, 2008 בשעה 10:58 am

  מחר, יום חמישי (ה-11/12), בשעה 8:30, תתכנס ועדת חוקה כדי לדון בחוק נתוני התקשורת (חוק האח הגדול). החוק שנכנס לתוקף ביוני מאפשר למשטרה, בין השאר, לקבל במקרי חירום נתונים על אזרחים ללא צו בית משפט. לשכת עורכי הדין, באמצעות עו"ד דן חי, יו"ר הועדה להגנת הפרטיות, הגישו עתירה לבג"צ בבקשה להגביל את החוק ולא להחילו על עורכי דין, כדי להגן על החיסיון בינם ובין לקוחותיהם.

  החוק, מקנה למשטרה יכולת לקבל נתוני תקשורת, טלפוניה ואינטרנט לגבי כל אדם כגון: מספרי טלפון (בהם גם מספרים חסויים), יעדי שיחות, מספרי ברזל של מכשירים (IMEI), נתוני איכון על פי אנטנות סלולריות ונתוני גלישה באינטרנט. מלבד המשטרה, גם רשויות נוספות ביניהם רשות ניירות ערך ורשות ההגבלים העסקיים, יקבלו גישה אל הנתונים הללו.

  החוק, שנועד לעזור למשטרה להילחם בפשע באמצעות קבלת הנתונים הללו, מגדיר שלוש דרכים בהן תוכל המשטרה לקבל את הנתונים: האחת, דרך צו בית המשפט. השנייה, דרך הקמת מאגר נתונים שיועבר לרשות המשטרה לשימוש שוטף (על פי המגבלות הקבועות בחוק). השלישית, כמבואר בסעיף 4 לחוק, מתיר למשטרה במקרים דחופים לקבל נתונים ישירות מחברות התקשורת, ללא צו בית משפט ולמשך 24 שעות

  עו"ד דן חי, יו"ר הוועדה להגנת הפרטיות בלשכת עורכי הדין, מזהיר מפני החוק: "קבלת נתוני תקשורת בדרך המתוות על-ידי החוק, עלולה להפוך כל אחד מאיתנו לגיבור בתוכנית ריאליטי על פי בקשת גורמי האכיפה. החוק, הנו חסר מנגנוני פיקוח ומאפשר למשטרה שימוש בלתי מבוקר בנתוניהם הפרטיים של אזרחי ישראל". עוד הוא מוסיף, כי סעיף 4 לחוק פוגע באופן מובהק בבעלי המקצוע הזכאים לחיסיון וכי עורך דין שחייב בסודיות כלפי לקוחו נפגע כתוצאה מסעיף זה. לשכת עורכי הדין הביעה גם דאגה מהחלתו הרחבה של החוק על עבירות פחות חמורות מסוג עוון (עבירות שעונשן המרבי הוא שלוש שנים). דבר זה מוביל לטענתם, למצב שבו כל עבירה, ולו הקלה שבקלות, מאפשרת למשטרה, לחדור לפרטיותו של מי שבאמצעותו תוכל, לכאורה, לקדם חקירה פלילית.

 • הצועד בנעליו  ביום דצמבר 10, 2008 בשעה 11:55 am

  ואת חוק המאגר הביומטרי יש לעצור.

 • אזרח.  ביום דצמבר 13, 2008 בשעה 9:42 pm

  עוד לפני שהחוק אושר באופן סופי.איך שטרית ידע שהחוק יאושר בועדה ובמליאת הכנסת ? האם בגלל שוועדות הכנסת והמליאה הן בסך הכל חותמות גומי?
  ?איפה עקרון הפרדת הרשויות

  http://www.blacklabor.org/?p=3440

  מיכה שפיר, אזרח מודאג, שלח מכתב לשר המשפטים דניאל פרידמן, בקשר לחוק המאגר הביומטרי. במכתב הוא מתריע על היותו של החוק חובבני, דרקוני ואף אבסורדי

  http://www.2jk.org/praxis/?p=1673

  http://hitech.themarker.com/tmc/archive/arcSimplePrint.jhtml?ElementId=skira20080617_993450&ElementId=skira20080617_993450

  זיהוי ביומטרי: חוק האח הענק הוא הסיוט הקפקאי הבא.

  http://www.articles.co.il/article/25401/%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%92%D7%A8%20%D7%94%D7%91%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%98%D7%A8%D7%99%20%D7%91%D7%A9%D7%93%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%AA%D7%A2%D7%95%D7%A4%D7%94%20%D7%A9%D7%9C%20%D7%94%D7%90%D7%97%20%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%20-%20%D7%90%D7%A8%D7%A6%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA%20%D7%A0%D7%9B%D7%A9%D7%9C

  המאגר הביומטרי בשדות התעופה של האח הגדול – ארצות הברית נכשל.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 15, 2008 בשעה 3:09 am

  הן בבחינת ניר טואלט לניגוב ישבני הבורגנות האשכנזית השבעה , כשיש 750 אלף ילדים מתחת לקו העוני ואוכלוסיה שעומדת על סף הרעב לעומת מיעוט אשכנזי החי ברמת חיים סופר אמריקאית ושלא בזכות עמל כפים אלא בזכות ההשתייכות למוצא הכוזרי אז בא הציועד בנעליו ומסיט את הדיון לעצומות חסרות ערך, הגיע הזמן שבכל האתרים והמפלגות ניישם את הערך העליון של העם הספרדומזרחי "פרוד לפני אחוד" ומיליטנטים מזרחים ינערו חוצנם מכל פעילות ושיתוף פעולה פוליטי עם אשכנזים גזענים שאינם מקבלים את העקרון של ייצוג שיויוני יחסי בין שני העמים.
  ובא לציון גואל מהאשכנזים מעצבי העתיד הקודר .

 • מיקי ינום  ביום דצמבר 15, 2008 בשעה 9:09 am

  הגיע הזמן להתנתק מהמזרחים אשר רוצים לבלוש אחרינו, כשיש 750,000 אשכנזים רעבים בעוד הספרדו-מזרחיים חוגגים על חשבוננו שלא בזכות עמל כפיים אלא בזכות המוצא, הגיע הזמן שבכל האתרים והמפלגות ניישם את הערך העליון של העם האשכנזו-כוזרי ונאשפז בכפייה את המזרחו-ספרדיים אשר רוצים להמשיך ולשדוד אותנו.

  אח, היכן אתה דניאל שאולוביץ', הלוחם מצמית המזרחו-ספרדיים?! איפה אתה כשצריך אותך?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 15, 2008 בשעה 7:50 pm

  לא לשווא שנאו אשכנזוכוזרים בארופה התכונה המולדת לאדישותם לסיבלם של אחרים האם היא תורשתית וגנטית מה מקורה?
  שמעתי שאיזה אשכנזי בוול סטריט ביצע עוקץ של
  50 מיליארד דולר עכשיו תתבכיינו שאלו מזימות אנטישמיות אבל הכתם הוא כתם ושנאת האשכנזים שתתעורר באמריקה נרכשה בצדק החמדנים עשו הכל
  כדי לרכוש אותה .
  מה עם הפרטוקולים של זיקני ציון האם כל מה שכתוב בהם זה דיברי שקר והשמצות או ששטיפת המוח נגדם לוקה גם בהכפשות ושקרים …בחורבן הציונות ננוחם

 • מאור  ביום דצמבר 23, 2008 בשעה 8:54 pm

  המעצבן הזה למעלה, יש למישהו מושג?

 • מבין עניין  ביום אוגוסט 27, 2009 בשעה 11:28 pm

  ואי אפשר לשלוף את טיעון "אם אין לך מה להסתיר אז אין סיבה להתנגד". זה לא אומר שאם אין מה להסתיר ואנחנו שומרי-חוק, אפשר לעקוב אחרי כל נפיחה שלנו.
  חוצפה שכזו קיימת רק במדינות עולם שלישי, או בדיקטטורות כמו סינגפור "הנאורה" והנאווה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: