ציבור הבוחרים לוקה קשות בעיוות התפיסה – תתעוררו!

ובכן עוד עונת בחירות באה עלינו. ראשית נראה כי ישנה פגיעה חמורה במהלך הסדיר של הבחירות בישראל, וכמו כן נראה כי בבמקרים רבים המציאות הפוכה מהתפיסה השורה בעם. אחל מנקודה פשוטה, בחירות עולות כסף, ולא מעט כסף ותכיפות הבחירות החלה להיות מטלה כבדה על הבוחרים. עלות הבחירות כמעט כולה באה על חשבון משלם המיסים, מימון מפלגות, תרומות, התנדבות ועוד.

כל אלו מכבידים על גבו של האזרח הפשוט שבאמונה רבה מתגייס בנסיון להשפיע על המערכת ועתיד המדינה שכה יקר לליבו. אך, לעיתים המערכת עוברת את הגבול, וכפי שקרה אצלנו בשל תכיפות הבחירות, כמעט אחת לשנתיים, אנו עדים לתופעה חדשה – ירידה מתמדת במספרים הכלליים בבחירות, מתנדבים, מצביעים תורמים ועוד. מי יודע אולי העם החליט לומר את דברו, משהו בסגנון: די נמאס.

שנית, למראית עין נדמה כי לראשונה מזה שנים רבות בישראל לא מתקיימת כלכלת בחירות, לפחות לא אחת שמונהגת על ידי שר האוצר וחלק ניכר מהקואליציה המכהנת. אכן מים רבים עברו בירדן מאז ימי ארידור העליזים, וכלכלת הבחירות שהנהיג הליכוד בזמנו, אך נראה לפחות הפעם כי שר האוצר מתנהג מתוך אחריות לאומית. אך מבט מעט עמוק יותר מגלה תמונה שונה לחלוטין, זה החל ביו"ר ועדת אבישי ברוורמן שהחליט שלא לאשר הצבעה בנושא רשת הביטחון הפנסיוני עד לקבלת אלטרנטיבה מראש הממשלה, תמוה? זה לא הסוף.

 

ראש הממשלה המכהן אהוד אולמרט יודע כי ימיו בתפקיד ספורים, וככזה אין לו שום דאגה הוא שחקן חופשי ממחויבויות ופועל ככזה, הוא מקבל החלטות בניגד לדעתו של האוצר ויוצא ריש גלי נגד החלטות האוצר ומתעמת באופן די קבוע עם שר האוצר וצמרת משרדו. אני מעודד התנהגות זו היות ולדידי מדינה היא אינה עסק פרטי שיש לנהל אותו מתוך מטרות רווח בלבד, אך חבל לי שמצב זו קורה בדימדומיו הפוליטיים של ראש ממשלה מכהן ולא באופן קבוע.

וכמובן, שר האוצר וצמרת משרדו, אלו אמנם נתפסים "כדואגים" למשק ולכלל הציבור אך זוהי פיקציה, הם יחד עם בנק ישראל תחת מסווה ה"רגולציה" מתערבים בדרך גסה בשוק מטבע החוץ, בעיקר בשימור מעמדו של הדולר. האמירה היא כי יש לשמור על ערכו של הדולר על מנת שהסקטור היצרני לא יפסיד ויוכל להמשיך ולייצא לחו"ל ולקבל תמורה הולמת, אך עם כל הכבוד מה שזה אומר הוא שעל חשבוננו נוצרת שכבה של יצואנים שמרוויחים הון תועפות מהחזקת שער הדולר כה גבוה, בו בזמן שרבים מאיתנו נאנקים תחת שער דולר לא ריאלי. ובכן, זוהי אכן כלכלת בחירות אך לא מהסוג של מרידור, לא כולם מקבלים וידאו, הפעם חלק מקבלים רווחים מנופחים בעוד שרבים נאנקים תחת המעמסה, והאמינו לי שאת הרווחים לא יחלקו בין העובדים אלא יקחו לביתם.

אספקט אחרון שברצוני להעלות קשור לעיוותי התפיסה הכלכליים בקרב חלק ניכר מציבור הבוחרים בישראל. נושא עיוותי התפיסה הועלה בראשונה על ידי רוברט גרויס, אחד מענקי היחסים הבינלאומיים במאה האחרונה, לטענתו חלק ניכר מהסכסוכים בעולם נובע מעיוותי תפיסה של השחקנים השונים. ובכן, ציבור הבוחרים הישראלי לוקה קשות במחלת עיוותי התפיסה.

אנו מגלים חדשות לבקרים כי המצב הכלכלי של מרבית האוכלוסיה בישראל הולך ונעשה גרוע יותר, קו העוני עולה, רבים מתקשים לעמוד בהתחיבויותיהם, הפנסיות שלנו כבר לא בטוחות, התרופות לא בהישג יד והפערים בין עשירים לעניים הם הגבוהים בעולם. ומה אנו מגלים, כי עולם כמנהגו נוהג, שנים מהמועמדים לראשות הממשלה, נתניהו וברק, קיבלו צ'אנס בתפקיד, הבטיחו לאוכלוסיות החדשות שיפור ושניהם כשלו כישלון טוטלי בספרה הכלכלית. המועמדת השלישית שמבקשת צ'אנס הפעם אינה מביאה שום משנה סדורה, אלא ממלאת את האויר בססמאות נבובות וריקות מתוכן.

נראה כי אין שום בשורה חדשה, והמפלגות היחידות שמעלות שיח חברתי-דמוקרטי-כלכלי הן מפלגות יחסית שוליות ללא שום סיכוי לזכות בבחירות ולעמוד בראש הקואליציה הבאה. נראה שהציבור הישראלי יצביע גם בבחירות 2009 כשהוא שבוי בקונספציה ההישרדותית-בטחונית ויביא על עצמו עוד מספר שנים קשות של כלכלה גרועה להמונים וטובה מאוד למעמד ההון שמבסס את עצמו כאחד ממעמדות ההון החזקים ביותר בעולם המתועש.

ואני אומר עד שלא נשטוף את עינינו מחזיונות שווא אלו נתפקח ונתחיל להצביע ככול הגויים בעיקר על נושאים כלכליים, נמשיך לקבל מערכות פוליטיות לא יציבות ובעיתיות, עורו אחי ואחיותי המצביעים וטלו קורה מבין עיניכם, כלכלה חברתית היא העתיד ולא חשש תמידי ממלחמה ואבדון.

 

המאמר פורסם לראשונה באתר bizportal בתאריך 21-12-2008

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אהרון תמוז  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 12:23 pm

  כן קומוניסטים לא קומוניסטים כן ערבים לא ערבים אם חד"ש היתה מקבלת 10 או 15 מנדטים מהעניים קורבנות ביבי והקפיטליזם אז מדינת הרוחה תחזור מהר ובגדול .

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 1:16 pm

  שצריך לנפץ את המקובעות של חלוקת המפה הפוליטית כפי שהוצנחה עלינו ע'י החונטה האשכנזית לדורותיה.
  תמשיך תמוז בסוף עוד נמחל לך על חטאי העבר.
  בחורבן הציונות ומפלגותיה הכוזרואשכנזיות ננוחם.

 • מיקי ינום  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 2:35 pm

  אני בזמן האחרון לא מסכים עם התמפוז המכני. תמשיך תמוז ככה תשרוף את קרדיט העבר בחשיפת סמי שלום שטרית אלה חביבה שוחט ויהודה שהרבני כאויבי המזרחים.
  בחורבן הפלסטינאיות, הלאומנות הערבית, הבעת'יזם והאיסלמיזם ננוחם.

 • יונתן  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 2:44 pm

  הני שלום,
  אני לא מסכים איתך בקשר לריווחי היצואנים מכיוון ולא מדובר בשכבה דקה,יותר מ40% מהמשק הישראלי מוכוון יצוא והשאר הוא יצור לחצרכי פנים,מסחר ושרותים.

  תחשוב שאותו 40% מהמשק הוא זה שמכניס את המטבע הזר והוא זה שמביא לצמיחה,הרי המשק לא יכול לצמוח בחלל הריק(אנחנו לא גדולים ועתירי משאבים) והוא צריך שיכנסו הרבה הכנסות מיצוא ע"מ להצליח.

  בכל מקרה היצואנים לא עובדים לבד ומספקים עבודה לחלק גדול מהעובדים במשק.

  לירידת שקל יש גם יתרונות כלפי פנים,כשמחירי יבוא יהיו יקרים יותר מהיצור המקומי,היבוא יקטן והיצור המקומי יגדל מה שיגרום להקטנת האבטלה.

  אני חולק על טענתך שרק מפלגות השוליים מעלות שיח חברתי-כלכלי,רוב מפלגות השוליים מדברות על מה שהן "ישיגו" לאזרח אבל לא תשמע מהן הצעות בתחומים כמו יחס החוב לתוצר,הפחתת רגולציה ושאר עניינים כלכליים "פעוטים".

 • אהרון תמוז  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 2:49 pm

  האוייב האמיתי של האנושות הוא הקפיטליזם ובראשה ארה"ב שמרעיבה עניים והורסת את כדור הארץ באמצעות גזי חממה ואת פרנסתם של אנשים באמצעות יצרניות הרכב .

 • מיקי ינום  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 3:12 pm

  כל השאר חרטא, לרבות מזרחולוגים ואשכנזולוגים.
  רק ש"ס!

 • אזרח.  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 3:46 pm

  אמת.כלכלה חברתית היא העתיד.שלוש המפלגות ה"גדולות" מסתירות את העובדה שאין הבדלים כלכליים ביניהן,והן בעצם מייצגות ועובדות את האינטרסים של הקבוצה הקטנה הנמצאת בראש הפירמידה הכלכלית.

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3148108,00.html

  "במת "כלכליסט": מצא את ההבדלים.

  "
  "סיכום ומסקנות

  להערכתי, מי שרוצה שינוי מהותי במדיניות הכלכלית־חברתית צריך לחפש מועמדים אחרים לראשות הממשלה. שלושת המועמדים להנהגת המדינה הם שלישייה כמעט זהה בעמדותיה, במעמדה הכלכלי והחברתי ובהשקפת עולמה."

  הציבור מסומם ע"י היחצנים,הספינים,וכל שאר הירקות השליליים הידועים לנו.וכמו שאמר פעם גור וידל:
  As societies grow decadent, the language grows decadent, too. Words are used to DISGUISE, not to illuminate, action. You "liberate" a city, by destroying it. Words are to CONFUSE, so that at election time, people will solemnly vote AGAINST their own interests.

  Gore Vidal

 • אזרח.  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 4:01 pm

  http://www.nfc.co.il/Archive/003-D-31467-00.html?tag=17-26-32

  מרגרט תאצ'ר ישראלית?

  שאלת כשירותם הביטחונית של המועמדים לראשות הממשלה חשובה ורלוונטית, אך לא פחות מכך האג'נדה הכלכלית שלהם. שרת החוץ ציפי לבני ממעטת באמירות ממוקדות גם בנושא מכריע זה, ולא בכדי – היא שותפתו הפעלתנית לשעבר של רה"מ נתניהו ביישום אידיאולוגיה כלכלית קיצונית.

  ציפורה ,Mrs. "Clean",היתה שם ליד שרון ונתניהו, בתפקידה כ מפריטה הלאומית ,ובהעברת נכסי הציבור לכמה משפחות בנזיד עדשים.

  "שכר ההפרטה הוא ההפרטה עצמה

  תקופה זו נודעה עם השנים לשמצה, בעיקר בשל המחירים הנמוכים בהם נמסרו נכסי מדינה לציבור מצומצם של אילי הון. "המחירים שלהן יזכו החברות הממשלתיות שיופרטו חשובים פחות מעצם ההפרטה. שכר ההפרטה הוא ההפרטה עצמה"' אמרה לבני לאחר כניסתה לתפקיד והחלה לירות בכל הכיוונים: בזק, חנ"ל, פועלים, כי"ל, בז"ן, אל על, בסס"ח, חברות שיכון ופיתוח עירוני, חברת החשמל, תע"ש, תש"ן, ועוד ועוד; נדמה כי אין גוף ממשלתי שלא הוכן ביסודיות להפרטה בתקופתה. זרעי הסופה נקצרו אח"כ.

  "אי אפשר להסתכל רק על טובת העובד בהליך ההפרטה. צריך לשים דגש על האינטרס הכולל של המדינה בהפרטה. בלא מעט מקרים, סוגיית אי הוודאות של העובדים היא טעות אופטית, ובעיני היא לא שיקול אם להפריט או לא".

  כך אמרה ציפורה לבני.

 • אזרח.  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 4:18 pm

  הקלקלית .
  ציפורה שרתה באדיקות את האידאולוגיה הניאו-ליברלית של נתניהו כראש רשות החברות הממשלתיות, הצליחה להפריט חברות ממשלתיות רבות בזמן קצר ,ולמכור אותן במחיר זול למשפחות ההון הישראליות.

  ובכן,מה עשתה ציפורה לבני, ה"מפריטה הלאומית" , כאשר ישבה בתפקיד ראש ראשות החברות הממשלתיות ?
  היתה מעורבת בהפרטת חברת אל על.בהפרטת כימיקלים לישראל.הפריטה את חברת אפרידר.

  הפריטה את עשות אשקלון מתחת לשוויה.

  http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/bikoret/2005-09-27.html

  סדר היום: בקשה לחוות דעת מבקר המדינה על הפרטת תע"ש – "עשות אשקלון".

  בקשה לחוות דעת מבקר המדינה על הפרטת תע"ש – "עשות אשקלון"

  היו"ר מל פולישוק-בלוך:

  בוקר טוב לכולם, אני מתנצלת בפני כל מי שהיה צריך לקום מוקדם ולהגיע הנה, במיוחד אנשי אשקלון. החלטנו לקיים ישיבה דחופה בעקבות פרסומים בעיתון "ידיעות אחרונות" בסוף השבוע האחרון, שמדברים על הפרטת "עשות אשקלון". הזמנו את מנהל רשות החברות הממשלתיות, מר אייל גבאי למסור לנו פרטים.

  אתחיל בסיפור אישי – לפני ‎13 שנים עסקתי בהפרטה, כמו כן, הייתי דירקטורית בחברה ממשלתית שנקראת חנ"ל – חברת הנפט הלאומית. הממשלה החליטה להפריט את החברה, היתה חברה פעילה שחיפשה נפט במדינת ישראל. המחיר שנקבע לאותו קונה פרטי היה פחות מהכסף שהיה בקופה. היה חשבון בנק, מכרו את החברה בפחות מהכסף בקופה ולא היו חובות. החברה נעלמה, נמחקה כלא היתה. ואז אמרתי, חבל שלא קניתי. הצעתי לחבריי אז, חברי הדירקטוריון והעובדים, בואו נקנה ביחד את החברה, כדאי לנו. אבל למלי פולישוק הבנק לא ייתן הלוואה כדי לקנות את החברה, לאחרים – כן, וכך היה.

  באותם ימים הלכתי למי שהיתה אז מנהלת רשות החברות הממשלתיות – היום השרה ציפי לבני –

  אמרתי לה, עורכת הדין לבני, את מוכרת חברה בפחות מהשווי שלה, בפחות מהכסף בקופה.

  אמרתי, תני לעובדים הזדמנות לרכוש.

  עוד אמרתי לה, לכי לבורסה, תמכרי אותה בבורסה.

  התשובה היתה, את צודקת, אבל זה מאוחר מדי.

  עם התשובה הזאת אני יושבת כאן ואני שמחה שהיום אני בתפקיד הזה. אני לא רוצה – ואני מקווה שחברי הוועדה יעזרו לי – – –

  זבולון אורלב:

  כשהולכים לעשות עוול כזה לא נעזור לך?

  היו"ר מל פולישוק-בלוך:

  שתעזרו לי לעצור את ההליך, לא נגד ההפרטה, אלא את ההליך המסוים הזה כדי לבדוק אותו. אני כבר רוצה להציע, שאנחנו כוועדה נבקש ממבקר המדינה, לבדוק את הליך ההפרטה. אני אבקש לעצור את ההליך עד שתסתיים הבדיקה. זאת ההצעה שאני הולכת להציע לכם בסוף הישיבה. הישיבה היום תהיה קצרה בגלל אילוצים, אבל אני מקווה שנספיק למצות את העניין.

  אני לא רוצה שיאמרו לי שוב, נזכרת מאוחר מדי.

  הפריטה את חברת ערים לפיתוח עירוני,בניגוד להמלצת יו"ר החברה.

  http://www.globes.co.il/news/docview.aspx?did=82472

  ועדת השרים לענייני הפרטה קיבלה הצעת לבני להפריט את חברת ערים.

  ועדת השרים לענייני הפרטה, בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישרה היום את הצעת מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, ציפי לבני, להפריט את חברת ערים לפיתוח עירוני. זאת, בניגוד לעמדתם המוצהרת של יו"ר דירקטוריון החברה, משה דולגין ומנכ"ל החברה, אריה בר.

  השניים הסתייגו מההחלטה שהתקבלה והמנכ"ל בר אף טען כי תהיה זו טעות להפריט את החברה.

  ציפורה לבני היתה קבלן הביצוע ה ניאו ליברלי של ביבי ושל דן מרידור, (גם הוא ניאו-ליברל כלכלי שקיצץ,הפריט,והכין את המתווה להפרטות הבנקים ) ביושבו לרגע כשר האוצר.

  הזכות להפריט.ציפורה לבני,המועמדת השלישית אמרה: "המחירים שלהן יזכו החברות הממשלתיות שיופרטו חשובים פחות מעצם ההפרטה. שכר ההפרטה הוא ההפרטה עצמה" (פורום של מכון להב, ינואר 1996).

  אכן.מה אכפת לה לציפורה מה המחיר ? זה לא הכסף שלה.

  http://oferbrothers.blogspot.com/

  הכסף של כולנו
  מבקר המדינה מצא פגמים מהותיים באופן שבו מכרה מדינת ישראל לאחים עופר את מניות ב"הנחה" ששוויה מוערך ב- 1.2 מיליארד שקלים.

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=157990

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=449918

 • חני  ביום דצמבר 21, 2008 בשעה 11:24 pm

  לנושא מזווית אחרת כאן:

  http://www.notes.co.il/hanis/50743.asp

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 22, 2008 בשעה 8:55 pm

  בחורבן הציונות ננוחם ,
  הצביעו רק ש'ס

 • אהרון תמוז  ביום דצמבר 22, 2008 בשעה 9:55 pm

  ש"ס לא רואה בריצוץ הנחש הקפיטליסטי ערך עליון

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 22, 2008 בשעה 10:08 pm

  הענין הוא שעם ש'ס אפשר ליצור מומנטום של הגדלתה ל20-30 מנדטים שיבואו מקולות של מזרחים חילוניים .
  זה יקנה בטחון עצמי ובשלב הבא תוקם ש'ס חילונית
  ובא לציון גואל

 • תלמיד  ביום דצמבר 23, 2008 בשעה 12:26 pm

  ש"ס חילונית? מעניין אם הרב עובדיה יסכים איתך מוני…

  אין ספק שש"ס היא עדיין מהמפלגות המובילות בקיום האג'דה החברתית שלהם – בסקטור שלהם – שזה יפה וזה משמעותי (בייחוד בהשוואה לקדימה, עבודה וליכוד שבעיקר מדברות ולא עושות), אבל אני חושב שהצביון הדתי שלה הוא חלק אינהרנטי מקיום המפלגה.
  תוציא את האלמנט הדתי מתוך ש"ס ואז מה? רשת מעין החינוך התורני תהפוך לרשת מעין החינוך… מי יקבל את התפקיד של הרב עובדיה בתור שליט(א) המפלגה? אם חזון סוציאליסטי, אני חושב שהייתי הולך עם דעתו של מר תמוז, למרות שהייתי שמח לשמוע דעות לעניין מרץ המחודשת.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 23, 2008 בשעה 1:05 pm

  ש'ס חילונית אין לה ולו חצי דבר עם ש'ס החרדית הכוונה היא להפגנת כוח מול כל המפלגות הכוזרואשכנזיות הגזעניות שהשתלטו על הפוליטיקה.
  מרץ היא שרץ וכל מזרחי שמשתעבד למפלגה זו הוא אופורטוניסט חסר תקנה.
  אילו מרץ היתה מפלגה סוציאל דמוקרטית כפי שהיא
  מתיימרת להיות אז לא יתכן היה שהיא תתעלם מהחלוקה הסקטוריאלית של החברה הרלוונטית ואז היה עליה לבנות רשימה ששליש ממנה ערבים שליש בני העם הספרדומזרחי ושליש כוזרואשכנזים .
  אבל מבנה הרשימה וגזענות מרכיביה בעבר ובהווה מעידים על כך שזו היתה ותמשיך להיות מפלגה גזענית שמטרתה לשמר את מערך האינטרסים
  והפריבילגיות שיש לאדם הלבן הכוזרואשכנזי.
  בחורבן הציונות ושרציה ננוחם.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: