לכשכש בתודעה הלאומית

ובכן, ימים קשים עוברים עלינו. השוק הכלכלי מתמוטט, אלפי מפוטרים בישראל ומיליונים בעולם, אנשים חשים את העול והמשא הכבד על כתפיהם וקשה קשה לכולם. על כל אלו נוספה לנו צרה צרורה חדשה ישנה, מלחמה. אנחנו הופכים מאומה שהולכת לקלפיות כל שנתיים, גם לאומה שנלחמת כל חמש שנים בממוצע איזו שהיא מלחמה. אך בעשורים האחרונים יש לנו קושי פנימי להגיע להסכמה וקונצנזוס לגבי המטרה והאמצעים.

 

המלחמה הלפני אחרונה, מלחמת לבנון 2, נשמע כמו סרט רע של רמבו, נגמרה בכשלון מחפיר. ועדות חקירה והגרוע מכול עשרות הרוגים ללא מטרה או חשיבה מקדמת. המלחמה הנוכחית, למרות שיש עדיין רבים שבסכלותם מנסים למכור לנו מבצע מצומצם, מעלה המון סימני שאלה. העיתוי, פחות מחודשיים לפני בחירות כלליות, מעלה המון סימני שאלה. המטרה לחלוטין לא ברורה, שהרי אם המטרה היא הפסקת ההפגזות על ישובי מערב הנגב, הכשלון כבר מהדהד, שהרי יש התרחבות ברורה של אזור ההפגזה אל צפון הנגב ומישור החוף הדרומי. חיבור בין שני אלו מעלה סימן שאלה גדול המרחף מעל לראשינו כעננה, והיא קשורה במניע למלחמה.

בנסיונותי הרבים להבין מה קרה מאחורי הקלעים של הממשלה שהחליטה על היציאה למלחמת עזה ניסיתי לחזור להיסטוריה המלחמתית של מדינת ישראל והעליתי חרס. השלב הבא היה חיפוש ארכיוני היסטורי בספרייה שלי למצוא תשובות לשאלות שהציקו להרבה חברים בנסיון למצוא פתרון לשאלה שרבים מאיתנו כנראה מאוד נהנים להתעלם ממנה, למה? למה עכשיו? למה מלחמה ולא נסיון למו"מ עקיף בתיווך מצרי או אירופי עם חמאס על הפסקת אש?, שהרי זה בלאו הכי הכיוון אליו הולכת ישראל ככל הנראה הבוקר בטרם מתכנס הקבינט ואחרי שמועצת הבטחון של האו"ם קראה הלילה כמעט פה אחד להפסקת אש. אפילו ארה"ב, היחידה שנמנעה, לא הטילה וטו על הצעת ההחלטה.

 

אבל שום דבר לא עזר, אין פתרון. ואז כבמטה קסם חזרתי לספריית הוידאו שלי, אצלי זה עדיין נקרא וידאו למרות שברובם הם סרטי די.וי.די, הפלא ופלא גילית סרט שממש מתאר את המציאות שלנו כיום. הסרט נקרא "לכשכש בכלב" או באנגלית Wag the Dog, והסרט הפלא ופלא הוא משנת 1997, היינו את התסריט כתבו לפני ההתרחשויות בישראל וללא קשר אליהן.

בסרט ישנו נשיא אמריקני כושל ועוזרו המנסה להציל אותו מתבוסה בבחירות הקרובות ולשם כך הוא מגייס מפיק הוליוודי שמנהל את האירועים ממש כהפקה על סט צילומים עם שינוי אחד, אלו הם החיים האמיתיים כולל המלחמה שפורצת על מנת להביא לגאות של רגשות לאומיים ומתן דחיפה של תמיכה מהציבור לפוליטיקאי הכושל. במהלך כל אותם אירועים ישנו שימוש ציני של המפיק והיועץ הנשיאותי בתקשורת, וכמו כן בשקרים והונאה ציבורית בקנה מידה לא מבוטל. נשמע מוכר? אמנם ראש הממשלה אינו מתמודד שוב בבחירות הקרובות אבל הוא בוודאי לא היה רוצה ששתי מלחמות שנויות במחלוקת וחקירות בחשדות לפלילים הן אלה שיחקקו על שמו ואולי עוד יש לו שאיפות פוליטיות לעתיד, שלא לדבר על שר הבטחון ושרת החוץ, שניהם מתמודדים אוטוטו על ראשות הממשלה ומפסידים בסקרים. שמונה שנים מתגרים בנו חמאס וספיחיו בירי טילים וגלעד שליט בשבי מאז קיץ 2006. מה השתנה עכשיו?

 

שימו לב למה שמתרחש כאן, תנו עוד מבט בחדשות ואם אתם שומעים שדרן באחד הערוצים שואל אלוף משנה במילואים בשידור חי: "מה דעתך על התקשורת, האם היא מסייעת למאמץ הלאומי?" אולי נבין שיש משהו קלוקל בתמונה הזו שאנו מקבלים עם התגייסות האומה כולה לקולקטיב אחד בזמן מלחמה. בפעם הבאה שידווחו על הריגת מבוקש על ידי הפצצת ביתו והריגה של יותר מ- 30 נפשות ילדים ומבוגרים כאחד, אולי כדאי לחשוב מה המטרה? האם זהו מחיר שאנו מוכנים לשלם במוסריות שלנו ובשינוי דרך הלחימה שלנו? מה עושים מכאן?

אני כרבים אחרים מוצא את עצמי די אבוד בכל מה שקורה סביב בימים האחרונים. אני כרבים אחרים מוכן לעשות דברים רבים על מנת להחזיר את השקט לשדרות, אשקלון, אשדוד ובאר שבע, מבין עד כמה שניתן את המצב הגרוע של תושבי הדרום ומעריך את גבורתם ויכולתם לחיות תחת תנאים בלתי אפשריים אלו. אך, אני גם מצר על הדרך, העיתוי ומבקש כאזרח לדעת למה? למה שני מועמדים לראשות הממשלה יוצאים למלחמה ושבועיים לתוכה עדיין לא שמעתי מהם היעדים? אנא הסבירו, אני חשבתי שהמדינה שייכת לאזרחיה ולא לנציגיה הפוליטיים הכושלים לרוב.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  On ינואר 9, 2009 at 9:41 am

  בישראל נהוגה דמוקרטיה של נציגים. זו השיטה שנבחרה לטוב ולרע. ראש הממשלה או הממשלה כולה אינה חייבת להודיע לציבור על יעדיה של המלחמה כמו שאינה חייבת לנמק ולעמוד מול עיתונאים (שאינם באמת מייצגי הציבור) ולהצטדק מדוע היא עושה כך או אחרת.

 • יונתן  On ינואר 9, 2009 at 10:16 am

  כמו "מסע בין כוכבים:דורות".

  ניסו להגיע להפסקת אש לפני המבצע,לא הצליחו לעשות את זה בלי לשלם מחיר שישראל לא היתה מוכנה לשלם אז הלכו על מבצע כדי להגיע למו"מ חדש והפעם מעמדת כוח שתאפשר לנות להשיג חלק גדול יותר מהמטרות המדיניות.

  יכול להיות שהמבצע יורחב,עד עכשיו הוא הצליח מעל למשוער מבחינת התקדמות צבאית ומספר נפגעים מכוחותינו ולכן יתכן ושוקלים ללכת על מטרה שאפתנית יותר.
  מצד שני יתכן ומה שקורה כרגע הוא הוא המו"מ,מו"מ כידוע לא נערך רק בדיבורים או סביב שולחנות אלא הוא מהווה המשך המלחמה ואמצעי נוסף להשגת מטרות מדיניות.

 • מוני יקים אנטיציוני  On ינואר 9, 2009 at 12:24 pm

  דמוקרטיה ייצוגית אפשרית רק במרחב דמוקרטי של אמת
  ולא במשטר סולידרי סביב תורת גזע שנחשפה בספרו של קלמן קצנלסון "המהפכה האשכנזית".
  דמוקרטיה מגדירה גבולותיה על בסיס היסטורי אמיתי ולא על שקרים היסטוריים מובנים, דמוקרטיה לא יוצאת ל "מלחמת בחירות "ומבצעת פישעי מלחמה נגד חפים מפשע, דמוקרטיה לא מנחשלת מחצית מתושביה ומשתמשת בהם כבשר לתותחים ומכנסת אותם מתחת לקו העוני ב "מדינת כל ענייה הצבועה שחור"
  דמוקרטיה פנים כוזרואשכנזית אינה דמוקרטיה
  אלא דיקטטורה להמונים הספרדומזרחים והפלסטינים.
  אז קחו את הדמוקרטיה המזוייפת שלכם ותקנו את טעות הניווט ושובו לארץ אבותיכם בכוזריסטאן.
  ובא לציון גואל ונשמרו נפשותינו

 • יוסי שורץ  On ינואר 9, 2009 at 12:35 pm

  מדינת ישראל רוצחת באופן שיטתי ילדים ומשפחות פלסטיניות בעזה אך בו בזמן היא מכחישה כי היא מרצחת בכוונה תחילה. אתמול נהרגו עשרות פלשתינאים, מפגיעה של הפצצה ישראלית על בית הספר. בבית הספר "אל פאחורה" היו באותה שעה משפחות רבות שנמלטו מבתיהן ומצאו במבנה מחסה. אל-ג'זירה דיווח על 40 הרוגים ואילו סוכנויות הידיעות פרסמו דיווח של האו"ם לפיו מניין ההרוגים עומד על 30.
  התעמולה הציונית ביחס לרצח ההמוני שביצעה בבית הספר של סוכנות הסיוע של האו"ם (אונר"א) היא כי יש בידה צילומים המעידים כי נורתה אש מרגמות מבית הספר והחיילים ירו בפעולה של הגנה עצמית.

  אולם חקירה של אונר"א העלתה בביטחון כמעט ודאי שלא היו חמושים בבית הספר של סוכנות הסיוע של האו"ם (אונר"א) במחנה הפליטים ג'בליה, שהופצץ ביום שלישי על ידי צה"ל. "חקירה פנימית של הארגון העלתה כי בביטחון של 99% לא היו חמושים בבית הספר", כך נמסר מדובר הארגון.

  דובר אונר"א, כריס גאנס, טוען שהסרטים שהפיץ אתמול צה"ל הם מ-2007 ולא מ2009 ושנית כי לתמונות , בהם נראה ירי רקטות מתוך בית הספר, אין קשר למה שאירע במקום אתמול. לדבריו, האירוע ב-2007 היה אירוע נקודתי בזמן שהתלמידים וצוות אונר"א פונו מהמקום, בשעה שהחמושים ירו במסגרת חילופי אש עם צה"ל. הוא ציין כי בתקרית לפני כשנתיים לאנשי אונר"א לא הייתה שום אפשרות למנוע את ירי החמושים.

  "ישראל לא תהסס להגיב להתקפות טרור רק בגלל שהחמאס משתמש באזרחים כמגן אנושי. אם נעשה זאת זו תהייה הזמנה לכל ארגון טרור לחמש כל בית חולים או גן ילדים" – כך הצהירה הלילה (רביעי) שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, בנאום שנשאה בדיון על המצב בעזה במועצת הביטחון".

  כל מי שמכיר את ההיסטוריה של מרד גטו וארשה יודע כי הלוחמים היהודים נלחמו לא משטח פתוח אלא מתוך הבתים מתוך האוכלוסייה האזרחית. " חיסול הגטו החל ביום שני, ערב פסח תש"ג, ה-19 באפריל 1943. הגרמנים תכננו גירוש נוסף של יהודי הגטו, ואת מועד פעולתם קבעו, כדרכם, בחגים יהודיים, כדי להשבית את שמחת החג.
  טור גרמני שצעד לאורך רחוב נאלבקי הותקף בידי כיתה של הארגון היהודי הלוחם. הגרמנים נסוגו. באותו זמן החל קרב בפינת רחובות זמנהוף-מילא. על הטנק ושתי המכוניות המשוריינות הושלכו בקבוקי מולוטוב. את הקרב מצד הנאצים ניהל הגנרל שטרופ, שהצליח לעבור את עמדת המגינים, וכפה עליהם נסיגה".

  אלו הטוענים כי מותר לצבא הציוני לתקוף בפגזים בתי חולים, אמבולנסים, בתי ספר, מסגדים בטענה כי לוחמי החמאס נלחמים מתוך ריכוזים של אוכלוסייה אזרחית תומך בירי של גנרל טרופ על ריכוזי האוכלוסייה היהודית בגטו וארשה.
  "אחר 22 באפריל שינו הגרמנים את שיטת הלחימה, והחלו הגרמנים לשרוף את הגטו בית אחר בית. שטרופ כותב כי בעקבות זאת משפחות שלמות קפצו מן החלונות אחוזי להבות. "שקדנו על כך שאותם היהודים, וכן האחרים, יחוסלו מיד". …

  לאות ניצחון פקד שטרופ לפוצץ את בית הכנסת הגדול ברחוב טלומאצקה, שהיה כבר מחוץ לגטו".
  מתוך המרד, אתר גטו וארשה. http://warsaw.daat.ac.il/t.htm

  אלו המצדיקים את המצור על גטו עזה משום שהחמאס מבריח נשק במנהרות, שוכח ומשכיח כי לוחמי גטו וארשה חפרו תעלות דומות כדי להבריח נשק להכנת המרד.

  במילים פשוטות התעמולה הציונית עליה חוזרים הישראלים תומכי מעשי הטבח היא תעמולה מאוד מוכרת בהיסטוריה. השתמשו בה כל אלו שביצעו מעשי ג'נוסייד

 • מוני יקים אנטיציוני  On ינואר 9, 2009 at 2:01 pm

  לצופף את הציונים בגטו אשדוד נתניה ולהעביר את הפלסטינים לשטחים שיתפנו ולמיבנים המוכנים לקליטתם בכל העיירות והקיבוצים שיפונו.
  במקביל לפינוי מוחלט של כל ההתנחלויות ואיכלוסן בפלסטינים של הגדה.
  פתרון מעין זה ימנע את הקריאה לזריקת הכוזרואשכנזים לים ויתן פיצוי לפלסטינים על 60 שנות סבל וניצול אדמותיהם ללא תשלום שכר דירה .
  זה הרבה יותר זול וחכם מלהמשיך במלחמות עוד 60 שנה ולגמור בגטו חולון הרצליה.כל יום שעובר מגדיל את סכום החוב שחייבים הפולשים הציונים לעם הפלסטיני…בחורבן הציונות וקידום השלום ננוחם.

 • אהרון תמוז  On ינואר 9, 2009 at 6:02 pm

  אם היה בחיים היה מסביר לי על חכמי האיסלם ובגלל שאינו בחים אנא הסבר לנו אתה.

  היסטורית ה"חרדים" המוסלמים היו הדרווישים ,והסופים שבינם לסרי אל בנא,בן לאדן,חומייני וחמאס לא היה שום קשר.
  השייך קרדאווי וסברי אל בנא הם תוצר של המאה העשרים ואינם ממשיכים מסורת של אף אחד

  אם נדע מיהם האחים המוסלמים ושייח קרדאווי נדע מול מי אנו עומדים

 • נקנקנק  On ינואר 9, 2009 at 7:19 pm

  אם אתה חושב שסופים לא השתתפו באירגוני "שחרור", טעות קשה ביותר בידך. צא ולמד אתה.

  חידה מהירה: איזה פיגוע בישראל בוצע ע"י סופים?
  (יש לפחות אחד שאני יודע עליו, כי מישהו שאני מכיר נהרג בו)

 • אהרון תמוז  On ינואר 9, 2009 at 7:55 pm

  לא צריך תנחומים

 • הני  On ינואר 9, 2009 at 8:50 pm

  התגובה שלך מעלה בי שאט נפש…למה אתה חייב לעלוב אישית כשאתה כותב? האם זה גורם לך להרגיש טוב יותר עם עצמך? בכול הויכוחים שלי עם אהרון מעולם הוא לא עלב בי אישית או הרגשתי צורך לעלוב בו אישית, וזאת למרות שהיו בינינו אי הסכמות בסיסיות.

  דע לך, תגובותיך מביאות אותי למצב בוא אני חושב לחדול מלאשר לפרסם תגובות באתר, או לחלופין לצנזר אותך מבלי לתת משקל לתוכן אלא במצב אוטומט, ואני עושה זאת בלב חצוי היות ואני שונא צנזורה, אך אינך מותיר בידי שום ברירה.

  על מנת לסבר את האוזן, אינני חושב שתגובותיך מצחיקות והן אינן מתקבלות בעין יפה לא על ידי ולא על ידי אחרים שלוקחים חלק בבלוג. בפעם האחרונה אני מבקש ממך לחדול, אנא ראה את תוגבותיהם של אזרח ואחרים, אפשר להסביר ולהתווכח בנועם ללא גידופים או השמצות אישיות. מעתה והלאה ללא התראה או הזהרה אם תחצה את הקו תגובתך תוסר מהאתר באופן מידי, ואם תמשיך בצורה זו אצנזר אותך באופן קבוע, די נמאס לי!

  או שתחשוב לפני שאתה מגיב או שלא תגיב כלל, או לחלופין אם תגיב ללא מחשבה ותצונזר מיידית. אני כותב זאת בלב כבד, אך לא הותרת בידי שום ברירה וחבל, הייתי רוצה שקולך ימשיך להישמע אך לא בכול מחיר!!!

  אהרון, תנחומי על אביך, ולא משנה לי גילו, אני בטוח כי הוא היה אדם משכמו ומעלה. צר לי על ההתבטאות האומללה של מוני אני מסיר את תגובתו המאוד לא נעימה מהאתר.

  שבת שלום
  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  On ינואר 9, 2009 at 9:37 pm

  ותקרא איך הוא מלכלך ומשקר ומכפיש , הוא האחרון שיכול להתלונן ואכן לא התלונן והבין שקיבל את המנה המגיעה לו…בחורבן הציונות ננוחם

 • הני  On ינואר 9, 2009 at 9:52 pm

  כאן זה הבלוג שלי, תפתח אחד משלך ושם תסגור חשבונות, לא אתן לך לעשות זאת כאן או שתכבד את רצוני או שמקומך אינו כאן!

  הני

 • אהרון תמוז  On ינואר 9, 2009 at 10:11 pm

  מוסיקה מזרחית במיטבה
  מומלץ ומאוד אהבתי

 • אהרון תמוז האמיתי  On ינואר 10, 2009 at 1:41 am

  ההודעה שמעלי הוכנסה על ידי מישהו אחר גם לאתר של אלי אשד ולא על ידי

 • הני  On ינואר 10, 2009 at 9:57 am

  ולכן ההודעה נמחקה
  בברכה
  הני
  נ.ב. ההצעה שלי מקדמת דנן עדיין בתוקף 🙂

 • אלה. ט  On ינואר 11, 2009 at 9:07 am

  הני למה אתה מופתע?
  זהו ריאליזם במיטבו
  תיאוריית השעיר-לעזאזל
  הרי שהמלחמה הייתה דרך מעולה להשכיח את האבטלה ואת המשבר ואת כמה שהפוליטיקאים שלונו חסרי יכולות

 • הני  On ינואר 11, 2009 at 10:45 am

  דברים שרואים מכאן, בכלל לא רואים משם, וחבל שכולם לא רואים את המצב הגרוע הזה.
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: