לקחים ממועצת עיריית תל אביב-יפו

חברות וחברים, בהמשך למסורות טורי האורח, השבוע עולה טורו של חברי הטוב (מאוד) להב זוהר, ממנהיגי המאבק בקריית ספר. ניתן לשמוע ראיון שלו באינטרנט בתוכניתו של מיקי מירו "בדרך אל הטבע" משבת האחרונה בנושא הצבעת מועצת עיריית תל אביב-יפו בנושא הפארק בקריית ספר. להב הינו חבר בתנועת עיר לכולנו, נבחר לסיעה המורחבת וכיהן כרכז השטח בלב העיר במערכת הבחירות האחרונה לעיריית תל אביב-יפו. כמו כן, להב הוא הרוח החיה עם עוד מספר חברים שבגבם של הפיקניקים השכונתיים בפארק בכול יום שישי משעה שתיים. לפרטים נוספים על הפארק בקריית ספר, וקבוצת המאבק ניתן לבקר בקבוצת הגוגל של ירוק במקום  ניתן להירשם לקבלת עדכונים ועוד נושאים שונים. לסיום, אני יודע כולם מתעסקים במלחמה ועוד, אך גם לדברים אלו יש מקום, אז קבלו את להב.
 

לקחים ממועצת עיריית תל אביב-יפו    

 

כמעט חודשיים עברו מאז הבחירות לעיריית ת"א – יפו בהן הגיעה תנועת "עיר לכולנו" להישג
יוצא מגדר הרגיל, בכל קנה מידה, שהפך אותה לסיעה הגדולה במועצת העיר. אבק הבחירות, ששקע במהרה, ואיתו קצב האירועים האינטנסיבי, המאפיין את הפוליטיקה הישראלית ( מלחמה בעזה, בחירות
ארציות, משבר כלכלי מתמשך ) כוונו את העשייה בתנועה, באופן טבעי, לעבודה אינטנסיבית מול מועצת העיר ומוסדותיה.


בשתי ישיבות המועצה בהן השתתפנו בחודש האחרון, הגענו להישגים יפים מבחינת שינוי הסגנון
בו מתנהלות ישיבות אלו, נוכחות הקהל והשפעתו, הפנמת הנוהג של הצבעה שמית, קביעת שעת ה"דיון"
על שש בערב לנוחיות הציבור ועוד. זהו מאבק קשה, סיזיפי וחשוב מאין כמותו, ואין לי ספק, שעם הזמן, הניסיון וההכרות עם המערכות העירוניות הפנימיות ואופן פעולתן, נוסיף על הישגים אלו, רבים נוספים. אולם מכיוון, שבספסלי האופוזיציה אנו יושבים וכבר למדנו, מהר קצר וכואב, שבמועצת העיר, לא מתקיים דיון אמיתי ועניני בנושאים שעולים לכאורה על סדר היום, נשאלת השאלה מה יתרוננו היחסי ומקור כוחנו, וכיצד ניתן בעזרתו להשפיע על השיח הציבורי העירוני?


התשובה לכך, היא פשוטה, ברורה והוכיחה עצמה הרבה לפני, ובמהלך מסע הקסם המסתורי, שהיה בשבילנו קמפיין הבחירות הראשון שלנו. התשובה היא כמובן – הרחוב. השטח. המפגש הבלתי אמצעי עם הציבור וצרכיו בעת הזו.


זהו מקור כוחה המובהק של "עיר לכולנו". זה מה שמאפשר לפעילי התנועה להשפיע על השיח הציבורי, לא פחות, מנציגינו שלנו במועצה, זה מה שיכול וצריך להבדיל אותנו ממפלגות פוליטיות עירוניות אחרות. הרי מראש אין אנו מגדירים עצמנו כמפלגה – כי אם כתנועה. לכן עלינו לחזור ולהשקיע את רוב משאבינו ומרצנו, שהעיקרי בהם הוא ההון האנושי, בתנועה. בתנועה כלפי הציבור,  בתנועה כלפי הרחוב  ובתנועה כלפי המאבקים העירוניים, שבשמם קיבלנו מנדט מ 22,000 מצביעינו בבחירות. (אמרו מעתה מאהבים עירוניים – עם חטף פתח ב מם, בהתחלה.)


התנועה שלנו למקומות הללו, היא בעצם נזר בריאתה של "עיר לכולנו", היא "כוח המשיכה" שלה,
היא  ה
DNA"  הפנימי" שלה, והיא חזקה ויכולה להשפיע לא פחות, וסביר להניח, שאף יותר ממועצה עירונית מעוקרת מסמכויות, שבה אנו בדעת מיעוט.


התנועה הזו שלנו, תוביל את תל אביב – יפו אל תוככי המאה  ה- 21, כערים אחרות ודומות לה בעולם. אומנם מעט באיחור – אך מוטב מאוחר.., היא למעשה, גם תחילתו של מסע הבחירות של 2013.
תנועה זו החלה, מיד עם היודע תוצאות הבחירות, ויש להמשיך בה – מייד, מהר ואז להגביר, ויפה
שעה אחת קודם.


לסיום – התלבטתי היכן להוסיף את דברי הבאים, וכנראה שאין מקום אלא בסוף – במוצ"ש האחרון,
3/1/09 בעודי עוטה על זרועי שלט "סדרן" בעת ההפגנה נגד המלחמה בעזה, שהתקיימה בין ככר
רבין, ורחבת הסינמטק, ובעודי נקלע לעימותים על סף הפיסיים עם מפגיני ימין. הרהבתי עוז, ואספתי
חתימות למען הקמת הפארק הדמוקרטי אקולוגי בקריית ספר – על כל שטח המתחם (400 חתימות נאספו בארבעה ימים והוגשו לחברי מועצת העיר, במסגרת הצעה לסדר היום) רוב החותמים עשו זאת בחפץ לב. מיעוטם טענו ש: "אין לערבב שמחה בשמחה". ואני אומר ש: "יש, וצריך לערבב עצב בעצב", והמאהב (פתח בהתחלה) על החברתי, השוויוני והסביבתי אינו מנותק ואף מחזק, משפיע ומושפע מהמאהב המדיני.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תוהה  ביום ינואר 11, 2009 בשעה 1:44 pm

  מה יעשה מישהו כמוני שחושב שהמלחמה מוצדקת (גם אם פעולות מסויימות בה אינן) אבל תומך במצע של עיר לכולנו ?
  האם אני יכול להיות בטוח שתשארו נאמנים לעניין המוניציפאלי ולא תיקחו את הקול שלי, וגם את זה של 2013, למקומות שאליהם לא התכוונתי שילך ?

  רק להבהרה – אני לא טוען שכך תעשו, אני רק רוצה לדעת את כוונותיכם.

 • הני  ביום ינואר 11, 2009 בשעה 3:10 pm

  אני מעל כל עץ רנען ושיח קטן, טענתי בלהט כי ההצבעה לעיר לכולנו הינה מקומית ורבים מגוונים פוליטיים שונים מצביעים לתנועה מבלי לדון בנושאים לאומיים. אני חושב ומקווה שזה עדיין כך. כמו כן אני מאמין ובטוח כי יש מקום לריבוי דעות בקרב התנועה.

  את החלק של "ניקח את הקול שלך" לא הבנתי איך אפשר לעשות זאת…אתה מצביע למוניציפלי בצורה מסוימת וזהו, לארצי אל תצביע לשום מפלגה שמתנגדת לעמדותיך ובא לציון גואל 🙂

  מקווה שעניתי לך

 • תוהה  ביום ינואר 11, 2009 בשעה 3:21 pm

  תודה על התשובה,
  לגבי החלק של לקחת את הקול, הכוונה שלי הייתה לפעילות פוליטית כמו הפגנות, עצומות וכו' שיכולות להתנהל גם ברמה המוניציפלית.

  בכל מקרה ענית לי על השאלה, ואם כך הדבר הרי שאני מרוצה, שמח ואף טוב לבב (-:

 • להב  ביום ינואר 11, 2009 בשעה 3:26 pm

  על העניין הטכני כבר הני ענה לך.כוונתי היתה לעמוד על החיבור בין המדיני,חברתי וסביבתי, ועל כך שתמיד, אצלנו, הראשון דוחק את האחרים מן השיח הציבורי, ועל כמה זה חשוב להמשיך להאהב גם על הנושאים הללו שתמיד יורדים מסדר היום מייד עם פרוץ "המצב". אין לכך קשר למקומיותה של עיר לכולנו, והיה ותבחר התנועה ויש לי ספק בכך גם אם תקווה, לפעול ברמה הארצית, אתה ועוד רבים וטובים יבחרו את דרכם לפי ערכיה.

 • דני  ביום ינואר 14, 2009 בשעה 12:48 pm

  בעיר לכולנו מעורבים אנשים מכלל הקשת הפוליטית הארצית _כמו שגם ניתן לראות ברשימה למועצה), ואני נוכחתי בזאת אישית במהלך מערכת הבחירות כפעיל.
  עד עתה שמרו על ההפרדה הזאת (ובצדק) ואני מניח שגם בהמשך.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: