משחקי פנטסיה או מדוע ליברמן לא יישב בממשלה הבאה?

במסגרת הטור האורח, אני מארח את ד"ר ארז כסיף. ארז הינו מרצה באוניברסיטאות ת"א ובן-גוריון, פעיל במפלגת 'הישראלים', יודע חשבון ו…'דופק חשבון'. ניתן להגיב באתר וארז ישיב על התגובות. אני רק רוצה לציין שטורים אלו אינם ה- Alter Ego שלי אלו הם כותבים אמיתיים שמבקשים במה להגיגיהם.

 

אה, זה די פשוט. ליברמן יודע חשבון. ליברמן יודע כי בעוד מכסימום שנה, אולי שנתיים, תיערכנה שוב בחירות. עובדה, מ-1996 נערכו במדינת ישראל שישה סבבי בחירות. אז נחלק 13 ב-6 ונקבל בערך שנתיים וקצת. גם ליברמן יודע זאת. הרי הוא טוב בחשבון. למה שיישב בממשלה? הוא לא מעוניין לתרום תרומה של ממש לניהול ענייניה השוטפים של מדינת ישראל, ועוד בתקופה מאתגרת מדי של משבר כלכלי חובק עולם שחשף רק אפס קצה של קרחון.. מה.. להיכנס לממשלה, להיות מזוהה עם 'הכישלון' מה יצא לו מזה? מטרתו להציג את ממשלות ישראל כ'כישלון', ואת עצמו, ליברמן, כפיתוי או כהבטחה ל'פתרון.

 

ליברמן  יודע חשבון. ליברמן לא עושה חשבון.   

 

בואו נניח – ורק נניח – שהבחירות הבאות יתנהלו לנוכח התפרצות אלימה של ערבים אזרחי ישראל דוגמת זו מאוקטובר 2000 (למצער לא חסרות דוגמאות גם מהזמן האחרון). בואו נניח, רק נניח, שחמס ימהר ויתמוך באחיו הנתונים תחת מדרסה של 'הישות הציונית' באמצעות שיגור מספר טילים לאזור ת"א. אז כאמור יש בחירות. אולי 30 מנדטים לישראל ביתנו? אולי 35 ? ליברמן יודע חשבון. ליברמן לא עושה חשבון. כדאי לחכות. בסך הכול שנה (אולי שנתיים). בואו גם נניח, כרגיל רק נניח, שהאלימות תפרוץ בעקבות ביקור של ליברמן באזור מסגד אל אקצה — העוגן, איך לא, גם בזכות הדמוקרטית של חופש התנועה — או אולי של ברוך מרזל באום-אל-פחם… ואני בטוח שגם הד"ר אריה אלדד עשוי לשלוף שפן…

 

ליברמן יודע חשבון. גם מרזל ואלדד לא עושים חשבון.   

 

             ליברמן גם יודע היסטוריה. בבחירות שנערכו בגרמניה, עדיין הווימארית, ב-1928, זכתה המפלגה הנאצית ב-12 מושבים בפרלמנט שמנה למעלה מ-600 צירים. מפלגה אזוטרית. בבחירות שנערכו ב-1930 עלה כוחה הפרלמנטארי של המפלגה הנאצית פי תשעה !!! ועמד על 109 צירים. שנתיים אחר כך הפכה המפלגה הנאצית לגדולה ביותר בפרלמנט הגרמני. כל השאר היסטוריה.

 מה אפשר להיטלר — מהגר אוסטרי אלמוני — להצליח בגדול? התשובה פשוטה. השיטה: שיטת הבחירות הארצית-יחסית שהייתה נהוגה בגרמניה הווימארית (והחופפת לזו הישראלית). היטלר נתפס בציבור הבוחרים הגרמני כמי שיבלום הסכנה להתפרצות הפיכה קומוניסטית אלימה ועקובה מדם, שאיימה על גרמניה לנוכח גלי האבטלה הגואים של משבר כלכלי גדול אשר הכה בה בכל עוזו. הטקטיקה שלו הייתה פשוטה ויעילה: באמצעות המיליציה החמושה של המפלגה חרחר מלחמה עם קומוניסטים כמיני מלחמת אזרחים, וניכס לעצמו את ההון האלקטוראלי שהולידו העימותים הללו. אף אחד בגרמניה, כפי שכותב היסטוריון נודע, לא התאבל על הדמוקרטיה של ווימאר. הרי היא לא הייתה אפקטיבית. ספק אם רבים יתאבלו על זו הישראלית בלבושה הנוכחי והאימפוטנטי.               

 

ליברמן, מרזל ואלדד לא עושים חשבון. 

            היטלר חייב היה לחרחר מלחמה בעצמו עם קומוניסטים. ליברמן לא צריך. הוא יכול לשמור על מראית עין של ממלכתיות ושל מחויבות 'אמיתית' לשלטון חוק. יש לו את האיחוד הלאומי ואת המיליציה החמושה של מתנחלי יהודה ושומרון. הם יעשו בעבורו את העבודה מול האיום הערבי המבטיח. הם לא עושים חשבון. היטלר חייב היה לחסל את הדמוקרטיה באמצעות 'חוק הסמכה' שאפשר לממשלתו לחוקק חוקים מבלי להצטרך לאישורם בפרלמנט. ליברמן לא צריך 'חוק הסמכה'. הרי תמיד תעמודנה לרשותו תקנות ההגנה לשעת חירום מ-1945, אלו המסמיכות כל שר להתקין תקנות — על פי שיקול דעתו בלבד — כדי להבטיח את שלום המדינה והציבור.

 

(גם בן-גוריון אהב חשבון. גם הוא לא עשה חשבון).

 

             מה למדנו? למדנו שבין החמס לבין ליברמן מתקיימת סימביוזה פרוורטית, אבל כזו שיש לה הגיונות פוליטיים: הרי ליברמן מעוניין בשלטון ואילו חמס מעוניין בליברמן בשלטון. מכאן כמובן נובע שליברמן מעוניין בחמס. למדנו שליברמן – איש רנסאנס – שולט בחשבון ובהיסטוריה. למדנו גם שכדי 'לטפל בבעיה' ראוי לשנות את שיטת הבחירות. יפה שעה אחת קודם.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • dugmanegdit  On פברואר 17, 2009 at 3:36 pm

  ממש לא. כמה דוגמאות:

  א. "מ-1996 נערכו במדינת ישראל שישה סבבי בחירות. אז נחלק 13 ב-6 ונקבל בערך שנתיים
  וקצת" מאז 1996 נערכו אמנם 6 סיבובי בחירות, אלא שהחשבון הזה כולל גם את הבחירות האחרונות ואת הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה ב-2001 (אז לא פיזרה הכנסת את עצמה).
  כך שמשך הכהונה הממוצע לכנסת אחת הוא 13
  חלקי 4, קרי – 3 שנים ו-3 חודשים.

  ב. "בואו נניח – ורק נניח – שהבחירות הבאות יתנהלו לנוכח התפרצות אלימה של ערבים אזרחי ישראל דוגמת זו מאוקטובר 2000 וגו'". ומה אם לא? אם ליברמן אכן יודע חשבון השאלה היא בכמה הוא מעריך את הסיכויים למאורע שכזה?

  ג. אם ליברמן יודע חשבון הוא מבין היטב את מה שנאמר בפיסקאות השלישית והרביעית כאן:
  http://dugmanegdit.wordpress.com/2009/02/15/מי-ירקיב-את-הקואליציה/.
  לכן, אם ליברמן יודע חשבון הוא מבין שאם הוא לא עולה על עגלת הליכוד לקואליציה יתקיימו בחירות חדשות תוך מספר חודשים שאליהן ציבור הבוחרים מימין יגיע עם התובנה שכדי לקבל ממשלת ימין צריך להצביע ליכוד וליברמן יתרסק. אם ליברמן יודע חשבון הוא מבין שהזמן פועל לרעתו.

  ליברמן יודע חשבון, בכך אין ספק. כותב המאמר, מצד שני, מוזמן לחזור לביה"ס העממי…

 • N  On פברואר 17, 2009 at 4:38 pm

  How changing the system would help to prevent such a scenario from happening (sorry, no Heb. keyboard…)

 • יואב  On פברואר 17, 2009 at 5:37 pm

  פוסט קצת הזוי.

 • דוד  On פברואר 17, 2009 at 5:58 pm

  ליברמן הוא דוגמא קלאסית של "ככל שיהיה יותר רע, יהיה יותר טוב". כמו שצוין בפוסט, לליברמן יש יכולת (גם רק כח"כ) לגרום לכך שיהיה יותר רע (סכר אסואן, מישהו?).
  הצטרפות לקואליציה תחשוף את חוסר יכולתו הביצועית של ליברמן ואת אפסותם של שאר ח"כיו. למה לעשות ולהגין את חולשתך, כשאפשר להישאר בחוץ, לבקר ולהמשיך להיחשב (בחוגים מאד מסוימים, אך הולכים וגדלים) כתקווה הגדולה הבאה?
  דוגמנגדית – אני חושב שאתה טועה, מסיבות שפירטתי אצלך.

 • אהרון תמוז  On פברואר 17, 2009 at 10:43 pm

  אני שמח שלפני מספר ימים דיברנו בבלוג על כך שמפלגת העבודה החלה בריקבונה עוד לפני קום המדינה ושהביטוי לכך היה האפליה הקשה במעברות.

  צדקה גם ד"ר אלטשולר שאמרה שאנשים התאכזבו משטחים תמורת שלום.

  רציתי להזכיר שכששולמית אלוני הקימה את רצ דיברו על שויון ל חד מיניים ועל תחבורה בשבת. היום אין תחבורה אבל יש מסחר בשבת שפוגע בזכות בסיסית של אנשים להיות עם ילדיהם ומשפחותיהם בשבת.

  גם מרצ וגם העבודה הפכו למפלגות ללא תוכן

 • הני  On פברואר 17, 2009 at 11:36 pm

  אהרון אלו הם פני הדברים, חייבים לעשות בדק בית רציני ולנקות אורוות אם רואים איזשהו עתיד שם בעבודה.
  לגבי מרצ לצעיר אני חושב שהסוף קרוב מתמיד.

  הני

 • נועה  On פברואר 18, 2009 at 11:32 am

  איך שינוי שיטת הבחירות יפתור את הבעיה?

 • הני  On פברואר 18, 2009 at 12:04 pm

  היות וזה לא הפוסט שלי, אני אבקש מארז לענות לשאלות…
  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  On פברואר 18, 2009 at 12:12 pm

  כל הציונות היא מיקשה אחת הגוונים הם רק בתוך המשפחה .
  הציונות היא אידאולוגיה עם שני ראשים האחד גניבת אדמות העם הפלסטיני והשני שיעבוד העם הספרדומזרחי לשרותו של גזע האדונים הכוזרואשכנזי.
  האסון מתקרב כי בחיים לא הכל עובר והנחת היסוד
  האשכנזוציונית שכביכול מאזן הכוחות יהיה תמיד
  לטובת הקולוניאליסטים שהעמידו עצמם לשרות המערב
  האימפריאליסטי הופכת להנחה מופרכת יותר ויותר
  שהקימה על הציונות את כל העולם הערבו מוסלמי.
  בהקשר זה ממרץ החבולה ועד לשרץ שהתחזק אין להם כל משמעות בהקשר ההיסטורי פוליטי הרחב שבו בידודה של המדינה המלאכותית שאיבדה את כושר תימרונה לאור החלשות המערב הנוצרי הופך להיות גורם אמננטי מה גם שזה נראה חמור יותר לאור הפיצולים הפנימיים הקיימים והעתידיים.
  העתיד הוא בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית בה ננוחם.

 • הני  On פברואר 18, 2009 at 5:54 pm

  ארז כלשונה, מה שעוד יותר מביא חלק לתאוריית הקונספירציה שזהו האולטר-איגו שלי, אך אני מבטיח לכם שלא כך הוא העניין וארז הוא קיים ואמיתי…

  תגובתו של ארז:

  ראשית, ברכות לכל הפונים והמגיבים. תודה על ההתייחסות. אענה ואגיב על פי סדר הפונים!

  לדוגמן היקר!
  לא זכור לי כי ציינתי שמדובר אך ורק בבחירות לכנסת. ב-2001 ראש הממשלה (ברק) פיזר את עצמו, ומשמעות הדברים (על פי התיקון לחוק יסוד הממשלה דאז) בפיזור הכנסת. כך או אחרת, הטיעון שביקשתי לקדם בנאלי ושחוק, ולהערכתי המגיב/ה גם נוטה להסכים עמו: שיטת הבחירות יוצרת אבן נגף רצינית ופוגעת קשות ביכולת המשילות האפקטיבית של ממשלות ישראל. אגב, ב-60 שנותיה ידעה מדינת ישראל למעלה מ-30 ממשלות. אז נחלק: 60 ל-32 ונקבל? אינני יודע בדיוק.. אשכיל לאחר שאשלים את בית הספר העממי (בצחוק…). גם לא ברור לי מדוע החלת הבחירות לכנסת ה-18 אינה 'נחשבת'.. אבל זה לא ממש חשוב.
  לגבי דוד ליברמן. נו, רק לשוטים ניתנה הנבואה ואין כוונתי לקבוע קטגורית כי האיש יישאר מחוץ לממשלה. הרי מדובר בפנטסיה כפי הכותרת לפוסט. זו בסך בכל אפשרות. היטלר, (להבדיל), נכנס לממשלה (כלומר, הקים קואליציה) רק כאשר חש כי מיצה את הפוטנציאל האלקטוראלי שלו, (מרץ, 1933). בהנחה שהפוטנציאל האלקטוראלי של ליברמן חופף את טווח הרקטות החמסטניות — טיעון שנסמך, בין היתר, על נתוני הבחירות האחרונות — ולנוכח עניינו של חמאס 'להוזיז' את ממשלות ישראל 'ימינה' ככל האפשר, הרי שלפנינו אפשרות סבירה מאוד… אם כי כמובן לא הכרחית, להתפתחות כזו.
  אגב, כשחקן 'מינימקס' ליברמן לא ממהר משום מה לקפוץ לעגלת הקואליציה בהנהגת הליכוד. הוא משתלח באופן גס מאוד במפלגות הדתיות – שותפות טבעיות לקואליציה כזו – ומחזר אחרי ציפי לבני (או להפך). ייתכן כי מדובר בסך הכול 'במשחק פחדן' ובדינאמיקה של מיקוח. ייתכן כי יש לו דברים אחרים בראש. בכל מקרה וכפי שקבע מי שקבע 'כניסה לראשו' של שחקן (פוליטי) איננה אפשרית. עבדך הנאמן מנסה בסך הכול 'להציץ מעבר לכתפו' (של ליברמן). לא צריך לקחת הדברים כ"כ ברצינות.

  לנועה ול-N..
  זה בעצם די פשוט: השיטה היחסית, כגון זו המקובלת בישראל, מעודדת ריבוי מפלגות, כי היא מצמצמת מאוד את סף הכניסה האפקטיבי לבית המחוקקים. אכן, מעת הקמתה ועד היום כל ממשלות ישראל היו קואליציוניות ולכן גם לא יציבות בד"כ. שינוי השיטה – דוגמת זו המקובלת בארה"ב (אבל נקל להניח גם שינויים אחרים, פחות 'קיצוניים') – עשוי לצמצם באופן דרסטי את מספר המפלגות וע"י כך להגביר את מקדם המשילות (על חשבון 'ייצוגיות'). ישנן גם אפשרויות אחרות לשיפור המשילות שלא כרוכות בשינוי שיטת הבחירות, אבל לא ארחיב לגביהן.

  ליואב..
  תראה.. זוגתי אוקראינית ולא יהודיה; אני יהודי באופן פורמאלי, אבל על פי הכרתי אני חסר דת; גרושתי ילידת מוסקבה ובתי דוברת רוסית כשפת אם; אבל נולד בלנינגרד (ששמה הוחלף). מעבר לכך, המאמר אולי 'פנטסטי' כפי בכותרתו, אבל תגובתך מנותקת לחלוטין מתוכנו: מה בין ידיעת חשבון 'לרוסיות'? אם קראת את תגובתו של הדוגמן לבלוג, היית מגלה שלמרות שכותב המאמר הוא ממוצא רוסי, הוא חלש מאוד בחשבון.

  למוני האחרון והמתלהם משהו..
  וואו.. המון רגשות… וגם רגישות. לא הצלחתי להבין האם הגבתך לכתוב בפוסט, או שסתם, בא לך לבעוט. בכל מקרה, הייתי ממליץ על הרבה מאוד פעילות גופנית. אולי כדורגל. לי זה עוזר מאוד.

  ושוב תודה.. תודה… לכל המגיבים.
  ארז.

 • אינגסוק  On פברואר 22, 2009 at 6:20 pm

  לא מוסבר למה הכותב משווה את ישראל וליברמן דווקא לגרמניה הווימראית והיטלר ולא למשל לעשרות מנהיגי ימין פופוליסטית אחרים שאיבדו מכוחם לאחר ניצחונות גדולים או פשוט התמתנו (או שיש שיאמרו שלא היה כלום מאחרוי האידיאולוגיה שלהם מלכתחילה) כאשר קיבלו משרה בממשלה.

  לפי ההתנהגות של ליברמן וישראל ביתנו שהם ישבו בממשלת אולמרט (עוד עובדה שהכותב מתעלם ממנה כדי שהדבר יתאים לתאוריה שלו) שבה הם לא ניסו לקדם בכלל את האידיאולוגיה של המפלגה הייתי אומר שהם שייכים לסוג השני.

 • מוני יקים אנטיציוני  On פברואר 22, 2009 at 6:50 pm

  השתגעת הני אני משחק כדורגל רק בתור כדור.
  בזמן האחרון הרבה אופנים לחיזוק הלב גם ב 10 מעלות מתחת לאפס ממש חוויה .
  יפה שאתה דואג לבריאות הגופנית שלי ואני דואג לבריאות השיכלית והפוליטית שלך שלא תצא לרעות בשדות זרים.
  המאמרים הספקולטיביים שלך טובים לאשכנזים מדושני עונג שהשיגו כבר הכל בחיים.
  אתה מאכזב הני ציפיתי ממך למאמרים עמוקים יותר על המהויות הפוליטיות המובילות את הציבור האנושי שהתאסף בארץ כנען העתיקה לאסון הקרב ובא .
  אבל כנראה שאתה אדם ללא אג'נדה רק עם אמביציה
  לכן אתה חושש להתמודד עם הנושאים שאני מציב בפניך ושולח אותי לשחק כדורגל .
  אגב יש לך מקום באיזו קבוצה בליגה הלאומית
  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • להב  On פברואר 22, 2009 at 7:47 pm

  אתה חייב להתחיל לקרוא היטב למה אתה מגיב.
  הני כותב שהוא אינו מגיב על פוסט שלא הוא כתב,ואז מביא דברים בשם אומרם עבור ארז (עקב תקלות טכניות)
  אם אתה רוצה תפקיד בליגה הלאומית, אתה צריך לפנות לארז, הוא שהמליץ לך על כדורגל. גם אני ממליץ, לך ולכל אדם. גם להני המלצתי והוא תלה את הנעליים, או הקבקבים אם תרצה.

 • מוני יקים אנטיציוני  On פברואר 22, 2009 at 9:05 pm

  גם בתור כדור אני לא מושלם ובמקום לנחות ברשת אני פוגע בסל.
  אבל נכון דברי להני אינם קשורים כל כך למאמר לי
  יש חשבון אחר לוגריטמי בהפוך על הפוך, כי מטרתי היא השמדת ההגמוניה הכוזרואשכנזית על כל מאפייניה מימין ומסמול תוך המלצה לשובם לארצות מוצאם וארצות אבותיהם הכוזריסטאניות.
  …בחורבן הציונות ננוחם.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: