הבחירות שלא נדבר בהם

הבחירות באות עלינו, אולי לא כל כך לטובה, אבל באות. אנו מביטים משתאים לאחר שישים שנות קיום ושבע עשרה מערכות בחירות לכנסת ניתן לומר חד משמעית זו מערכת הבחירות הכי לא קיימת הכי 'מתה' מעולם. יכול להיות שהמשפט נכון בשינוי קטן "כשהתותחים רועמים הבחירות (מוזות) שותקות…” ועם כל זאת אנו מעריכים שהבחירות יתקיימו במועדם, ונקבל איזושהי כנסת שתנסה למצב קואליציה מסוימת.

 

אך לא בבחירות עצמן אנו מתעניינים, ברצוננו לשפוך אור על תחרות נוספת המתרחשת מאחורי הקלעים, שלכאורה מעניינת רק שני אישים, אך טמונים בו המון יוקרה, כבוד ותפקידים רשמיים נכבדים. ובכן כולם חושבים על תפקיד ראש הממשלה, נכון לבני, נתניהו וברק מתמודדים, וכעת לאחר המלחמה ההתמודדות אולי צמודה יותר, אך יש עוד תפקיד שהינו מקפצה לתפקיד בכיר יותר, למעשה לתפקיד של האזרח ספר אחת בישראל – נשיא המדינה.

 

על מנת להוריד מן המתח בואו ונאמר מהו התפקיד – יושב ראש הכנסת. רבים יושבים כעת וחושבים מה? זה הכול? אכן כן בקרב רוב האזרחים נתפס תפקיד יושב ראש הכנסת, כתפקיד אפור, ייצוגי בלבד, חסר כריזמה ששיאו הוא בהדלקת המשואה הראשונה בטקס ערב יום העצמאות שנערך בהר הרצל ומשודר לאומה כולה. עד כאן הדימויים השגויים, היסטורית אכן התפקיד היה כמין אתנן לחברי מפלגה ששרתו נאמנה את המטרה וכעת היה צורך לתת להם תפקיד ייצוגי אך לא חשוב מידי. כל זה השתנה עם בחירות 1981, לראשונה זכה יושב ראש הכנסת לשעבר בתפקיד ראש הממשלה, רבים נוטים לשכוח אך שמיר יצחק היה יו"ר הכנסת בין השנים 1977-1980. אמנם זו הייתה קפיצת מדרגה לתפקיד היו"ר, אך זו לא הייתה הסנונית שבישרה על אביב תפקיד היו"ר. 

 

עברו כמעט שני עשורים עד לבחירתו של אברהם (אברום) בורג לתפקיד יו"ר הכנסת, בורג שלא היה מועמד קלאסי לתפקיד, נבחר לצמרת המפלגה בפריימריס של העבודה, ובשל קונסטלציה פוליטית פנימית, נבחר לראשונה מועמד לתפקיד בניגוד לתמיכת ראש מפלגתו. בורג שהבין שלא יקבל תפקיד שר, החל ליצוק תוכן ממשי לתפקיד, פתאום היה ברור כי סדר יום המחוקק נקבע על ידי יו"ר הכנסת, הצעות חוק ושאילתות הפכו למרכזיות, בנוסף לניהול סדר יום קפדני הקים בורג את מרכז המחקר של הכנסת וניהל אותו דרך האינסטנציה הזו.

 

 

בורג שינה את התפקיד לעד, הוא הגיע מתפקיד מרכזי ביהדות העולמית, יו"ר הסוכנות, והחליט ליצוק תוכן ממשי לתפקיד הייצוגי. בורג לקח את מגבלות התפקיד והפך אותן ליתרונות. שני יושבי הראש שנכנסו לנעליו כבר סימנו מראש, לפחות למקורביהם, את היעד האמיתי, משכן נשיא ישראל! כבר היום די ברור כי אחד מהשניים יהיה יו"ר הכנסת השמונה עשרה ומועמד מרכזי לנשיאות המדינה בעתיד. שניהם חכי"ם ותיקים ומוכרים ציבורית שזכו במקומות גבוהים בבחירות הפנימיות במפלגתם, לשניהם מחויבויות וקשרים אישיים של חברי כנסת מכל רחבי הבית (שהם כידוע הגוף הבוחר את נשיא המדינה), אנו מאחלים לדליה איציק וראובן ריבלין הצלחה במשימה.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמנואל  ביום פברואר 20, 2009 בשעה 1:21 pm

  לא היו ב 1982 שום בחירות.

  בגין זכה בבחירות של 1981. ב1982 הוא הוביל אותנו ללבנון, ובקי. 1983, אחרי שהוא הסתגר בביתו ופרש מהתפקיד, יצחק שמיר נבחר ע"י מרכז חרות ליו"ר התנועה, והפך לראש ממשלה.

  אגב הקידום שלו היה עוד ב 1980 כשהוא הפך מיו"ר הכנסת לשר החוץ.

 • הני  ביום פברואר 20, 2009 בשעה 4:54 pm

  טעות הקלדה…יתוקן מיידית…

 • אסתי  ביום פברואר 20, 2009 בשעה 9:43 pm

  הני, ראית חדשות 10 הערב?
  היתה כתבה על מפעל גיבור שסוגר בקרית שמונה ועובר לירדן כדי לשלם שם את משכורת הרעב המינימלית יותר ממינימלית. ממש כמו שעשה בזמנו דב לאוטמן עם דלתה שלו שמאז אני לא קונה דלתה.
  הראית?
  חייבים להתגייס לעשות משהו עם סגירת המפעלים הזאת בצפון
  ובדרום
  ובכל מקום
  וזה עוד לפני שביבי התיישב על הכסא…

  איך אמר פיני גרוב ולא מפסיק לצדוק? היום אתא מחר אתה.
  רק למה לא העשירים? למה תמיד הפועלים קשי היום צריכים לשלם את המחיר?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום פברואר 20, 2009 בשעה 10:25 pm

  התשובה ברורה הבעלבתים הם אשכנזים והפועלים פרענקים וערבים.אחרי שמצצו את דמם האשכנזים העשירים משליכים אותם כמו נעלים מרופטות למען נעל חדשה שעןלה חצי מחיר.
  לאשכנזים לא איכפת מיהודים פרענקים אותם מעניין רק כסף לכן הם שנואים בכל העולם.
  אני מתפלא על אסתי שהיא שואלת למה רק אשכנזים שמתחפשים לשמאלנים מסוגלים לשאול שאלות תם כאלו.
  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • איריס  ביום פברואר 21, 2009 בשעה 12:55 pm

  כתבתי מזמן על החלק המעמדי בסכסוך הלאומי. הרעיון הוא שפשוטי העם ישנאו זה את זה (ערבים ויהודים למשל), ואילו המיליונרים עושים ביזנס, אגב גם עם איראן כיום. וכמובן עם סעודיה ואבו דאבי וכולי, והנה גם ליברמן מנהל עסקים ברשות הפלסתינית בעודו מלכה את האהבלים זה נגד זה.
  הפוליטיקה היא מעמדית.
  אולמרט כבר עמד על כך שביבי, לכאורה "טוב ליהודים" למעשה צריך היה לקרוא לו "ביבי טוב לירדן", כיון שהוא פיתח את הכלכלה שלהם, על חשבון ישראלים עניים. ככה, העשירים הישראלים התעשרו, העניים התרוששו, גם פה וגם בירדן.

  עם זאת, למרותש הדברים שידועים כבר (בעמאן יש קהילת עסקים ישראלית משגשגת) עדיין הישראלי השמאלני המצוי נכנס לפחדים בזמן מבצע כמו עזה, ומצביע בעד התרמית הזו, מפחד לעמוד בעוז נגד התרמית הכלכלית. מדובר בשיטה מזרח תיכונית ותיקה, ככה העריצים המקומיים החזיקו מעמד מאה שנה. קיבלו את השלטון מהבריטים או הצרפתים, סכסכו פה ושם במלחמות מקומיות, ועשו עסקים יפים באליטות. ישראל בסך הכל השתלבה, וביבי החוזר ישלים את המלאכה בקרוב.
  מענה מסויים של המעמד הבינוני יכול להיות למשל לקשור קשרי אקדמיה ומגורים עם ירדן גם כן, כלומר לעבור לגור לשנה שנתיים בעמאן, במקום באמסטרדם, לשבור את ה"השלום המעמדי"

 • הני  ביום פברואר 21, 2009 בשעה 2:07 pm

  ישנתי, אני ממוטט…
  אבל מבטיח לנסות לתפוס את הכתבה ברשת.

  אך רק לשם העניין זהו אינו טרנד חדש, את אותו הדבר עשו לכיתן דימונה ועוד רבים וטובים, הכי בוטה חיסול עיבוד היהלומים בישראל וייצוא כלל העבודה להודו.

  לגבי השאלות שלך, התשובה שלי היא: ככה (אפילו שעידו שלי בן השלוש אומר שזו לא תשובה…) עד שלא יצביעו אחרת המצב לא ישתנה…

  הני

 • סנאפ  ביום פברואר 22, 2009 בשעה 2:38 am

  אני מסכים עם חלק לא קטן מדברייך לגבי הוצאת עבודה מישראל למדינות אחרות והעוול שנעשה בכך לאזרחים ישראלים.

  עם זאת שתי שאלות.

  יש ביסוס לטענותייך לגבי עסקים עם איראן, ערב הסעודית, אבו דאבי והעניין של ליברמן ברשות ? כי אני אישית לא שמעתי על כל זה.
  (אני כן יודע שיש לנו נציגות כלכלית בקטאר אבל היא לא פעילה כרגע)

  איפה את יושבת כרגע ?

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: