הון ותקשורת

בישראל אקסיומות הן מצרך שכיח – אחת מהן היא: ישנו קשר גורדי בין הון ושלטון. ובכן אומר זאת חד וחלק ללא כחל וסרק – לא רק בין אלו! הקשר הגורדי הוא לא בהכרח רק בין הון ושלטון הוא בין הון לכל דבר שזז, ןאחד הדברים המועדפים על ההון הוא תקשורת. איילי הון, או אוליגרכים כפי שאנו נהנים לכנותם בשנאה/זלזול/הערכה/הערצה בחרו אתם, נמשכים מאוד לאמצעי תקשורת. אין בכך ייחוד לישראל, זוהי משיכה חוצת גבולות, תרבויות ושפות. מקרה מאוד ידוע הוא של אחד שהצליח לאחד את כל תחומי 'אהבתם' של אנשי ההון – סילביו ברלוסקוני ראש ממשלת איטליה – שהחל בתור הבעלים של קבוצת הכדורגל הטובה בעולם (בזמנו) מילאן – עבר להשתלטות על רשת הטלויזיה הפופולריות ביותר באיטליה (Rai1) וכמובן הגיע לראש הפירמידה הפוליטית. נכון זהו מקרה יוצא דופן של שילוב, אך יש כאלו שאוחזים בחלקים מהמשוואה.

 

בישראל המצב אינו שונה. כמובן עולה שאלת הביצה והתרנגולת, מי היה קודם – נוני מוזס בעל ההון וההשפעה או מו"ל ידיעות? לדידי אין זה משנה – אני רואה בשילוב בעייתיות. למה בעייתי? ובכן מה קורה כאשר בעל הון משתלט על אמצעי תקשורת – האם זהו מצב רצוי? מהם האספקטים החיוביים? נחל בכך שהוא מביא הון עצמי ובעל יכולת למשוך את אותו ערוץ ספציפי מעלה, נכון? לא תמיד. ראו את מקרה (לא – עוד לא מימן) נמרודי. בעל הון לא קטן, אמנם בירושה, משתלט על חברת הכשרת היישוב ועל הדרך אוסף את העיתון היומי השני בגודלו בישראל – מעריב. על מהלך זה יש ביקורת אך מגיעה גם מילה טובה לנמרודי שללא ספק הקדים את זמנו בישראל וראה את החשיבות שבהשתלטות על ערוץ תקשורת. אך מרעיון זה ועד ליישומו המרחק הוא גדול. נמרודי במו ידיו בהחלטות שגויות מביא את מעריב אל פי פחת, והיום העיתון איבד את מירב כתביו ועורכיו ובקושי מקיים את עצמו.

 

מה הבעיה, ובכן במדינה קטנה כשלנו עם שוק תקשורת שהלכה למעשה אינו קיים היות והאוחזים בו הם ברובם אנשים עם בעלויות צולבות, שליטה על ערוץ תקשורת הינה עוצמה בלתי נתפסת. ראו את מקרה ערוץ עשר, בא בעל הון לא מבוטל יוסי מימן ומשתלט על ערוץ תקשורת, על כל כשרונותיו אין לו למימן שום נסיון בתחום התקשרות – מה עוד שבמדינה כישראל אין רבים ששולטים בתחום היות וקיים רק ערוץ מסחרי נוסף אחד, ערוץ 2, והוא מחזיק ברוב המנהלים שהביאו אותו עד הלום. בטוחני כי מימן חשב על רבות ונצורות לפני שנכנס כמשקיע עיקרי לערוץ 10, יש בשליטה על ערוץ תקשורת עצמה  רבה היכולת לתפלל נושאים, לייצר חדשות ולקבוע את סדר היום הינה בלתי מוגבלת וכמובן ההילה והזוהר של עולם התקשורת מהווים אטרקציה לא קטנה. אך היות ובמדינת ישראל אין שוק תקשורת אמיתי, לא קיימת רגולציה רצינית וכמובן הכול הינו בר שינוי ערוץ עשר הצליח תוך פחות מעשור למשוך את העגלה לפי תהום. מעבר לעובדה שלא עמד בהתחייבויותיו, ארבע פעמים לפחות שונו תנאי המכרז על מנת לעזור לערוץ פיננסית. הערוץ הגיע אל פי פחת ונכון להיום רון לאודר שהחזיק 25% ממניות הערוץ עזב, בעצם ביצע דילול מניות ומסר את חלקו לחלוקה ללא תמורה בין השותפים הנותרים מילצ'ן ומימן. לאחר מעשה זה הכריז בעל המניות העיקרי, יוסי מימן, כי הוא סוגר את הערוץ – תאמינו או לא כיום במדינת ישראל ניתן לקבל ערוץ טלויזיה חינם אין כסף כל מה שצריכים לעשות הוא לקחת את חובות והתחיבויות הערוץ מידי בעליו.

 

ישנם פרשנים רבים שטוענים כי אין זה המצב וכי מימן אינו באמת רוצה להתפטר מהערוץ, הוא בסך הכול מפעיל לחץ על המדינה לקבל הקלות בתשלומים. אני אומר מה זה משנה? במדינה בה יש לנו רק שלושה ערוצי טלויזיה ושוק תקשורת בגודל ראש סיכה, עצם העובדה כי ערוץ שלם עומד כאבן שאין לה הופכין אומרת דרשני. אני שואל כעת מה יקרה אם יבוא אדם עשיר ויחליט שהוא מכון לקחת על עצמו את הערוץ, האם נאפשר לו יותר מרווח חוזי? האם לא נחייב אותו במגבלות תוכן? האם אנו עומדים בפני מצב בו אדם עם ממון יוכל על ידי השתלטות על ערוץ תקשורת להגיע לראשות הממשלה? אל תגידו לי זה לא יקרה – ראו את מקרה איטליה!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סתם אדם  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 4:08 pm

  נאהב את זה או לא, זאת כבר עובדה בשטח.

 • גיל  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 4:17 pm

  אתה מעדיף שבעלי הון יגיעו ישירות לראשות הממשלה בלי שיעברו בתקשורת ? זה העניין ?

  מה בדיוק רע אצל ברלוסקוני – לא ציינת.

  כל המלל הזה – דמגוגי וחסר משמעות.

 • הני  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 4:35 pm

  אני מבין שאתה עוקב אחרי התקשורת האיטליה כל הזמן…תגובה אינטלגנטית משהו…

  סתם, מה זאת אומרת זה קצת דטרמיניסטי….

 • אזרח.  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 4:38 pm

  http://actv.haifa.ac.il/programs/List.aspx?li=35

  כנס אילת הראשון לעיתונות.

  http://actv.haifa.ac.il/programs/Item.aspx?it=1128

  הון שלטון ותקשורת .
  הפאנל עוסק בהשפעת בעלי ההון באמצעות אחזקות שיש להם בכלי תקשורת על סדר היום הציבורי ובקשר בין בעלי ההון לשלטון.

 • איריס  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 6:54 pm

  אתה, צבי גוטליב, רועי ארד ועוד ועוד היום במקרה תוקפים ממש את האוליגרכיה והשפעתה על התקשורת והפוליטיקה, אך אבוי, טובל ושרץ בידו. מה ההבדל בין התופעה של מימן לבין לאודר שמחזיק את בית הספר לשלך למנהל ולממשל, האם זה תקין יותר ? והאם אין לו שליטה על תפלול מינפול ובילבול הדעת ועוד לטווח יותר ארוך ? והאם מוזס שאתה כותב עליו אינו בדיוק מממן הרגע את משכורתו הנאה של רועי ציקי ארד, ולגבי גוטליב הערתי לו שעבודתו בקרן החדשה לישראל קצת מונעת ממנו לבקר את המנהג הישראלי לפנות לאמריקה לחלץ אותה, שכן זה ארגון אמריקאי שעושה בדיוק מה שהוא ממליץ לא לעשות, מדינית.
  000
  זה דומה למשחק הילדים עם הכסאות במעגל, מי שמתיישב קודם תופס טייקון וצועק על השאר, בעיקר על זה שנשאר בלי כסא, שזה לא בסדר "ההון כסא" שלו…
  נו באמת.
  אין בארץ מקורות הכנסה שאינם טייקונים, בעיקר טייקונים מפוקפקים כמו מימן, לאודר, מוזס, בעלי תמנון אינטרסים לא כשרים וחובקי עולם, ועם תיאבון פוליטי.
  והאם ביבי אינו ברלוסקוני ? אז אין לו תחנה אבל יש לו את אדלסון שופרו, ומימן יוסי נותן לו מטוס, ורביב דרוקר מכבס את זה.
  ויש לו גם מכון מחקר (מכון שלם) ועוד כל מיני חברים טובים. אפילו שוקן עובד בשבילו.

  זה מילא, אבל שכל מטיפי המוסר כמוך יושבים על אותו סידור, זה כבר מביך. אני לא נגד, אבל תתיחס לשאלה אם יש אפשרות אחרת, לך, כמו לאחרים, שלא להיות נשלט על ידי יוסי מימנים.
  מניסיוני, שאני לא ממליצה עליו, אי אפשר להתקיים פה בכלל, שלא לדבר על כוח פוליטי או השפעה, בלי להיצמד לדד לא כשר מאד מהסוג שמנית.
  00
  לגבי תקשורת. בבקשה, יש בלוגוספירה ערה ויפה בישראל, אם הקוראים יכבדו את מי שמביא להם מידע עוקף הון, ומידי פעם ישימו עשרה ש"ח לכותב, וירחיבו את הנושא, נוכל להפיל את התקשורת המרכזית. זה קורה ממש בימים אלה באמריקה, תקרא טוב טוב את האייטמים החדשים מ"היערכות התקשורת" המרכזית נגד האינטרנט.

 • הני  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 7:16 pm

  משעמם אותך – אל תקראי…

  ואם כבר קראת אז מה את סתם מתנפלת? תסבירי לי מה הבעיה שאני עובד בבית ספר לממשל על שמו של לאודר? מה אני לא מבקר אותו? אני לא נאמן לדעות ולערכים שלי? אני לא מממן אותו והוא לא אותי.

  מה את רוצה שאעשה? אפסיק לעבוד? מה קורה עם מרצים באוניברסיטאות הפרטיות? הם עובדי מדינה, אז מה גם זה מכירה?

  מה הסיפור עם המשחק? אני תפסתי או לא תפסתי טייקון? לא הבנתי…

  לא ביבי הוא לא ברלוסקוני, מה לעשות. יש הבדלים עצומים ביניהם, ברלוסקוני לא ממומן על יד אוליגרכים הוא אחד כזה בעצמו אולי הגדול ביותר באיטליה כיום.

  אני לא ממומן על ידי אף אחד, אני עובד בבית הספר לאודר לממשל, מה שמעולם לא הסתרתי וכל זה עדיין לא מונע ממני להשיר מבט ולבקר נושאים בעייתיים. ממה שאת אומרת ברמת הפשטה הרחבה ביותר אפשר לומר כי לך אסור לבקר את המדינה כי את נמצאת כאן תחת חסותה — זה חס רגבולות ודי טפשי ביקורת מסוג זה…

  תודה על ההפניות לבלוגספירה – באמת לא הכרתי אתחיל לקרוא מעתה – אבל אם לרגע נעזוב את הפטרוניות וההתנשאות – -עדיין 90% מאיתנו צורכים את החדשות והמידע שלהם מהמדיה המרכזית טלויזיה – וחשוב שיבינו מה הם צורכים גם אם את לא אוהבת את זה ואני עובד "בשביל" לאודר…מה לעשות חיים חופשיים ובבלוג שלי אני מבקר את מה שבא אלי.

  ובאמת אם משעמם אותך, לא חייבים לקרוא פשוט להפסיק באמצע, אני עושה זאת אפילו עם ספרים שחציתי בהם את קו החצי…

  הני

 • איריס  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 7:51 pm

  סבבה

  רק ניסתי להבין מה רוצים להגיד אלה שעובדים עבור טייקונים נגד הטייקונים שלא מעסיקים אותם אלא מעסיקים מישהו אחר

  מה שהתכוונתי, בלי להתנפל שאפשר, לא חייבים כמובן, לשים את הפה והדולר באותו מקום.
  אם זה התנשאות סבבה. התנשאתי בהנאה, ואני חוזרת לספונגה

 • סתם אדם  ביום ספטמבר 10, 2009 בשעה 10:35 pm

  מה שכתבת זה לא משהו המתחיל עכשיו וצריך לגדוע באיבו. מדובר פה בנגע ותיק כל כך שהוא הוא המציאות.

  לדבריך: "האם אנו עומדים בפני מצב בו אדם עם ממון יוכל על ידי השתלטות על ערוץ תקשורת להגיע לראשות הממשלה? אל תגידו לי זה לא יקרה – ראו את מקרה איטליה!"
  אצלנו, רק כדי להיות שונים, תראה ראש ממשלה משתלט על ערוץ תקשורת כדי להגיע לממון. לא מאמין?

 • גירשטיין  ביום ספטמבר 11, 2009 בשעה 12:27 pm

  הם דוגמה נהדרת לצביעות של חלק גדול מהביקורתיים ומהמרדניים: הם טובלים ושרץ בידם. מקבלים הכנסה לא רעה מהקפיטליזם וההון, אבל יודעים להיות נורא ביקורתיים. זובי כמעט נכנס לרשימת מרצ לכנסת בזכות זה.

 • הני  ביום ספטמבר 11, 2009 בשעה 2:01 pm

  זה שאתה אידיוט זה ברור — מה המשמעות של הביקורת הרדודה הזו? האם כל מי שחי כאן ועובד מדינה אסור לו לבקר את המדינה? טיפש, הרי כל המרצים שעובדים באוניברסיטאות הפרטיות מקבלים תשלום מהממשלה=מדינה, האם זה פוסל אותם מלבקר את המדינה או המדיניות שלה? מה לגבי התורמים לאוניברסיטאות ציבוריות ופרטיות? מה בדבר אוניברסיטאות פרטיות בחו"ל, נושא הרבה יותר שכיח מישראל?

  אם תוציא את הראש מ… תבין שזה המעגל, רק שבינינו יש כאלו שמסוגלים להשיר מבט ולבקר ויש כאלו שלא…כמו כן, אני מועסק באוניברסיטה פרטית, אכן כן, זה עדיין לא אומר שאת המשכורת אני מקבל מלאודר, השכר מגיע מהמוסד בו אני עובד ותו לא.

  לגבי מר"צ, זה שאתה מפרש זאת בצורה זאת זו זכותך ולא אלין על כך, רק אומר שלדעתי קרה בדיוק להיפך בשל הביקורתיות שלי…

  שבת שלום לכולם גם לטפשים והרעים

 • אזרח.  ביום ספטמבר 11, 2009 בשעה 3:50 pm

  שמות שונים.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: