הכול בוער! מוצא, עדתיות, שד עדתי הכול הולך ל….

בפוסט די חלבי, לפחות בעיני, העלתי שאלה של היחס של האליטה האשכנזית למהגרים מארצות האיסלם, המזרחים דרך ניתוח משנתו של ארתור רופין ממובילי האידיאולוגיה של התנועה הציונית מסקטור תנועת העבודה. הפוסט הציף רגשות ותגובות כה יצריות שלראשונה הייתי מחוייב לצנזר יותר מתגובה אחת. העניין די התמיה אותי וכתוצאה מכך החלטתי לפתוח בחיפוש של דעות מאמרים ועבודות מחקריות שנוגעות לתחום המוצא, הזהות, אליטות ודיכוי.

 

הפעם אני מעלה מאמר של מני מאוטנר תחת הכותרת "העושים לביתם דיוקנה של האליטה הישראלית" המאמר פורסם בגליון מספר 52 של הארץ אחרת


אלו מכם שמכירים אותי מודעים לעובדה כי בתחום זה אינני זקוק לתובנותיו של מאוטנר – אך אני מביא כאן מגוון של דעות בתחום על מנת לנסות ולחשוף את "השד העדתי" לראות מה מסתתר בקבוק, כמה דעות יש בתחום? האם ניתן להגיע לאיזושהיא מסגרת עבודה משותפת? מה הם הפרמטרים? האם יש איזו תובנה שמקובלת על כולם?

 

מאוטנר לדעתי אינו הולך את כל המסע הוא מפסיק מוקדם מידי, אינו מנסה לראות מהם השלכות – הוא אנקדוטלי מידי, אך יכול להיות שזהו המדיום וזה המרחב.

 

בכול מקרה לשיפוטתכם, אשמח לשמוע דעות, אך אנא גם אם בוערת בכם האש, נסו להיות נחמדים אחד לשני, בלי חרפות בלי קללות ובלי 'ברכות' מיותרות.

 

שלכם

הני

 

הנה התחלת המאמר ההמשך באתר ארץ אחרת (זכויות יוצרים וכאלו…)

 

 

העושים לביתם: דיוקנה של האליטה הישראלית מאת: מני מאוטנר  |  23/09/2009

 

 

 

 

 

 

"פיזור אוכלוסיה": ההפרדה הגיאוגרפית של המזרחים  דנה אותם להפרדה מהזרם המרכזי, האשכנזי.  צילום: בנו רוזנברג. עולים מעירק עוברים חיטוי בנמל התעופה,  אפריל, 1951

 

ההפקרה והנטישה
האם התהליך של בניית העם לא הוחלף מוקדם מדי בחתירה של יחידים אחר קידום אישי? האם האשכנזים של ישראל לא הפנו את האנרגיות שלהם מוקדם מדי מיעדים קולקטיביים, כגון קליטת העלייה וסגירת הפערים בינם לבין העולים החדשים, ליעדים אישיים? ובעיקר: מי הרוויח ומי הפסיד מהמעבר מהקולקטיביזם אל הנורמליות האינדיבידואליסטית? פרופ' מני מאוטנר בא חשבון עם ישראל האשכנזית                            

 

 

 

מאז קום המדינה לא השתנה כמעט הרכבן של האליטות הישראליות. חבריהן באים בעיקר מהקבוצה האשכנזית – של מי שבאו מאירופה לפני קום המדינה וצאצאיהם. הספרות על החברה הישראלית מנגידה קבוצה זו לשתי קבוצות אחרות: המזרחים, שבאו ממדינות האיסלאם לאחר קום המדינה, והערבים. נכון, ניתן למצוא מזרחים באליטה הפוליטית ובאליטה הצבאית, אבל שיעורם אינו מתקרב לשיעורם באוכלוסייה (כמחצית); וכשמדובר באליטה העסקית, המשפטית, התקשורתית, האקדמית והאמנותית, מקומם נפקד כמעט לגמרי.

 

בקיץ 2009 התפרסמו כתבות על חתונתו של מיליארדר ישראלי. רשימת המוזמנים הורכבה רובה ככולה מאשכנזים. בקיץ 2009 התפרסמה גם רשימת עשרים המועמדים לבית המשפט העליון. הרשימה הורכבה במשך שנים אחדות על ידי גורמים שונים: שרי משפטים, נשיאת בית המשפט העליון וחברי הוועדה למינוי שופטים. ברשימה לא נמצא אפילו מזרחי אחד, וגם לא ערבי אחד. לא היתה כאן קונספירציה כמובן, וגם לא כוונה רעה של קובעי הרשימה. רק הליך מקומי אחד, המלמד על תהליכי עומק ארוכי שנים ורחבי היקף בהרבה.

 

בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות, של המזרחים והערבים, הקבוצה האשכנזית נהנית מעליונות ברורה בכל תחום כלכלי וחברתי.

 

ההכנסה לנפש (מעבודה ומהון) של הקבוצה גבוהה משמעותית מזו של הקבוצה המזרחית והערבית. פערי ההכנסה האלה הולכים ומתרחבים מאז שנות השבעים, והם שגרמו לרמת אי-השוויון בהכנסה בישראל, שהיא אחת הגבוהות בעולם המערבי. רמת אי-השוויון בישראל גבוהה אפילו מזו של ארצות הברית, וקרובה לזו הקיימת במדינות הבלתי שוויוניות ביותר באמריקה הדרומית.

 

גורם חשוב לפערי ההכנסה הוא הפערים ברמת ההשכלה בין הקבוצות. ישראל היא המקוטבת שבמדינות המערב בהישגים של תלמידיה. רמת ההשכלה של האשכנזים לאורך כל שנות קיומה של המדינה גבוהה בהרבה מזו של המזרחים והערבים. פערי ההשכלה בין האשכנזים בני הדור השלישי למזרחים והערבים בני דור זה דומים לאלה שהתקיימו בקרב בני הדור הראשון. זהו כישלון נורא של המדינה. חוסר השוויון בהכנסות הוחרף מאז שנות התשעים, כאשר הכלכלה הישראלית נעשתה מוטת כישורים אישיים ומתגמלת בכסף רב את מי שהונו האנושי רב.

 

אחת הסיבות לפערי ההשכלה בין הקבוצות היא פערים חריפים בתקצוב הממשלתי לתלמיד. למשל, מנתונים שפורסמו לפני שנים אחדות עלה שההקצבה הממוצעת של משרד החינוך לתלמיד יהודי גדולה כמעט פי שישה מההקצבה לתלמיד ערבי. סיבה נוספת היא השתרשותו של החינוך האפור מאז המחצית השנייה של שנות השמונים, והפיכתו לחלק מובנה, בבחינת המובן מאליו, במערכת החינוך. נתונים שנאספו לפני שנים אחדות מצאו שמשפחה בעשירון העליון מוציאה על שירותי חינוך למעלה מפי שניים וחצי ממשפחה בעשירון החמישי, ופי עשרה ממשפחה בעשירון התחתון. בשנים האחרונות מזרחים וערבים רבים יותר זוכים להשכלה גבוהה, אבל רובם לומדים במוסדות שאינם נהנים מהמוניטין הגבוה ביותר. צפוי כי בישראל של השנים הבאות תיווצר דיפרנציאציה בערכם של תארים אקדמיים.

 

הקבוצה האשכנזית נהנית גם מרמת בריאות גבוהה יותר מזו של שתי הקבוצות האחרות. הסיבה לכך היא שילוב של אספקת שירותי בריאות משופרים במרכז הארץ והיכולת לרכוש רפואה בשוק. תוחלת החיים קצרה יותר ביישובים שמקומם נמוך במדדים הכלכליים-חברתיים. ביישובים האלה מתגוררים בעיקר מזרחים וערבים. גם תמותת התינוקות עולה ככל שיישוב ממוקם נמוך יותר במדדים האלה. למשל, בכמה מערי הפיתוח בנגב וביישובים הבדואים שם.

 

יש תחום אחד שבו המזרחים מובילים: אוכלוסיית בתי הכלא.

 

סיבה חשובה לפערים בין הקבוצות היא ההפרדה הגיאוגרפית ביניהן. האשכנזים גרים במרכז. המזרחים והערבים גרים בעיקר בדרום ובצפון. שבעים אחוז מתושבי עיירות הפיתוח הם מזרחים. היישובים הנמוכים ביותר במדדים הכלכליים-חברתיים שוכנים בדרום המדינה ובצפונה, לא במרכז.

 

אפשר לקבוע בצורה בוטה, אך לא בלתי מדויקת: האשכנזים גילו את המזרחים רק במחצית השנייה של שנות הארבעים. הם הביאו

 

 

החלוקה בין אשכנזים לבין מזרחים וערבים היא כולה תוצר של מדינת ישראל. החלוקה הזו היא הכישלון המהדהד ביותר של המדינה. לא הצלחנו ליצור טוב משותף לכל אזרחי המדינה. לא הצלחנו ליצור סולידריות מינימלית בין קבוצות שונות של אזרחים. מכיוון שהאשכנזים הם בני האליטות – הם הקבוצה החזקה על פי כל מדדהאחריות לכישלון היא בעיקר שלהם. אבל מי שחי בקבוצה הזאת מתקשה להיות עֵר לגודלו של הכישלון

 

 

 

אותם לארץ בהמוניהם, שיכנו אותם בעיירות הפיתוח בפריפריה, ומייד אחר כך איבדו בהם עניין. באשר לערבים, היחס אליהם הוא בדרך כלל של התעלמות, של טמינת הראש בחול, כאילו אין הם חיים במדינה ומהווים חמישית מאוכלוסייתה.

נכון אמנם שבשנות החמישים הפעילה המדינה תהליכים של "כור היתוך" ו"מיזוג גלויות", אבל באותן שנים עצמן הופעלה גם

 

מדיניות (סותרת בעליל) של "פיזור אוכלוסייה", והיא הופעלה בעיקר על עולים מזרחים. פיזור האוכלוסייה היה פיזורם של עולי המזרח בעיירות הפיתוח ובמושבים המרוחקים, בשטחים שנתפסו במלחמה. ההפרדה הגיאוגרפית של המזרחים דנה אותם להפרדה מהזרם המרכזי, האשכנזי, של החברה הישראלית. עולי ראשית שנות החמישים, שהגיעו מארצות המזרח התיכון, שוכנו במרכז הארץ, בעיקר בשכונות שבשולי הערים. עולי צפון אפריקה, שהחלו מגיעים בסוף שנות החמישים, פוזרו בעיירות הפיתוח. מידת השתלבותם של עולים אלה בזרם המרכזי של החברה היא הנמוכה ביותר.

 

 

פרופ' מני מאוטנר מלמד בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב. ספרו האחרון הוא "משפט ותרבות בישראל בפתח המאה העשרים ואחת".

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גלי  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 1:05 pm

  גלי [אתר] בתאריך 9/29/2009 6:30:12 PM

  לפחות התפרסמתי בבלוג של הני.

  תקרא את המאמר הזה ואולי יתבהרו לך כמה דברים על אליטות אשכנזיות:
  http://acheret.co.il/?cmd=articles.252&act=read&id=1427

  זה המאמר שהבאת כאן ברשימה למעלה.
  ותגובה זו נתנה למה שכתבת ברשימה הזו:
  http://www.notes.co.il/hani/60942.asp
  והגבת לי על התגובה שלי הזו את התגובה הבאה:

  גלי, אחלה! 🙂 למה לא פרסום זה טוב, בטח גם קיבלת כמה עשרות קליקים לאתר שזה יופי מפתחים קהילה. אך למען האמת לא הבנתי את ההפניה למאמר של מני, למה? באיזה טיעון זה תומך? שלי? שלך? של ההסטוריון? מה שכתוב אני יודע….אנא הבסר.
  תודה

  הני

  אז מה קרה שאתה מביא פתאום את המאמר של מני כאן?

 • שאול  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 1:22 pm

  הציונות האשכנזית היא מאוסה ובזויה. מעשיה מעשי שקר ואפליה.

  כדי לשכנע יהודים מפולין והונגריה לבוא לישראל העבירו אותם ישירות מהאניה לשיכונים במרכז הארץ ואילו המזרחים שישבו במעברות שנים המשיכו להיאנק תחת הסבל,ההשפלות,הייסורים העוני והאבטלה.

  לאשכנזים ששוכנו במרכז היו הרבה יותר הזדמנויות בקידום ותעסוקה מאשר למזרחים שנזרקו לפריפריה.

  כשהייתי ילד שטפו לנו את המח על רדיפת יהודי ברית המועצות.כשנפתחו השערים קיבלו העולים מברית המועצות דירות חינם במרכז הארץ,מכוניות חינם ולוקסוס חינם.המזרחים שגררו את הניחשול המשיכו לשקוע בבוץ.

  בתחילת שנות ה 90 נעשה מעשה שלא ייעשה כאשר שמיר ביקש מהאמריקאים לסגור את השערים בפני יהודי ברית המועצות ואילצו אותם להגיע לכאן. חלק מהעולים נפלו בשל כך לביוב.

  הציונות פגעה בנו לכן אני שונא את הציונות ואת הדגל שלה שהוא העליה מברית המועצות. לא את העולים אלא את העליה.

  יהיה רצון מלפניך ה' אלהינו ואלהי אבותינו שנראה בסופה של התיאולוגיה הפוליטית הציונית אשכנזית.

 • הני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 2:16 pm

  זה משהו שהתבשל בימים האחרונים עקב התגובות לפוסטים האחרונים בנושא רופין ומזרחיות….החלטתי לראות לאן ילך הדיון….

  ראי מה שכתבתי על המאמר…יעלו עוד אני חושב ונראה לאן זה ילך, אולי אנשים צריכים לראות הרבה ולבחון שוב את רעיונותיהם…

  אני עדיין לא מסכים עם הניתוח של מאוטנר וחושב שהוא לא הולך את כל הדרך (בכל זאת אשכנזי פרופ' למשפוטים אוני' עברית…)

  מקווה שהבהרתי…
  מודה שאת העלת אותו ראשון 🙂 מעניין מה יאמרו אחרים…

  הכוונה היא בעיק רלהראות שיש חוקרים רבים מדיסציפלינות שונות שטוענים את אותם הדברים.

  מקווה שהסברתי
  הני

 • מייקל  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 2:23 pm

  זה לא נוגע בשורש הבעיה. שורש הבעיה הוא לא ההפרדה הגיאוגרפית ולא איזה דיכוי או עוול שהאשכנזים עשו למזרחים. שורש הבעיה הוא חוסר יכולתם של המזרחים להשתלב בעולם המודרני ובאורח החיים הטכנולוגי. חוסר היכולת הזה בא לידי ביטוי קודם כל באי-יכולת ללמוד. הוא טמון בפיגור ההיסטורי והמנטלי העצום שבו מצויות הארצות שמהן המזרחים באו. כל השאר דמגוגיה, רחמים עצמיים והטעיה.

 • הני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 3:09 pm

  אני מבין שקראת היטב את כתביהם של פוירשטיין ופרנקנשטיין, ואתה ממשיך משנתם….אם לא הייתי ממליץ קרא את הפשקוילים של שני הגזענים הללו ותהנה, אתה והם אחד המה….

  בברכה
  הני

 • מייקל  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 3:28 pm

  הני – לא פוירשטיין ולא פרנקשטיין. וגם לא זילברשטיין ולא פונקנשטיין. אפילו לא מורגנשטיין. אני רק מתבונן במציאות מסביב ומגבש דעה כתוצאה ממה שעיניי רואות. לגבש דעה כזאת זה לגיטימי לגמרי וזה לא גזעני. זו ראייה נכונה ומפוכחת של המציאות. כשאתה קורא לי ולכשמותי גזענים אתה מדחיק את האמת ומחסל כל סיכוי לדיון ענייני.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 3:33 pm

  הרבה זמן לא שמעתי משפט נאצי כזה הטבול ברמיזה
  לנחיתות גנטית מבית סיפרם של שני האדונים
  המכובדים אותם הזכיר הני שהצליחו לקיים את
  המשימה שהוטלה עליהם לגיבוש המישנה הגנטת
  הכוזרואשכנזית כתורה סוציולוגית על פיה חינכו
  דורות של עובדי ציבור ועובדים סוציאליים
  שתפקידם היה לדאוג שהשדים המזרחיים לא יפגעו
  במנוחת הצהרים של המתנחלים הארופיים.
  רק מעניין עד כמה אשכנזים טיפשים אלו לא רואים
  שתכונות גנטיות שליליות אלו מאבדות את ערכן
  בכל ארץ אחרת מאשר במדגינת ישראל מדינת היהודים
  רק שיש יהודים שווים ויש יהודים שווים יותר
  וזו המצאה גזענית כוזרוציונית שהני מתחיל
  להפנים את משמעותה.

  כי שני עמים אויבים אנו.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 3:37 pm

  איזו עינייניות יכולה לצאת עם נקודות מוצא כל כך
  מרוחקות, שני קווים מקבילים לעולם לא ייפגשו.
  קח את שק הצרות שלך וצא לנדודים

  עמך לא עמי

  שני עמים אויבים אנו לנצח.

 • הני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 3:43 pm

  אני מבין, אז בעצם אתה מצדיק את הנצים של אירופה שהרי שק הטיעונים שלך זהה לחלוטין לזה שלהם.

  גם הם טענו לנחיתות אינטלקטואלית ומעשית של היהודים וניסו לפטור את העולם מעונשנו…

  אני אינני מבין על מה אתה מדבר, את המאמר המדובר לא אני כתבתי אלא אשכנזי בן אשכנזי, מנחם מאוטנר, מה שרואות עינך אינני יכול לשנות, אך מה שפולטת מקלדתך הוא גזענות צרופה.

  אומר רק זאת, אינך יכול לראות הכול, אך ברור שם חיזר היה מגיע לישראל הוא היה יכול בקלות לחשוב כי ישנה בעיה גנטית עם המזרחים שהרי 95% מיושבי בתי הסוהר הינם מזרחים בעוד רק 5% אשכנזים, אז מה לנו כי נלינה? ובכן, היום כולם יודעים לאחר בדיקות גנטיות מקיפות כי למזרחים אין את הגן העברייני הנוסף שעליו בנו תילי תילים רופין פוירשטיין ופרנקנשטיין (דרך אגב פרופסורים מלאים בכירים בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת תל אביב שכיום עושה ככול העולה על ידה להעלים אותם מההיסטוריה משחורה של מחלקה זו) אז הפתרון הוא במקומות אחרים, אולי חברתיים?

  או אולי אצל מייקל בראש….למישהו פתרונים?

  עד כה קיבלנו את הדיון על הנחיתות הגזענית, מישהו מתנדב להתחיל עם הטיעון של הבכיינות?

  בחייכם הרי אפשר לעשות דיון זה קמעה יותר אינטלגנטי, וההתחילה טמונה בקריאת הטקסט המוצרף….

  בברכת חשיבה מאומצת
  הני

 • מייקל  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 4:33 pm

  הנאצים דרשו להשמיד – והשמידו – יהודים. איפה אני דרשתי להשמיד מזרחים? למה לייחס לבר פלוגתא דברים כאלה? אני לא אתייחס לסוגייה הגנטית כי אני לא מבין בה שום דבר. אבל כשאתה כותב בעצמך ש-95 אחוז מיושבי בתי הסוהר הם מזרחים האם יש לזה הסבר חוץ מזה שהצעתי? אפשר לעשות את הדיון יותר אינטליגנטי אבל האם הוא יהיה יותר אמיתי?

 • הני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 4:49 pm

  חוץ מגנטיקה ועצלנות…..

  אם היינו אולי חושבים על הבעיה של דיכוי החברתי אולי היינו מגיעם לתובנות שאולי לא היו כל כך מוצאות חן בעינים או אחרים, אבל אז באמת היינו מנהלים דיון אינטלגנטי ואמיתי….

  אתה יכול? אתה מוכן?
  התחלה טובה תהיה לקרוא את המאמר של מאוטנר מתחילתו ועד סופו ולהגיב לתוכנו!

  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 4:53 pm

  כשבסיס הפעולה בדה הומניזציה הקיימת בחשיבה
  הכוזרואשכנזית כלפי השווארצע חייעס אם זה לא
  נאציזם שאחר כך הועתק ע'י הגרמנים להשמדת עמים
  ובתוכם 6 מיליון כוזרים אנטיציונים שב'ג שנא כ'כ.

  כי שני עמים אויבים אנו

 • מייקל  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 5:36 pm

  קראתי את המאמר עוד לפני שהגבתי. אני לא מסכים עם הטענה המרכזית. פרופ' מאוטנר טוען שהחברה לא מתפקדת כיחידה אלא קבוצות מפורדות על פי מתפח אתני וגיאוגרפי והאשמה היא בעיקר של האשכנזים. אני לא מקבל את זה. אני משוכנע שאם יש כאן כישלון אז זה כישלון של יחידים ולא של החברה כולה או המדינה כולה או של העדה האשכנזית כולה. אני גם לא מאמין שקיים כאן דיכוי חברתי. במדינת ישראל כל אחד יכול להתקבל לאוניברסיטה, ללמוד, למצוא תעסוקה בהתאם להשכלתו וכישוריו ולהתעשר. שנת לימודים באוניברסיטה עולה כאן כאלפיים דולר וזה לא סכום בשמיים עבור רוב המשפחות. זה שאנשים, כן, כן בעיקר ממוצא מזרחי, לא הוכלים לאוניברסיטה זו בעיה שלהם. המדינה או העדה האשכנזית לא גרמו לזה.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 6:02 pm

  "שבעים אחוז מתושבי עיירות הפיתוח הם מזרחים."
  אז זה לא אשכנזי אחד למאה, אפילו לא אחד לעשרה, בערך אחד לשניים שלושה. וכך רומסים קרוב לשליש מתושבי עיירות הפיתוח על בסיס גזעני?

  לגבי תארים ששוים פחות ויותר – העשירים (אשכנזים?) הולכים ללמוד במכללות, שם אין אפלייה מתקנת כי שם כסף קונה תואר ביתר קלות. אך מה, בוקה ומבולקה! תואר ממכללה שווה פחות מתואר אוניברסיטאי!
  האשכנזים אכלו אותה! שילמו יותר וקיבלו פחות!

  "לא הצלחנו ליצור טוב משותף לכל אזרחי המדינה."
  הייתי מבקש כאן הגדרה של טוב. אם כל כך רע פה, אני בטוח שרובם היו חוזרים לארצות מוצאם כמו חלק מהעולים מרוסיה, ותחשבו על זה.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 6:19 pm

  ההנחה שלך לא נסצכת על עובדות אלא על מראה עיניים ומראה עיניים יכול להטעות מה עוד שהמדינות שהמזרחיים באו מהן לא היו מפגרות לחלוטין וקשה להגיד על יהודים מקזבלנקה או דמשק שהם היו פרובנציאלים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 6:29 pm

  התקציבים ורמות השכר מתוכננים על בסיס לאומי
  מעמדי גאוגרפי,
  האליטות במרכזים האשכנזיים ובהתנחלויות מקבלים
  הרבה יותרשכונות העוני.
  מאשר מיליון המזרחים שהושלכו לעיירות
  הקיפוח ושכונות העוני.
  בכלל נימאס שהגזענים האשכנזים מתנהגים כל פעם
  מחדש כמו שלושת הקופים המפורסמים וצריך כל פעם
  להוכיח להם מחדש אז פשוט מהיום אנחנו צריכים
  לדרוש צדק ייצוגי .
  אם יש בביהמ'ש העליון 14 שופטים אז לפחות 6
  צריכים להיות ספרדומזרחים ו 4 ערבים וכך גם
  בכנסת לפחות 60 ספרדומזרחים ו 20 ערבים
  וכך בכל התחומים .
  גם עדר כלבים במדבר מוצא את המנהיג הטיבעי שלו
  ואינו זקוק לאשכנזים שיבואו וינהיגו אותו .
  כי כל בני האדם בעלי אותה רמה כישורי וכל
  ההבדלים וההתנשאויות מעשה ידי אדם הם .
  אותה חלוקה צריכה להתייחס גם לגבי הבעלות על
  אדמות וקודם כל החזרת כל האדמות לערבים
  ולבדואים .
  הסברים למה ואיך שיפתחו את הספרים של אהרון
  יצחקי של מרדכי גבאי של סמי שלום שיטרית ושל
  פרופ' שלמה סבירסקי ויבקרו במכון אדווה וילמדו
  את הנושא לפני שיפתחו את הפה האשכנזי הגדול
  שלהם עם אותן שטויות של "לא שמעתי לא ראיתי"

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • מייקל  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 9:49 pm

  עידו לם – הדברים שכתבתי הם כמובן מאוד כלליים וניתן למצוא יוצאים מן הכלל רבים. ניתן למצוא בקלות יוצאי אירופה נבערים ורחסרי תרבות ויוצאי צפון אפריקה משכילים ומתורבתים. אבל בגדול אני משוכנע שדעתי היא בהחלט מבוססת על עובדות מוצקות ובדוקות אקדמית וסטטיסטית ולא רק על מראה עיניים. אתה צודק גם בזה שיהודי קזבלנקה ודמשק לא היו לגמרי פרובינציאליים (אגב, יהודי בגדד היו עוד יותר מתקדמים בגלל קו הרכבת והטלגרף שהבריטים בנו) אבל האם אתה יכול ברצינות להשוות את מידת ההתפתחות של יוצאי קזבלנקה ויוצאי המבורג, ברלין, וורשה, פראג ומוסקבה? זה מגוחך.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 10:15 pm

  גזען גנטי

  עמך לא עמי

  האשכנזים לא יהודים

  הגיור הכוזרי הכניס עובדי שטן

 • ניר  ביום אוקטובר 19, 2009 בשעה 11:16 pm

  מוני גזעוני, אתה לא בולגרי בכלל? אם מישהו כוזרי, סביר ביותר שזה אתה.

 • הני  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 12:51 am

  את מסע אל תום האלף קראת…
  אני שמח שאתה משוכנע שדעתך (המאוד נבערת לדעתי וזה אינו מבוסס על שום עובדות בדוקות אקדמאיות או סטטיסטיות) אכן מסובבת על עובדות מוצקות ובדוקות אקדמיות וסטטיסטיות, רק שאני בטוח שהיא לא! הייתי שמח לראות מעט מאלו שהזכרת, העובדות, הבדוקות, ולא יפריע לי כלל אם רק בחלקן יהיו אקדמאיות ובחלקן סטטיסטיות….

  הייתי מציע שתתחיל בלקרוא את השורה האחרונה במאמר שהעלתי כאן לדיון, היא מדברת על הכותב דרך אגב…אם בעובדות אקדמאיות עסקינן….

  לילה טוב
  הני

 • מירו  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 6:56 am

  אם אתה כזה אשכנזי משכיל אז אולי תלך קצת לאקדמיה-אבל תיזהר, אתה עלול לגלות שכל "נרטיב ההשכלה" שאתה חי עליו הוא שקרי

  כמו מכור לסמים אתה מכור לשקר הלבן-תלך לאקדמיה ותיגמל לך

  אני רושם לך אחד עזיזה כזום פעם ביום לפני ארוחת ערב

  "How the Polish Peddler Became a German Intellectual"

  http://www.amazon.co.uk/Shifting-Ethnic-Boundaries-Inequality-Israel/dp/080475697X

 • מייקל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 7:39 am

  הני בוקר טוב
  "מסע אל תום האלף" לא.ב. יהושע זה לא חיבור אקדמי. בינתיים עשיתי כעצתך וקראתי את המשפט האחרון של המאמר שהעלית כאן לדיון. מה רצית לומר בזה? שהולכת להיות כן מהפכה חברתית? שהחלשים יקומו על חזקים, תהיה מלחמת אזרחים, כל המבנה יקרוס והמדינה – הגזענית, הרודפת, המדכאת, המפלה לרעה, הכובשת – תתמוטט? קשקוש. לא מהפכה ולא נעליים. המדינה לא אשמה בכלום. החלשים צריכים להשקיע ולעבוד קשה, לא להתבכיין.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 7:56 am

  אתה צריך לזכור שגם וורשה וגם מוסקבה לא היו ערים מערביות בשום קנה מידה, מעבר לזה האם אתה יודע כמה אשכנזים באמת באו מפראג או מוסקבה? יש לך סטטיסטיקות? ואם בסטטיסטיקות עסקינן אז אתה צריך לדעת שהעם הפולני היה דתי לא פחות מהעמים הערבים אז גם את זה אתה צריך לקחת בחשבון.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:01 am

  אתה כול הזמן טוען שיהודים פולנים הם לאי הודים גרמנים אבל זה די מובן מאליו לא< העם הפולני בכללותו נשחל יותר חברתית וטכנולוגית מהגרמנים ככה שזה גם בוודאי בה לידי ביטוי בין היהודים של המדינות הללו.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:03 am

  נחשל

 • מייקל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:20 am

  עידו לם – וורשה ומוסקבה לא היו לגמרי ערים מערביות ואין לי סטטיסטיקות. העם הפולני הוא דתי מאוד. מה הקשר בין כל זה לנושא הדיון? מה שיש לי זה ידיעה גמורה של העובדה שהאשכנזים באו מהארצות בהן התפשטה התרבות האירופית הנוצרית שהיא המובילה והמתקדמת בעולם. הפערים התרבותיים והמנטליים וכמובן הכלכליים בין ארצות אירופה לבין ארצות האיסלאם הם בבסיס הפער העדתי בישראל.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:29 am

  "אם יש בביהמ'ש העליון 14 שופטים אז לפחות 6
  צריכים להיות ספרדומזרחים ו 4 ערבים וכך גם
  בכנסת לפחות 60 ספרדומזרחים ו 20 ערבים
  וכך בכל התחומים .
  גם עדר כלבים במדבר מוצא את המנהיג הטיבעי שלו "

  מסקנות מתבקשות:
  1. למרות שהמזרחים הם 50% מהעם ובעלי זכות הצבעה, אלא אם כן יקום הגביר ויתן להם בכח ייצוג, הם בחיים לא יצביעו לעצמם. מ-ד-ה-י-ם!!!

  ומוני ממשיך! גם עדר כלבים (ככה אתה קורא למזרחים? לא, לא, רק שואל…) במדבר יודע למצוא את המהיג הטבעי שלו. ביבי!?

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:35 am

  הפער היה בעיקר בין המערב למדינות האיסלם כשמדובר במזרח אירופה זה לא אותו הדבר. אני יגיד לך במה אני כן מסכים איתך: האליטה האשכנזית(בשום פנים ואופן לא כול האשכנזים) היו אכן המשכילים ביותר וראויים להיות האליטות אבל בגדול הרבה אשכנזים קיבלו העדפה על המזרחים אך ורק על פי מוצאם וזה למרות שהם באו ממקומות נבערים וחסרי השכלה.

 • מייקל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 8:48 am

  עידו לם – אתה צודק, ואין בינינו ויכוח. היו פערים בין מערב אירופה למזרח אירופה אבל זו הייתה אותה ציוויליזציה והיהודים בכל החלקים של אירופה שאפו להשכלה, ידע ומקצועיות באותה מידה. אתה צודק בזה שהיו הרבה אשכנזים שהופלו לטובה על פי מוצאם. אבל זה לא מבטל את העיקר: האשכנזים היו לאליטה בזכות ולא בחסד. והערה קטנה לגבי מקומות חסרי השכלה: זה שהמקומות היו חסרי השכלה לא ואומר שהיהודים שם היו חסרי השכלה. היהודים בכל מקום שמרו על רמה השכלתית וכלכלית גבוהה מזו של הסביבה שלהם.

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 9:02 am

  באותו אופן לשיטתך גם מזרח גרמניה נחשלת מבחינה סוציו-אקונומית-פוליטית ממערב גרמניה .
  אבל כאשר אומרים "תרבות המערב" אז זה כולל גם את מזרח אירופה מבחינות של מדע (יש יותר מדענים גדולים רוסים מאשר אנגלים לצורך העיניין), טכנולוגיה (להזכירך ברה"מ כמעט ניצחה את המרוץ לחלל) , מתמטיקה , הגות ואמנות נכון שהמנטליות הפוליטית והחברתית במדינות האלו נשארה מאחור ביחס למערב אבל היא עדיין טובה יותר לאין שעור ממדינות ערב .
  צריך לזכור שציונים גם לרוב מרדו בתרבות של מזרח אירופה,רצו להשאירה מאחור ופניהם היו למגמות במערב .

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 9:06 am

  אני לוקח חזרה את המשפט "יש יותר מדענים גדולים רוסים מאשר אנגלים לצורך העינין"
  שאני חושב על זה שוב זה לא נכון .
  אבל הנקודה היא שלמדע הרוסי אין במה להתבייש .

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 9:18 am

  את האשכנזים מהצורך להתאמץ והכל בא להם בקלות
  למה אתה וחבריך לדעה כל כך חוששים להיפרד
  מהמזרחים אותם אתם שונאים אך זקוקים להם כבשר
  לתותחי הכיבוש הציוני המכוער.
  התודעה הרדיקלית המזרחית מחלחלת ומשפיעה ויום
  אחד קרוב אינשאללה תמצאו עצמכם מול ברית כלל מיזרחית פרענקים חמאס וחיזבאללה כדאי שתתחילו
  להתבכיין מעכשיו אנטישמיות אנטישמיות
  רק שזה לא עובד יותר עלינו כי במשך 2000 שנה
  לא חווינו אנטישמיות כפי שחווינו במשך 120
  שנות ציונות כוזראשכנזית.

  הציונות היא הסרטן של המזרח התיכון

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 10:10 am

  בגדול מזרח אירופה מבחינה חברתית ומדעית עדיפה על ארצות ערב אבל הנקודה שלי היא אחרת, אני טוען שיהודים אשכנזים שבאו מעיירות או מערי שדה קיבלו יתרונות לא מוצדקים על מזרחים שבאו מערים גדולות כמו קזבלנקה או בגדד וזה אך ורק על סמך מוצא ולפי דעתי זאת הייתה טעות. אתה צודק שלרוסים היה מדע מתקדם אבל לשאר הגוש המזרחי האקדמיות שם היו בקאנטים ואתה מוזמן לבדוק כמה זוכי נובל רומנים ופולנים יש אתה לא תמצא יותר מדי.

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 10:51 am

  אם היה משהו טוב במדינות ערב הוא הושג בחסות הקולוניאליזם האירופי ועל אף הערכים התרבותיים הקלוקלים.
  אתה צודק לגבי רומניה. אבל רומניה של היום מקום מוצלח יותר מאשר מדינות ערב וחייבים להבין שזה נובע מערכים טובים יותר שלא הונחלו רק מהיום, אלא היו קיימים גם באמצע המאה ה20.
  כמו כן,הרומנים בישראל מצליחים בערך כמו העירקים בישראל . הם לא מהווים את הליבה של האליטה האשכנזית.
  לגבי פולין, היא מדינה עם השפעה גרמנית חזקה ויש הרואים אותה כמרכז אירופה ולא מזרח אירופה. היהודים שם ערב השואה היו בחלקם הגדול עירוניים ומשכילים מעל הממוצע. ענקי רוח יהודים פולנים יש אינספור .לדעתי,פולין של היום יוצאת בקצב לא רע מהרס והחורבן של הקומוניזם ולא ירחק היום שהיא תשתווה למדינות המערב.
  מלבד כל זאת יהודת מזרח אירופה לא הצליחה רק בישראל, היא מהווה 90 אחוז מהיהדות ארה"ב האשכנזית ועל ההצלחה הפנומנאלית שלהם אין צורך להכביר מילים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 11:20 am

  של האדם הלבן העליון על איכויות מולדות ומדידות
  אברים וגנטיקות .
  מה לכל זה ול "גילויים" האחרונים על גיבושה
  של תורת הגזע האשכנזית שהנחילה מערכיה הקלוקלים
  לתורת הנאצים המשמידנים אם לא הכוונה של השניים
  להסיט בדיברי חלקלקות את הדיון לפינות חסרות
  רלוונטיות.

  כי שני עמים אויבים אנו

 • עידו לם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 11:21 am

  ושוב בעיקרון יש אמת בדבריך שפולין היא יחסית מדינה מתקדמת אבל יש לי ספקות בקשר ליהודים שלה, היהודים הגרמנים השתלבו בגרמניות בפולין פחות ואני לא יודע מה היו האחוזים שלהם בקרב האליטות וכמה שמות גדולים של יהודים פולנים יש, אם אתה יודע משהו על הנושא אני ישמח ללמוד ממך. בקשר לרומנים: יהודים רומנים שבאו מבוקרשט בהחלט באו ממקום מתקדם זה שהרומנים בישראל לרוב לא מהאליטות זה נכון.

 • מירו  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 11:33 am

  פשוט תפנו אותו לפוסט הקודם אין לי כוח לעשות קופי פייסט כל הזמן.

  אבל מייקל לא אשם-הוא גדל על הראייה הפשטנית הזו במדינה שאנחנו מתגוררים בה ולכן מעט אחראים לזה

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 12:19 pm

  אי אפשר להשוות את יהדות פולין ליהדות גרמניה , לא היה בפולין אמנסיפציה של ממש, האפליה וההדרה כלפי יהדות פולין הייתה קשה ואלימה יותר (כמובן לפני הנאציזם).
  אך הנה רשימה (חסרה מאד) של אישים יהודים ילידי פולין
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Polish_Jews#Academics
  כמובן שהרשימה לא כוללת צאצאים של יהודים פולנים מארצות אחרות.

 • שלומפל בן פייסי  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 2:09 pm

  אתה כותב

  "אם היה משהו טוב במדינות ערב הוא הושג בחסות הקולוניאליזם האירופי ועל אף הערכים התרבותיים הקלוקלים"

  נגיד שזה נכון במאה אחוז, לפי אותו הגיון אתה יכול לומר שהירידה במצב של המזרחים בישראל זה הדבר הטוב ביותר שעשו האשכנזים. אם הקולוניאליזם עשה דבר אז מה עשתה הציונות האשכנזית?

  פה אתה מזכה את האירופאים ושם אתה מאשים את המזרחים, לדעתך המזרחים מעולם לא עושים כלום. למשל אין להם בכלל רמה אינטרנטית כדי להגיב לך כאן.

  לגבי השאלה איך מסבירים למה יש 95% מזרחים בכלא יש הסבר פשוט אחד ויחיד: הסיבה היא שיש 95% אשכנזים בבית המשפט העליון והם נורא אבל נורא אוהבים להכניס מזרחים לכלא. הא לך הסבר פשוט מבית המדרש של ההסברים הפשוטים, מה פשוט מזה?

  אבל אני שם לב שאין חשיבות למוצא בישראל עד שהאדם אינו מזרחי, או נראה מזרחי או יש לו שם מזרחי. אם איכשהו הצלחת להתחמק ויש לך שם כמו כהן אתה בסדר , ברגע שניתן לזהות אותך כי צבע העור שלך שונה או החזות שלך ערבית או שימך מאוד מזרחי, אז יש ועוד איך חשיבות למוצא.

  תופעה מעניינת שיש לחקור.

  ולעצם המאמר, הוא מאוד חסר ורק אומר שזה המצב, בכלל האשכנזים מדברים בזמן האחרון שזה לא קשור למוצא זה קשור למיקום, פריפריה, כולם מאוהבים במילה פריפריה, כי זה מונע מהם לומר מזרחים או אשכנזים, פריפריה, תגידו כל היום פריפריה, זה עניין גאוגרפי, לא פרנקטשיין ולא פוירשטיין, לא חינוך, לא הכוונה, לא גזענות, לא הדרה, לא אי-חינוך וכן הלאה, פריפריה פרפיריה פריפריה.

  נמאס לגמרי מהטרמינולוגיה הזאת, איך יכול להיות שבתל אביב צפונית לרוטשילד זה מרכז ודרומית זה פריפריה, כולה חמש דקות הליכה וכבר פריפריה, זה אומר פה רוב אשכנזי מוחלט ושם רוב מזרחי מוחלט. גם הקיבוצים משום מה הם ממש מרכז גם אם הצפון ים המלח.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 20, 2009 בשעה 2:44 pm

  אם כך אני אחד מ- 30% האשכנזים בפריפריה. תושב שכונות.

 • בחיי אבן פקודה  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 6:59 am

  זה כבר הופך לטקס קבוע, מביך, לעוס ומאוס: מישהו או מישהי כותבים מאמר שיש בו, מה לעשות, התייחסות לשאלות שהן, מממ, איך אומרים, נו, מה שקוראים בעולם הגדול "אתניות" כזה, ואצלנו "עדתיות" כאילו (כדי להצמיד את השד, הרי "השד האתני" נשמע נלעג, ובצדק). מייד מתגוללים על הכותב/ת שורה של מגיבים ומגיבות, המסיטים את הדיון החשוב המקורי לשאלת הלגיטימיות שלו בפרט ופוליטיקה אתנית (עדתית, עדתית, סליחה) בכלל, ומבזבזים את זמנם וזמננו שוב ושוב באוסף קלישאות חבוט שכאילו נלמד ממדריך עשה-זאת-בעצמך גרוע ל"איך להיות אשכנזי מטומטם".

  אז עכשו אני רוצה לעוץ לכם עצה נבונה: אל תדחפו את אפכם הארוך (מטפורה! לא אנטישמיות, רק מטפורה! די עם הבכיינות האשכנזית הזו!) לעניין שאתם לא מבינים בו ולא תורמים לו, נקודה. אתם אולי נשמעים זחוחים, גדושים בשביעות רצון עצמית, חכמים בעיני עצמכם, ובכל זאת, שחו ואגל לכם סוד: בפעם הבאה שאתם אצים למקלדת, כדי להגיד ש… מה הפעם? שאין כבר עניין אתני (עדתי, סליחה) מזמן ושגיסתכם היא חצי מרוקאית (או חלבית?) שעושה מפרום (או שזה מחרום? מעלום? נו, החריף הזה), ושאם היה מזרחי עם כישורים ברור שהוא היה נבחר או מקודם ושנמאס מהבכיינות ושאוי-אוי-אוי השואה וסבא שלי גם היה חלוץ עני בשכונת עוני – זכרו נא! אתם לא מקוריים. אתם לא שנונים. אתם (מאוד מאוד) לא חכמים. אתם לא מעניינים. אתם לא מבינים. אתם פשוט מביכים את עצמכם. כי אתם רק מפגינים בורות, נבערות, דעות קדומות, גסות רוח, חוסר רגישות, העדר אמפטיה. התובנה היחידה שאתם מספקים היא עליכם: אתם חבורה של אשכנזים מטומטמים… ומאוסים ונלעגים ועושים מעצמכם צחוק.

  נלעגים ועושים מעצמכם צחוק, כמו אמריקאי לבן שנדחף לדיון של שחורים על הדרכים להאבק באפליה, כדי לספר להם שהפערים העדתיים (אופס, שם זה אתניים, שכחתי) כבר מזמן נעלמו. מאוסים כמו פולני שמציע (בידידותיות) ליהודים להפסיק להתבכיין על דברים שקרו (אולי, נניח, הסטוריונים עוד מתווכחים) מזמן ולהפשיל שרוולים. מטומטמים כמו הגבר מזיל הריר, שבא למפגש נשים העוסק בהטרדה וסביבת עבודה עויינת (שכוללת, ממש כמו במקרה המזרחי, גם מבט, ונעימת קול, ו"חנחון", ופלירטוט מרומז שאיום חצי-מוסווה בצדו!) כדי לספר להם שאין דבר כזה,"הטרדה", ושהוא היה מת גם להיות "מוטרד", חיחיחי, ובכלל, מה את עושה הערב, את עם החזה הגדול. כאלה בדיוק מין מטומטמים וחסרי חן אתם.
  מה שחמור בטרחנות הקלישאית שלכם, היא העובדה שהיא עושה דה-לגיטימציה לכל דיון אתני. אדם תרבותי ומנומס היה מפנה את הדיון למי שיש לו מה לומר. ושותק. לא אתם, כי האשכנזיות – הבכיינית, רודפת הכבוד, הנרקיסיסטית, המנופחת בחשיבות עצמית, הלהגנית וגסת הרוח – אינה יודעת לסתום את הפה (אבל אתם לא אשמים, באמת, לא באתם ממרכזי תרבות מודרניים כבגדד, אלכסנדריה, קזבלנקה, סלוניקי, אלא מהנחשלות של פלונסק ושלונסק וקלונסק, מה לעשות). ובכל זאת, תסתמו את הפה ותקשיבו – אולי תלמדו משהו, עובדה היסטורית, נתון עכשוי, אפילו תןבנה – אם רק תכבו לרגע את הבורות היהירה שלכם

 • עידו לם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 9:17 am

  יש לי שאלה אבן הפקודה החכם באדם: אם אתם רוצים לדון ביניכם לביניכם אז זכותי להתעלם מהנושא כאוות נפשי ולהוריד אותו מסדר היום שלי לא כן? אבל אז יבואו שכמותך ויתחילו ליילל ואז מן הסתם אני יהיה חייב להגיב על הנושא אז מה אתה מקשקש כסיל עלוב שכמוך?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 9:50 am

  למה לקלל ולהשמיץ אם זה היה עמוס נוי הוא היה
  מזדהה בשמו ואם כתב בעילום שם מניעיו עימו.
  העלמותך מהדיון היא ברכה לדיון שאתה מנסה כל כך
  למנוע את קיומו .

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 11:13 am

  כל כך הרבה טקסט על כלום.
  שום עובדה, שום נתון אובייקטיבי או סובייקטיבי התורם לדיון.

  מה שאתה אומר פה,זה שאם אומרים שאחותך זונה ולך בכלל אין אחות, דבר ראשון תבקש סליחה ותשתוק, כי בתור מי שאין לו אחות אתה לא מבין לא באחיות ולא בזונות.
  מה אני אומר לך, היגיון צרוף שכזה מזמן לא קראתי…

 • שאול  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 12:37 pm

  טוב שלד זפלין ופינק פלויד הם גיבורי תרבות של בנך כי הם נוסדו לפני שאתה נולדת

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 1:03 pm

  יש דיון רציני ולא על הגשש החיוור אז את הבדיחות
  הגזעניות המטופשות תישמרו לדיון ההוא.

  כי שני עמים אויבים אנו

 • פייסל החזן  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 1:59 pm

  חלאס, אתה לא מבין שמזרחיות זו תודעה פוליטית ולא שיחות גזע?

  יש מזרחים לבנים(מרוקאים וספרדים) ואשכנזים שחורים, כמו איינשטיין

  הנה אני אשכנזי עם תודעה פוליטית רדיקלית לא פחות ממך וחושב שהמדינה נשלטת על ידי הגמוניה תרבותית אשכנזית מדכאת קטנונית אנוכית ודפוקה

  אין דבר כזה זהות אשכנזית כל כך שכן הם חיים גבר במזרח התיכון ומדברים שפה שמית.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 2:20 pm

  אם הצד השני אינו מיוצג, הרי שהדיון לכאורה שלכם הופך מדיון לסתם התבכיינות.

  בקיצור, אתה לא רוצה להתדיין, אתה סתם רוצה להתבכיין. כמה צפוי לאור התוכן מאיר העיניים של התגובות שלך עד כה.

  אם כבר הזכרת את הגשש, לבן אחד שאוכל מרורים משני שחורים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 2:22 pm

  והתודעה בביוב ראה עידו סתם אדם וכל השאר.
  אשכנזי עם תודעה פוליטית שאינ "תודעה גנטית
  כוזרית" פעם ראשונה שאני ניתקל בחיה מוזרה כזו
  מאז עלייתי בשנת 1949.
  ואם יש חיה אחת כזו אין טעם לבנות גן חיות שלם
  לחיה אחת.
  אבל אולי אולי אולי אתה בדרך הנכונה וכדי שתהיו
  עשרה נחכה עוד שישים שנה אז מה הואילו חכמים ?
  תמשיך עם החזנות האשכנזית שם תהיו אלף תוך
  שבוע באידיש או בשפה שמית תמיד תסתדרו.
  איינשטיין היה ממוצא ספרדי פורטוגזי כמו הרבה
  יהודים גרמנים שאחוז הכוזרים בהם היה מאד נמוך.
  בינתיים "פרוד לפני איחוד" מייצג את המצב הקיים ואיני משוכנע אם איפעם יהיה איחוד אבל
  מה שבטוח הוא שצריך להגשים את הפרוד לפני
  שהתקרה תיפול על ראשינו.

  כי שני עמים אויבים אנו

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 2:25 pm

  לכן עדיף דיון פנימי שתוכלו להקשיב וללמוד עד
  שתבשילו לרמת דיון.

  כי שני עמים אויבים אנו.

 • הני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 2:34 pm

  לצערי אנשים משתמשים בבמה זו להדיר אחרים מהדיון, אין זו כוונתי ומעולם לא הייתה זו כוונתי.

  אני אשמח להקשיב לכל אחד ואחת, אך אנא בנימוס וסבלנות. אין לי שום בעיה לשמוע כל דבר וגם אם לא יראה בעיני, והיות וזהו הבלוג שלי כולם הרגישו חופזיים להתווכח ולהתדיין.

  עיוד, אנא הקפד על שפה נאותה, חבל שתתאמץ ותכתוב תגובות ואני אמחק אותן….

  מוני, אל תגרש ואל תזמין, אם תרצה פחת לך אתר משלך שיהיה סלקטיבי לגבי מבקריו, את שלי עזוב בשקט.

  שאול, מצטער לא הבנתי את התגובה שלך. אשמח לענות אך אני צריך לדעת על מה….

  הני

 • עידו לם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 2:43 pm

  אם לכול האשכנזים תודע גזענית אז למה התחנפת לחנוך לוין?

 • שאול  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 3:25 pm

  אמרתי שטוב שאוהד הולך הרבה שנים אחורה

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 4:30 pm

  חנוך לוין וחברו דני טרץ באו אלי והתחנפו אלי
  וניסו להסית אותי לזרוק רימונים על בינין
  משטרת צפון ת'א ואילו אני ציננתי את ההתלהבות שלהם .
  אני עדיין סבור שעידו אינו בר דיון הני מנסה
  להתקל בי בכל הזדמנות כדי לרצות את אדוניו
  הכוזרואשכנזים , תבדוק היטב לא גירשתי איש .

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • עמוס נ  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 5:15 pm

  ראשית, זהו שמי ואלה דברי. שנית, העדרותו של עידו לם מכל דיון מבורכת. שלישית, אסביר למה הני טועה בנהיסיונותיו הכושלים להציג בנועם הליכות היבטים של דיכוי ואפליית מזרחיים לציבור שמתוסבך נדי מכדי לדון בזה מתוך יושר אינטקלטואלי:

  תגובות השיסוי האוטומטיות לכל ניסיון רציני להציג נתונים עכשויים ו/או היסטוריים על פערים אתניים בחרה הישראלית בדרך תרבותית ולא מתלהמת מוכיחות, שהדיון היחיד הראוי הוא "מה מאיים כל כך על האשכנזים בדיון" (ושמלקולם אקס צדק כשאמר "הדרך לשחרורם של השחורים אינה עוברת בתודעתם של הלבנים"). אם אציג בפני לבן הגון בארה"ב נתונים לא ידועים לו על היקף האפליה – עתה או בשנות החמישים – של שחורים, הוא יכול להגיב במבוכה, בבושה, בהפתעה, ואפילו בספקנות ואי אמונה (ולתבוע מקורות נוספים לנתונים אלה). אבל קשה לדמיין אותו מייבב "שקרים", "בכיינות", או "נחיתות" להצגה כזו, כמו המגיבים האשכנזיים עלובי הנפש.

  הרי אדם הגון וסקרן (כלומר, גם צנוע!) היה
  צריך לפחות לקבל (או לבחון) את העובדות המוכחות – נניח, על החפיפה המובהקת שבין מוצא אתני ובין בעלות על נדלן, הון, כושר השתכרות, איכות חינוך (שם הפערים גדלים, בעיקר בחינוך הגבוה!) ושירותי רפואה, ועל הרשתות החברתיות הסמויות והגלויות המייצרות, מטפחות, משמרות, ומגדילות פערים אלה – ולדון על סיבותיהן, השלכותיהן, והדרכים לתיקונן. צריך מידה לא מבוטלת של עזות מצח וגסות רוח, כדי שבן למעמד/קבוצה המתענג/ת על זכויות היתר שלו/ה יטיף למשוללי הזכויות הללו כי דיכוים נגמר, כשהוא מגלה בורות אופיינית ולא מפליאה בעובדות ובהיסטוריה. וצריך מידה מסוימת של אטימות ורשעות כדי להפוך דיבור גלוי ומפורש על דיכוי – ובודאי הזעם כנגד הניסיונות לטשטשו ,להכריז על סיומו או לעשות לדיון בו דה-לגיטימציה – נתפש כ"שנאה" ו"תסביך" על ידי האנשים שאותו דיכוי עצמו מעניק להם יתרון וזכויות יתר.

  מה מאיים כל כך על האשכנזים בדיון הזה שגורם להם לנסות למנוע את עצם קיומו? מדוע אנשים שדנים בפתיחות ובאומץ יחסיים בדיכוי פלסטינים, או באפליה (סמויה וגלויה) של נשים או הומואים הופכים לאידיוטים מבישים בנושא המזרחי? כיצד סוציאל-דמוקרטים בעיני עצמם מתדרדרים לטיעוני ניו-אייג' או אתוס קפיטליסטי וולגרי של "כל אחד יכול לצאת מהעוני" כשהדיון עובר מעניים סתם למזרחים? האם זה בגלל האתוס האינטגרטיבי של כולנו יהודים וחיוניותו למשטר הציוני, או מסיבות פסיכולוגיות ותרבותיות עמוקות, ששורשיהן ביחס הסביבה ובדימוי העצמי של יהודי במזרח אירופה? האם הנרקיסיזם האתני הזה הוא חיוני לדימוים העצמי?

  זהו הדיון הראוי היחיד

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 5:36 pm

  תגובות השיסוי האוטומטיות לכל ניסיון רציני להציג אנשים שאינם רואים עצמם כשייכים לעדה כזאת או אחרת, אנשים רבים שרואים את עצמם כהצלחה וקיומה של ישות 'ישראלית' היא מביכה במקרה הטוב.. אם אציג בפני אפרו-אמריקאי הגון בארה"ב נתונים לא ידועים לו על היקף האלימות בחברה – עתה או בשנות החמישים – של שחורים, הוא יכול להגיב במבוכה, בבושה, בהפתעה, ואפילו בספקנות ואי אמונה (ולתבוע מקורות נוספים לנתונים אלה). אבל קשה לדמיין אותו מייבב "שקרים", "בכיינות", או "עליונות גזעית" להצגה כזו, כמו המגיבים המזרחיים עלובי הנפש.

  הרי אדם הגון וסקרן (כלומר, גם צנוע!) היה
  צריך לפחות לקבל (או לבחון) את העובדות המוכחות – נניח, על החפיפה המובהקת שבין מקום מגורים ובין בעלות על נדלן, הון, כושר השתכרות, איכות חינוך (שם הפערים גדלים, בעיקר בחינוך הגבוה!) ושירותי רפואה, ועל הרשתות החברתיות הסמויות והגלויות המייצרות, מטפחות, משמרות, ומגדילות פערים אלה – ולדון על סיבותיהן, השלכותיהן, והדרכים לתיקונן. צריך מידה לא מבוטלת של עזות מצח וגסות רוח, כדי שבן עדה מסויימת יטיף לאנשים שאינם רואים עצמם כשייכים לעדה כזאת או אחרת כי על אפם ועל חמתם עליהם לקחת צד, כשהוא מגלה בורות אופיינית ולא מפליאה בעובדות ובהיסטוריה. וצריך מידה מסוימת של אטימות ורשעות כדי להפוך דיבור גלוי ומפורש על דור חדש, שאינו זה ואינו האחר – ומובן הזעם כנגד הניסיונות לטשטשו ,להכריז על אי קיומו או לעשות דה-לגיטימציה בקיומו. הדבר בצדק נתפש כ"שנאה" ו"תסביך" על ידי האנשים שחושבים כי דיכוי כזה או אחר וגזענות לא מוסוות משני הצדדים לא מעניקה להם יתרון ואו זכויות יתר.

  מה מאיים כל כך על המזרחים בדיון הזה שגורם להם לנסות למנוע את עצם קיומו של צד שאינו מזרחי ואינו אשכנזי? מדוע אנשים שדנים בפתיחות ובאומץ יחסיים בדיכוי פלסטינים, או באפליה (סמויה וגלויה) של נשים או הומואים הופכים לאידיוטים מבישים בנושא ? כיצד אנשים תרבותיים ונאורים בעיני עצמם מתדרדרים לטיעוניגזענות כוזרית כשהדיון עובר מעדתיות לשאלה הסוציו-אקונותים? האם זה בגלל השנאה הגזענות העיוורת לכל מה שאיו 'אסלי', או מסיבות פסיכולוגיות ותרבותיות עמוקות, ששורשיהן ביחס הסביבה ובדימוי העצמי של יהודי המזרח? האם הנרקיסיזם האתני הזה הוא חיוני לדימוים העצמי?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 5:55 pm

  עוד לא ראיתי אשכנזי אחד שבא לדיון עם ידיים
  נקיות ובפרט לא אתה שנוקט שפת קנטרנות מתוך
  עמדה של כוח כי אתה יודע שהני זובידה הוא פודל
  שחייב ללכת בתלם מסוים אחרת רייכמן יוציא עליו
  חוזה ומולנר יבצע.
  מעצם טיבו של הנושא הדיון בגזענות האשכנזית
  הופך להיות דיון פנימי כי אין פרטנר אמיתי לדיון
  ולהתנצח באמירות כמו שלך של עידו ושל מייקל
  מנגלה זה ביזבוז זמן וטירחה לבטלה .
  האם בשנות ה 30 ניתן היה לקיים דיון עם פעילי
  התנועה הנאצית על הגזענות הגנטית שהיא בסיס
  תורתם האם הדיון היה פורה או שעדיף היה ליהודים
  לנהל דיון פנימי בתוך עצמם על האמצעים שיש
  לנקוט כדי להינצל מסכנת הפוטנציאל הקיומי
  הקיים מצידה של תורת הגזע הנאצית כלפי כל מי
  שהיא רואה כבני גזע נחות..
  האם אפשר היה לטעון שיהודים המנהלים דיון
  פנימי כזה הם הם הגזענים ולא הנאצים הגרמאנים
  שמדינה שלמה עם כל עוצמתה וכליה היא הגזענית .
  לאשכנזים יש מערכות חינוך ותיקשורת אדירות
  העומדות לרשותם להפצצת התעמולה שלהם אז למה
  הם ניטפלים לכיבשת הרש באתרים שכוחי אל כמו
  אצל הני .
  פרוד לפני איחוד זו לא סתם סיסמא זו צריכה
  להיות דרך חיים בכל התחומים עד שנגיע לשיוויון
  כוחות שיאפשר דיון משותף ללא הכוחניות
  הקנטרנית של בעל העוצמה מול החלש .

  כי שני עמים אויבים אנו

  כי שני עמים אויבים אנו

  כי שני עמים אויבים אנו.

 • הני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 5:58 pm

  מצטער אני הייתי כותב קרעה…אבל בסדר, אני אוהב ככה יות רנוח בוקר בלי השיער 🙂

  אבל אתה יודע לא אמרתי שזפלי ופלויד הם גיבורי התרבות שלו לכאן כיוונתי להוגים שאני מעביר לו – אמרתי שלאלו הוא מקשיב….

  הני

 • עמוס  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 7:02 pm

  אולי תתפלא, ואלי לא, אבל אתה צודק. מעולם לא שללתי את זכותו של אדם *שלא* לראות עצמו שייך לזהות קולקטיבית כזו או אחרת, ובודאי שלא לזהות נוקשה – זכותו של קודם אדם לנוע בסבך הזהויות – המגדריות, המעמדיות, האתניות, הלאומיות, הטריטוריאליות, התרבותיות – שמהווה את מירקם החיים האנושיים, וזכותו אפילו לנסות ולהשיל מעליו כל זהות

  לעתים – בעיקר באוירה של גזענות קיצונית – אני תוהה עד כמה זה אפשרי, או אפקטיבי, או יעיל (נניח, האם ההתבוללות היא דרך יעילה למלחמה באנטישמיות, האם אפשר להיות פריק פלסטיני והאם הסביבה תאפשר זאת וכו) – אבל מעולם לא חלקתי על לגיטימיות של גישה כזו, גם לא אצל רן כהן (סעיד כהן) או מוסי רז (משה מזרחי).

  אבל הויכוח לא היה על זה – הוא היה על גזענות ודיכוי במסווה של "אוניברסליות". אם שחור בוחר להפנות עורף למאבק ולפוליטיקה שחורים ולכתוב שירי הייקו, זו זכותו. אם לבן עתיר פריבילגיות מגיב לטענות של שחור – שכן בחר להצביע על המשכו של דיכוי ואפלייה – ב"עזוב שטויות. תכתוב שירי הייקו", זה כבר שערוריה

  (והערת אגב: יש מידה רבה של גזענות והכללה בעובדה שאתה מייחס ומתייחס לשלל הדיעות, הטקטיקטות, התובנות, הפרקטיקות, וההתלבטויות של פוליטיקה מזרחית כמיקשה אחת. המזרחים נראים כולם אותו דבר, ובגלל זה לא מכניסים אותם לאף מועדון יוקרתי בתל אביב גם כשהם כותבים שירי הייקו, אבל הם לא חושבים אותו דבר, תתפלא)

 • עמוס  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 7:04 pm

  או בעברית: ראשך קרח כקישוא. כמדובר בקישואים של החידקל זו כמובן מחמאה

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 7:39 pm

  מנומס ומצוחצח ולא צ'חצ'ח כמוני עם כוזרים
  מוזרים וגם אותו ומה שיש לו לומר לא יקבלו
  כי המסר הוא המסר ולא משנה השפה או הסיגנון
  ובעיקר משום ששני עמים אויבים אנו וזו החלטה
  כוזרואשכנזית שניתקבלה בפלונסק בראשית המאה
  העשרים ולנו לקח 100 שנה להבין את זה והני עוד
  חי באשליות שמשום שרייכמן חותם לו כל חודש על
  צק שמן אז צריך למצוא פשרות עם האשכנזים.
  אל תדאג הני כל זמן שאני פה רייכמן לא יעיז
  לפטר אותך או להפסיק חתימה על צקים.
  ואם תזכיר לו את הכוזרים הוא אפילו יגדיל את
  הסכום הם מתוחכמים האשכנזים אנחנו עדיין
  פריירים קטנים ומפורדים על ידם ,
  תיראו איזו סולידריות כלל אשכנזית מאחדת הם
  הצליחו לגבש מקיר לקיר מימין לסמול והכל כדי
  לשמור את השחורים במינוס בבנק כדי שמרוץ
  העכברים לא יסתיים לעולם ופישר יושב על מאתיים מיליארד דולר מיותרים בקופה שהוא משתמש
  להימורים מסוכנים במקום לחלץ 800 אלף ילדים
  מקו העוני והרעב שעוד יהפוך לקו המוות ,בדיוק
  כמו שעשו רופין והחונטה שלו לפני 100 שנה
  שהשמידו ברעב ומחלות 50ֵ% מהאוכלוסיה התימנית
  כשהאשכנזים חגגו בנחלותיהם מלאות המזון.

  בחורבן הציונות ננוחם.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 7:59 pm

  אני יכול להסכים איתך שהיו אשכנזים שהופלו לטובה על חשבון מזרחים אבל אין צל של ספק בליבי שהאליטה האשכנזית אכן הייתה המשכילה ביותר והראויה ביותר להנהיג את המדינה, כול התיאוריות הפוסטקולוניאליסטיות מקומן בפח הזבל ומספיק לראות את המדינות העשירות באירופה קרי הסקנדינביות כדי להבין שלא הקולוניאליזם זה מה שעשה את המערב חזק ולא הקולוניאליזם זהמ ה שדפק את העולם הערבי, אני לא מצפה ממך להבין את זה מפני שאתה לא מספיק מתוחכם וממילא אתה בן אדם דוגמטי אם ראיית שחור לבן אבל בכול זאת הייתי צריך לכתוב את זה.

 • ששששש.....  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 8:08 pm

  האם בגלל זה אתה חושב שצריך להמשיך להפלות את המזרחים ולהעביר את כל כספי תקציב המדינה לרווחת האשכנזים ולהמשיך לתת להם חינוך ברמה ירודה? האם זה הייתרון של האליטות שלך דאז, או האם האליטות האלה התנוונו והפכו להיות האיום הכי גדול על המזרחים כדי שלא יגלו עד כמה כל העניין גזעני, עדתי, ומושחת?

  אתה יכול לשמור על דעתך ובכל זאת להתנגד לגזענות

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 8:25 pm

  שואה.
  הרי זה חסר טעם מצד אחד הם טוענים לעליונות
  אינטלקטואלית גנטית ומצד שני הם מציגים עצמם
  בורים ועיוורים ומכחישי שואה .
  אז הם מטומטמים גמורים או רשעים גמורים בכל
  מקרה הם לא ברי דיון ולא כשרים למיניין.
  שהם ימשיכו את הדיון הפנים אשכנזי הגזעני שלהם
  ויניחו לדיון שלנו לבכיין את עצמו

  כי שני עמים אויבים אנו

  לא רוצים שיוויון לא רוצים תקציבים

  רוצים הפרדה קחו צפון נלך לדרום

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 8:50 pm

  תודה על ההתייחסות הרצינית והעניינית.

  אני מתנגד לביטוי התבוללות הנוגע לעדתיות של העם היהודי. התבוללות היא מונח של יציאה מן הקבוצה אל הלא מוגדר או אל ה"אויב". אני מאמין שהגישה הזאת סתם מובילה לשנאת חינם ופירוד בעם. בדיוק כמו השטות הזאת של רב ראשי אשכנזי ורב ראשי ספרדי, כאילו שהתורה, התלמוד, משנה וכו' ניתנו לצד אחד בלבד. וכן, אני רוצה להשיך מעלי כל זהות עדתית פלגנית לטובת הזהות המאוחדת שלי כיהודי ישראלי. זה שהשורשים שלי באיראן, אפגניסטן, רוסיה ואוקראינה לא משנה את העובדה הפשוטה שאני דור 5 בארץ לפחות בצד אחד (כן, עם דרכונים פלסטינאים עם חותמת הוד מלכונה), מתפלל לפי נוסח אחד, מקשיב למוסיקה בריטית-אמריקאית וברוב המקרים טיפוס די מיינסטרים.

  לגבי שחורים ושירי הייקו, אתחיל בכך שאין שום בסיס להשוואה בין עבדות השחורים וכל מה שנשעה לעולי תפוצות המזרח. אמשיך בכך שאזכיר לך שע"פ המאמר לעיל, 30% מתושבי הפריפריה הנחשלת הם אשכנזים. ואם נחזור לארה"ס, הרי שיש לך לא מעט לבנים נחשלים הידועים בכינויים כמו trailer trash.

  בהמשך לכך ובעניין הערת האגב, אתם מתייחסים לאשכנזים כמקשה אחת, תוך התעלמות פושעת מאמת אריתמטית אחת פשוטה: נניח שהאשכנזים מהווים 40% מכלל אזרחי ישראל. האלפיון העליון הוא 0.1% מאזרחי המדינה, המאיון הוא 1% והעשירון הוא 10%. מה שאומה שבמקרה הגרוע, 25% מהאשכנזים הם אליטות, וזה תוך התעלמות בוטה משלל המזרחים האמידים והעשירים (יש הרבה). מכאן, שאם ע"ס כמות קטנה יחסית אנשים שלא אזכיר בשמם הופכים פה את כל האשכנזים לעשירים נצלנים ולא יהודים, אפשר באותה הקלות להכליל את כל המזרחים תחת הגדרה של פושעים ערסים. ההכללה הזאת עובדת בשני הכיוונים באותה מידת הצלחה.

  אבקש גם לתקן טעות בסיסית, הרבה יוצאי צפון אפריקה ("מזרחים"), כמו גם יוצאי ספרד ופורטוגל (ס"ט, דוברי לדינו ואנשים כמו יהורם גאון, או אישתי) הם בהירי עור ועינים "סבונים" (כוזרים?) לפחות כמו מיטב יוצאי מז' אירופה.

  נתון אחרון להזכירך, מעצם היותנו דמוקרטיה (ולא אתווכח על מידת יעילותה או הצלחתה), הקולות שלך, של אלפרון, סמי עופר, סמי שטרית, סמי מיכאל, אלחנן טננבוים ושלי שווים באותה המידה.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 9:39 pm

  יש גבול

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 9:56 pm

  עמוס נוי מנסה להציב לנו מגבלות על השיח המחשבה והשפה ובכך לאלץ שתי אפשריות או לקבל את העולם הפרשני שלו או לשתוק . לא תודה!
  אנחנו לא מעוניינים לייבא לפה את "ניתוח" היחסים בין שחורים ללבנים בארה"ב הוא אינו מתאים לחברה הישראלית. איננו מעוניינים בהונאה עצמית , פוליטיקלי קורקט ונימוס ליברלי צבוע שנועד לשמור על סטאטוס קוו בין מיעוט שחור נחשל(בסופו של דבר רק 12 אחוז) לבין הרוב הלבן, כאשר בפועל יש הפרדה גזעית חברתית . השקר הזה לא תורם דבר מלבד לחמם את קולמוסם של נאורים בעיני עצמם ולהזין את עולמם הרומנטי . אין הוא מביא לפתרונם של בעיות אלא רק לניכור ולהרגשה שכופים עלינו בלופים .

  לא נכחיש את הפערים החברתיים , אך נמשיך לדחות שיח של זעם קדוש , התלהמות והאשמות. לא נדכא את ההגיון הבריא וראות עיננו ונדבר על סדרי עדיפויות לא נכונים, ערכים רעים ואחריות אישית . נמשיך לראות את הבעיות החברתיות של המזרחים בישראל כבעיות של מהגר באשר הוא מהגר במדינת מהגרים ולא לפי מודלים מטופשים של "קלוניאליזם פנימי" וחרטות מאוניברסיטת ברקלי. לא חייבים לקבל הסברים של פסיכולוגיה בגרוש .נעמוד על הרקע התרבותי ממנו הגיעו המהגרים ועל היתרונות האובייקטיבים בין התרבות האירופאית (כולל מזרח אירופה) על התרבות הערבית לפחות באלמנטים הרלוונטים לפערים הסוציו-אקונומיים (לא בשביל לדרג יצירות אמנות).
  אפשר וחובה לדבר בכנות על אפליות , עוולות ויחס גזעני ומזלזל , אך לא תכפה עלינו לקבל פרשנות מרחיק
  לכת , א-סטיסטית שמגזימה בכובד משקלם. מותר לנתח את הרקע האובייקטיבי והבלתי נמנע שהביא לחלקן ואף לכפור באמיתות חלק אחר .
  לא נקבל את המעברות , ואדי סאליב ותימני כנרת כ"מורשת עבדות" סותמת פיות רק בגלל שהתאוריה הפוסט-קלוניאלית מחייבת שתהיה כזאת . לא נשפוט את מידת האחריות והבגרות המוסרית של אדם לפי מידת אשכנזיותו ומידת חילוניותו בגלל התאוריה הפוסט-קולוניאלית . נמשיך לנתח את ההיסטוריה לפי ההקשרים הרחבים ונדחה עיסוק (לצורך פוליטי) בנוסטלגיה של אירועים שוליים וניתוח שלהם על פי עולם דימויים ספרותי רומנטי וקלישאי ולא באופן מדעי (שוב כאשר המטרה היא פוליטית)
  מותר להיות גאים באתוס האינטגרטיבי הציוני ולראות בו סיפור הצלחה למרות הבעיות , גם אם זה לא מסתדר עם האופנה הרב תרבותית. אין לנו עניין בלדגמן "אמרקאים הגונים ומנומסים" שמקפידים לשים מנתח שחור בסידרת טלויזיה אבל נזהרים מאחד כזה במציאות כי אולי הוא קיבל העדפה מתקנת . על אפך וחמתך נהיה "מזרח .אירופאים גסי רוח" ולא נשחק את משחק התפקידים הפוסט קולינאלי שבו האשכנזי מקבל על עצמו את היותו "מדכא" ובעל "זכויות יתר". לא בא לנו ל"התקדם" ולהיות האדיוטים המועילים הנבוכים של השמאל הרדיקלי הזועם שכל מטרתו לשפוך את הקערה עם המים על הראש שלנו.
  עמוס נוי יכול ללכת לעזזל .

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 10:08 pm

  איתם אין על מה לדבר ביזבוז זמן

 • עידו לם  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 10:27 pm

  ניכרים בך דברי אמת ולכול הפוסט קולונאליסטים: אתם אפס מאופס עם סיסמאות שחוקות שנלקחו מביות היוצר של אידיוטים מועילים במערב שרובם לא ממש מפליצים כל המדוכא אלא מתעסקים בטרנדים ולהיות נאורים בכאילו(ראו ערך סארטר וחומסקי) ,אז לא אני לא מעריך את האידיאולוגיה שלכם ובטח שאני לא הולך לאמץ אותה ואת תפקיד המדכא אתם יודעים על מי אתם יכולים להפיל.

 • נקמתו של הלמפל  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 10:41 pm

  לא נראה שיש לך משהו יותר טוב לעשות עם הזמן.
  עידו לם תודה רבה.

 • רועי  ביום אוקטובר 21, 2009 בשעה 11:24 pm

  הניסוח הכי מדויק, כנה ומעורר הזדהות של המצב שראיתי של מישהו עד כה

 • שאול  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 12:30 am

  אתה אומר לא נקבל וכו וכו

  אני אומר שלא אקבל

  לא אקבל שייכות שלי ושלך למסגרת משותפת
  לא אקבל את העובדה שאתה לא אוייב
  לא אקבל את העובדה שציונות אשכנזית היא לא תועבה
  לא אקבל את הדרישה להפסיק להתפלל ולפעול לחורבן הציונות האשכנזית הגזענית והמנחשלת

  מתוך כבוד לבעל הבלוג לא אגיב על לאן עמוס נוי יכול ללכת

  אבל
  אשמח מאוד לנגירה המונית של רוסים ואוקראינים מארץ ישראל וש"ס צריכה להיות הזרוע המבצעת כדי למרר את חייהם

  בחורבן הציונות האשכנזית ננוחם

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:52 am

  ברשותך, רפנה אותך למספר מקורות שאולי יעירו אותך:
  1. משפט שלמה
  2. חורבן בית שני
  3. סיקריקים
  4. שנאת חינם

  אם עדיין לא הבנת ואם אתה עדיין חושב ככה, מה לעזאזל אתה עושה במדינה שלי?
  הרי מדבריך מובן שאתה לא: יהודי, ישראלי, בן אדם

  לעומת זאת אתה כן: חשוך, אכול שנאה, גזען

 • עידו לם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 2:43 am

  הוא איש מאוד מופרע ורב זהויות בעיקר יש לרחם עליו ובטח לא להתדיין איתו, הוא לא במצב מנטלי לוויכוחים.

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 5:30 am

  למפל חביב: מכיוון שהשתמשת (נגדי כביכול?) כמה עשרות פעמים במילה פוסט-קולוניאליזם פשוט תהיתי – מה זה בדיוק? לי אין מושג, אני לא השתמשתי במונח הזה, וממש אני לא רואה איך הוא קשור לדיון. גם מאמרו של מאוטנר שהביא זבידה ועורר את חמתם של גזענים כמוכם אינו משתתמש במילה זו, שאף אחד חוץ מקומץ אקדמאים תלושים לא בדיוק יודע כנראה מה זה

  מה שקורה לכם, כנראה, זה שמול נתונים יבשים המוצגים בבהירות ובסולידיות (כמו אצל מאוטנר או בדוחות על הגידול בחפיפה בין אתניות ועוני) אתה מאויימים בטירוף, מקבלים איזו קריזה לא ברורה, ומתחילים לקרטע, להתיז קצף, ולמלמל "פוסט קולוניאליזם", "ברקלי", "בלהבלהבלה". תאמין לי, שגם המזרחי הימני, הפטריוט, והציוני ביותר יודע בודאות על האפלייה, היקפה, ומקורותיה, למרות התקף השיגעון התורני שלכם

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 8:14 am

  זה ביזבוז זמן ואיוולת לקבל את האג'נדה
  המשת'פית של הני זובידה שכביכול יש שני צדדים
  הנימצאים על בסיס למשא ומתן מסוים.
  רק האג'נדה של "פרוד לפני איחוד" יש בה כדי
  ליצור את התנאים לכפיית הסדר שבו ישוחררו
  האשכנזים מזוועות גזענותם.
  המשך ההליכה בתלם הנאיביות לא יוליך לשום דבר
  ולראיה עידו והלמפלים הדוברמנים האוחזים נתח
  בשר במלעותיהם ולעולם לא ישחררוהו.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • עידו לם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 8:49 am

  הרי חוץ מקרע בעם זה לא יתרום לשום דבר.

 • מייקל  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 9:03 am

  חזרתי לרשומה זו של הני זובידה וקראתי את התגובה הארוכה של נקמתו של הלמפל. פשוט, בהיר, קולע ונכון. אני מוכן לחתום תחת כל מילה, ומצטער שאין לי יכולת כתיבה וזמן פנוי כדי להגיב כך ולכתוב דברים כל כך אמיתיים ונכונים. כל הכבוד! ואלה המילים החשובות ביותר: "מותר להיות גאים באתוס האינטגרטיבי הציוני ולראות בו סיפור הצלחה למרות הבעיות , גם אם זה לא מסתדר עם האופנה הרב תרבותית." תחיי הציונות המשלבת בין כל עדות ישראל!

 • שאול  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 9:35 am

  חורבן בית שני והסיקריקים הם תוצאה של מרד היהודים באימפריה הרומית ולא קשורה בכלל לרצון של מזרחים שלא להיכלל בגרעין הציוני.

  אתה באמת סתם אדם כי לו היית מבין את הלשון התלמודית היית מבין את השימוש במיליםפ שנאת חינם

  אם הזכרת את המילים משפט שלמה אני אזכיר את המילים כבשת הרש

  לגבי גור חזיר ששמו עידו לם.

  אמרו לך לא פעם ולא פעמיים שהבלוגים ברשימות הם בלוגים אישיים שאתה מטריד את בעליהם ומציק להם.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 10:09 am

  מעבר לכל שיקול פוליטי הגיוני החמדנות ותאוות
  השליטה המגלומנית הם שמנחים את הכוזרואשכנזים
  וקוראים לזה תודעה גנטית כוזרואשכנזית.
  האימפריה הכוזרית מורכבת היתה מגרעין שליטה
  צבאי של שבטים שמקורם ההיסטור באיזור המוכר כיום
  כבירובידג'אן , הם היגרו מערבה לאזור אסטרטגי
  בין הים השחור לים הכספי בו עוברת "דרך המשי"
  שהייתה מעבר שיירות המסחר בין סין לבין מדינות
  ארופה הרעבות למוצרים האקזוטיים שסין ייצרה.
  השבטים הכוזריים בעלי העוצמה הצבאית השתלטו על
  האזור והפכו את העמים השכנים עובדי האדמה
  התמימים לווסלים משלמי מס עובד.
  הם עסקו בשוד השיירות ומאוחר יותר מיסדו את
  המצב במדינה הכוזרית ששלטה והתקיימה בעיקר
  ממיסי מעבר ששילמו השיירות ומס עובד ששילמו
  העמים הנתונים לשליטתה.
  הממלכה הכוזרית היתה ממלכה טפילית שלא פיתחה
  תעשיה או חקלאות או כל מקור מחיה עצמאי פרט
  לכוח הצבאי לשיעבודם של עמים ומצבים.
  זה מקור התפתחותה של התודעה הגנטית הכוזרית
  הטפילית שהועברה עם נפילת האימפריה לסימביוזה
  הכוזרואשכנזית האוסטיודית שהתפזרה במזרח ארופה
  והמשיכה באורח החיים הטפילי כפי שעוצב בממלכה
  הכוזרית ומאוחר יותר התגבש בתאוריה הציונית
  לשוד המולדת הפלסטינית ושעבוד עמי המזרח
  התיכון לגחמות החמדנות והטפיליות שהונצחו.

  כי שני עמים אויבים אנו.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 11:37 am

  הכהן הגדול נרצח בגלל המרד?

  איזה כבשה ואיזה רש? אם לא היו מביאים את רוב המזרחים, איזה זכויות היו לכם היום בדיוק בארצות האיסלם?
  מתי פעם אחרונה דיברת עם יוצא אירן, אפגניסטן, תימן וכו' על הרדיפות שהיו שם?

  הציונים הקימו את המדינה, לא החרדים, לא המזרחים, לא אף אחד.
  הקורבן שבמידה רבה בזכותו הוקמה המדינה הוא השואה. דבר שקרה ברובו ליהודים יוצאי עדות אשכנז.
  המעפילים הראשונים, בשר התותחים של מלחמת העצמאות גם הם היו אשכנזים.

  אבל בוא ונערבב נושאים, אני אוהב את זה. כשהשחור הקטן והמנושל (יגאל עמיר) רצח את האשכנזי המנייאק (יצחק רבין) שמחת?
  כי מה שאתה ודומיך עושים פה חדשות לבקרים הוא לינץ' והסתה פרועה כנגד אשכנזים, מדינת ישראל והציונות שהקימה אותה.
  כל מה שאתם השמאלנים האשמתם בו את הימין, אתם עושים כפול בפילוג ובהתרת דם של חצי מדינה.

  לא נכון? בוא ונקרא שוב את תגובותיכם ואת החתימה שלכם בה אתם מכריזים על יהודים אשרחי ישראל כאויבים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 12:16 pm

  לא שמחתי על שנירצח בשליחות המתנחבלים חמדני
  הקרקעות אך שמחתי שנירצח הטבח שטבח עשרות אלפי
  פלסטינים במבצעי גירוש והשמדה .
  בלי צביעות בבקשה רעבין האמין בשלטון החרב
  ונפל בעצמו על החרב כמו גנדי ורבים אחרים .
  נימאס מההתבכיינות האשכנזית פולחן השואה פולחן
  רעבין ושאר מרעין בישין.
  האשכנזים לא רצו להתערות בארופה כעם שיוויוני
  ויצרני והעדיפו חיי טפילות והתנשאות ולכן הוקאו
  ובצדק .
  רצוננו להפרדות וראייתנו אותם כעם אויב מוצדקת
  היא לחלוטין כמו זכותם של הבסקים להאבק למען
  הפרדות מספרד .
  כי מה שהאשכנזים עושים יום יום בכל אמצעי
  התקשורת שעומדים לרשותם האקסקלוסיבית זה לינץ'
  ממלכתי מימסדי כוזרואשכנזי בעם ישראל הספרדו-
  מזרחי .
  הכוזרואשכנזים הם עלוקה נצלנית על גב המזרחים
  שותים את דמם ואוסרים עליהם להתלונן ולכן

  שני עמים אויבים אנו

  חורבן הציונות הוא רווח והצלה לאנושות

 • עמרם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 12:27 pm

  שאלת שאלה, סתם-אדם (איזה כינו חושפני, "סתם-אדם" הוא דוקא לאומן אשכנזי גזען על פי התבטויותיו – ולא איזה כל-אדם אוניברסאלי, קוסמופוליטי, ואזרח העולם כפי שאפשר היה לצפות) ואענה לך. אני מדבר כל יום עם עשרות יוצאי כל מדינות ערב והאיסלאם. וזו האמת הפשוטה, הברורה, החד-משמעית:

  כל יהודי מזרחי שעקר מ"שם" ל"כאן"- מכל גווני המסורתיות, מכל גווני הציונות והקשת הפוליטית, מדרגות שונות של פטריוטיות והשכלה ותחכום ואיבה ל"ערבים"- יודע בוודאות אינטואיטיבית ופשוטה ונורמלית ובלי תוארים אקדמיים מפוצצים ש"שם" (בוודאי במדינות שמנית), היה טוב בהרבה ליהודים מאשר באירופה ה"נאורה", ש"שם" היה טוב בהרבה מאשר "כאן", וש"כאן" גרוע בהרבה מאשר כל יעד אחר אליו יכלו להגר יהודים (הודו, סינגפור, אמל"ט, צרפת, קנדה…). חלק גדול מהיהודים המזרחים גם יודע, שאת זה לא מקובל לומר בחברה "מהוגנת". לכן גם הדוד העיראקי שהצביע "מולדת", ילחש רק בשפת אמו "חרה בזקן של הרצל". כדי שלא תבין

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:00 pm

  אז מה היה לנו שם…

  כל אלה שקרנים בני שקרנים?

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%9D_%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99%D7%9D_%D7%9E%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%A2%D7%A8%D7%91
  (יש רשימת מקורות בתחתית הדף)

  http://www.iflac.com/ada/heb/booksheb.files/hagira.htm

  http://www.justice.gov.il/NR/rdonlyres/7103DD28-C2AB-43B4-8988-08BB412FC953/14380/2971RahelMehtinger.pps

  גם אני יודע ללחוש דברים בכל מיני שפות שלא תבין, ולא, לא ביידיש.

  אז אני לא יודע עם מי אתה מדבר, אבל אני מכיר את המשפחה שלי, השכונה שלי ואת ההיסטוריה שלי.
  אתם תמשיכו להסית לרצח כמו חבורה של יגאל עמירים ולשכתב את ההיסטוריה עד שתתפכחו, תעופו מפה לכל הרוחות, או שתלכו לכלא או לבית משוגעים, כל אחד לפי מה שמתאים לו.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:11 pm

  ויקיפדיה האינציקלופדיה לשכתוב ההיסטוריה ושאר
  מקורות הנימצאים בשליטת הכוזרואשכנזים .
  מה לנו ולך ולדיון פנימי שאתה אינו חלק ממנו.
  כי אתה גזען פתולוגי שאינו מסוגל להשתחרר
  ממערכת הפריבילגיות ומתודעתך הגנטית הכוזרית.

  עמך לא עמי

  יהדותך לא יהדותי

  כי שני עמים אויבים אנו

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:12 pm

  סתם אדם הוא תושב שכונות שלא מתבכיין על כמה דפקו אותו אלה או אלה, שלא סובל עדתיות, שלא מתרץ כל דבר עם עדתיות, שנשבר לו מההתבכיינות הבלתי פוסקת שלכם.

  יש לכם זכות הצבעה, תשתמשו בה. הצבעתם? אל תלינו על אף אחד מלבדכם.
  רוצים ערבים? לכו לעזה, נראה איך יקבלו אותכם שם ה"אחים" שלכם. רק לבכות, להשמיץ, להתסיס ולהסית אתם יודעים. מה אתם עשיתם בשביל המדינה!?

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:16 pm

  נכון, אנחנו שונים. אני עוד לא קראתי למזרחים כלבים ולא ביקשתי מהגביר שישריין מקומות לערמה של אפסים בכיינים שממשיכים להצביע למי שהם שונאים ולהאשים את כל האחרים בכך.

  עמך לא עמי – כי אתה לא ישראלי
  יהדותך לא יהדותי – כי אתה גוי עמלקי
  כי שני עמים אויבים אנו – ובזה הכרזת מלחמה על היהדות ועל מדינת ישראל.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:18 pm

  כן הוא תושב שכונות היוקרה שעל האינטרסים
  שלהן הוא מגן בחרוף נפש, הוא מייצג השד העדתי האשכנזי עם הכחשות הכחשות הכחשות לפי אותם
  כלים חשיבתיים שפועלים מכחישי שואה נאציים.
  זכות ההתבכיינות רק לאשכנזים שהושמדו בעזרת ב'ג
  וליפי הנפש המתכנסים פעם בשנה לבכות את פושע
  המלחמה יצחק רעבין.
  עיזבו אותנו במנוחה לנסות את האופציה עם העולם
  הערבי כי גרוע מהאופציה עם האשכנזים אין.

  כי שני עמים אויבים אנו

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 1:51 pm

  ואת זה אתה אומר על סמך?
  כי ככה בפנטזיות שלך?
  מתי פעם אחרונה ראית אשכנזי מתבכיין כאן? איזה שכונות יוקרה יש בדרום ת"א? מי סובל את פסטיבל רבין?
  תעבור דירה לעזה ותטקבט משם, אם יתנו לך…

 • עמרם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 2:18 pm

  בכל פעם שמתחיל דיון אתני, מתחילים האשכנזים להתבכיין. כשממש ממש נגמרת להם התחמושת, הם שולפים את נשק יום הדין של הבכיינים: השואה. אתנוקרטיה אשכנזית (=ישראל) שכל עמדתה כלפי העולם היא בכיינית, שמניפולציה בכיינית של רגשי אשמה אירופיים הולידה אותה, ושמניפולציה בכיינית של רגשי אשמה של יהודי ארה"ב מקיימת אותה פיננסית, מעיזה להאשים את קורבנותיה בהתבכיינות?

  ובל נשכח את התרבות – מאז מנדלה מוכר ספרים ועד חנוך לוין, מאז ביאליק של "כאשר שנוררתם שנוררו" ועד וודי אלן של הסיפורים הקצרים ופיליפ רות של הרומאנים – מיטב היוצרים האשכנזיים חשפו עד כמה הבכיינות היא יסוד מוסד מובהק ואפייני דוקא של התרבות האשכנזית

  עשה ניסוי במד הבכיינות שלכם: תגיד לאשכנזי אקראי שהפערים האתניים (תגיד "עדתיים", כדי שהוא יבין, אחי) בחינוך גדלו בשנים האחרונות. ועכשו הקשב ליפחותיו, ליללותיו, להאשמותיו הבכייניות. ניסוי קל ופשוט, שכותבים מזרחים (וגם אשכנזים הגונים כמו מאוטנר) עורכים מדי יום

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 2:34 pm

  ישראל בכיינית? זה כולל גם אותכם, תרצו בכך או לא, אתם חלק ממנה.
  קורבנותיה? אין ספור יהודים ממדינות ערב ניצלו בזכות קיומה של מדינת ישראל!
  תרבות? מה לגבי ש"י עגנון? שלום עליכם, קפקא ועוד רבים וטובים שמוערכים בעולם כולו? כמה כותבים יוצאי מדינות ערב מוערכים במידה דומה?
  ניורוטיות ואשמה הן אולי תכונות של תרבות אשכנזית אבל בכיינות?
  ע"פ דבריך אני לומד שאבי ביטר, עופר לוי, משה כהן, ירמי קדושי ורבים מ"גיבורי התרבות" של המזרחים פה הם דווקא אשכנזים לעילא!

  עשה ניסוי במד הבכיינות שלכם: תלך למזרחי אמיד ומסודר ותגיד לו שנגמר, זהו, הדי-די-טי, המעברות, הכל נגמר, פתחנו דף חדש וזה נשאר מאחור. ועכשו הקשב ליפחותיו, ליללותיו, להאשמותיו הבכייניות.

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 2:45 pm

  תגיד, אולי תסביר בצורה שיטתית מדוע אפלייתו הזועקת לשמיים בתקציבי החינוך של ילד משדרות (שכדי להגן עליו, כביכול, ידעת לצאת למלחמה עקובסה מדם ולהרוג לא בכוונה ילדי רבים) מוצדקת או קשורה לדיון אליו אתה גורר ונגרר על מצבם של היהודים בארצות ערב, על בכיינות, או על משהו אחר? מה בכייני, לעזאזל, בתביעה לשיויון זכויות ושיויון הזדמנויות, ברעיון לעדכן את ספרי הלימוד בנושאי תרבות והסטוריה יהודית-מזרחית (כן, כולל הציונים, והקומוניסטים, והלאומנים הערבים, והסופרים והמשוררים ואנשי התיאטרון הגדולים מאוד), ובכלל?

  וחוץ מזה, באיזה אופן אתה אחראי ליצירותיו של עגנון? האם אתה כתבת אותם? האם העובדה שהוא מבוצ'אץ' ואתה, נניח, מפלונסק, הופך אותך לחלק מתרבותי יותר מאשר יהודי מסלוניקי או תטואן? יש סופרים אשכנזים גדולים, אז מה? אז בגלל זה נאפשר סלקציה שיטתית של בלעי חזות מזרחית בכל המועדונים בתל אביב? מה הקשר, לכל השדים והרוחות? למה כל כך קשה לכם לדון בממצאים חמורים על אפלייה אתנית בלי לבלבל את המוח עם האירופיות המדומיינת שלכם? אה?

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:00 pm

  לשאלתך: 30% מתושבי הפריפריה הם אשכנזים. מי שמך שתחליט ש-כל- ילדי שדרות הם מזרחים?
  אם יש לך בעייה עם הפריפריה והפערים הסוציו-אקונומיים, אני איתך!
  אם תוסיף לזה גזענות ועדתיות, אבדת אותי. עכשיו זה ברור?

  לגבי ספרות – עניתי לעמרם על ההתבכיינות לכאורה, קרא והשכל.
  לגבי מועדונים – מה לעשות שרוב החבר'ה עם הסכינים, הערס מוביל והגורמטים הם במקרה שחומי עור ומדברים בח' וע'?
  א-ב-ל, למה אתה "שוכח" להזכיר שחלק מבעלי אותם מועדונים הם מזרחים בעצמם?
  למה לא מפריע לך כשהסלקציה פוגעת תדיר באתיופים?
  ידוע לך ולכולם שדברים כאלה מגיעים לעיתונות, רשיונות נשללים ותביעות מוגשות בנושא. לא נראה לך, אל תלך למועדונים האלה, פתח מועדון משלך.
  אז מה, עברת מפגיעה בחינוך, דבר חשוב וכואב לסלקציה במועדוני לילה? זה? זה מה שבאמת כואב לך?

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:05 pm

  מדוע לא ענית לשאלתי? שאלתי מדוע – אפילו כאשר אתה חולק עלי בעניין המקור האתני של אפליית הפריפריה, והחפיפה בין פערים סוציו-אקונומיים ומוצא (פערים גדלים והולכים!) – אינך עונה עניינית, אלא גורר את הויכוח לבכיינות

  אני חושב שהעוני אינו רק כלכלי או מעמדי. אני חושב לעוני גם מאפיינים וסיבות אתניות – גם אצל יהודים-מזרחים וגם אצל ערבים. אתה חושב שלא. אפשר להתווכח על זה, אבל בודאי שעמדתי אינה "בכיינית" בשום מובן

  אגב: עמרם ואתה מניתם שניכם יוצרים אשכנזים, אז לא הבנתי על מה הויכוח

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:16 pm

  אני גורר את הוויכוח לבכיינות בגלל שאתם גוררים את הויכוח לגזענות.

  עמדתך, כמו זאת של הני, מנוסחת בבהירות יתירה והיא לרוב די ממוקדת, שלא כמו שאר המגיבים פה מהצד שלך בויכוח. אין לי טענת בכיינות יתר כנגדך.

  עמרם מנה מה שלטענתו הם בכיינים כרונים, אני הוספתי לו עוד כמה יוצרים מוערכים במיוחד וטענתי שאין כאן בכיינות כרונית, בשונה משירי עופר לוי ואבי ביטר.

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:27 pm

  ראשית, חשוב להבדיל: בכל תרבות פופולרית יש רובד וסגנון של סנטימנטליות וקיטש, הרבה פעמים סביב "אהבה נכזבת" ורחמים עצמיים. עופר לוי ואבי ביטר מייצגים סגנון זה בישראל – והוא אינו יותר "מזרחי" או "מערבי" בתכונה זו מאשר שירי גבירטיג ביידיש, הטנגו הארגנטינאי, שירי פסטיבל סן רמו, זמר יווני וספרדי, שמאלץ איטלקי, וכמובן שירים רוסיים שעובדים ישירות על בלוטת הדמעות. יש כל כך הרבה שירים של החיפושיות שאם אתרגם לעברית ישמעו אותו דבר

  מצד שני, יש הבדל בין ההאשמה בגזענות לבין ההאשמה בבכיינות. האשמתם של מנהיגים אשכנזים (וקובעי דיעה כמו מחברי ספרי לימוד, "מחנכים", חברי כנסת) בגזענות מתבססת על מאות ציטוטים ופרוטוקולים גלויים, שרשימה שלהם אני יכול לספק (וסיפקתי אין ספור פעמים בעבר), ושיצמררו את עורו של כל אדם הגון (כולל קריאתה של חברת הכנסת הראשונה להגביל את הילודה כי "בעוד דור נהייה כולנו עדות מזרח!"). לעומת זאת, לכנות "בכיינות" מאבק לשיויון הזדמנויות המתבסס על נתונים קשים, היא מנגנון הגנה כמעט אוטומטי (כפי שעולה מהטוקבקים) שמסיח את הדיון הצידה

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:38 pm

  ברשותך, אצטט את עצמי:

  אתם מתייחסים לאשכנזים כמקשה אחת, תוך התעלמות פושעת מאמת אריתמטית אחת פשוטה: נניח שהאשכנזים מהווים 40% מכלל אזרחי ישראל. האלפיון העליון הוא 0.1% מאזרחי המדינה, המאיון הוא 1% והעשירון הוא 10%. מה שאומר שבמקרה הגרוע, 25% מהאשכנזים הם אליטות, וזה תוך התעלמות בוטה משלל המזרחים האמידים והעשירים (יש הרבה).

  ז"א שאין הבדל רב בין 75% מהיהודים יוצאי עדות אשכנז ושאר המדינה.

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:41 pm

  אני ממליץ לך לקרוא על נתונים הפוכים לחלוטין (גם האריתמטיקה שלך שגויה, אבל עזוב) במרכז אדווה – מחקרים פרטניים בשורה ארוכה של אפליות

  http://www.adva.org/

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:43 pm

  לגבי קריאתה של חברת הכנסת הראשונה להגביל את הילודה כי "בעוד דור נהייה כולנו עדות מזרח!", כבר הסברתי דבר פשוט פעם:

  מזרחי ואשכנזי, לשניהם מאה ש"ח כל אחד.
  למזרחי 4 ילדים, לאשכנזי 1.
  המזרחי מחלק 100 ל-4, יוצא שכל ילד מקבל 25.
  האשכנזי נותן 100 לילדו יחידו.

  תוצאה: הילד האשכנזי מקבל פי 4! יש כסף לחינוך אפור, יש כסף לחוגים, יש כסף לבי"ס פרטי.

  מי אשם? אף אחד! האשכנזי עם הילד האחד והנכד האחד ישאר לבד ולמזרחי תהיה משפחת לתפארת.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:46 pm

  למה מותר לסתם אדם לשלוח אותי לעזה ואתה פוחד
  להפעיל נגדו סנקציה ואילו אני ששולח אותו
  לאושוויץ אתה מוחק.
  הרי רק לפני פחות משנה חבריו של הסתם ביצעו
  השמדת עם בעזה ואם הוא שולח אותי לשם אז זה
  כדי שאהיה מטרה להשמדה , אבל זה מותר להשמיד
  פרענקים זה דבר מקובל אצל הני כי הוא מהאקדמיה
  ואדון רייכמן משגיח אז מה ?
  תיתן לסתם אדם להציע פתרונות סופיים ולהסיט את
  הדיון כדרכו כי הוא מהחבר'ה שלך.
  אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה הני !

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:49 pm

  אבא שלי יליד ישראל, מה זה אומר שאני, ערבי או אחר?
  http://www.adva.org/Uploaded/Income%20by%20type%202007_1.pdf

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:56 pm

  שנים הסטטיסטיקאים הישראלים עבדו בשירות הדמוגרפים וכוננו קטגוריות גזעניות למדידה

  פתאום זה לא מוצא חן בעיניך, אה? אתה ערבי, אוקיי?

  באמת שעברת לטקטיקות דיון עלובות של בזבוז זמן. אחר כך תתווכח על עובדות. אחר כך תודה בעובדות ותכפור באשמה. אחר כך נדון בהתכוונות ובכוונות הטובות של הניסויים הרפואיים הרשלניים והקטלניים של שיבא, ועל חטיפת תינוקות ולמה זה טוב להם (תחלק מאה שקל ב10 וכו).
  אחר כך תחזור לנקודת ההתחלה

  אתה חושב שאין דיכוי מזרחי? שיערב לך. כמו שצוטט כאן לאחרונה מפי מלקולם אקס: הדרך לשחרורם של המזרחים אינה עוברת דרך תודעתך, כנראה. רק בהכרה עצמית של ערכם, ובהנה שלהם את היקף הדיכוי והאפלייה שהופעלו עליהם

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:58 pm

  והני נותן לו פתחון פה מעל ומעבר למה???

 • שאול  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 3:59 pm

  קפקא כתב בגרמנית ולא ביידיש

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 4:03 pm

  שאלתי שאלת תם, לאיזו קטגוריה אני שייך אם אבי ישראלי?
  למה כל כך קשה לך לענות?
  למה מכריחים אותי להיות או אשכנזי או מזרחי ולא חצי חצי או כלום?
  ככה!

  אני חושב שה"דיכוי המזרחי" נופח מעבר לכל פרופורציה, זה מה שאני חושב.

  ואם אתה מצטט את מלקולם אקס, בוא ונתעכב על "הכרה בערך העצמי של ערכם", ההכרה הזאת, זה מה בדיוק? התגובות של מוני? ההתבכיינות של עמרם? האכלו-לי שתו-לי?
  "הכרה בערך העצמי של ערכם", לפחות בעיני זה אדם כמו הני שהגיע לאן שהגיע בזכות ולא בחסד. בלי שיריון מקום, בלי גביר, בלי בטיח.

  תתבגרו.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 4:05 pm

  שלום עליכם זה לא ספרות וטוביה החולב זה לא ספר וכנר על הגג זה לא סרט וחיים טופול זה לא שחקן…
  תסלח לי בזמן שאני מפהק.

 • עמוס  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 4:06 pm

  יש קשת של דיעות, השקפות, ותחושות של מזרחים, גם שהם שותפים להערכה שיש דיכוי חמור וגזעני. ממש כמו אצל האשכנזים, מעניין

  קרא את ספרו המדעי של סמי שלום שטרית "המאבק המזרחי בישראל", ואת ספרה של פרופ' יפעת וייס "ואדי סאליב: הנפקד והנוכח", כדי לקבל מושג כלשהו על כך

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 4:08 pm

  סמי שלום שטרית היה מורי ומחנכי בתיכון, הוא גם הזמין אותי למספר ישיבות של קדמה בהן נכחתי.
  הם קיוו שאצטרף אבל הספיק לי, תודה.

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 4:14 pm

  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=print&sid=2088

  תקרא לאט, תבין מהר.
  מדעי – זה לא.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 5:23 pm

  אבל זו לא הוכחה שסתם הוא תלמיד טוב
  אולי טרדן וטרחן שמן הראוי היה שהני יעיף אותו
  לכל הרוחות !

  כי שני עמים אויבים אנו

 • שאול  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 5:23 pm

  תקרא את פרימו לוי,ברלין אלכסנדרפלאץ ,יוליסס

  תאזין לסולומון מנגן את פסנתר הפטישים ותאזין למיסה בסי ולמתיאוס פסיון

  מי שאמר ששלום עליכם זה לא ספרות זה ישעיהו ליבוביץ'

  הברית החדשה מעניינת יותר מהעמוס עוזים למיניהם

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 5:39 pm

  למה שילמד דברים שיפגעו בו וימנעו ממנו את
  משטר הפריבילגיות , הוא אויב ועלינו להתעלם
  ממנו .

  כי שני עמים אויבים אנו

 • שאול  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 6:10 pm

  הבלוג הוא בלוג אישי של הני שבא לקדם אג'נדה שמעניינת מזרחים. כאשר עולה לסדר היום תהליך הקליטה של המזרחים בידי המימסד הציוני אשכנזי אנחנו שומעים תמיד את אותם דברים טרחניים

  1. היה פרהוד היו פוגרומים

  נכון היה פרהוד היו פוגרומים אבל זה לא נימוק להעביר את האשכנזים מהאניה לשיכון כאשר עשרות אלפי מזרחים שהו זמן ממושך במעברות ובתנאים איומים.

  2. אם לא היו מעבירים את האשכנזים מהשיכון לאניה הם לא היו באים.

  טענה חוצפנית גזענית ומתנשאת

  3. אפליה ממוסדת לא היתה ולא נבראה

  אפליה היתה גם היתה

  בפשע האיום שהרוסים קיבלו מכוניות חינם ודירות חינם ב 1970 כאשר מזרחים היו שקועים בביצה אני חזיתי במו עיני.

  אני לא יכול לגלות סולידריות עם מי שמשמיע טענות מעין אלו לכן הגיע זמנה של הציונות האשכנזית להתפרק

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 6:17 pm

  1. צודק
  2. שכחת שקרית. (לא, אני לא ציני)
  3. צודק.

  "אני לא יכול לגלות סולידריות עם מי שמשמיע טענות מעין אלו לכן הגיע זמנה של הציונות האשכנזית להתפרק "

  לידיעתך: במדינת ישראל מיסודה של התנועה הציונית (האשכנזית) מתקיים תהליך כמעט ייחודי במינו במזה"ת שנקרא בחירות דמוקרטיות. אתה מוזמן בהחלט לנצל תהליך קסום זה לקידום
  עמדותיך.
  למען האמת, התהליך הזה קיים מאז קום המדינה.

  בברכה.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 6:34 pm

  .בחירות דמוקרטיות

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 6:54 pm

  מה השוואה האוולית ולמה לטרוח ולהסיט את הדיון למחוזות פרי מוחו הקודח של אדם שלא תורם כלל וכלל לשיח?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום אוקטובר 22, 2009 בשעה 6:58 pm

  אבל מרשה לך לקלל אשכנזי או לא.
  הסתמניק למעלה מדברר שטויות על בחירות ולעיסות
  מסטיק.

 • מ  ביום אוקטובר 23, 2009 בשעה 6:01 pm

  הני,

  מאוטנר כמעט וגרם לי לבטל את המנוי על הבטאון הנהדר הזה.
  אבל בכל מקרה הוא לא התדרדר לרמה של עורך בלוג מסויים שהחליט שמשפחתי היקרה היא עבד עיראקי של האשכנזים.
  ולגבי כל הדיון הזה, הרי שהוא חסר ערך לחלוטין. בליל של רפש וסחי מכאן ומכאן. אבל לפחות הסחי של "סתם אדם" הוא לא אנטי-שכונות (בתוצאה, לא בתיאוריה). את הנזק ש"מצפן" גרמו בפועל למזרחים וסמי שלום שטרית יחד עם הני גורמים עכשיו, גם למאה חכמים יהיה קשה לתקן.

 • הני  ביום אוקטובר 23, 2009 בשעה 10:08 pm

  כמעט גרמו לך לבטל מינוי אך אתה מוצא את הכוחות להכנס לבלוג שלי ולכתוב תגובה, ואללה תשרפנה…(לא באמת…) אני שמח שאתה מוצא את עצמך בצד המאחד ונותן הציונים, אני מודה לך בלי תובנותיך המדהימות לדיון זה לא יכולנו להמשיך…

  אני מקווה שאתה בין מאה החכצים שלא יצליחו לתקן…

  הני

 • שאול  ביום אוקטובר 24, 2009 בשעה 12:11 am

  למי שלא מבין עיראקית

 • האיש ללא השם  ביום נובמבר 22, 2009 בשעה 12:25 am

  ברור שאתה גזען. אתה מעודד שפיטה של אנשים על פי מוצאם והפלייה- ועל ידי כך גורם לאנשים סבל.
  אתה צריך להתבייש לך, אני עצוב לגלות שאנשים כמוך בכלל קיימים.
  ואם כבר לדבר על עובדות, לא שמעת על רוסים שמכים? על איזה פולני פסיכופט שרצח את אמו?
  ההכללות האלה מעליבות את האינטיליגנציה שאתה נורא מתאמץ להראות לעולם שיש לך.
  בקיצור, אתה תורם לאי-שיוויון. לא למדת כלום מהנסיון של האנושות במהלך ההיסטוריה, או שאתה פשוט בנאדם רע-לא חסרים כאלו.
  אבל נו טוב, אין טעם לכתוב את השורות האלו בכלל, בגלל שכבר בהתחלת הקריאה של ההודעה שלי, גיבשת דעה עלי ופסלת אותי.
  אוח, על מה אני מבזבז את זמני.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: