הזמנה לפסטיבל העוד !

דיברנו רבות על תרבות תקצוב ואפילו היו נסיונות להגיד מה טוב יותר או טוב פחות, מבחית תרבות כמובן, אז הנה הזמנה לפסטיבל העוד, לאלה שאוהבים תהנו. לאלו שלא מכירים אחלה הזדמנות להתוודע. ולכולם המלצה אישית כדאי מאוד!

 

 

                                                         

עשור לפסטיבל העוּד הבינלאומי ירושלים 2009

 

 

 

הרוק הישראלי פוגש את המקורות:

 

נקמת הטרקטור במחווה לרב והמשורר משה אבן-עזרא

 

ערן צור בעיבודים וחידושים לפיוטיו האבודים של ר' ישראל נג'ארה

 

דודו טסה משיב לחיים את הצלילים של סבו, המלחין דאוד אלכווייתי, במופע משותף עם יאיר דלאל

 

 

 

גדולי מוסיקת העולם בפסטיבל:

 

עומר פארוק טקבילק והאנסמבל שלו, ארא דינקיג'אן ויורדאל טוקג'אן במופעים מיוחדים לפסטיבל

 

בכורות עולמיות, הפקות מיוחדות, אורחים מחו"ל ואמנים ישראלים

 

 

12.11.09–26.11.09 | ירושלים

24.11.09–27.11.09 | נצרת

 

 

 

פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2009, בהפקת בית הקונפדרציה בירושלים ובניהולו האמנותי של מנכ"ל הבית, אפי בניה, יתקיים בבית הקונפדרציה, בתיאטרון ירושלים, במרכז ז'ראר בכר, בבית אביחי ובמרכז שמשון – בית שמואל בירושלים. נוסף לכך יתקיימו ארבעה מופעים בשלוחת הפסטיבל בנצרת.

 

השנה יחגוג הפסטיבל עשור להיווסדו. תהיה זו גם השנה השישית לקיומו כאירוע בינלאומי. במהלך שנות קיומו צבר הפסטיבל מעמד וחשיבות בינלאומיים, ולפני חמש שנים התקבל לפורום האירופי של מנהלים אמנותיים של פסטיבלי מוסיקת עולם.

 

הפסטיבל הוא מפגש מוסיקלי בין תרבויות המזרח התיכון ותרבויות אחרות, ובמרכזו ניצב העוּד, המכונה "מלך הכלים הערבי", ולצדו קרובי משפחתו וגלגוליו השונים בתרבויות המזרח והמערב: הלאוטה, הקמנצ'ה, הסאז, הגיטרה, הצ'לו והכינור.

 

הביצועים האמנותיים יפגישו על במה אחת אמנים מאסכולות שונות, שיקיימו דיאלוגים מפתיעים ומרתקים המשלבים מזרח עם מערב וישן עם חדש, ונעשים ליצירה מקורית וחדשה.

 

 

אירועי הפסטיבל: רוק ישראלי פוגש במקורות

 

הפסטיבל יארח בכורות שבהן מתחברת יצירתם של אמני רוק ישראלים עכשוויים אל המקורות.

 

את הפסטיבל תפתח במופע בכורה עולמי להקת נקמת הטרקטור במחווה לרב והמשורר משה אבן-עזרא, מגדולי היוצרים בתקופת תור הזהב בספרד. מופע זה הוא המשך לפעילות המוסיקלית של הלהקה, שבראשית שנות התשעים ביצעה את "אל נורא עלילה" של ר' אבן-עזרא ומאז גם זכתה לתהילה עם הביצוע האלקטרוני ל"אדון הסליחות" ול"אחד מי יודע" עבור מופע המחול "קיר" של אוהד נהרין. כעת ממשיכה הלהקה את מסעה בנבכי עולם השירה היהודית העתיקה, ומקדישה ערב שלם לעולמו, לפועלו ולפיוטיו של ר' אבן-עזרא, בד בבד עם תחילת חגיגות השנה העשרים לפעילותה. במופע יתארחו נגן העוּד אליהו דגמי ואמנית הווידיאו שירה מיאסניק.

 

במופע אחר יבצע המוסיקאי ערן צור את המופע "כך הוא התכוון במקור…", המוקדש לעיבודים וחידושים לפיוטים האבודים של ר' ישראל נג'ארה בן המאה ה-16, מחשובי המשוררים היהודים. רק מעטים מפיוטיו נותרו, ואלה יבוצעו לראשונה לאחר מאות שנים. ערן צור וההרכב המלווה אותו יבצעו את הפיוטים בעיבודים המתחשבים בהוראות המפורטות שהותיר המשורר בכתביו. בביצועים העכשוויים הללו ייושמו המקאמים הטורקיים, וכן המקצבים והלחנים של שירים טורקיים, ערביים וספרדיים שקבע המשורר. משתתפים: ערן צור (שירה וגיטרה בס), אלעד גבאי (קאנון וזמרה) ויאיר הראל (כלי הקשה וזמרה).

 

במופע אחר ייפגשו על במה אחת יאיר דלאל ודודו טסה, שניים מהידועים והאהובים שבמוסיקאים הישראלים. השניים יוצאים יחד למסע אל שורשיהם העיראקיים המשותפים. לצד היותו מוסיקאי מוכר ומוערך בזכות עצמו, דודו טסה הוא גם נכדו של דאוד אלכווייתי, מחשובי המלחינים היהודים העיראקים, וצלילי המוסיקה של סבו חודרים אל המוסיקה שלו, המשלבת רגאיי, רוק וסממנים אתניים; יאיר דלאל מפורסם בין היתר בחיבוריו המופלאים בין המוסיקה הערבית למוסיקה היהודית, עם השפעות מהודו ועד הבלקן. השניים יבצעו שירים מקוריים לצד פיוטים בבליים ויצירות כליות.

 

 גדולי מוסיקת העולם בפסטיבל:

 

אורח מיוחד בפסטיבל הוא המוסיקאי הענק עומר פארוק טקבילק, ואיתו האנסמבל שלו. טקבילק מגדיר את יצירתו "קוסמית", משלב בה בין המסורת הטורקית שעליה גדל לבין זרמי מוסיקה עכשוויים, וזכה למעריצים רבים בקרב מוסיקאים ואוהבי מוסיקה בעולם כולו. הוא החל את דרכו כילד פלא מוסיקלי, והחל להופיע כמוסיקאי מקצועי כבר כשהיה בן 12. יצירתו זיכתה אותו בפרס המוסיקאי הטוב ביותר במולדתו, טורקיה. בפסטיבל העוּד יבצע את המופע "צלילים של קסם ורוחניות", בהשתתפות נגנים מרחבי העולם, ובהם גם בנו מוראט בכלי הקשה. נגנים אחרים בהרכבו הבינלאומי של טקבילק הם בהאדיר סנדר מטורקיה (קאנון), יאניס דימיטריאדיס מיוון (פסנתר, קלידים), אנתוני מאזלה מארה"ב (גיטרה) וריבר גרגריאן מארה"ב (כלי הקשה).

 

שלושה מגדולי נגני העוּד החיים בינינו יתכנסו בפסטיבל למפגש נדיר וחד-פעמי: תייסיר אליאס מישראל, חתן פרס פרנק פלג למפעל חיים לשנת 2009, המביא השפעות ערביות קלאסיות; ארא דינקיג'אן הארמני, אזרח ארה"ב ומייסד להקת נייט ארק, המייצג את המפגש בין המסורתי לעכשווי; ויורדאל טוקג'אן, קול הדור העכשווי של היוצרים הטורקים, המושרשים היטב במסורתם העתיקה. השלושה יארחו את זוהר פרסקו. על המפגש אומר דינקינג'אן: "כאשר נפגשים על בימה אחת עם ענקים כאלה, השאלה הראשונה היא, מה לנגן? התשובה היחידה היא לנגן את מה שאתה. בקטעי הסולו אאלתר ואנגן שירי עם ארמניים, ובנגינה בצוותא אהיה קשוב – ואשמח בשמחת האחרים. אני חבר גאה באחוות המוסיקה".

 

מפגש אחר שיתקיים בפסטיבל הוא מפגשם של שלושה סולנים צרפתים בעלי שם עולמי: אשף כלי ההקשה קייוואן שמיראני, משמר ומחדש דגול של אמנות כלי ההקשה האירנית, מתמטיקאי ווירטואוז מוסיקלי שהופיע עם הרכבים אתניים והרכבי ג'אז ברחבי העולם כולו; אשף האקורדיון פרנסיס וארי; ואמן העוּד, הגיטרה והבוזוקי טיטי רובן, אוטודידקט מסחרר ביכולותיו, שהקליט את אחד מאלבומי המוסיקה הצוענית הטובים ביותר אי-פעם לדעת מבקרים ומביני דבר. בתורו, כל אחד משלושת הסולנים הדגולים והמפורסמים מפנה בשמחה את מרכז הבמה ונעשה למלווה של עמיתיו.

 

עוד בפסטיבל: סודהא ראגונתן, מגדולות המבצעות החיות של המוסיקה הקרנאטית (המוסיקה הקלאסית המסורתית של דרום הודו), במופע "הקול של דרום הודו". במופע משלבת ראגונתן בין ידע מופתי במסורת עתיקה לבין סקרנות עזה באשר לתרבויות מוסיקליות אחרות.

 

בהמשך לסדרת המחוות המסורתית של פסטיבל העוּד תתקיים השנה מחווה לשלושה מגדולי הזמר הערבי בכל הזמנים: עבד אלווהאב, אום-כלתום ופריד אלאטרש. את המחווה יבצעו שני אורחי כבוד של הפסטיבל, מן החשובים שבאמני המוסיקה הערבית: הזמר אליאס עטאללה יליד חיפה הנחשב לאחד מטובי המבצעים של שיריו של עבד-אלווהאב כיום, והזמרת ויולט סלאמה, ילידת חיפה, מן המוערכות והפופולריות שבזמרות המוסיקה הערבית בנות זמננו, המופיעה בקביעות על במות מצרים, ירדן, טוניס, תימן וארה"ב.

 

במופע מיוחד יתקיים מסע מוסיקלי מבוכרה ופרס ועד צפון אפריקה, מרוקו ואנדלוסיה עם הזמרת הדר מעוז, בוכרית במוצאה, שהופיעה עם הרכבים כמו הברירה הטבעית, לב טהור וסולטנה, ועם יואל בן-שמחון, מוסיקאי ומוסיקולוג, מרוקאי בן הדור הראשון בארץ, ששב לאחרונה ארצה לאחר שהות ארוכה בניו-יורק. במופע מפגישים השניים בין המסורות והסגנונות שהכירו מאז ינקות לבין סגנונות וצלילים נבדלים, זרים-מוכרים, מרגשים ומסעירים.

 

בפסטיבל אף תבוצע בבכורה היצירה "עד עדי עד" מאת פרץ אליהו, על פי טקסטים מתוך "ספר יצירה" המיסטי: ספר שהוא מאבני היסוד של הקבלה, ומיוחס על פי המסורת לאברהם אבינו.

 

אנסמבל מכתוב יעלה את המופע "חיבורים מוסיקליים בכלי פריטה", המחבר בין סגנונות מוסיקליים שונים: מן המוסיקה המצרית והטורקית הקלאסית ועד המוסיקה הקלאסית האירופית, ההודית, הפרסית והמרוקאית, והג'אז.

 

תזמורת תרשיחא למוסיקה ערבית והסולן מוסטפא דחלה יקיימו מופע מחווה לסבאח פח'רי – הזמר והמלחין הסורי הנודע, נציגם לשעבר של האמנים בפרלמנט הסורי, ששבר שיא גינס בזכות מפגן מדהים של עשר שעות שירה רצופות. בין היתר קיבל פח'רי אות הוקרה מאת נשיא סוריה, בשאר אלאסד, בזכות הישגיו בהחייאת מורשתה המוסיקלית של סוריה, ואות הוקרה מאת אוניברסיטת קליפורניה. הסולן מוסטפא דחלה, יליד הכפר טורעאן, זכה לתהילה בהופעותיו לצדו של פח'רי על בימת בית האופרה המצרית.

 

במופע "דבקה פנטזיה" בהשתתפות ישראל בורוכוב, עומר אביטל, חיה סמיר, יגאל מזרחי, הרביעייה הישראלית העכשווית, אברי בורוכוב, איל סלע, איתמר בורוכוב ויוחאי כהן יבוצעו נכסי צאן ברזל של הזמר הישראלי, שמקורותיהם במפגש בין החלוצים היהודים מאירופה לבין העוּד הערבי, המסורות הבדואיות והלחנים מן הכפרים הערביים. במופע יבוצעו השירים "את אדמה בלב מדבר", "חבורת האש", "דבקה חמור", "על גבעות שיך אבריק" ("אדמה אדמתי") ועוד רבים.

 

אנסמבל אן קורדייס מיוון, המתמחה במוסיקה ביזנטית חילונית, יופיע במזמורים ביזנטיים מקוריים ובנעימות עתיקות יומין לצד יצירות חילוניות קלאסיות ויצירות מקוריות במופע "מיתרי הממלכה הביזנטית – אז ועכשיו". האנסמבל יארח את הזמרת סופיה פפזוגלו, שהופיעה עם מיטב המוסיקאים היוונים (ובהם דלאראס, ארווניטאקי ואחרים).

 

שילוב מוסיקלי מיוחד יאפיין את המופע שבו יארח המלחין הקלאסי-העכשווי רונן שפירא את נגן העוּד רמסיס קסיס, חבר האנסמבל היהודי-ערבי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. במרכז הערב תעמוד היצירה "מיתרי שלום" של שפירא לפסנתרים ועוּד, שבוצעה לראשונה בכנס מנהיגות לשלום בירדן. שפירא עצמו ינגן בשני פסנתרים, שאחד מהם מכוונן בסולם מזרחי. עוד בקונצרט: הזמרת יהלי תורן ורונן שפירא בתפילות ושירי משוררים, שיבוצעו עם חברי אנסמבל בית שלישי – הרכב המשלב בין טקסטים עתיקים וחדשים מן היצירה היהודית והעברית לבין צליליהן של מסורות מוסיקליות ממזרח וממערב.

 

 

 

הפסטיבל מתקיים בתמיכת האיחוד האירופי, קרן ברכה, משרד התרבות והספורט – מינהל התרבות, עיריית ירושלים, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, הקרן לירושלים, משרד החוץ – האגף לקשרי תרבות ומדע, קרן קרב

 

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: