הבטחות חלולות או איך העירייה מפקירה את תושבי כפר שלם

חברים במסגרת טור אורח/ת אני מברך היום את הגברת נעמי רמתי אל הבלוג שלי. נעמי אותה הכרתי במהלך פעילות בקמפיין הבחירות של עיר לכולנו, היא אשת אשכולות! פעילה חברתית, מנהיגה מבטן ולידה, אשת חינוך ולוחמת ללא חת. בדיוק מסוג האנשים שאתה רוצה לצידך כאשר עוולות כה רבות מתחוללת סביבנו. נעמי מקדישה את טור זה למסע השקרים של עריית תל אביב בנושא הפיתוח והתקציב בעיקר כשה נוגע לשכונות דרום תל אביב-יפו, נשמח לתגובות כמו גם לעזרה אם חלק מכן יודעים כיצד לפתח את הקוד של מערכת זו. שלכם בחברות הני.

 

אוקטובר 2009 לחבריי ההנהלה הציבורית בבית ברבור כפר שלם רבתי נשלחה הודעה להתכנסות דחופה ראש העיר דורש לקצץ 150.000 ₪ בפעילות עם הנוער. המעט שאפשר לעשות בכוונה טהורה להעצים את התושבים זה למנף את מוסדות התרבות הצנועים הקיימים בכפר שלם רבתי, רוצים דוגמא, בבקשה הנה 3:

1. מתנ"ס בית ברבור בדרך ההגנה.

2. גלריה קו 16 במתנ"ס נווה אליעזר.

3. פארק בגין [דרום] הכולל אגם סקי, ו-ספורטק חשוך בלתי נגיש בעליל.

 

בדרום מזרח ת"א-יפו שמעתה אקרא לו כפר שלם רבתי אין מירכוז קהילתי. האם נדמה לי שזה יותר נח לפרנסי העיר. אין בית קפה שכונתי שאליו יורדים בנעלי בית לכוס מקיאטו ומתייעצים עם השכנים איך להתמודד ולפעול מול מיפגעים שכונתיים.

 

1. יש בידי גזיר עיתון תל אביב מה-2007\4\27 בית בארבור יהפוך לקאנטרי יוצאת העירייה בכותרת וכותב אלי סניור. המשך מזיל ריר על קאנטרי שמשתרע על 13 דונם במקום היום על 3.5 דונם בהשקעה של 23 מליון ₪ ויכלול מרכז כושר והם מבשרים שהדובדבן יהיה חדר ספיניניג ספא בית קפה הבריכה תשודרג בקירוי ובג'קוזי והמנכ"ל לייבה קובע שהקאנטרי החדש יעניק מנויים מסובסדים לתושבים והבנייה תסתיים לקראת חגיגות המאה ב-2009.

 

ב-2007\7\19 אני משתתפת כתושבת [נציגה יחידה] בפורום מנכ"ל לקידום השכונות בדרום מזרח ת"א-יפו בעירייה . מנסה לברר אצל המנכ"ל לייבה שמועות של נסיגה מתוכנית קאנטרי ברבור וחוטפת צעקות עם הכחשה חד משמעית וביטול לגלגני הסתמכות "שמועות". הוועדה לקידום השכונות היתה תעלול נבזי של מספר מפגשים שבהם הוצפנו בסטיסטקות ומצגות וטפיחות שכם עצמיות, וכשהגיע הזמן לדבר ת'כלס התמוססה הוועדה בתירוץ של חוסר זמן. בתמימות הכנתי דף עמדה שהוגש למשתתפים נושאי מישרות בכירות בתחום החינוך הפורמלי והלא פורמלי- עיקרי נייר עמדה לפגישת הועדה לקידום השכונות מפורטות מטה.

 

עיקרי נייר העמדה:

1. העצמה – יש צורך בבניית רשתות חיבור בין התושבים בקהילה. והעצמה של מנהיגים מחויבים בדרום מזרח ת"א-יפו. במתנ"סים בית דני, בית ברבור, ונווה אליעזר אין מענה פיזי לארח את ההורים שמביאים את ילדיהם לחוגים.

2. תקציבים- אין אירועים לתושבים מטעם אגף התרבות, [כולל התעלמות מפארק בגין-דרום]. המרכזים הקהילתיים היו יכולים לתת מענה בתחום [אומנות ומדע], תקציבים שירדו משעות החינוך הפורמאלי, רצוי במחירים שווים לכל נפש.

3. השכלה – אינטגרציה: אין מידע על אחוזי הזכאים לבגרות מבין ילדינו מדרום מזרח שהלכו ללמוד בצפון. דרוש מערך מלגות ללמודים אקדמאים, מאגר זה אמור להיות נגיש וידידותי שייצור שוויון הזדמנויות לדור העתיד בדרום מזרח תל אביב, על מנת לגשר על הפערים שיוצר כסף פרטי בצפון תל אביב. ילדים מדרום מזרח תל אביב הבאים ממשפחות מוחלשות זקוקים להעשרה חינוכית, לנגישות למוסדות בתחומיי המדע והאומנות, ולחשיבה מרפאה לבעיות רגשיות [ממליצה על זאותרפיה עם בע"ח].

4. עוגנים ומנהיגים –

4.1 גלריה קו 16 [במתנ"ס נווה אליעזר דרום מזרח העיר] . ב-2006 פתחה עיריית ת"א-יפו מכרז לתפקיד אוצרות וניהול של גלריה קו 16 במתנ"ס בשכונת נוה אליעזר שלף הגישה הצעה ונבחרה להחליף את גליה יהב שהצהירה בראיון עיתונאי:"כשנכנסתי החלטתי שבכל שנה אני רוצה לקיים תערוכה שיהיה לה חיבור לקהילה ולשכונה". כך נולדה התערוכה הקבוצתית "צלקת", שבה השתתפו שי עיד אלוני, שרי גולן, אסי משולם,אריאל קליינר וליאור ווטרמן. כל אחד סיפר על חוויות שקשורות ברובן בחוויות אוטוביוגרפיות, שלף, בעזרתי (נעמי רמתי), הגיעה לכעשר דמויות מרכזיות בשכונה שהסכימו בסיפוריהם האישיים הנוגעים בצלקות.

 

שלף ממשיכה בראיון "שאלתי את עצמי איך אני לוקחת ומוציאה אותם החוצה בצורה שתכבד אותם…לא הייתי בטוחה שהחיבור הזה בין הטקסט לאמנות נכון, פחדתי שזה נהיה מין איור…היום אני לא חושבת ככה. דבר נוסף שערער לי את הביטחון הוא העובדה שנוצרו הקשרים שהם כל כך מרתקים כי הם נוגעים בלאומי ובחברתי, אז חשבתי לעצמי שאולי אני מנצלת אותם בשביל לדבר ולעלות את הדברים האלה. אבל הם אנשים ויש להם סיפורים אישיים. אחת סיפרה על ניתוח שעברה וכמה היא ניסתה להיות חזקה ושאף אחד לא ידע. אחרת סיפרה על אביה שנהרג במלחמה. (שאלה) מה למדת מהעבודה על התערוכה? (תשובה) אני חושבת שהחיבור בין הקהילה לאמנות הוא מאוד טריקי, אבל הוא שווה ניסיון. זה היה שיעור מאוד מעניין. בסופו של דבר צלקות זה דבר מאוד מהותי בחברה שלנו. זה משהו שכאילו מדברים עליו כל הזמן אך בעצם יש המון דברים נסתרים. ובכלל בעבודתי בקו 16, לא עניין אותי שיבואו יותר אנשים לגלריה ויראו אמנות, אלא שבאמצעות הדיבור הזה ייפתח סוג חדש של שיח". [מתוך: "תאצרי לי כאן," עכבר העיר 2009 אוגוסט 5 מאת אלי ערמון אזולאי]. מאז, מעיין שלף התקדמה הלאה וגלריה קו 16 כרגיל תמשיך להיות ממודרת לתושבים ומאויימת בסגירה

 

4.2 פארק בגין [דרום] ואגם הסקי. בתאריך ה-11 למרץ 2008 אנשיי מינהלת שנת המאה [חגיגות מאה שנה לתל אביב-יפו] מגיעים לפגישה עם קב' פעילים מכפר שלם רבתי מחלקים דף משוב ומקבלים עשרות הצעות – יש שם פנייה מה יהיה תפקידך באירוע ? הם מקבלים תשובה נכונות לכל תפקיד ביצועי בהתנדבות. ההמשך ברור את ההצעות המיוחדות ראינו מיושמות בצפון העיר. לדוגמא: תחרות השטת סירות נייר דגם מוקטן באגם הסקי בדרום התפרסם ברושור מפואר שחולק לתושבים בדואר כאירוע בפארק הירקון [בסוף לא בוצע מסיבות בטיחות]. מלחמה של הפעילים לאירועים קטנים ואיכותיים נדחו . היו מספר מועט של הקרנות סרט במסך גדול. בפארק בגין יש באופן מסורתי ביום העצמאות במה מזרחית ויום אחד ערוץ הילדים. לעומת זה בקשה גורפת במשך שנים לבמה קאמרית קטנה לקונצרטים כמו באירופה נדחתה [איך אמר פרסומאי בוטה בתקופת המאבק נגד בנייה על חשבון פארק איילון "הירוקים דופקים את השחורים" זאת התדמית המזוהה אצלנו וזה היחס כלפינו].

פעיליי כפר שלם רבתי קיימו פגישות רבות במשך השנים האחרונות עם מנכ"ל גני יהושוע ראו חוברת כרומו יפהפיה המציגה תוכנית לפארק בגין אבל אני מניחה שבהשראת הנוהל הקבוע של התעלמות עד היום הספורטק ומיתקני הפארק מוזנחים, יתרה מכך פינו מגלשות לא תקינות מגן סאקר (נראות גבוהה לפני הבחירות) לפארק דרום עם פתק אזהרה קטן לא תקין.

התושבים בכפר שלם רבתי שהיו מעורבים במאבק למען פארק איילון כריאה ירוקה. קיימו פגישות עם מנהלת חיריה בבקשה לשיתוף פעולה הדדי של שכנים להפנמת חשיבה לשמירה על איכות הסביבה. היו סיורים של תושבים לחיריה שיצאו מבית ברבור במטרה ליצור עוגנים לרשת אכפתית ממוקדת בקידום איכות הסביבה. אבל מנהלים בצמתים ובגופים בנושא איכות הסביבה מתעלמים מתושבי השכונות בכפר שלם רבתי.

לפני הבחירות העירוניות הובטח לתושביי כפר שלם רבתי בניית קאנטרי ברבור ולפי דרישתם במודל ירוק לחסכון במשאבים. יש בידיי דפי עצומה חתומים של התושבים שהועברו בפקס ללשכת ראש העירייה וכתגובה נעשו טלפונים ממנהלים בעירייה לתושבים החתומים בהבטחה שלא נדחתה תוכנית קאנטרי ברבור. אחרי הבחירות הראו לנו אצבע משולשת. וכעת גם באה דרישה לקצץ 150.000ש"ח מתקציב פעילות הנוער מכפר שלם רבתי….

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • מתי  On נובמבר 9, 2009 at 5:21 pm

    חשוב לדעת מי בצד המדכא ומי בצד המדוכא.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: