משחק סכום אפס

לאחר מספר שבועות של עיסוק בעיקר בנושאים של כלכלה-פוליטית, לא ניתן לדעתי להתעלם מההתרחשויות במערכת הפוליטית הישראלית. ובכן, חברות וחברים, השבוע ניצבנו בפני אחד המהלכים המוזרים בפוליטיקה הישראלית, והאמינו לי לא חסרות לנו מוזרויות, ראש הממשלה מנסה לפרק את האופוזיציה! ובכן, מהלך פוליטי שזה מכבר מתבשל כמה חודשים הגיע לשיאו, ומי יודע אולי זהו רק שיא זמני, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מנסה לפצל את המפלגה הגדולה בישראל (יחד עם הליכוד לאחר פרישתו של ח"כ אפללו) קדימה ולפגוע פגיעה אנושה באופוזיציה על ידי צרוף המתפלגים לליכוד. מהלך מסוג זה הינו בעייתי ביותר והרשו לי לעמוד על חלק מהבעיות שעולות בעקבות מהלך מסוג זה.
ברצוני להתחיל ולומר כי הקואליציה של נתניהו הינה קואליציה יציבה, היא מונה 74 חברי כנסת, והיא אינה שעונה על כל אחת מחברותיה. היינו, נתניהו יכול לוותר על חלק משותפותיו לקואליציה ועדיין לשמור על רוב בכנסת. מה שמחזיק את כולן יחד צמודות הוא חלוקת הטובין הקואליציוניים שהגיעו לשיא בכנסת האחרונה, 33 שרים, 9 סגני שרים, שני משנים לראש הממשלה ועוד ארבעה סגני ראש ממשלה. חשבון פשוט מגלה כי מפתח חלוקת התפקידים הוא כמעט 1 לכל שני חברי קואליציה. אז על מה ולמה מנסה בנימין נתניהו לפלג את קדימה? האם זהו מעשה רציונאלי? מה יאמרו פקידי האוצר לעוד תפקידים ואולי עוד שניים או שלשה שרים חדשים?
ככלל, מפלגת השלטון אינה מנסה לפרק את האופוזיציה, ההפך הוא הנכון, מקרב האופוזיציה ישנה בדרך כלל קריאה לחברות הקואליציה שמתקשות למצוא את מקומן לחבור אליהן להפיל את הממשלה ולגשת לבחירות חדשות. ראו את מקרה אנשי לבני שהציעו לאבישי ברוורמן לחבור ל"מורדי העבודה" (הם לא באמת מורדים הם "כאילו" מורדים או "מורדים לייט") על מנת שיוכלו להתפלג מהעבודה ולהצטרף לאופוזיציה. לא שהיה בכך די להפיל את הממשלה המסתמכת על 74 חברי כנסת, אך יש בכך פגיעה מוראלית בקואליציה, וכמו כן, זריקת עידוד לאופוזיציה – אך המהלך לא צלח.
נתניהו לא פנה לחברי קדימה בעקבות נסיון זה, מהלך זה החל הרבה לפני כן, והנסיונות הם חוזרים ונשנים. בתחילה היה "חוק מופז", למרות הצהרותיו הברורות של מופז כי לא יפרוש מקדימה, לאחר כשלון מהלך זה ניסו אנשי נתניהו לפנות ליחידים מקדימה במטרה להגיע לשבעה הדרושים לפילוג. דרך פעולה זו אינה ברורה לחלוטין, היות ויש קושי רב לסמוך על בודדים ללא אחדות רעיונית במהלך מסוג זה, וכמו כן, כמעט ברור כי הטובין הפוליטיים העומדים לרשות ראש הממשלה הינם מצומצמים ביותר. למרות הכחשות חוזרות ונשנות מראש הממשלה מקורביו המשיכו להדליף את התקדמות המהלכים ולאחר יציאת ח"כ אפללו היה ברור כי יש דברים בגו.
המהלך מביא לשינוי בחשיבה הפוליטית, מעתה חברי כנסת הם "תחום ציד מאושר", היינו לאחר שנבחר נציגים לפרלמנט על פי המבנה החדש יוכל/תוכל ראש ממשלה מכהן/ת לנסות לפתותם "לערוק" למפלגתה תמורת "טובין" פוליטיים (מילה מאוד מכובסת). ואני טוען, כי זהו מהלך על גבול הלא לגיטימי, וכי הדרך היחידה למנוע הישנות מקרים מסוג זה, היא להכריח חברי כנסת שירצו לעזוב את המפלגה דרכה נבחרו לכנסת להחזיר את המנדט ולהתפטר. אם ישנם שיקולים אידיאולוגיים אין שום בעיה, אנא החזר את המנדט, התפקד לכל מפלגה הקרובה אליך אידיאולוגית ונסה להשתבץ במקום ריאלי בפריימריס הקרובים. כל דרך אחרת הינה זילות בבוחרים ועיוות רצון העם – וזה כבר ממש לא דמוקרטי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום ינואר 11, 2010 בשעה 8:19 pm

  קיימת בישראל?
  קואליציה,אופוזיציה,כן או לא יש אופוזיציה,פעם ביבי בחוץ ולבני בפנים,או ברק בפנים וברוורמן בחוץ.
  הני היקר , מה זה משנה להמוני העם ?
  From the point of view of the Low, no historic change has ever meant much more than a change in the name of their masters.

  http://www.orwelltoday.com/classes.shtml

 • סתם אדם  ביום ינואר 12, 2010 בשעה 10:19 am

  מכל המאמר, המשפט החשוב ביותר עבורי שעימו אני מסכים ב-100 אחוז הוא: על "חברי כנסת שירצו לעזוב את המפלגה דרכה נבחרו לכנסת להחזיר את המנדט ולהתפטר."

  כל עוד הבחירה היא במפלגה, הרי שהמנדט שייך לגוף המייצג ולא לפרט.

 • מרק ולצר  ביום ינואר 14, 2010 בשעה 9:04 am

  מאז ומעולם לא היתה אופוזיציה. מישהוא זוכר את הרעיון של ממשלת אחדות? ממשלת אחדות היא אחדות נציגים נגד הציבור.

  אופוזיציה וקואליציה עובדות הרבה פחות טוב ממה שמלמדים במדעי המדינה או בבית הספר וכל זאת כיון שרוב הנציגים קשורים לאינטרסים עסקיים ולא של הציבור. מרחק האינטרסים בין הקואליציה לאופוזיציה כל כך קטן שהוא מגמד את מרחק האינטרסים של מי מהן לאינטרס של רוב הציבור. המשמעות היא שיש פה קבוצות נציגים, שלמרות שיש בינייהן מחלוקות פעוטות שבדרך כלל מתמצות בכסף, עומדות מאוחדות לטובת הכסף הגדול ונגד הציבור….

  הני, אני קורא לך להפסיק ללמד את התלמידים שלך על אופוזיציה וקואליציה. פשוט אין כזה דבר.

  מרק

 • הני  ביום ינואר 14, 2010 בשעה 10:17 am

  לא חושב שאעשה את זה אך מבטיח לך שכאשר אני מלמד על אליטות אני מדבר על שקר האופוזיציה קואליציה…

  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: