שוד במשרד האוצר – הצילו !

בהחלטה תמוהה, שלא לומר מטומטמת, החליט פקיד באוצר לדחות את הבקשה לצו הרחבה ציבורי שאמור להעלות את שכרם של עובדי הניקיון ב-20%. הניסיון הוא לשפר משמעותית את שכרם של עובדי הניקיון שמרוויחים שכר מגוחך, ולמרות שהם עובדים במשרה מלאה עדיים זקוקים להשלמת הכנסה. רמת האיוולת עולה כשבודקים את נושא המעבידים – בעלי חברות הניקיון – לראשונה גם בעלי החברות תומכים בצעד זה, אך מודים בפה מלא כי אינם יכולים לשלם יותר בשל המכרזים הנמוכים שיוצאים לתחרות בין החברות השונות. הטיעונים נגד הם ברמה כה נמוכה שקשה להתייחס אליהם ברצינות, טיעונים אלו מפורטים בטור אחר שעלה בעבודה שחורה.

זהו הרקע הכללי, כעת עולה השאלה מהי מידת השליטה של הנציגים בעניין? ובכן כאן התשובה היא קוטבית – מחד יש לנציגים שליטה מלאה, מאידך אפס שליטה. ברור לכולנו כי שר חזק שיודע מה הוא רוצה ובא עם משנה סדורה למשרדו, ממנה מנכ"ל שידאג ליישום משנתו יהא בעל שליטה בפקידי משרדו ויידע כיצד לנווט את המשרד להשגת יעדיו בדרך זו או אחרת. לעומתו, שר שמונה לתפקיד שלא חשקה בו נפשו ואין לו שום עניין בתפקיד או שהוא מודע כי תפקיד זה אמור לשמש כקרש מקפצה לתפקיד הבא לא יעשה את הדברים לעיל, וינסה למזער נזקים ולתת לפקידות להמשיך את תפקוד המשרד ללא תקלות.

כל האמור לעיל נכון לגבי כל משרדי הממשלה למעט אחד, האוצר! משרד זה נשדד מידי הציבור לפני שנים ומאז אף אחד לא פועל להשיבו. רמת האימפוטנציה של השרים המכהנים הגיע לאבסורד ברמה כה מגוחכת עד כי  היועץ המשפטי לממשלה החליט לצאת בהצהרה, אמנם ממש לפני פרישתו ובעיקר כנגד פרידמן, כי השרים  לא יודעים להכריע וכי הם בוחרים להאשים את הפקידים. הכל החל מהרצון לטפח אליטה של פקידות מקצועית – זו יצאה מבית מדרשו של בית הספר לכלכלה של האוניברסיטה העברית – אך השאלה היא האם אנו זקוקים לחונטה מקצועית זו שהפכה את הקערה על פיה והתחילה להיות בעצם האליטה המחליטה והמבצעת. במקרה עובדי הניקיון נחשפת לראשונה במלוא כיעורה האימפוטנציה של הדרג הנבחר אל מול הפקידות, העובדה היא ששר האוצר עד לרגע זה לא הגיב על המכתב המגוחך, שלא לומר אדיוטי, של אחד מפקידיו בעניין היא רק סימפטום לכשל כלל מערכתי.

פקידים אלו "תוכנתו" על ידי מערכת אקדמית מוטה לחלוטין לחשוב במונחים של עלות מול תועלת ואין בהם את החמלה הדרושה להיות "עובדי ציבור". כמו כן, עלינו הציבור מוטלת חובה לא קטנה, במקום לצעוק מושחתים נמאסתם, עלינו להתחיל ולצעוק "אימפוטנטים הביתה" וביום הדין לשלוח את כל הנציגים שלא עמדו זקופים אל מול הפקידות הביתה. שר האוצר כמובן אינו לבד במערכה, לצידו עומדים ראש הממשלה, שר התמ"ת ועוד רבים אחרים שאינם עושים את תפקידם נאמנה.

 ולסיום, עוד אמירה בנושא הפקידים, לרוב נראה כי יש איזשהו אינטרס או דפוס בפעולתם, ובכן אני טוען כי אכן יש גם דפוס וגם אינטרס, ולהלן ההסבר: פקידים אלו לא רואים עצמם "כעובדי ציבור" לטווח הארוך, הם רואים בתפקידם כגשר או מקפצה לתפקיד הבא במגזר הפרטי, וככאלו הם שוקדים יום וליל לעזור לבעלי ההון שיקלטו אותם בעוד מספר שנים בשוק הפרטי וימלאו את כיסיהם תמורת שנים של שרות על גב הציבור, והנה לכם חישובי עלות תועלת שנעשים על גבו של הציבור! אני מציע כי במקום כלכלנים יבחרו למשרד האוצר אנשי עבודה סוציאלית, סוציולוגים, אנשי רווחה וגם אנשי מדע המדינה, כי משרד האוצר אינו משרד הכלכלנים ולא אמור להיות – הוא אמור לשרת את כולנו את כלל החברה העניים והעשירים בדיוק כפי שהמדינה אמורה לשרת את כולנו באופן שווה, לא מאמינים קראו שוב את הובס לוק ורוסו. לימים טובים יותר…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מייקל  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 2:10 pm

  הני, דבריך פופוליסטיים, נאיביים ומנותקים מהמציאות. משרד האוצר הוא דווקא כן משרד של כלכלנים, כפי שמשרד המשפטים הוא משרד של משפטנים ומשרד הרווחה הוא משרד של אנשי הרווחה. כל המומחים בכל התחומים שוקלים שיקולים של עלות מול תועלת. אפשר להחליף שרים ואפשר להביא למשרד האוצר אנשי רווחה וסוציולוגים ומי שאתה רק רוצה. התוצאה תהיה אותה תוצאה: השאיפה לקבל כמה שיותר עבודה תמורת כמה שפחות תשלום. זו המציאות האכזרית של הכלכלה בכל העולם, ואף אחד לא ימציא את הגלגל מחדש. לגבי העלאה במשכורת של עובדי ניקיון, כמו כתבתי בעבר כאן בתגובות, יש לי את מלוא ההזדהות עם מצוקת החלשים בחברה הישראלית, אבל ההעלאה ברמת השכר תביא לעלייה במחירים ולפיטורין של הכי חלשים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 2:42 pm

  תיקון קטן,
  מבחינה סמנטית.
  מה שקורה בישראל, כל ההפרטות וכל השאר, זה לא גנבה. זו ביזה.

 • אחת מכאן  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 3:23 pm

  מדינה היא לא עסק פרטי שאמור לעשות רווחים ולהיות מונחה ע"י שיקולי תועלת כלכלית בלבד, היא ארגון אזרחי שנועד לשרת את כלל הציבור. את זה פקידי האוצר, וגם הפוליטיקאים שממונים עליהם, אינם מבינים. הדוגמה שהבאת היא כמובן נכונה, או הדוגמה של המפעל בנהריה, שעומד להיסגר כי צה"ל ומשרד הביטחון מעבירים את הפרויקטים הגדולים לסין. הם לא מבינים שהכסף הנחסך ככביכול, אינו משמעותי לעומת הנזק הנגרם, שיתבטא בסופו של דבר גם בעלות כספית, כי מעגל המובטלים שיתרחב יחייב עוד תשלומי דמי אבטלה או הבטחת הכנסה מהמדינה, ועוד יצתטרכו להוסיף תקציבים לשירותים הסוציאליים, ועוד יצטרכו להוסיף לתוכנית ויסקונסין, או להשקיע כסף בהקמת מפעלים חדשים… הכול כי רוצים להיות רווחיים כביכול
  זו היא חשיבה קלקלית, ולא כלכלית, חשיבה צרת אופק שמונחית ע"י בירוקרטים מאולפים ואינטרסנטיים.
  בדיוק כמו הטמטום שבצמצום תקציבי האוניברסיטאות וצמצום התקנים בהן, מה שהביא את ישראל למקום הראשון במערב ב"בריחת מוחות".
  עצוב, וזה מה שיוביל את המדינה הזו לאובדנה

 • יונתן  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 4:48 pm

  להעביר לסין ואז באמת מוצדק לעשות את השיקולים האלו.
  פקידי האוצר יודעים שהמדינה מעסיקה המון מנקים ולכן מעוניינים לחסוך למשלם המיסים את ההוצאה,זאת התנהגות סבירה כשמדובר על מניעת בזבוזים כמו תוספת של עוד כמה עשרות סגני ראשי רשויות אבל זה לא סביר כשזה נעשה מול אנשים שבוקי מגיעים לשכר המינימום.

 • מייקל  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 6:19 pm

  יונתן שלום. הלוואי שהיה אפשר לבטל את כל המשרות המיותרות ואת הכסף להעביר לחלשים. אלא שהמשרות האלה הן תוצאה של לחצים פוליטיים ואין פוליטיקאי ברמה ארצית או מקומית שלא ייכנע להם. לגבי פקידי האוצר – הם לא קשורים לעניין בכלל. הם לא עושקים את עובדי הניקיון. אם הפקידים האלה יסכימו להעלאת המשכורות של עובדי הניקיון בעלי החברות המעסיקות את העובדים האלה או יפטרו חלק מהעובדים או יגלגלו לפתחו של מזמין השירות (בניין משרדים, קניון, מרכז מסחרי) את העלייה בעלות ההעסקה. זה דבר מאוד פשוט שהפופוליסטים לא אוהבים לשמוע.

 • הני  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 7:30 pm

  רק שהוא לא מחזיק מיים!
  המעסיקים ביקשו להרחיב את ההסכם לעובדים — כרגיל אתה מראה מעט קריאה והרבה כתיבה, חבל….
  מתול הטור מעלה:
  "רמת האיוולת עולה כשבודקים את נושא המעבידים – בעלי חברות הניקיון – לראשונה גם בעלי החברות תומכים בצעד זה, אך מודים בפה מלא כי אינם יכולים לשלם יותר בשל המכרזים הנמוכים שיוצאים לתחרות בין החברות השונות"

  יותר קריאה יותר ענווה ופחות פופוליזם נשמע לי ססמא טובה עבורך…
  הני

 • מייקל  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 8:43 pm

  הני, אם אתה רוצה לנמק רעיון מסוים, ציטוט עצמי לאו דווקא משמשים כהוכחה. ואם כבר, אודה לך אם תסביר לי ואולי לקוראים אחרים א. מה זה "מכרזים נמוכים" ב. במה דבריך מפריכים את דבריי? הרי הסכמת בעלי חברות להעלאת שכר לא מונעת מהם לגבות את העלאה ממזמין העבודה. במילים יותר פשוטות, אם החוק או ההסכם הקיבוצי יחייב את בעל החברה לשלם לא 20 ש"ח לשעת עבודה אלא 25 בעל החברה יבוא להנהלת המשרד שהזמין את העבודה ויגבה ממנו את ההפרש. הנהלת המשרד לא תתמהמה להעלות את מחיר ההשכרה של שטח מסחרי שברשותה. בעלי החנויות יעלו את מחיר הסחורות שהם מוכרים כדי לקבל את ההפרש מהקונים. וכן הלאה.
  אשמח לדעת איפה טעיתי.

 • אזרח.  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 9:09 pm

  רק בדבר אחד היא טעתה.פקידי האוצר וה"נציגים" כן מבינים.ההשקפה הקלקלית הזו היא משנה סדורה אצלם.מייקל,ניר,ואחרים ,מבטאים אותה פעמים רבות.וכמו שכתב מייקל,זו ה"מציאות" (איזו מציאות.זה מעשי ידי אדם,ולכן יכולה להיות מציאות אחרת )האכזרית של הכלכלה בכל העולם.
  בכל העולם?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ינואר 24, 2010 בשעה 11:22 pm

  דובר לא אחת על כך שפקידי האוצר (וגם פקידים במשרדים אחרים) מזדהים יותר עם המגזר העסקי אליו יעברו ( ברובם) לאחר תקופת עבודה מסוימת בשרות הציבורי.
  אני מאמינה שישנו עוד גורם המאפיין אנשים שהפרוטה מצויה בכיסם. רבום מאמינים שהכסף מגיע לעשירים ולא לעניים.

 • הני  ביום ינואר 25, 2010 בשעה 12:06 am

  זה ויכוח עקר אתה בשלך ואני בשלי, זהו אינו ציטוט עצמי אלא ציטוט של בעלי החברות! אני יודע מה שלא מתאים לרעיונות שלך מחוק. הטעות שלך נעוצה בעובדה שמי שמחזיק את שוק הניקיון למטה היא המדינה — והמכרזים הנמוכים שהיא מוציאה לעבודות נקיון.
  וחוצמזה, אינפלציה היא לא דבר רע כל כך היא מראה על צמיחה – לפחות על כך מסכימים כל הקלקלנים (אחלה שם לעובדי האלילים הללו)….

  וכמובן — שאת הפיקציה הזאת של מציאות (אולי טיפשות או אדיוטיות??) אין כזה דבר מציאות הכל זה הבניות חברתיות ותוצרים של התנהגויות, בדיוק כמו שהאיר אזרח….

  אז בואו וננסה להבין מה אומרים כאן בלי להשתמש בססמאות נבובות ופופוליזם זול…
  לילה טוב
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: