דיכוי ואפליה של מזרחים בישראל הסטוריה והווה!!!

דיכוי ואפליה חלק 1 — ההיסטוריה

 

השבוע עלתה כתבה במוסף הארץ, חשיפה: במעברת עמק חפר, בשנת 1952, התעורר המרי המזרחי הראשון בישראל, שנקבר בין דפי ההיסטוריה,  משהו שונה — מישהו ניסה להתחיל לכתוב מחדש את ההיסטוריה של העם היושב בציון. והפעם מנקודת ראותם של המזרחים אלו שנבעטו מודרו ודוכאו במשך כל שנות הקמת המדינה.

הסיפור נוגע ללב נכתב בידי שי פוגלמן, אני לא מכיר את שי, אהבתי את עובדת פרסום הסיפור בעיתונאות הארצית, אך הסיום היה די צפוי ואלו הם המילים:

""עצורי המעברה הפכו לגיבורי הילדות שלנו", מספר מליחי המתגורר כיום באליכין. "כל מי שלקח חלק באירוע הרגיש על הגובה בעקבות המקרה", מחזק יהודה שיבי, תושב אליכין גם הוא, את דבריו ומוסיף כי "המבוגרים הרגישו שמצאו דרך לפרוק זעם שהצטבר אצלם במשך תקופה ארוכה כנגד הממסד. אנחנו, הילדים, סתם נהנינו מכל המהומה ששברה את השגרה במעברה".

בעקבות האירועים עבר הטיפול במעברת עמק חפר לידי משטרת נתניה. המועצה המקומית אליכין, שהוקמה ליד המעברה ב-55' ואוכלסה בעיקר בתושביה, נמצאת בתחום אחריותה של תחנה זו עד היום, למרות קרבתה הגדולה לחדרה.

משה קום המשיך לשמור בפרדסים ובשדות. במהרה חזרו יחסיו עם תושבי המעברה לקדמותם, במיוחד לאחר שלדבריהם "הוא נהיה הרבה יותר רגוע ופחות תוקפני". רובם לא נטרו טינה וכמה מהם שומרים איתו על קשרי ידידות עד היום."

 

שימו לב למשפט האחרון בציטוט (הדגשה שלי!) זהו מבוא א' לכתיבה פטרונית ונסיון לסיים סיפור עצוב ושחור בהסטוריה של מדינת ישראל בנימה חיובית, את זה יכול לעשות רק מי שהוא בשר מבשרה של האליטה. אין זה נכון שפוגלמן חשף את הסיפור!!! הסיפור כתוב ומתועד בספר "המסכה" של ד"ר אהרון יצחקי — כאן הוא רק קיבל לראשונה חשיפה בעיתון ארצי ואולי בשל שעברו כל כך הרבה שנים יש תחושה שהעניין אינו צורב, אך טעות היא הכאב ההשפלה והדיכוי חריפים עוד יותר בעיקר בשל הרצון להשכיח ולמחוק מספרי ההיסטוריה את אותה גזענות מחרידה.

 

סיפור זה, דרך אגב, הזכיר לי מאוד את יחסה של מדינת ישראל לערביי ישראל (ראו מאורעות 2000 וגם את המאורעות במשחק הכדורגל בין בני סכנין לאחי נצרת) כל פעם שיש מחאה בין אם לגיטימית או שלא תגובת המשטרה הינה אלימה באופן לא פרופורציונלי בקרב אוכלוסיית ערביי ישראל לתגובתה ליהודים, ובזמן האחרון תגובות אלו מוקצנות גם כנגד מחאות השמאל (ראו מקרה שיח ג'ראח) והימין (ראו מקרה חלוקת צווי ההקפאה). ואולי זה יביא את כולם להבין איזו חברה הפכנו להיות — חברה אנטי דמוקרטית משתקת את המחאה ומשטרה שעוסקת בדיכוי פוליטי מעל לכול! חבל…

 

דיכוי ואפליה חלק 2 — הווה והעתיד 

 

באותה נימה חושף היום אור קשתי את העובדה כי במשרד החינוך הישראלי מעונינים לחזור אחורה כמעט מאה שנה לתקופת המהפכה התעשייתית ולהכשיר "עבדים" מודרניים" לתעשיה. בכתבה שהתפרסמה היום "תוכנית במשרד החינוך: תלמידי תיכון יעבדו פעם בשבוע במפעל" מתגלה החלטה כי ישנה תוכנית להעסיק תלמידי תיכון מקצועי במפעלי תעשיה! ואללה יופי, עבדות ילדים במדינת ישראל — ומה הבעיה לא מוסרית של העסקת ילדים בני 14 אלא בעיית ביטוח ושכר, האמינו לי לא יודע אם לצחוק או רק לבכות.

 

 "פיילוט ראשון של התוכנית מתוכנן להיות חיבור תיכון "ברנקו וייס" בבית שמש עם מפעל "מנועי בית שמש". לדברי גורמים שונים, ההחלטה העקרונית בזכות הפרויקט כבר התקבלה, וכעת נבדקות שאלות כמו ביטוח התלמידים ואם יקבלו שכר בעד עבודתם." (הדגשות שלו!!)

ככלל אני נגד העסקת ילדים עד גיל 18, לדעתי ילדים לא צריכים לעבוד נקודה. עובדתית יש מספיק בוגרים שניתן להעסיקם בכל עבודה כך ששוק העבודה אינו זקוק לכוח עבודתם של הילדים — הסיבה היחידה להעסקת ילדים היא ניצול גריידה, התשלום עבור עבודתם נמוך יותר ובד"כ אין הם מקבלים שום תנאים מהמעסיק. שנית, המשפט הנבוב "ילד צריך לעבוד על מנת להכיר הערך הכסף והעבודה" הוא שטויות במיץ, בזמן שילדי עשורים אינם עובדים אלו שמכירים בערך כל שקל גדלים לחיי עבדות ללא ילדיות. עזבו אתכם, ממילא ילדים שיגיעו לגיל 18 יעבדו כל חייהם ניתן לאפשר להם להנות מחייהם עד לגיל זה ולחיות כילדים מבלי לכבול אותם לעבודות דחק ותשלום מבזה, זה לא מלמד שום ערך חוץ מניצול ושנאה לעבודה.

 

אני מוכן להתערב שתוכנית זו תופעל רק באזורים מוחלשים ותסליל לקרבה אלפי ילדים משכונות מוחלשות בעלות גוון אתני ברור שימו לב היכן יתחיל הפיילוט של התוכנית בבית שמש… וכמובן גם כאן המוצא ישחק תפקיד מרכזי במערכת השיקולים. אין שום תועלת בכך שדנים ילד בן 14 לחיים של עבודת כפיים — ולא אינני טוען כי זו עבודה בזויה או כזו שאינה מכבדת את בעליה, אני טוען כי יש להכשיר את כל ילדי ישראל בצורה הטובה ביותר ולתת להם תעודה שתפתח בפניהם את כל האופציות — ותעודת מקוצע אינה עושה כן.

 

כל אלו שטוענים כי ישראל זקוקה גם לפועלים מוזמנים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר מקצועיים אני בטוח שישמחו לקבל אותם לתוכניות מקצועיות, לדוגמא:

"כדי להמשיך ולפתח את התעשייה צריך כוח אדם ברמה גבוהה, וזה אומר לא רק מהנדסים ומדענים, אלא גם טכנאים והנדסאים", אמר בסוף השבוע נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. לדבריו, התוכנית תתבסס על ליווי כיתה בתיכון על ידי מפעל, במשך ארבע שנים: בשנתיים הראשונות הלימוד יהיה יותר תיאורטי, ואילו בכיתות י"א-י"ב "התלמידים ישתלבו במפעל, לצד העובדים. הכוונה היא שהתלמידים יסיימו את לימודיהם עם תעודת בגרות, תעודת מקצוע וניסיון מעשי". עוד אמר ברוש שהתוכנית תסייע לתלמידים "להכיר ערכים כמו דיוק ואיכות, שהופכים למיומנויות לחיים. חשוב שהתלמיד ייחשף להם כבר מגיל צעיר".

בכנס התאחדות התעשיינים אמר השר סער כי בעשורים האחרונים "אנו עדים לירידה במספר התלמידים בנתיב הטכנולוגי, ולצמצום במגמות שחשובות לצה"ל ולתעשייה. משמעות הדברים מטרידה, גם מבחינת האפשרויות שיכולות וצריכות להיות רלוונטיות לתלמידים רבים". עוד אמר: "יש צורך בחינוך טכנולוגי כאלטרנטיבה אמיתית, ולא כברירת מחדל, לחינוך העיוני".

מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, אמר בכנס שגם אם יושקעו מיליוני שקלים בהצטיידות טכנולוגית בבתי הספר, "בעוד כמה שנים זה לא יהיה רלוונטי. לכן, את ההתנסות המקצועית צריך התלמיד לקבל במפעל וללמוד גם את התרבות הארגונית שלו". שושני הוסיף שהוא תומך ב"התקשרות חוזית" בין המפעל לבית הספר, עם גורם מתווך כמו התאחדות התעשיינים.

ברוש מדגיש שהתוכנית החדשה מיועדת לתלמידים חזקים, בעלי חוש טכני. "יידרש מהם מאמץ, גם כי הם ילמדו יותר שעות", הוא אומר. "בניגוד לעבר, אז שלחו לחינוך המקצועי את בעלי ההישגים הנמוכים, היום נדרשת רמה גבוהה גם בתעשיות מסורתיות. ההכשרה שהתלמידים יקבלו תהיה חלק מלימודים ברמה גבוהה".

לדברי גורם המעורב בדיונים על התוכנית, "לא כל התלמידים יכולים להשיג תעודת בגרות. צריך לאפשר למי שיכול להשלים בגרות, מלאה או חלקית, אבל במקביל גם לאפשר לבעלי ההישגים הנמוכים יותר לרכוש מקצוע"."

 

אז אני מציע לשר גדעון סער לברוש (יו"ר התאחדות התעשייניים), לשושני (מנכ"ל משרד החינוך) וגם לאותו גורם עלום שם שלחו את ילדיכם לחינוך המקצועי ואל תדונו את ילדי השכונות המוחלשות לגורל של עבודה ללא יכולת בחירה. הרי מה אבסורדי מזה, זה זועק לשמיים אפילו יותר מקשרי הון שלטון, קשרי הון מערכת החינוך — פשוט חד וחלק — חברו להם שני הגופים המגוחכים הללו לייצר את דור העבדים, לא, לא עוד חוטבי עצים ושואבי מים, דור העבדים הבא של מדינת ישראל. ואני אומר לא על חשבון ילדינו, אתם מעוניינים שלחו את בניכם ובנותיכם למסלולים המקצועיים, את ילדנו שלנו שלחו לבגרות מלאה עם אפשרות ללימודים אקדמיים.

 

שלכם

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 8:19 am

  הני, מה עם הילדים שאינם רוצים בלימודים אקדמיים ושהלימודים העיוניים סתם מתסכלים אותם? מה עם ההורים שמוכרחים לשאת את הסבל של לראות את הילדים שלהם סובלים במערכת חינוך 12 שנה בלי שום צורך כי מה שהילדים האלה באמת רוצים זה לעבוד בעבודה פשוטה שלא דורשת לימודים? מה עם אנשים שלא רוצים ללמוד?!

  מה שאני מסכים איתך שיש לשלם לילדים כפי שהחוק מחייב בלי התחכמויות והונאות.

 • העדר האשכנזי  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 9:24 am

  כל פעם שאתה מיילל כאן על קיפוח השחורים, אתה עושה את זה עם כאלו שגיאות כתיב מביכות, שבא ללטף אותך על הראש ולהגיד: לא נורא חמודי, עוד כמה דורות אולי תהיו מתורבתים יותר.

  מגוכחים???

  גרידה???

  מה שכן, אם יותר שחורות היו עושות גרידה, לא היינו מגיעים למצב של מדינת עולם שלישי מוצפת בערסים.

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 9:57 am

  בן דרור ימיני כותב הרבה על "קיזוז רכוש","הנכבה היהודית היתה גרועה יותר" ועוד ועוד סיסמאות.

  מה שימיני טוען שהעיראקים החרימו את רכוש היהודים העיראקים ומדינת ישראל החרימה את רכוש הפלסטינים.מה שימיני שוכח שהיהודים העיראקים איבדו את רכושם אבל את רכוש הפלסטינים קיבלו הפולנים והרומנים. העיראקים ישבו שנים במעברות בשביל דיור נוח לאשכנזים.

  לפעילים העיראקים הציונים היה מזל יותר משכל. הפרהוד,עארף ומפלגת הבעת' נתנו להם פידבק. למעלה מ 20 שנה לאחר ששתקו הם התחילו לדבר על "המורשת הציונית" של יהודי מעיראק.מה שקרה בפועל היה אחרת. היהודים העיראקים הצליחו יחסית רק בגלל הקומוניסטים שאול טויג הי"ד ,שמואל עזר שמעון בלאס ועוד רבים אחרים. אין פטרונות גרועה מלספר לי את ההיסטוריה שלי בצורה שיקרית ומוטה

 • עדו  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 10:25 am

  המחשבה שכולם צריכים להיות בעלי תואר ראשון וללמוד 12 שנה במסגרת עיונית היא מטופשת. מישהו גם צריך להיות הפועל במפעל. הבעיה היא אחרת :
  א. העובדה שהפועל במפעל 'שווה' פחות מבעל התואר
  ב העובדה שרק מי שהגיע מאיזור/עדה/ציבור מסויים צריך להיות הפועל במפעל.

  אם היו לימודים מקצועיים זה היה חוסך הרבה תיסכול להרבה נערים שפשוט לא מסתדרים בתיכון העיוני, השאלה היא אם כל הנערים האלו הם מזרחיים משכונות מצוקה או שגם ברמת אביב ג' יש איזה ילד שירגיש הרבה יותר נוח כרתך או מסגר אבל אין לו סיכוי לצאת מהחיים המשמימים שהוא תקוע בהם

 • ZWUZW  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 10:31 am

  אני מאה אחוז בטוח שאחרי הכתבה הזאת ד"ר אהרון יצחקי יקבל קטדרה באוניברסיטה העברית וכך גם יציל את החוג לביסטוריה מדעיכה אל תהומות הנשיה. אין לי בכלל ספר שזה מה שיקרה, הרי כבר אין בכלל אפליה בישראל.

  הסיפור האמיתי להיום הוא דווקא הסיפור של יצחקי, חוקר מבריק וחד, שנאלץ לעבוד כמנהל חשבונות ולא יכול ללמד באף מכללה או אוניברסיטה בישראל.

  אבל מה, אין אפליה היום בישראל. יש רק אלימות ממשית, גם מצד האוניברסיטאות ומצד הממסד היענו דמוקרטי שכל מה שהוא עושה זה לשמור על קרוביו קרובים מאוד לכוח ולכסף.

  דרך אגב, תגובה על יצחקי שניסיתי להכניס להארץ צונזרה, כל מה שאמרתי זה שבטח הוא יקבל משרה באוניברסיטה. את זה הארץ מצנזר!

  עיתון לאנשים חושבים

 • ZWUZW  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 10:34 am

  עידו, אתה צודק, זה מאה אחוז נכון, יש כאלה שרוצים מקצוע.

  רק דבר אחד, מאחר והשיטה הזו הפכה לפני כמה עשרות שנים לקו הדיכוי החינוכי החזק ביותר נגד מזרחים אני מציע פשוט לנסות את השיטה קודם כל בהרציליה פיתוח, כפר שמריהו, צפון תל אביב ובקיבוצים.

  אם זה יצליח נרחיב אותה לכול חלקי הארץ.

  מה דעתך?

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 10:35 am

  מייקל, מה זאת אומרת לא רוצים ללמוד? אם מישהו לא רוצה ללמוד אז נדון אותו לחיים של עבודה מגיל ילדות? האם אתה קיבלת את כל ההחלטות הנכונות בגיל הטיפשעשרה? מה זאת אומרת לא רוצים ללמוד, השאלה היא למה? אולי כי המורים בשכונות המוחלשות הם לא טובים ביותר? אולי כי מסלילים אותם מכיתה א' להיות עבדים!

  מה זה "רוצים לעבוד בעבודה פשוטה", מניין הדברים הללו? האם אתה מכיר מישהו שרוצה לעבוד מגיל ילדות? זו מערכת של דיכוי ואפליה כנגד סוג מסוים של אנשי ותו לא, כל האמירות שלך הן כסות לבעיה האמיתי ולא מעבר לכך.

  העדר, אתה אחלה עורך לשוני רוצה לעבוד אצלי? אני מוכן להעסיק אותך תמורת כמה פרוטות ואולי בכך לתרום למצפונך הדואב ולמשפחתך המסכנה שצריכה לסבול גזען מסכן וקטן שכמוך. מעניין מה אמא שלך הייתה אומרת על גרידה, אולי היא הייתה פות(ט)רת אותנו מעונשך? רעיון לא רע בהתחשב שאתה חי את חייך מסכן, מסתתר בצללי האינטרנט. מעניין אותי למה ההתחבאות הזו? ממה פחדך, אם העליונות שלך כל כך ברורה למה בחושך כמו מוג לב, בוא צא והראה את עצמך ללא חשש….
  בקש מהוריך לקרוא את הטור והתגובה שלי אולי הם לא יחזרו שוב על הטעות שלך מסכנים…

  שאול, ימיני הוא כיום אינו עיתונאי יותר הוא בעל אגנדה ברורה שמנסה מכור אותה בכול העולם, לפחות הוא בניגוד לאחרים אינו מנסה להסתיר זאת, אך ממש כמו אחרים הוא מנסה לשכתב את ההיסטוריה שתתאים לו ולטיעוניו…

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 10:41 am

  אינני חושב שאתה צוד, ראה כיום זה כבר ידוע שהחינוך "הטכנולוגי" שווה לכלום! כל מה שמלמדים במשך 4 שנים בבית ספר ניתן ללמוד בכחצי שנה בקורס אינטנסיבי. מה עוד, שאם לאחר בית הספר מגיע הגיוס ואינך מועסק באותו מקצוע קרוב לוודאי שלאחר 3 שנים כל מה שלמדת אינו רלוונטי כלל — אזי כל המערך הזה הינו לא רלוונטי.

  מעבר לכך, מרבית המקצועות שמלמדים ביום אינם קיימים במפעלים כיום את רוב העבודה עושות מכונות וכל מה שצריך הוא ללמוד לשלוט בהן דבר שלא מלמדים בבתי ספר מקצועיים.

  עם זאת, יש מום לעובדים מקצועיים, אך זאת יש לאפשר מתוך בחירה, תנו לכל הילדים לסיים בגרות עם אפשרות ללמוד באוניברסיטה, אלו שלא יתאים להם לימודי המשך יוכלו מתוך בחירה לבהגיע למסלול מקצועי, לא מתוך הסללה לחיי עבדות!

  לגבי הנקודה שנייה שלך, אני מוכן שבדוק בעצמך ותחשוף את התוצאות…

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 11:07 am

  הני, התשובה לשאלה ששאלת האם האני מכיר מישהו שרצה לעבוד ולא ללמוד היא חד-משמעית: כן. הכרתי נערים בני 14 – 16 שהעדיפו עבודה על פני לימודים. לדעתי, יש לאפשר להם את זה ולא להכריח אותם להוציא בגרות מלאה. וזה לא קשור לדיכוי ואפליה – שלא קיימים אלא בדמיונך הקודח אלא ליכולות ושאיפות אנושיות שונות. לא מדובר בחינוך של ילדים בכיתה א' להיות עבדים אלא במתן בחירה חופשית. ולמה אתה מבלבל בין עבודה לעבדות? זה בלבול מכוון

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 11:18 am

  זה מדאיג שאתה רואה בו איזשהו אסמכתא למשהו.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 11:22 am

  מוחי הקודח בא ממקום מסוים ומוחך מאחר, ועם הפריבלגיות שיש לך אתה לא יכול לבוא ולקבוע לאחרים את מהל חייהם.
  ילדים בני 14-16 יכולים לחלום על דברים רבים ולחשוב שהם רוצים לעשות דברים שונים ומגוונים, אך לכולם צריכה להינתן האפשרות לבחור במה יעסקו בחייהם הבוגרים והסללת חלק מהם ללימודים מקצועיים אינה עושה זאת.

  אני מבין שנסיונך הוא זה שקובע – וזה מוחך העליון שמכתיב זאת – ואילו דברי הם ממוחי הקודח…אתה חי באשליות של שויון ומנסה לתרץ את אי השיויון "בשאיפות אנושיות שונות" זהו בלבול מוח ולא יותר, הכול מגיע בסופו של דבר להבניות חברתיות — ולא מעבר לכך.

  עבודה של אדם במקצוע ללא יכולת לפרנס את עצמו גם ממשרה מלאה זו עבדות מודרנית! אתה מוזמן לבדוק את העובדות….

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 11:25 am

  "המכובד" מאחר ואני מעריך שאין לך דוקטורט בפסיכולוגיה או כל מקצוע אחר המסמיך אותך לקבל החלטות לגבי פסכיותם של כאלו או אחרים אמליץ לך לחדול משימוש בשפה כזו אחרת תגובותיך ימחקו.
  כל זאת בהנחה שאתה כותב על אחרים ולא עלי….מה שנכתב עלי לא ימחק מהבלוג…

  הייתי שמח אם היית משתמש בטיעונים יותר ברורים להסביר מדוע אינך מקבל את טיעוניו של אהרון יצחקי, לי נארה זשה בעיקר משום שהוא אינו מסכים עם עמדותיך…מה קורה לגבי אחרים שעושים זאת האם יש קבוצת ה"נורמליים" לעומת קבוצת "הלא מסכימים עמך ועם תפיסת עולמך"?
  הני

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 11:35 am

  העובדות הן חד-משמעיות: היום בישראל אדם העובד משרה מלאה יכול לפרנס עצמו. והשוויון בישראל איננו אשליה אלא מציאות. אפליה היא תופעה שהייתה קיימת באוניברסיטאות באירופה נגד יהודים, כלומר יותר מ-5 אחוזים לא מתקבלים. זו אפליה. בישראל אין תופעה כזאת ואל תמציא דברים.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 12:31 pm

  אני אשמח לראות את העובדות ההלו שלך, הממוצאות ממוחך הקודח!

  נעזוב את הטימטום בהבאת נתונים לא נכונים לבלוג שלי! ונעבור לעובדות לאשורן, כפי שהם מובאות מנתוני המדינה שלנו (גם שלי וגם שלך) וללא המצאות מופרכות מליבנו…

  לפי המוסד לביטוח לאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה — לכ 57%- מהשכירים החיים במשפחות העניות (שכר הנמוך משכר המינימום (לעומת כרבע מכלל האוכלוסייה העובדת), ויתרתם משתכרים עד לשכר הממוצע. זאת אף שכמעט 60% עובדים במשרה מלאה. (עמוד 7 בדו"ח)

  הוא בא מדו"ח המוסד לביטוח לאומי 2005 (הכי עדכני שיש עד כה).

  היות ואני לא מוכן לדבר בעלמה כחלק מהמגיבים כאן, להלן קישור לדוח המוסד לביטוח לאומי עם הנתונים — כנאמר "עלי".

  אם היית פותח טיפל'ה את הראש ומנסה להקשיב ולהבין, ולא רק להתבצר בעמדות שקריות היית מגלה המון דברים, כולל תופעות כאלו בישראל ולא לפי נתונים מומצאים אלא לפי נתונים רשמיים של המדינה.

  ftp://ftp1.idc.ac.il/zubida/oni_2005.pdf

  מת לשמוע מה יש לך לומר כעת על אפליה…בישראל…

  הני
  נ.ב. זה נראה כאילו "אני מרים לעצמי להנחתה" כאן, אבל אני נשבע שאני לא מייקל וזה אינה תגובה מטעם 🙂

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 12:32 pm

  אני לא מתכוון רק לתזה שלו על המזרחים אלא על ההבחנות שלו על אשכנזים, זה דברים כמעט נאציים ואני ממש לא נוטה להשתמש במילה הזאת על אנשים.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 12:33 pm

  אני מודה ומתוודה לא קראתי את כל דבריו רק חלק, לאחרונה השמנתי את ספריו ואני רוצה לקרוא יותר — אשמח אם תפנה אותי למה שאתה מתכוון.

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:11 pm

  הני, אתה בעצמך לא מבין מה כתוב בדו"ח. מה שכתוב הוא שבישראל יש 1631 אלף עניים, מתוכם 769 אלף ילדים. כנראה מתוך כל אלה יש כחצי מיליון בעלי יכולת עבודה, והם אלה שעובדים כשכירים. מתוך כל העובדים השכירים האלה כ-57 אחוז מקבלים פחות משכר המינימום. ומתוך חמישים ושבעת האחוזים האלה כ-60 אחוז עובדים משרה מלאה. זה יוצא בסביבות 140 אלף עובדים. אז זה לא כל כך נורא במשק של כמעט שלושה מיליון עובדים. עכשיו, קח בחשבון את ההיקף האדיר של ההכנסות הלא-מדווחות (תופעה הקיימת בעיקר אצל העניים), קח בחשבון את השאיפה המובנת של מחברי הדו"ח לנפח את מימדי העוני כדי לזכות בתקציבים עבור המוסד לביטוח האלומי ואז תבין שהדברים אינם כפי שאתה מצייר אותם.
  וחוץ מזה, איך כל הסטטיסטיקות האלה קשורות לאפליה? איך זה מוכיח את קיום האפליה בישראל?

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:32 pm

  הני מחק בבקשה את תגובתי הקודמת

  כאשר הפולנים בשער עליה לא רצו ללכת לספר הבינו אותם והלכו לקראתם. כאשר העיראקים לא רצו ללכת לספר פינו אותם על ידי המשטרה.
  את התימנים הביא יבניאלי בכחש וכזב ב 1910 ו ארבעים אחוז מהם מתו ממחלות נוסף לכך שאפילו ברפתות לא נתנו להם לישון.
  הרומנים והפולנים יצאו הרבה יותר מהר מהעיראקים כי הפקידות המזרח אירופאית בגיבויים של יוספטל,דובקין,ברגינסקי וגולדה מאיר נקטו באפליה ממוסדת.

  לי כקורבן מותר להגיד שההסתדרות הציונות היא פושעת ,מנחשלת וגזענית. לך כמקרבן אין זכות לבקר אותי על שנאתי למי שירק לי בפרצוף

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:41 pm

  לראות את עצמך כקורבן אתה לא וככזה אתה מבזה את מושג הקורבניות. יש לי זכות מלאה לבקר איך שאני רוצה מתי שאני רוצה כמה שאני רוצה וכמו כן אני יכול לבקר את העולם הערבי ומי יגיד לי לא? לגופו של עניין איטלקים אירים ופולנים סבלו מהלבנים האמריקאים פי כמה וכמה שהמזרחים סבלו מהאשכנזים ולקח זמן עד שהמצב השתפר אותו הדבר פה.

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:46 pm

  אתה מנכס את ג'ון קלהון אליך כאשר אתה אומר שהמזרחים לא היו קורבן ואני מאמץ את מלקולם אקס כאשר אני אומר שאתה האויב.

  בראש וראשונה בגלל שאתה מכחיש את דיכוי המזרחים

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:46 pm

  אני באמת נדהם מרמת הבורות — מי אתה חושב מקבל את שכר המינימום ונאנק תחת עול החיים וזקוק להשלמת הכנסה גם לאחר שעבד משרה מלאה? ברוש? שושני? אולי סער? אלו הם אותם ילדים שמוסללים לתיכונים מקצועיים…

  ואם תפתח את מפת תל אביב תגלה שאין תכונן עיוני אחד מלא בדרום העיר רק בתי ספר מקצועיים…

  מה אגיד ומה אומר — הניתוח המבריק שלך והיכולות שלך לסובב את הנתונים האמיתיים הם פשוט תענוג לעיניים צופות…כולם משקרים כולם מסלפים ואתה נושא דברי אמת ותורתך לנו כולם — ברוך דיין אמת…

  מה אומר — מתו להם נביאי השקר וקמת אתה וכעת מקומך מובטח זהו אין יותר נבואה לשוטים אלא למייקל…מה זה 140000 משקי בית עניים – אני יכול להניח כי אתה והוריך אינם חלק מסטטיסטיקה זו?!

  אחלה כישרון דידקטי….
  הכול מובנה חוץ מאפליה….

  כעת בוא וננסה לחבר לנתונים הללו את פערי ההשכלה בקרב יוצאי דור שלישי מזרחים לעומת דור שלישי אשכנזים (ואת המאמרים הללו כתבו אקדמאיים אשכזנים ופרסמו אותם בגורנלים מובחרים)

  ftp://ftp1.idc.ac.il/zubida/Cohen and Haberfeld (E&RS) 1998 second generation.pdf

  ftp://ftp1.idc.ac.il/zubida/Cohen-Haberfeld-Kristal 2007.pdf

  והם גילו כי בקצב סגירת הפערים הנוחכי יקח 99 שנה להשוות את רמת ההשכלה בין מזרחים לאשכנזים — זה לפני התוכנית המבריקה האחרונה זה בטח ידחה את זה בעוד 50 עד 75 שנה — ותבין היכן יש את האפליה.

  הכול מול העיניים צריך לרצות להסתכל…

  הני

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 1:59 pm

  ונניח אתה רואה בי אוייב זה אמור לעניין אותי כי? רק מאחוריך יש עוד מקסימום 3 תמהונים שגם הם בזים לך אז למי איכפת מה אתה מכריז ועל מי? דרך אגב שאול גם הבעיות הנפשיות שהודית בהם בעבר תחת כול עץ רענן האשכנזים אשמים?

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:06 pm

  הני, תירגע. אין בצרחותיך ההיסטריות והמגומגמות כדי להפריך את מה שכתבתי. אשר לי ולהוריי, אנחנו אכן לא חלק מסטטיסטיקה זו, אבל לא בגלל שהופלינו לטובה על-ידי הממסד האשכנזי אלא בגלל שלמדנו ועבדנו כל חיינו ביושר אף שהתמודדנו עם קשיים רבים לאחר העלייה לארץ מאזור עני.

  לגבי פער ההשכלה תסביר מדוע המדינה בכלל חייבת לסגור פערים בין אשכנזים למזרחים? לדעתי, זה בכלל לא עניינה.

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:15 pm

  בנוסף למה שהני כתב לך מה שכתבתי בעבר על נטילת תרופות נועד לחזק את אלה שחיים בגהינום ויכולים לנהל חיים נורמלים עם פרוזק. זה שאתה מחזיק בדעות קדומות גם נגד מזרחים שנאבקים על התודעה וגם נגד אלה שפונים לעזרה רפואית במקום לסבול מעיד עליך ולא על הסובייקט אותו אתה מבקר.

  לענייננו הסוגיה המזרחית והמאבק בשיכתוב ההיסטוריה לא מעניין אותי או את תמר בורסוק בלבד אלא מעניין גם חוקרים באקדמיה שחושבים שגולדה היתה חלאה וסמי מיכאל היה גיבור.

  אתה ושכמותך מצדיקים את הטענה על הגזענות האשכנזית

  ואודה לך אם תתיחס לעובדות היסטוריות

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:18 pm

  ואין צורך להיות דפנסיבי….אך לשם ההבנה הכלליתבוא וננסה להבין מה אתה אומר:האם אתה טוען שאתם טובים יותר כי אתם עבדתם קשה והצלחתם? ובכלל מה זה אומר?
  האם אתה בעצם טוען כי אם מצליחים להגיע להשכלה זה אומר שמישהו עבד קשה? יענו מה, המזרחים הם עצלנים באופן בסיסי? האם אתה מתכוון לגן החדש שגילו וקוראים לו גן איי? אם תשאל אענה….

  או אולי אתה טוען שאתה והוריך עבדתם ביושר, ואחרים לא? ועוד שאלה לי אליך, האם אתם התמודדתם עם קשיים רבים יותר מאחרים? האם הקשיים שלכם היו קשים יותר?

  אבל בכול בליל הסחי הזה יש שאלה אחת ששוה להתייחס אליה, ואותה דווקא שמת בסוף! המדינה חייבת לתת לכל אזרחיה נקודת הצחלה שווה, כשם שהיא מבקשת מכולם להתגייס לצבא כך היא חייבת לתת לכולם את הכלים להצליח לאחר הצבא…

  ראה מה קורה לטיעוניך הם אט אט מאבדים מגדולתם אל מול הנתונים ואתה יורד בסוף לטיעון בסיסי של מה המדינה צריכה או לא צריכה לעשות למען אזרחיה…קצת מביש…/מביך

  הני

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:23 pm

  נוסף למה שתבתי

  כאשר הפולנים בשער עליה לא רצו ללכת לספר הבינו אותם והלכו לקראתם. כאשר העיראקים לא רצו ללכת לספר פינו אותם על ידי המשטרה.
  את התימנים הביא יבניאלי בכחש וכזב ב 1910 ו ארבעים אחוז מהם מתו ממחלות נוסף לכך שאפילו ברפתות לא נתנו להם לישון.
  הרומנים והפולנים יצאו הרבה יותר מהר מהעיראקים כי הפקידות המזרח אירופאית בגיבויים של יוספטל,דובקין,ברגינסקי וגולדה מאיר נקטו באפליה ממוסדת.

  http://www.notes.co.il/yulie/63872.asp

 • יונתן שחם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:28 pm

  תבדוק שוב את החישוב שלך:
  מספר המשפחות של עובדים עניים 177.14 אלף.
  לפי הדוח בשנת 2005 10.7% מכלל המשפחות בישראל
  היו משפחות של אנשים עובדים ועניים.
  (מס משפחות ב-2005 הוא 1648.8 אלף).

  לא בדיוק ה-4.6% שאתה הגעת אליו.

  כשעושים חישובים על נתונים סטטיסטיים, לא מומלץ לבסס אותם על "נדמה לי".

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:44 pm

  המטרה היא לא לעמת את מייקל עם העובדות, את זה הבנו שמייקל ודומיו לא אוהבים לקרוא או לקבל. וגם כאשר המספרים טופחים בפניהם הרי ש"עכשיו, קח בחשבון את ההיקף האדיר של ההכנסות הלא-מדווחות (תופעה הקיימת בעיקר אצל העניים), קח בחשבון את השאיפה המובנת של מחברי הדו"ח לנפח את מימדי העוני כדי לזכות בתקציבים עבור המוסד לביטוח האלומי ואז תבין שהדברים אינם כפי שאתה מצייר אותם"

  אתה, יונתן, ואני בעצם לא מבינים, הרי העניים כל היום עובדים בשחור ובעצם הם גרים בארסוף, פיתוח ושמריהו, אבל בגלל שהם מפחדים ממס הכנסה הם משכירים את הבתים לאחרים כדאי שלא יעלו עליהם.

  ובביטוח הלאומי כל מה שעושים כל היום הוא "לקמבן" את המדינה על מנת שתהיה להם יותר עבודה ולא מעניין אותם ממה שקורה באמת…

  מבין?
  הני

  שאול, לא יכול למחוק את תגובתך לבקשתך היות ויש בעיה עם אתר הניהול — לכשיעלה שוב אמחוק, מצטער הני

 • רחלי  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:55 pm

  יקיריי, אתם צודקים זה לא דבר רע לעבוד במקום ללמוד, אנחנו צריכים מלגזנית, פחחים אינסטלטורים, גננים ועוד כמה ידיים לנקות לשרה נתניהו את הבית. עוד לא ראיתי אדם אחד מכל העדר האשכנזי אמיץ מספיק כדי לשלוח את הבן שלו לאתה שליחות רבת חשיבות שתוריד מדענים מהמדינה ותכשיר אותם להיות פועלים. נכון שלא כולם חייבים להיות תמימי דעים ולאהוב ללמוד מייקל אבל לא נראה לי כל כך הגיוני שכולם ממצוא מזרחי, או שבעצם מדובר בגן חדש שמצאו גן ה-B שמאפיין את כל המזרחים גן הבטלנות.
  נו באמת כמה עוורים אפשר להיות, דבר אחד לא ברור לי כשגנבתם את הילדים התימנים וגידלתם אותם לתפארת לא זכור לי שהם יצאו פחחים, זה רק מחזק את העניין שההשפעה היא סביבתית ולא מולדת. אז עדר אשכנזי יקר אני רחלי יוסף מרוקאית גאה ואני לא רואה אותך ממטר.
  כשאני שומעת אנשים כמוך מדברים אני מצטערת שלא נולדת ב- 1941 אולי לא היית זוכה לדבר איתנו.

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 2:59 pm

  הני, כל מה שכתבתי הוא שאני והוריי הצלחנו כי למדנו ועבדנו קשה כל חיינו, לא כתבתי שהיינו טובים מהאחרים או שהאחרים לא עבדו או שקשיינו היו קשים מקשייהם של אנשים אחרים. אלה המצאות שלך. כתבתי רק שחרשנו והצלחנו, ושההצלחה בזכות עבודה ולימודים היא אפשרית בישראל ואין כאן שום אפליה נגד מישהו. לשאלתך שהאם לדעתי מישהו שהגיע להשכלה עבד קשה התשובה שלי היא כן. להגיע להשכלה ברוב התחומים קשה וזה נכון מאוד שמי שהשקיע הרבה בלימודים ראוי שיצליח. זו דעתי. וכשאתה אומר שהמדינה חייבת ליצור לכולם תנאים זהים להצלחה, אתה פשוט טועה. לא, היא לא חייבת. האנשים צריכים לפעול בעצמם למען ההצלחה בחיים.

  שאול, תודה על ההפניה. בהזדמנות אקרא את הספר של ד"ר מאיר-גליצנשטיין, ואני מצטער שלא קראתי אותו עד היום. בשלב זה, אני יכול לומר לך רק דבר אחד: עוולות רבות נעשו ליהודי עיראק ובכלל ליהודים שבאו מארצות האיסלאם. אלא שספק אם כל העוולות האלה היו מתוכננות. הן נבעו יותר מחוסר רקע וחוסר הבנה בין הקולטים לנקלטים, מחוסר תרבות משותפת, מאידיאולוגיה ציונית קשוחה והופעלה הרבה פעמים לא בדרכים הנכונות, ומעוד סיבות. אבל לדבר על אפליה מכוונת נגד המזרחים זו הגזמה. אני לא יכול להתווכח עם תחושותיך כנרדף וכקורבן (אפרופו התכתבותך עם עידו לם). אם זה מה שאתה מרגיש אז זה מה שאתה מרגיש. אבל לדעתי אתה מאוד מגזים בנושא הזה שירקו לך בפרצוף ושאתה שונא את האנשים שדיכאו והפלו אותך. כולנו צריכים לדעת להתעלות מעל הרקע האישי שלנו ולדבר על עובדות, ופחות על תחושות ועלבונות אישיים.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 3:09 pm

  אני מציע שתפסיק לפני שאתה נופל עמוק לבור הגזענות שאין ממנו יציאה.
  הרי אתה צריך להיות אויל כדי לא לראות את הקישור בין המאמרים ששלחתי לך לבין ההצהרות הגזעניות שלך.
  אם אתה טוען כי יש הצלחה לעבודה קשה, ואין שום משקל להון תרבותי (בורדיה או בורדיא איך שתרצו), הרי אתה (באוילותך) טוען כי העובדה שיש פערים כה עמוקים בין מזרחים לבין אשכנזים נטועה בעובדה כי אלו עצלנים ואלו עובדים קשה…ואני חשבתי בעבודה קשה היא במפעל ולא לשבת בחדרי הלימוד באקדמיה….וזו גזענות לשמה…

  אז תחליט מה אתה גזעו או אויל? לשיקולך…אבל אני ויונתן כבר יודעים למה לבלבל אותך עם העובדות, הרי לאלו אין שום משקל…

  ולגבי תנאים שוים שהמדינה צריכה להעניק, ואי הסכמתך עימו הרי שרק מישהו שבא מן האליטה או הקבוצה הדומיננטית יכול לומר משפט כה ריק.

  שנית חשוב לפני התגובה הבאה, אתה פשוט מוריד את עצמך בייסורים שאולה….

  הני

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 3:29 pm

  לא, הני, לא מוריד את עצמי בייסורים שאולה. אני מעלה את עצמי ברוב הנאה אל פסגות העדן. קראתי את מה שכתבת לי עכשיו מספר פעמים ולא הצלחתי להבין במה מתבטאת הגזענות שלי. אם הייתי אומר שמזרחי צריך לעבוד קשה יותר מאשכנזי כדי להצליח אז הייתי גזען. אבל לא זה מה שכתבתי. כתבתי שמי שלמד יותר ראוי שיצליח יותר ולא משנה מה מוצאו. איך אתה קושר הכל לעדתיות? זו אובססיה חסרת היגיון. ושדעתי על השוויון מתאימה לאיש שבא מהאליטה?! תודה על המחמאה, אבל אני ממש לא שייך לאליטה. זו פעם ראשונה שמישהו מייחס אותי, אדם עם השכלה והכנסה ממוצעות, לאליטה.

 • רחלי  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 3:30 pm

  מייקל התגובה שלי לא הייתה מיועדת לך אלא לכותב העדר האשכנזי

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 3:38 pm

  מי שהזדהה בכינוי העדר האשכנזי גידף את הני זובידה .

  1941 היא השנה בה ארע הפרהוד הנורא בבגדאד .

  מי שלא קרא את התגובות עלול לחשוב חלילה שכיוונת את דברייך להאני.

 • רחלי  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 4:14 pm

  שאול תודה על ההערה אבל מי שקרא את התגובה שלי ראה שכתבתי עדר אשכנזי יקר אני מרוקאית גאה הכוונה שלי ממש לא הייתה נגד הני, דרך אגב תראה שעם כל המודעות שלי לא היה לי מושג על הפרגוד בבגדד ועל השואה שמעתי בכל הזדמנות.

 • מואיז  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 4:18 pm

  אוניברסיטת תל אביב לא משלמת למשוררים

  הַאִם אַתָּה מוּכָן לָבוֹא לְסִימְפּוֹזְיוֹן
  עַל גָּלוּת הַמְשׁוֹרֵר
  וּלְדַבֵּר?
  אוֹ לְהִשְׁתַּתֵּף בְּפוֹרוּם?

  כֵּן, וַדַּאי,
  כַּמָּה מְשַׁלְּמִים?

  זֶה כֶּנֶס שֶׁל הָאוּנִיבֶרְסִיטָה
  לֹא מְשַׁלְּמִים

  מֵילֵא שֶׁאֲנִי הוֹפֵךְ אַשְׁכְּנָזִים
  לדוֹקטוֹרִים לפְּסִיכִיאַטְרְיָה
  בִּשְׁלֹשִׁים שְׁנִיּוֹת
  אָז
  לְפָחוֹת שֶׁיְּשַׁלְּמוּ לִי עַל זֶה.

  מָה זוֹתוֹמֶרֶת?

  שְׁלֹשִׁים שְׁנִיּוֹת אַחֲרֵי שֶׁאֲנִי מַתְחִיל לְדַבֵּר
  עַל אַפְלָיָה
  שְׁמוֹנִים אָחוּז מֵהָאַשְׁכְּנָזִים הוֹפְכִים
  לפְּסִיכִיאָטרִים
  וּמְדַבְּרִים אִתִּי עַל בעיותַי הפסִיכולוגיוֹת
  עֶשְׂרִים אָחוּז הַנּוֹתָרִים
  סְתָם צוֹעֲקִים לְלֹא כִּוּוּן.
  אָז לְפָחוֹת שֶׁיְּשַׁלְּמוּ לִי עַל זֶה.

  אַתָּה צָרִיךְ לַעֲשׂוֹת יוֹתֵר לְמַעַן
  סְפָרֶיךָ
  זוֹ הִזְדַּמְּנוּת שֶׁלְּךָ לְהַצִּיג אֶת עצמיך.

  זֶה לֹא יָעִיל בִּכְלָל.
  שְׁתֵּי דַּקּוֹת בְּטֵלֵוִיזְיָה שָׁווֹת לַחֲשִׁיפָה
  שֶׁל חֲמִשִּׁים הַרְצָאוֹת.

  טוֹב, אֲנִי מְבִינָה.

  אִם הָיִיתִי מַרְצֶה בָּאוּנִיבֶרְסִיטָה
  וְהָיִיתִי מְקַבֵּל מַשְׂכֹּרֶת
  שְׁנַת שַׁבָּתוֹן
  שְׁנַת מִקְלְחוֹן
  וּשְׁנַת מִטְבַּחוֹן
  הָיִיתִי בָּא.

  טוֹב, הֵבַנְתִּי.

  לֹא, לֹא הֵבַנְתְּ,
  אֲבָל אִם אַתְּ רוֹצָה לְהָבִין
  תִּצְטָרְכִי בְּכָל זֹאת לִקְרֹא אֶת סְפָרַי
  וּלְשַׁלֵּם לִי כְּדֵי לְהַרְצוֹת.
  אָז תָּבִינִי.

  כל הזכויות שמורות למואיז בן הראש ולפסיכאטר שלו

 • שאול  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 4:28 pm

  מצטער שלא הובנתי

  יש רבים שהכחשת הדיכוי המזרחי יקרה לליבם ותגובות ניבזיות והצגת אמת כשקר חוזרת שוב ושוב. כמובן שעשיית מניפולציות מחלקי משפטים היא גם כלי לנסיונות הטיוח.

  תמיד אני דואג להגיד שהיו רדיפות של יהודים בארצות ערב והיה גירוש של יהודים. תמיד אני מסביר שהתנהגות הערבים לא מטהרת את הציונות האשכנזית מפשעיה כלפי מזרחים

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 4:37 pm

  מייקל, אין גבול לאוילות….

  הני

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 5:14 pm

  מעבר לזה שאצה שטינקר עלוב ובעבר יצאת נגד קדמה תחת כול עץ רענן והיום אתה משחק אותה רדיקל מזרחי דה לא שמעטא אני עדיין טוען שגזענות לא הייתה המרכיז המרכזי אם בכלל באידיאולוגיה הציונית. יש כול מיני הסברים לפערים בין מזרחים לאשכנזים ורובם הרבה פחות מסעירים ממה שמוחך המטורלל מדמיין לו כבר.,

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 5:19 pm

  הני, שוב: לא הבנתי מה כה אווילי במה שכתבתי, אבל בוא נפסיק את הדיון הזה, כי אתה לגמרי איבדת רציפות וקוהרנטיות.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 5:28 pm

  מייקל אתה צודק אני זה שאיבד את אני לא מבין מה שתי המילים ההלו רציפות וקוהרנטיות, תודה. הייתי מציע להוציא את הראש מה….ולחשוב קצת.

  עיוד, הגדולה של אדם היא להודות בטעותו וללמוד ממנה, בניגוד אליך שאול עושה עבודה טובה. שטינקר קרא לחבריך העלובים ולעצמך, אך לא לאנשים בבלוג זה אחרת להבא ימחקו תגובותיך.

  ואם כבר בטיעונים, הייתי שמח לשמוע מניין צמח פער זה לתפיסתך הכה לא מלהיבה.

 • מייקל  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 5:42 pm

  אני מנסה, אני מנסה…

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 5:55 pm

  והפער נובע לדעתי בחלקו הגדול שהמזרחים באו לארץ שהנורמות בה שונות לחלוטין מאיפה שהם באו, כלומר הם חיו 1300 שנים עם הערבים והיו רגילים לקהילתיות חזקה אמונה חזקה באלוהים כחלק מהקהילתיות גם לא פונדמנטליסטית, כמו כן יש טעמים מוזיקליים קולינריים בקיצור הווי חיים שלם שהם היו מורגלים אליו שהיה שונה מאוד בישראל. ההתיישבות העובדת הייתה אחת מהקבוצות האתאיסטיות בעולם והציונות של אז הייתה קשוחה וחסרת רחמים שהמזרחים מילאו בה את התפקיד של המעמדות הנמוכים שהיו שונים מאוד מהמעמד הבינוני שהם רכשו בארצות ערב(כול זה בספרו של הסוציולוג יוחנן פרס) גם אירים איטלקים ופולנים שהגיעו לאמריקה עבדו בעבוודת נוראיות עם סטיגמות קשות הרבה יותר וזה כנראה טבעה של חברת מהגרים אבל לדעתי האפליה הייתה הרבה פחות ממוסדת ממה שנוטים היום להעריך.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 6:18 pm

  אולי בסוף יצא משהו….

  עיוד, אם לך אין ואני מאמין לך, אז אל תתימר לדעת מה יש או אין לאחרים…עכשיו שכנושא זה נסגר נעבור לעניין שלשמו התכנסנו.

  כל מה שאתה כותב הוא בעצם מה שנקרא הון תרבותי (מושג שתרם בורדיה הסוציולוג הצרפתי) וזה בדיוק מה שאפליה מתבססת עליו, השוני התרבותי נתפס כנחיתות. אין לכך שום קשר לאתאיזם, יש לכך את כל הקשר בעולם לגזענות ושנאת האחר.

  דעתך כמו גם דעתו של יוחנן פרס כיום נתפסת כריאקצונרית ואולטרה ממסדית – אם אתה מחפש אילנות להיתלות עליהם הייתי מציע שתזנח את זה של פרופ' פרס ותנסה חזקים יותר ופרוגרסיביים יותר כמו ברוך קימרלינג – זכרו לברכה – נסה את "מהגרים, מתישבים, ילידם" אחלה ספר שלו כתוב כהרגלו בצורה קולחת ומענינת, אולי שם תבין כי האפליה הייתה הרבה יותר ממוסדת והרבה יותר עמוקה ממה שנוטים להעריך כיום

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 6:19 pm

  כפי שאתה יודע גם בני שמו עידו ואינני עושה זאת בכוונה
  עימך הסליחה
  הני

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 6:43 pm

  אבל חשוב לי להדגיש שלא התכוונתי להלל את תרבותה האתאיסטית של ההתיישבות העובדת מול הפיגור הקהילתי של המזרחים אלא להיפך להראות שהמזרחים ויתרו על סביבה שהם היו מורגלים בה והייתה טובה אליהם אל מול חברה שהייתה חסרת רחמים לזמנה(גם אם מבחינה פונקציונלית הגיעה להישגים מרובים).

 • דני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 7:16 pm

  כאשכנזי בן לפועל חלוץ שלא גמר עממי ועבד בידיו כל חייו. כמי שהיה פועל שחור שחור משחור בתחתית של הבור והגיע לתואר אוניברסיטאי. כאבא לשני אשכנזים גם הם כבר אבות ששוכבים בגריז מתחת למכונות בארץ ובעולם ומתפרנסים מכך בכבוד. כידיד וחבר לאשכנזים שגמרו את שבח ומקס פיין עבדו בידיהם והגיעו רחוק אני נהנה מההצגה.מכל השחקנים אני הכי מזדהה עם מיקל אבל איזה תמים, עירקים ישלחו היום ילד לבית ספר מקצועי?. מה הם מרוקאים או גרוע מכך אטיופיים? חרם עלייך יא מיקל.

  איך העירקים מנהלים את המשחק ועובדים על כולם. הופתעתי לראות כאן מרוקאית מתלוננת איך הצליחה להדחף בין העירקים. זו אינה חלוקת העבודה שיזמו העירקים. החלוקה היא כמו בש"ס העירקים מנהלים והאחרים מתרוצצים. כמה פועלי נמל עירקים יש היום וכמה מוגרבים מכל הסוגים. כמה אנשי כספים עירקיים יש וכמה בנקאים אטיופיים. אבל זה כידוע רק האשכנזים שדופקים את האטיופיים, כל אחד באור עקיבא ורמת גן יודע, או בעצם לא,

  השחורים האחרים עושים מה שהעירקים אומרים להם לעשות. חלוקת עבודה יזומה, בערך 10% מהעירקים עוסקים בתעמולה אנטי אשכנזית בזמן שהאחרים דופקים את האשכנזים ועוסקים בניהול השחורים האחרים.

  השחורים שהכי דופקים את האשכנזים אלו הם העירקים וזה ידוע. תראו בבנקים תראו בשוק הכספים, אולי רק כמה טגיפוליטאים מצליחים אבל השווה איזה מוגרבי שתרצה לשחל או ליתר העירקים המפאיניקים. אין ולא יהיה מרוקאי שידיע לדרגת שחל. סילביין הטונסיאי של ידיעות אחרונות הנו מקרה ייחודי המעיד על הכלל, גם קצת לובים הצליחו

  שמע בראש העין את הרבנים התימנים מדברים על העירקים של ש"ס. ותראה איך לטפל בתימנים, איזה הבדל בין טיפול אשכנזי וטיפול עירקי. דראעי ניסה להכנס למקום של עירקים ונשאר רק עם חברים אשכנזיים, כמו החרמן רמון.

  המשיכו עירקים קדימה עירקים שאול תפסיק עם התרופות. תראה להם מהיכן משתין השיבוט.

 • הני  ביום ינואר 27, 2010 בשעה 7:26 pm

  אתה כמו קריקטורה של גזען, יש עוד כמה סטרחאוטים ששכחת העירקים שותים תה לבושים בפיגמת פסים ועם נעלי שפיץ בזמן שהם עושים את כול שאמרת.

  אתה נשמע כמו מערכון גרוע של ארץ נהדרת יא חרצוף….

 • אלה  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 3:53 am

  אין מה לעשות. זהו הניסוי המבוקר המוצלח ביותר שההסטוריה זימנה לנו כדי לבחון את עניין האפלייה המזרחית בישראל. משפחות ואינדיווידואלים בעלי רקע זהה, שבמקרה עלו לאירופה הצליחו, בעוד שאחיהם שעלו לישראל מצאו עצמם מתייבשים בעיירות פיתוח. אותם אנשים, אותו אינטלקט, אותה חריצות – ובכל זאת גורלות שונים. למה? לכל אלו שמפחדים מהמילה "גזענות" – אז בואו נאמר "מבנה הזדמנויות שונה

 • העדר האשכנזי  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 10:19 am

  כי אתה באמת צריך עורך לשוני.
  אבל לרוע מזלך לא תוכל להרשות לעצמך אותי. ככה זה בשוק החופשי – לאנשים משכילים (דהיינו אשכנזים) משלמים הרבה. לבבונים (אתה יודע מי אלו, נכון?) משלמים פרוטות. וזה במקרה שהם בכלל עובדים ולא מתבטלים וחיים על ביטוח לאומי כמו שהם אוהבים לעשות.

 • סתם אדם  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 11:09 am

  נתחיל בצרפת ומרוקאים… יש לי רקע עם המקום.
  מרוקאים משכילים ברובם היגרו לצרפת וארה"ב. מרוקאים משכילים פחות (בלשון מנומסת) באו לכאן. ע"ע "מרוקאי סכין" דבר שקיים בארץ ובחו"ל לא.

  עכשיו ניקח את הביטוי המשעשע הנ"ל ונמשיך איתו ל"הון תרבותי". יגידו לי כבודכם, האם "הון תרבותי" של שאמאן קניבל שווה להון תרבותי של מדען גרעין צפון אמריקאי?

  האם ה"הון התרבותי" של חוליגאנים יוצאי צפון אפריקה שווה להון התרבותי של שכניהם הצרפתים בפריס?

  האם ה"הון התרבותי" של חוקי השריעה שווה להון התרבותי של תורת המוסר של קאנט, יום ואחרים?

  והאם.. האם ההון התרבותי של יוצאי אתיופה שווה להון התרבותי של ממ.. סטודנטים שנה א' באוניברסיטת ת"א?

  הון תרבותי זאת בדיחה גרועה שנועדה להפוך כל טיעון לגיטימי על נחיתות תרבותית לגזעני. תחסכו ממני את השטויות.

  אני מזמין את כל חובבי ה"הון התרבותי" לוותר על הנאות ההון התרבותי המערבי. תפסיקו להתחסן, תפסיקו לקבל טיפול רפואי מערבי, תחזרו להתחנך ב"חדר" ונראה כמה רחוק תגיעו.

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 11:57 am

  למה הנחות למפחדים? תודה — אבל לא תודה — הדרך היחידה להגדיר זאת היא גזענות…

  עדר, תאמין לי אתה כמו שאומרים "בועטים בפח זבל ארבעה קופצים" באמת קשר אותי עם הוריך נדבר עימם על הדורות הבאים — ואולי גם עם זוגתך (אם יש כזו) חייבים לעצור את הזוועה הזו…

  סתם — כמה גבב של שטויות במחי יד — ראה ערך חדר במזרח אירופה…מה שאתה שוכח הוא שאלו שעלו היו יותר חשוכחים מאלו שעברו את השואה שזו הייתה מנטרה של מזרח אירופאים ולא של אלו שחיו במרכז או מערב אירופה. וחדש לי אם קנט היה יהודי או ציוני את זה אני באמת לא ידעתי…

  הני

 • סתם אדם  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 12:11 pm

  הוא אותו הקשר בין ציונות והון תרבותי. "מלחמת התרבויות" כפי שאתם מציגים אותה היא לא נחלתה הבלעדית של א"י או הציונות. צאו מהבועה.

  עכשיו, תן לי תשובה עניינית בבקשה. מה שהיה לפני אלף שנה לא מעניין אותי. אותי מעניין שפה היתה השכלה כזאת או אחרת ואז הגיעו נחשלים מכל קצוות תבל (לא משנה מאיזה כיוון).
  הנחשלות האשכנזית חוסלה והמזרחית הוקצנה, שמח? יופי, נמשיך הלאה, ברשותך סהיב (כן כן, הרי אתה הדוקטור האליטיסט עכשיו). היום, כרגע, בזמן נתון זה, התרבות הערבית שווה קרוב לכלום אבל מהצד השלילי ואתם מתעקשים לקדם את כולה תחת כל מיני גיבובי תירוצים דפוקים במקום לקחת מה שטוב ולזנוח את השאר.
  די עם ההתרפקות הנוסטלגית המטופשת על ה"מזרחיות" שלכם. תתחילו לעזור לבנות ישות י-ה-ו-ד-י-ת י-ש-ר-א-ל-י-ת. וכן, את זה עושים מבפנים. RISE TO THE OCCASION במקום למשוך את כולם למטה.

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 12:33 pm

  אני אפילו יכול לראות אותך עומד ונואם את המילים אבל מה כלום יבש תוכן אפס!

  אתה לא מבין אני לא יוצא נגד תרבות המערב (דרך אגב כשאומרים מערב למה אתה מתכוון כי מרוקו היא המערבית ביותר מכולם!) למרות הנזקים האדירים שהיא מביאה לכדור הארץ ואוכלוסיתו, כל שאני בא להעמיד כאן הוא המשך הדיכוי על בסיס אתני תרבותי.

  קרא מה שכתבתי — אני מציע לתת לכולם חינוך מלא — בגרות מלאה — על מנת שיוכלו לבחור האם ללכת לאוניברסיטה או ללמוד מקצוע. ולא להמשיך את מה שקורה כיום שהוא אפליה על בסיס אתני והסללה של אוכלוסיות מסוימות למקומות מסוימים.

  עכשיו במקום להוציא אויר חם מפה נסה לקרוא שוב ולהבין…ולזה לא צריך להיות יהודי ישראלי או מה שאתה רוצה לבנות כאן, וכל עוד זה הבסיס תימשך ההקצנה בין הקבוצות….

 • סתם אדם  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 1:12 pm

  חינוך שווה, הזדמנויות שוות, משאהים שווים, שירותים עירוניים שווים וכו וכו וכו, באמת.

  אבל שווים לכל, בלי "אפלייה מתקנת", בלי אבל אני רק שאלה, בלי מזרחים, בלי שואה, בלי מעברות, בלי אכלו לי, שתו לי, שמתי על הריאו והוא נסע.

  בלי שום סובייקטיביות, ללא מוצא, ללא עדה, ללא מין או מצב סוציו אקונומי.

  אה כן, ושקיפות תקציבית מלאה.

  מערב = אירופה וארה"ב, מערב בינ"ל.

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 1:43 pm

  אתה קובע? מה עם שישים שנות אפליה? מי יביא את כל אותן שנים אבודות? זה כמו מירוץ בין שני מתחרים אחד עם פור אדיר ואתה רוצה להמשיך את המרוץ מבלי להשוות תנאים…. שוב למה?

  שלא תטעה – זוהי זכותך המלאה לדעה זו, אל לא עימי אני מתנגד לאמירות אלו!

  אך כן חינוך שווה לכולם, שקיפות מלאה לא רק תקציבית אלא גם של מדיניות — בזה אני מסכים עימך במאת האחוזים.

 • סתם אדם  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 2:30 pm

  1. פרגמטיות: נותנים אצבע, קח. ברמת הדרישות גם כן, דרוש משהו אפשרי שהצד השני יתקשה למצוא תירוצים שכנגד, את תהיה כמו הפלשתינאים, קח מה שאפשר.
  2. תמיד יהיה מישהו יותר דפוק, אף פעם לא תצליח לרצות את כולם. בלתי אפשרי, לא תצא מזה. 80% יגידו שאתה המשיח ו20% יקראו לך שתול של הממסד ו-Sell out.
  3. בסופו של תהליך (מקסימום דור או שניים) ובהנחה והתנאים הציבוריים שווים, מי שרעב להצלחה יצליח ומי שלא, גם עם הכסף של אמא-אבא יגדל להיות סתם עוד פרזיט. הולך ופוחת הדור, את הכסף שסבא עשה יחסלו הנכדים.
  4. פחות התבכיינות – יותר גאווה. תגיע להישגים בזכות ולא בחסד.

 • שאול  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 2:47 pm

  תאריך: 9 באוקטובר 1949

  אליהו דובקין (מפא"י-עבודה): אנו חייבים להעניק למהגרים אלה הטבות, ואינני חושש מן המילה.
  לוי אשכול (מפאי):…אם אנחנו מקימים מחנות עם מאה אלף איש בהם ואחר כך פתאום אנחנו נותנים לאשכנזים הטבות, קל לדמיין את המחאה…"לא חוסכים מהאשכנזים!"
  צבי חרמון (מפ"ם-ציונים שמאל קיצוני):…אם זו שאלה של הענקת הטבות במהלך הקליטה, אני חושש שלא נצא מזה חיים…אינך רואה איזה משמעות תהיה לכך אם עשרים אלף איש יקבלו הקצבות מיוחדות?
  הוחלט פה אחד להרכיב וועדה לבחון את הנושא.

  תאריך: 26 בדצמבר 1949
  י. גרינבאום (עצמאי):..יהיה צורך להכין בית מלון ל-800 איש לערך אשר יהיו המגיעים הראשונים מפולניה בסוף נובמבר. עלינו להזדרז כדי שהם לא יפתיעו אותנו וכדי שאנשים מכובדים לא יאלצו ללכת למחנות. ישנם אנשים בעלי מעמד בין המהגרים וזה יהיה אסון אם נאלץ לשלוח אותם למחנות.
  א. דובקין (מפא"י): עלינו לעשות מאמצים יוצאי דופן כדי להקל על קליטתם של אנשים אלה. אינני רואה נזק בכך שהוועדה תשכיר מלון כדי לשכן אותם… ההגירה מפולין תלויה בדרך שבה מהגרים ראשונים אלה נקלטים. אם ניכשל, האחרים לא יבואו..וזו תהייה מכה לכל התנועה הציונית.
  מ. גרוסמן (רביזיוניסט-ימין): אני מאמין שאנחנו חייבים לעשות כל מה שביכולתנו כדי לסייע בקליטת המהגרים הפולנים, אולם אני מתנגד שהמשימה תהייה באופן רשמי בידי הוועד הפועל . עם כל הכבוד ליהודי פולניה, לא יבינו את הפרשה. מדוע פתאום מתייחסים ודואגים ליהודים אלה בשונה מאחרים? העניין פורסם וממנים חבר מיוחד מהוועד הפועל. מה לגבי היהודים של גרמניה, מרקש, טוניס, טריפולי ושאר היהודים? אני בדעה שאומרת שעלינו להחליט כאן בוועדה מה שנחליט, אבל הוועד הפועל חייב לא לצרף את מר גרינבאום כחבר בוועדה. הוא אישיות חשובה ומקובלת על ידי היהודים מפולניה וימלא כל תפקיד שיהיה מוטל עליו, וכולנו נסייע לו. אינני רוצה שכל העולם ידע שלקחנו על עצמנו את האחריות לטפל בעניין הזה… וועדה ציבורית יכולה לקום עבור יהודי פולין, בתנאי שמר גרינבאום יהיה בה, אבל לא כממונה של הוועד הפועל. אני כבר יכול לדמיין את כותרות העיתונים. אני מוכן לשריין תקציב עבור הפרויקט הזה, אבל ללא שום פרסום – כי פרסום יכול להיות מזיק ואינני רואה צורך בכך.
  ב. לוקר (מפא"י): באמת כולנו תומכים בתכנית הזאת, אולם השאלה היא "האם אנו זקוקים למנדט פורמאלי ממועצת הפועל או לא?
  י. גרינבאום (עצמאי ושר הפנים): בהקשר לפרסום, אתה יכול לסמוך עלי…
  המועצה החליטה אם כן להקים וועדה ציבורית לעסוק בקליטת יהודים מפולניה עם השתתפותו של מר גרינבאום. עוד יתגלה שהוא לא ייצג את הוועד הפועל אבל פעל כאחד ממנהיגי יהדות פולין.
  שבוע לאחר מכן (ב-2 בינואר 1950), המועצה נפגשה כדי לדון בהקמת מחנה מיוחד עבור המהגרים מפולניה שבהם לכל משפחה יהיה חדר משלה, בניגוד לחדרי המגורים של המשפחות המרובות במקומות אחרים. אגף הקליטה לקח על עצמו לדאוג להסדרי מחייה ל-2,000 מהגרים פולנים תחת התנאים האלה.
  י. גרינבאום (שהיה פולני) ביקש שמתקנים אלה יורחבו כדי לכסות על כל המהגרים הפולנים, אך זו נדחתה.
  י. גרינבאום: זאת אומרת שמפברואר יהיה צורך לשים מהגרים פולנים בתוך צריפים עם 20 ל-30 מיטות צמודות אחת לשנייה ושמשפחות שלמות ישנו ביחד… אם חדשות על כך יגיעו מסביב הם יגרמו לרושם רע מאוד.
  י. רפאל (הפועל המזרחי-מפלגת עבודה דתית): המהגרים הפולנים אינם כמו מהגרים מארצות אחרות. מהגרים מארצות אחרות נמצאים פה בגלל שדרשנו. במשך זמן רב מאוד הם לא רצו להגר ודחו את זה. מסיבה זו אין לנו שום אחריות כלפיהם, בשעה שיהודי פולניה לא יכלו להגר – לא הייתה להם ההזדמנות לעשות זאת. אם אנחנו נפטור אותם מהמחנות וניתן להם עדיפות בדיור, הם יתאקלמו הרבה יותר מהר מאשר המזרחים במחנות, מפני שיש ביניהם מומחים שהמדינה צורכת במידה רבה. זה יהיה לתועלת הכלכלה באופן כללי לכן אני מציע לתת להם עדיפות בדיור. היהודים מפולניה באים מרקע אמיד ולכן חיי המחנות יהיו קשים יותר עבורם מאשר ליהודי תימן אשר רואים במחנות מבצע חילוץ. לפיכך אני חושב שישנן מספיק נימוקים לטובת יהודי פולניה, וזה חייב לקרות בשתי דרכים. ראשית, יש להעניק להם עדיפות בדיור ושנית, אם זה בלתי אפשרי – אז אני תומך בהצעה של מר גרינבאום שנספק להם תנאים יותר טובים במחנות… אנחנו יכולים להקים קרן מיוחדת, הממומנת בעזרה של הקרובים שלהם והכסף שהם מביאים איתם. קבוצת עולים זו איננה כמו העולים התימנים. כאשר יהודי פולני מקבל הלוואה, הוא יודע שעליו לשלם אותה בחזרה.
  י. בורגינסקי (מפ"ם-ציוני/מרקסיסטי): ישנה אפשרות שיהיה לנו רק מחנה אחד, שזה מחנה עתלית בו נמצאים עתה התימנים. נדחוף אותם למקום אחר ואז נוכל לצופף בין שלושה לארבעת אלפים (למרות שזה לא יהיה לוקסוס כמו שגרינבאום דורש), כמו במחנות אחרים… כאמצעי זהירות שכרנו בין מאתיים ושלוש מאות דירות ב-200 לירות ישראליות כל אחת. אנחנו ניקח את הבתים שהוקצבו לצפון אפריקאים ולתימנים וניתן אותם ליהודים מפולניה. לכך נצטרך לא מאתיים אלא שלוש מאות לירות. הבעיה היא אם אנחנו יכולים לאסוף סכום כזה?
  א. דובקין (מפא"י, או עבודה): החלטנו נכונה לתת יחס מועדף ליהודים מפולניה. העדיפות צריכה להינתן לאלה שמגיעים ראשונים. זה לא חייב להימשך לאורך כל הזמן, אבל המטרה שלנו היא שהמגיעים הראשונים יעבירו מסר לאחרים בפולניה שהמצב לא רע בכלל כאן. אנחנו לא חייבים לטפל בכל עשרת האלפים כך. אין בכך כל נזק לתת לאלה שיבואו בעקבותיהם אחר כך לחיות כמו שאר הפליטים.
  י. גרינבאום: במקום לצופף את היהודים מפולניה יחד כך, אני מאמין שעדיף יהיה לטפל ביהודים מטורקיה ומלוב כך. זה לא יהיה בלתי הוגן. עליכם לדעת שיהודים אלה הם של עילית. לכל משפחה היו שלושה או ארבעה חדרים – בית גרמני עם רהיטים גרמניים והמנעמים הגרמניים החדישים ביותר. יבואו הנה רופאים מפולניה. תשים רק אחד מהם במחנות בבית-ליד או פרדס חנה ותראה מה הוא יחשוב אז ואיך הוא ירגיש.
  לוי אשכול, יצחק גרינבאום וממונה ממחלקת העלייה נבחרו לנציגים כדי לבחון דרכים בהם יהיה ניתן לשכון את היהודים מפולניה " ברוח ההצעות שהועלו בישיבה."25

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 2:51 pm

  1ץ פרגמטיות זה טוב למי שמאמין בעולם ראציונלי אני לא מאלה שמאמינים ברציונליות…
  2. עזוב אותי מסולמות דפיקות זה אתה בונה אני טוען נגד קיםוח ודיכוי ממסדי נקודה.
  3. שטויות במיץ עגבניות הייתי ממליץ לך לקרוא את המאמרים שהעלתי ולהבין שזה לא כך. — חוקרים (אשכנזים) מצאו כי פערי ההשכלה בקרב דור שלישי של מזרחים כעת עומדים על 100 שנה לסגירת הפער (פעם אחת קרא מה שאני שולח…)
  4. אני לא מבין את הנסיון להמשיג את הרצון בחשיפה של עובדות התבכיינות? מה יש לך אתה נגד בכי? אתה מאצו? חסר לך מעט רגישות? מה יש להתבכיינות ולנושא? נראה לי שאתה הוא זה שבעל רגישות יתר לעניין אז תפסיק להתרגש ונסה להבין את העניין…

  את נושא ההישגים בתור מישהו שמכיר אותי ואת הנפשות סביבי אתה לא צריך למכור לי — אך עם זאת ניתן לשאוף לחשיפת האמת ומנגנוני הדיכוי…

  הני

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 2:52 pm

  אחלה — אבל נהוג גם לשתף במקור החומר….
  הני

 • שאול  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 3:01 pm

  מדובר בעבודת מאסטר של איתן בלום שנמצאת באתר של האוניברסיטה הפתוחה.

  תוכן הפרוטוקול לקוח מספרו של תום שגב ומופיע גם בספרו של סמי שיטרית המאבק המזרחי.

 • ציוני פולני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 3:54 pm

  1) מדובר במצב חירום, שיש בעיות קשות לנהל אותו.
  2) בכללי, מה שאתה רואה בפרוטוקול הזה הוא קבלת החלטה וגישה לביצוע מהיר מאד מאד.
  3) האנשים מדברים מעט, ובלחץ עצום. אתה מבין שהיום היו נדרשות כמה ועדות שיחקרו את מה "באמת" מאפיין את העליה מפולניה (בדיוק היו שם כמה פוגרומים, אחרי מלחמת העולם השניה, כאילו כלום לא קרה. ועוד ועדה שתחקור את רמת הפינוק התרבותי היחסי של העולים מתוניס ומטריפולי, ועוד מחקר על תנאי מחנות הקליטה, ועוד כמה מחקרים כלכליים על מצב הכלכלה והאפשרות לקלוט. לא היו להם מחקרים כאלו, ובצדק גדול מאד הם גם לא חיכו להם.
  4) הם עבדו מתוך הנחות לא הכי מוצדקות, בלשון המעטה, לגבי כל אחד מהגורמים המעורבים. אבל בדקו אותן שוב ושוב, ובסיכום כללי – הצליחו. אתה מביא קטע קטן ויחיד – מצוטט לעייפה, כי שוב מדובר באקזמפלר נדיר – אבל מתעלם מההקשר הכללי שלו.
  .
  6) הדיבור ההפוך: קשה היום לזכור את זה, אז אני אזכיר. היישוב בארץ בז לפסיביות ולקורבניות. המסקנה של היישוב מהשואה היתה שלא צריך ללכת כצאן לטבח: אפילו את המאורע הכי קורבני בהיסטוריה, הם פירשו בתור שאלה לגבי מה אדם צריך לעשות. המסקנה שלהם לא היתה שגויה בשום צורה: אם היהודים באירופה היו מתנגדים ופועלים, לא היתה שואה בהיקפים האלו. מספיק היה שיברחו. נכון שלדחוף את זה בפניהם של הניצולים לא היה מנומס, אבל צריך גם לזכור שעדיין, זה אחד הלקחים החשובים שאפשר להפיק מהשואה. לקח שהיום עוסקים בהשכחה שלו.
  7) דיברתי על השואה, על צאן לטבח ועל אבק אדם כדי להזכיר מי היו היהודים הפולנים בשביל הישוב בארץ, וכדי להסביר שהיה להם קשה לנסח את הרעיון שהם בעצם הכי מסכנים, הכי אומללים, והכי דורשים סיוע. אני חושב – שים לב, זה לא משהו שאני ממציא לך בשביל הקונטרה – שכדי לדבר על זה שהם מרחמים על האנשים האלו, ורוצים לתת להם תנאים טובים במיוחד (אגב, אני מוכן לחתום שזה מה שגם אתה היית עושה במקומם), הרוזנברג הזה פתח את פיו והמציא משהו הזוי למדי, שהעליה מפולניה היא לא שארית פלטה מוצלת מאש, מה שהם היו בפועל, וסובלים מטראומות בהיקפים ממש לא מבוטלים, אלא שהם סוג של עידית מפונקת. הם כמובן לא היו עידית וגם מאד לא מפונקים. דודה של אמא שלי (ז"ל) עלתה בדיוק אז, אחרי שנתיים וחצי באושוויץ, ואני מניח שגם אתה יכול לנחש שהיא לא היתה מפונקת במיוחד.
  8) לכן מה שאתה רואה פה, לדעתי, הוא מצב שבו יש אנשים שמדברים בשם שוויון כללי ועדתי, יש אדם אחד שממציא תיאוריה הזויה בדבר העליה מפולין, ויש בועדה אנשים אחרים, שמכירים מצוין את הפולנים, ומצביעים בעד מה שהוא הציע, אבל אני מאד בספק אם מתוך קבלה של הנימוקים שהוא הביא.
  9) שים לב שבאופן כללי, יש משהו טפשי במיוחד בנימוקים שהוא מביא, וגם בעניין של המלון: ברור שלא היו מלונות לכולם. כמה מלונות היו אז בארץ.
  10) שים לב גם שיש משהו שבו אתה צודק: הנימוקים האוויליים האלו מבוססים על היכולת לדבר בצורה ביזארית לא רק על היהודים מפולין, אלא גם על היהודים מתוניס, תימן וטריפולי (על אמא של אשתי, אם נדייק). הנקודה שלי היא שדיבורים גסים כאלו הם לא רק דבר סביר במצב חירום מטורף כזה, אלא הם גם הכרחיים. כמו שרופאים בחדרי ניתוח יש להם הומור שחור, כמו שאנשים שעוסקים בהרבה דברים מדברים ביניהם בצורה בוטה ומקוצרת, אם אין להם זמן להיות פוליטיקלי קורקט.
  11) השאלה החשובה מבחינתי (אתה לא חייב לקבל את דירוג החשיבות הזה), היא לא מה קרה במהלך ניהול המשבר הזה, אלא מה קרה ומה קורה אחריו. בקטע הזה אני קדמאיסטי, או בעצם מואיזיסטי: יש היום בעיה, וההפלה שלה אחורה על מפאיניקים מיתולוגיים שניהלו בהצלחה משבר מטורף היא בעיקר סוג של התחמקות מאחריות.

  יותר ברור ?

 • העדר האשכנזי  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 5:28 pm

  שבזבל אתה מבין הרבה יותר ממני. נו טוב, זה לא מפתיע כשנזכרים בבדיחה (בעצם למה בדיחה? אמת לאמיתה) שמרוקו היא הארץ הכי נקיה בעולם.

 • סתם אדם  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 5:32 pm

  כתבתי "ובהנחה והתנאים הציבוריים שווים", מה שכרגע ממש אבל ממש לא קיים.

 • הני  ביום ינואר 28, 2010 בשעה 6:18 pm

  בחייך שלח לי את הטלפון של ההורים וגם של בת או בן הזוג שאוכל לשכנע אותם לעצור את הזוועה. לגבי הזבל, כמובן שאני מבין בזבל צריך להתעסק עם שכמותך רבות אפילו לריח התרגלתי….

 • העדר האשכנזי  ביום ינואר 29, 2010 בשעה 12:09 am

  עוד לא הפנמת שבביתו של השחור לא כדאי להגיד את המילה לעצור? למה שוב להזכיר לכולם שאתם מהווים יותר מ90% מאוכלוסיית בתי הסוהר? נורא חבל שזה הדבר היחיד שבו אתם מצליחים לעבור את האשכנזים.
  ולגבי הזבל-בטח שהתרגלת לריח. אחרי דורות של מגורים במערות זה כפי הנראה כבר מוטמע בגנים.

 • הני  ביום ינואר 29, 2010 בשעה 12:52 am

  אמא או אבא אנו ננחם נשוחח ואף נדאג שלא תימשך החרפה…אפשר גם בני זוג ואפילו קרובים ממדרגה שניה — אבל רק אלו ששמרו על קשר אלו שהתנערו נוותר להם די בבושה ליות עם מישהו כמוך מקושר אליהם "החיים בצל הכתם".

  אנחנו נעזור אל תדאג…נעצור את הזוהמה הזאת…אתה פשוט פרסומת מהלכת לאמצעי מניעה, רחמנות…לא עליך חלילה וחס הוריך המסכנים…

 • העדר האשכנזי  ביום ינואר 29, 2010 בשעה 9:44 am

  בתור אחד שמצהיר על עצמן כאינטלקטואל שם למעלה מימין (נו טוב, אם אין אני לי מי לי, אה?), ככה לחזור כמו תקליט מקולקל על טלפון טלפון טלפון? עוד לא הבנת שאינטלקטואלים הם ההפך מתוכי? בחיאת, תחדש קצת, אחרת הקוראים יבינו עם מי יש להם עסק.

  ואגב קרובים – רק הבוקר הוזכרו בעיתון: חגי זגורי, מורדי פרץ, בבר מיארה ועוד (יש עוד כאמור אבל אני נגעל אפילו מלשמוע שמות כאלה, לא כל שכן לכתוב אותם). כולם נעצרו בגין חברות בארגון פשע. נכון שהם קרובים אליך יותר מאשר אלי?

 • שאול  ביום ינואר 31, 2010 בשעה 2:28 pm

  http://wp.me/pMLO5-15

 • יואב קפשוק  ביום פברואר 2, 2010 בשעה 10:32 pm

  אני לא יכול שלא להגיב לדברים הגזעניים היוצאים מפי המתקרא "העדר האשכנזי".

  אני חושב שהיתרון של פחדנותו מלהזדהות מתבטא בחשיפת ה"אני מאמין" של חלק גדול מהחברה הישראלית שפועל בצורה גזענית ומפלה אך למד להסתיר זאת בנימוקים ותירוצים שונים.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: