הנה זה בא – נתניהו, ליברמן וזכויות ההצבעה של היורדים

מה שמבטיחים צריך לקיים! וכעת מחויבת ממשלת נתניהו לקיים את החוזה הקואליציוני שחתמה עליו – ובמקום הראשון רפורמות הצבעה. זה קצת מדהים והרבה תמוה שנציגינו מתחייבים לדלל את כוח האזרחים, אלו שבחרו בהם, מתוך רצון להגיע ולשמר את השלטון. אך ניחא, לעניין זה, הבה ונבחן את הרעיון התורן – אולי בסופו של יום עלינו להודות שזה לא חוק הנאמנות שעלה על שולחן הממשלה, מי יודע?

על מה כל הדרמה?  ובכן, ההצעה העדכנית היא לשנות את חוק הזכות להצבעה ולהרחיב אותו לכל הישראלים בעולם, כולל אלו שבחו"ל. אך, חס וחלילה, לא מדובר בכל ישראלי באשר הוא, אלו, בהשפעת חוק הנאמנות, לפי ההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו הנהנים מזכות זו יהיו ישראלים ששרתו בצבא, אך היות וברור כי חוק מסוג זה לא יעבור, שונה נוסח החוק וכעת עומד על הדבר הבא "בוחר הרשום בפנקס הבוחרים שהוא בעל דרכון ישראלי בתוקף במשך עשר שנים" זכאי להצביע בבחירות הכלליות.

אז  בואו ונבחן את בעיתיות הנושא, שהרי ישנן מדינות רבות שמאפשרות לאזרחים שנמצאים מחוץ למדינה ביום הבחירות הכלליות להצביע – ארה"ב, אנגליה וגם ניו-זילנד הן דוגמאות מוכרות. דא עקא, המצב במדינות אלו הוא שונה, נתחיל עם הדוגמא האהובה על כולם בישראל ארצות הברית – שהרי רבים חושבים שאנו המודל הקרוב ביותר לחקות מדינה זו – בארה"ב נכון לבחירות 2008 נרשמו כ-132,000,000 מצביעים בבחירות לנשיאות בשנת 2008 (כמעט פי שניים יותר מאשר בחירות לקונגרס — בעיקר בשל השיטה) , אלו היוו כ-62% מסך המצביעים האפשריים,. נניח כי בכול יום נתון נמצאים כ-10,000,000 אמריקאים מחוץ לארה"ב (מספר גבוה הרבה יותר מהאמיתי) בחישוב כללי זה יוצא פחות מ-10% מסך כלל הבוחרים שהצביעו. בהנחה כי לא כולם רשומים ולא כולם זכאים להצביע (גיל וכו') אם יש מביניהם 2 מיליון שמגיעים לקלפיות בכול העולם, בחישוב כללי הם יהוו פחות משני אחוז מכלל המצביעים – וגם אם רובם יצביעו באופן מוטה לחלוטין, לכל הדעות השפעתם בכל מערכת בחירות תהא מזערית. בריטניה, "אחותנו התאומה" השנייה מציגה טיעון זהה לגבי המצביעים מחוץ לארץ.

לגבי ניו-זילנד.  במדינה זו, שבה מספר הכבשים גדול ממספר האנשים והאיום החמור ביותר הוא החור באוזון, לפוליטיקה יש חשיבות משנית לחלוטין. על כן, ללא שום קשר לחישובי גודל או מספר המצביעים מחוץ לארץ שישתתפו בבחירות, הפוליטיקה אינה עוסקת בהכרעות הרות גורל ועל כן הנושא אינו מרכזי.

נחזור למחוזותינו.  בישראל חל בשנים האחרונות שינוי דמוגרפי ברור.  העלייה מבריה"מ לשעבר וכמו כן "האיום הדמוגרפי", בשל השינוי באחוז הלא יהודים בארצנו, הביאו אנשים לחשוב על פתרונות ל"בעיה". חלקם דנו במתן זכות בחירה לישראלים מוץ לארץ. הבעיה היא שמדינת ישראל אינה סופרת עוזבים, או בכינוי הגנאי היותר ידוע "יורדים". היות ואת ישראל לעולם לא ניתן לעזוב, ראו מקרה מערכון הגשש – "אנחנו אוטוטו חוזרים לארץ רק הילד גומר אוניברסיטה, אנחנו כבר על המזוודות בן כמה הילד? חצי שנה, אבל אוטוטו" זהו הלך הרוח שמנחה חלק מהאנשים העומדים מאחורי הצעה זו. אולם אלו נרדמו מתי שהוא באמצע שנות השמונים.

מלבד לעובדה, שזה עומד בניגוד לכל האתוס הציוני וההגשמה (אך על אלו אינני עומד לסנגר), ישנו שינוי מהותי בתפוצה היהודית בחו"ל. נתחיל בזו שעזבה את בריה"מ והגיעה לישראל, אולם אחרי תקופה של "אי-הסתגלות" עזבה למחוזות אחרים, בעיקר לארה"ב – כל אלו יהיו זכאי הצבעה. מחזות סוריאליסטיים או אבסורדיים, תלוי בהשקפה, כמו שלטי הבחירות לנשיאות גרוזיה שנראו לאורך איילון לפני כשנה, יהיו מחזה שכיח "בברייטון ביץ'" בברוקלין ואני בטוח שעל התמונה תתנוסס דמותו של ליברמן עם כיתוב ברוסית – לא כל כך בטוח שנאמנות תוזכר שם אולי עצמה ולאומנות אך לא נאמנות…

ככלל הדעה הרווחת היא שמדובר בכמיליון ישראלים שחיים מחוץ לגבולות המדינה, מתוכם ישנם בין 500 ל-600 אלף בעלי זכות בחירה. בסך הכול בישראל ישנם כ- 3,500,000 מיליון בעלי זכות בחירה, והחשבון הוא די ברור, כעשרים אחוז יצטרפו למניין הקולות. זהו דילול ברור של הקולות בישראל. הטיעון, שבא מהליכוד, בדבר בדיקת העניין והטענה כי קולות אלו לא יהיו מוטים הוא ריק מתוכן ללא שום בדיקה מקדמית – היות ורוב אלו שבהם מדובר הם יהודים ולא ערבים, באופן מיידי זהו דילול חמור של קולות הערבים לכנסת.

הנקודה האחרונה שברצוני להעלות היא נושא הזכות להכריע, אמנם ישנה השאלה מה יעשו אלו שלא מתגוררים בחו"ל ונמצאים מחוץ לישראל בזמן בחירות, אני מעריך כי מספר זה בטל בשישים, וכי הוא מתפלג שווה בשווה בין מצביעי המפלגות השונות. אלו יכולים לעשות החלטה מודעת שלא לטוס בזמן הבחירות ואלו שלא יכולים לדחות, נו זבש"ם. אך השאלה האם אנו נעמוד בפני הסכם שלום או מלחמה לא יכולה להיות מוכרעת מן החוץ, לא על ידי אלו שלא קשרו את גורלם עם מקום זה. עם כל הכבוד לאלו שעדיין ששומרים על קשר ובאים לבקר פעם בשנה אנחנו אלו שנצטרך לשאת בנטל, אז לא בבית ספרי.

ולסיום יש לי רעיון שבא מארה"ב בימיה הראשונים no taxation without representation”" לכל אלו שחושבים שזהו רעיון מעולה ממגוריהם בניכר, אתם יודעים מה אין שום בעיה רוצים להצביע, שלמו מיסים גם כאן, חלקו עימנו את חובותינו, שלחו את ילדיכם להתגייס בגיל 18 לשלוש שנים במקום קולג', אז נראה מי ירוץ להצביע!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נועם  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 8:23 pm

  כדורבנות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 8:30 pm

  טוען שהמגבלה המוצעת להחיל החוק רק על מי ששירת בצבא היא לא מתקבלת על הדעת ובסוף אתה מציע אותו הדבר. תחליט. לגבי דילול קולות הערבים, זו מדינה יהודית בהגדרתה שבאופן מוצהר מעונינת ברוב יהודי גדול ככל האפשר. אז מה הבעיה? אם יש לך בעיה עם ההגדרה הזו זה כבר עניין אחר לא רלוונטי לחוק. האמת היא שאני גם מתקשה להבין את העניין של החלק היחסי מהבוחרים שיושב בחול. אלה אזרחים נכון? אז מה זה משנה אם הם יושבים פה או שם? אתה חרד לזכויות אזרח? הזכות להצביע היא זכות מוקנית מתוקף היותך אזרח לא? ישראלי תושב חול שאינו משלם מיסים בסיסיים מאבד את זכויות ההטבות שוות הכסף שלו כגון ביטוח בריאות וביטוח לאומי. מה פתאום לקחת ממנו את הזכויות האזרחיות הבסיסיות שלו?היום לא מאפשרים הצבעה למי שיושב בחול, מחר לא יאפשרו הצבעה למי שיושב בגליל. אני חותם על כך שלו היו הסקרים מראים שרוב תושבי חול מצביעים לשמאל היית משתמש בטיעון הזה.

 • מייקל  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 9:01 pm

  בראוו, הני! פעם ראשונה שאני קורא פוסט שלך ומסכים לגמרי עם התוכן. מעניין שהימין שמקדם את חוק היורדים לא נותן את דעתו על תוצאה אפשרית בלתי-רצויה: במסגרת החוק גם הערבים בעלי ת.ז. ישראלית שעזבו את הארץ – ויש אלפים ואולי עשרות אלפים כאלה – יצטרפו להצבעה ויטו את התוצאה לכיוון של חד"ש ובל"ד.

 • מיכה  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 9:24 pm

  והוא לא ציוני ולא פטריוטי, אבל מה שמעניין זה איך נעמד לפוסט-ציונים של המרכז הבינתחומי השפיץ של הקומקום ופתאום הם נזכרים בקריטריונים כמו שירות צבאי ותשלום מס אחרי שהם במשך שנים מנסים להטיף נגד כל מה שקשור לגיוס לצבא ולשירות המדינה.

  אם היה מדובר במתן זכות ההצבעה לערבים ימ"ש, זובי וחבריו לא היו מהססים.

 • עוז  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 9:29 pm

  מה פתאום יצאה חמתכם על החוק הזה.

  קודם כל לא כל הישראלים שחיים בחו"ל הם מצביעי כהנא. אחרי הכל, אם כולם היו מסכימים עם המדיניות המטורפת של ביביהו בנושאים מסוימים אולי הם היו נשארים בארץ ?

  יש המון אנשים שמאסו בפוליטיקה בארץ, שהייתי שם אותם בצד השמאלי של המפה, ולכן עזבו למקומות אחרים.

  דבר נוסף, הטיעון שלך בדבר אנשי עסקים, או ישראלים שלומדים בחו"ל הוא ילדותי. זב"שם. אפשר להחיל אותו גם על שאר הדברים שאתה כותב כאן.

  לא רק ארצות הברית וניו זילנד מאפשרות להצביע מחו"ל. כמעט כל מדינות אירופה מאפשרות. אני לומד בתוכנית בין לאומית בגרמניה, וכל הסטודנטים שלומדים איתי לא מאבדים את זכות ההצבעה שלהם.

  ולגבי מיסוי, פה אתה דווקא כן מעתיק מארצות הברית שנוח לך ? למיטב ידיעתי, היא היוצא דופן בנושא. בנוסף, חוק הביטוח הלאומי, מכריח ישראלים שחיים בחו"ל לשלם מסים בארץ, שהרי תשלום של 100 ש"ח בחודש, הוא מס לכל דבר

  לדעתי, השמאל בישראל, בחרדתו מהחוק הזו מוכיח את צביעותו הרבה. אם אתה עוקב אחרי הדעות שלי בבלוגים השונים, ובתגובות שונות באתר זה ובאחרים, תבין שאני ממוקם על הציר מרץ חד"ש, ואיני ימני שמתחסד. אני באמת מאוכזב מהתגובה של הרבה אנשים בנושא.
  בחמש השנים האחרונות יצא לי להיות בחו"ל בתקופת בחירות כל פעם, לא תמיד מבחירה, וכתוצאה מכך, הפסדתי את זכות הבחירה שלי. תאמין לי שזה מאוד מרגיז.

 • גיל  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 9:38 pm

  עם הדברים שלך. כתבתי על זה בזמנו פוסט:

  http://www.notes.co.il/greengross/52422.asp

  בעיקרון, בשיטה הנוכחית יש עיוותים כי כל ישראלי שגר בחו"ל יכול להצביע אם הוא טס לארץ. בפועל, מכיוון שמדובר בהוצאה כספית ניכרת רק עשירים או כאלו ששייכים לקבוצות מאוד ספציפיות שבאים לכאן ברכבות אוויריות באים. עם החרדים מטיסים אלפי מצביעים אז יש לך הטייה גדולה הרבה יותר ממה שתהיה אם תאפשר לכל הישראלים להצביע.

  אני לא חושב שהחוק צריך להיות גורף אבל בהחלט צריך לאפשר לישראלים עם זיקה לארץ להצביע. אלו יכולים להיות ישראלים שחיו בארץ תקופה מסוימת, מחזיקים בדרכון תקף וששניח לא עברו 5 או 10 שנים מאז שגרו פה. כל ההערכות על מיליון מצביעים מופרכות ומופרזות, בפועל סביר שיהיו כמה עשרות אלפי מצביעים שלא ישנו את התמונה בצורה מהותית.

  בנוגע להשפעה על בחירות במקום שהם לא חיים בו, אז חלקם כן חיים בו והם פשוט זמנית לא חיים בארץ (למשל מטיילים או סטודנטים), ולאחרים יש קרובים ומשפחה בארץ ולכן לא סביר שהם ירצו דווקא ברעתם.

  גם הטיעון על המיסים לא מדויק. הרבה ישראלים משלמים ביטוח לאומי למרות שהם לרוב לא נהנים ממנו אז כשהמדינה רוצה לקחת אין לה בעייה. אני דווקא חושב שמתן זכות הצבעה זו דרך מצוינת לעודד את הקשר בין ישראלים שעזבו את הארץ מסיבות שונות ובין המדינה.

  הטיעון על השירות בצבא בעייתי, האם באותה מידה תשלול זכות הצבעה מישראלים שחיים בארץ ולא שרתו בצבא?

 • רני  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 10:22 pm

  לא הוזכר חוק השבות. לא מוכר לי עוד חוק שבות כה גורף. אדם יורד ממטוס ותוך ימים אם לא שעות הוא אזרח . ברגע זה הוא יוצא מהמדינה שאת שפתה תרבותה וחוקיה אינו מכיר. ומצביע בחו"ל, עד מתי? כבר דברו על שירות צבאי ותשלום מיסים
  הצירוף של חוק שבות והצבעה בחו"ל ייצור מצב שלדעתי נדיר מאוד בעולם.

  לא הוזכר שלא ניתן לאבד אזרחות ישראלית ללא מאבק ביוקראטי לא פשוט. למשל אם לא נעשה דבר בנידון אזי בני בניו של ראם עמנואל בזכות אביו הנם אזרחים ישראליים. זה כרוך כמובן בהוצאת דרכון ישראלי. מה בדיוק החוק ביחס לדרכון האם צריך לגור בארץ בכדי לחדש דרכון? לא בטוח בכלל. כמה פעמים ניתן לחדש דרכון בחו"ל? החידוש בארץ נעשה בדואר ניתן לתת לשליח בניו-יורק כמה מאות דרכונים והוא תמורת דבר מה יסע לישראל ויחדשם. ניתן כך לבנות מאגר של כמה מאות אלפי מצביעים מרחוק בארה"ב, זה שווה הרבה כסף, פשוט כסף מזמן.

  למרות הנכתב קודם אין קשר בין ביטוח לאומי ואזרחות. בישראל אזרחים זרים משלמים כראוי ביטוח לאומי. מי שלא משלם לא מקבל, כמו בכל ביטוח. לא ברור למה ישראלי שהיגר לחו"ל ואינו מתכוון לחזור משלם ביטוח לאומי. מי שמשלם מתכוון לשמור את זכותו כמו בכל ביטוח. בכל מקרה מעניין מי בחו"ל משלם באמת לפי משכורתו שם מה אם הוא מרוויח 100.000 $ לשנה ומה בדיוק קורה לחלק המעביד. האם ייתכן שכאן יש סיבסוד סמוי?

  לא בכל הארצות מתאפשרת אזרחות כפולה. לא בכל הארצות לאזרחות כפולה אותה משמעות חוקית , מיסים, גיוס, כפיפות חוק פלילי. לא בכל הארצות מתאפשרת הצבעה בחו"ל. לא בכל הארצות אובדת או נשמרת האזרחות ומועברת לבן זוג או בנים/בנות באותם תנאים. האמירה כולם עושים כך היא שקר בוטה וחצוף. בגלל חוק השבות ונושאים אחרים כמו שרות צבאי ותשלום מיסים המצב אם יחוקק חוק כזה בישראל יהיה ייחודי בעולם את זה צריך לברר היטב היטב

  בכל מקרה הצירוף של חוק זה וחוק השבות הנו הוזלת ערך האזרחות הישראלית עד כדי בדיחה. אנשים לא מעריכים דבר חסר ערך.

 • איל  ביום פברואר 14, 2010 בשעה 11:42 pm

  אני חושב שעד עבור זמן מסויים, מותר לאדם שעזב את הארץ להצביע.
  השאלה כעבור כמה זמן, ויש עוד דבר, שהוא ייחודי לנו, כמו שכבר נאמר – ההגירה הרוסית (שהיא המניע העיקרי של הצעת החוק הזאת) ובכלל העובדה שאנחנו אוכלוסיה קולטת הרבה הגירה, שעוד לא הוכחה שייכותה לארץ, וזאת אני חושב ליבה של הבעייה.
  הייתי מסכים לחוק המעניק זכויות הצבעה עד פרק זמן (הרבה פחות מ10 שנים, זה בטוח) ליורדים – לו היה נלווה אליו חוק קודם של קליטת אזרחים – בדומה למה שנהוג בארה"ב. המהגרים (טוב, "העולים") היו נדרשים להוכיח פרק זמן שבו למדו והפנימו כמה ערכים – ובראש וראשונה מהות הדמוקרטיה, שרוב המחנה התומך בהצעת החוק מעולם לא הפנים (ולא רק הרוסים), וגם יוכיח אזרחות טובה (שפירושה לאו דווקא שירות צבאי או 'לאומי' או איזשהו 'שירות') לאחר פרק זמן זה – לפחות חמש שנים עד לקבלת ה"גרין כארד" הישראלי – יהיה כל אחד, בין אם יליד הארץ ובין אם מהגר לשעבר – זכאי להצבעה אם הוא נמצא בחו"ל עד 5 שנים. 5 מול 5, סימטריה נאותה.
  מכיוון שאנחנו יודעים שהכבשה המשובטת הראשונה תדע לצטט שירה יפאנית לפני שזה יקרה – אני מכל וכל שולל את הצעת החוק הזאת שנועדה לחזק את מחנהו של ליברמן ולמלא את הארץ בחבריו המפוקפקים, אך גם הליכוד מניח וסיבותיו עמו, שהיא טובה לו.
  אגב, לא ראיתי איפה הני מדבר כאן על שירות צבאי כתנאי. אני בעמדה שכל מי שיש לו סיכוי ליהרג כאן בפיגוע או באחת מהמלחמות שממשלת ישראל מחליטה עליהן (והיורדים מעודדים אותן וכשהן פורצות לך תחפש אותם) הוא משתתף שווה-זכויות בגורלה של המדינה, הווה אומר – כל מי שחי כאן – משתתף, וכמו שאנחנו רואים, מספר ההרוגים האזרחיים במלחמותיה של ישראל הולך ועולה, וצפוי במלחמות הבאות, לעבור את מספר ההרוגים החיילים (זה כבר קרה באינתיפאדה השניה).

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 12:47 am

  1. נעם תודה – אני לא רגיל לכאלו מחמאות בבלוג, אני חושב שזה די חדש, בכול מקרה אני יכול להתרגל  שוב תודה.
  2. ללא שם, אתה שוב מאלו שלא יודעים לקרוא – או מה שאני מתייג כקורא סלקטיבי. הייתי מציע שתקרא שוב…לגבי המדינה היהודית-שוב קריאה סלקטיבית יכול להיות שזו בעיה אך כיום ניתן לפתור אותה, כי אתה משמיט את הנושא הדמוקרטי! פרט קטן אך לא שולי….נ.ב. קרא את הצהרת העצמאות וחוקי המדינה אולי תבין. לגבי היכן יושבים ומה זה משנה, כשיצביעו לקבוצה מסוימת והם יחליטו או על מלחמה או על שלום עם ויתורים טריטוריאליים תבין מה זה משנה…אני לא חרד לזכויות אזרח אלא לזכויות של אלו שנמצאים כאן…ולא זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין
  3. מייקל, שוב הייתי מסתפק אם היית מפסיק אחרי המשפט הראשון אך מה לעשות כנראה לא שמעת על "כל המוסיף גורע" – כנראה שלימין יש מספרים אחרים, ובכל זאת אין זה משנה את טיעוני, אני נגד!
  4. מיכה – אידיוט לא משנה ציוני או פטריוטי פשוט אידיוט.
  5. עוז, מה הקשר לליברלים? איזה ליברלים כלכלית? ראה טיעונים קודמים שלי…האמן לי שלאחר שהות של עשור בחו"ל ללא הצבעה אינני חושב על מקרה הפרטי שלי כי אני רואה תמונה רחבה יותר…הייתי מציע שתנסה זאת פעם זה עובד…יש עוד אנשים בעולם. וגם כאן לא, לא מעניין אותי על איזה ציר אתה ממוקם ולא מעניין אותי למי אתה מצביע חשוב לך תגיע לכאן או אל תעזוב לא חשוב לך ואתה בחו"ל לא תצביע לפחות לא כאשר על הקו יש נושאים כו אקוטיים לתושבים כאן. ועם מיקומך על ציר זה אתה עוד יותר מבלבל אותי עם הנושא הליברלי, מעניין מה אתה לומד בטוח אל מדעי החברה….
  6. גיל, נראה לי שאתה לא כל כך בסינק עם הנושא של השרות בצבא, לא טענתי שמצביעים צריכים לשרת – אלא שישלחו ת ילדיהם לשרת ומייד בטלתי זאת והתנתי זאת במיסים (וגם זה רק "להפחיד"…) קרא שוב את הפסקה האחרונה. ביטוח לאומי אינו מיסים על הכנסות זהו ביטוח וכולם משלמים גם תושבים שאינם אזרחים הייתי מציע שתקרא את החוק – אני רוצה מיסים על הכנסות…רוצים ייצוג תשלמו מיסים…לא רוצה לחזק זיקה, רוצה לחזק זיקה תעשה זאת בארץ לא דרך הצבעה של המונים שלא יחזרו לכאן לעולמים. נ.ב. הזיקה החזקה ביותר היא של הדתיים שאומרים כל השמן לשנה הבאה בירושלים אז אולי ניתן רק להם להצביע???
  7. הי רני, טוב גישה קצת אחרת "זילות האזרחות" לא רואה עין בעין – אבל כל אחד עם מה שמתאים לו. אבל מסכים עם הטיעונים בנושא דילול ההצבעה ומניפולציה של חוק השבות והזכות להצביע. לא יודע זה לא נראה לאחרים טיפשי? לי זה נראה ממש אידיוטי…
  8. איל, כמה זמן? מי קובע? ואם הוא בא לבקר מתחילים לחשב מחדש? למה רק הרוסים בעיה? מה עם שמאלנים עשירים שעזבו? למה רק רוסים? למה רק ליברמן? אתה לא חושב שיש כל מיני פוליטיקאים בלי לנקוט בשמות שמזילים ריר כשהם שומעים את ההצעה הזו? זה קצת בעייתי…מהסיומת שלך אני קונה כל מילה! ובדיוק על זה אני מדבר..
  לילה טוב
  הני

 • גיל  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 1:23 am

  אני דווקא כן חושב שביטוח לאומי הוא סוג מסוים של מס, אבל בכל מקרה, ונניח שאזרחים ישלמו מיסים אז לדעתך כן מותר יהיה לתת להם להצביע?

  לא ענית לי לגבי העיוות הקיים כבר היום שבו שולחים רכבות אוויריות כל יום בחירות ומשפיעים על התוצאות בצורה הרבה יותר בוטה מאשר אם היו מאפשרים ליותר אנשים להצביע. אני בהחלט חושב שכמו שנרמז כאן על ידי אחד המגיבים, שהבעייתיות מתחילה בחוק השבות שאותו הייתי מבטל או לפחות משנה קיצונית. אנחנו המדינה היחידה בעולם שמכריזה על מיליונים שלא חיים בה כאזרחים או אזרחים פוטנציאליים בלי שום בקרה רצינית ורק בגלל שייכותם לקבוצה אתנית מסוימת. אם תהיה מדיניות הגירה יותר שקולה אז הבעייה תהיה הרבה יותר קטנה.

  בכל מקרה, אני עדיין עומד על דעתי שישראלים שיש להם זיקה חזקה לארץ, כאלו שרק מעתה עזבו או שברור שיחזרו כמו מטיילים יוכלו להצביע.

 • סתם אדם  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 1:33 am

  אני בעד שרעיון המיסוי = הצבעה יחול גם כאן. נראה איך החרדים והערבים יגיבו…

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 2:30 am

  אם ביטוח לאומי היה מס היו קוראים לו מס לאומי ולא ביטוח לאומי…כל תושב בישראל אזרח או לא חייב בביטוח לאומי.

  זה כמו להגיד שביטוח רכב הוא מס…לא מספיק להגיד אני חושב צריך להסביר למה…

  העיוות של משלוח הרכבות האוויריות גדול ככול שיהיה בטל בשישים לעומת הצבעה של כל אזרחי ישראל בחו"ל, ואת זה אוכל להוכיח מספרית.

  לגבי חוק השבות — זה עניין לפוסט אחר שאשמח לכתוב אך לא מענינו של פוסט זה.

  אני שמח שאתה עדיין עומד על דעתך, לא הבנתי מדוע, לא הבנתי איך תגדיר זיקה חזקה? ומי קובע למי יש אות הולמי אין אותה? ולפי כך למרות עמידתך האיתנה אינני מצליח לרדת לסוף דעתך…מצטער

  סתם, האמן לי שלא רק הה…כולם יצאו מכליהם…וזוהי בדיוק הנקודה שלי.

  עכשיו באמת לילה טוב
  הני

 • גיל  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 2:57 am

  האזרחות. אי אפשר מצד אחד להעניק אזרחות לאנשים אבל לשלול מהם זכויות מסוימות ולא אחרות, ומצד שני עדיין לחייב אותם בחובות מסוימים. אם המדינה לא מעוניינת שהרבה אנשים יצביעו, אז שלא תעניק אזרחות לכל יהודי רק בגלל שהוא יהודי. אם המדינה רוצה לעודד הגירה או חזרה של ישראלים, הצבעה בבחירות היא דרך מצוינת לעשות את זה.

  בחירות בקלפי הן שריד ישן לעולם אחר. בעולם הגלובלי היום אנשים לא מקובעים למקום אחד, ובטח לא יגיעו רק בשביל להצביע. שוב, אני לא חושב שצריך לתת זכות הצבעה לרוב האזרחים שחיים בחו"ל, אבל לאלו שחיו רוב חייהם בארץ וכרגע לומדים או נמצאים באופן זמני בחו"ל, או מטיילים בהחלט כן. זיקה אפשר לקבוע על פי מספר הימים שאדם מסוים שהה בארץ בתקופה של נניח 5 שנים אחרונות. על פתרון היה שרירותי אבל עדיין עדיף על כלום. בסופו של דבר, לדעתי אחוז גבוה לא ינצל את זכותו להצביע ואלו שכן, לא ישפיעו בצורה מהותית על תוצאות הבחירות.

 • אבי  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 6:28 am

  תקופה של 5 שנים היא לא קצרה ואין סיבה לתת למי שבחר לחיות במדינה אחרת זמן כל כך ארוך להצביע ולבחור עבור תושבי המדינה. אפשר לקבוע שרק מי שיוצא לשליחות או ללימודים יוכל לבחור, אפשר גם שלא. מי שבוחר לקדם את הקריירה נאקדמית שלו בחו"ל ועוזר לדלדול המוחות ולפגיעה בחשיבות האקדמיה הישראלית לא צריך לקבל פרס על כך וכך גם מי שבוחר לעשות עסקים דווקא בחו"ל. לכל בחירה יש תוצאות, ואחת מהן זה שאם אתה מנסה את מזלך בחו"ל, אז מה לעשות אין לך זכות להחליט ולקבוע למי שנשאר כאן וצריך לחיות עם ההחלטות והבחירות שנעשו. אחרת אנשי עסקים ומשקיעים זרים בבורסה יוכלו לבחור להוריד את מס העסקים ולקצץ ברווחה רק כדי שיוכלו להשקיע בבורסה בחברות ישראליות ולהרוויח הרבה יותר, מה אכפת להם אם בעקבות כך יקצצו ברווחה ובבריאות בישראל, אין לזה השלכות עליהם, מה אכפת להם אם יפגעו בזכויות עובדים בישראל זה יהיה טוב יותר להשקעות שלהם והם לא יפגעו מזה.

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 9:42 am

  אכן יש שאלה של אזרחות והיא מרכזית — אך לדעתי יש כאן גם שאלה של קונטקסט. עמדתך לגבי ה"עולם החדש" מובנת אך לא מקובלת עלי.

  אבי — זהו פחות או יותר הכיוון אליו אני הולך…

  הני

 • סתם אדם  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 9:50 am

  לימודים בחו"ל הם לא דלדול מוחות.
  בלי לימודים בחו"ל, לא ניתן להשיג התקדמות משמעותית במקצועות רבים. מה לעשות לישראל היא לר הכי מתקדמת שיש בכל הנושאים ולכן אנשים מוסעים ללמוד במקומות כמו MIT ואחרים.
  השאלה היא אם יש להם לאן לחזור אחרי כן.
  בחזרה לנושא, אם מישהו נסע ללמוד (לא לעבוד) במכון אקדמי מתקדם בחו"ל, לא ניתן ואסור להסיק מכך שהוא עזב את הארץ. יש וחשוב להבין שהפיתויים מסביבו שלא לחזור גדולים מתמיד ולכן חשוב לא לנתק אותו סופית מהמדינה.

 • ד"ר די  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 10:54 am

  מלבד לעובדה, שזה עומד בניגוד לכל האתוס הציוני וההגשמה (אך על אלו אינני עומד לסנגר), ישנו שינוי מהותי בתפוצה היהודית בחו"ל. נתחיל בזו שעזבה את בריה"מ והגיעה לישראל, אולם אחרי תקופה של "אי-הסתגלות" עזבה למחוזות אחרים, בעיקר לארה"ב – כל אלו יהיו זכאי הצבעה. מחזות סוריאליסטיים או אבסורדיים, תלוי בהשקפה, כמו שלטי הבחירות לנשיאות גרוזיה שנראו לאורך איילון לפני כשנה, יהיו מחזה שכיח "בברייטון ביץ'" בברוקלין ואני בטוח שעל התמונה תתנוסס דמותו של ליברמן עם כיתוב ברוסית – לא כל כך בטוח שנאמנות תוזכר שם אולי עצמה ולאומנות אך לא נאמנות…

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 11:26 am

  תודה – אבל תן איזה ערך מוסף…

  סתם, לא מבין מה אתה אומר אתה סותר את עצמך — אז מה אתה רוצה כן לתת או לא? מי יקבע את רף הפיתויים הנכון?

  לא מבין…

  הני

 • איל  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 1:49 pm

  לא חשבתי על כל הדברים. ומסוכן לחשוב היום אפילו מחשבות סאטיריות, כי ברמת הטמטום העלית שבה המדינה נמצאת שום דבר לא דמיוני.
  נקודת המוצא והסיום היא שאני שולל את החוק מכל וכל.

 • סתם אדם  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 3:23 pm

  אני לא אומר למי לא לתת, אני פשוט מתנגד להנחה של אבי לפיה לימודים בחו"ל = בריחת מוחות.

  טענתי היא שלימודים בחו"ל נחוצים אך באים עימם לא מעט פיתויים לא לחזור. ביטול זכול ההצבעה של הלומדים בחו"ל תגרום למשהו דומה יותר לגירוש מוחות מאשר בריחת מוחות.

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 6:22 pm

  לא ציפיתי לכזו הסכמה גורפת אבל תודה. ואני חייב לציין שאני באמת והתמים מאמין שלא צריך, ואין סאטירה בישראל יש מציאות מפחידה וזה די והותר.

  סתם – אתה נאחז בקשים — אין שום קשר בין זכות הצבעה וחזרה מלימודים ראה את מצבי ומצבם של עוד רבים. השאלה היא הכנסה עבודה וביטחון כלכלי ובריאותי מה שאין כאן כמעט כלל.

  הני

 • מושון  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 8:03 pm

  אני חושב שאתה צודק במאה אחוז. כשחשוב לי מספיק להצביע אני בא לארץ. גרים פה כמות עצומה של יהודים פנאטים שביקרו בארץ, הוציאו ת"ז ומרגישים שזה נותן להם לגיתימציה לגזור עלינו שיהאד יהודי בשלט רחוק. כמו שאנחנו לא ניו זילנד וכל נושא האזרחות בארצנו פגום מאוד. אין מקום להקצין עוד יותר את הפגמים בדמוקרטיה שלנו ואין ספק שזה חלק ממה שליברמן ושות' מנסים לעשות פה.

 • הני  ביום פברואר 15, 2010 בשעה 8:13 pm

  בתור אזרח ישראלי וברוקלינאי לשעבר בדפורד אוניו בין אל לאם אני אומר לך שאני מסכים ולא רק בגלל הפאנטים אלא גם בגלל ההשלכות על הקולקטיב וגבולות הקולקטיב.

  ד"ש לברוקלין אהובתי ועוד מעט ביוקר קצר שלי פסח ככה…

  הני

 • מלעונה  ביום פברואר 24, 2010 בשעה 10:58 am

  קודם כל בארצות הברית אין אזרחות כפולה, והיא מותרת רק לישראלים.

  אבל גם צרפת מאפשרת לאזרחיה להצביע בכול העולם וגם מעודדת אותם ושם המספרים יותר גדולים.

  צריך לבדוק אבל נדמה לי שזה נכון גם לפורטוגל אם 50% אזרחים שחיים מחוץ למדינה עם אזרחות!!!

  במדינות היותר מתוקנות וגם פחות יש אפילו נציגות של אזרחים מחוץ למדינה שקשורה לפרלמנט. צרפת מקיימת גוף כזה עם נציגים מכול מדינות העולם והם מנהלים דיונים על זכויות של תושבי חוץ.

  גם מרוקו מנסה בימים אלה להקים גוף כזה.

  כך שפחות יותר ועד כמה שידוע לי אין דמוקרטיות שלא מאפשרות לתושבי חוץ להצביע, אבל למה לבלבל את האנשים עם העובדות.

  אבל נראה לי סתם ביזבוז זמן רבתי כל הדיון הזה, נראה לי שבין אם החוק יעבור ובין אם לא , זה לא ישנה דבר לגבי תוצאות הבחירות. בכול המקרים שידועים לי מי שלא חי כמה שנים במדינה מסוימת לא טורח להצביע או להגיע לקונסוליה, רק מיעוט קטן עושה את זה. וגם הוא מתחלק בין המפלגות בצורה דומה לתוצאות הבחירות ועוד לא ידוע על מקרה בו תושבי חוץ שינו את תוצאות הבחירות בשום מדינה.

 • הני  ביום פברואר 24, 2010 בשעה 3:53 pm

  אני חושב שאת טועה טעות חמורה היות והנושא עולה לועדת החקיקה וזה יותר קרוב ממה שאנשים חושבים. טעות שניה קשורה לעניין של יבואו לא יבואו — את אולי מוכנה לקחת את הצאנס אני ועוד רבים אחרים לא! בעיק רהיות והם מהווים כ-20% מסך המצביעים ותחשבי על זה….
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: