כמה עצות

חברות וחברים,

 

מצ"ב סיקור של כנס שנערך בנסיון להציל את השידור הציבורי.

לצד רבים וטובים אני הייתי אחד הדוברים בכנס.

מצ"ב קישור לסיקור הכנס על ידי צד שלישי.

 

את השידור הממלכתי צריך להפוך לשידור ציבורי! כל עוד רשות השידור הינה תחת ניהול הממשלה היא אינה שידור ציבורי – זהו שידור ממלכתי! וככזה, אין לה תקנה או תקומה! בשלב ראשון אני מציע לנתק את השידור הציבורי מהמדינה, ולהפכו לשידור ציבורי אמיתי. כמובן עולה השאלה כיצד?

 

ובכן להלן השלבים:

 

1. יש להקים ועדה ציבורית שתנהל את השידור הציבורי יחד עם הנהלת רשות השידור. ועדה זו תוקם דרך מכרזים עלומי שם לאנשים מתאימים לניהול השידור הציבורי. חבריה ייצגו את כלל מגזרי האוכלוסייה ללא יוצא מן הכלל (נשים-גברים:ערבים-יהודים: דתיים-חילוניים ועוד). כמובן, בין חברי הועדה יהיו אנשי מקצוע (תקשורת) אך לא רק, ביניהם יהיו אנשי אקדמיה, פעילים חברתיים ועוד. המגוון והרכב הועדה יהוו בסיס לפעילות שוויונית ומנותקת פוליטית

 

2. תקציב השידור הציבורי יגיע ישירות לידי הועדה הציבורית — ללא מעבר דרך משרד האוצר. היינו, ההכנסות מן הארנונה יגיעו ישירות לידי הועדה וכמובן יהיו מפוקחים על ידי כלל חברי הועד ויעמדו לפיקוח ציבורי מתמיד. כלל ההוצאות של הועד והרשות יהיו שקופים וינוהלו תחת עינו הפקוחה של הציבור וועדת הביקורת של הרשות.

 

3. ועדת ביקורת של הרשות — כמובן תוקם ועדת ביקורת של רשות השידור, תפקידה העיקרי של ועדה זו היא לפקח על ניהול ותהליכי קבלת ההחלטות ברשות, ולהטיח כי השידורים יהיו מאוזנים וייצגו את כלל הציבור הישראלי.

 

4. הנהלת רשות השידור תוקם מחדש! הנהלה זו תוקם מאנשי מקצוע ותעבוד בשיתוף מלא וגילוי מלא עם העובדים וועדי העובדים. כל תוכנית הבראה (הנחוצה ביותר להמשך קיומה התקין של הרשות) ורפורמה תתקבל אך ורק בהסכמת העובדים ותמיכתם. עובדי הרשות אינם אויביה, ויש לקחתם בחשבון עם עריכת שינוי כה מהותי במקום פרנסתם.

 

5. כלל חוזי ההעסקה יתקבלו לאחר הסכמת העובדים הרשות והועדה הציבורית, אלו יהיו נתונים לפיקוח של ועדת הביקורת והציבור. כל החוזים יהיו חשופים לציבור.

 

בטוחני כי ישנם עוד נושאים כאלו ואחרים שיעלו לסדר היום — אך אלו הם עיקרי הצעתי לרפורמה המוצעת וממקום זה יש להתחיל את הרפורמה.

 

הארות הערות לשם כך יש תגובות

הני

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 12:45 am

  חצילים ולאלה שלא אוהבים חצילים. ולא פחות חשוב, כדי לא להרגיז את מואיז, כשמציינים שם של עיר במרוקו תמיד לציין גם את המיקוד.

 • קורא מזדמן  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 5:22 am

  1. לצמצם את מספר סימני הקריאה. אף אחד לא אוהב שצועקים עליו וטיעוני חכמים בנחת נשמעים.

  2. ועדה ציבורית זה אחלה בחלה בעולם, רק מי בדיוק יבחר את הוועדה? את הקטע של המכרזים הבנתי אבל מישהו צריך לכתוב אותם ומישהו צריך לבחור מבין המועמדים. היות וגביית מסי חובה היא פעולה שרק לממשלה מותר לבצע יש להניח שהממשלה תחליט על הקמת ועדת מכרזים וככזו תפקודה יהיה תחת שליטת הממשלה ולכן גם אותו וועד ציבורי יהיה בעקיפין תחת שליטת הממשלה.

  3. כלפי מי יהיה הוועד הזה אחראי? הציבור? דרך מה ישליט הציבור את רצונו על הוועדה? בג"ץ? כלומר וועדות ביקורת זה נחמד אבל איפה השיניים? כי גם את הסמכות לשיניים נותנת הממשלה.

  4. כשהקימו את הערוץ השני הוקמה וועדה ציבורית שתפקח על תכני הערוץ ויוודאו שהזכיניות עומדות בתנאים. שאמשיך?

  5. אני מכיר רק שני שירותי שידור ציבוריים: NPR וה BBC (כמובן שיש עוד אבל את אלה אני שומע באופן אישי). לשניהם יש מנגנון מימון שונה, אבל בשניהם יש התערבות ממשלתית פוליטית. זה רק מראה שהתערבות ממשלתית (ממלכתית) לאו דווקא מייצרת שירות רע.

  בברכה,
  קורא מזדמן.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 8:39 am

  סתם הערה… :):
  בשורה השלישית, ראוי לכתוב: "ליד…" או " לצד רבים וטובים…" ולא כפי שכתבת…

 • סתם אדם  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 8:52 am

  דתיים וחילונים יחליטו יחדיו מה ישודר ומה לא.. זה יהפוך מהר מאד לעסקנות פוליטית. זה יהיה מוקצה, זה יהיה דתי מידי, הפשרות יהיו או רעות או שהשידור יהפוך מהמר מאד לפרווה.
  יותר חמור יהיה בנושאים טעונים כמו ביטחון ופוליטיקה, החל מטרמינולוגיה בסיסית בסגנון מחבלים/פעילים/לוחמי חופש וכו'.
  אם נוסיף לחלחת עסקנים מקורבים ל-X מול שאר האנשים, אז גם לא נקבל שום תוכנית תחקירים נושכת.

  לא ממש יודע מה עדיף, אבל קונצנזוס הוא לא תמיד דבר טוב, לא כשהפשרות חוסמות כל דבר בעל ערך.
  לעזאזל, גם אם הערוץ היה משדר סתם מוסיקה לא הייתם מצליחים להפסיק לריב אל איזה מוסיקה, כמה שעות לכל סוג, באיזה שעה ישודר מה, באיזה מינון יחסי וכו'.

 • הני  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 9:42 am

  לקורא המזדמן, יש מצב שאתה הופך לקורא קבוע? 🙂
  אחלה הערות ולהן תגובתי…
  1. בעת שכתבתי את הרעיון נדמה היה לי שהשעה לוחצת ועקב כל כל סימני הקריאה, לא תמיד זהו המצב….אבל אתה יודע סגנונות שונים של קריאה וכתיבה.
  2. את הועדה הציבורית תבחר קבוצה של אנשי מקצוע מהתחומים השונים, אנשי תקשורת אנשי ניהול ואשני חברה. אני חושב שלא תהיה בעיה לגבש קבוצה מסוג זה, זה נעשה בכול העולם.
  3. ועדת ביקורת, היא הקבוצה האחראית על הועדה, את שיניה נקבע החוק השידור הציבורי שינתק אותו מהממלכתיות ויהוך אותו לציבורי. מנגנונים כאלו ניתן לכונן ללא שום בעיה.
  4. הרשות השניה לטלויזיה ורדיו עומדת מול טיקונים של הון, וזה הופך את המשחק לאחר לחלוטין, שאמשיך?
  5. לא מדויק, NPR הוא ציבורי לחלוטין וממומן רק על ידי תרומות, ה-BBC כל עוד היה תחת חסות הממשלה עמד בפני שפיטת רגל, רק תיקונים מסוג אלו שהצעתי הפכו אותו למה שהוא היום. אם תבדוק תגלה שה-BBC עמד בפני התמוטטות כללית וכלכלית, דבר שנמנע רק בזכות רפורמה בסגנון שאני מציע…

  העערה לגבי השורה השלישית במקומה היא, אני מתקן…מנפלאות מערכת העריכה 🙂

  הני

 • יונתן  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 1:45 pm

  יותר מהדרך ה"ציבורית" שהוצגה.
  לפחות את הממשלה והכנסת ה=ציבור בוחר ולא מכרזים עלומים ש"ייצגו",ממתי מישהו יכול לייצג ציבור שלא בחר בו?

 • אזרח.  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 2:35 pm

  מהשליטה והבחישה של השידור הציבורי.

  שישים שניות על השידור הציבורי

  http://www.tv.social.org.il/civic/stv-public-broadcasting-yaron-dekel.htm

 • קורא מזדמן  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 3:04 pm

  לא באתי לפסול חו"ח את הצעותיך ואת הקריאה לרפורמה נדרשת. אם אנשים לא יציעו – לא יקרה כלום. אני מתייחס לפוסט הזה כ Brainstorming.

  אבל השטן נמצא בפרטים…..

  NPR ו PBS ממומנים חלקם מתרומות ומקבלים תקצוב ישיר של הממשלה הפדרלית (כ 20% מהתקציב)
  חברי הוועד של השידור הציבורי ממונים ישירות ע"י הנשיא בהסכמת הסנאט.

  לגבי הרשות השניה והטייקונים – קודם כל, יש לזכור את ההצהרות היפות לפני ההקמה ולראות את התוצאות עכשיו. גם שם דיברו על "שירות לציבור" וביקורת.

  לטייקונים יש נטיה מעצבנת להצליח כל פעם שהם רוצים להתערב במשהו ולכפות את דעתם, אם בגלוי ואם במסתרים. השידור הציבורי לא יותר עמיד ללחצים חיצוניים ולו בשל העובדה שהוא מנוהל ע"י אנשים.

  בברכה,

 • הני  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 3:31 pm

  יונתן, אני מציע לך לבדוק עובדות לפני שאתה מקבע כאלו תובנות, לדעתי אתה טועה באופן מר…

  אזרח תודה על התימוכין.

  למזדמן, אני לא הייתי ציני אני מאוד נהנתי מתגובתך המאוד מאתגרת, ניסיתי לענות, ואני אכן מסכים כי "אלוהים נמצא בפרטים…" כל אחד והפרספציה שלו.

  ל NPR ו-PBS יש האפשרות לעשות תלתרומים וכך הם מגייסים כסף, לנו יש מנגנון מרכזי האגרה ודרכו ניתן להמשיך לממן את פעילות הערוץ, למה לשנות? זה נראה לי טוב….
  הני

 • רני  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 7:48 pm

  הנסיון לבטל ולהרוס בתירוץ שיוקם דבר טוב יותר או שהקיים לא ניתן לתיקון נכשל במדינת ישראל לחלוטין.

  ראה לדוגמה קרנות הגימלות, החינוך המקצועי, ההסתדרות, הלאמה מוחלטת של כל הקרקע לעומת הפרטה, הפרטת הצי המסחרי עובדי קבלן במוסדות ציבור, וזה רק חלק.

  החים הנם מאבק מתמיד. לא ניתן לציבור להחזיק בדבר משמעותי ששוה כוח או כסף או מין או מה שלא תרצו ללא מאבק מתמיד במי שרוצה לנכס זאת לעצמו.

  קודם כל יש להלחם בכל הכוח על קיום שירות השידור הציבורי יש שם המון כסף וכוח נתחיל רק בארכיון ובתדרים. ראה היום ב"הארץ" איך שרוזנבלום הגאון משמיץ את השידור הציבורי כדימוניזציה מוזמנת עם תפיחת כתף משוקן מאחורנית. יש כבר מי שיודע ומכיר את מי שיחד עמו ינכס לעצמו בלא מחיר נכס לאומי זה.

  קדימה הני ובהצלחה. שיחיה השידור הציבורי כי אחרי שיהרגו אותו בעלי העניין לא תהיה דרך חזרה.אחר כך נעשה מלחמה על התכנים ויש עוד הרבה דברים להילחם עליהם. כמו המדינה למשל, או זכויות המזרחיים, או הנשים, או הסביבה אין מה לעשות, אלו החיים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 8:11 pm

  במשך 60 שנות המדינה נשפכו מיליארדים על רשתות השידור הציבורי ומערכי התרבות "מטעם" ובמשך כל תקופה זו שלטו על מערכים אלו קבוצות קטנות המייצגות את המיעוט האשכנזי שעשו ברכוש הציבור כבתוך שלהם ומנעו מהרוב את הזכות לקבלת תמורה מלאה לכספם שניגזל מהם בעת גביית המיסים.
  גם במישור הפוליטי נהג המיעוט האשכנזי השתלטם במערכי השידור הציבורי כבתוך שלו והלעיט את רוב הציבור בתעמולות שכל תפקידן היה בשימור המצב הקיים ומניעת כל תנודה בדעת הקהל שתחליש את שליטת החונטה האשכנזית בכל רשויות המדינה.
  רשות שידור ציבורית חייבת קודם כל להיות פלורליסטית ומייצגת את כל הזרמים התרבותיים והדעות הפוליטיות שהן המכשיר הדמוקרטי של כל קהילה להגנה על האינטרסים שלה מול המיעוט בעל השליטה המונופוליסטית.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • אזרח.  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 9:57 pm

  שיכלול גם את הטיעונים שהעלית.

 • זרובבל  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 11:24 pm

  יש שמועות על לפחות שני מחקרים עליו שעשויים גם להסתיים בסרט ובודאי בספר אם לא שנים?
  שמועה לא מבוססת מספרת על גילויים אישיים, התבגרות מינית ובעיותיה, עניני הבטחות כלכליות ממומשות ומופרות, צילומים שלא ברור מהיכן הגיעו. סיפורים כמעט סנסציוניים מפי חברי עבר. יהיה מעניין. אם באמת יש דבר כזה. מעניין אם התקשרו אתו בגולתו.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 13, 2010 בשעה 12:55 pm

  בימים אלו מתבררת בפני השופט אזולאי תביעה ייצוגית 103/09 על סך 473 מיליון ש'ח שהגישה העמותה "לשלום וצדק ליהודי המזרח".
  התביעה היא בנושא מערכת המשפט המסלילה לאיושה אשכנזים ובכך גורמת לפגיעה היסטורית בכושר ההתדיינות של כל הלא אשכנזים ובכך ניגרם להם נזק מתמשך כלכלי וחברתי שניתן לכמת אותו בסכום כסף רציני שייאלץ את המערכות לחדול מהפרקטיקה הגזענית שלפיה המשרות המשפטיות היא נחלת אבות של משפטנים אשכנזים עם "פרענק מחמד" לסתימת פיות כמו הסמרטוט אדמונד לוי בבית המשפט העליון.
  אנו מתכננים הגשת תביעה ייצוגית שניה בסך 2 מיליארד ש'ח נגד מדינת ישראל שהפקירה את רשויות השידור ומערכי התרבות בידי קבוצת מיעוט אשכנזית גזענית שהשתמשה בכספי ציבור משלמי המיסים באופן הסללתי על בסיס גזעני לפי מערכי האינטרסים האשכנזיים ומנעו בכך את התמורה המגיעה לכלל משלמי המיסים.
  מה שעשה המיעוט האשכנזים ב 60 שנות המדינה זה סידרה של מעשי שוד וגזל שנועדו לשימור והנצחת פערים תוך העמקתם ועלינו כעת לפרום את הנעשה ולדרוש את הפיצוי המתאים בכל תחום ותחום כמו למשל התביעה השלישית שתהיה בתחום החינות ותתבסס על מחקר סטטיסטי שיוכיח שאותה חונטה אשכנזית ששלטה על תקציבי החינוך הקציב סכומים גדולים יותר לחינוך במגזרים האשכנזיים תוך הזנחת הפריפריות השחורות וכל זנ יתורגם לדעתי לנזק מתמשך שיגיע לסכום של כ 5 מיליארד ש'ח בתוספת ריביות והצמדות ופיצויים על הנזקים המתמשכים המובנים במערכת החברתית מדינית.
  בקיצור המטרה היא להשתמש בחוקים הקיימים ובמערכות טרם קריסתן כדי להוציא מהאשכנזים כל פרוטה שגזלו מהעמים אותם הם מדכאים העם הפלסטיני ועם ישראל הספרדומזרחי.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • סתם אדם  ביום מרץ 13, 2010 בשעה 2:23 pm

  תביעה מכל המזרחים לשלם את עליויות אחזקת כל האסירים המזרחיים והערבים בבתי הסוהר של מדינת ישראל מיום הקמתה ועד היום. כמו כן פיצויים מבני משפחותיהם על הנזק שנגרם לחברה הישראלית בכללה עקב החינוך הלקוי שהם קיבלו בבית מההורים הערסים שלהם.

  אני יודע, אני יודע, בגלל שאני חצי מזרחי אני פה יורה לעצמי ברגל, אבל אם מוני כזאת מסננת ועדיין מדבר נון סטופ, אז גם לי מותר…

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 13, 2010 בשעה 4:31 pm

  2000 שנים לא היו הורים ערסים בקהילות היהודיות בארצות ערב ורק לפתע משנפלו לחיק המזימה הציונית הפכו בני עם ישראל הספרדומזרחי למשפחות פשע ולהורים ערסים ,
  אולי זה עוד נושא לתביעה יצוגית על הרס המשפחה הספרדומזרחית והפיכתה למשפחת פשע אחת גדולה.סתם גזען אתה ההוכחה הטובה ביותר לאימרה "קשים מישלינגים לישראל כספחת" וכי נישואי תערובת במצב הקיים הם טעות היסטרית לכל מזרחי/חית שסבור שכך יקדם את מעמדו החברתי.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם כי שני עמים טויבים אנו לנצח.

 • סתם אדם  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 2:42 am

  בהצלחה לך באיתור ה"אסלים" משני הצדדים. איחרת בדור או שניים.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 12:34 pm

  הוא מישני ומיזערי לחלוקה האמיתית לשני עמים עם ישראל היהודי הספרדומזרחי ועם האספסוף הכוזרואשכנזי שאינו יהודי.
  הציונות לא תצליח להרוס בשני דורות את מה שהחזיק מעמד 2000 שנים.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 12:44 pm

  שמציע עצמו לביצוע הרפורמה .
  מתי תלמד הני להאבק מאבק עינייני בלי הקריצה לאינטרס האישי שלך לעליה בדרגה .
  הרפורמה שלך היא כמו הצעה לסיודו של בנין שהוצא נגדו צו הריסה משום שאינו כשר למגורי אדם.
  במצב הקריטי הקיים בו הסכנות הקיומיות הן הנושא הצעות לרפורמות קוסמטיות הן בבחינת שתוף פעולה עם האויב , לפעמים צריך להרוס בנין כדי לבנות מחדש עם יסודות בריאים ולא על כירעי תרנגולת.
  אוי לנו אם הצעתך הרפורמיסטית תימצא אוזן קשבת כי זו תהיה בכיה לדורות עם הני כקומיסר בשרות ההגמוניה הכוזרואשכנזית השלטת.

  כי שני עמים אויבים אנו ספרדומזרחים וכוזרואשכנזים .

 • הני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 11:24 pm

  אנא הפסיקו, אתם יכולים לשלוח לי הסכמה ואשלח לכם את המיילים אחד של השני. אך, אינני מוכן שהאתר ישמש במה להתנצחויות שלכם, אם תמשיכו אמחק את כל התגובות שלכם באופן קבוע וחבל.
  ראו בזאת אזהרה אחרונה
  הני

 • הני  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 7:42 am

  מעתה ואילך כל תגובה שתעלו תימחק מיידית ללא קשר לתוכן.
  שניכם פשוט התדרדרתם לרמה נמוכה של טיעונים ואינכם מסוגלים לעשות עם זה דבר, נראה לי שיש לכם יותר מידי זמן…
  כאמור מעתה ואילך אתם יכולים לכתוב כראות עיניכם אך הכול!!! ללא יוצא מן הכלל ימחק
  הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: