מראה ניו יורק – טעם חצר אחורית או להחזיר את נווה שאנן לתל אביב-יפו

אני אוהב את דרום העיר, יש לי משיכה בלתי ניתנת לשליטה לדרום. המגוון האנושי, החום הרעש הבלגן, אני מרגיש כמו בניו יורק, וניו יורק זה טוב. בלי לשלם כמה אלפי שקלים לכרטיס טיסה כ-15 דקות של רכיבת אופניים והופה ניו יורק בישראל. הפעם, לא נסעתי לבקר חברים, וגם לא לצורכי מחקר או קניות, הפעם הוזמנתי לסיור בשכונה ההיסטורית נווה שאנן. נו, אתם יודעים איפה שמוכרים נעליים, אז זהו בדיוק העניין שנעליים כמעט ואין שם יותר, מה שנוצר הוא סיר לחץ העומד בפני התפוצצות.

את הסיור התחלנו בבית אחותי ברחוב מטלון 70, הגברת שולה קשת קיבלה את כולה בחום ונתנה סקירה קצרה על השכונה הבעיות ועל הסיור הצפוי. הסיור החל בשכונה, תמיד יש לי תחושה מוזרה לא ברורה של כמין מציצן כשאני משתתף בסיורים מסוג זה, כמו להיכנס לסלון של אנשים ללא הזמנה, שהרי זוהי השכונה שלהן. גם כאן, אנשים עמדו לידנו הקשיבו ניסו להבין. עם הגיענו לגן הקווקזים (הידוע גם בכינוי גינת לוינסקי) הרוחות החלו להתלהט. שני נציגים של ארגן סיוע לפליטים החלו להסביר על עבודת הארגון, ועלו שאלות: מדוע מרכזים את כל הפליטים כאן בשכונות הדרום? מדוע כל פעילות הסיוע מרוכזת כאן, למה לא לפתוח משרד במרכז או צפון ת"א? וכמובן שאלות האלימות, הסמים השכרות והזנות צפו אל מעל לפני השטח.

באותה עת התרכזו סביבנו תושבי השכונה שהביעו את דעתם בעניין, כן, גם לי יש מה לומר, ואני מכירה את הקשישה, אסתר גלילי, זו שנרצחה לפני חודשיים וכל הבעיות הם בגלל הפליטים והעובדים הזרים, המון קיטור. פתאום המראה הניו יורקי של השכונה מתחיל להשתנות, פתאום במקום החוויה הרב תרבותי, אנו עומדים בינות מחנות של מתגוששים, והלב נקרע. אני מבין את מצוקת הפליטים, אך גם רואה את מר גורלם של תושבי השכונה.

כן, זוהי נווה שאנן, היא בדיוק כאן, והיא כלל לא חלק מפה. השכונה נמצאת חמש דקות משדרות רוטשילד וחמישים שנה ממרכז תל אביב, התושבים ממורמרים, לאחר הזנחה של שנים על ידי הממשלה והעירייה, הם לפחות חיו בינם לבין עצמם ובנו להם שכונה, ואז הנחיתו עליהם שואה אקולוגית בשם התחנה המרכזית והפציצו אותם בגזים יומם וליל. ואם זה לא הספיק, הרי שכל הפליטים ומהגרי העבודה מצאו את מקום בשכונה זו. כמובן, עם הגיעם של האחרונים, מקומם של הזונות הסמים והאלכוהול לא נפקד, סחר בנשים וסמים מתרחש יומיום כל היום ללא מפריע, ומשטרה? כלום!

סיימנו את הסיור בקצה מדרחוב נווה שאנן, תפארת רחוב הנעליים הלאומי שהפך כיום לעזובה מצחינה, מול התחנה המרכזית "החדשה". קשה לנשום, חייבים לצעוק כי אי אפשר לשמוע אחרת, ויש לחץ באוויר, ישראלים צועקים פליטים רצים, נשים עם עגלות. פתאום יש לי מין שקט באוזניים, אני לא שומע כלום, רק יכול לראות והופ אני שוב בניו יורק עד למעבר האוטובוס הבא…

אדוני ראש העירייה, במקום לתקוע ספסל סתמי, או לנטוע עיתים, דאג לניקוי הרחובות מסמים וזנות. דאג לצמצם את תנועת האוטובוסים, הם הורגים ילדים, ובעיקר דאג להביא את נווה שאנן חזרה הביתה לתל אביב, אתה יודע גם להם מגיע….

 

הטור התפרסם לראשונה ב-mynet בתאריך ה-14-03-2010

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • סתם אדם  On מרץ 14, 2010 at 9:12 pm

  עם האישה לקניות בצ'יינה טאון, שכמו שאמרת הוא יותר Strange-Worker טאון בכללי (קרדיט ליאיר ניצני על הביטוי). בכל מקרה, זה לא רק רחוב נווה שאנן. זה מתחיל בשכונת שפירא, מקיבוץ גלויות בדרום ועד לסוף התחנה המרכזית הישנה בצפון, אם לא גם מעבר.

  תן להם את נווה שאנן, תן להם את מתחם התחנה הישנה, עדיף צ'יינה-/פיליפינו-טאון אמיתית על מה שהולך שם עכשיו. הדבר היחיד שלרשויות באמת איכפת ממנו שם בקשר ל"ניקיון" זה עובדים ללא אשרות. אם הפחד מהגירוש יעלם, הם יתלוננו על כל שאר העברות שקורות שם, אבל מי יתלונן כשהטיפול המיידי הוא גירוש של המתלונן?

 • עידן ח  On מרץ 15, 2010 at 12:51 am

  הני, אתה תיארת את המקום כניו-יורק. אני זוכר את זה יותר כסצינה מבלייד ראנר, הזוי ולא מציאותי.פשוט קצרה היריעה מלפרט את כל תחלואות המקום. בין הפליטים, לעולים האתיופים, לעובדים הזרים (ועוד לא דיברנו על הסמים,הפשע והזנות )

  את החשיפה שלי למקום קיבלתי בזמנו בהתנדבות בבית ספר "שורשים" ליד התחנה. להגיד שאין נפשות טובות שמנסות לעזור במקום זאת פסיקה לא נכונה, אבל הגוף שהכי מורגש בחסרונו היא דווקא עריית תל אביב. מישהו צריך להרים קול במסדרונות הערייה, כי זה מרגיש כאילו העיר מעוניינת לשכוח מהאיזור הזה ("סתם אדם" צודק, זאת לא רק שכונת נווה שאנן). לאנשים האלו אין קול, וגם אם יש- אז אין כבר כוח בשביל להשמיע אותו.

  כמו שאמרתי, זה לא רק פליטים.
  הסיפור שם הרבה יותר מורכב.

 • מייקל  On מרץ 15, 2010 at 8:45 am

  הכותב לא חשב רק על דבר אחד: כאשר העירייה תטפל בשכונה ותסלק משם את הזנות, הפשע והסמים המחירים יעלו וישתוו למחירים של שדרות רוטשילד או של הצפון. אזי התושבים ייללו עוד יותר חזק. אם הפליטים מדרפור זה עוד יותר בעייתי כי הם לא יילכו לשום מקום. ואם יעבירו אותם למרכז או לצפון אז התושבים של המרכז והצפון ימרדו.

 • סתם אדם  On מרץ 15, 2010 at 8:15 pm

  עם כל הכבוד לשכונת נווה שאנן ושכנותיה, איכות הבנייה הירודה, כמו גם קרבתה לתחנה המרכזית החדשה תמיד יעמדו בעוכריה בהשוואה למקומות האחרים שציינת.

 • מוני יקים אנטיציוני  On מרץ 15, 2010 at 8:55 pm

  יש בקוש לנמוכי מצח כמוהו באזור.

 • מוני יקים אנטיציוני  On מרץ 15, 2010 at 9:17 pm

  צבא הדיכוי הציוני מגן על החלטות ומעשים פרובוקטיביים של ממשלת הכוזרואשכנזים בהנהגת נתניהו הגזען המבעיר את האזור כדי לגבש ימין קיצוני כובשני בהנהגתו למניעת כל התקדמות לכוון של שלום וצדק…בחורבן הציונות ננוחם.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: