עומדים אל פי תהום הגזענות

הסיפור של עמנואל הוא רק קצה הקרחון: כ-60 שנה עומדים המזרחים כעניים בפתח אל מול הישיבות האשכנזיות. ועוד לא התחלנו לדבר על האתיופים

אני לא יודע אם זה בא מכוונת זדון או סתם עיוורון וקהות חושים מוחלטת, אבל דבר אחד בטוח – הטמטום שולט כאן ללא מיצרים. איך הפכנו אנו היהודים הנרדפים להתגלמות הרודפים?

בואו ונניח כי במדינה דמיונית החליטו התושבים כי ילדיהם לא יוכלו ללמוד עם מיעוט מסוים, היות שבדרך זו לא יוכלו הילדים לקבל את החינוך אותו מעוניינים הוריהם להעניק להם. אין בעיה, נכון? לשם העניין, נניח כי זהו בית ספר פרטי – יותר קל! בשלב הבא נניח, כי יהא זה רק בית ספר לבנים, לא בעיה נכון? ואז יהא עוד איסור על קבלת שחורים, ובשלב לאחר מכן, כל מי שאינו אירופי במוצא, ואז לא יקבלו יהודים… מדרון די חלקלק, נכון?

נו טוב, אבל זו מדינה מדומיינת, נכון? לא, זוהי המציאות הישראלית היומיומית, כאן כבר ארבע שנים. ילדים אתיופים לא מתחילים את שנת לימודים שלהם בשל החשש כי יהיו יותר מידי ילדים אתיופים בבית הספר האמור. ומשרד החינוך – כלום. בית המשפט – כלום. המחוקקים? הצחקתם אותי.

הסיפור של עמנואל הוא רק קצה הקרחון. כ-60 שנה עומדים המזרחים כעניים בפתח אל מול הישיבות האשכנזיות, בעיקר הליטאיות. רק אחד, הרב שך ראה את העיוות והחליט להקים את ש"ס על מנת להילחם בתופעה. מה יצא? כלום. כל ילדיהם של חברי הכנסת של ש"ס לומדים בישיבות הליטאיות היוקרתיות, וחלילה להם מלצאת נגד אותם רבנים.

הסיפור של עמנואל הוא בולט יותר, מכאיב יותר, צורם יותר. אך אין בו דבר חדש. בדיוק כפי שחסמו ילדים מזרחים מלהגיע לבתי ספר יוקרתיים/עיוניים בארץ לפני קום המדינה וגם לאחריה, וכיום מונעים מעניים, מאתיופים, ומעולים מחבר העמים לשעבר להגיע למקומות אלו, בעמנואל מתחילת השנה עשו את אותו הדבר. ההבדל היה הקיר באמצע הכיתה, הבגדים בצבע שונה, שהיו רק כפסע מטלאי על דש הבגד. והדתיות. כן, הדתיות היא זו שהוציאה את כל אותם מתחסדים בקול צעקה, כי הרי זו אפליה דתית, ואין גרוע ממנה.

אף אחד לא מדבר על אפליה כלכלית, על ילדים שאינם יכולים להרשות לעצמם חוגים. אתם יודעים מה, לעזאזל עם חוגים. ילדים שהוריהם אינם יכולים להרשות לעצמם לתת להם בשר על בסיס קבוע, זה לא מעניין אף אחד. העיקר שהבכירים מרוויחים 18 מליון שקלים בשנה.

ולכל אותם נובחים בשער: לא, זהו אינו חורבן הדמוקרטיה. במהלך ההיסטוריה קבוצות שונות סירבו לקבל את החלטות בית המשפט, ואף יצאו נגדו. והפלא ופלא, הדמוקרטיה לא התמוטטה. מעניין היכן היו כל אותם צדקנים כשבית המשפט החריש אל מול גניבת אדמות, גזלת כבשת הרש, עינויים ועוד? וכל אלו שטוענים כי כעת הוא לא הזמן המתאים לדון בעניין כזה, שמחליש את המדינה שמוחלשת ממילא, הייתי מציע קצת בינה ואומר להביט קצת סביב על מנת להבין אולי למה הגענו אל פי התהום הזו.

אין זמן מתאים יותר מלדון בגזענות שמאיימת להרוס כל חלקה טובה במדינה, וטובה שעה אחת קודם – ולכולם אנא, לפני שהעיניים בורקות, הקצף יוצא מהפה ומילים מושחזות יוצאות, הביטו לנפשכם פנימה וחישבו: 75% מכלל היהודים אינם מוכנים לגור עם שכן ערבי, 65% אינם מוכנים לגור ליד שכן אתיופי ורק 45% ליד שכן מחבר העמים לשעבר, אולי גם אתם בסטטיסטיקה הזו?

הטור פורסם לראשונה ב-NRG בתאריך ה-16-06-2010

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: