רופאים לזכויות אדם – החילו את חוק ביטוח בריאות ממלכתי על ילדים שאינם תושבים

מאבק חשוב מאין כמוהו להחלת זכויות שוות לכל הילדים בישראל!

עמותת רופאים לזכויות אדם קוראת לוועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת החוק המבקשת להחיל ביטוח בריאות ממלכתי על ילדים השוהים בישראל, זאת ללא קשר למעמדם החוקי של הוריהם או למצבם הכלכלי.

ביום ראשון (27.6) תעלה לדיון הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (תיקון – זכויות ילדים שאינם תושבים) בועדת השרים לענייני חקיקה. את הצעת החוק הניחה מפלגת חד"ש ומטרתה לאפשר לילדים הנמצאים בישראל לקבל שירותי בריאות ללא קשר למעמדם החוקי של הוריהם, וללא אפליה לעומת ילדים תושבי הארץ.

כיום, חיים בישראל אלפים בודדים של ילדי מהגרי עבודה ופליטים, אשר חלק ניכר מהם אינו מבוטח בביטוח בריאות ואינו זכאי לטיפול רפואי, למעט במצב חירום. זאת, על אף שישראל אשררה את אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד הקובעת כי המדינות החברות יבטיחו כי לא תישלל משום ילד הגישה לשירותי בריאות.

ישראל אמנם הסדירה עבור ילדים שאינם תושבים את האפשרות לבטח עצמם בהסדר מיוחד דרך קופ"ח מאוחדת, אך ההסדר הביטוחי לוקה בבעיות רבות וקשות המונעות ממרבית הילדים מלממש את זכותם לבריאות:

 • ילדים שהגיעו לישראל נדרשים להמתין שישה חודשים בטרם יהיו זכאים להירשם להסדר הביטוח.
 • הביטוח אינו מכסה טיפול רפואי במקרה של מצב רפואי הקודם לכניסה לישראל.
 • זהו הסדר וולנטרי התלוי אך ורק ברצון ההורים.
 • תשלום חודשי קבוע גבוה כתנאי לטיפול רפואי. (194 ₪ לילד לחודש או 390ש"ח לשני ילדים או יותר). דרישת התשלום מתנה את זכותם לבריאות של ילדים במצבם הכלכלי של ההורים. משפחות המתפרנסות בדוחק מתקשות לעמוד בתשלום והפסקת מובילה להפסקת הביטוח הטיפול בילדים.
 • במקרים בהם האב ישראלי והאם זרה, הזוג נדרש לעבור הליך יקר וארוך של הוכחת אבהות על מנת לרשום את הילד. כל עוד ההליך נמשך, הילד נותר ללא ביטוח רפואי.
 • ילדים פלסטינים החיים בישראל אינם זכאים להיכלל בהסדר.
 • ילדים השוהים בישראל בגפם אינם יכולים להירשם להסדר.
 • גם ילדים מבוטחים נתקלים בבעיות: במהלך השנתיים האחרונות, ילדי פליטים המבוטחים בביטוח בריאות ומתגוררים בערד נדרשו להגיע לטיפול רפואי בבאר שבע, זאת בשל העובדה כי אין סניף קופ"ח מאוחדת בערד.

במהלך  2009, טופלו במרפאה הפתוחה של רופאים לזכויות אדם ביפו קרוב ל400 ילדים שאין להם ביטוח בריאות. מתחילת שנת 2010 ועד חודש מאי טופלו במרפאה 156 ילדים חדשים. חשוב להדגיש כי המרפאה הפתוחה מסוגלת לספק פתרונות רפואיים בסיסיים בלבד. במקרים בהם ילדים נדרשים לטיפולים רפואיים מורכבים אין ביכולתינו לסייע. העובדה כי בישראל שוהים ילדים אשר אינם זכאים לשירותי בריאות ונזקקים לשירותי מתנדבים היא תעודת עניות למדינת ישראל. אנו קוראים לשר הבריאות ולממשלת ישראל לקחת אחריות ולהסדיר את הנושא בהקדם.

במישור הכלכלי, העדר שירותי בריאות שוויוניים לילדים בישראל פוגע בבתי החולים ובקופה הציבורית. ילדים שאינם מבוטחים מרבים להגיע לחדרי המיון במצבי חירום רפואיים ונזקקים לאשפוזים ממושכים ולטיפול יקר.עלויות טיפול גבוהות אלו היו יכולות להמנע אילו לילדים היתה גישה בסיסית מוקדמת לשירותי בריאות. לדוגמא:

ס', פעוטה, בת להורים פליטים מחבל דארפור בסודאן, חלתה בשפעת. מאחר ולא היתה מבוטחת בביטוח בריאות, לא נבדקה בזמן על ידי רופאה. בשל כך, מצבה הרפואי של ס' התדרדר לכדי דלקת ריאות חריפה ובסופו של דבר הובהלה הפעוטה לחדר מיון והטיפול הרפואי בה דרש כשישה שבועות אשפוז בעלות של למעלה ממאה אלף שקלים. לו היתה הפעוטה מבוטחת לכתחילה ומקבלת טיפול בזמן, הרי שלא היתה מגיעה למצב קשה כל כך והטיפול בה היה יכול להסתכם בטיפול תרופתי שעלותו מסתכמת בכמה עשרות שקלים בלבד.

בעבר, נדחתה הצעת חוק דומה תוך שימוש בתואנה הצינית כי ביטוח בריאות לילדים שאינם תושבים יעודד תיירות רפואית.  ברור כשמש כי רובם המוחלט של הילדים השוהים בישראל אינם תיירים – אלו ילדים הדוברים עברית ולומדים בבתי ספר בישראל. גם אם קיים חשש לתיירות רפואית, יש להתגבר עליו באופן נקודתי, ולא תוך פגיעה קולקטיבית בילדים. זאת ועוד, הצעת החוק מתגברת על החשש לתיירות רפואית על ידי קביעת פרק זמן של שלושה חודשי שהות בישראל בטרם תפשיר הזכאות לביטוח.

רופאים החברים בעמותת רופאים לזכויות אדם, פנו במכתב לחברי ועדת השרים, הקורא להם לתמוך בהצעת החוק: "המדובר בהצעת חוק חשובה ואנושית מאין כמותה, אשר תשפיע באופן מכריע על בריאותם של ילדים השוהים בישראל…אל לנו להסכים כי תנאי חייהם הקשים ממילא של ילדים שאינם תושבים יתבטאו גם בהגבלת נגישותם לשירותי בריאות. לפיכך, אנו קוראים לך, כנבחר ציבור, לתמוך ולקדם הצעת חוק זו, על מנת להבטיח את בריאותם של ילדים באשר הם."

אנו קוראים לכם ולכן להצטרף לתמיכה בהצעת החוק ולחתום על עצומה בנושא אותה ניסחו ומקדמים קבוצת סטודנטים וסטודנטיות לעבודה סוציאלית מאונ' בן גוריון. העצומה תוגש לוועדת השרים לענייני חקיקה. חתמו כאן והעבירו הלאה: http://www.atzuma.co.il/healthforallkids/

אתר רופאים לזכויות אדם: http://www.phr.org.ilהצטרפו אלינו בפייסבוק

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שרון  ביום אוגוסט 23, 2010 בשעה 10:09 am

  זה באמת מצב אבסורדי שמדינה לא דואגת לביטוח בריאות לאנשים חסרי יכולת.

 • דליות  ביום פברואר 28, 2011 בשעה 11:20 am

  כלומר מדובר בביטוח בריאות שהילדים לא ממש יוכלו לממש…
  כנראה בגלל שהדחף של הממשלה הוא גירוש הם אינם משקיעים בסעיפי בריאות הגיוניים.
  אם אינך תושב-עדיף שתהיה בריא.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: