הפוליטיקה של השכר

דחיית ההצעה להעלאת שכר המינימום העלתה לי את התובנה – שוב עבדו עלינו בעינים!

כמה שקרים ניתן לספר? כמה מסכי עשן ניתן לפזר? ואיך זה יכול להיות שכול אותם שנדפקו שוב פעם מאי-העלאת שכר המינימום יצביעו שוב לאותן מפלגות ואותם מועמדים? האם יש כאן מזוכיזם סמוי? או שזהו סיפור מסובך מאוד או לחלופין סיפור פשוט מאוד שתלוי בעיני המתבונן. אינני יודע יותר.

אתחיל ואומר שהופתעתי מספר רב של פעמים מהפוליטיקה הישראלית, למשל הסיסמא "מושחתים נמאסתם" הייתה מדהימה בעיני, ישבתי וציפיתי להתרסקות המפלגות הישנות וזה לא קרה, אמרתי לפחות יצביעו לפרצופים חדשים בפריימריס, וגם זה לא קרה. אז בבחירות לאחר אותו קמפיין כשהמשיכו עם "מושחתים נמאסתם" אמרתי די שבו בשקט או שתחליפו את הסיסמא "מטומטמים נמאסתם" כשהכוונה היא לציבור המצביעים שממשיך לבחור באותם מועמדים. מזוכיזם אמרתי?

הפתעה נוספת הייתה בימים האחרונים, פתאום נדמה היה שמפלגת העבודה הלכה לה למחלקה לנירו-כירורגיה ועברה השתלת עמוד שדרה – לאחר בחינה של ההצבעה בממשלה נגד ובעד העלאת שכר המינימום גיליתי כי שרי העובדה כולם הצביעו בעד! לא יאומן, יכול להיות שהם גילו שוב את האור והם חוזרים ומחדשים ימיהם כקדם? סוציאל-דמוקרטים? ולעזאזל העובדה שרוב השרים לא הצביעו נגד, יש סופסוף מישהו שמשמיע את קול מדינת הרווחה! אך התלהבות זו הייתה קצרת מועד, מסתבר שלא הייתה השתלת עמוד שדרה, זה רק מקל ממטאטא שנכנס מתחת לחולצה, ביבי ומרעיו מיהרו להוציאו משם ומפלגת העבודה חזרה באחת שוב להיות מפלגת האבודה…

10 נקודות שכדאי לזכור בפעם הבאה שחושבים על פוליטיקה:

 1. כשחברי הקיבוצים בעלי המניות בתנובה אמרו שמוכרים תמורת נזיד עדשים למרות שהם לא כלכלנים דגולים מסתבר שהם צדקו – שמיר מציע כמעט כפול כעת על המניות על מנת לרכוש שליטה. מעניין מה הרוויח המנכ"ל שמכר את תנובה תמורת אותו נזיד עדשים (מעניין מי סייע לשמיר מתוך הפוליטיקה — עקבו אחר מינויים בקבוצת שמיר).
 2. דמי קישורית הם הכרחיים — מעניין מתי כחלון יבין זאת סופסוף.
 3. הגז הוא לא באמת שלנו – תשובה קנה אותו הוא שלו וזהו!
 4. מי אמר למי "הסכמים לא משנים!"

א.       זה מה שאמרו אנשי הממון לאוצר ולבנק ישראל בשעת ההתמוטטות הכלכלית

ב.       זה מה שאומרים אנשי הממון לאוצר, לבנק ישראל, לממשלה ולציבור כאשר הם לא רוצים לשלם עבור משאבים שלנו

5. המדיניות "להצנחת" מחירי הדירות עפ"י אטיאס – נגרום לכך שיהיה בלתי אפשרי לזוגות צעירים (או אנשים בכלל) לרכוש דירות – ההיצע יגבר הביקוש ירד ואז המחיר ירד – כלכלה או לא?

6. כל העלאת שכר מתרגמת לאבטלה! זה ידוע! ראו מבוא לכלכלה (רק לא לבכירים!!!)

7. הלוואי שלובי היה רק בסלון.

8. חברי הכנסת היו חייבים את שלשת אלפי השקלים שסידרו לעצמם – הם לא גומרים את החודש.

9. עובדי בנק ישראל שמתנגדים להעלאת שכר המינימום יודעים על מה הם מדברים מיד ראשונה.

10. כלכלה היא מדע רציונאלי ומדויק – ולפוליטיקה אין שום קשר למה שקורה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  On יולי 11, 2010 at 10:20 pm

  אלה שהצביעו נגד יזכרו לדיראון.

  http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4864

  לשים לב איך הצביעו השרים ה"חברתיים" של ש"ס.

 • שאול סלע  On יולי 12, 2010 at 12:41 am

  קריאת ביניים

  ברשימה של דוד מרחב באתר רשימות הופיע המשפט הבא

  "בקורס מבוא לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, סולקו חיבוריו של הסוציולוג הנודע וחתן פרס ישראל, שמואל נח אייזנשטדט, מהסילבוס. במקומו נכנסו חיבוריו של ד"ר עזמי בשארה."

  שמואל נח היה "הזרוע האקדמית" של דיכוי,ניחשול וקיפוח המזרחים בשירותו של משטר הגזענות האנטי מזרחי של בן גוריון.

  בחרתי לא להשתמש בבלוג של דוד מרחב שמנסה בלי הצלחה להיות ימיני

 • shaultweig  On יולי 12, 2010 at 1:14 am

  כך כותב איתן בלום במחקר שפורסם באוניברסיטת תל אביב

  ….ועד נח אייזנשטדט במחקריו הסוציולוגים המכוננים,ה'מזרחים' נותחו,נחקרו ויוצגו,כמשתייכים לעולם אפל וסוטה ,ובואם נתפס כסיבה לגל הפשעים הכללי במדינה,להידרדרותה המוסרית,ובקיצור,כרמעט לכל תופעה תרבותית שלילית.

  http://shaultweig.files.wordpress.com/2010/05/bloom-mizraxim-6.pdf

  http://www.tau.ac.il/tarbut/tezot/bloom/bloom-mizraxim.pdf

 • חנוך המחונך המחנך  On יולי 13, 2010 at 8:08 pm

  דעותיו של איזנשטט על היהודים המזרחיים כמעט זהות לדעותיהם של רוב הסוציולוגיים והוגי הדעות הערביים מוסלמיים שהכירו היטב את היהודים המזרחיים. ניתן לומר שהוא קיבל אותן מהם. הערביים המוסלמיים מאז ימי הנביא רואים בהם פושעים מלידה, שורש כל רע ואבות השחיתות בהיותם בעצם מהותם בוגדניים רצחניים ומושחתים. משום כל הרבה מוסלמים לא יאכלו ולא ישתו מכלי שנגע בו יהודי.
  יהודי המזרח גם היו שותפים מלאים מרצון לאימפריאליזם האירופאי והיו לסוכניו המסורים והכלביים. ראה את חוקי כרמייה של האיפריאליזם הצרפתי לטובת היהודים. איזה יהודי בכלל במצרים ולבנון, בין היתר, דיבר ערבית? הם הביאו על הערבים גם את הקפיטליזם גם את הליברליזם גם את הקומוניזם אלו הגורמים האסוניים שהרעילו את המוסלמים הנאמנים. ראה מה קרה לקומוניזם בעירק למשל אחרי גירוש היהודים הצודק ותדע מה היה חלקם ברעל זה ואיזה רעל הם הפיצו.
  שחרור הערביים מהקלוניאליזם גרר בהכרח את ניקוי האומה הערבית מסוכניהם היהודיים. גירוש זה היה עונש מתאים והחרמת הרכוש שצברו מניצול של של המוסלמים כיסתה רק במעט על הנזק המתמשך שגרמו היהדים המזרחיים.
  עובדה קיימת היא כאשר לאשכנזי נמאס משאול ודומיו בעברית ואנגלית והוא חוזר לאירופה הוא מתקבל ברצון וגם אזרחותו מוחזרת. לא כך בארצות ערב. הנזק האיום שהיהודים המזרחים גרמו לכלכלת האיסלם ולמוסר האיסלם – ראה את שירי וסרטי הפריצות והשחיתות שהפיצו ראה את קשריהם לנורי סעיד, אידריס מלך לוב, משפחת פארוק והיום לשריד האחרון של העריצות שולטאן מרוקו. הם עצמם יצרו שנאת עולם מוצדקת לטבעם הנצלני המושחת המגונה. אין ספק האמת על יהודי ארצות ערב נשמעת כל יום שישי בעשרות אלפי מסגדים המצטטים את מחומד והחדית על היהודים. זו האמת אלו הם יהודי ארצות ערב כפי שתאר אותם הנביא עליו השלום וכפי הכירום יוצרי החדית והשריעה לדורותיהן.

 • hani24  On יולי 13, 2010 at 11:35 pm

  ואללה אתה נראה לי קצת בסרט אני ממשיך לאשר את התגובות אנסה להבין את הקשר אך סבלנותי קצרה….

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: