היה או לא היה?

בחודש האחרון עלו שלוש פרשיות שנראו קצת כהזויות. אחת בתקשורת העולמית, שנייה בתקשורת הארצית ושלישית בתקשורת המקומית. התקשורת כהרגלה עטה על שלשת הפרשיות, מי יותר ומי פחות, כמוצאת שלל רב, והמדיה התמלאה בנושאים הללו. ואין כמעט דרך להתחמק מהעניין, לפחות לא משני הנושאים העולמי והארצי.

הנושא הראשון קיבל חשיפה עולמית, זהו סיפור המסגד המתוכנן להיבנות בניו יורק, שבארה"ב אל מול ground zero, מה שהיה פעם אזור הסחר העולמי, בו שכנו מגדלי התאומים, ולמי שלא זוכר שם התבצע הפיגוע בספטמבר 11 2001. הבא ונבין את הרקע, ארה"ב היא מדינה ללא דת, כן, לארצות הברית אין דת רשמית, לכולם מותר לעסוק בכל פרקטיקה דתית שיחפצו כל עוד זה בספרה הפרטית, בספרה הציבורית אין כל אזכור לדת (או לייתר דיוק אסור שיהא שום אזכור לאיזה דת שהיא). אם כן הסיפור אמור להיות מאוד פשוט, המקום נקנה כדת וכדין על ידי קבוצה של אנשים לשם בניית מסגד, הכול כשר זהו סוף סיפור.

אך לא כך הוא, החליטה אישה יהודיה לצאת למסע צלב (כי אין מסע מגן דוד) נגד הקמת מסגד באזור זה. לפי אותה אישה, שהפכה בימים האחרונים לכוכבת תקשורת, בעיקר ברשת בסופר שמרנית פוקס, זהו עלבון להקים מסגד במקום זה, והיא חוששת מהתפשטות הפונדמנטליזם בארה"ב. לדבריה היא עושה את זה משום שהיא רוצה לשמור על אורח החיים החופשי בארה"ב ועל מנת שילדיה יוכלו לגדול באווירה חופשית כפי שהיא גדלה. התקשורת מסקרת את הנושא ללא הרף, בעיקר לאחר תגובתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי לדעתו יש לתת אישור לבנות מסגד במקום זה ואין הוא רואה שום בעיה בעניין. כאן עולה השאלה הראשונה: האם התקשורת אשמה בעניין, עקב החשיפה? שהרי אין כאן שום שאלה עקרונית מלבד ההקשר המאוד בעייתי בין איסלם לפיגוע, וכמובן שורשיו של אובמה. זה נראה יותר צהוב מתקשורתי ועניין של אישה שמחפשת דרך להתבלט, מסתבר שדי בכך על מנת להעסיק כמעט כל ערוץ תקשורת בעולם בנושא.

מסגד בגראוד זירו, קץ הדמוקרטיה!?@#$%^

מקרה שני התרחש בישראל, עם זמן החלפת הרמטכ"ל מגיעות הבחישות והתחרות, הדי רדומה בתחילת ואמצע כהונת הרמטכ"ל, בין האלופים הרואים עצמם מועמדים לתפקיד עולה מדרגה. אני מעריך שתחרות זו הייתה קיימת מאז ומעולם, ובטוחני כי תחבולות רבות נרקמו במהלך השנים לקראת חילופי הגברא (במקרה זה מעולם לא הייתה אישה מועמדת על כן הביטוי תקף, אולי אם היו נשים מועמדות ההתנהלות הייתה אחרת). אך הפעם הדברים יצאו משליטה, מסמך דלף, כל העם ראה, פתאום גילינו שהרמטכ"ל אותו אחד שהדיח שני קצינים בכירים בשל בעיות אמון, ידע ולא דיווח, והמדינה כמרקחה.

הפוליטיזציה של הצבא כבר ידועה לכולם, וגם העובדה שקצינים בכירים מוצאים להם בני ברית פוליטיים. לרבים הגילוי כי קצינים שוכרים משרדי יחסי ציבור הייתה הפתעה גמורה, ופתאום אנשים הבינו, הצבא הינו ארגון פוליטי ככל ארגון אחר, אין שליחות יש רצון להתקדם בסולם הדרגות גם על גבם של אחרים. התקשורת במקרה זה לקחה על עצמה את התפקיד של המעיר הלאומי, היה זה צלצול השכמה מאוד צורם לרבים וטובים שלעולם לא יביטו על הצבא באותה עין. ובשולי אותו העניין מעניין איך הצליחו ערוץ 2 וכתביהם להמרות את פי בית המשפט לא להעביר את המסמך למשטרה, למרות שבסופו של דבר הגיע המסמך למשטרה? מי עובד עלינו ולמה? וכמובן, מי הדליף את המסמך, ולמה? אני מעריך שלתשובות אלו נמתין עוד זמן רב ואולי לנצח.

ובשולי הדברים ידיעה על עיתון מקומי שהפך לסוג של קאלט, עיתון העיר מבית שוקן. כמי שגדל עם עיתון העיר בשנות השמונים העליזות אני יודע להעריך עיתונאות מקומית חדשה נשכנית וביקורתית, אהבתי את החשיפות שלא פעם האפילו על אחיו הארצי הארץ. עיתונאים רבים וטובים ניפק עיתון זה לארצנו, וחשיבותו היא ראשונה במעלה. בימים אלו התבשרנו כי רשת שוקן החליטה לסגור את העיתון משום שלפי סקר שערכו בין קוראי העיתון, מעניין מיהם אותם הקוראים, גילו קצה נפשם של קוראי העיתון לקבל חדשות ביקורתיות בסופי שבוע, די להם בעיתון הרגיל. עקב כך הוחלט כי עיתון העיר יאוחד עם עכבר העיר, החלטה שמשמעה כי עיתון העיר מת!

אומר את האמת – אני הייתי קצת בהלם, אני קורא את עיתון העיר באופן אדוק, עוקב אחר חשיפות מעניינות, ביקורת על העירייה ונבחריה, ובעיקר כתבות מצוינות על נושאי אקטואליה. הסיבה לסגירת העיתון נשמעת לי כמו תרוץ למצב בו אנו נמצאים, מין פתרון בת יענה, זהו המצב הקוראים לא אוהבים לשמוע את האמת ועל כן נסגור. לי שי פתרון אלטרנטיבי, במקום לסגור את העיתון, נחלק פרוזק או וואליום כך שמי שקורא לא יכנס לדיכאון כתוצאה מהדיווחים האמיתיים והמטרידים שהעיתון מעלה.

הטור פורסם לראשונה בירחון סטטוס אוקטובר 2010

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: