צ'יקן מול מליארדר

זהו טור על טסטסטרון, ועדת הכלכלה של הכנסת ומשאבים כללים….

יש משחק כזה, מפחיד ובדרך כלל מלא בטסטוסטרון, ושמו צ׳יקן. וזה הולך כך: שני נהגים מתייצבים זה מול זה על כביש ישר, ועם קבלת סימן מוסכם כל נהג מתחיל בנסיעה היישר למול יריבו. הראשון שיסטה מהמסלול הוא צ׳יקן,היינו פחדן. משחק זה מהווה דוגמה ליישומים בתורת המשחקים. למשל, שוו בנפשכם שכאשר אחד הנהגים קרוב מאוד ליריבו הואמשליך את ההגה מחלון מכוניתו, לתדהמתו של הנהג השני. הנהג השני ינהג באופן רציונאלי אם יסיט את ההגה, שהרי לנהג שמולו אין דרך לשנות את כיוון מכוניתו. בעשותו כך הוא יוכתר בתואר המביש צ׳יקן; ואזי עם חזרתו לקו הסיום, הוא רואה את הנהג השני יושב במכוניתו כשההגה נמצא בין ידיו, ואז הוא מבין שהנהג הביא עימו עוד הגה לתחרות ואותו הוא זרק במהלכה.

בימים האחרונים אנו רואים משחקי צ'יקן תקשורתיים חדשולתבקרים. הראשון הוא נושא חלוקהתתמלוגים מהגז.מלבר העובדה שהנושא מזכיר בדיחה גרועה, שהרי עדיין לא התחלנו לשאוב את הגז וכבר כולם רבים עליו, בינתיים נאמרים דברים מופרכים בנושא. מעל לכולם התעלה ח״כ אופיר אקוניס (ליכוד) המכהן גם כיו״ר ועדת הכלכלה של הכנסת, בפתיחת הישיבה על הדיונים בחלוקת התמלוגים מהגז אמר ״אני לא רוצה את השיח הצבוע והלא ישיר הזה, אני חושב שאסור לנו לתת לארגוני שמאל פונדמנטליסטים לנהל את כלכלת המדינה. איאבק עד טיפת דמי האחרונה כדי שלא יחזירו את הכלכלה שלנו לאחור,והנפגע העיקרי יהיה האזרח. אחרי ששנים היינו אי בודד בתוך הגז הערבי, המדינה הופכת ממדינה מתפתחת למפותחת ומגלה חוסןכלכלי נדיר. בעיניי מדובר בפריצת דרך שיכולה להזניק את הכלכלה
הישראלית. אם זה היה תלוי בך, ח״כ חנין, ישראל הייתה נראית כמו צפון קוריאה. הקרן החדשה שתומכת בהעלאת התמלוגים מזיקה לישראל גם ביטחונית וגכםלכלית״. כך זורקים את ההגה מהחלון. לדעתי, גם את הבלם.

למזלנו, היו חברי כנסת מעט יורת רציונאליים בדיון, שהיסו את דבריו המתלהמים של היו״ר והרגיעו את האווירה,למרבה הפלא, עמיתו של אקוניס, הח״כ מהליכוד כרמל שאמה, שאינו נמנה עם השמאל הקיצוני,ומחליפו של אקוניס כיו״ר ועדת הכלכלה, לא הסכים עם מילה שנאמרה על ידי אקוניס, וטען כי יש כאן מסע הפחדות מאורגן וכי כולנו צריכים לעמוד איתן מול אוליגרכי הגז החדשים.למרות הפחדות מאורגנות על ידי השר יוסי פלד, עמדו חלק מחברי הוועדה איתן. והתקשורת העלתה כמה ימים אחר כך,כאילו דבר לא קרה, תמונות של יצחק תשובהמלווה בעשרות יועצי תקשורת בישיבת הוועדה.

״ההגה השני שנזרק מהחלון״ היה על ידי אבי ניר מנכ״ל קשת ה״אגדי״,לאור דבריו של שר התקשורת על החזרת ערוצי 10 ו־ 22 לידי חברות הכבלים והלוויין, ענה ניר: ״לקחת הרגלים של עשרות שנים זה דבר מסוכן….למרות שהכוונות הן טובות, צריךלבחון את זה. אנחנו עוברים לתחרות, מה שאתה מוסיף עכשיו זה נדבך שלא היה. זה כאילו לבקש מחברות הסלולר לוותר על המותגים״. ניר הציע כי הערוצים ימוקמו באפיקים אולם הדגיש את הבעייתיות שבצורך על ויתור האפיקים 22 ו־ 10 ונתינתם לערוצים אחרים שעשויים לקום שם.למזלנו היה שם חבר הכנסת נחמן שי שהזכירלו כי ״אפיק 22 לא שייך לך״.

ואני בדקתי ביטחונית, וגיליתי כי אין סכנה בשינוי מיקום של ערוצים. באנגליה שינו את מיקום ה-BBC העולם המשיך להסתובב על צירו. כמו כן, בדקתי את נושא שינוי ״הרגלים של שנים״, והנח הממצאים: אנשים שעישנו במשך שנים והפסיקו,דיווחו על תחושה טובה יותר!

ככלל, התקשורת משמשת זירת התגוששות למשחקי צ׳יקן על בסיס יומי, ואנו האזרחים משמשים כקהל היעד.יכולת טובה שלכל אחת ואחד מאיתנו להפריד מוץ מבר, היא הכרחית; השמאל הקיצוני לא ישתלט על הכלכלה, הרי ״נערי האוצר״ לא ירשו זאת, אך לעומת זאת תמלוגי הגז יכולים לשנות את עתיד המדינה. וגם אם ערוץ יעבור מערוץ 22 בממיר, כדור הארץ ימשיך לסוב על צירו. בזירה כה מורכבת עם אינטרסים כלכליים של מיליארדים, חשוב שתהיה תקשורת ביקורתית, כך שצרכני התקשורת ירכשו כלים ביקורתיים להבנת המדווח והמתרחש.

הטור פורסם לראשונה בירחון סטטוס דצמבר 2010

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מוטי סגרון  On דצמבר 10, 2010 at 11:10 am

  אין הרבה חדש בעולם הגדול וגם בארץ, העיקרון הנודע והבלתי משתנה, לאחדים השררה, לאחרים השיעבוד

 • בן  On דצמבר 10, 2010 at 3:38 pm

  ככה אקוניס אמר? "אלחם עד טיפת דמי האחרונה"? בנושא תמלוגי הגז? חחח…האיש ממש דביל הא?

  • hani24  On דצמבר 10, 2010 at 4:03 pm

   בן מפי האתון, ציטוט ישיר מהרדיו והעיתונאות…מפחיד הלא כך?

 • מוני יקים אנטיציוני  On דצמבר 11, 2010 at 8:32 pm

  אתם טועי דרך חסרי אומץ להסתכל באמת ישר בעינים

  כי שני עמים אויבים אנו

  הכוזרואשכנזים אינם צאצאי בני ישראל.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: