מזרחיות סטייל 2010

זוהי רשימה אקלקטית, אחל בבעיה הבוערת של מזרחיות 2010 וראיון שנערך בתוכניתו של ידידי, וכעת גם סטודנט שלי, רם אזרח, אמשיך במספר הזמנות ונקנח בתודה ודרך צלחה…

כאמור, אני רוצה להתחיל בנושא המזרחיות, אחת הבעיות הידועות היא שהדרה והחלשה קשורה במערכת חינוך נפסדת, כפי שידוע לנו כי חינוך הוא הסולם למוביליות בחברה המודרנית. המסקנה, יש איזשהו מנגנון (הבה ולא נקרא לו גזעני – תחרות נושאת פרסים למציאת השם הראוי) שמדיר את התושבים המוחלשים של המדינה מרכישת השכלה ושינוי מעמדם. בדו"ח חדש של מכון אדווה נמצא כי הזכאות לבגרות בישובים הפריפריאלים עדיין נמוכה באופן משמעותי מזו של הישובים המבוססים, בישובים המוחלשים כמובן גרים בעיקר ערבים, מזרחים ועולים חדשים. הוד"ח נחשף בכתבה בעיתון הארץ של היום מעניין מה תהיה תגובתו של הממסד לנושא זה אם בכלל.

לפני כמה שבועות עלה הפעיל החברתי מאיר בביוף לראיון בתוכנית קו המשווה, בתוכנית הוא טען כי הקשת הדמוקרטית המזרחית "נעלמה מהשטח". לטענתו, איבדה הקשת רבות מפעילויותיה, וכי רבים מן החברים שפעלו בקשת אינם פועלים בה יותר, והוא בעיקר הלין על הפסקת מפגשי ימי שישי בבית הסופר. <אז הנה אני מנצל את הבמה לפנות לכל אלו שמעונינים בחידוש מפגשי שישי בבית הסופר, בתור חבר במזכירות הקשת אשמח להעלות את העניין, ולפעול במרץ לחידוש המפגשים, אנא פנו אלי עם שמות המעונינים ואני אביא זאת לדיון…אך זכרו כי בזאת לא מסתכמת פעילותה של הקשת, אנחנו פעילים בהמון מקמומות.> רן, שהוא גם סטודנט שלי השנה פנה אלי ואלה "הכצעקתה"? ובכן, המצב אינו שחור לבן אך העלתי מספר סוגיות:

1. כבכל ארגון ישנה התחדשות והדמויות בארגון התחלפו, באו כוחות חדשים צעירים שממלאים את השורות ואלו פעילים במעגלים אחרים לא פחות חשובים, ואני נהנה מכול רגע של עבודה עימם.

2. האינטרנט אכן הפך לזירת פעילות חשובה, אך הקשת אינה מזניחה את השטח, נכון, מפגשים חודשיים לא נערכים בבית הסופר, אך לעומת זאת ישנה פעילות עניפה של הקשת בשטח, פרויקט מדרש קשת, ויסקונסין, ופעילות נרחבת של הקשת בנתניה בעיקר בשכונת דורה, הינם כרים נרחבים לפעילות רבה.

3. פעילות רבה בנושא הגזענות הפכה את הקשת לחלךק מקואליציה מרכזית של ארגונים הועלים יד ביד על מנת לשפר את המצב בארץ.

אך נאמר כי אין טוב ממשמע אזניים אז להלן קישור לראיון, הוא מתחיל בערך בדקה ה7 ונמשך כעשרים דקות:

http://www.icast.co.il/ICastPlayer1.swf

נושא שני הוא הזמנות לאירועים ופעילויות שונות:

1. מחר בסלון מזל יצחק שדה 32, יתקיים אירוע בהנחייתי בסלון מזל, להלן הפרטים:

הקשת המזרחית הדמוקרטית: מזרחיות 2010, מציאות או פיקציה?
נדמה כי בשנים האחרונות השיח המזרחי מאבד מהנוכחות שלו בספרה הציבורית הישראלית, לאחר שנות השבעים הסוערות, והנוכחות המדהימה של הפנתרים השחורים, באו שנים שחונות למאבק המזרחי, האפקטיביות בה הממסד פורר את המחאה הייתה ברורה לכל. אך עם זאת, לא לעולם חוסן, ולאחר כעשור וחצי קמה לה הקשת הדמוקרטית המזרחית התנועה שהפכה לסמל והובילה את המאבק המתחדש של המזרחים בישראל.
אך עתה, בפתחה של מאה חדשה אנו עומדים תוהים אל מול התהליכים החברתיים, פוליטיים כלכליים, ומנסים שוב להבין את מקומה של התודעה והתנועות המזרחיות בחלל הציבורי הישראלי. בתאריך ה-20 לדצמבר נקיים רב-שיח בסלון מזל עם ד”ר הני זובידה, מרצה בבית הספר לממשל במרכז הבינתחומי וחבר בוועד המנהל של הקשת הדמוקרטית המזרחית, בנושאים הבוערים על סדר יומה של האג’נדה המזרחית. נתחיל בסקירה קצרה של מנגנוני ההדרה, נעסוק בשאלה האם המזרחיות הינה עדיין זהות רלוונטית בישראל 2010? ומדוע השמאל הישראלי עדיין אוני מצליח להוות אלטרנטיבה למזרחים בישראל. כל זאת כמובן בשיתוף מלא על הקהל.

כלכליסט – הרצאה של דר הני זובידה

2. יצא קול קורא של עמותם כ"ן לנשים המעונינות להיות חברות כנסת בקדנציות עתידיות, להלן הפרטים:

3. אתם מוזמנים לאירוע לרגל צאת ספרה של דר' שולי לב אלג'ם. ספר על החתרנות בתאטרון הקהילתי…"הספר מתאר את התפתחות המודל התאטרוני והאסתטיקה הפוליטית של התאטרון הקהילתי, ובד בבד מספר על התהליך שעבר הסובייקט המזרחי, השחקן הראשי בתאטרון זה, במאבקו על זהותו ומקומו בחברה הישראלית".

האירוע יתקיים ב-10-01-2011 בשעה 18:00 באוניברסיטת תל אביב, בניין קיקואין, חדר 001.

שולמית לב-אלג'ם
ניצבים בקדמת הבמה
מחאה, חגיגה וחתרנות בתאטרון הקהילתי

הספר מספר את סיפורם של שחקנים חובבים, אנשים מהשורה, בעיקר מזרחים, המתגוררים בשכונות בשולי ערים גדולות. במשך יותר משלושים שנה הם מחוללים שינוי בחייהם באמצעות התאטרון, ובו בזמן יוצרים תאטרון פוליטי יחיד מסוגו בארץ.

התאטרון הקהילתי נותר בשולי השיח הציבורי לאורך השנים, לא מפני שהוא תאטרון 'חובבני', כפי שנוהגים להצטדק אניני הטעם, בעלי ההון התרבותי, אלא מפני שבתאטרון הקהילתי צפון איום מתמיד על השקט החברתי. באמצעות דפוס פעולה תרבותי זה השחקנים המקומיים מצליחים לבטא את קולה המושתק של קהילתם ולחשוף בפומבי סתירות ואי־התאמות בחברה. לעתים החשיפה הבימתית גלויה ורדיקלית ולעתים סמויה וחתרנית, אך היא תמיד מאיימת לשבש ולפרוע את הסדר החברתי המוביל.

הספר מתאר את התפתחות המודל התאטרוני והאסתטיקה הפוליטית של התאטרון הקהילתי, ובד בבד מספר על התהליך שעבר הסובייקט המזרחי, השחקן הראשי
בתאטרון זה, במאבקו על זהותו ומקומו בחברה הישראלית.

הספר מתאר את ההיסטוריה 'מלמטה' של תאטרון שוליים פוליטי, של חיי היומיום של המזרחים ושל הפרספקטיבה המיוחדת שבה הם מתבוננים בעצמם, בקהילתם ובחברה הישראלית. בסופו של דבר, בתאטרון שהם יוצרים השחקנים המזרחים אינם חותרים להיבדלות סקטוריאלית או להרס הפרויקט הציוני, אלא מבקשים לשכתב בו את אותם החלקים שעיצבו אותם כניצבים אילמים בחברה. בתאטרון הקהילתי, לעומת זאת, הם ניצבים בקדמת הבמה ומציגים את עצמם כמחזאים ושחקנים יצירתיים המסוגלים להיות שותפים פעילים ושווי זכויות ויצירה על במת התאטרון ועל במת החיים כאחת.

ד"ר שולמית לב־אלגם, מרצה בכירה בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב וראש התכנית הפקולטטית לתואר שני בלימודי הבעה ויצירה באמנויות. בהכשרתה המקצועית גם שחקנית, מנחה ובמאית בתאטרון הקהילתי. מחקריה על התאטרון הקהילתי, התאטרון הפוליטי, התאטרון הפמיניסטי והתאטרון החינוכי והטיפולי התפרסמו בכתבי עת מובילים בארץ ובעולם. לאחרונה הופיע ספרה Theatre in Co-Communities: Articulating Power בהוצאת הספרים של Palgrave Macmillan.

מחיר קטלוגי 88 ₪ (כולל דמי משלוח).
………………………………………………………………………………………………………………………….
להזמנות פרדס הוצאה לאור:
בטלפון: 04-8641939
באתר או במייל:www.pardes.co.il / contact@pardes.co.il

4. כנס בנושא ביטוחן תזונתי! זה הפך למותרות בישראל מעניין אותך למה, הנה דרך להבין…

ביטחון תזונתי הוא ביטוי של רעב בעולם המודרני. הנפגעים העיקריים מתופעה זו הינם הילדים וממחקרים שנערכו בארץ עולה כי אחד מכל שלושה ילדים חי מתחת לקו העוני!

כיום המדינה מנהיגה "מפעל הזנה" שאמור לספק לילדי בית הספר ארוחה חמה ביום, לצערנו, מתוךכ-850,000 ילדים החיים בעוני, רק כ-100,000 נהנים ממפעל זה. 

בבתי ספר בהם כן מונהג מפעל הזנה- חלק גדול מנטל המימון מוטל על ההורים, ולא קיים פיקוח מספק של משרד החינוך ו/או הבריאות על טיב האוכל (הכנתו והפצתו).

אנו מאמינים כי לכל ילד יש זכות לקבל ארוחה חמה בבית הספר!

המוקד לביטחון תזונתי שם לו למטרה להביא לשינוי בחוק ההזנה הקיים- לשפר את החוק ולהרחיבו לכל אוכלוסיית הילדים. 

אנחנו פועלים במסגרת קבוצות פעולה בדרום, ומעוניינים להקים גם בת"א קבוצת הורים ואזרחים פעילים למען הזנה.
אנחנו מזמינים אתכם לבוא ולקבל עוד מידע בנושא בכנס שייערך על ידי המכללה הכלכלית-חברתית בתל אביב ב-19.12 (מצ"ב הזמנה), לאחר מכן תיערך פגישה של מי שמעוניין לשמוע יותר (פרטים בהמשך)

פרטים ליצירת קשר:
ענבל- 052-8953614
תודה רבה ושבוע טוב,

מדוע יש ילדים רעבים בישראל?

כנס מיוחד בנושא חוסר ביטחון תזונתי בישראל

ב-19.12.10, יום א',אולם לאונרדו, בית התנועה הקיבוצית, לאונרדו 13 תל אביב

בישראל של היום אחד מכל חמישה ישראלים מתקשה לספק לעצמו כמות מזון קבועה, סדירה ומזינה בחיי היומיום, חלקם סובלים מרעב ממש. עבור 2 מכל 5 ילדים ארוחה חמה אחת ביום אינה מובטחת כלל. ילדים אלו ומשפחותיהם נאלצים להסתמך על צדקה וחסד, חסרי ביטחון באשר למקור ארוחתם הבאה. 850,300 ילדים מצויים היום מתחת לקו העוני לעומת פחות מ-600 אלף ילדים לפני כעשר שנים. כנס מיוחד יוקדש לנושא זה ויתמקד במצבו של חוק ארוחה יומית בבתי הספר וחוסר ביטחון תזונתי בישראל.

תוכנית הכנס:
18:00-19:30 – מדינת בתי תמחוי או מדינת רווחה?
מנחה:  גב' תמר גוז'נסקי – חברת הוועד המנהל של המכללה החברתית כלכלית

בהשתתפות:
פרופ' יוסי קטן – ביה"ס לעבודה סוציאלית, אונ' ת"א
ד"ר רוני קאופמן – יו"ר המוקד לביטחון תזונתי ולמאבק  ברעב, מרצה בכיר במחלקה לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בן גוריון
מר ז'יל דרמון – מייסד ויו"ר ארגון "לתת"
מר יקותיאל צבע – מנהל אגף מחקר, תכנון והכשרה, משרד הרווחה

19:45-21:15 – ילדי ישראל וחוק ארוחה חמה בבתי הספר
מנחה: העיתונאית מירב מיכאלי

בהשתתפות:
ד"ר יאיר רונן – ביה"ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בן גוריון
גב' מלכה סרוסי – פעילה במוקד לביטחון תזונתי ומאבק ברעב
מר חיים הלפרין – ממונה תוכניות משלימות למידה, משרד החינוך

לפרטים: עינב כהן  054-7983103 einav82@gmail.com, לילך יפת 0524207885
Yefet71@gmail.com

הכניסה לכנס היא חופשית!
תרומות לכיסוי ההוצאות יתקבלו בברכה בכניסה לאירוע.

ולסיום תודה!!!!

ישנם הרבה דברים שאני מודה בעבורם, אני מודה בעיקר על משפחתי המורחבת והגרעינית, על הבריאות והאושר של שני ילדי! ועם זאת היום אני מקדיש את תודתי לאדם שמעולם לא פגשתי באופן אישי ואחראי להמון רגעי אושר שלי במדינה המוטרפת שלנו דאגלס דה סילבה! הבלם הטוב ביותר שנראה בישראל אי פעם, אולי השחקו כדורגל הטוב ביותר שנראה אי פעם על אדמת ישראל עוזב אותנו, הוא עובר זלצבורג, אותה קבוצה שהוא במו רגליו עזר לנו האדומים לשלוח להביתה מגביע אירופה לאלופות. אינני מבן מדוע הוא עוזב? אני לא מבין מדוע לא השתמשו בכסף מליגת האלופות להשאירו, אך ניחא. בשלב זה אני רוצה להודות לו על שנים של אושר, על שערים מדהימים, בעיקר בדרבי, על הקרבה ראיית משחק וספורטיביות בלתי מתפשרת, תודה!

דאגלס דה סילבה אחרי עוד גול!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: