הנה עוד חתיכת הסטוריה שהולכת לה לפח….

אנחנו הישראלים ידועים בחיבתנו להיסטוריה, תנו לנו עיר הסטורית ואנו חוגגים, ראו את כל ההמונים במתיירים בעולם והתלהבותם מבנינים שבנה גאודי ועוד…אך הכול טוב ויפה עד לבית!

זה מדהים אותי כל פעם מחדש כמה קרתנים אנחנו, מוכנים לנסוע עד לקצוות תבל על מנת לראות איזשהו בנין הסטורי, או איזה אתר עתיקות מדהים, בו בזמן שמדינתנו הקטנטונת משופעת באלו ללא קץ. הדוגמא הקלאסית היא תל אביב-יפו, הידועה בכינוייה העיר העברית הראשונה! חבר, דודי, אמר לי לא מזמן, ואני בטוח לא מדייק אלא מביא את רוח הדברים: אנחנו לא יודעים לשמור על מה שיש ולשלב בין הישן לחדש, תראה את האירופאים, אתה מסתובב באירופה ליד כל החדש יש ישן. לא, זה לא הכי יפה שיש אבל הם שומרים על ההיסטוריה שלהם. ואנחנו כלום! נמאס לי!

השבוע נהגתי חזרה מבית הורי בפתח תקוה (כן אני יודע לא באמת קיימת וכל שאר הבדיחות…) ונסעתי דרך העיר, תל אביב-יפו, חזרה לביתי שברחוב בלפור. אני אוהב לנהוג ברחובות העיר ביום שישי בשעות הערב המוקדמות, העיר ריקה, כמו מגרש שעשועים שמישהו סידר ציחצח וניקה לפני שהילדים מגיעם לעשות שם חיים, יש מין שקט כזה באויר שאני מאוהב בו מימים ימימה, מהתקופה שעוד הגעתי לעיר, שלווה….ובעודי נוהג לכיוון הבית בואכה צומת מסריק פרישמן, אני מרים את ראשי ורואה מולי מפלצת מזדכרת, שאלתי, בצעקה, את אשתי "מה זה הגועל נפש הזה?" והיא ענתה בחצי צעקה (כנראה מהלחץ) "מה? על מה אתה מדבר?" ואני הצבעתי בבעתה על עוד מפלצת בטון ענקית שעמדה מול עיני, אז היא אמרה בחצי חיוך מריר: "תרגיע, זה המגדל של פרישמן דיזינגוף!" ופתאום זה חדר להכרתי, על מנת שכמה אנשים, בעלי הקרקע, יוכלו לעשות הון אישי, אנחנו כולנו אמורים לאבד את הסטטוס של העיר הלבנה שהוענק לנו על ידי אונסקו…מטורף, הלא כך?

וכעת פרק חדש בסאגה של עיריית תל אביב-יפו, והמשימה ההתאבדותית של להשמיד את עברינו, עכשיו ממש מגיעים אלי קרוב הביתה, ומאיימים להרוס עוד בניין הסטורי, כעת מה שנידון להריסה הוא הבנין ברחוב ביאליק 2!אז הנה פרטים על הנושא והזמנה להפגנה ביום שישי הקרוב:

בסוף לא ישאר כלום!

זה לא בדיוק שאני מגדולי מעריציו של חיים נחמן…אבל בעמוד הקבוצה בפייסבוק ישנו אחלה ציטוט (ולא כפי שכתבתי בטעות של ידידי יואב עינהר):"ביאליק מתהפך בקברו! בלב מתחם היסטורי בת"א שהוכר ע"יאונסקו כאתר מורשת עולמית, מאשרים הריסה של בניין באוהאוס משנות ה-30 ובמקומו מתוכנן מיזם גס של בניין מגורים בן 7 קומות שמבחינה ארכיטקטוניתהוא נטע זר. זו תהיה בכייה לדורות! אין ספק שהעיר צריכה להמשיך ולהיבנות אך ברגישות, שימור ושילוב ישן וחדש. המבנה המיועד להריסה, לא הוכר כבניין…לשימור בתואנה שהוא בן קומה אחת בלבד ואנו שואלים: האם יצירת אומנות קטנה היא לא יצירה?"

אז האמת, שחיים נחמן יתהפך בקברו לא כל כך מעניין אותי, אבל למה להרוס לנו החיים בעיר הזאת את הכניסה המדהימה לרחוב ביאליק? למה להרוס לכולנו את חווית הרחוב התל אביבי? בעד בצע כסף? יש לעירייה זכות למנוע מבעלי הקרקע לבנות במקום והיא צריכה לממש זכות זאת שהרי בקרוב תחרב כל העיר על שללל בנינינה היפים ואנו נשאר ללא כלום! בניין קטן כגדול הדרישה לשימור היא לגיטימית, וחייבת להעשות, אז אנא חתמו על העצומה, בואו להפגנה וכתבו לראש עיריית תל אביב-יפו בדרישה לבטל את הגזירה, העיר היא שלנו ולא של תאבי בצע.

יש גם עצומה שניתן להצטרף אליה: atsooma

ראו כמה יופי! לא חבל להרוס?

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • שי  On דצמבר 21, 2010 at 12:26 pm

  שים לב לבעלי העניין בהפקת הרווחים מהריסת הבניין: דניאלה וייס ובעלה אמנון (היזם):
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1198235.html

  • hani24  On דצמבר 21, 2010 at 12:36 pm

   מה שעוד יותר מביא לי את הקריזה, אך לא גורע במאום מהטיעון עצמו, אולי אפילו מעצים אותו….

 • סתם אדם  On דצמבר 21, 2010 at 1:27 pm

  כבר ראינו לאורך שדרות רוטשילד שניתן ואף רצוי לשמר בנינים ישנים (לפחות חיצונית) ואיך אדריכל מוכשר יכול להוסיף להם קומות נוספות מבלי לפגוע במראה הייחודי של הישן (לדוגמא חזית ראי).
  זה מה שקורה כשאין תכנון עירוני שלוקח בחשבון את מראה העיר, רק מטראז'.
  עת"א תרשה לך לבנות בנין עם כיעור פסיכדלי (צורה וצבע) ברחוב לבן כל זמן שהתוכנית תואמת את התשתיות ואתה משלם, לא מזיז להם כמה מכוער ולא שייך התפלץ שלך יהיה.

 • שרון רז  On דצמבר 22, 2010 at 9:42 am

  יפה ונכון כתבת, נושא מצער, מזדהה ומשתתף גם, והולך לשתף ברשותך את הפוסט הזה בפייסבוק.

 • מוני יקים אנטיציוני  On דצמבר 22, 2010 at 4:06 pm

  את ההיסטוריה האמיתית הרסו עוד ב 48 ומצידי שיהרסו את כל הבאהוס
  שייבאו מוינה הנאצית זה מאבק של יאפים צפוניים שמתרפקים על
  רומנטיקה ארכיטקטונית של וילה בג'ונגל.

Trackbacks

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: