מצנע, אטיאס, ישי, דרעי, אמסלם ועיני – הנה זה בא!

השבוע בשווקים הפוליטיים: במפלגת העבודה, האם מצנע יושיע? בש"ס: שר השיכון ח"כ אריאל אטיאס מסמן כוון חברתי ומשיג על מנהיגותו המתערערת של שר הפנים, ח"כ אלי ישי, עתיר הצרות הפוליטיות.  בנו של מרן משמיע קולות יורש, למרות היותו מסוכסך עם אביו ומעבר לקרן הרחוב רואים את צילו המתעצם של אריה דרעי. בהסתדרות: קראנו על דילוגו המסתמן של עופר עיני אל עולם העסקים. יהיה שמח…

השבוע היו התרחשויות רבות, אני רוצה לעמוד על מספר התרחשויות בעיקר בתחום הפוליטי, הרי אחרי ככלות הכול זהו גם בלוג פוליטי….

נתחיל בנושא שהיה מרכזי לפחות בתחילת השבוע אותם תילי תילים של מילים שנכתבו על חזרתו הצפויה של עמרם מצנע לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה, ואני צחקתי, למה? אתם שואלים, כי מצנע הוא לא רלוונטי! מה הוא כבר עשה פוליטית? היה ראש עיריית חיפה, נכנס לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה וכקודמיו הבטיח אופוזיציה.   אך כשהבוחר אמר את דברו ועוד… הוא אץ רץ לקואליציה רק בכדי למצוא את עצמו מוקף בעדת זאבים שזרקו אותו עד לירוחם.  שם, באופן לא דמוקרטי, שלט בעיר כמה שנים, "עשה לה נפשות" ו"הצליח להחזיר אותה למסלול".  מעניין איך? (אף אחד לא מדבר על תמיכת האוצר בועדות קרואות) ומשם הוא חוזר לו למפלגה. היינו קראו לו לחזור הביתה , "להציל את המולדת" קוראים לזה בכדורגל – אבל לצערי מולדת אין, וגם להציל הוא לא יכול….אם אתם מוכנים לפלופ אמיתי הרי שזה מסומן עבורי כפלופ הפוליטי הגדול של השנה. רק ניקיון אורוות רציני וחידוש שלם יציל את מפלגת העבודה ולא חזרה לקולות מן העבר….

 

מצנע - "נחמד" אך לא רלוונטי (צילום: אורי לנץ)

סערה פוליטית! שוק! תדהמה! מה קרה, אריאל אטיאס יצא לראשונה נגד יו"ר ש"ס אלי ישי, ומה בפיו? ובכן הוא מתקרב לאג'נדה המקורית של ש"ס, וכן, כן גם אלינו, הסוציאל דמוקרטים, הוא רוצה להחזיר את ש"ס למקורות החברתיים שלה! ובש"ס שמחה והילולה. ראשית יש חתרנות מבפנים, ח"כ הרב אמסלם יוצא כנגד הנהגת ש"ס הרוחנית, לא פחות ולא יותר, הוא טוען כי יש לשנות את דפוסי חיים החרדים ולערותם יותר בלימודי "ליבה" (לא שאני מבין למה אלו ליבה והלימודים האחרים לא, אך ניחא). זה ככול הנראה נתמך על ידי אריה דרעי, היושב לו, בינתיים מן הצד, וממתין לשעת כושר לחזור למערכת.  אך דרעי אינו קופא על שמריו, הוא בודק את המים מידי פעם, כנראה שהפעם הוא שלח את אמסלם.  התעלול כנראה יסיים את הקריירה הפוליטית של אמסלם היות והוא כבר "נדרש" על ידי הרב עובדיה להחזיר את המנדט.

מצד שני ישנו כעת גם עימות על המנהיגות הרוחנית של ש"ס, זה לא חדש שבנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף, הוא זה שהוביל את הפניה של יואב ללום לבג"ץ נגד האפליה הגזענית בעמנואל. כמו כן אין זה סוד שבכול התהליך ישבה לה ש"ס והחרישה, ולסיום זה לא היה מקרי שדרעי התבטא בנושא זה יותר מפעם אחת. הרב עובדיה יצא חזיתית נגד אותה יוזמה של בנו, שעימו הוא מסוכסך, וזה החליט לחדול, בעקבות איומים פיזיים על חייו. עם זאת רבים רואים בו את היורש הראוי ביותר למעמדו של אביו, בלאגן? עדיין לא סיימנו.

האמירה של השר אריאל אטיאס אינה מקרית "ש"ס כחכה שהיא מפלגה חברתית" והיא חובקת בתוכה רבות. יש באמירה זו תחכום רב, אטיאס יוצא בעדינות, אך עדיין נגד, אלי ישי וגם נגד הרב עובדיה יוסף, לא ברורה לו העמדה של ש"ס בנושאים חברתיים שונים.  אמרו כי היה חיכוך ומתח רב בנושא עמנואל בש"ס והם החליטו לשתוק עקב פחדם מהמוסדות האשכנזים, כנראה שלמישהו נמאס.  האמירה באה לחדד את הבעיתיות במעמדה החדש של ש"ס כמגינה על הדת, תפקיד שהיא אינה רוצה, ושמביא לכך שהיא מותקפת מכל הצדדים למרות שזו אינה האג'נדה המרכזית שלה.  באמירה זו אטיאס גם רומז לאריה דרעי כי חזרתו לא תהיה חלקה, וכי יש עוד מישהו שחושב על אג'נדה חברתית בש"ס.

ומעל לכול ישנה העננה שיושבת על ראשו של שר הפנים, אלי ישי. עדיין לא הסתיימה הסאגה של השריפה ביערות הכרמל, יהא דין וחשבון ציבורי ואנשים יצטרכו ללכת הביתה.  אלי ישי, התבטא כי המתקפות עליו היו עקב מוצאו, ואני הסכמתי אך עם זאת ביקרתי את בחירותיו הקודמות בנושא העדתי והגזענות, טענתי כי מי שאינו מגן על אחיו ואחיותיו אל לו להשתמש בהם למגן בשעת צרה, ו"שתיקת הכבשים" של ש"ס בנושא עמנואל עוד תיזכר לה לדראון עולמים.  אך הבינותי גם, כי על אלי ישי ללכת כחלק ממערך שנכשל והכשיל, ואם זה יקרה, ניתן לצפות לתקומתה של ש"ס חברתית לוחמנית ונשכנית, זה יקרה עקב תחרות פנימית אך יטיב עם המאבק למען רווחה חברתית ושרותים טובים יותר, ולדעתי זהו זמן מצוין לרקום קשרים בין המחנות הללו לעבודה משתופת לעתיד טוב יותר לבית פועלי ישראל. (לניתוח מקיף של המתרחש בש"ס בתוכנית לב העניין מתאריך 21-12-2010 מדקה 13:50 ואילך)

 

ראשי ש"ס באידיליה - היו זמנים במערב (צילום: עוזי ברק)

ובשולי הדברים, ידיעה שהתפרסמה ביום רביעי לגבי עופר עיני, אני לא יודע אם זה נכון, והתגובה של עיני הייתה להד"ם, אך אם זה אכן קורה, זהו תקדים מסוכן, שבו יסתבר כי לא רק נערי האוצר מוכרים אותנו תמורת נזיד עדשים כי אם גם "נציגינו" בהסתדרות, וחבל שכך…אולי הפתרון הוא כבר כאן? כח לעובדים? ימים יגידו.

 

עופר עיני, מוכרים אותנו? ימים יגידו...(צילום: מיכאל קרמר)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורלי נוי  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 2:01 pm

  הני, כפרה, ההודעה היפה שניסח השבוע רפי עבור הקשת מצביעה על כך שאטיאס הוא לא חברתי ולא נעליים. אם באמת היה לו לב חברתי, הדבר הראשון שהיה צריך לעשות – בוודאי בתור שר השיכון – זה לצאת נגד גירוש תושבי כפר שלם. כמה נוח להוציא את הטיקט החברתי כשיש אג'נדה נסתרת…

 • hani24  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 2:32 pm

  אני מסכים, אבל נוכל להשתמש באמירה לדחוף אותו לכיוון ולחשוף את ערוו….
  מה את אומרת?
  הני

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 2:59 pm

  מה זה חברתי חברתי חברתי כמו לחם עבודה אתם תקועים בתקופת
  המעברות ומסיטים את מאבקו של עם ישראל הספרדומזרחי לכיוון
  מינימליסטי של איזה מאבק חסר תוחלת למען איזו שהיא שיוויוניות
  הזויה ומנחשלת ובינתים העם הכוזרואשכנזי מעמיק את האחיזה בקרקע.
  ממכם לא תבוא הישועה.

 • אורלי נוי  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 3:41 pm

  הני, אני מסכימה שצריך לבוא עם רעיונות קונקרטיים ולאתגר אותו איתם. אולי בישיבה הבאה (אינשאללה בקרוב) נחשוב על אפשרויות?

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 6:36 pm

  הרלוונטיות של הני ואורלי נוי למאבק הספרדומזרחי מוגבלת למערכת
  היחסים שלהם עם מעבידם האשכנזי ההתעלקות על המאבק נותנת להם כמה
  נקודות זכות אצל האשכנזים שרוכשים בדרך זו שליטה השפעתית למניעת
  עיצובה של תודעה לאומית המסוכנת לאג'נדה הציונית המאחדת בין
  תוקפן לקורבן.

 • מימי  ביום דצמבר 26, 2010 בשעה 9:44 pm

  האם יש סיכוי שאמסלם, דרעי, אטיאס, ופעילים מזרחיים חילוניים יקימו מפלגה חברתית חדשה?

  • hani24  ביום דצמבר 27, 2010 בשעה 9:15 am

   הי מימי, לעולם לא אומר לא, אך חוששני שבמקרה זה הסיכויים נמוכים…אולי דרעי יכול לעות משהו אבל אטיאס לא בכיוון ואמסלם הוא זרוע שילוחית של דרעי….לצערי אני חושב שגם דרעי נתון למרותם של רבנים מסוימים מעל לכל אינטרס

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום דצמבר 27, 2010 בשעה 1:42 pm

  לרדת מהאיוולת של מפלגה חברתית
  האשכנזים עושים פוליטיקה ומעצבים מדיניות
  וחכמי המזרחים מתעסקים בחברתיות מנחשלת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: