גם אנחנו, גם אנחנו…נו כבר מתי יגיע תורנו?

במקום לפחד מתוצאות ההתקוממות במצרים, אולי כדאי ללמוד מהם איך להביא שינוי? אחרי הכל, הבעיות שלנו לא כל-כך שונות מאלה שלהם

ונאמי, גל הדף, אפקט הדומינו, מעניין עוד אילו שמות יתנו לתופעה המאוד בסיסית הזו, אנשים פשוטים וטובים יצאו להילחם על זכויותיהם הבסיסיות. אך בדרך שכחנו ולא שמנו לב למה שקרה במדינות אלו עשרות שנים והכול בשם הדמוקרטיה החזקה בעולם, ספינת האם, גם שלנו – ארה"ב.

ובכן המזרח התיכון בוער, זה התחיל בטוניסיה, עבר למצרים, על הדרך גרם לנשיא תימן להתפטר וללכת הביתה ללא יותר מידי לחץ – וכעת כולם מביטים בצפייה/חרדה לכיוון ירדן בה כיום יש רוב פלסטיני  של קרוב ל- 70%, לבנון שסועה וקרועה בין הדרום לצפון בין החיזבאללה לבין פלגים נוצריים, וכמובן סוריה בה מיעוט של כ-10% עלאווים שולט ברוב הסוני שמהווה כ-60% מכלל האזרחים. כולם בלחץ, מה יקרה?

אזכיר ראשית כי בטוניסיה נערכו כשלוש מערכות בחירות דמוקרטיות, בכולן ניצחו המפלגות המוסלמיות, וכולן נערכו בחסות האו"ם וארה"ב, המדהים הוא שבשם הדמוקרטיה, וגם צרפת וארה"ב (השילוש הקדוש) בכל פעם שהגיעו התוצאות החליטו שלא לקבל אותן – דמוקרטיה אמרנו? מדוע? ובכן נראה כי הדמוקרטיה המתועשת של המדינות הלא-נאורות נעצרת כאשר מדובר במוסלמים, אכן חייה של הברית היהודו-נוצרית קשים הם….

אז מה היה לנו שם במצרים? ובכן עוני קשה מנשוא במדינה מדהימה שיש לה את כל הדרוש להפוך למעצמת על אזורית ואליטה חסרת בושה ומעצורים שדרדרה את המדינה לתהומות הנשייה. ומה עשתה אותה אליטה? היא דאגה רק לבכיריה, היא המשיכה במסורת של שנים לעשוק את המעמדות הנמוכים. היא ייצרה שנאה בין הדתות השונות, ואפילו בין קבוצות שונות באוכלוסייה, ודיכאה כוחות טובים שצמחו מן השטח. והחשוב מכל – היא שירתה אדון אחד. לפחות מאז שנות השבעים, מצרים הפכה לבת חסותה של ארה"ב במזרח התיכון! אולי יש משהו בחשיבה המערבית שלא מתאים למדינות כאן בלבנט? לא יודע, נקודה למחשבה…אולי זה מתגלגל גם לישראל? צריך לחשוב….

ומה איתנו? אנחנו ממתינים! מחירי הדלק עולים, מי מעלה אותם? זה אותו ראש הממשלה שהבטיח שלא יעלה את המיסים. אכן בדיחה עצובה, נכון, המיסים לא עולים, אך המיסים העקיפים ממשיכים לעלות בקצב מפחיד. מחירי הדלק עולים, מחירי המים ממריאים לשחקים, חשמל עולה ואפילו מוצרי צריכה בסיסיים, אם זה לא מיסים אז מישהו צריך לתקן את ההגדרה בספר. ומה עוד היה לנו שם? ובכן הדיור. האם עלי לחזור על העובדה הברורה לכל היום, כי עבור זוג צעיר ללא העברות בין-דוריות (כאלו בעיקר יש לאנשים ממקום אחד ולאחרים אין –  מחקרם של לוין-אפשטיין, סמיונוב וספילרמן מראה זאת בברור על החברה הישראלית) אין כמעט סיכוי להגיע לדירה נורמלית? שלא לדבר על הביטחון התעסוקתי, כמו גם החשש מביטוחי בריאות לא מספקים וכמובן הייבוש הכמעט מוחלט של המגזר הציבורי…

ובתוך כל זה, ניתן לראות בבירור כי בישראל 2011 הפערים בהכנסות וההון בין העשירון העליון לתחתון הם הרחבים ביותר בקרב הדמוקרטיות מתעשות (כאילו שדמוקרטיה ותיעוש זה מדדים חיוביים…) אז מה אנחנו עושים? ובכן, חוץ מלצקצק בשפתיים ולומר כי אם מצרים "תיפול " לידי המוסלמים אוי ואבוי לנו, כי מי שישמע עד כה במצרים היה שלטון דמוקרטי נאור…וזה יהיה גל שאולי יתחיל שם אך ימשיך בכל המזרח התיכון וזה יביא לסכנה קיומית על ישראל, מה שיאפשר למשרד הביטחון לשאוב עוד חלקים ניכרים מתקציב המדינה…

כל זה במקום לעצור לרגע ולחשוב, אולי שינוי זה טוב? יכול להיות שזה לא נראה כך, אך אולי נוכל להוציא את המיטב מהקיים? אולי מו"מ מהיר עם הפלסטינאים לכיוון הסדר? אולי להמתין בשקט ולראות מה יעשה העם המצרי? ואולי בכלל כדאי לנו ללמוד מהשכנים וגם קצת לצאת לרחובות ולבקש מהממשלה וכמה פוליטיקאים ללכת ולא לחזור? או שסתם נשב ונצקצק בשפתיים מול הטלוויזיה כשברקע כולם ממתינים לאח הגדול או היפות והחנונים, לצערי הבדיחה היא על חשבוננו…..

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ronen gefen  ביום פברואר 6, 2011 בשעה 2:19 pm

  אצלנו המצב הרבה יותר טוב.
  כולם פה יודעי קרוא וכתוב
  הטיפול הרפואי פה ברמה גבוהה ובמחיר זול.
  גם העניים פה בכלל לא דומים להניים במצרים.
  ההשואה לא נכונה כי יש להם הרבה מאוד לעשות כדי להגיע אלינו.
  כאן גם אנחנו בחרנו את הממשלה בבחירות חופשיות ודמוקרטיות.
  אני בעצמי שבחרתי את הממשלה לא מבין למה העלו את מחירי הדלק ויש לי ביקורת על זה אבל יצטרך לקרות פה הרבה כדי שבכלל אני אחשוב להעביר את הקול שמאלה.

  • hani24  ביום פברואר 6, 2011 בשעה 2:34 pm

   הי רונן, אני בכלל לא רוצה שתעביר את הקול שמאלה! אני חושב שרוב האנשים צריכים להבין שלשויוון חברתי אין מקום מיוחד, לא בשמאל ולא בימין! ברק היה "מנהיג" השמאל ועוד חאד כזה ואבדנו!
   ביבי הבטיח שלא יעלה מיסים, הוא אכן לא מעלה מיסים ישירים, אך מעלה עקיפים בכל דרך וצורה!
   אני רוצה שתחשוב בניתוק מהפוליטי לאומי ותתרכז ברווחה חברתית אמיתית, אני לא מאחל לך שתזדקק לרופאים, אבל אם כן אני מאחל לך ביטוח פרטי! זה שאתה כותב שכולם כאן יודעים קרוא וכתוב זה יפה, המספרים מראים אחרת, מדובר על כרבע מהלידים אנלפאבתיים בישראל! יענו לא ידועים קרוא וכתוב כמו שצריך! וחלק יודעים קרוא וכתוב אך לא בשפות הרשמיות של המדינה, עברית או ערבים להזכירך….
   בקיצור תחשוב על זה….

 • hani24  ביום פברואר 6, 2011 בשעה 2:36 pm

  http://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3507196,00.html

  לברק וביבי יש קצת פחות לכמה משפחות כאן יש יותר…

 • אזרח.  ביום פברואר 6, 2011 בשעה 5:47 pm

  הני, אתה צודק.
  תעשיית האשליות מרדימה את הנתינים.

 • Gil  ביום פברואר 7, 2011 בשעה 1:59 am

  האני-

  כשאתה אומר "אך המיסים העקיפים ממשיכים לעלות בקצב מפחיד" על מה אתה מסתמך בדיוק?

  • hani24  ביום פברואר 7, 2011 בשעה 9:39 am

   גיל השם הוא הני, ומיסים עקיפים הם עליה במחירים של מוצרים בסיסיים, מים (300 עד 500 אחוז) דלק (כ 25%) לחם ועוד…אתה מוזמן לתת מבט בעיתונים של השנה האחרונה…

 • חיים זובידה  ביום פברואר 7, 2011 בשעה 12:18 pm

  נכון מאוד, מפחיד מאוד, ובעיקר לא מעלה שום רצון לחזור לארץ. אני יודע שכסף לקנות דירה לא יהיה לי. אני יודע שאני אצטרך לפשוט את עורי כדי לשלם עבור דלק או לנסוע בתחבורה ציבורית (שלא השתנתה מאז שנות ה – 80) כדי להגיע לעבודה באיחור. אני יודע שאני אצטרך לשלם משכורת שלמה עבור הגנים של הבנות שלי ומשכורת עבור שכ"ד. עוד חצי משכורת עבור קניות בסופר, רבע משכורת למיסים כמו ארנונה ומים, עוד קצת עבור ביטוחים קופות חולים וביטוח לאומי, חוגים…

  אבל בסופו של דבר זה לא כל כך נורא אחרי הכל אנו משפחה עם שש משכורות אז זה בסדר.

 • איתי  ביום פברואר 7, 2011 בשעה 6:00 pm

  מסכים אבל מהפכה אינה ערובה לשינוי חיובי..
  האחים המוסלמים הודיעו שאם הדבר תלוי בהם, הסכם השלום מבוטל, אני לא יודע כמה צעד כזה יטיב לא רק עם היודו-נוצרים אלא גם המוסלמים.

  • hani24  ביום פברואר 7, 2011 בשעה 10:08 pm

   שום דבר אינו ערובה לכלום…אבל אתה יודע אם כלום לא יזוז יש מצב שהדפוקים ימשיכו להידפק….ואת זה כלום לא ישנה….

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום פברואר 9, 2011 בשעה 1:13 pm

  אחרי גל ההפרטות של ביבי שהעשיר שיכבה של קפיטליסטים חזיריים
  מרביתם אשכנזים בא הזמן להחזיר את השעון אחורה.
  רק מדיניות של הלאמות בפיקוח ציבורי הדוק תביא להחזרתם של מחירים
  שפויים במרבית מוצרי היסוד .
  אף אחד לא שואל את השאלה איך בתקופה של הצלחות כלכליות חסרות
  תקדים עלה מספר ילדי העוני מ 600 אלף ל 1.7 מיליון ולאילו כיסים
  ניכנסו הכספים שניצברו מריששושם של 900 אלף ילדים ומשפחותיהם.

  התשובה היא – כי שני עמים אויבים אנו !

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: