גזענות? בישראל 2011? אין מצב!!!

בהמשך לפרויקט הגזענות בישראל, והאמינו לי שלא חסרים מקרים כאלו…ברצוני להביא לתשומת ליבם עוד מקרה מטריד….

זהו מקרה ששוב עוסק באוכלוסיה חרדית הפעם בבירת ישראל, ירושלים (לא, לא תל אביב-יפו), וגם שם ישנן כ-20 תלמידות מזרחיות שלא הולכות לבית ספר מתחילת שנת הלימודים משום לשא מקבלים אותן למוסדות החינוך הנחשבים בעיר…

לקריאה על הנושא: הנה הקישור לכתבה – לא יודע מה אתם מרגישים אותי זה מגעיל! ומקומם. מעניין אם ראש עיריית ירושלים יפעל נחרצות בעניין זה כמו שהוא פועל נחרצות בנושאים אחרים…ואולי חברי סיעת מר"צ בעיריית ירושלים יעשו משהו בנידון…מעניין את מי זה כן מעניין, אשמח לשמוע מכם, אני מוכן להתקשר ולבדוק…

ותודה לחברתי הטובה אורלי נוי שהביאה את הנושא לידיעתי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חגי  ביום פברואר 14, 2011 בשעה 1:20 pm

  מה שאולי הופך את זה לאפילו יותר מטריד זה שגם גורמים שאמורים לייצג את האוכלוסייה המזרחית, כמו למשל ש"ס, מתעלמים בבוטות מהאפליה. לעומת גיור בצבא, דווקא יחס משפיל לנשים חרדיות הוא לא סוגיה שמעניינת אותם כל כך.

  • hani24  ביום פברואר 14, 2011 בשעה 1:24 pm

   חגי, יופי של אבחנה, וזו לא הפעם הראשונה, אנשי ש"ס גם התעלו ולאחר מכן יצאו נגד בנו של הרב עובדיה בנושא הגזענות בעמנואל!!!
   נראה לי שכל המהלכים הללו מערערים את אחיזתם במצביעיהם, ומזה הם הכי חוששים!
   ובל נשכח, שכמעט כל בניהם והנותיהן של אנשי ש"ס לומדים במוסדות הללו המפלים, והם חוששים מאוד שמא הנושאים הללו יתגלגלו לפתחם…מביש!
   תודה על ההערה 🙂

 • עידן.ח  ביום פברואר 14, 2011 בשעה 7:40 pm

  חגי, אני לא יודע עד כמה אפשר היום להגיד שש"ס מייצגת את המזרחים. בתקופת דרעי הם עוד נשאו את נס הדגל, אבל היום?
  הם די מיישרים קו עם ההגמוניה הליטאית בארץ. לצערי המצב הוא כזה בגלל שאין לספרדים קול בשיח החרדי והסיפור של עימנואל פשוט חוזר שוב.

 • רמי רגבים  ביום פברואר 14, 2011 בשעה 10:32 pm

  הני, זה כמובן נושא מאד חשוב, אבל ודאי לא חדש. כשהתפוצצה פרשת עמנואל אני לתומי חשבתי שכל הענין הוא בעצם העלאת הנושא לדיון ציבורי, עצם המוכנות של חרדים ספרדים להילחם נגד התופעה הזאת שעד אותה פרשה הם התייחסו אליה כגזירת גורל. הכתבה הזאת לגבי הבנות בירושלים נשמעת לי כמו פולו-אפ עיתונאי על הנושא, מעין רכיבה על הסוס של נושא שהוכח שיש לגביו ענין ציבורי עצום (כמו שאחרי המקרה של רוז פיזאם דיווחו יותר על הורים מתעללים וכו'). זה גורם לי לחשוב שאולי לא הבנתי את זה נכון, ואולי באמת אנשים לא ידעו על האפליה הנוראית בתוך הקהילה החרדית נגד ספרדים.

  ברור שיותר קל לבקר את החרדים האשכנזים, כי הגזענות שלהם היא הרבה יותר בוטה, הרבה פחות מעודנת ולא הולכת סחור-סחור. יכול להיות שיש אנשים שלא זוכרים שהמניע העיקרי להקמת ש"ס היה להילחם בגזענות של חרדים אשכנזים נגד חרדים ספרדים. זה בודאי כיף לשמוח לאידה של ש"ס שנחשפת שוב ושוב במערומיה המוסריים.

  לכאורה, מדובר בקהילה מסתגרת שתופסת את עצמה כנרדפת ומאויימת. קשה לראות איך אפשר להכריח קהילה כזאת לקבל למוסדות שלה (אם הם באמת לא נתמכים על ידי המדינה, וזה כנראה בספק) תלמידים שאינם נתפסים חלק מן הקהילה שלהם (אפילו אם המניע הוא גזעני בצורה בוטה כל כך). זה מקרה פרטי של קהילה ייחודית, ולכן נראה לא מובן למה החרדים הספרדים בכלל מעוניינים ללכת ללמוד במוסדות האשכנזיים? הרי הרבנים האשכנזים בכלל לא מקובלים עליהם?

  מה שמונח על כף המאזניים לדעתי הוא הרבה יותר מהעניין הספציפי של מוסדות חרדיים והאפליה שלהם, אלא ההתרבות הזוחלת של המוסדות העצמאיים בישראל. אם נסכים היום להמשך האפליה תמורת משיכת התמיכה הממשלתית מן המוסדות האלה במלואה, נצטרך מחר להסכים לבתי ספר פרטיים לעשירים בלבד.

 • רני  ביום פברואר 14, 2011 בשעה 11:00 pm

  לרמי רגבים שלום
  למה מחר? כבר יש בישראל בתי ספר כמעט פרטיים כמעט לעשירים כמעט בעיקר, לא לבד, בעיקר.

  • רמי רגבים  ביום פברואר 15, 2011 בשעה 2:03 am

   אתה צודק, אבל כמו שאמרת זה עדיין בגדר ה"כמעט". הם מחפשים לגיטימציה ומתנדנדים בין הרצון לקבל תקציבים ובין הרצון להתבדל באופן טוטאלי ולקבל את הזכות לנפות את מי שבא להם. או בקיצור – אליטה שרוצה לגיטימציה חוקית לשכפל את עצמה.

   יש כמובן הבדל ברור בין מוסדות עצמאיים חרדים ובין בתי ספר פרטיים. החרדים הם קבוצת מיעוט מתבדלת שמשלמת מחיר כלכלי כבד על רצונה להיות בדלנית. העשירים הם עשירים בגלל שמי שלא עשיר הוא לא עשיר. לכן, בתי ספר פרטיים הם דרך עקיפה לכך שאני ואתה במעמד הבינוני ובמעמד הנמוך נאפשר לעשיר להמשיך להיות עשיר ולחסל כל סיכוי שגם לנו תהיה מוביליות כלכלית.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: