מזרח תיכון חדש וסוציאל דמוקרטי?

בניגוד לחשש הפסימי של הממסד בישראל מפני ההפגנות שפשטו במדינות ערב, אני מעוניין להציג עמדה אופטימית: אזרחים המפגינים בעד דמוקרטיה, סוציאל דמוקרטיה וחלוקת העוגה הלאומית באופן שוויוני יותר….

כשהתותחים רועמים הכי קל לגנוב אותנו….(פאראפרזה על אמירתו של הברון רוטשילד "כשדם זורם ברחובות זהו הזמן לקנות נדל"ן…)

ככה, בשקט בשקט המזרח התיכון הופך אל מול עינינו למזרח תיכון חדש! אולי במילים זהו החזון של שמעון פרס, אך בתוכן רחוק מלהיות חזונו של אותו איש שמתגלה בזקנתו כצל של אותו איש שהיה. במספר ראיונות קצת הזויות הוא יצא ב"אמירות שפר" לא ברורות, לדוגמא: "קדאפי אמר שהוא רוצה מזרח תיכון ללא ישראל וכנראה, שעוד נראה את לוב בלי קדאפי"; ועוד: "יש לראות מה ייעלם קודם- הגרעין האיראני או המשטר שם". מסתבר כי האדם שזכה בפרס נובל לשלום מנסה לקדם מזרח תיכון חדש אך מאוד ספציפי.

עולה השאלה, מדוע? ובכן, הסבירות היא גבוהה מאוד שאמירותיו של פרס מבטאות רחשים רבים בעם. לא, אינני אומר שהייתי מעדיף לראות מזרח תיכון עם קדאפי ובלי ישראל, וגם אינני מייחל לעוד נשק גרעיני באזור, ולדידי לא משנה של מי! עם זאת, אינני מקובע בתפיסות ביטחוניסטיות ישרו-צנטריות שמכתיבות את כל תפיסות עולמי. לצערי, נראה שזהו לא המצב, לא בקרב הפוליטיקאים שלנו, וגרוע מכך לא בקרב המדינאים שלנו. התוצאה, אנו מביטים על אחד התהליכים המדהימים ביותר שהתרחשו בתולדות המין האנושי – ההתקוממות העממית הגדולה ביותר מעולם, שסוחפת אחריה מיליונים של אנשים, וכל מה שמעניין אותנו הוא האם בסופו של תהליך יתפסו האחים המוסלמים את השלטון או לא….

לא, אינני מתכוון לצאת באמירות מוחלטות, כמו: מעמדו של מובארק יציב, ואינני מתכוון לטעון כי אין יתכנות לכך שבסופו של תהליך יעלו קבוצות מוסלמיות כאלו או אחרות לשלטון, זו תהא טיפשות, אך אני מציע להביט בתהליך ולהבין, זהו מאורע היסטורי. מה היה לנו שם? ובכן הייתה קבוצה של עריצים ששלטו ביד רמה בעמם, בזזו את משאבי המדינה כרצונם, וקידמו להם קבוצה צרה וקטנה והפכו אותה לעשירה כקורח. כל זאת בזמן שהם הפכו את ההמון, לעני יותר ויותר, לפחות ופחות משכיל ובעיקר למדוכא – מזכיר משהו? אם לא, כדאי שתביטו באתר סביבכם, אנו נמצאים באותו מקום. בישראל, אולי מיותר להזכיר, יש גם דת שלטת, שרוב העמים סביבנו רואים אותה כתוקפנית, עניין של פרספציה.

אם כן על מה אני מלין? ובכן, אני טוען שבמקום לנסות ולראות את חצי הכוס הריקה, או לפי גורמים ביטחוניים הכוס הריקה לגמרי, הבא וננסה להבין ביתר אמפטיה את מה שקורה. במקום לחשוב רק על סוף מר, לא כולם יגמרו כמו המהפכה האיראנית. אולי יש מצב להשקיע בקיום ערוצים דיפלומטיים עם ראשי ההפיכות. אנו לא כולנו רוצים להיות כמו אלוף בן ולאחל למובארק בריאות, רק משום שהמזרח התיכון תלוי בו, אני מאחל לו בריאות כאדם, אך לא אתלה את היציבות האזורית בו. כמו כן, עלינו להיות ערניים, בתוך כל הבלגן באו להם כוחות הביטחון ודרשו וקיבלו עוד כחצי מיליארד ₪ תוספת על מנת להתכונן לשינוי באזור! ואני לתומי חשבתי שאולי עדיף להשקיע את אותם חצי מיליארד שקלים בערוצים דיפלומטיים ובלימודי השפה הערבית, כהכנה למזרח התיכון החדש…

אחד הדברים המדהימים ביותר בעיני הוא שכל אותם מהפכנים, קוראים קריאות לאומיות בעד מדינתם – מקובל וברור. קריאות נגד המנהיגים המושחתים שלהם – עוד יותר ברור. שרובם ביססו את משטרם על תמיכה וכספי דמים שקיבלו ממדינות דמוקרטיות, ובעד כינון משטר חדש שיחלק את העוגה באופן שוויוני יותר –  חידוש מבורך!!! מה יש להגיד? סוציאל-דמוקרטים! ואנחנו, כלל לא שמים לב לשיח החדש, כולם תקועים. תחושת המצור חוגגת וכולם בטוחים שרק רע יצא מהתהליך המדהים הזה. אנשי מערכות מסוימות חוגגים סביב המדורה, כי לדידם זוהי שעת הכושר. כעת הטרף הוא הקל ביותר. מה שיש לעשות כרגע הוא לפרוט על הפחדים הכמוסים ביותר ולהמשיך לייבש את הקופה הציבורית היישר לתוך כיסיהם. כמוהם כמובן, יש עוד קבוצות שחוששות שאזרחים רבים יראו את הדמיון בין ה"דמוקרטיה שלנו" למתרחש אצל שכנותינו, והם מברכים על העיסוק הביטחוני בעניין, הכול רק לא עיסוק סוציאליסטי/קומוניסטי.

ובשולי הדברים, אך עם זאת מרכזי לא פחות:

1.      אזרח ניסה לבצע מעצר אזרחי בליברמן בהאשמת אפרטהייד ולא כל כך הצליח, מי יודע אולי בפעם הבאה תהיה הצלחה גדולה יותר?

2.      הוקם בישראל מתקן כליאה לילדים, ילדי העובדים הזרים יעצרו על ידי יחידת עוז לפני גירושם מישראל, "מפחיד, מבחיל, מזעזע, מחריד" ועוד מילים עולות בהקשר, מטריד מאוד…אני מקווה שאתם מעכלים, במדינת ישראל הוקם מתקן כליאה לילדים!!! גם תינוקות….לא רוצחים, לא גנבים, ילדים…..

3.      יש מצב שישראל היא המדינה הכי ריאקציונרית במזרח התיכון….מצחיק לא?!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידו לם  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 1:22 pm

  באופן ברור זה עוד חולה רוח מהשמאל הרדיקלי.

 • עידו לם  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 4:43 pm

  האידיוט היחיד פה זה אתה שאתה תומך בעלוב נפש הזה.

 • אזרח.  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 7:03 pm

  הני, יישר כח על המילים הנכונות .מתקן כליאה לילדים ,חוקים גזעניים ומפלים,המשך המדיניות הקלקלית המרוקנת את כיסי הנתינים,הפחדת הנתינים והפניית מבטם החוצה.
  הני, שאלתי אחד בכפר שלם .מי עומד לזרוק אותך מביתך ללא פיצוי? אחמדינאג'ד ? הנייה? נצר אללה ?
  הסתכל פנימה ,אמרתי לו.
  כמו שכתוב:"את פני מבין,חכמה,ועיני כסיל ,בקצה ארץ".
  הכסיל מסתכל בקצה ארץ,(מבטו מופנה ללבנון,לאירן,לעזה,מצרים,לוב,וכד') כאשר הפרעונים הישראלים מרוקנים לו את הכיסים.

  • hani24  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 7:28 pm

   ואללה אזרח, ידידי, כל מילה בסלע, ראש וראשוני אוייבנו הם מבית, מחרביך ומהרסייך ממך יצאו….האמן לי המנגנון המשומן שגורם לנו להביט לצדדים ולא פנימה הוא הבעייתי מכול ואותו יש לנתץ!
   הלאווי עלינו מה שקורה שם, מבחינת התהליך…

 • עידו לם  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 8:37 pm

  נו אזרח אז לפי ההיגיון הזה גדול אוייבי העולם הערבי והפלסטינאי זה מנהיגיהם אז לך תמליץ להם על הפרספקטיבה הזאת.

 • רני  ביום פברואר 27, 2011 בשעה 8:39 pm

  התבוננו פנימה קרוב לבית על ידכם ממש. פנימה רק פנימה אמר מי שמלמד במוסד הסוציאליסטי, שיתופי, מרכסיסטי של ריכמן. תשאל לכמה מהתלמידים שלך והתורמים למוסדך למי מהם יש כבר תוכניות נדל"ן בכפר שלם. טול קיסם מבין עינך טול קורה מבין עינך. ובכלל מי מהמפגינים לידך עוד יש להם על השפתיים שיירים מעכוזו של קדאפי. מי בדיוק מלקק עדין לאסעד עד כדי כך שגולים סורים בחו"ל אמרו לו שידרוש לעבדי ונתיני אסעד את מה שישראל נותנת לאזרחיה הפלשתינים, השם של בשארה השמאלן של אסעד הסוציאליסט של קדאפי מוכר לך?.
  פתאום כל הצדק בעולם יגדל במצרים. עכשיו לעובדות: מי ששרד וישרוד אלו המדכאים האמיתיים כמו: קאטאר, עומן, סוריה ודומיהם, במדינות המפרץ היכן שהיה מעט חופש כמו בחריין יהיה רע. היכן שהשלטון היה הכי ערמומי, הכי דורסני, הכי משחד מצד אחד ורוצח מצד שני הוא ישרוד. מה שיהיה במצרים זה שלטון של הצבא והג'מעה איסלמיה, קשה לדעת מי יקבע יותר. הצעירים ה"מודרניים" יגיעו להיכן שהגיעו צעירי אירן. היפיפיות מהכיכר ילכו בתוך שק עם סמרטוט על הראש. הצבא המצרי כבר התחיל לדפוק את הקופטים. לוב תפוצל למעשה, כפי שפוצלה עירק, להקל על גונבי הנפט. זו כוונת המושכי בחוטים, קאטאר=אלג'זירה ביניהם. לפחות קדאפי המשוגע הרצחני היה באמת חופשי מהאימפריאליזם המערבי. הנפט יזרום לעשירים. תימן תתפלג ותהפוך למין סומלי כולל עוני, רשע, רצחנות ופירטיות. בצפון תימן תוקם רפובליקה שיעית בתמיכת אירן. יהודי תימן? נו טוב זה הגן עדן של אזרח. תוניס? אם אירופה תעזור ותסבסד ותשקיע אולי יהיה טוב. אם התוניסאים לא יקבלו עזרה בהון והשקעות זה יהיה במקרה הטוב כמו באלג'יר במקרה הרע כמו מאוריטניה. אני מניח שאירופה תעזור, תמורת מחיר ראוי.

  • hani24  ביום פברואר 28, 2011 בשעה 1:32 am

   אתה מושלם, בדיוק לפי הנבואה מאחרון ימי הנביאים, מאותו היום הנבואה ניתנה לשוטים…או אולי בשמם החלקי רני….

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: