כיפאיה!

בתרגום חופשי מערבית, הכותרת הינה די! או מספיק! תהליך מעניין עובר עלינו בתקופה האחרונה. כולנו, רוצים או לא, לומדים מבחר מילים בערבית, הדוגמא המרכזית היא צמד המילים ככר "תחריר". האם אנו עוברים תהליך של שינוי? לפחות לפי שני פרמטרים לא נראה כך.

הראשון הוא קצת איזוטרי, וכאן ברצוני להתייחס להצעת החוק של חבר הכנס אריה אלדד שמבקש לבטל את הערבית בתור שפנה רשמית של מדינת ישראל, תחת הצעת חוק השפה, התשס"ט 2009 פ/1259/18, אך אם נניח שזהו ניסיון נואל, מקבילה לנסיון המאוד בעייתי לחקור את ארגוני השמאל שנכשל, הוא עדיין מסמן את עולם החוויות של כנסת ישראל, לפחות בחלקה.

הפרמטר השני הוא התקשורת הישראלית והכיסוי שהיא מעניקה למאורע ההיסטורי שמתרחש אל מול עינינו, אותי זה הרבה יותר מדאיג, ולדעתי התקשורת והכיסוי שלה זוכים בצדק למילה כיפאיה! וכעת מוטלת עלי המלאכה להסיבר מדוע די!? ובכן, אני מעריך שעיני כל העולם נשואת אל המזרח התיכון בימים אלו, אנו עדים לתופעה הסטורית, שאינני חושב שהייתה כמותה בהסטוריה של המין האנושי, ההשלכות של התופעה ישפיעו לא על חיינו בלבד, אלא לדעתי ולדעת רבים אחרים, על עתיד העולם כולו לאורך תקופה ארוכה הרבה יותר מחיינו אנו.

מעקב קצר אחרי התקשורת העולמית והמקומית מגלה כי ישנן דרכים שונות לסיקור המצב, ויש כמובן שטוענים כי גופי תקשורת שונים מונעים מאינטרסים ברורים שיש להם באזור. בישראל, ומבאופן מדהים גם על ידי השליטים במדינות ה"בוערות", מצביעים על ערוץ אל-גזירה כאחד מערוצי התקשורת להם יש יד ורגל בעניין, העובדה היא שבערוץ זה אכן מדווחים על המהומות וההתקוממות העממית כמו על הנסיונות לדיכוי האלים של האזרחים. עקב חשיפת הדברים באל-גזירה, בחלק מהמדינות, החליטו השליטים לשבש את שידורי הערוץ, כל למשל גילינו כי שידורי הערוץ לא נקלטים בטריפולי, בטהרן וחלקים ניכרים מתימן. אכן זהו ניסיון די קלוש לחסום את התקשורת, כמו איסור על גלישה באתרים מסוימים או חסימתם, עם היכולות המשופרות היום זה כמעט בלתי אפשרי.

בישראל אף אחד לא מנסה לחסום את הערוץ, אך הדיווחים על החדשות ממנו, ושידוריו הם די ברורים וחד-גוניי, כמעט תעמולתיים. והאמת אותה חד-גוניות של התקשורת הישראלת והניסיון המאוד קרתני למצוא את הנקודה הבטחוניסטית בחדשות בכול מקום בעולם, הפך למאוס. שהרי, אנו בעיצומה של מהפיכה ייחודית בתולדות המין האנושי, גוש שלם של מדינות המרוכזות באזור גאוגרפי אחד מתקוממות נגד שליטים עריצים תוך דרישה לאמנסיפציה, ושיוויון זכויות, וכל מה שרואים כאן בתקשורת הוא החשש מהאיום המוסלמי. אכן, אודה ולא אכחיש יש סיכוי שבלשב הבא של אותן התקוממיות נראה כוחות מוסלמים משתלטים על המדינות הללו, ולפי הנסיון שיש לנן מההפיכה האזרחית האחרונה במזרח התיכון, אירן, זה אכן התרחש. אך, ישנם עוד תרחישים שיכולים להתממש.

ככלל, נראה כי התקשורת במקום להתמקד בתפקידה כמנתחת ומציגה את האספקטים השונים של האירוע המדהים של המאה השנים האחרונות, החליטה לחזק את נאראטיב "תחושת המצור" של הישראלים. התוצאות לא אחרו להגיע, פתאום ניכרת בציבור תמיכה בשליטים עריצים שעד לא מזמן ייחלו להעלמותם, כאשר הסימוכין הוא "עדיף לנו להתעסק עם השטן המוכר לנו". הרוב תומך, ללא כחל וסייג, בתפיסה המערבים/אמריקאית של שלטון יציב, לא חלילה וחס דמוקרטיה, ואין שיח ביקורתי על האינטרסים של הדלק והמשאבים שאותה ארה"ב כה זקוקה להם ביציבות ובזול. וכמובן, התקשורת מוכרת את השיח הבטחוני המסתגר, ולא מקיימת כלל את השיח האלטרנטיבי הדיפלומטי, שיאפשר ראיהי אחרת ופתיחות כלפי השינו שאולי יניב בסופו "מזרח תיכון חדש".

התוצרים של התהליך הם מדאיגים מאוד, היות ורוב הציבור הישראלי שואב את הידע שלו בעיקר מאמצעי התקשורת הישראליים, ללא נסיון לעקוב אחר אמצעי תקשורת זרים, אם מחוסר ידע בשפות או מחוסר אמון עקב סוציאליזציה כזו או אחרת, מסתמן מצב בו הציבור הישראלי מביט בחשש אל השינוי המדהים ולא בתקווה. כל זאת כמובן מלווה בתרחישי אימה שמערכת הביטחון משחררת חדשות לבקרים של מזרח תיכון מוסלמי פונדמנטליסטי, בעיקר על מנת לזכות בנתח גדול יותר בתקציב, הופכות את הסיוע שלנו לראות את השינוי והפתח להידברות לכמעט בלתי אפשרי, וחבל. טוב יהיה אם אמצעי התקשורת הישראלים יתעשתו ויחלו בשיח פתוח יותר, בעל שונות רבה יותר ועם מגוון דעות רחב יותר.

הטור הופיע לראשונה בגליון מרץ של הירחון סטטוס.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאצק הצידוני  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 10:13 am

  "אני מעריך שעיני כל העולם נשואת אל המזרח התיכון בימים אלו, אנו עדים לתופעה הסטורית, שאינני חושב שהייתה כמותה בהסטוריה של המין האנושי"

  Hyperpole much?

  מעולם לא הייתה בהיסטוריה האנושית תופעה כזו?

  שנות ה60 באפריקה, שעשרות מדינות קיבלו את עצמאותן מהקולוניאליזם כתוצאה ממאבק עממי. מיד מוקמות כל מני רפובליקות שמיד מעלות על נס איש חזק, קומוניסט או לאומן, שמדכא את התושבים בצורה ברוטאלית לא פחות.

  1947 – תת היבשת ההודית (קרוב למיליארד אנשים כן?) משתחררים מעול האימפריה הבריטית (כתוצאה ממאבק "לא אלים…") בעוד שמהפכה של עוד מיליארד אנשים קצת צפונה משם משליכה שלטון לאומני אכזר ובמקומו בא שלטון קומוניסטי אכזרי ורצחני לא פחות.

  1848 כשגל מהפכות עממיות זעזע את אירופה ונתן את האשליה המתוקה שהנה הנה, הגיע העידן הליברלי לעממי אירופה המדוכאים תחת קיסרים ומלכים למיניהם. התוצאה היתה כמובן גדילתה של גרמניה המאוחדת, שאפשר לחבר בקו ישיר בינה לשתי מלחמות העולם.

  השאלה הנשאלת כמובן היא, למה לקח לעולם הערבי כל כך הרבה זמן להגיע להפיכות העממיות ולמה לקח להן כל כך מעט זמן להיכשל.

  הנה, במצרים אכן ביטלו את "משטר החרום" אבל הוציאו את השביתות וההפגנות מחוץ לחוק (סימן היכר מובהק לשלטון העם).

  בתוניס כנ"ל. הוציאו את מפלגת השלטון מחוץ לחוק כדי שאותם קלפטוקרטים יחבשו כובעים חדשים וימשיכו לנהל את המדינה.

  נסיים בשיר הנבואי של להקת The Who:

  Meet the new boss – same as the old boss

  • יאצק הצידוני  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 10:14 am

   למה יצא לי hyperpole ולא hyperbole, לאלוהים הפתרונים.

 • hani24  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 11:17 am

  יאצק לא מסכים עימך, התהליכים שאתה מתאר קרו 1. עקב התפוררות אימפריות 2. במקום אחד עם המון אנשים….כאן קורה תהליך מיוחד ללא התפוררות וללא שינוי מהותי בהמון מדינות וברצף…לא יודע אולי זה רק איש מדע המדינה ההשוואתי שבי…
  הני

 • סתם אדם  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 11:27 am

  http://www.facebook.com/reqs.php#!/Palestinian.Intifada

  מישהו מנסה להביא את הרוח הזאת גם לכאן, עדיין אופטימי?

 • הניה דלל  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 1:09 pm

  الحق معك يا استاذ هاني فحكومتنا تدفن رأسها في الارض وتتغاضى عن مشكلة مهمة جدا وهي (عليك أن تعرف عدوك وأن تتعرف على حضارته وذلك عن طريق التملك بلغته.)فأين نحن من كل هذا.

 • hani24  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 1:29 pm

  הניה דלל, כל הכבוד עכשיו תרגום!

 • אבתיסאם  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 8:44 pm

  תודה

 • אזרח.  ביום מרץ 29, 2011 בשעה 11:02 pm

  הני,לא מסתמך על הערוצים הישראלים. למעשה כמעט שאיני צופה בהם . זה כמה שנים שיש לי צלחת פרטית בה אני קולט ועוקב אחרי תחנות טלוויזיה ערביות ומוסלמיות.בהן ערוצי אל ג'זירה בערבית ובאנגלית,כולל ערוצים רבים אחרים בשפות שונות.
  מסכים עם מה שכתבת,ולכן אני מצטרף אליך בדרישה : كفاية.

  Kifaia كفاية فساد ـ

  • hani24  ביום מרץ 30, 2011 בשעה 8:14 am

   אזרח יקר גם לי יש את ערוצי הלויין של הנילוס (Nile Sta) ואני מעריך שכך הוא בהרבה מקריםפם, אך הרוב עדיין רואה שלישיית הליצנים היראלים וזה רע! תודה על התמונה!
   הני

 • פוליש  ביום יולי 18, 2011 בשעה 1:12 pm

  ביקורת זאת ביקורת!

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: