פוסט אורח….אשכנזים, נמאסתם!

משה אלפסי הוא העתיד והעתודה, הוא בחור מבריק שלומד לתואר ראשון במכללת ספיר, והוא פעיל חברתי ומזרחי מודע, ולהלן טור שהוא כתב בנושא….הנאה מובטחת, לחלקנו…

אשכנזים, נמאסתם!

נמאס לי שבגלל המראה שלי ושם המשפחה שלי אני נתפס כנחות. נמאס לי שכל הזמן וכמעט בכל מקום צוחקים ומגחיכים את בני עדות המזרח. אתם יורדים גם עלי. די. נמאס לי להרגיש לא שייך. אתם האשכנזים המצאתם את ההשכלה? אתם האשכנזים המצאתם את התרבות?

קוראים לי משה אלפסי ואני מכור.
בשלוש השנים האחרונות אני לא יכול לראות טלוויזיה בנחת, בעיקר בגלל שאני חושב כל הזמן על כמה ואיך מוצגים בה מזרחיים. כמעט כל הקורסים שבחרתי ללמוד במהלך התואר קשורים בבעיות המעמדיות והתפיסתיות של בני עדות המזרח. אפילו כשאני משתכר, אני מעדיף לדבר על השסע העדתי במקום על בחורות. התמכרתי למאבק ואיתו גם לכאב ולגילויי ההשפלה.

ליל הסדר השנה.
אני ומשפחתי חוגגים אצל הסבתא מנתניה. משימתי – לפתוח סביב שולחן החג דיון הנוגע בבעיית בני עדות המזרח – הוכתרה כהצלחה. אחי הצעיר מאור, סטודנט מצטיין למנהל עסקים בירושלים, אומר בכנות ובהכנעה ש"המוח האשכנזי מפותח יותר משלנו". המוח האשכנזי, טוען מאור בטון בטוח, "הוא הסיבה לפערים ההשכלתיים והכלכליים שבין מזרחיים ואשכנזים".

אחי, כמו הרבה מזרחיים צעירים, בני הדור השני והשלישי, עבר "סימום" תקשורתי כבר מינקותו, והוא מאמין באמת ובתמים שזו האמת המרה: אשכנזים מוכשרים יותר ממזרחיים.

לפני כמה חודשים ישבתי איתו ועם עוד כמה מחבריו ללימודים בדירה שהוא שוכר במבשרת-ציון. צפינו יחד בטלוויזיה, בתוכנית "עונת החתונות" של דנה מודן ורועי לוי. הזוג שאחריו עקבה התוכנית היה ממוצא מזרחי. אחד החברים של מאור, גולדשטיין משהו, צחק על הזוג ואמר "תראו ת'מרוקאים האלה, תראו איך נראות החתונות שלהם". אחי צחק, כמו יתר חבריו (ברובם מזרחיים). הוא לא הבין שבאותו הרגע הוא צוחק גם על עצמו.

הזכרתי לו את זה בליל הסדר.

מאור לא לבד.
כשאני מדבר עם חברים מזרחיים במכללה על פערי ההשכלה והשכר בין מזרחיים לאשכנזים הם טוענים שאני מוציא את השד העדתי מהבקבוק. "על מה אתה מדבר, הפערים שייכים לעבר"; "פעם הייתה אפליה, היום כבר לא", הם אומרים לי. אחרים מודים שגם היום קיימת בעיה עדתית, אך הם בטוחים שהפערים מצטמצמים. זו טעות: הפערים עדיין כאן, ואיתם גם התפיסה המעוותת.

לפני כמה שבועות, עלתה באחד השיעורים השאלה מיהו משתכנז? עניתי שמבחינתי, משתכנזים הם לא אלה ששומעים את חווה אלברשטיין, או אלה שמדברים במבטא צפוני מלוקק. מבחינתי הם בנים להורים ממוצא מזרחי, גם אם רק מצד אחד, המודעים לפערים הבין עדתיים ולבעיה התפיסתית המעוותת אודות בני עדות המזרח, ולמרות זאת ממשיכים הלאה, בגישה של אחרי המבול. ממשיכים לשרת את האינטרס הכלכלי- תרבותי של ההגמוניה האשכנזית.

צוחקים עלי. אומרים שאני חייב טיפול.
אפילו אבא שלי, שבנערותו, בתיכון, נשלח ללימוד מקצוע, בגלל שהוא מרוקאי, חושב שאני חייב להירגע: "לא תוכל להתקדם בחיים עם דעות כמו שלך. אתה חייב להתיישר", הוא אמר לי בליל הסדר. "הלוואי ולא הייתי צריך לדבר על הבעיה העדתית", עניתי, "והיא הייתה נפתרת מעצמה".

אומרים לי גם שאני בכלל לא נראה ומתנהג כמו מרוקאי.
איך מרוקאי אמור להתנהג ולהראות? כשהתגייסתי לשריון, לפני קצת יותר משמונה שנים, המפקד אמר לי בשיחת ההיכרות בינינו, שהוא חשש שיגיע אליו איזה ערס, שיעשה לו בלאגן בפלוגה. המפקד הקיבוצניק הופתע לגלות שמישהו עם שם כמו משה אלפסי לא חייב להיות "כזה".

אז כל מי שנראה מזרחי או ששם המשפחה שלו מדיף ניחוחות אוריינטליים מתויג כ"ערס" עד שלא הוכח אחרת? וכל המזרחיות הן "פרחות"?

בנק הזרע פרסם לפני כמה חודשים שנשים ישראליות, גם מזרחיות, מעדיפות – ברוב מוחלט – תורם זרע ממוצא אשכנזי. ברור, אני ויתר המזרחיים נתפסים כמכוערים, טיפשים ו-וולגאריים. נשים מזרחיות סובלות מדיכוי כפול. וזוהי התפיסה: אנחנו, המזרחיים, נמצאים אוטומטית בעמדה נחותה.

חבר שלומד קולנוע במכללה סיפר לי, שבכל סרט שהוא מפיק תמיד חושבים שהוא המקליט (איש הבום), גם כשהוא כותב ומביים.

אין לי בעיה להיתפס כבכיין.
נכון, אני אמנם תיכף מסיים תואר ראשון, למדתי, השכלתי. כמוני עוד רבים במכללה ממוצא מזרחי או מעורב, ועדיין, התפיסה אותה תפיסה, אנחנו עדיין נחשבים ככאלה שנמצאים במקום לא "טבעי". את מספר הפעמים שהרגשתי לא בנוח במקום "אליטיסטי", כמו למשל במערכת עיתון, אוניברסיטה או גלרייה לאמנות, איני יכול לספור על יד אחת.

בקיץ האחרון,  נשלחתי כחלק מהלימודים לסטאז' בדסק החדשות של "מעריב". באחד הערבים בדסק, העורכים והמעצבים הגראפיים (רובם אשכנזים) צחקו על מרואיין ממוצא מזרחי בתוכנית הערב של רפי רשף. ניכר היה שזה צחקוק שקשור למראהו ולדיבורו של הבאסטיונר שהתראיין בשוק. הלבנתי מבושה, השתתקתי. המודעות המזרחית הביקורתית שלי הייתה חלשה מהביטחון שלי לקום ולהעיר לגזענים. האיש שהתראיין היה דומה לאבא שלי, הוא גם דיבר כמוהו. הבנתי שבמקום כזה לעולם לא ארגיש שייך.

כשהייתי בגלריה שהציגה צילומים פוסט מודרניים, ספגתי מהעוברים ושבים את מבט "המה טיפוס כמוך עושה כאן?". בסדר, תקראו לי פרנואיד.

בחודש שעבר ערכתי תחקיר על סרטוני התדמית של המוסדות האקדמיים בישראל. גיליתי שכל הסטודנטים, המציגים את המכללות והאוניברסיטאות שבהן הם לומדים, נראים אשכנזים ושמות המשפחה שלהם אשכנזיים. הרציונל ברור: ככל שהמוסד יתפס כ"לבן" ואשכנזי יותר, כך ייחשב איכותי יותר בעיני הסטודנטים הפוטנציאליים הצופים בסרטונים האלה.

אבל חלאס. נמאס לי.
נמאס לי שבגלל המראה שלי ושם המשפחה שלי אני נתפס כנחות.  נמאס לי שכל הזמן וכמעט בכל מקום צוחקים ומגחיכים את בני עדות המזרח. אתם יורדים גם עלי. די. נמאס לי להרגיש לא שייך. אתם האשכנזים המצאתם את ההשכלה? אתם האשכנזים המצאתם את התרבות?

מאור אמר לי בליל הסדר שהוא רוצה להחליף את שם המשפחה שלנו ל"פלס". הוא בטוח שככה ייראו אותו אחרת, שזה מה שיעזור לו להתקדם. הוא הבין שכדי להגדיל את סיכוייו להתעשר הוא חייב להשיל מעצמו כל סממן מזרחי.

לא מזמן חגגה המדינה 63 שנה לכינון הפרויקט הציוני. אני מעדיף לכנותו "פרויקט ההתעשרות של יהדות אירופה".

הטור פורסם במקור בבלוג סיפירלה אונליין

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אמיר  ביום מאי 31, 2011 בשעה 10:48 am

  אוקיי ו… ?

  זעקת וזעמת, רתחת וכעסת, הוצאת את זה מעצמך ופרקת את העול הנורא הזה של הקיפוח. מה עכשיו ? איך נאבקים ?
  אפליה מתקנת ? הרי זה יקעקע את הפער.
  העלאת המודעות ? כולם יודעים, השאלה היא איך מזיזים אותם מהמקלדת, מוציאים אותם מהמכונית, מקימים אותם מהקיוביקל במשרד הממוזג.

  הפגנה ? ישלחו את מיטב מזרחי מג"ב לרסן את המפגינים המזרחים והנה לנו מלחמת אחים. (נאמר בציניות).

  בכל מקרה, שתחזקנה ידייך. כמו רבים וטובים אתה יודע להצביע על הבעיה בצורה טובה אבל בזאת מסתכמת שליחותך…

  אמיר, חצי מזרחי/אשכנזי, חצי משתכנז(להגדרתך), שאבא שלו, העיראקי שהגיע ממשפחה דלת משאבים, לא קופח אלא הצליח בחייו בזכות עצמו ודווקא האמא האשכנזיה שלו היא שנמצאת בתחתית המעמד הכלכלי ולא ישנה בלילות מחשש לעתיד לבוא…

  • hani24  ביום מאי 31, 2011 בשעה 10:57 am

   אמיר קרוא וכתוב הן מעלות חשובות ביותר! לא אני כתבתי זה משה אלפסי..אבל אבקש ממנו לענות לך….הני שנולד בעירק, ולא חושב שכל מי שהוא ממצוא כזה או אחר הוא אוטמטית בעל המודעות הנכונה….

   • אמיר  ביום מאי 31, 2011 בשעה 11:19 am

    אני יודע שזה לא אתה, הני. קיוויתי שאולי הוא יגיב כאן לפני שאתה עוקץ.

 • אורי  ביום מאי 31, 2011 בשעה 11:55 am

  איזה קטעים מוזרים קורים לי לאחרונה,אם אני מדבר על מזדה 3,ועל כמה שהאוטו טוב וכמה שאי רוצה לקנות מכונית כזאת פתאום מתחילות להופיע מזדות כפטריות אחרי הגשם ומלא מבחני דרך למכוניות ובינהם גם מזדה,לפני יומיים דיברתי על העיניין שיש אנשים שאין להם כסף וצריך לעזור להם ולתרום ופתאום אני רואה מולי קבצן ברחוב בלי אוכל וכמעט ללא בגדים ואז גם פתאום שמתי לב לכמה קופות צדקה יש בכל חנות,אבל אתמול היה השיא,אתמול דיברנו על נושא הגניבות והפשיעה במדינה ולא עברה דקה ושמענו אזעקה של רכב ומשטרה ומיד אח"כ גם פתאום הציגו את הסטטיסטיקה של הפשיעה בארץ ופתאום כל הכתבות הן בנושא פשיעה בארץ

 • shaultweig  ביום מאי 31, 2011 בשעה 5:39 pm

  אין דבר כזה עם יהודי, יש ציונות אשכנזית גזענית.

  כאשר פרופ ליבוביץ' שאני משתמש באייקון שלו הגדיר את עצמו כציוני הוא אמר שהמפלצת הקרויה ארץ ישראל השלמה היא לא מדינת העם היהודי אלא זימבאבווה רודזיה תחת שלטון יהודי.

  פרופסור ליבוביץ' עשה את האבחנה בין ערכים לסיפוק של צרכים .מדינה היא צורך וליבוביץ' הביא את דבריו של התנא שאמר "הווה מתפלל לשלומה של מלכות שללא מוראה איש את רעהו חיים בלעו.התנא כיוון בדבריו לרומי הרשעה. אזרחים צריכים מדינה שתספק את צרכיהם ומדינת ישראל עושה זאת היום טוב יותר ממדינות הלאום הערביות שנוצרו על ידי הקולונירליזם.

  הוסיף פרופ ליבוביץ' שברגע שמדינה הופכת לערך אזי היא הופכת מדינה פשיסטית.

  הציונות בהתהוותה מבוססת על הפיכת היהודים מאוסף של קהילות לעם במונחים מודרנים,ואת ארץ ישראל ההיסטורית הגדירה הציונות כביתו של העם היהודי.שני הדברים שמניתי נחשבים בעיני יהודים רבים למסגרת של ערכים.התעמולה הציונית גם העמידה את השואה כטריגר לגיבוש היהודים לאומה במובן של אביב העמים באירופה.

  אמר דוד בן גוריון בספרו ייחוד וייעוד

  "הגלויות המתחסלות והמתכנסות בישראל, אינן מהוות עדיין עם, אלא ערב רב ואבק אדם, ללא לשון ללא חינוך, ללא שורשים. הפיכת אבק אדם לאומה תרבותית יהא מלאכה לא קלה"

  מה שבן גוריון והמצדדים במושג יהודי חדש אומרים זה רצון להוציא יהודים ובמיוחד מזרחים לשמד. מה זה אבק אדם ? מה זה יהודי חדש ? מה זה ללא לשון,ללא חינוך ,ללא שורשים ?

  50 שנה עמד הבן איש חי בראש קהילת בגדד רק משום גאוניותו ועוצמתו. לקהילה היו בתי כנסת,בתי חולים,מקוואות ובתי ספר שלא באו מהעותמנים או ערבים. מה הבן איש חי היה אבק אדם ?

  עוד פרי באושים של הציונות האשכנזית הם עטרת כהנים וההתנחלות הנפשעת בחברון הם הסיקריקים של ימינו שהביאו למרידות ברומאים ולחורבן.

  יותר ממה שיש לי סולידריות עם יהודים יש לי איבה כלפי יהודים ,במיוחד גזעני מפאי,טומי לפיד ודומיו,ברוך גולדשטיין,בןדרור ימיני ומיכאל בן ארי.

  זכרון השואה הוא ערך אוניברסלי ולא כלי לפרופגנדה מבאישה של הציונים. אין לי סולידריות עם בן לניצולי שואה שמדבר עלצורך בטבח של נוסעי המרמרה.

  אני לא מוצא את עצמי בקרב עם יהודי שנמצאים בו שונאי דת ישראל ומורשת ישראלת,כהניסטים גלויים ומוסווים כמו בן דרור ימיני ומיכאל בן ארי,בני משפחות של ניצולי שואה שקוראים לטבח בלא יהודים.אני בטח לא נמצא בקרב נתן שרנסקי ואידה נודל שהיו פעילי זכויות אדם ועברו לדיכוי הפלסטינים. שלא לדבר על גיורא יוספטל,יהודה ברגינסקי,אליהו דובקין ימ"ש שר"י שדאגו לתקוע את המזרחים עם המעברות והטוריות.

  לכל מחוללי הדבר והחולירע בדמותם של ימיני,מיכאל בן יאיר וטומי לפיד הוא הסרטן הציוני שיש להכרית

 • משה אלפסי  ביום מאי 31, 2011 בשעה 6:28 pm

  אהלן אמיר!
  תאוריה מן הפסיכולוגיה החברתית מפרקת לארבע שלבים לינאריים מאבקים חברתיים.השלב הראשון הוא שלה המודעות. איני מסכים איתך בעליל כי קיימת מודעות לבעיה העדתית. מרבית החברים שדיברתי איתם בנושא במכללה בה אני לומד (ספיר), אינם מודעים לעניין כי עדיין קיימים פערים חברתיים- כלכליים בין מזרחים ואשכנזים. חמור מכך היא בעיית התפיסה- אשכנזים יגידו בדרך- כלל כי מרבית חבריהם הם מזרחים או שגדלו באזור של מזרחיים. המזרחיים יתכחשו ויתנגדו למאבק חברתי. פשוט מהבושה להתפס ככאלה, זוהי התפיסה, ומדובר באקדמאים בעלי ראייה ביקורתית כלשהי. אחרי שלב המודעות, אני מתכוון לפעול גם בצעדים אקטיביים. בימים אלה אני עובד על הקמת אתר בחקורתי- מזרחי, שיציג עדיות של מאות (או אלפי) סיפורי אפליה כלפי מזרחים. מעבר לכך, אני עובד יחד עם סטודנטים מבן- גוריון והעברית על הקמת פורום מזרחיים צעירים. יהיה גם אקטיביזם.

 • מיקי  ביום מאי 31, 2011 בשעה 7:36 pm

  לא נעים, אבל כל מה שמקובל לחשוב על אשכנזים וספרדים זה משהו שמבוסס על המציאות. כאשר אתה תנסה להקים עסק או חברה גם אתה תרצה להעסיק עובדים אשכנזים, כי יכולת העבודה שלהם יותר גבוהה. הם גם אנשים משיכילים ואיכותיים יותר. וגם יותר נחמדים. עוד יותר מגוחכת קריאת המצוקה שלך "אתם המצאתם תרבות"? ומי המציא אותה? באבא סאלי ומוסה אלפרון? הבט סביבך והסק מסקנות.

  • hani24  ביום מאי 31, 2011 בשעה 11:20 pm

   מיקי אני מרשה לעצמי להגיב, נראה לי שאתה גזען…תחשוב לבד למה…הצעה: קרא שוב את התגובה שלך…
   הני

  • משה אלפסי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 2:14 am

   מחקרים הקשורים בהרכבי אוכלוסיה במקומות עבודה, גילו כי שככל שמקום העבודה מורכב מאוכלוסיה הטרוגנית יותר- כך מקום העבודה מתפקד טוב יותר, ובעל תפוקה גבוהה יותר (רבאק זה קפיטליזם..). ככל הנראה לא אנהל לעולם מקום עבודה, אך אם נס כזה יקרה, אשאף לקחת אנשים שדומים לי. לבאבא סאלי ואלפרון לא אגיב- אתה בטח צוחק..

 • אורי קופר  ביום מאי 31, 2011 בשעה 7:46 pm

  מדינה שבעצמה הפלתה ושמורכבת מכל כך הרבה תרבויות בכל כך מעט זמן לא יכולה לצפות שהכל יתמזג בצורה טבעית,זה לוקח זמן
  מדינה שהרבה מעוליה ומישביה עלו בעל כורחם למדינת ישראל והיו צריכים לוותר על כל רכושם וזהותם,על התרבות החברים ואיכות החיים
  וזאת לו רק כדי לשרוד ולא כדי להקים מדינה יהודית בגרון מדינות ערב וללא שום תמורה חוץ מאיזה פחון או קרוון ומצד שני ישנם אותם עולים שהתחננו שהם יעלו ונתנו להם בתים ועזרה ברכישת רכב ועוד המון הטבות אחרות.
  כמובן שהאשכנזים שיקראו את מה שכתבתי ירגישו הזדהות שכן הם אלו שברכו מהשנאה הנאצית והגזענות אך גם הקוראים המזרחיים ירגישו שהדבר נכתב עליהם שכן גם הם חיו בסכנה קיומית ואם לא היו עוזבים היו בוודאי נרצחים.
  אבל,האם הפיתרון הוא לנבור בעבר ולהיזכר מה אמר בן גוריון? האם עדיף לפתוח פצעים מחדש במקום לתת להם להגליד,צלקת תמיד תשאר וטוב שכך,למען הזיכרון,למען שהדברים לא יחזרו על עצמם
  אבל מקיצון אחד לשני? אם אשכנזי היה כותב "מזרחיים נמאסתם" ולו רק כדי לקבל קצת תשומת לב וקצת הכרה במאמרו ודיעותיו,האם אז זה היה מתקבל כמו עכשיו? אני חושב שמה שמשה אלפסי עושה כאן זאת גם כן גזענות לשמה וגם זו הפליה,אולי בעיניו או בעיניי אחרים זו לא אפליה או שאולי יש אנשים שלא מבינים את מעשיהם וחושב שכשהם גזענים כלפי הצד השני זוהי הפליה מתקנת שכן היא באה לתקן את מה שהם עברו ולהתנקם בצד שהיה גזען כלפיהם.
  מלחמה מובילה למלחמה ולא לשלום ולבוא ולהגיד דברים כמו אשכנזים נמאסתם זה לחליט שיש מלחמה ועכשיו הצד השני תוקף,זוהי לא הדרך.
  אני חושב שמדינת ישראל כן התקדמה מבחינה מיקס התרבויות,אמנם ישנם דברים שלמים,עולם ומלואו שלא נלקחו מתרבויות מסויימות,אבל חלק נתנו יותר וחלק נתנו פחות,היום במדינת ישראל הרדיו למד שיש עוד סגנונות מוסיקלים והפלייליסט של גלגל"צ מורכב גם ממזרחית ולא מעט ממנה,הבעיה היא שיש המון מוסיקה בלועזית-אנגלית,שזוהי לא שפת האם של הרבה מן האירופיים והרבה מעולי עדות המזרח בארץ,הבעיה בישראל שכיום יש לה תרבויות חדשות לקבל ולהכיר, בעיות ומציאות חדשה וקצת שונה,אני בטוח שבעוד 5 שנים כבר נדע לקבל גם את משפחות העובדים הזרים ואת אותם פליטים ממדינות אחרות,עד אז צריך לנסות לקבל ולא להתנגח,בנושא אם זה מה שטוב למדינה שלנו כנראה שנדון בפוסט אחר,אל תשכחו,היחידים בעולם ששמים את הדת לפני המדינה הם אנחנוףאנחנו יהודי ישראלי ויהודי אמריקאי,אנחנו היחידים שמבדילים את עצמם מאחרים ומנסים להיות נאורים יותר,אפשר בקלות להסתכל איך שאר העולם מתמודד עם בעיית הערבים או בעיית מהגרים ופליטים,אחרי טיפה סקר תבינו שמצבינו הרבה יותר טוב ממקומות אחרים,לסיכום רק דבר אחד
  פוליטיקאים, נמאסתם!

 • רני  ביום מאי 31, 2011 בשעה 7:49 pm

  הוצגה תזה ברורה פשוטה החלטית "אין דבר כזה עם יהודי, יש ציונות אשכנזית גזענית". באשר לאמירה הראשונה הביולוגיה וההסטוריה הלא מזויפות, הרציניות, המקצועיות, הלא של תועמלנים פוליטיים אומרות שייתכן מאוד שיש עם יהודי ואתה טועה, מאוד.
  דרך אגב זו האמירה המדעית הנאותה, גם זה ש 2+2= 4 לעולם ותמיד ובכל מקום זה, הכי מוחלט ובדוק, רק ייתכן מאוד.

  אמרת ומה עכשיו? קבלת את התזה הערבית הרשמית של מחמוד עבאס, בין היתר, וזה בסדר, עוד תזה שנתקבלה.
  להיכן אתה הולך מכאן? בדרך כלל בכדי להגיע כיחיד אינדיוידואל להגשמה עצמית מירבית, זה מה שאתה מבקש לעצמך,וזה מה שנמנע ממך, לדבריך (וזה מספיק בהחלט) על ידי הציונות האשכנזית הגזענית, אתה צריך לפעול בתוך קיבוץ מסויים בתוך טריטוריה מסויימת. כך גם הנזיר הכי מתבודד במקום הכי נידח. הנסיון ההיסטורי של בני אדם הראה שקבוצות קטנות בסביבה עוינת, גיאוגרפית וחברתית, ראה סביבתך שלך, אינן מסוגלות לתת לכל חבריהן סיכוי סביר להגשמה עצמית. זו אינה תיאוריה אלו עובדות, ראה צוענים בכל העולם, ראה ארמנים בארצות שונות, ראה קופטים במצרים, ראה יהודים בארצות האיסלם בתקופה פוסטאימפריאליסטית. ראוי לזכור את המושכח, אולי בכוונה. ב 200 השנים האחרונות שגשוג מיעוטים, כיהודים במגרב, מצרים, עירק, סוריה לבנון, אם היה!, היה תחת שלטון אימפריאליסטי. משגורש גורשו גם מי שזכו לשגשג תחתיו. התהליך נמשך, ראה הנוצרים בעירק והקופטים במצרים. ההוכחה במעשים, איש מיוצאי ערב אינו חוזר לשם ואם הם התיאשו או מתיאשים מהציונות האשכנזית (ראה המשפט הפותח לעיל) הם מהגרים ל"אשכנז" ושם הם "משתאכנזים" . בעתיד הנראה לעין אין סיכוי למיעוט ייחודי בארצות ערב. גם מה שמחזיק את שלטון סוריה כיום הנו פחד המיעוטים. אכן כרגע, במה שקרוי העולם המערבי, יהודי "מתאשכנז" יכול לממש עצמו כביכול כשווה ערך לאחרים. אבל עדיין זה רק כביכול וזו תופעה חדשה.
  לפי התיאוריה שלך, ראה המשפט הפותח לעיל, קיום לאום יהודי בטריטוריה יהודית, זו מהות הציונות. סותר בצורה מוחלטת, דטירמינטיבית, חד ערכית, לא ניתנת לשינוי ולקידום ע"י אבולציה או רבולוציה את הסיכוי שלך לאושר אישי. אני חושב שאתה טועה. והדרך למטרה שלך כמו של מהפכנים ומתקנים רבים היא לשנות את החברה בטריטוריה שלה. אבל יכול להיות שאני טועה. במקרה הזה יש לפניך ברירות מעטות. אחת מהן להרוס לחלוטין את מדינת היהודים והחברה היהודית ולקוות שאחרי ההרס יקום דבר טוב עבורך. ברירה אחרת היא פתרון אישי, כלומר הגירה. ברירה נוספת היא להנות ממה שניתן, להשקיע 100% מיכולותיך בשיפור מצבך, החומרי ולברבר בלי סוף. ראוי לזכור כי מי שאינם חושבים כמוך וחושבים שניתן לתקן ולבנות על ידי מאבק מתמיד לשינוי עשויים לראות בעיין רעה גם נסיון להרוס טוטלית את המדינה הציונית וגם ברברת אין סופית ממי שמשקיע 100% מעצמו עבור עצמו בלבד.

 • רבקה גילעד  ביום מאי 31, 2011 בשעה 11:52 pm

  פוסט מעורר גאווה ותקווה.יישר כוח

 • יואב  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:06 am

  כדאי שכותב הפוסט יקח לתשומת ליבו את עשרות הפעמים שאני וחברים אשכנזים שלי קיבלו מכות רצח בגלל שאנחנו אשכנזים. לא רק בגלל התיכון הפריפריאלי הדפוק, אלא גם חברים מערים שונות בארץ. כדאי שכותב הפוסט ידע שכשאמא שלי היגרה לארץ בגיל 17, ליטרלי השתינו עליה השתנה קבוצתית בגלל שהיא "שוויצרית" מאירופה. אפליה ואלימות יש נגד כל הקבוצות האתניות שקיימות בארץ.

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 8:13 am

   יואב אם יותר לי אתה לא מדבר על אפליה ממסדית אלא ארועים ספורדיים….הייתי מציע לך לקרוא שוב את הפוסט ולנקות את תחושת העלבון האישי מהמקרה.
   רק לידיעתך, אלפי עולים מזרחים רוססו בדי די טי עם הגיעם לארץ, אלפי ילדים הוקרנו בקרינת רנטגן רצחנית בשל מחלה ברת חלוף, גזזת, ממולץ לראות את הסרט ילדי הגזזת, ועד היום עשרות אלפים מהמזרחים נשלחים לבתי הסוהר….כעת תנסה לרסן את הגאווה הפגועה שלך עקב מכות בין ילדים ותקרא שוב…

   • אמיר  ביום יוני 1, 2011 בשעה 9:22 am

    מה הקשר בדיוק שעשרות אלפי מזרחים נשלחים לבתי הסוהר ? האם הם נכלאים בשל היותם מזרחים ? או בשל התנהגות שאינה תואמת את החוק ? ומי הם השוטרים שאוכפים את החוק אם לא גם מזרחים בפני עצמם ? מישהו בדק פעם אחוזי גיוס למשטרה מצד אשכנזים מול מזרחים ?

    ואיפה ההתייחסות להשפלה והיחס המזלזל שקיבלו הרוסים בעליות של שנות ה90 ? או שאולי אלה לא אשכנזים מספיק ?

    הדיון הזה חוזר על דיונים אחרים בנושא הזה ומגיע למבוי סתום כי הוא רק מצביע על בעיות רנדומלית ולא מנסה לעשות צעד לכיוון פתרון.
    דווקא כותב המאמר עושה את הרושם, בתשובותיו, של אחד שינהל את המאבק הזה בצורה יותר נבונה ואולי אף יגיע לתוצאות חיוביות. אפילו שאני לא מסכיםבמאה אחוז עם כל מה שרשם, לא במאמר המקורי ולא בתשובותיו.

    • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:08 pm

     אמיר זה יופי של תגובה אפילו מילים אינטלגנטיות, רנדומלי, אני מתרשם! אך רק מהמלל ולא מהתוכן. הבא ונבחן את הטיעון שלך:
     1. מזרחים נמצאים יותר בכלא כי הם בעלי נטייה יותר חזקה לפשע? נכון או לא נכון?
     2. מזרחים יותר בכלא עקב בעיה חברתית? נכון או לא נכון?

     שהרי אנו יודעים כי באוניברסיטאות הציבוריות יש יותר מרצים אשכנזים ממזרחים כ-92% לעומת 6% מה זה אומר? אשכנזים יותר חכמים? או המזרחים מודרו מהשכלה בישראל? תחשוב על זה, ואל סתם תכתוב מילים ריקות…

     לגבי הרוסים של שנות ה-90, יש ספר שבו כתבה גם זוגתי שתחיה, ובו היא מראה איך בין הרוסים אלו שבאו מהרפובליקות האירופאיות נקלטו הרבה יותר טוב מאלו שבאו מהרפובליקות האסיתיות, "רנדולי" אעלק! כדי לחשוב לפני שנכנסים לשדה מוקשים, נכון אפשר לקצר את הדרך או את החיים!
     אז אנא מחשבה לפני סתם מילים….

   • אורי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 1:02 pm

    הני היקר
    גם עולים מאירופה רוססו בדי די טי וגם עולים מאירופה עברו קרינת רנטגן נוראי ורובם עד היום סובלים מזה מבחינה נפשית ובריאותית
    אבל משום הם לא יוצאים בקריאות גזעניות כמו אשכנזים,נמאסתם!

    • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:10 pm

     הייתי שמח לקבל הפניות לעניין כי לי יש סרט ילדי הגזזת על הקרנות רנטגן ואנשים שמתו ועדיין מתים מסרטן בייסורים נוראיים, אתה מוזמן לראות, ולגבי הדי די טי יש גם סרטים ותמונות.
     אשמח אם תראה לי כי אני לא מכיר…לא שיטתי לפחות….עד אז מצטער אך זה עורבא פרח…

     • אורי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 9:36 pm

      אני אחפש הוכחות ישירות אבל אני יכול להביא המון דוגמאות שיראו שזה היה באופן שיטתי לדוגמא אם תשאל את עולי הונגריה או רומניה שנעצרו בדרכם לארץ ונאסרו בבתי כל בקפריסין איך הייתה הקבלת פנים שלהם…הם כבר יספרו לך על היחס ועל הדי די טי,אבל הוכחות ביקשת והוכחות נוספות תקבל

 • מעין  ביום יוני 1, 2011 בשעה 10:07 am

  "אתם האשכנזים המצאתם את ההשכלה?" בוודאי שכן. ערך ההשכלה (החילונית, לא התורנית) הוא ערך אירופאי מובהק. לא סתם מזרחים דתיים יותר מאשכנזים. תרבות משכילה חילונית היא במקורה הרבה יותר אשכנזית ממזרחית.

  • אמיר  ביום יוני 1, 2011 בשעה 10:47 am

   מעין, התגובה הזו לא תורמת אלא רק מקעקעת את הטענה של מר אלפסי.

   כל נסיון התנצחות בנושא הזה, רק מלבה את היצרים.

   אנחנו לא ילדים קטנים ולא משחקים פה בשל מי יותר גדול.

   אני אישית לא חושב שהמצב נורא כמו שמתואר במאמר, אלא שזה הכל תלוי לחשיפה של הכותב לסיטואציות מסוימות בחיים.

   נכון לומר שהפערים שהיו בעבר, האפליות והיחס, הם שיצרו את החברה של היום ולכן גם הטענות של מיעוט ד"ר מזרחיים באקדמיה ושופטים בכירים וכד' הן נכונות, אבל זה משהו שישתנה במרוצת השנים מפני שלאפליה אין מקום במדינה שתושביה נאורים.
   בעבר צה"ל היה נחשב כור ההיתוך היחידי, כיום גם האקדמיה מהווה כור היתוך וחושפת את כל הבאים בשעריה גם לנושאים הללו ומכאן שהתנועה החברתית תהיה כנגד אפליות כבעבר.

   • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:15 pm

    נחמד מילים יפו, אקדמיה כור היתוך, כמה יפה….
    ומי מגיע לשם? אלו שלמדו בתיכון עיוני או מקצועי? ואיפה יש עיוני ואיפה יש מקצועי? וכמה מגיעים מהפריפריה? ומה עם המכללות אמרו שהם מיועדות לפריפריה ומחקרים מגלים שהם הפכו לחממות לבני עשירים שלא התקבלו לאוניברסיטה….כור היתוך מילה יפה… אתה מכיר את הבדיחה שלי עליה?

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:14 pm

   מעין, אני הייתי נזהר בדברי, את מייחסת תרבות של אירופה של ההשכלה, אני אקח צאנס ואומר שאני מכיר את ההיסטוריה של אותה תקופה טוב ממך, ואת אומרת שטויות! זו הייתה תנועה נוצרית שאליה סופחו יהודים שרצו להיטמע ולמחוק את יהדותם עד לאותם גרמנים שהחזירו להם את זהותם באיבחה….מה עוד שהדתיות החרדית היא המצאה אשכנזית פר-אקסלנס אליה סופחו מזרחים בחסות השלטון הציוני האשכנזי בישראל של שנות ה-50, לא מאמינה לי יש את קימרלינג (אללה ירחמו) מתישבים ילידם מהגרים…את מוזמנת לבדוק!
   ולגבי התרבות, אני חלוק עליך בנושא של מהי תרבות…ואם ניתן לדרגה…אם במדעים עסקינן חשוב לזכור גם את המצרים היונים והתורכים שהם לא בדיוק אשכנזים, אך התרומות לידע היו רבות ומגוונות וזהו לא תחום שאני אוהב לעסוק בקדימיות בו כי לדעתי כל התרומות היו חשובות של תנעות ההשכלה כמו גם המתמטיקאים המצרים…אבל את מוזמת להגיד את שעל ליבך בעניין…

   • מעין  ביום יוני 1, 2011 בשעה 4:03 pm

    הני, אני בטוחה שאתה מכיר את התקופה טוב ממני אבל לא ראיתי איך סתרת את דבריי.

    ייתכן וזו הייתה תנועה נוצרית – לא אמרתי ש*היהודים* האשכנזים המציאו את ההשכלה אלא שההשכלה כערך הגיעה מאירופה.

    זה נכון שהדתיות החרדית היא המצאה אשכנזית – לא אמרתי שהאשכנזים לא דתיים, אלא שוב, ההשכלה החילונית הגיעה מאירופה. זה לא אומר את ההפך – שכל אשכנזי הוא חילוני. הסברתי את עצמי עכשיו?

    אתה גם צודק שבתקופות הקדומות אכן היו תרומות משמעותיות למדע ולתרבות מהמזרח. אני התייחסתי לתקופה של ראשית מדינת ישראל. בתקופה הזו מי שהביא את ערך ההשכלה החילונית לארץ היו בעיקר יהודים אשכנזים.

    ואמיר – זה לא "נסיון התנצחות" אלא נסיון לומר שגם כאשר יש בעיה טשטוש האמת לא יפתור אותה. עצם העובדה שערך ההשכלה החילוני הגיע מאירופה לא אומר שום דבר על ישראלים מזרחים כיום. העובדה ש"אשכנזי" עדיין מסמל כיום אדם משכיל ו"מזרחי" לא משכיל היא בהחלט מטרידה. אבל צריך להכיר בעובדה שלרוב, בארצות מהן הגיעו יהודים מזרחים לארץ, השכלה לא הייתה ערך משמעותי בחיי היום-יום. אני אישית מאוד שמחה שסבי וסבתי המזרחים עלו לארץ וילדיהם יכלו לקבל השכלה אקדמית. אם הם היו נשארים בארץ מוצאם זה לא היה קורה.

    • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 4:10 pm

     מעיין מה לעשות רוב היהודים שהגיעו לכאן וכונו אשכנזים היו מרוסיה ופולין ולאלו לא הגיעה תנועת ההשכלה והנאורות שאת רוב רוה חיו יהודי מרכז אירופה, אלו שבאו מרוסיה ופולין באו מחינוך קומוניסטי, ולא חינוך לנרואות שיוויון וחרות.

     אז הנסיון הדי מעושה הזה לשייך את ההשכלה החילונית איכשהו ליהודים הוא די מופרח ומעושה, בייחוד כשמכירים את ההיסטוריה של הנושא.

     ולהבדיל ממה שאת אומרת זה לא נכון שהשכלה לא הייתה חלק חשוב בחיי היהודים במדינות ערב, זה אולי היה נכון לתושבי הכפרים אך ברוב הערים רוב היהודים שחיו שם למדו וקיבלו השכלה רחבה חילונית בעיקר בשל אי חסם הדת….

     הייתי ממליץ לבדוק עובדות ולחזור שוב ואז אולי נמצא משהו משותף לשיח עליו….

     נ.ב. אבי ואימי שנולדו בעירק שניהם בעלי השכלה אקדמאית מארץ מוצאם וכך גם סבי….שוב קצת עובדות, מצטער שאני סותר את העניין.
     גם רוב תושבי מרוקו שבאו מהערים הגדולות היו בעלי השכלה…פרנקופונית בבסיסה שלא תאמה את היידיש והגרמנית שדוברה כאן לרוע מזלם ובכך הם איבדו את ההון התרבותי שלהם….עובדות…קשה איתן אי אפשר בלעדיהן…

     • מעין  ביום יוני 6, 2011 בשעה 3:38 pm

      הני, תודה על התשובה. לא ידעתי שעולים מעיראק ומרוקו היו בעלי השכלה אקדמית. עם זאת, השאלה היא האם לא האם לעולים ספציפים מעיראק הייתה יותר השכלה מאשר לעולים ספציפיים מפולין, אלא האם באופן סטטיסטי העולים האשכנזים היו יותר משכילים מהמזרחים. על סמך מה שאני יודעת מסביבתי הקרובה התשובה חיובית, אבל אתה בודאי מכיר את הנושא יותר ממני ולכן אשמח לנתונים.

      • hani24  ביום יוני 6, 2011 בשעה 7:11 pm

       הי תלוי את מי שואלים ואיזה השכלה בודקים…בעליות הראשונות רוב העולים היו לא משכילים אקדמית, למרות שהם היו מאוד משכילים פוליטית וגם סוציאליסטית/מרכסיסטית…העליה המאוד משכילה הייתה הרביעית והחמישית, אלו היו אחרוני הניצולים מאירופה…
       יהודי עיראק ברובם הגדול היו משכילים חציים בעלי נטייה פרנקופונית וחלקם אנגלו-סקסית, תלוי מתי ואיפה למדו (אליאנס או בי"ס בבגדד)
       מרוקאים מהערים הגדולות היו משכילים והמצרים מאוד משכילים…
       אך הבעיה המרכזית לא הייתה השכלה פורמלית אלא ההון התרבותי של העולים…ועל זה כתבו רבים כולל סבירסקי, קימרלינג, ועוד…נתונים לגבי השכלה אני חושב שלא היו כי זה לא עניין את המדינה לבדוק יש בטח הערכות הכי טוב מכון אדווה…

  • משה אלפסי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 1:29 am

   רבים מן העולים שהרכיבו את ההגמוניה בימי קום- המדינה מגיעים ממקומות בהן רמת ההשכלה (לפי קריטריונים "מערביים") מאשר עולי המזרח. לדוגמא, עולי עיראק הגיעו ארצה משכילים יותר מעולי פולין או רומניה.

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 11:31 am

  הצעתי הראשונה די פשוטה, תפסיק לראות טלוויזיה, תאמין לי, לא תפסיד כלום ואולי אם יהיו עוד מאתיים אלף כמוך מישהו שם יבין שהם מפסידים את הקליינטים שלהם ויתחילו להתעורר. מציעים לך מנוי להבימה בטלפון תגיד להם שעד שלא יהיו חמישים אחוז מחזאים מזרחים אין כסף להבימה, אותו דבר ליס, להארץ, לללויין, ולכל אמצעי תקשורת. רוצים לשמוע שישמעו, לא רוצים שלא יקבלו כסף.

  זה דבר קטן ופעוט אבל בחייכם במקום לומר נמאס נמאס לי תתחילו להגיב, גם דבר קטן יכול להצית מהפכה. ואם לא, אז לפחות אני מרגיש טוב שאמרתי לחאן שאין לי כסף למוסדות גזעניים אשכנזים.

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:16 pm

   יקירי, אני לא מאמין חרמות, מצטער, אני חושב שיש לטפח מודעות לעניין ולחסל את מנגנוני הדיכוי, ואז קדימה נגד ההון ששולט בכולנו!

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 11:39 am

  בשלב הבא הייתי מציע מאוד ברצינות להחרים את האוניברסיטה העברית, ואותה בלבד, בגלל ההרכב האשכנזי של מרציה. יש מספיק מוסדות אחרים. הסיבה היא שדווקא האוניברסיטה העברית היא זו שהפקיה את מיטב המוחות המחקריים שהגיעו למסקנה שמאחר והאשכנזים כל כך חכמים רק הם יהיו חוקרים והאחרים יילכו ללמוד מצקוע. הרי להחרים את כל האוניברסיטיאות זו תהיה ירייה ברגל אבל אחת, נראה אותם עם 20% פחות סטודנטים וגם כמוסד לגמרי אשכנזי, כפי שהוא למעשה. החרם יימשך עד שהאוניברסיטה העברית לא תראה תוצאות, היינו 20-30% מרצים שדומים לנו, ובנוסף תביע התנצלות על היענו מחקרים של אנשים כמו פוירשטיין פרנקשטיין ואיזנשטט שקיבעו למעל המנהיגים את תמונת טעוני הטיפוח ועוד חולות רעות בחינוך ועל שנים של אפליה בוטה.

  רק השבוע נפל לידי מכתב של שנת 64 של נשיא ועד הספרדים שקובל על כך ששלושים סטודנטים התלוננו בפניו שלא התקבלו ללימוד רפואה, כולם ספרדים, הוא פנה לנשיא האוניברסיטה שאמר לו שהוא לו מקבל אנשים לפי מוצא (אלא אם כן הם אשכנזים, תוספת שלי) ושהוא לא יכול לקבל את כולם. בקיצור כבר אז הוא היה יכול לקבל רק אשכנזים כי הוא לא היה יכול לקבל את כולם. סתם דוגמא, הרי יש מליון מסמכים כאלה והכול מתועד. ברוב טמטומם האשכנזים לגמרי שכחו לטייח עיקבות, רק צריך קצת לגרד ותמצאו את כל ההיסטוריה של הגזענות בישראל בחצי שבוע. ויש כבר הרבה ספרים שעשו את זה וכדאי לקרוא אותם. אז תלכו ללמוד ולהשכיל, תקראו את אלה שוחט ואת סמי שלום שטרית כהתחלה.

  • מריה  ביום יוני 1, 2011 בשעה 12:16 pm

   מזרחיהו היקר!

   אתה מודע בכלל למה שאתה כותב?

   "20-30 אחוז מרצים שדומים לנו" ?????

   מה זה "לנו" מה זה "כמוהם" ???

   זה מזעזע אותי לשמוע דברים כאלה. אני שופטת אנשים לפי המעשים שלהם, לא לפי רמת הדמיון החיצוני שלהם אליך או אלי.

   לפעמים בנאדם לא מתקבל למקום מסוים פשוט כי הוא לא מתאים מבחינת הסטנדרטים שנקבעו במוסד או מקום עבודה מסוים, ולא,לא תמיד זה חייב להיות כי הוא "מזרחי".

   תפסיק אתה וחבריך "המקופחים" לתרץ כל דבר שלא מצליח בחיים שלכם בגלל היותכם מזרחיים. זה פתטי. כן, פתטי.

   תן לאנשים לשפוט אותך לפי מה שאתה, ואתה תתפלא לגלות שחלקם לא יאהבו אותך, אבל לא בגלל שאתה מזרחי, אלא בגלל שאתה פשוט לא נעים…..!

   • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:21 pm

    שלום מריה! הרבה זמן מאז שראיתך לאחרונה….מסתבר שמישהו עשה מחקר עלך האוניברסיטאות הציבוריות שכולנו מממנים, לפחות בכסף הן של כולנו ומצאו כי בקרב המרצים הבכירים יש 92% אשכנזים ורק 6% מזרחים, (את המחקר המלא תמצאי באתר באחד הפוסטים), למה? כי לאשכנזים השלטון האקדמי? מה יש למה לא 40% אשכנזים 40% מזרחים ו-20% ערבים?
    אה לפי מעשים! יופי אני מסכים אז מה את אומרת שמזרחים לא יכולים כי הם מפגרים? לא מוצלחים? יש להם בעיית אינטלגנציה? אני מאוד אשמח להבין!
    או אולי ישנה כאן בעיה של דיכוי ואפליה חברתית שמובנית לחברה הישראלית? תחשבי על זה שניה לפני שאת עונה…..
    לגבי פאטתיות והצלחה או אי הצלחה בחיים, אני מעריך שממקומי אני מוגדר כהצלחה בחיים, אני מרצה מלמד באוניברסיטה יש לי תקן ואני מפרסם מספיק ספרים ומאמרים, הלא כך? אז נהנ אני אומר לך ממקומי, יש אפליה דיכוי וגזענות ואת אחד התוצרים העיני! יכול להיות שאת לא אוהבת אותי כי אני בוטה ולא מוצא חן בעיניך הסגנון שלי — אני לעומת זאת אומר רק לבדוק את רמת הגזענות שלך ולא יותר….

 • מריה  ביום יוני 1, 2011 בשעה 12:10 pm

  לי יש רק דבר אחד לומר- כותרת מאוד לא מכלילה , מאוד לא גזענית.
  כיאה וכנאה לבלוג לא גזעני זה.

  אתה מקעקע את "הפערים העדתיים".

  בחיי, תפסיק לרחם על עצמך ועל כמה שאתה מסכן כי אתה מזרחי, קצת גאווה!

  תרים ת'ראש ותצליח…..

  בהצלחה בחיים!

  נ.ב- אדם מכור, הוא אדם שזקוק לטיפול רפואי…נקודה למחשבה.

  • רות  ביום יוני 1, 2011 בשעה 1:35 pm

   מריה- ביג לייק

   כל מילה בסלע!

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:23 pm

   אני חושב שהתגובה מעלה תספיק….בתור מישהי שלא סובלת את הבלוג אומר שאת מפתחת אובססיה לתגובות כאן, ולי זה טוב את מעלה לי את הרייטינג….רק בלי כעס, לאט לאט…להתמכר לתגובות בבלוג זה גם דורש טיפול תביני זוהי דרך דו כיוונית…זה מסוכן….

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 1:10 pm

  מריה

  אני שמח שאת שופטת אנשים לפי כישוריהן, ככה זה צריך להיות. אך לא זה מה שקורה באוניברסיטה העברית, שם שופטים אנשים לפי המוצא שלהם, או לפי אשכנזיותם.

  זו הבעיה ונגדה צריך להילחם.

  • אורי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 2:49 pm

   מוזר ואני חשבתי שהמבחנים הקובעים הם פסיכומטרי ובגרויות

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 1:15 pm

  תתפלאי כמה אנשים שופטים אותי לפני מזרחיותי. יש גם בהחלט סיבות אחרות בגללן מישהו לא מתקבל לעבודה, חלקן טובות וחלקן גרועות מאוד. אבל כשמוסד שמו אוניברסיטה לא מקבל אנשים על פי מוצאם קוראים לזה גזענות בכל מדינה בעולם. זה היה מקובל בתקופות אחרות באירופה ובמקומות אחרים, היום זה מאוד לא מקובל בעולם וגם לא בארץ. לכן מכבסים את זה בכל מיני תירוצים כמו קריטריונים וכאלה דברים. אבל בתוצאה היא גזענות אנטימזרחית. ולא, זה לא עבר. פשוט תחפשי באינטרנט דו"ח על תקציבי משרד התרבות, היו שני דוחות בשנתיים האחרונות ושם התיקצוב הולך רק על פי מוצא, יש קריטריונים אבל הקריטריונים עצמם נקבעים עלי פי המוצא של המקבל. ככה מה שקורה הוא ש יותר מ 90% מהמחליטים מה לתקצב הם אשכנזים ויותר מ 95% מהתקציב הולך לתרבות של אשכנזים. האם יש סיבה אחרת גם לזה? אולי כן, אבל זה לא אומר שאין גם סיבה גזענית.

  • מריה  ביום יוני 1, 2011 בשעה 2:05 pm

   אבל מזרחיהו, איך אתה מצפה שלא תהיה גזענות במדינה שבה אנשים קוראים לאנשים ממוצא השונה משלהם- "הם" ו"כמוהם".

   בלי לשים לב, אתה, מר מזרחיהו, מפיץ את הגזענות.

   בוא נדבר על אי אפלייה, בוא נדבר על חוסר שוויון, רק אל תמכור לי את זה בעטיפה של רק המזרחים נדפקים במדינה הזאת.

   ברור, ישראל לא מדינה מושלמת, אבל דווקא ב"פער העדתי" אני מסרבת להכיר.

   עליתי מרוסיה וזכיתי בילדותי לתארי "רוסיה מסריחה"…כן גם מ"מזרחים" מסכנים כמוך. כמו שאומרים- מצאו שעיר לעזעזל חדש. אבל הקטע הוא, מזרחיהו, שאני לא יושבת בבית ובוכה, אני גם לא מתרצת כל אי הצלחה שלי בזה ש"אני רוסייה ולכן לא קיבלו אותי".

   אני גאה בזה, אני מרגישה טוב עם זה שאני יודעת עוד שפה ואני חשופה לעוד תרבות, ואני עושה את מה שאני עושה הכי טוב שאני יכולה.

   יש לי חברים אשכנזים ומזרחים, והם חברים שלי לא כי זה המוצא שלהם, אלא כי הם אחלה אנשים!

   ווואלה, יש גם מס' אשכנזים ומזרחים שמעלים לי את הסעיף ולא מוצאים חן בעיני בעליל, ושוב- זה כי הערכים שלהם לא מתאימים לשלי.

   אז חבר'ה תפעלו למען הדברים הנכונים!

   "דון קישוט חברתי" זה אולי נשמע טוב, אבל אין צורך להילחם בתחנות רוח! תילחמו למען דברים אמיתיים!!!!

   • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:25 pm

    ואללה את זה עוד לא ראיתי, להפוך את הטיעון, את ממש מקורית וזה יפה, יענו אנחנו כעת הגזענים, איזה יופי….ורק לשם הבהרה הפוסט נכתב על ידי חבר משה אלפסיולא על ידי למרות שאני סומך את ידי על כל מילה.

    ורגע אני מנסה להבין כמה את שונאת את כולם בשווה זו אמריה סופר שויונית ונאורה…חכי אני עדיין מנסה להתגבר על זה…פנינים פשוט פנינים…התמכרות לתגובות אמרתי?

 • הלו תתעוררו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 1:34 pm

  יאללה, אנחנו בישראל!!!

  קיימת עדה בישראל שלא צוחקים עליה??? נו באמת…
  ואם אני פרסייה וצוחקים על פרסים אני אמורה להיעלב?
  ואם אני פולנייה וצוחקים על פולנים אני אמורה להיעלב?

  קצת הומור לא יהרוג אף אחד. מר אלפסי- הלבנת את פנייך כשצחקו על מרוקאי- זבש"ך.

  חבל שאין לך ביטחון עצמי ואתה מלא רגשות קיפוח (אלק הסתכלו עלייך מוזר כשהיית בתערוכה…).

  גיבוב שלם של שטויות, שאני לא מאמינה שביזבזתי זמן על הקריאה.
  אוקיי, נכון מקום המדינה הייתה אפלייה. נכון גם שעד עכשיו יש פערים. תסכים איתי שהם הצטמצמו מאז קום המדינה?

  המדינה כולה בת 63. כל יום שעובר יש יותר ויותר זוגות מעורבים במדינה.יש יותר ויותר מזרחיים באקדמיה, בתקשורת ובמה לא.

  תן גם לזמן לעשות את שלו.

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 3:28 pm

   שלום הלו! מה שלומך, כאן שלום (את מבינה הלו, שלום…)
   אני חושב שכבר היינו בויכוח הזה, אבל אחלה עוד פעם….

   לא רק שבזבזת זמן קריאה אפילו טרת להוסיף תגובה של גבב שטויות שאני כעת מבזבז זמן לענות לה….הפערים אולי הצטמצמו אבל בשוליים מחקר מ-2008 (ינון כהן ויצחק הברפלד שני אשכנזים) מצאו כי בקצב סגירת הפערים הנוכחי בחינוך שהתקדם, יקחו 99 שנים לסגירת הפער בין האשכנזים למזרחים, ואללה התנחמתי שקראתי אני מקווה שגם את!

   אני מעדיף שלא לתת לזמן לעשות את שלו אלא לקדם את השינוי בכוחות עצמי, אם לא איכפת לך כמובן….

   • רות (הלו תתעוררו)  ביום יוני 1, 2011 בשעה 4:31 pm

    הני!

    חחח, אהבתי את תגובתך..

    לעיתים העוקצנות שלך באה בטוב ובמינון הנכון 🙂
    (לפעמים זו סתם עוקצנות מגעילה)

    עכשיו אני יסביר לך מדוע מחקרם של כהן והברפלד שגוי מיסודו: הם לא לקחו בחשבון את הנישואים הבין-עדתיים. בשנים 1957 – 1961, שיעור הנישואין הבין-עדתיים עמד על כ-14% ואילו בתחילת שנות התשעים שיעור זה עלה לכ-28%, לפי מחקרן של ברברה אוקן ואורנה חייט-מראלי ב-2006 מהאוניברסיטה העברית.מחקר קודם של אוקן יחד עם גשור (Gshur and Okun) מ-2003 הצביע על כך ששיעור הנישואין הבין עדתיים עולה ככל שחולף הזמן. לפיכך, ילידי ישראל נטו יותר להתחתן מחוץ לקבוצתם האתנית, מאשר אלו שנולדו מחוץ לישראל.

    בנוסף, דפוסי הנישואים הראו נטייה של משכילים להינשא אלו לאלו וכי נישואין בין עדתיים נפוצים יותר בקרב המשכילים יותר.

    עוד 90 שנה, כבר לא תהיה חלוקה כזה ברורה בין אשכנזים למזרחים כמו זו הקיימת כיום, אז מן הסתם לא יקח גם 99 שנה לצמצם את הפער!

    קצת הגיון בריא, ריבונו של עולם….

    • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 4:56 pm

     רות, אנ מנסה עם העוקצנות להיות תמיד בטוב, לא תמיד ולך לי, מה לעשות אפילו אני!!!! לא מושלם!

     הנושא של הנישואים הבין עדתיים מוכר לי בדקתי אותו, תני לי קצת לסבר את האוזן, נניח שתימני נישא לעירקית, האם אלו נישואים בין עדתיים? מסתבר שכן לפי מחקר זה וגם לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה! כשניגשתי לבקש את המספרים המדויקים של נישאין בין עדות, נאמר לי על ידי ראש הלמ"ס שזהו נתון שהם כבר לא אוספים ולא יוציאו יותר החוצה, נחשי למה!?!? "כי זה לא רלוונטי יותר"!!! בדיחה יותר טובה מזאת לא שמעתי. (זה כמו שאין ספירה של יורדים מישראל כי אין דבר כזה אנשים עושבים לפרק זמן בלתי מוגדר אבל תמיד נספרים כמתגוררים בשיראל — אחת הבעיות של אחוז ההצבעה הקטן היא ספירה זו של אזרחים בישראל!!!)

     אז פניתי למעריכים ועל םי הערכותיהם נישואי התערובת בישראל, בין אשכנזים למזרחים עמדו על כ-5-7% על להגעת העולים החדשים מחבר העמים לשעבר, מאז יש בעיה משום שלא חילקו את העולים למדינות מוצא אסיה לעומת אירופה, למרות שהנתונים שיש מצביעים על קליטה רועה הרבה יותר של האסיאתים מהאירופים, ראי בשנתון העליה 2007 במאמר של אד"ר אביבה זלצר-זובידה (מכיר אותה!)

     לסבוף, וזה היה הכי מעניין, אחוז הגירושין הגבוה ביותר הוא גם בקרב אוכלוסיה זו של נישואי תערובת….מדהים הלא כך? ואני אומר, אם זה לא רלוונטי תנו לנו להחליט אנשי מדעי החברה…

     כמובן לסיום, הם אמרו שבקרוב יפסיקו לאסוף חומרים על מוצא הורים כי זה לא רלוונטי, וזה הדהים אותי לחלוטין!

     מה שאני מציע היות ונראה לי שאת לא נמצאת ברמתם האקדמית של כהן והברפלד וקריסטל (גם אני לא – ואין כוונה להעליב – הם תותחי על) והמאמר פורסם ב- IMR שזהו הגורנל הבכיר בעולם בנושא מהגרים הנה הפניה אני מציע לקרוא ואולי להחכים, לא בטוח כרצונך:
     "Ethnicity and Mixed Ethnicity: Educational Gaps among Israeli-born Jews1"
     Yinon Cohen, Yitchak Haberfeld, and Tali Kristal. Ethnic and Racial Studies (2007)

     ואני כמובן אשמח לקבל הפניה למאמר שאת הזכרת בתגובה שלך, אשמח לדעת על סמך אילו נתונים הם עבדו.

     רק לידיעה המאמר של הברפלד ינון וקריסטל מסתמך על נתונים רשמיים של מדינת ישראל, המפקד ומשרד החינוך….

     אז תודה על ההיגיון שלך, אך אני חושב שהוא קלוקל, כי נראה לי שאם תוך כמעט 65 שנה לא קרה יותר מידי אני לא הייתי עוצר נשימתי לשינוי בעתיד….לא יודע נראה לי אני אוהב לנשום אולי את לא…אבל זה בריא!

  • משה אלפסי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 1:48 am

   לגבי תחושותיי בתערוכה- זוהי כמובן תחושה סובייקטיבית שלי, יכול להיות שאני לא מלא בביטחון עצמי, אך עדיין, איני מאחל לאיש את אותם התחושות באותו היום בצפון ת"א. לגבי צמצום הפערים- מרכז אדווה, הבוחן את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הראה כי נכון לשנת 2010 אשכנזי ממוצע משתכר 38% יותר מן המזרחי. עלייה של 12% ביחס לנתון הזהה משנת 2002. אם כך, לפחות בכל הנוגע לשכר- הפערים הבין- עדתיים אינם מצטמצמים, אלא רק מחריפים, כמקובל במדינות קפיטליסטיות.

   • מזרחיהו  ביום יוני 2, 2011 בשעה 8:51 am

    מחקרים סטטיסטיים סוציולוגים מוכיחים מעבר לכל ספק שיש אפליה. בקבלה לעבודה, באימון שרוכשים למזרחי. היה מחקר באוניברסיטת בר אילן לפני 10 שנים שבו היו שתי קבוצות שלכל אחד בקבוצה ניתן סכום כסף וירטואלי שאיתו הוא היה יכול לשחק, להלוות למישהו אחר או לבקש ממישהו אחר. לכאורה לנחקרים זה נראה מחקר על משחקים של מעברי כסף אבל מה שנבדק היתה מידת האימון שניתן רק על פי שם (הנחקרים לא ראו זה את זה, הם רק קיבלו שמות ובקשות או הצעות). המחקר הראה באופן ברור שהמזרחים זוכים לפחות אימון מאשר האשכנזים. הדבר הכי מפתיע במחקר הזה הוא שמי שנתן הכי פחות אימון למזרחים היו מזרחים אחרים.
    זה גם אומר בפשטות שכשאשר מזרחי מגיע לבנק לקבל הלוואה יש פחות סיכויים שיקבל אותו או שיצטרך יותר בטחונות.
    יש יותר קושי להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה, במיוחד כשעולים לרמות של תואר שני או שלישי.
    למעשה בבית המשפט העליון יש שילטון אשכנזי מוחלט.
    ראש ממשלה מזרחי במצב הקיים כמעט בלתי אפשרי וגם לא היה.
    לפי מרכז אדווה ההכנסה של מזרחי נמוכה מזו של אשכנזי בעשרות אחוזים.
    כמעט ולא היו ראשי מפלגות מזרחים בישראל (חוץ מאשר במפלגות סקטוריאליות).
    כל מוסדות התרבות הממסדיים מנוהלים על ידי אשכנזים. בתחום התרבות והאמנות השליטה האשכנזית מוחלטת.

    אז חביבי מה שאתה מרגיש אולי סובייקטיבי, אבל זו תוצאה של מצב מאוד אוביקטיבי שניתן לחקור ולכמת בצורה מאוד חדה וברורה.

    והעיקר שמישהו יגיד שהוא לא יכול להאמין שיש דבר כזה. אם הוא לא יכול מה אני יכול לעזור לו, אולי הוא צריך קביים כדי שיוכל להאמין. זו טענה מיסטית וחסרת כל הגיון, האשכנזים הם יענו רציונאלים אבל שום מחקר לא משנה את דעתם.

    ואתה הני, אתה באמת חושב שבזה שתכתוב מאמר ועוד מאמר זה ישנה משהו, הרי לא חידשת כלום, הדברים האלה נכתבים בכתבי עת ובמאמרים ובספרים כבר משנות השבעים וגם באונירסיטה ושום דבר לא ממש משתנה (להיפך, יצרו את הגולם הזה שנקרא מכללות כדי שהמזרחים לא יוכלו להתקרב למחקר, בדרך כלל המחקרים האלה דווקא נעשים על מידי אשכנזים והם מגיעים למסקנה מאוד חדה שיש אפליה עמוקה). בלי מעשים לא יהיה כלום. מאחר ואני מוריד את אפשרות של פעילות אלימות אז הדרך היחידה שנותרה לנו היא להחרים מוסדות. מאמרים לא יעזרו. להיפך. זה מלמד את האשכנזים עוד יותר טוב איך להמשיך את הדיכוי ואיפה לשים את הדגש כדי להמשיך להחזיק במישרות שלהם.

 • עידו לם  ביום יוני 1, 2011 בשעה 2:36 pm

  צריך לזכור שהעלייה הרוסית מורכבת לא מעט מאספסוף גזעני בעל דעוות חשוכות לתשומת ליבך מריה.

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 5:29 pm

  מריה

  בשביל מישהי שלא יושבת בבית ובוכה אז יש לך המון זמן להעלות פוסטים, או שאת אחת מאותן רוסיות שיושבת בעבודה, מקבלת משכורת ולא עושה כלום? החברה האשכנזים סידרו לך ג'וב בהייטק? מאיפה אני יודע מי את? את יכולה לומר על עצמך הכול וזה לא מעניין אותי אם את בוכה כל היום או צוחקת כשמרביצים לך ומושיטה את הלחי השניה.

  העיקר אמרת , את מסרבת להכיר בכך שיש אפליה על רקע עדתי. לזה קוראים חוסר רצון לדעת, לזה קוראים טימטום. את אומרת שאין וזהו, ולמה אין? כי אני לא הרגשתי את זה בתור רוסיה? אז אין. אין כי אין. מה הסיבה שאין, שאת לא יושבת בבית אז אין? האם קראת איזשהו מחקר בנושא או שרק תגובות באינעטרענעט? האם בדקת כמה מרצים לא אשכנזים יש באונירסיטאות? האם בדקת בפעם האחרונה כמה מתקציבי התרבות הולכים לאשכנזים? האם פעם ניסית להיות מרצה עם שם מזרחי? לא. את פשוט לא יושבת בבית ובוכה, וזו אכן הוכחה מדעית לגמרי שאין אפליה.

  אני מניח שלזה קוראים האינטקלקט האשכנזי או הרוסי.

  ממש גאונות.

  • פאי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 6:23 pm

   "האם פעם ניסית להיות מרצה עם שם מזרחי? "

   זובידה זה מספיק מזרחי בשבילך? תשאל אותו איך זה להרוויח כמה אלפי ג'ובות טובות מ"האשכנזים" של הבינתחומי?

   • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 6:29 pm

    פאי, נשמה, כמה אלפי גובות ובות מסתכם בלא כל כך הרבה, תראה לי את שלך ואני אראה לך את שלי…תלוש שכר כמובן!
    אבל חמוד הרי אני היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל, ויש מחקר 92% מהמרצים באוניברסיטאות הציבוריות הם אשכנזים ורק 6% מזרחים….אז אנא ממך לחשוב, זו מעלה….

    ואינני משיח מנסיוני האישי על התנסותי בעבודה כמזרחי….זה מישהו אחר יכתוב או אני בסוף הקריירה אכתוב את ספר זכרונותי….

    • פאי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 7:15 pm

     זה בכלל לא משנה המספר.. ואני בטוח שמרצה בבינתחומי לא רעב ללחם (ולא רק בגלל אשתך המצליחה) ומקבל ה-ר-ב-ה מעל הממוצע…

     אבל לדעתי זה רק מוכיח שמי שבאמת רוצה – מצליח..

     (ושים לב שלא אמרתי אם קיימת אפליה/קיפוח… כי האמת היא שאני לא יודע ושום בלוג לא ישכנע אותי אחרת… אז אל תנסו לתת פה בבליוגרפיה מפה ועד הודעה חדשה.. את ההסקות שלי אני אעשה אחרי למידה בעצמי… אני עוד צעיר)

     • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 7:18 pm

      ברוך השם לא ללחם, אלא לעוגות 🙂

      חמוד, אתה לא קורא מה שאני כותב, אני הוא היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל!!!! תבדוק כמה מזרחים באמת יש בבינתחומי או כל מקום אחר, אתה צפוי להפתעה….אבל אם אתה צעיר אז עזוב, תהיה כמו בישראל תדבר מלא שטויות ולעזאזל עם העובדות, העיקר החיים הטובים!!!!
      יהיה בסדר, עוגנים בטהרן הלילה, יאללה בית"ר!

      • פאי  ביום יוני 1, 2011 בשעה 7:30 pm

       אז אתה זה שמתעלם מעובדות כרגע… אם לא הבנת ממה שכתבתי מאוד בבירור… אני לא מהצעירים האלו… אני באמת רוצה ללמוד (מ-ספרים לשם שינוי) ולא מבלוגים של כאלה ואחרים (לא חשוב שמות…) ולכן גם כתבתי שאני לא כאן לקבוע אם יש אפליה או לא…

       ולא התייחסת לאימרה שלי – שלא קשורה לעניין האפליה – אתה ההוכחה לזה שמי שבאמת רוצה – מצליח… בין אם הוא לבן, שחור (נשיא ארצות הברית נגיד), אישה (גולדה מאיר – ואני מכיר את כל "הצחוקים" בנושא) או מזרחי (שר הביטחון, נשיא – ראינו לאן זה הוביל אותנו, אנשי עסקים שהם ספונסרים של בכירים של קבוצות כדורגל אדומות…להמשיך???)

 • יוליוםיביעאומר  ביום יוני 1, 2011 בשעה 5:36 pm

  לדעתי מריה או מה שמריה מייצג או מייצגת הם האספסוף הרוסי שרוצה להתקבל על ידי האליטות האשכנזיות הישנות על ידי זה שהם ממש גיבורים גזעניים נגד מזרחים. זו תופעה מוכרת, מוסלמי כדי להתקבל לחברה הצרפתית מאמץ קודים אנטישמיים, בישראל מי שרוצה להתקבל לחברה צריך לזלזל במזרחיות ובמזרח ובמזרחים, גם אם הוא מזרחי. זה קוד כל כך מוטבע כאן שגם המצדדים וגם המתנגדים לא שמים לא אליו, כמו לומר שהמוח האשכנזי יותר טוב או שיותר טוב ההשכלה המערבית או ש"אני לא יושב כל היום ובוכה". בעצם מה זה אומר? יותר טוב להיות אשכנזי, ואשכנזי (בראש של האשכנזים בלבד זה דומה איכשהו לאירופאי ומערבי אבל שיהיה), זה מישהו שחוב שלהיות מזרחי ולהתבכיין זה רע. אלה מנגנונים מושרשים עמוק עמוק בתודעה של החברה. אז האשכנזים יכולים להירגע, ניצחת ובגדול, הרסתם כמעט כל חלקה טובה בתרבות ובאינטלקלק המזרחי, חיסלתם תרבות כמעט בשלמותה, במשך השנים שברתם משפחות, הפכתם משכילים למכונאים, הדרתם את המזרחים מאונירסיטאות, אומנויות, בתי משפט, זה הצליח לכם מעל ומעבר, אתם ממש גדולי המדכאים של העם היהודי בכל הזמנים, כמעט ולא חסר הרבה הצלחתם להפוך את כולם לאשכנזים, יענו ליהודים-נוצרים, וכשזה לא הצליח המזרחים שנותרו מאחור (כך מכנה אותם בן דרור ימיני, כמה כאלה שלא ממש הצליחה להם השטיפת מוח או שצבע העור לא הצליח להשתנות או משום מה עדיין רוצים להמשיך בשמות משפחה פרימיטיביים כמו אלפסי) משוכנעים שעשיתם את הדבר הנכון והצלתם אותנו.
  יש רק מידי פעם כמה אנשים שנפתחים להם העיניים לשעה או לשבוע או לחודש, או לכמה שנים. בסוף זה עובר. כור ההיתוך היה הצלחה גדולה.

 • מריה  ביום יוני 1, 2011 בשעה 5:41 pm

  כפרה עליך מזרחיהו, אתה מוכיח שכל מילה שלי חקוקה בסלע.

  אגב,הני, אני לא מכורה לבלוג שלך, עדיין לא. ואני שמחה אם אני יכולה לעזור לך להעלות את הרייטינג- רק תבקש.

  חבר'ה, באופן כללי אני מאחלת לכם – תהנו, תאכלו קצת גבינות בשבועות…..

  אני לא מתכוונת להתכתב עם אנשים "שתרבות התכתבות- לא שמעו מה היא".

  מר מזרחיהו, אתה בהחלט לא מכיר אותי, לכן עיצה שלי- נצור פיך. ואל תכתוב דברים שאחרי זה תצטער עליהם. זה לא עושה עימך צדק, וכאמור רק מחזק את דבריי…ולא נראה לי שזאת מטרתך.

  בהצלחה לכם בחיים, ואני, רוסיה אשכנזית מטומטמת שלא עושה כלום בעבודה בהייטק שסידרו לי חבריי האשכנזים- אלך לי לדרכי.

  בון וויאג'

  • hani24  ביום יוני 1, 2011 בשעה 6:11 pm

   חברות וחברים, אני מציע להירגע, למה להעליב? למה לדבר בצורה כזו? למה זה מוסיף? אני לא מסכים עם שום מילה שנכתבה על מריה חוץ מאשר התגובה שלפה פרופר, ניתן להסכים או לא להסכים עימה, אהל מטומטמת? למה? למה לרדת לרמה כזאת? ולהכליל על כל העליה הרוסית הממופלאה שהגיעה אלינו ועוד תשנה את פני המדינה הזאת ללא הכר ולטובה? מה יש לכם? למה ככה?
   אפשר להתוכח אפשר לא להסכים ואפשר אפילו לעקוץ, אבל למה לדבר בצורה כזו?

   מריה אני לא מסכים עם הדברים שלך, אבל אני לא חושב עליך או על מי מהעליה הרוסית כאספסוף!
   ועם כל זאת אינני מסכים עם מילה אחת ממה שכתבת עד כה באתר שלי אבל את ברוכה בצילו ואשמח אם מתשיכי להעלות לי את הרייטינג! 🙂

   ומכל החברות והחברים אני מבקש להירגע ולקחת אויר…אתה עם השם הארוך דברים טובים וחכמים רק אפשר גם בעדינות….

 • מזרחיהו  ביום יוני 1, 2011 בשעה 7:11 pm

  מריה

  במהירות רבה הוכחת את כל הדיעות הקדומות שקיימות על הרוסים, את מתנשאת, בועטת, ומלא דיעות קדומות ולא בודקת שום דבר. הקיצר, קוזאקית קטנה.

  הרי העליה הרוסית קיבלה הכל על מגש של כסף, אז קיללו אותך קצת בתיכון, זה קצת תרבות ישראלית, כל אחד מקבל את המנה שלו, אבל סלי קליטה שלא היו כמותם קיבלו הרוסים כשבמקביל האתיופים קיבלו חצי, עם טבלאות של עזרה לאתיופים ולרוסים. אם זו לא אפליה וגזענות אז מה זה? הרי בשביל מה אתיופי צריך אוטו, אז לא עזרו לאתיופים לקנות אוטו.

  אני דיברתי על אוניברסיטאות, הבינתחומי הוא מכללה. גם שם המצב לא מי יודע מה טוב, אבל יותר טוב מאשר באוניברסיטה. האוניברסיטאות הן אשכנזיות כי הן שומרות על תחום המחקר בבלעדיות, שלא יבוא חס וחלילה איזה זובידה ויעשה למחקר הסוציולוגי שלהם זובור.

  • יולי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 9:22 am

   אני לא רוסיה, אבל באמת..הרוסים קיבלו הכל על מגש של כסף??? הרופאים הרוסים לא עובדים כשרתים ומנקים? הביטוי "זונה רוסיה" הוא ביטוי חדש פה למישהו??? אל לך להצדיק את עמדתך על קיפוח ציבור מסויים באמצעות שלילתו של קיפוח אחרים. אם אתה באמת מאמין שרוסים קיבלו הכל על מגש כסף, אתה כנראה באמת חי בנדמה לי..או שאולי אתה גר באזור עם קהילה רוסית מצומצמת אם בכלל, שכן ברור כשמש שאתה פשוט טועה, לא עניין של דיעה, עובדתית אתה מפזר פה הזיות. מחר תגיד לי שגם אין קיפוח כלפי אתיופים.

   • אורי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 9:42 pm

    הכוונה הייתה שלהרבה מעולי רוסיה הייתי חבילת עלייה,מה שלא היה לכל אותם עולים אשר ברחו ממדינותיהם,ביתם ותרבותם,מזרחיים ואשכנזים כאחד

    • hani24  ביום יוני 3, 2011 בשעה 8:56 am

     רק לשם הבהרת העובדות, האתיופים הם העלייה שקיבלו הכי הרבה כסף פר עולה מעולם בישראל, לא שזה עזר משום שהחברה לא הייתה מוכה לקלוט אותם, גזענות מישהו אמר.

     הרוסים של שנות ה-90 קיבלו כמובן יותר מאלו שהגיעו בשנות ה-50 אך פחות מאלו השגיעו בשנות ה-70 וזה בעיקר קשור למספרים…

     וככלל יש את האימרה שאני אוהב "ישראל אוהבת עלייה לא כל כך את העולים עצמם…."

 • אשכתוז  ביום יוני 1, 2011 בשעה 7:22 pm

  זה לא רק רוסים… גם אני כאשכנזי חטפתי מטר קללות מהמזרחיים ביסודי ובתיכון שטענו שהם הרבה יותר טובים מה"צהוב המת" שנמצא איתם בכיתה. לאחר מכן זה הפך ל"פרידמן מת" בהשראת תוכנית הטלוויזיה "הגאונית" שכולכם מכירים, ובטח ראיתם (אני גאה להגיד שלא הייתי בין 45% שכן ראו את הטינופת הזו).

  אז אני לא יודע למה המזרחים אמרו בביטחון מלא שהם הרבה יותר טובים… אבל לא שמעתי אף אשכנזי בכיתה מגיע עם חינוך מהבית שהוא יותר טוב… איך תקראו לזה? שינוי אמיתי? אולי "תודעה כוזבת"? זה הרבה מעבר לבינתי… וסותר הרבה מהדברים שנאמרו פה (חינוך מהבית וכו')

 • עידו לם  ביום יוני 2, 2011 בשעה 8:59 am

  עם מישהו היה מנסה להרים עליי יד כולל מזרחי הייתי שובר לו את הידיים והרגליים.

 • יולי  ביום יוני 2, 2011 בשעה 9:08 am

  נקודה למחשבה לי אליך, כותב הבלוג, ואליך הני – קצת חששתי מלהגיב. יש התחושה שנעשה עוול מסויים לאשכנזים בני דורי (20+) שלא כל כך מכירים את המציאות הזאת לאשורה, כי הם לא נולדו לתוכה..אני אישית זוכרת את עצמי בגיל 14 או 15 שואלת לראשונה מה זה אשכנזי, כי באמת לא היתה לי באוצר המילים את המילה הזו, שלא נאמר שהמילה "פרענק" נשמעה רק בסרט אלכס חולה אהבה, ולא אצלי בבית. וגם לא בבית ספר היסודי, וגם לא בתיכון. בדיעבד כשאני בוחנת את העבר, בכל מסגרת חינוכית שהייתי בה, היו מזרחיים, והם לא נתפסו לי בתודעה כמשהו שונה, עד היום אגב. ההבחנה הזו בין מזרחי ואשכנזי הגיעה לתודעה שלי רק בלימודי אזרחות בגיל 16 אולי, כשלומדים על השסעים. לא אשקר ואגיד שאני יפת נפש שמעולם לא הסתלבטה על התנהגות מסויימת כ"תרבות מזרחית", אבל אגיד להגנתי שאותו הומור היה מקובל ביני ובין חבריי על שלל מוצאיהם, מזרחיים ברובם דווקא ולא אשכנזים, מה גם שההומור לא פסח עליי ועל אשכנזיותי…לו היה לי אומץ הייתי מדביקה פה קישור להתכתבות שלי ושל ידידי דניאל, ממוצא טריפוליטאי, שהתנהלה על הקיר בפייסבוק, וכללה את כל הסטיגמות הגזעניות זה כלפי זה, והכל תוך התפקעות מצחוק. אני באמת מאמינה שהומור הוא לגיטימי, במידה ואכן שני הצדדים "חוטפים" מנה. למשל ארץ נהדרת, מצד אחד מציגה את פילוס ומשפחתו, כמשפחה מזרחית עם שלל סטריאוטיפים, מצד שני, מציגה את הזוג היאפי המלוקק שמאד מאד אוהב ערבים, עד שהם עוברים עם הדרבוקה לגור בקומה מעל. שני המערכונים יצחיקו אותי במידה זהה. האם, אחרי כל הנאמר הנ"ל, אני חוטאת בגזענות כשאני מעיזה לצחוק מההומור העדתי? האם במידה, ואני צריכה להזהר בלשוני כדי לא לפגוע באף ציבור, אין בכך משום העמקת התחושות הקשות הללו בין העדות?
  אומר רק דבר אחרון – אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהנה – אין ספק שהאשכנזים בני דורם של סבי וסבתי, נהגו בגזענות מובהקת. אמנם אצלי במשפחה זה לא קיים, אבל אני מודעת לכך שסבי וסבתי כנראה חריגים לעניין זה. ואני רוצה להאמין שהיה כאן דור דפוק לגמרי שהגיע מהזוועות של מלחמת העולם השניה, וכן, הדפיקה של הדור הזה פגעה ישירות בכל מי שאינו אשכנזי. על האורתודוכסיה האשכנזית לא אדבר כי אכן אין צל של ספק בליבי שהם הגזענים הגדולים ביותר שהאנושות ידעה. אבל על החילונים…בין אם ניתן להבין את התנהגותם, ובין אם לא, אני בדורי שומעת על חטאי העבר, אך לא מבינה, מה אני אשמה? כיצד אני תורמת כיום לשימור מצב זה? או לחלופין, מה עליי לעשות בעניין זה? מה הפרט בחברה, שאינו מרגיש כי הוא גזען מחד, אך אינו מרגיש גם כי יש ביכולתו לשכנע בכך מישהו מאידך אמור להגיד או לעשות כדי לשנות את התפיסה הזו?

  • hani24  ביום יוני 3, 2011 בשעה 9:00 am

   הי יולי, את אולי עושה את זה בצחוק וזה נגמר אצלך שם, אבל המקום שלך שונה ממקומו של זה שעומד מולך, וגם אם במצב זה אני לא כל כך צודק, ברוב המקומות זו האמת, וכאן יש לך דוגמא למישהו שכותב איך זה מרגיש מהצד השני. את יכולה לפתור את זה בצחוק או לקבל את העמדה, כרצונך, ככה זה מרגיש מהצד השני, אני יודע שכשדברים כאלו קרו לי אני הייתי מאוד בוטה בתוגבה שלי, וזה לא הצחיק איש…לגבי ארץ נהדרת, אני חייב לציין שפעם אחת ראיתי את מופע הזוועות הזה ומאז לעולם לא, אך להשוות את מה שנעשה בתוכנית הגזענות ארץ נהדרת מזרחים לאשכנזים זה קצת לעג לרש, ויש מישהי שכתבה על זה עבודת MA בתקשורת…עם כל זה די ברור כי בישראל 2011 הבעיה לא נעלמה, לא בפריפריה ולא במרכז. אני לא מדבר על שיחה בין אנשים, למרות שמשה מדבר על זה בפוסט, פוליטיקלי קורקט מעולם לא היה בראשי, אני מדבר על מערכת מדכאת ואפליה ממסדית!!!!

   על מנת לשפר ולדאוג שנגע רע זה יעקר מחברתנו יש פעילויות שונות שנעשות בתחום, הקשת הדמוקרטית המזרחית, אחותי מוסווא ועוד ארגונים מצויינים שעובדים יד ביד לחסל נגע זה….

 • מזרחיהו  ביום יוני 2, 2011 בשעה 9:38 am

  ליולי

  את באמת במצב ממש טוב. מה את יכולה לעשות? זו באמת הבעיה שלך. כל אחד יכול לעשות משהו, יש כאלה שיותר. אבל עצם העובדה שאת מודעת למצב זה כבר עושה לי טוב. זה טוב. אולי יגיע רגע והמודעות הזו תהיה לעזר רב לך ולחברה בה את חיה.
  מצד משני אני אישית נתקל בהרבה מאוד אשכנזים עם כוונות טובות שרוצים לשנות משהו והם באמת עושים דברים לא מעטים, אבל בסופו של דבר המערכת והצורה שבה השבט האשכנזי והמערכות האשכנזיות פועלות מכריעה את הכף. בסוף של כל המחקרים האלה נמצאה אדם, גבר או אישה, והוא או היא חוזרים הביתה בלי שקיבלו עבודה ובלי פרנסה לעוד כמה חודשים ושוב למאבק היומיומי. זה האיש מהבלוג. אחר כך אלפסי מגיע הביתה ובדרך כלל מקבל על הראש מהמשפחה שלו שאומרת לו שהוא לא התנהג טוב. ברגע שהוא אומר שיש כאן בעיה מבנית ומערכתית אומרים לו שישתוק ושלהבין את זה רק יפריע לו. אם יש לו ילדים אז חושבים שהוא ישפיע לרעה על הילדים ויכניס להם דברים לראש. לא ברור מתי ובאיזה רגע מישהו הופך למודע למצב ומקשר בין הערות סתמיות כלליות ובין מחקרים למצב שלו האישי. אבל לדעתי זה רגע משחרר. הוא משחרר כי ידיעה תמיד משחררת. והוא משחרר כי אפשר להבין את המנגנונים. אני מציע לאנשים לנסות לעבוד עם חברות שלא קשורות לארץ, חברות בינלאומיות שיש להם כאן נציגויות ושהמנהל נמצא בחו"ל, בשבילו אכן תהיה כמו כל ישראלי או יהודי בעולם בלי הבדל, זה סיכוי גדול. לא תמיד אפשר. כשאי אפשר ודאי שצריך להילחם, צריך ללמוד איך ומה לעשות. אבל בסופו של יום מה שאלפסי מספר גורם לפגיעה רצינית בהכנסות ובפרנסה וביכולת להתקדם במקצועות רבים מאוד (לא ממש אם אתה מכונאי רכב או חשמלאי פרטי), עדיף מודעות מאשר ללכת כל הזמן נגד הקיר.

  הדור של 20+ האשכנזי מגיע למצב מוכן שבו יש לו יותר סיכויים להתקדם כלכלית ומקצועית והוא לא אשם בזה בטח, אבל גם קשה לצפות ממנו שיראה מה קורה לאחרים, גם הוא נמצא בגיל שעליו לעמוד על רגליו ולקבוע את הכנסתו בעתיד ואת עתידו. הקיצור החברה הישראלית בנויה משני מסלולים, כל עוד הם מקבילים איש לא שם לב לשני, ברגע שהם מתנגשים המזרחי מבין היטב היכן הוא נמצא. לכן לא פלא שהני זביידה דווקא מבין ורואה את המצב, הוא נמצא באחד התחומים הכי אשכנזיים שיש, שבו אין למזרחי זכות להביע דיעה או לא צפוי ממנו בכלל שיגיע אליו. כלל שאחד כמו זבידה יתקדם יותר כך יהיה לו יותר קשה. ככל שהוא יוכיח את עצמו יותר מבחינה מקצועית כך הוא יקבל יותר על הראש מהאשכנזים והמזרחים כאחד ויהיו לו יותר אויבים ושונאים. אנשים לא אוהבים כמעירים אותם משינהבצורה פתאומית.

 • מריה  ביום יוני 2, 2011 בשעה 12:17 pm

  חברים,

  בעקבות התגובות החלטתי להקדיש מזמני הפנוי ולקרוא שוב את הכתבה ואת התגובות.

  אני מודה שטעיתי. ואני מתנצלת. הכתבה והתגובות גרמו לי להבין שהאפלייה, הגזענות והקיפוח חיים ובועטים בחברה הישראלית.

  כנראה שהיה לי נוח לחיות בהכחשה, אבל כעת עייני נפתחו למציאות הכואבת, ומהיום אני אדם שונה.

  לא הסקפתי לסיים להקליד את המילה "רוסיה" ומיד נפתחה תיבת פנדורה וכל הדעות הקדומות, השגויות ברובן, הגזענות, הזלזול והשנאה של המזרחים כלפי העולים הרוסיה פרצו החוצה.

  "מטומטמת", "מתנשאת ובועטת" "אספסוף", "הכל הוגש להם על מגש של כסף" הן רק קמצוץ מהשטויות שנכתבו פה ושמראות עד כמה המזרחים נאורים, משכילים, ואוהבים את השונה.

  אל תחפשו אותי פה יותר, כי אני לא אופיע. אני יוצאת לפעול כנגד האפלייה המכפישה הזאת, כנגד הגזענות המעוררת חלחלה וכנגד שנאת השווא שמפגינים המזרחים כלפי הרוסים.

  אני שמחה שנכנסתי לבלוג, וכך נפתחו עיני, ועל זה אני מודה לכם מקרב לב, ללא ציניות, באמת!

  אני אשמח ליצור קשר עם אשתך, הני, היא בטח קוראת את התגובות וצוחקת. רגע…בעצם, היא גם רוסיה….אז זה אומר שעל מנת להצליח כ"כ היא הייתה צריכה ללקק לאשכנזים הישנים בארץ? אבל רגע, גם זה לא מסתדר, הרי היא נשואה למזרחי מקופח.אז אולי גם היא היוצאת דופן שאינה מעידה על הכלל?

  שוב, תודה, על שגיליתם בפניי את האמת. אפעל בכל כוחי כדי למגר את תופעת הקיפוח ממנה סובלים הרוסים. אדרוש התנצלות של כל מזרחי שחושב שכתיבה בעילום שם מאפשרת לו לכתוב כל שטות שבא לו, ואדרוש ייצוג הולם של רוסים בכל המוסדות. לפחות 20-30 אחוז כמונו צריכים להיות בכל מוסד ממשלתי.

  שלכם,מריה
  מטומטמת מיוסרת, שק חבטות חברתי, רוסיה ואוהדת שרופה של סנוקר.

  • מזרחיהו  ביום יוני 2, 2011 בשעה 8:53 pm

   מריה

   את נופלת כל הזמן בכל הפחים.
   לסיפור הזה שהמזרחים הם גזענים ברגע שהם טוענים שהיתה גזענות נגשם יש זקן ארוך שמגיע כד כפות הרגליים ואין אף מזרחי שיתרגש מזה היום.

   בסך הכול הרוסים הם אנשים נחמדים, מהגרים משפרי הכנסה, שרוצים להסתגל לחברה הישראלית ובתור כך הם מאמצים את כל השטיקים ואת כל הטריקים של הגזענות כלפי המזרחים. זה הגיוני, זה תהליך תרבותי וחברתי מאוד טבעי. אני אישית מזמן הפסקתי לצפות משהו מהעולים הרוסים, תוך עשר שנים הם הופכים לחלק מהדיכוי. כדאי להם, זה מכניס אותם יותר מהר לחברה הישראלית ומספק להם יותר הכנסה. למה שזה יהיה אחרת. הרי מדובר במהגרים.

   חוץ מזה שבסך הכל הויכוח הוא לא איתך או עם הרוסים, הויכוח עם הרוסים יגיע בעוד דור. אז הם יהיו האליטה של ישראל והמדכאים הגדולים. עוד חזון למועד. אנחנו מנסים לגמור כאן עם העליות האשכנזיות של שנות החמישים אבל כנראה שהרוסים יגמרו איתם קודם. ליברמן הוא דוגמא טובה לכך. בהצלחה.

  • hani24  ביום יוני 3, 2011 בשעה 9:04 am

   מריה, את אולי לא יודעת אבל בת זוגי, שתחיה, היא מבריה"מ לשעבר, קישינב להיות מדויק, כך שלפחות אותי את לא יכולה להכניס לקטגוריה זו…

   לגבי האבחנות שלך: מחד, את מוזמנת לקחת מכאן את אלו, את מתעסקת בטפל הרבה, ולי אין בעיה עם זה. מאידך, את יכולה להבין שיש כאן בעיה ולהתחיל לקרוא יותר ללמוד יותר ולנסות להבין יותר.
   אומרים רצונו של אדם כבודו, אז מה שתחליטי…
   אני כמובן מתנער מכל האמירות הכוללניות בכל המקרים…

 • אלון  ביום יוני 2, 2011 בשעה 1:15 pm

  את ילדותי העברתי בבני-ברק של שנות השבעים.

  בשכונה חילונית, ובבית ספר ממלכתי חילוני (שכבר לא קיים).

  החברה בזמנו, כשאני מסתכל לאחור, היתה כמעריכה את האשכנזים, והיותך ממוצא עדות המזרח היה מבייש משהוא.
  כל שנות ילדותי, וכן בתקופת התיכון התביישתי במוצאי הפרסי. המון בדיחות היו על העדה הפרסית, ואני ניסיתי בכל מאודי להסתיר את המוצא.
  כיום אני מצטער על כך שהתביישתי במוצאי, וכן על כי החלפתי (שיכנזתי) את שם המשפחה שלי.

  • hani24  ביום יוני 3, 2011 בשעה 9:05 am

   אלון תמיד ישנה דרך חזרה, ראה את שם משפחתי "עברתו" כשהגעתי לארץ, הייתי זבדה והפכו לזובידה, ואני בכוונה לא החלפתי על מנת להשאיר לדראון עולמים את הבושה והגזענות של הממסד הישראלי האשכנזי…אתה מצד שני בשל כפיה החלפת ואתה, ורק אתה יכול לבד להחזיר את הגלגל! רבים עשו זאת ואין בליבי כעס אליהם, אני מבין את מסע הלחצים שכל אחד ואחת עברו עם שמות המשפחה המדהימים שלנו. אני החלטתי שלא!

 • bidyke  ביום יוני 3, 2011 בשעה 12:22 am

  תודה על הפוסט, דברים כדוברנות. אם תהיה התארגנות מזרחית חדשה, אשמח להיות חלק ממנה.

 • ענבל שולמן ליפשיץ  ביום יוני 5, 2011 בשעה 1:28 am

  שלום
  שהשם משפחה שלי לא יטעה אותך. אני חצי עיראקית. שנים ארוכות חשבתי כמוך. הייתי רוצה לחלק איתך את התובנות החדשות שלי. החברה הישראלית והמזרחיים בפרט כלואים בתוך החלוקה הבנאלית של מזרחיים ואשכנזים. מזרחיים -משהו נלעג, ברבריים, אשכנזים- תרבותיים, משכילים "נאורים". החלוקה הזאת מאוד משעממת והיא קיימת גם במוסיקה למשל. מוסיקה מזרחית, ורוק. אם תבדוק היטב תראה כי רוב האומנים שנחשבים לשחקנים הראשיים של הרוק הישראלי, המזוהה עם אשכנזים, הם בעצם מזרחיים. אם תבדוק זאת כך זה גם באקדמיה, בכלכלה ובתקשורת. התובנה שלי אליה הגעתי בשיתוף עם בעלי, נבות, היא כי בכל קבוצה המכונה עידה,בחברה הישראלית, יש כמה מעמדות.כל עידה היא כמו מקרוקוסמוס- יש כאלה במצב סוציו-אקונומי גבוה, ונמוך, יש משכילים, ולא משכילים, וכו'. להמשיך ולהשתמש החלוקה הגסה הזאת של מזרחיים ואשכנזים זה בעיני מאוד חד גוני, משעמם ונעדרת מן החלוקה הזאת אמת.
  המסע שעברתי בעיקבות היותי מזרחית הוא ארוך מאוד וקצרה ידי מלתאר אותו כרגע, אך יום אחד אעשה זאת, מפני שהנושא קרוב לליבי. ארצה לספר על מספר ציוני דרך: זה התחיל מתחושת נחיתות שהרגשתי בגלל שגדלתי בבית עיראקי, ומתרעומת ומרד שבאו בעקבותיה. הייתי מאוד רגישה לנושא והחזקתי בדיעות דומות לשלך. הסדק התחיל כאשר למדתי טיפול באומנות. התחלתי ללכת לטיפול, והנקודות האילו עלו והתחלתי לחקור אותן לעומק. שאלתי את עצמי כל מיני שאלות כמו לדוגמא: אני לא כל כך מתחברת למוסיקה מזרחית, אז למה אני מזדהה עם המאבק של קבוצה זאת. שאלה נוספת שעלתה לי: בתחומי העניין שלי, ובדיעות שלי ,אני יותר מתחברת ודומה לשיפרה. אז למה אני בעד בובלילים, שאין לי שום דבר תרבותי משותף איתם חוץ מזה שהם מזרחיים? זה הוביל אותי לתובנה שהמזרחיות, כפי שהיא משתקפת בחלוקה הרגילה, מייצגת תרבות שהיא נלעגת. אני לא מזדהה עם הסטראוטיפ הנלעג ולא רוצה להגן עליו כי הוא שיטחי ושיקרי, ושום דבר מהמאפיינים שלו לא מאפיין אותי. אתייחס לשתי השאלות שלי: בוליל הוא דוגמא למזרחיים הסטראוטיפיים שמופיעים בכלי התקשורת והם נלעגים, בקושי מדברים,כשמדברים נשמעים כמו דמות קומית, מתנהגים ללא רגישות. האם האיש הזה, שייצג ונשא על כתפו את דגל המזרחיים ,מייצג אותי? התשובה היא לא!!! ממש לא!@!!! האיש הזה לא מייצג אותי כמזרחית. הוא מייצג אך ורק את עצמו. ויש לי כבוד אליו כאדם!!אך אני לא דומה לו בשום דרך. למה שהוא דווקא ייצג את המזרחיים.יש כל כך הרבה אנשים שהם מזרחיים השונים מאדם הזה. דוגמא נוספת היא המוסיקה המזרחית: והמוסיקה שקוראים לה מזרחית היא מוסיקת פופ פשוטה. מוסיקה שאני לא אוהבת גם כשאין בה סילסולים. אני מתחברת למוסיקה יותר מורכבת. האנשים שמתחברים למוסיקה המזרחית אינם בהכרח מזרחיים, הם גם להיות אשכנזים, ורוסים.
  לסיכום:אין לי מה להזדהות עם קיפוח של מזרחיים כי מזרחיים הם חלק מכל המעמדות והקבוצות בחברה. אין לי מה להיזדהות עם כל מרוקאי שמתחתן כך או אחרת, מפני שיש הרבה מרוקאים וכל אחד מהם בוחר להתחתן באופן שונה בהתאם למצבו הסציו, ובהתאם למצבו האקונומי.
  תפיסת המזרחיים כמקשה אחת היא עוול גדול שהחברה הישראלית עושה למזרחיים, והמזרחיים עושים לעצמם. התובנה שלי כי כל המזרחיים מחולקים להרבה קבוצות בתוך עצמם (יש עיראקים מרוקאים, תורכים וכו'….) ובתוך כל אחת מהעדות ,כל אחד ממוקם במקומות שונים בחברה. התובנה הזאת היא תובנה ששיחררה אותי מכלא שמכריח אותי להגן על המזרחיות הנלעגת, ואיפשרה לי להיות מזרחית גאה!!!!

  • hani24  ביום יוני 5, 2011 בשעה 8:23 am

   ענבל שלום, ברמה בסיסית ומאוד טריויאלית הייתי יכול לקרוא לך "משתכנזת" ולפטור בזה כל התייחסות לדברייך. אולם יש כאן דברים שהם מעבר למובן מאליו, כמו ההתנכרות שלך לנושא מבחינה חברתית, והבחינה של הנושא דרך מסגרת מאוד מצומצמת של נסיונך האישי בלבד.

   האמירות שלך מאוד חותכוח ונראה שכל מי שלומד למד או ילמד טיפול האומנות יגיע לאותן מסקנות כשלך, אני חושב שלא כך הוא הדבר.

   את מתמקדת בסטריאוטיפים אך לא מסוגלת לעשות את הקישור בין הסטריאוטיפ לאמירה החברתית, את עושה אבחנה בין ב"מזרחים" השונים, ואני מסכים, אך זוהי מנותקת לחלוטין ממה שקורה חברתית, מה לעשות כשמסתכלים עלינו גזע האדונים הם לא מבחינים בין עיראקי לתימני, לדידים, ולא כולם, כולנו מזרחים או שוורצה.

   הרי אמירתך זהה למישהו שיאמר כי אין כזה דבר מגדר! שהרי הנשים שייכות לכל שדרות החברה והחיים, על כן אין לראות במגדר בסיס לאפליה או דיכוי…וזה נראה לי קצת תלוש…המלצה במקום להסתמך רק על נסיום חייך, אולי, רק במקרה ויש סיכוי קטן מאוד ללמוד משהו חדש, לקרוא קצת מחקר בתחום שלא מבוסס על ניסיון אישי…יש מצב שתראי דבים באור אחר.
   בריאות אושר והנאה
   הני

   • מזרחיהו  ביום יוני 5, 2011 בשעה 5:47 pm

    מסכים הם הני, גברת שולמן, הבעיה של המזרחים היא לא מה את או אני חושבים, הבעיה היא שהחברה (והחברה כוללת את כולם, אשכנזים ומזרחים כאחד עד כמה שזה נשמע מוזר) שופטת מזרחים לא לפי הכישורים שלהם אלא לפי המוצא שלהם עוד לפני שהם הוכיחו או לא הוכיחו מה הםא באמת. מזרחי יכול לא להתקבל לעבודה ללא קשר לכישוריו, הוא יכול להידחות רק בגלל שם משפחתו או גם בראיון רק בגלל צבע עורו.

    והבעיה היותר כללית היא שהחברה הזו מבחינת הממסד והממשלה (ושוב החברה הזו כוללת את כולם) מעמידה את טובת האשכנזים ואת האינטרסים שלהם בראש סדר העדיפויות התקציביות כאילו לא יכול להיות אחרת. זה תהליך שנמשך מאז הקמת המדינה, הוא כל כך טבוע בתוך הדיאןאיי של החברה שלנו שאפילו קשה לראות אותו בלי מהפך מחשבתי ראדיקאלי.

    וכמו בכל דיון מגיע מישהו שאומר שהוא לא סבל מאפליה בבית ספר בגלל היות מזרחי או להיפך שיש אשכנזי שהתנכלו לו בבית הספר, אלה תופעות רגילות בחברות מהגרים שאין להם שום קשר עם הבעיה המזרחית העמוקה של החברה הישראלית. גם עניין הבדיחות או זה שמישהו לא התחתן עם מישהי כי ההורים התנגדו הן לא הבעיה העמוקה, לדעתי זה יותר תוצאה של המדיניות הממסדית מאז ומתמיד, או יכול להיות שזו בעיה שאין לה פיתרון בחברות של ממהגרים ממדינות שונות. הרי מה איכפת למישהו אם מתבדחים עליו אם יש לו הכנסה טובה ועבודה טובה, הבעיה מתחילה כשהוא בלי עבודה ובלי פרנסה ובעל כישורים (וככל שכישוריו עולים זה עוד יותר מסובך) ורק אז הבדיחות או ההערות פוגעות כי הן נוגעות בפצע פתוח.

    ולא, המזרחים אינם נמצאים בכל רמות החברה, זו טעות קלאסית. יש להניח שמי שמתבטא בצורה רהוטה כאן אכן נמצא במקום שיש בו די הרבה שיוויון בין מזרחים לאשכנזים, בערך בין העשירון החמישי לשביעי. יותר למעלה מזה כמעט ולא תמצאי מזרחים ולמטה מהעשירון החמישי מספר המזרחים הולך ויורד. רק שאת אלה כבר פחות או יותר סגרו בשמורות שאין לנו הרבה קשר איתם, זה עיירות פיתוח או שכונות מסוימות בערים גדולות, מאוד מוגדרות ומאוד ברורות.

 • סתם אדם  ביום יוני 7, 2011 בשעה 6:22 pm

  "לא, המזרחים אינם נמצאים בכל רמות החברה, זו טעות קלאסית. יש להניח שמי שמתבטא בצורה רהוטה כאן אכן נמצא במקום שיש בו די הרבה שיוויון בין מזרחים לאשכנזים, בערך בין העשירון החמישי לשביעי"
  סתם נטפל לקטנות, כי מריה די סיכמה את דעותי בנושא, אבל לב לבייב זה עשירון תחתון? מה עם תשובה? אה כן, שכחתי, מרגע שיש לך ג'ובה אתה כבר לא מזרחי.
  והני, אתה לא זה יוצא מן הכלל, יש כל כל הרבה יוצאים מן הכלל (מופז, חלוץ, קצב, קהלני, אדמונד לוי ועוד ועוד ועוד) שאולי צריך כלל חדש רק בשבילם?
  אני יודע שחבר טוב מהשכונה, חצי תימנו שנראה תימני לא קיבל מלגה לקידום יוצאי שכונות באקדמיה כי שם המשפחה (מצד אבא) אשכנזי (רחמנה לצלן!). אז מה היה לנו שם? תושב שכונות, בעל "חזות מזרחית", תלמיד עירוני ו' ע"ש רוגוזין (לפני הפיכתו לביה"ס לזרים) שלא מקבל מלגה כי הוא… אשכנזי מידי!
  תקשובו ותפנימו: "ערס" זאת לא המצאה של אשכנזים, זה מצב אנושי שמסתובב תדיר ליד הבית שלי, עובד עם רכב ומוסיקה בפול ווליום ב-11 בלילה. אלה אימהות פריחות שמפצחות גרעינים בפארק ורדיוס שני מטר מהם זה כל מה שיש לראות: קליפות. יש פח, הוא במרחק 5 מטר, ריק. אז למה כל בתי הסוהר מלאים במזרחים? לא יודע, הם ואני גדלנו באותה שכונה, למדנו באותם בתי ספר, ולהורים שלי היה בהרבה מקרים פחות כסף. כן, אבא שלי נהג בפורד ישנה ולהם היתה BMW חדשה. ולא, זה לא רק אני. זה דור שלם של תושבי דרום ת"א, משכונת התקווה במזרח, שפירא במרכז, קרית שלום ותל כביר בדרום ועד יפו במערב.
  אז אתם תמשיכו עם מגדל השן האשכנזי האקדמי שלכם ועם "מחקרים" מוטים כאלה ואחרים ואני אמשיך לראות ולחיות את המציאות. כי אני עדיין גר בקרית שלום אז את בלבולי המוח שלכם תשמרו למי שגר רחוק.

 • רזניק  ביום ספטמבר 10, 2011 בשעה 11:21 pm

  אוקיי, אז..
  אני אשכנזי מלא ואני לומד בבית-ספר ש97 אחוז ממנו הם מזרחים ואתיופים ואני אומר לך שהם יותר גזענים ממני, הרבה יותר. ואני בנתניה דווקא, עיר הערסים.
  אמנם הם לא עושים את מה שתיארת אבל אשכנזי זה מילת גנאי אצלם, שלא בצדק.
  כי אם אתה מסתכל אחורה לא פלא שהאשכנזים הצליחו כאן. הם באו ממדינות מפותחות יותר. לכן לא פלא שהמזרחים הצליחו פחות(לא באשמתם). הם באו ממדינות דפוקות.
  אז מה שאפשר לעשות כרגע הוא להפסיק להתלונן על העבר(מה שרובכם עושים בדרך-כלל) אלא להתחיל להפנים שבאמת אין כבר אפליה. זה שאתה נתקל בביטויים כאלה זה בגלל שאתה רואה הרבה שמאלנים גזענים ולא ישראליים.
  איך זה שהמוזיקה המזרחית הרדודה(ואל תגיד שלא, זה המילים, לא הלחן, שאותו אני לא אוהב, אבל כל אחד והתרבות שלו) מוחקת כל מוזיקה אחרת או רוק בינלאומי?? אפליה מתקנת.
  בקיצור תחליף עיר(לא אמרת איפה אתה גר) ותתגבר על זה. אתה יודע שהרוב לא ככה.
  ובעוד 20 שנה לא תהיה כאן מדינה נורמלית בגלל ההידרדות של הנוער(אני בן 16), ככה שגזענות גם לא תהיה(לפחות הרווחת משהו).
  דרך אגב, לגבי בנק הגזע, אני מבטיח לך שמי שביקשו זרע אשכנזי הם אשכנזיות. לא בושה שבנאדם רוצה להתחתן עם מישהו/ מישהי כמוהו. הרי אחותך לא רואה בך מפגר ומכוער, אפשר להניח, נכון?

  • hani24  ביום ספטמבר 14, 2011 בשעה 10:24 am

   רזניקל'ה של אמא,
   גזענות? חלילה וחס!!! רק תסתכל בתגובה שלך שנראה כמו מניפסט מודרני של גזען בהתהוות…אני משיב כעת כי קצת הייתי בחו"ל…אבל מה אומר לך נגעת לליבי, כולי רחמים עליך ומסכנות! איך אתה "נפלת" בנתניה, ממש ב"ג'ונגל" בין ה"חיות".
   לך להורים אן לסבתות והסבים הם כבר יגידו לך את המשפט משו עם שורצה וחאעייה…

   אני שמח שבתור ילד בן 16 יש לך כבר תפיסת עולם מגובשת למה אלו הצליחו ואלו לא, ונחמד לראות כאתה מכיר את התורה…תבוא ניתן לך BA אבל קודם קצת תלמד לקרוא….רוסיה ופולין לא היו כל כך מפותחות אם כבר הן היו מפגרות בהשוואה למרוקו ועירק…אבל למה לנו כי נעסוק בעובדות אם יש לנו כבר תפיסת עולם מגובשת?!

   אכן, ניתן להפסיק להתלונן על העבר, ואני לא חושב שאני מדבר על העבר אני עדיין מדבר על ההווה אך שוב למה לחשוב על העובדות או על הטקסט…בו נמשיך בקלישאות…רומני גנב, מרוקאי סכין וכמובן עיראקי פיג'מה….

   לגבי מוסיקה ולחן כמובן שאתה צודק, כי: "כלבלב הו בידיבם בם נכנס לאיטליז וגנב לו עצם משם" או "פה קבור הכלב הב" זה הרבה יותר מורכב מ"בלבלי אותו" אין מה לעשות האשכנזים נתנו לנו את האור….ואני בשם כולנו מודה לך…רק בשולי הדברים אציע כי תקרא קמעה במה שבאתר נכתב תחת הסקציה של תרבות….

   כמובן שאני רוצה להודות על העצות כי נראה לי שאתה מבין מה שאתה אומר כיערים מחליפים בקלות (מעניין למה ההורים הנאורים שלך לא החליפו עיר…)…לגבי ההתדרדרות של הנוער אנילא צריך להמתין 20 שנה יש לי אותך גזען ולא מי יודע מה הסכין הכי חד שמגרה….
   וכמובן, הסוף! קלאסה! כמובן שכולם רוצים להיות עם דומים להם (שוב ברוב טיפשותך לא קראת עד הסוף את המאמר…..) אבל מה תגיד עם לבנים ירצו להיות רק עם לבנים ולא עם שחורים וגברים רק בבתי ספר של גברים ללא בנות ועוד….רק טיפש וכסיל לא יטה ללכת עוד מטר עם התיאוריה המאוד גזענית שלו…..הייתי אומר חבל אבל לא….

 • אבי  ביום נובמבר 21, 2011 בשעה 9:09 pm

  הבעיה מתחילה בנו המזרלים- כשמזרחי צוחק על האשכנזי כי הוא אשכנזי זה לגיטימי אך הפוך זוהי גזענות

  • hani24  ביום נובמבר 22, 2011 בשעה 7:31 pm

   הי אבי, אני לא מבין מצטער אנא הסבר….מה זה מזרחי שצוחק על אשכנזי? האם מדובר בבדיחות? צוחק עליו במה? כיצד? אני חייב הסבר, כי לי קוראים גזען משום שאני לא מוכן שאשכנזים ייצגו מזרחים – באותה מידה שאני לא חושב שגברים אמורים לייצג נשים! מה דעתך? האם זו גזענות?

 • שטריתיהו  ביום נובמבר 21, 2011 בשעה 10:35 pm

  אלפסי תודה על המאמר, אני שמח לשמוע שיש עדיין צעירים עם מודעות שמוכנים לקרב הבא. אני הותשתי.

  • hani24  ביום נובמבר 22, 2011 בשעה 7:32 pm

   בקרוב יעלה הבלוג של משה ואבי ותהיה השקה פומבית כאן באתר…..

 • ג'ורג שינמן  ביום דצמבר 23, 2011 בשעה 4:04 pm

  האשכנזים בהחלט מצוינים , אבל הספרדים הם עדה מתעלה ביותר , אנשים חמים נדיבים ומאוד משכילים , אפשר לשבת לדבר איתם ולהסביר להם על כל מיני נושאים והם אוזן קשבת וקולטת …. הם התקדמו מאוד והיום הם חלק מהמערכת הישראלית .

 • יוצא אירופה שלא גזעני  ביום ספטמבר 25, 2014 בשעה 10:12 pm

  גבר תרגע אני אשכנזי ובחיים שלי היו לי המון חברים ספרדיים וכמה מזרחים רוסים ואשכנזים, ולא הייתי גזעני כלפי אף אחד מהם אבל ביינתיים כל מה שאני שומע זה רוסי או אשכנזי מסריח, בוא נהיה כנים הכנאה שלכם הפכה אותכם לגזעניים זו הסיבה למה באמת שונאים אתכם הרבה וחושבים שאתם ערסים או פרחות וגם ההתנהגות שלכם לא מתאימה לפעמים שאתם מתעצבנים בכלל כל מילה ( לא כולכם אבל ראיתי הרבה ) שמע כולנו יהודים ואם הייתם מתנהגים יותר יפה מנומס ומכובד היינו גם מכבדים אתכם יותר, וכן אתה בכיין תשיג חיים גבר.

  • hani24  ביום ספטמבר 26, 2014 בשעה 12:38 am

   תשמע משהו זה אמיתי? או שמישהו מסתלט עלי כי אני קורא לא יכול להפסיק לצחוק….

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: