בחג השבועות מה תעשה לך?

חג השבועות סימל ותמיד יסמל משהו מיוחד לעם ישראל, זהו חג רווי משמעויות. מלבד היותו הרגל השני משלשת הרגלים הוא מגלם בתוכו ערב רב של משמעויות. רוב משמעויות אלו הינן משמעויות חברתיות המגלמות בתוכן צדק מסוג שכמעט ונגוז מהארץ שלנו בימים אלו, צדק חלוקתי!

לחג יש שלושה שמות: חג הקציר, חג הביכורים וחג השבועות. זהו חג שמחבר אותנו חזרה לעבודת האדמה ולעונת הקציר. המפתיע הוא שלחג זה אין תאריך, והוא מצוין לפי ספירת ימים מל"ג בעומר. ליבו של החג הוא המסע הרגלי לירושלים, מסע המאופיין בהעלאת ביכורים לבית המקדש כנאמר "ביכורי קציר חיטים" אך לא רק, מכל שבעת המינים היו מעלים לבית המקדש. למרות עקירתו של עם ישראל מעבודת החקלאות המשיכו לחגוג את החג אך הוא אופיין במשמעויות אחרות, למרות הכול אקט הנתינה וההבנה כי כולנו מאוחדים כאחד וערבות הדדית שקולה להמשך קיומנו לא נפסקו, ועד היום "תיקון השבועות" הוא אקט חשוב ביותר.

נכון, יש לנו בני האדם נטייה לעשות רומנטיזציה לעבר, אך אין אני מנסה ללכת בדרך זו, מודע אני לבעיות של העבר התנכ"י, אך בעת ובעונה אחת שואל: האם לא ניתן ללמוד מן הדברים? האם לא נוכל לקחת את הטוב?

הבה וננסה לראות מה קורה בימים אלו כאשר רוח החג מנשבת לה על כולנו. ובכן בשבוע שעבר התבשרנו כי עשיריי ישראל הצליחו להגדיל את הונם בשנה שעברה בכ-10 מיליארד דולר! ובאותה נשימה אנו מגלים כי מעמד הביניים ממשיך לאבד גובה, ואט אט מוצא את עצמו מאבד קשר עם אותה אליטה כלכלית, המחוברת לעטיני האליטה הפוליטית ויחדיו מסתבר הם עושים עסקים מוצלחים מאוד, נא לא להתפלא על חשבוננו!

ומה מסמל יותר מכל את אותה "קומבינה" ובכן חתונה! לא, לא חתונה כמשל, אלא חתונה אמיתית, של בחור בשם אלעד, עוד אחד מאלו שמצאו את בחירת ליבם והחליטו לבוא בברית הנישואין, אולם לסיפור של אותו אלעד יש לו קצת יותר חשיבות מחתונה רגילה, יודעים מדוע? משום ששם משפחתו הוא תשובה. אכן כן, בנו של ברון הגז החדש, יצחק תשובה החליט להתחתן. וכאשר בנו של ברון הגז עושה זאת המדינה מבוטלת!!

אומר את האמת ואתוודה, לא, אני לא הוזמנתי לנשף, גם לא לסקר, וגם לא כחוויה אנתרופולוגית, אז קראתי וצפיתי בכתבות השונות. מסתבר שהחתונה התקיימה ביער בן שמן, כן אותו יער שלנו הפך ללילה אחד לאולם חתונות, מסתבר שללא אישורים כחוק, כך שחתונת העשור הישראלית הייתה בעצם אירוע לא חוקי, אך מי יעז לקרוא למשטרה, שהרי ברונים מתחתנים, וכל צמרת המדינה הכלכלית והפוליטית התאספה לה לחגיגה.

אך מלבד לחוקיותו של האירוע עלתה כאן שאלה חשובה, מדוע עורך לו אותו יצחק תשובה חתונה לבנו בסכום של כ-שעבה מיליון שקלים – אתם מבינים חברות וחברים, שבעה מיליון שקלים!!!! תבין ותקילין. בא לו אותו גביר, זה שנלחם בשיניים נגד ועדת שישינסקי לחלוקה צודקת של רווחי הגז, לאחר ששכר לו את כל משרדי היח"צ והלובי בישראל, ומפזר שבעה מיליוני שקלים על חתונה!!!! אתם יודעים מה ניתן לעשות בשבעה מיליוני שקלים? ובכן, שבעה מיליוני שלקים יקנו לכם שבע דירות לזוגות צעירים בעיר כמודיעין, ללא משכנתא! ניתן להתחיל הקמת בית ספר חדש וכמעט לסיימו, לשלם לאחיות נורמליות בבתי הספר, לא אותן מועסקות על ידי קבלני משנה, שיטפלו בילדינו, להאכיל כ-5000 משפחות בישראל במשך כחודש, לשלם שכר לימוד אוניברסיטאי לכ-180 סטודנטים לתואר שלם ועוד דברים רבים אחרים.

אותו תשובה שאינו עונד שעון כי להוריו לא היה כסף לקנות לו אחד, מגלה ברגע האמת עיוורון חברתי, כלכלי. הוא מגלה כהות חושים למצבו של האזרח הישראלי הממוצע, וכל זאת באותה שנה בה הוא ניסה בכול כוחו להשתלט על המתנה הגדולה ביותר שניתנה לכולנו באופן קולקטיבי.

אך אין בליבי רק על תשובה, היות והוא אינו היחידי שחוגג על חשבוננו, ראו את רשימת האורחים ותבינו מדוע אנו מתרחקים ממושגים כערבות הדדית וצדק חלוקתי, שר האוצר לשעבר בייגה שוחט כמובן שהיה אורח, בל נשכח שכיום הוא דירקטור בחברת כי"ל. חברת הכנסת  יוליה שמאלוב-ברקוביץ והשר ללא תיק יוסי כץ שנלחמו בחירוף נפש נגד מסקנות ועדת שישינסקי חגגו באירוע. המדהים הוא שאפילו מראית עין אינה כבר חשובה, לא מנסים להסתיר קשרים או להיות דיסקרטיים, הכול פתוח. שר התחבורה חגג שם, שרי אריסון ועוד רבים אחרים.

אכן חתונה מלכותית, וכולה על חשבוננו. למדתי פעם בכלכלה שיש כמות מסוימת של משאבים ושאנו מתחרים עליה. לאחר מכן לקחתי קורס בכלכלה מרכסיסטית ושם למדתי שיש גבול לכמה עושר אדם מסוגל לצבור בדרכים של עבודה, מסתבר כי מעבר לצבירה מסוימת של משאבים אנשים מתחילים לעסוק בתחום אפור של קשרי הון ושלטון וחלקם אף עוברים לתחום הלא חוקי בעליל. נראה שבישראל עסקים אלו נעשים באופן פתוח וחופשי. אנשי השלטון רוקדים  יחד עם בעלי ההון ושומרים על האינטרסים שלהם יותר מאשר על האינטרסים של הציבור, ולאחר מכן מקבלים דוידנט בצורה של העסקה באחת החברות שלם. הדוגמאות הן רבות, כמעט כל נער אוצר או ממונה על השכר באוצר הפך לו למועסק של בעלי ההון. ואך חברי כנסת מצאו להם מקום נוח בחיקו של ההון הישראלי.

זכורני כי לאחר שישראל התקבל לOECD המשותף הגיע לכאן נשיא הארגון ובהרצאתו טען: כי אם תימשך מגמת הריכוזיות במשק הישראלי צמיחתו של המשק תעמוד בסכנה. ואני אומר אם תימשך מגמת הריכוזיות בואו ונצא כמו בכל המזרח התיכון לרחובות, כי קצה נפשנו בחנק הכלכלי הזה, בעוד נגיד בנק ישראל מעלה את הריבית במשק וחונק את מעמד הביניים, בעוד מחירי הדירות מאמירים ואין ידם של זוגות צעירים משגת לקנות לעצמם דירה, בעוד מחירי מוצרי המזון הופכים לנטל שקשה על חלק מניכר מהמשפחות לעמוד בו, הגיע הזמן לומר די! אולי בחתונה הזו תהיה תחילתו של הסוף.

לסיום ברוח חג השבועות אעלה ברשותכם שאלה ואציע תשובה: רבים אוכלים מאכלי חלב בחג, אך מעטים יודעים מדוע? על כן מתבקשת השאלה: מדוע אוכלים דברי חלב בשבועות? ובכן לא, זהו אינו מסע שיווקי של אחת המחלבות הגדולות בישראל, וגם לא דבר שנקבע בעת החדשה. אכילת מוצרי חלב מקורה בכך שתורת ישראל נמשלה לחלב, על כן אכילת מאכלי חלב הינה כאכילת דברי התורה. מקווה שאני שבחתונת בנו של תשובה אכלו הרבה מאכלי חלב, ושאזרחי המדינה ירבו במאכלי חלב ואז, אולי אז, תנחת התובנה כי מצבו של העם הולך ופוחת, ויפתח החלב את עיניהם כדברי אמת חיים.

חג שמח, חודש טוב ושובע טוב לכולם. ובעיקר מי ייתן ולא נדע עוני ומחסור.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רונן גפן  ביום יוני 13, 2011 בשעה 12:01 am

  אפשר גם לפרגן לפעמים.
  בזכות ימחק תשובה יש עבודה להרבה מאוד אנשים.
  תשובה אדם שעלה מכלום והביא הרבה כסף והשקעות מחו"ל לישראל.
  גם הרבה אנשים התפרנסו מהחתונה הזאת והוא לא צריך לשים רבע עוף ובורקס עם איזה מפית.
  יש לתשובה מזל שהוא מזרחי אחרת בכלל היית קוטל אותו.
  שיהיה לו לבריאות.

  • hani24  ביום יוני 13, 2011 בשעה 10:19 am

   נכון אפשר לפרגן, ואפשר שגם לא!
   1. בזכות תשובה אין כלום! זה משום שהמדינה הפושעת שלנו הזניחה את האזרחים והפריטה כל חלקה טובה שהכול תלוי כיום בידיהם של ברוני ההון שמעסיקים אנשים דרך חברות כח אדם וחיים יופי על חשבון הכספים שלנו שהרי כל החברות שלהן מונפקות וכל הכספים "שלהם" הם בעצם כספי הפנסיה שלנו. אז זכור כשמישהו מקבל 10 מליון שקלים לחודש אתה משלם זאת!!!!!
   2. לא צריך את תשובה או כל בעל הון אחר להשקעות מחו"ל, אלו יגיעו אם הם יהיו או לא….
   3. הטענה של הרבה אנשים התפרנסו באמת לא שווה אפילו תשובה…מעניין אם אתה היית מלצר בחתונה או עובד ניקיון?!@# כן בעלי חברת הקייטרינג עשו הון, אני בטוח שלא היה להם חסר לפני….מלבד לעבודה שהחתונה עשתה בשטח ציבורי…אבל בטח גם על זה יש לך מה לגיד…

   ולסיום מעניין מה היה קורא אם לא הייתי כותב על תשובה, בטח ביית קופץ ואומר שזה בגלל שהוא מזרחי…:-)

 • רות  ביום יוני 13, 2011 בשעה 9:38 am

  הני היקר!

  מאיפה להתחיל….?

  אני בהחלט מסכימה שיש לצמצם את הפערים בין העשירים לעניים בישראל. אך כסף ופוליטיקה הולכים יחדיו, ואין זהו דבר חדש. גם אם תבקש, לא תוכל לנתק זה מזה, שכן עולם כמנהגו נוהג.

  חורה לי הדבר מאוד שבחרת להתמקד בחתונתו של בנו של יצחק תשובה, כאנלוגיה לכל אותם הדברים קלוקלים במדינתנו. ומדוע זאת? מכיוון שהאדון תשובה הקים את האיפריה הכלכלית עליה הוא שולט במו ידיו. וכאדם שהגיע מכלום, רצה לשמח את בנו וכלתו ולהעניק להם חתונה כיד המלך. לא אתה או אני רשאים להיכנס לכיסו לבקר את כמות הכסף שנשפכה על חתונה זו. מדוע צרות העין?

  לרוב גני האירועים בארץ אין היתרים, אז מה שונה תשובה בנושא הזה משאר העם? הגיע הזמן שממ"י יפסיק להיכנס לעצמותיהם של חוכרי האדמות. זה לא שהם מכרו את האדמה או שינו ייעוד להפקת מסיבות. האדמה עומדת ריקה בעונה מסויימת של השנה אז מה הבעיה? יתרה מכך, מדוע לא להשתמש במקרקעין בתקופה שבין הקציר לזריעה לטובת חניכי הנוער ורווחתם, שכאמור ההכנסות מהאירועים שנערכים במקום מיועדים אך ורק למטרה זו. ומה, יומיים לפני החתונה נזכרו בממ"י כי הדבר אינו מאושר???

  האם היית מאושר יותר אם היו קוטעים את חתונתם של הזוג? בענייני תורה- אין לצער חתן וכלה ביום חתונתם.

  באשר לקשרי ההון-שלטון במדינתו, ניתן בהחלט להילחם בתופעה, גם ללא קנאה בחתונותיהם של בעלי ההון.

  • hani24  ביום יוני 13, 2011 בשעה 10:26 am

   הלו רות! שלומות. אני מקווה שנהנת בחתונה (סתם 🙂 אני עשיתי אחלה חיים….בבית!

   רותף זו אינה צרות עין, אדם שמנסה בכול כוחו לגנוב את המשאב הציבורי החשוב ביותר נמצא כאן במאה השנים האחרונות ומיד לאחר מכן זורק שבעה מיליוני שקלים לחתונה במקום ציבורי לא חוקי! אשכרה מקים אולם לארוע אחד יקבל את כל הקיטונות….הטיעון שלך קצת בעייתי שהרי האדמות בנגב עומדות ריקות כל השנה ורק הבדואים דרים עליהן, אז למה לגרש אותם? התשובה שמסופקת על פי המדינה היא כי זהו החוק…מעניין חוק אחד לתשובות וחוק שני לבדואים….ואם אני אחליט להקים בית קיץ שם רק לכמה חודשים שהאדמה עומדת ריקה…בחייך זהו טיעון מגוחך….

   לא, לא הייתי שמח או מאושר אם היו קוטעים את החתונה (לא שאני רואה תרחיש כזה אפילו לא בדמיוני) אבל החוצפה של אפילו לחשוב על כך ולבצע ללא שום בעיה עם חברי כנסת ושרים שחוגגים כך, זה פשוט טמטום מעורב ביוהרה בלי גבול!

   האמיני לי שאין בי קנאה באף אחד, אני מאושר בחלקי ומאחל לעצמי ולמשפחתי רק בריאות ולא יותר. אנקדוטה, בני, בן ה-14, שאל אותי לפני כמה ימים אם היה לי את כל הכסף בעולם איזה אוטו הייתי רוכש, עניתי פיז'ו 107 או אחת מהמכוניות הקטנות הללו. הוא פער עיניים ואמר כמה כסף שאתה רוצה! אתה מבין? ואמרתי כו מבין, בייתי קונה פיז'ו 107 או איזה סיטרואן קטנטנה (אני כיום נוסע בפיז'ו 206 שנת 2003) ואת שאר הכסף הייתי מחלק בין הבטחת העתיד שלכם לתרומה לחברה…..מה שבטוח שגם אם היה לי את כל הכסף בעולם לא הייתי עושה לבני חתונה ב-שבעה!!!! מיליון שלקים במקום לא חוקי….אבל אני לא תשובה כולה זובידה….
   בריאות.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: