משרתם של מיליארדרים

בערוץ 2 נעשה מאמץ כביר לבדר אותנו; עזבו אתכם מהמציאות הקשה, בואו נברח לריאליטי — שאין בו ריאליטי אלא רק אסקפיזם. בואו נרוויח מעוד הפסקת פרסומות. בואו נציג את המחאה כיאפיתץ, תל אביבית, שמאלנית קיצונית ומנותקת, ונמעיט בתמיכה שלה היא זוכה. ככה זה כשהערוץ הפופולארי בישראל משמש השופר של הטייקונים!

בשיר של סי היימן היא פעם שרה "מלחמות כבר לא קורות בחורף…", גם מהפכות לא. מזל שהתברכנו בארץ שטופת שמש. וכולנו התברכנו בחבורה של צעירים שככה, ממש במקרה, יצא להם להגיע עם אוהל לשדרת רוטשילד וכמעט בלי לשים לב התחילו את מה שמסתמן כמהפכה החברתית החשובה ביותר בישראל.

כל סדר היום הציבורי, הכלכלי והתקשורתי סב סביב אותה מחאה, אולם המחאה הזו מקבלת ביטוי שונה בכל אחד מאמצעי התקשורת. בעוד שרוב העיתונאים, כמו רוב העם, מזדהים עם הצורך בשינויים כלכליים וחברתיים במדינה, יש ערוץ מדיה אחד הממעט לדווח מהקורה בשטח. מדובר בשופר שבידי בעלי ההון, בערוץ 2.

ראו, אני מבין ומקבל כי ישנם חברות וחברים רבים שאינם מסכימים עם הרעיון של מהפכה חברתית. אלו שמאמינים בעקרון (השקרי בעיני) של כלכלה ליברלית וערכי השוק החופשי; אותה יד נעלמה, שמנווטת את חיינו כולנו, ובאחד משלטי ההפגנה נאמר נגדה במחאה "היד נעלמה!"

עם אלו אני מוכן ומזומן להתווכח בלהט רב; לנסות להראות להם עד כמה מגוחכים הם רעיונותיהם. אני יכול להביא נתונים ולנסות להראות להם את האור. אולם עם אלו שמשרתים את בעלי ההון רק בשל בצע כסף, עם אלה אני מעדיף שלא לדבר;  אפילו לא להימצא בקרבתם.

מתחילת במחאה אנו מגלים כי הסיקור התקשורתי הוא מקיף, כמעט כל הערוצים פרשו כתבים בכול מקום; זוהי שעתו של הרדיו המהיר, אתרי האינטרנט בעלי היכולת לשלוח צלם/עיתונאי לכל מקום ולהעלות כתבה על נושא שמתרחש תוך שניות; לטלוויזיה קשה יותר, אולם ערוצי הטלוויזיה פרשו ניידות בכול מקום, כמו גם כתבי העיתון המודפס שחשים כי הכול קורה אצלם בהילוך איטי עד מאוד. כל השיח שמתרחש הוא שיח ביקורתי ובעל נימה אוהדת מה למחאה; כמובן, כולו פרט לערוץ 2.

בערוץ 2 נעשה מאמץ אדיר לבדר אותנו; עזבו אתכם מהמציאות הקשה, בואו נברח לריאלטי שאין בו ריאליטי אלא רק אסקפיזם. בואו נצא לעוד הפסקת פרסומות. ערוץ 2 פועל כשופר של האליטות הכלכליות, וככזה האינטרס שלו הוא למכור לנו כמה שיותר מוצרים שאיננו זקוקים להם.

ערוץ 2 הוא המרוויח העיקרי מהשיטה הנוכחית; הרייטינג שלו מרקיע שחקים, כי הוא כמעט הערוץ הבלעדי בישראל שעוסק בבידור לשמו; בידור שירדים את מוחנו, כך שחלילה לא נשאל שאלות קשות ולא נחשוב על עוולות כלכליים וחברתיים.

שופרם של העשירים!

מבחינה תוכנית, אני מוצא את תכניו של ערוץ 2 ירודים וחסרי כל טעם. לדעתי, אותם תכנים ירודים מבוצעים במקצועיות ובתחכום – במטרה שלמור על נמיכותם. מדובר בתוכניות ריאליטי זחוחות, בסדרות משמימות, והפרה קבועה של ההסכמים ליצירה מקורית. והיצירה שבכל זאת נוצרת עבור ערוץ 2 היא כמעט חסרת ערך חברתי ופוליטי; היא מעוררת בנו חיוך חביב של נחת ומאפשרת לנו לישון בראש שקט, ממש מין כדור שינה לאומי.

אז אותו ערוץ, ובעיקר חברת החדשות של ערוץ 2 מסקרים את המחאה, כי הרי אין להם ברירה, ואז הם ממהרים להעביר את השידור לתוכנית בידור כלשהי.

הם לא עשו זאת בשל אמונה אידיאולוגית, הם עשו זאת משום שהם עובדים אצל אדוני הכסף שהמחאה מכוונת נגדם. המחאה אינה מכוונת נגד ראש הממשלה, אלא כלפי העובדה שם הוא משרת את אותם אדונים. המחאה מכוונת נגד השיטה שרוששה את העם, לקחה ממנו את כל השירותים שמדינה מתוקנת אמורה לתת לו, והעשירה את שכבה קטנטונת של כמה משפחות, שהפכו את המדינה שלנו למין גן משחקים פרטי שלהם.

אם נתניהו משלם מחיר על היותו משרתם של אותם אדונים, כך גם צריכים לשלם אנשי ערוץ 2! המקפידים להתייחס למחאה בתור "תל אביבית" "יאפית" "מחאת השכירות" מחאה של "שמאל קיצוני והזוי" ועוד כהנה וכהנה.

וזה לא שאין לנו ערוץ חלופי. ערוץ 1, הוא הערוץ של כולנו. אני חסיד של השידור הציבורי, והמחאה האחרונה חידדה את ההבדלים; בעוד ערוץ 1 משדר מהשטח בניטראליות, ערוץ 2 הפך לשופר של האליטה הכלכלית המחזיקה בו וב"טאלנטים" שלו. צריך לשוב לערוץ 1 בשלט, כי נמאס משטיפת מוח ודיס-אינופרמציה.

באיחולי הפיכה חברתית מבורכת לכולנו

גרסה של הטור פורסמה לראשונה בגליון סטטוס ספטמבר 2011.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום אוגוסט 31, 2011 בשעה 9:41 am

  אכן.ערוץ 2 משרתם של מליארדרים. כאשר ערוץ 1 וערוץ 10 סיקרו במידת מה את המחאה,ערוץ 2 המשיך בתוכניות הזבל הרגילות שלו.
  מעניין מדוע.

 • שאול סלע  ביום אוגוסט 31, 2011 בשעה 4:40 pm

  אני הסרתי את הכבלים

  • hani24  ביום אוגוסט 31, 2011 בשעה 5:14 pm

   אתה יודע שאול זה לא פתרון יש לנקוט עמדה נגד הערוץ, רק כל נוכל לעמוד על שלנו….

 • ערוץ הבידור  ביום ספטמבר 26, 2011 בשעה 1:18 pm

  אתה צודק כי האיוולת של ערוצים 2 ו 10 התחילה עוד בהקמתם ומינויים של רגולטורים שיקבעו בעצם מה הוא סדר היום במדינת ישראל מכיוון שכבר אז הבינו שאם לערוץ הראשון היה רייטינג של 90% אז לאלו יהיה לפחות 40%-50%. זה לא נגמר בזה- המציאות הזאת מסמנת לנו שפני הדברים לא פשוטים כל כך ואינם ניתנים לתיקון בזמן קצר מכיוון ששנים של "סימום תקשורתי" לא נגמרות בבת אחת. זה בעצם כמו לחנך לסובלנות בבית הספר ולהחזיר את הילדים לבתים אלימים. יש סתירה בין המסרים של המחאה לבין המסרים שרוב העם קם אתם בבוקר והולך לישון אתם בלילה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: