מלחמת אוקטובר אני האנטי גיבור

חברות וחברים שלום, ככה מהר לפני כמניסת יום הכיפור החג הקדוש ביותר ביהדות אני מעלה עוד טור אורח, הפעם חברי שאול סלע ברשימה אישית על מלחמת יום הכיפורים.

לא הייתי אמור להגיע לסיני ,לא הייתי אמור להשתתף במלחמה,לא הייתי אמור להרוג וכמעט להיהרג. תמיד ידעו שמשהו לא בסדר איתי לפני שהתגייסתי,מספר פעמים הועלתה האפשרות שאפנה לשרותי בריאות הנפש,תמיד סירבתי. בטעות הגעתי לסוללה א של גדוד 402 אי שם לפני פסח של 1973. קבלת הפנים בסוללה היתה השפלה על ידי ספר הגדוד שסיפר אותי כמו פודל משום שחשב שגנבתי לו מנעול,שלחתי קבילה למגד ומאומה לא עזר.

בחג השבועות של אותה שנה היינו בעורף ברפידים ,בשיחה עם מפקד האגד משה פלד הוא אמר לנו שאם תפרוץ מלחמה,לצהל יש את התשובה. מפקד האגד הארטילרי בדרגת אלוף משנה הבטיח לנו שתוך 24 עד 48 שעות מפרוץ המלחמה נהייה בדרך לקיירו (קהיר).

האימון ברפידים נגמר ירדנו לקו במעבר הג'ידי קצת לפני חגי תשרי. ראש השנה חלף ואז התבשרנו שיש כוננות 5 דקות וחייבים לישון עם נעליים. המלחמה פרצה ביום שבת,כחייל חדש ששנא כל רגע בסוללה הסיוט היה תורנויות מטבח. כדי להימנע מתורנויות מטבח הצעתי את עצמי לתפקיד השקמיסט. לאחר שעשיתי חפיפה עם צוברי שקדם לי הסתבר לי שיש גרעון שאני אחראי לו פורמלית. באותו שבוע קצר חטפתי עונשי שמירה על ימין ועל שמאל אבל מה שהטריד אותי היה הגרעון. פיללתי שתפרוץ מלחמה ושפגז יפול על השקם ומשאלתי התגשמה. בארגז של הציוד האישי שהשארתי בשקם בו ישנתי התגלה אחרי המלחמה רסיס שריסק את תכולת הארגז. יום ו ערב יום כיפור תפס אותי סגן מפקד הצוות ישן בשמירה,ב 8 בבוקר ניסו להעיר אותי לתפילה של יום כיפור וב 12 בצהריים קמתי.

ב 14:00 פרצה המלחמה,לא אספר על "כמעט נהרגתי". במלחמה התחככתי עם אנשי צוות התותח בגלל שגיליתי חוסר שקט ופחד שלא יכולתי לבלום. חוסר השקט והפחד הפריעו מפני שאני סובל מחוסר יציבות במצבי רוח עקב הפרעה דו קוטבית שאובחנה רק 27 שנה מאוחר יותר. העקתי על הצוות משום שאסור היה לי להגיע לשם. מצבת כח האדם של אנשי צוותים היו תמיד בחסר.החסר נגרם משום שחיילים לא רצו לשרת בגדוד וחלק גדול מאלה שעמדו לפני גיוס ידעו איך להיות ג'ובניקים מה שאני לאנ ידעתי. כאשר חייל הגיע לגדוד עוד לפני המלחמה הערימו עליו את כל הקשיים להגיע לבדיקה רפואית בפרט לקב"ן. הפשע שעשה הצבא היה שיבוץ בכח של חיילים לא כשירים שבדיעבד נזקם עלה על תועלתם.

המלחמה הסתיימה לאחריה במשך מספר חודשים שהינו בין פאיד לבין הקילומטר ה 101. חזרנו לסיני והייתי מאושר באופן זמני. גרנו באהלים בסופות חול, רבים בסוללה היו ותיקים שפטורים מתורנויות. פעמיים בשבוע מצאתי את עצמי תורן מטבח ,כמעט כל לילה היתה שמירה. פניתי לרופא הגדוד לורנס בארנס בבקשה שיפנה אותי לקב"ן . תשובתו היתה "אתה תישאר פה עד היום האחרון שלך ושום דבר לא יעזור לך". נשלחה קבילה לנציב קבילות חיילים נגד הרופא שהספיק לחזור לארה"ב. הרופא שהחליפו היה ד"ר שאול כהן שהפרופיל שלו היה 37 וגם הוא הוחזק בכח בחוני קדמי.ד"ר שאול כהן הסכים לשלוח אותי לקבן אבל ד"ר גלמונט הרופא של האגד הארטילרי דאג להערים קשיים על חיילים שרצו להגיע לועדה רפואית או חיילים שכבר הורידו פרופיל.

היתה לכך סיבה, לחייל שנפלט מהגדוד לא נמצא מחליף. חיילים שהגיעו לגדוד העדיפו לשבת חצי שנה או שנה בכלא ולא להגיע ליחידות לוחמות.במקום 32 אנשי צוות שצריכים לאייש 4 כלים הגענו למצב שהיו נוכחים 18  אנשי צוות ל 3 כלים כאשר כלי אחד הושבת. באימון סוללה כאשר התנהלה מלחמת התשה ברמת הגולן(אנחנו היינו בסיני) לקחו 18 דקות כדי להוציא פגז.

בעקבות הקבילה זימן אותי המג"ד לראיון וכששאלתי אותו מדוע הוא מערים עלי קשיים תשובתו היתה "אני מפחד שאם תפנה לקב"ן תוריד פרופיל ותעזוב את הגדוד. מנציב קבילות הגיע תוכן  הקבילה גם לד"ר דוד גלמונט שהיה שומר הסף של האל"מ מפקד האגד הארטילרי. שאלתי את ד"ר גלמונט מדוע המג"ד מתערב בעבודת הרופא ,ד"ר גלמונט נבוך ואמר לי זה לא עניינך.

 אני מכיר טוב את האגדות על אפשרות לזייף הפרעות פסיכיאטריות ,כולם היו משוכנעים אז שמדובר בהצגות . את המגד אני לא מאשים אלא את הרופא דוד גלמונט שמכר את נשמתו לשטן וידע טוב מאוד שהוא משרת מטרה בזויה.

 מלחמת אוקטובר היא המלחמה האחרונה בה עמדה ישראל בפני צבא סדיר ויצאה בעור שיניה, אני ראיתי את צבאה של מדינת ישראל בעליבותו. בניגוד למה שחושבים המדינה היתה על סף תהום בסיום המלחמה. כושר העמידה של המצרים מבחינת היכולת לאבד דם היה הרבה יותר גדול מיכולתה של ישראל לאבד עוד דם

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • jak  ביום אפריל 14, 2013 בשעה 5:33 pm

  כאיש צוות בגדוד 402 סוללה בועז 40 שנה אחרי אני מכיר את שאול סלע היה חייל בצוות שלי
  רוב העובדות בסיפור לא נכונות ולא מדויקות לגבי פניה לקב"ן נכון שהערימו קשיים מכיוון
  שחיילים ניסו להתחמק משרות קרבי ועשו הצגות
  במלחמה עצמה היה עודף חיילים לוחמים בצוותים והיו אנשי מפקדה שרצו לחבור לצוותים על
  מנת לעזור בלחימה
  גדוד 402 ירה אלפי פגזי ארטילריה על הכוחות המצרים שחצו את התעלה או שהתפרסו לקראת צליחה
  כמו כן ירינו על המוצבים שלנו בקרבות הבלימה על
  מנת למנוע מחיילים מצרים להכנס למוצבים שלנו בגדות התעלה
  כל הסיפור של גדוד 402 במלחמת יום כיפור עןד לא סופר 40 שנה אחרי
  כבוד לנופלים מהגדוד במלחמה יאה זכרם ברוך

  יעקב

 • שלומי  ביום אפריל 22, 2013 בשעה 2:41 pm

  שיב לב עקר טענותיו של החייל הן על איך התנהגו מפקדיו ורופא היחידה לאחר המלחמה ואתה מדבר בעיקר על המלחמה עצמה.

 • מנשה  ביום ספטמבר 13, 2013 בשעה 1:19 pm

  את שאול סלע אני לא מכיר, בכל תקופת שרותי הייתי בסוללה בועז בתחילה השירות הייתי קשר ובמלחמת יום כיפור הייתי סמל קשר של הסוללה.
  יעקב אתה צודק בכל מה שכתבת, כל מילה בסלע גם לגבי עודף חיילים שהיו בסוללה, אני זוכר שאחרי ביקור קת"מר בימים הראשונים של הלחימה הוא נתן הוראה להשאיר מינימום חיילים בסוללה ולהעביר את כל החיילים המיותרים למפקדה במתלה כדי שיוכלו לנוח ולעשות סבב החלפות.
  בהזדמנות זו אני רוצה לספר לשאול סלע שביום ספורט של כל החיל שנערך ברפידים לפני מלחמת יום הכיפורים זכתה סוללה בועז מגדוד 402 במקום ראשון בפריסת פתע ובזכות זה אני והצוות שהשתתף זכינו בשבוע חופש ותעודה המעידה על כך.
  בברכת גמר חתימה טובה
  מנשה

 • מוטי כהן  ביום ינואר 27, 2014 בשעה 7:53 pm

  שלום שמי מוטי כהן קראתי את כל הכתבה אני הייתי בסוללה א ואני זוכר את כל מה שרשום על הסוללה ואני אשמח לדעת מי כתב את זה תודה

  • hani24  ביום ינואר 28, 2014 בשעה 1:28 am

   השם של הכותב רשום בתחילת הפוסט – הלא כך?
   וכך הטור מתחיל:
   "חברות וחברים שלום, ככה מהר לפני כמניסת יום הכיפור החג הקדוש ביותר ביהדות אני מעלה עוד טור אורח, הפעם חברי שאול סלע ברשימה אישית על מלחמת יום הכיפורים."

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: