על גברים, זיכרונות קולקטיביים ושוליים….

מה שלא רואים במחאה החברתית. דפני ליף על שר הפנים ח"כ אלי ישי.  ראש העיר רון חולדאי מתמיד באפליית מזרחיים וערבים או שאולי הוא בכלל הגורם למחאה – ויגאל לוסין פשוט הוציא את המזרחיים מהאתוס של הקמת המדינה

סיפור ראשון, כולם היו על צווארו של ביבי, למה? כי הוא עשה מה שכולם עושים שנים, הוא העביר החלטה שהוא חפץ ביקרה, במקרה זה את המלצות ועדת טרכטנברג (או בום טראח). אז מה הוא עשה שם שכל כך הוציא אותנו מדעתנו? ובכן, האיש עשה מה שכול פוליטיקאי בשישים ושתיים שנותיה של המדינה עשה לפניו, הוא נתן לישראל ביתנו כמה מיליונים על מנת שיצביעו עימו וכך סגר את הסיפור. כן, הוא יצא יחד עם ישראל ביתנו המפלגה השלישית בגודלה בישראל, והגן על נוסח של ועדה שהוא יזם…וכל הארץ כמרקחה. ואז הגדילה לעשות דפני ליף, וזהו ציטוט ישיר "[אלי ישי] יצא גבר, לליברמן יש מה ללמוד…" ומה קרה לגבריותו של ישי בתהליך, ובכן, אלי ישי החליט לנהוג כשפן או גבר, תלוי את מי שואלים והחליט שבהצבעה הזאת הוא וכל מפלגתו לא ייקחו חלק, למרות שהוא חלק מהקואליציה. ודפני, נו היא מאז ההתמחות בקביעת מגדר, החליטה שהוא יצא גבר על שום כך, לא יודע? יש מצב שזוהי התנהגות גברית אופיינית בריחה מאחריות וחיפוש אחר אישה שתציל את כבודו, כל הכבוד לליף על התובנה, אולם אני יודע דבר אחד בלבד, בין עיני לישי, נראה שליף, שחששה מהמזרחיות של המהפכה והפיכתה למהפכת המעמד התחתון פשוט רצה לזרועותיהם של המזרחים "הלא נכונים". מעניין כמה זמן ייקח לה עש שתצא בהצהרות נגד ישי ועיני….

סיפור שני, חולדאי הוא באמת יכול להיות פוליטיקאי הפוסטר של מדינת ישראל. הוא בן למקימי קיבוץ חולדה, הוא איש מפלגת העבודה ההיסטורית (לא זאת היום…), הוא היה טייס בצבא והשתחרר בדרגת תת אלוף, הוא גם פולני (אשכנזי). הוא מה שכל ראשוני העולים ממזרח אירופה ראו בתור מנהיג העתיד של מדינת ישראל! לאחר שחרורו מהצבא הוא הפך למנהל בית ספר, מה לא ברור? ולאחר מכן, הוא נבחר לראש עיריית העיר החשובה ביותר בישראל, תל אביב יפו. במהלך כהונתו חולדאי הפך את העיר ל"עיר לבנה" לא מהסוג הטוב, אלא לבנה במובן הלבנתה ממעמדות מוחלשים בעיקר מזרחים וערבים. הוא צעד אחר צעד "ניקה" את העיר ממעמדות חלשים, נלחם בהם עד חורמה ואף יצא ריש גלי ואמר "…מי שאיננו יכול שלא יגור בעיר [תל אביב יפו]….", בכפר שלם הוא מחרב בתים ומנסה להוציא אנשים מביתם משה 60 שנה. ביפו, הוא מכר את כל קו החוף ליזמים ונדלניסטים, ש"ניקו" את העיר מערבים, ובנו פרויקטים במיליונים של דולרים שעומדים וחוסמים את החוף.

אותו חולדאי הוא בעצם אחת הסיבות המרכזיות לתחילתה של מחאת קיץ 2011, שהרי זו החלה עקב שכר הדירה המטורף בתל אביב יפו. והוא הרי ניסה להגיע למאהל המחאה וקצת חטף, ביצים, מים ועוד. אולם עם כל זאת, הרי שחולדאי הוא בעצם המייצג הטוב ביותר של מה שהמדינה צריכה להראות, ואותו חולדאי הרי ידוע בשנאתו ובמלחמתו נגד תושביה העניים של העיר בעיקר המזרחים וערבים. אולם על כולם מוסכם כי הוא גם מכבד את אופייה היהודי של המדינה ובעיקר מנסה ל"ייהד" דרך הליך ג'נטריפיקציה את יפו. אולם נראה כי המחאה ושאר תהליכים שינו את דעתו בעניין, ואני עדיין לא יודע אם זה טוב או רע, אולם חולדאי החליט שיהדותה של המדינה לא עומדת יותר בראש סולם ערכיו, אמנם יתכן כי הערכה זו אינה נכונה לגבי כל היהודים, יתכן כי הערכה זו נכונה אם היהודים בהם מדובר הם עניים, מזרחים ומשתפי פעולה עם ערבים לפליטים ועוד מיני קבוצות אחרות….אחרת איך ניתן להסביר את ההוראה שניתנה לפקחי עיריית תל אביב יפו מראש עירייתה להרוס סוכה בחג הסוכות בגינת הקווקזים? אולי מעז יצא מתוק ונהפוך למדינת כל אזרחיה? לא נראה לי, אבל זו נקודה למחשבה, האם באמת יש יהודים שווים יותר ושווים פחות? האם אותה סוכה הייתה נהרסת גם במאהל רוטשילד או כיכר המדינה? לא יודע, שווה בדיקה…מטה תראו את הקליפ של הריסת הסוכה על ידי פקחי עיריית תל אביב יפו בגיבוי משטרת ישראל.

סיפור שלישי הוא באמת הזוי….יגאל לוסין יוצר סדרת עמוד האש, אולי הסדרה הכי נצפית בתולדות הטלוויזיה הישראלית טען כי "…תפקיד המזרחים בהקמת המדינה מזערי.." ועקב כך הוא החליט שלא לכלול אותם בסדרה על ההיסטוריה של מדינת ישראל…הוא כמובן המשיך ושפך עוד גבב של אמרות גזעניות על ימים ושמאל אתם מוזמנים לקרוא במגזין מעריב. אני יודע, חלק יקפצו ויגידו שאני עוסק בשאלות שעבר אבד עליהן הכלח, או שאני סתם נובר. אולם להזכירכם גם בספר היסטוריה של בית הספר אין יותר מידי חומרים על יהדות מדינות ערב, ראו את יצירתו של האמן מאיר גל תשעה מתוך ארבע מאות (המערב וכל השאר) משנת 1997, וגם זה לא מקפיץ אף אחד…כנראה שהסיפור הוא די ברור ואף אחד לא מעונין בעובדות או שינוי הסיפור.

ובכן, הנקודה היא שכיום יש ניסיונות לייצר נרטיב שונה לסיפור ההיסטורי, אולם נראה כי זה לא בדיוק מתאים לחלק מאיתנו, נכון אלי ישי יצא גבר, והמדינה שלנו היא מדינת היהודית! אבל כנראה כשזה מגיע לזיכרון הקולקטיבי שלנו אנחנו מעדיפים אותו, עדיין, לבן; וסוכות מחאה טובות רק במדינת היהודים העשירה, זו שאינה מקבלת את פליטים הערבים ושאר הקבוצות המוחלשות, אחרת אוי ואבוי למי שיעז, גם בחג נהרוס לו את סוכתו….שלא תתבלבלו זו הייתה שלומית שבנתה סוכה ולא מזל מגינת הקווקזים…

חג שמח לכולם

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שאול סלע  ביום אוקטובר 16, 2011 בשעה 2:57 pm

  מה שיגאל לוסין שכח

  את התפקידים המרכזים בהקמת המדינה מילאו היטלר וסטאלין. ב 1933 היו 200000 יהודים ובעליה החמישית הגיעו 200000 נוספים. כתגובה לכך פרצה אינתיפדאת הפלאחים שדחפה את היהודים לקיר והיתה הסיבה להקמתו של "כח המגן העברי".

  ב 1945 היהודים בפלסטינה היו מאורגנים, הערבים לא היו מאורגנים בכלל ואת המלחמה ניצחו הציונים שקיבלו את הנשק בהוראת החבר סטאלין

 • עינת  ביום אוקטובר 16, 2011 בשעה 3:29 pm

  אנחנו כנראה דווקא כן בדרך למדינת כל אזרחיה – המדוכאים יותר או פחות. סוכות הרסו גם בבן גוריון ובנורדאו.

  • hani24  ביום אוקטובר 16, 2011 בשעה 4:00 pm

   הי עינת, מעניין כי אני קיבלתי תלונות על הריסת סוכה רק בלוינסקי…וכך גם התמונות והסרטונים….את בטוחה סוכות? אשמח לקבל סרטון או איזושהיא עדות לכך שנהרסה סוכה בחג הסוכות בנורדאו או בן גוריון….

   נ.ב. אתמול שאלתי כמה וכמה אנשים גם בכינוס וגם בהפגנה שום כלום….אבל תמיד יש מצב שלא מיציתי את כל מקורות המידע….

   • עינת  ביום אוקטובר 27, 2011 בשעה 4:01 pm

    ראיתי רק עכשיו.
    התמונות עלו בפייסבוק של המאהלים וגם בחדר המצב. אם זה מאוד חשוב, תפני אלי ישירות בפייסבוק – Einat Adar

 • hani24  ביום אוקטובר 16, 2011 בשעה 4:14 pm

  אנא צפו בסרטון זה, גל גבאי במניפסט נוקב על ישראל 2011….מרתק…

  http://www.23tv.co.il/Templates/VIDEO_CLIP_LANDING_PAGE/VIDEO_CLIP_LANDING_PAGE.aspx?clipid=sihat_nefes_5

 • אבנר  ביום אוקטובר 27, 2011 בשעה 3:51 pm

  הטיעון שחוזר על עצמו לעיתים קרובות באתרים כמו "העוקץ", "קדמה" "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ודומיהם ואשר מהווה בסיס מרכזי בכל ויכוח עם רדיקל אפרו-מזרחי הוא שהציונות היא תנועה אשכנזית שהוקמה על ידי אשכנזים למען אשכנזים ואשר רק גרמה אסון לחיי השלווה היפים והמשגשגים של המזרחיים במדינות ערב אשר אולצו בדרכי מרמה וכזב להגר למדינת ישראל בעקבות תחבולות שעשו להם האשכנזים אחרי שגילו כי כל המאגר היהודי באירופה הושמד בשואה.

  והנ בא יגאל לוסין ומאשר למעשה גם הוא שחלקם של המזרחים בציונות הוא קטן ומיד הוא מואשם ב"גזענות". בקיצור נראה לי שאתם לא ממש סגורים על עצמכם………

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: