אם כבר לעליון אז שיהיה מזרחי!

בבית המשפט העליון צריכים לשבת שופטים מכל מגזרי האוכלוסיה, משום שדרכי החשיבה של אנשים נטבעות בהם בהקשרי הסביבה התרבותית שבה גדלו. זה לא עניין של ייצוג אלא של עשיית צדק פשוטה כמשמעה, זה ועוד כמה עניינים שאינם זוטות

תמונת מראה – או משפט כפרקטיקה פוליטית

זה כמו גלגל, אתה מתחיל להאמין בזה בשלב כלשהו, עד שאתה קולט זה הכול גבב של שקרים שמבוסס על הפחדה וניסיון לגרום לך לקבל את המערכת הגזענית כמות שהיא.
דוגמא? בבקשה.
בהרצאות שאני נותן לילדים בעיקר בשכונות מוחלשות אני נוהג לשאול, "תגידו מה תעשו כשתגדלו?" והתשובות בד"כ נעות סביב: "נעבוד קשה, נשקיע ואז נצליח…" ואני שואל, לתומי, "נצליח מה?" והם עונים כמעט כמקהלה "לצאת מכאן!" ואז אני קורא, "רגע – – רגע, מה זאת אומרת? שההורים שלכם לא היו מספיק טובים? שהסבים והסבתות שלכם לא היו מספיק טובים? או שהם לא עבדו מספיק קשה? דממה. פרצופים המעידים על תרעומת, ואז צעקות! "מה פתאום" "הם מצוינים" ועוד…אבל התובנה כי שיח של מצוינות (מריטוקרטיה) הוא שיח שקרי היא עדיין רחוקה, אבל פסע אחר פסע אולי נגיע….

אז למה הסיפור? נו ובכן, עד שלא התחיל רעש האלוהים, מכובדינו, חברות וחברי ועדת המינוי לשופטי בית המשפט העליון, כולל נשיאת בית המשפט העליון הרחומה והחנונה, לא חשבו כי יש בעיה עם העובדה המאוד זניחה כי בבית המשפט העליון לא תשב או ישב אף שופט/ת ממוצא מזרחי! כמובן שיש טיעונים מאוד רציונליים וברור לעניין: כמובן הטיעון שעומד ראש בין ראשונים הוא הטובים מגיעים….את זה אני אפילו לא מכבד בתשובה.

טיעון שני הוא: למה לקבוע מכסות? זה דופק את המזרחים, תנו לטובים לעלות ונסתדר. כמו גם: מה אתה מוכן שרופא שקיבל את ההסמכה בכירורגיה על תקן "הכירורג המזרחי" או "הכירורג הערבי" יטפל בך? כאילו שמשפט הוא רפואה והכול נפסק באותה הדרך כמו שכול ניתוחי הלב הפתוחים נעשים באותה צורה. וכמובן אז מטבלים, מה אם יהיה שופט מזרחי הוא יפסוק לטובת מזרחים יותר? לא הוא לא, אולם היות ויש צורות חשיבה חברתיות תרבותיות שונות, חשוב לתת ייצוג לכל אלו במערכת המשפט ולא להשאיר אותה בידי חבורה של בוגרי החוג למשפטים משכונת רחביה בירושלים שמעברים ביניהם את המושב כירושה.

כמובן, שאם זה היה כל הטיעון שלי , מקומו של הטור לא יכירנו תחת הכותרת פוליטישוק, אז מה פוליטי בכול העניין? ובכן החלק הפוליטי נעוץ בעובדה שבית המשפט העליון הוא בשר מבשרה של האליטה בישראל ומשחק את המשחק הפוליטי כבר כמה עשורים! היתרון שלו היה נעוץ בעובדה שהוא במשך שנים הצליח לחמוק מתחת לרדאר ולזכות בתמיכה ציבורית די גבוהה, עד שהוא התחיל לגלות עוינות כלפי מזרחים וחרדים.  בשלב זה החלו ניצני ה"מרד" נגד הניסיון של בית המשפט העליון ומערכת המשפט הישראלית להפוך לקול במערכת הפוליטית הישראלית.

להזכירכן, בית המשפט העליון אינו גוף נבחר על ידי הציבור ואין לו שום סמכות לחוקק או לבטל חוקים! אין כזו אינסטנציה בישראל! בישראל יש את הגוף המחוקק שגם אם אוהבים אותו וגם אם לא, הוא הגוף הנבחר הלגיטימי היחידי שיכול לחוקק בישראל. כשהחליטו בבית המשפט העליון כי יש להם הסמכות להתערב בחקיקה של נציגי ציבור נבחרים כל העניין עבר לפסים של מלחמה כוללת וחזיתית. כולנו זוכרים, חלקנו מתגעגעים לימי "פרידמן (שר המשפטים) העליזים", וכולנו מבינים כי חלק מהפגיעה ביוקרתו ורמת האמינות של בית המשפט העליון נוגעת בדיוק בנקודה כי זהו מוסד מנותק מהעם, ואין הוא בתוך עמו יושב.

אז מה קורה היום? ובכן המחאה הציבורית הייתה רמה מידי, שותפים לה היו כמה מחברי הוועדה שנתפסו ממש בקלקלתם, נשיאת בית המשפט העליון חזרה בה מהסכמתה למינויים, ואז נפתחו המינויים. באורח פלא, נמצאו שלשה מזרחים – תאמינו או לא — לא אחד, שלשה! מזרחים שיעלו כמועמדים בסבב הבא. אני עדיין חושב שכל המתמנים בסבב זה צריכים להיות מיעוטים, נשים וגברים ערבים וערביות ומזרחים ומזרחיות – ללא יוצא מן הכלל. וכך גם בסבבים הבאים עד שנגיע למצב שבו 22% מסך השופטות והשופטים יהיו ערבים ועוד 40% מזרחים. אם נחפש באמת קשה, נראה לי שנצליח לדוג כמה, למרות שאיך שזה נראה כעת יהיה "קל" יותר להמשיך עם התופעה של בית משפט עליון על טהרת האשכנזים. רק שלא יגידו לי ש"בית המשפט העליון הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית" כי אם זהו אכן המצב אז תנחומי…..

וכמה נקודות למחשבה בעקבות השבוע האחרון:

–          שיקרו לשוטרים ולא נתנו להם תוספת לשכר, צריך להגיד כרגיל. וזה לא חדש, אבל למה את העצבים הם מוציאים על מפגינים? "אדוני השוטר גם אתה שווה יותר" היא סיסמא של המפגינים ולא של הפוליטיקאים.

–          בתל אביב יפו, במאהלי התקווה ומאהל גן השניים ביפו, מציעים 10,000 ₪ לכל משפחה לעזוב מרצונה את המאהל! אם הגיעו כבר לעשרת אלפים למה לא להציע יותר ולסדר לכל משפחה דירה? יש מאות דירות פנויות בתל אביב יפו בלבד!!!!

–          פורום גוש הפריפריות – מתגלה כנקודת האור של המחאה האחרונה, הפגנות מול בתי שרים שיכון ואוצר, נוכחות מתמדת בכנסת, אבל סיקור תקשורתי לא מי יודע מה! מעניין למה? האם עדיין בישראל 2011 מעדיפים לצלם מחאה אסטטית ולא שכונות מצוקה ואנשי מחאה אותנטיים? התקשורת "לא נחמדה"……

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סתם אדם  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 11:48 am

  שאלה קצת לא הוגנת שאלת את הילדים..
  "נעבוד קשה, נשקיע ואז נצליח… לצאת מכאן" תתפלא אבל גם אני שמעתי את זה. ולא, הטיעון של ההורים שלי לא היה שהם לא טובים/חכמים/משקיעים. הטיעון שלהם בסיסי יותר, טיעון די מוכר לך. להם לא היתה הזדמנות כמו שיש לי. לא כל ההורים של הילדים האלה סיימו 12 שנות לימוד. לא כולם באו ממשפחות שיכלו לממן חינוך (עזוב גבוה, אפילו לא בסיסי) ונאלצו לצאת לעבוד בגיל צעיר. אז כן, לילדים האלה יש סיכוי לצאת מהשכונה, לא בגלל שהשכנים אינם טובים (למרות שהפשיעה די גבוהה שם), לא בגלל ההורים, הסבים או הסבתות. פשוט מאד, אף אחד לא רוצה לגור בשיכונים עלובים ומי שנאלץ לגור שם מקווה ושואף שהילדים יגורו בבתים קצת יותר נאים, בשכונות עם גנים יפים, קצת יותר ירוק, קצת יותר פינוי אשפה, אתה יודע.
  אני לא מתווכח על האשלייה של אותה "מצויינות" אבל השאיפות לגיטימיות בהחלט.

 • hani24  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 12:01 pm

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/310/689.html?hp=1&cat=402&loc=142

  I rest my case!

 • רמי רגבים  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 1:01 pm

  כל זה טוב ויפה. גם אני בעד יותר שופטים עליונים ממוצא מזרחי, וגם לי יש הרבה ביקורת על בית המשפט העליון שהוא בעיני הרבה פחות ליברלי ומתקדם מן התדמית שנוצרה לו, ומגן הרבה פחות על החלשים ממה שהוא אמור לעשות לדעתי. אבל יש לי תחושה שמישהו משתמש בעניין הזה של מוצאם של השופטים כדי להסיט את תשומת הלב מן המוקד של המתקפה על בית המשפט העליון. המטרה של המתקפה הימנית על בית המשפט העליון היא לעקר ולסרס את הכוחות הדמוקרטיים במדינה, להשתיק את המבקרים והמתנגדים, לסתום את הפה ואת הגולל על האפשרות לעצור את הממשלה מלממש את המדיניות הגזענית, האנטי-דמוקרטית והעושקת שעומדת בבסיס האידיאולוגיה של הרוב המוחלט של חבריה. כל השאר זה ערפל שנועד לפלג, לבלבל ולסכסך.

  אני זוכר שמאד שמחת על מינויו של מיקי מירו למנהל הרדיו, ודי מהר התברר שמדובר בשליח ישיר של ביבי שחושב שעיקר התפקיד שלו הוא לסתום לשדרנים את הפה, למנוע מהם לדווח על ההפגנות בקיץ, למנוע מהם להביע את דעתם בשידור וכו'. כלומר, העובדה שמדובר בעיתונאי מזרחי עם רקע מוכח בטיפול בנושאים חברתיים, לא מונעת ממנו להיות אנטי-דמוקרט, סותם פיות וצייד מכשפות. אני אשמח אם בית המשפט העליון ייצג באופן נאמן יותר את הרכב החברה הישראלית, אבל צריך לפתוח את העיניים ולראות במה מדובר.

  למיטב הבנתי, יש בקרב המתנחלים ובקרב תומכי הימין הקיצוני, לא פחות מזרחיים מאשכנזים, ובכל זאת לא ממש שמתי לב שיש ייצוג מכובד למזרחיים בקרב חברי הכנסת של מפלגות הימין או במועצת יש"ע, ואם תוסיף לזה את האהבה הגדולה שמפגינים אותם חברי כנסת והציבור שהם מייצגים לערבים או למי שאיננו גבר יהודי אורתודוקסי וסטרייט, הרי שאפשר לומר שלא בדיוק מדובר פה באנשי שיוויון ואחוות עמים. כשהדרישה לבית משפט עליון מגוון יותר מקודמת באופן אגרסיבי דווקא על ידי הקבוצה הזו, זה אומר דרשני.

  • hani24  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 7:39 pm

   רמי אנו שוב חוזרים לאותה נקודה! מה שאתה רואה — ואתה מצפה שאני אראה את העולם דרך אותם משקפיים, זה לא עובד ככה! לדעתך יש דברים יותר חשובים, אז אתה יכול לקחת שתי החלטות: 1. לכתוב על זה (הבלוגספירה היא גדולה ורחבה) 2. להריץ קמפיין פוליטי ולהיבחר על בסיס המצע החשוב לך….

   אני מבין שאתה חושב שבית המשפט העליון הוא קודש הקודשים וכולם מנסים לפגוע בו, אני מבין את זה, אבל אתה אחוס"ל מכפר סבא! אם היית מזרחי יש מצב שאלו לא היו פני הדברים, או רחמנא ליצלן ערבי….

   לגבי מדיניות הממשלה הגזעניץ, זו כבר שאלה של בחירות, משום מה נראה לי שאתה לא הצבעת עם הממשלה הנוכחית, ומשום מה נראה שלא תצביע עימה אי פעם, אבל למרות הכול זוהי הממשלה החד-כיוונית הראשונה שהיא יציבה מספיק מזה 3 עשורים לסיים קדנציה מלאה, וגם לא נראה מחליף באופק….אז מה אתה אומר שלא מתאים לך העם הבוחר? שהממשלה היא לא לגיטימית? אולי מקומך לא כאן?!

   לגבי מיקי מירו, היית אולי רוצה להיות עם יושרה ויכולת מקצועית כמו שיש לאדם הזה! האיש דיבר על מגזר שלישי ונושאים ציבוריים עוד מקדת דנן. ישנם מהלכים שבתור ראש רשות יש לו הפררוגטיבה לבצע והוא עושה זאת משום שהוא חושב שזה נכון, אם כך הוא או לא ימים יגידו. אבל מלקרוא עיתן ולכנות אותו עושה דברו של ביבי — זה כמו שאני אומר שהקרן לישראל היא מחריבת ישראל! ממש אותה מידה. אולי הגיעה השעה שתפקח את עיניך אתה ותבין שתמו ימי החונטה האחוסלי"ת, זהו יש שלטון חדש אחר בעם, הוא אולי לא עומד לסטנדרטים הנאורים שלך, אבל זה מה שיש ונראה לי שיהיה כאן עוד הרבה זמן אם לא תבין דבר בסיסי אחד!
   הדרך היחידה לשינוי היא הקמת קואליציה שבסיסה מזרחי-ערבי עם אנשי ונשות השמאל – אולם עד שלא יראו את האור בתור הקבוצה האחוסלי"ת של השמאל הישראלי ושם יתחילו לשלב מזרחים באופן שיוויוני (ממש כמו שהליכוד ניסה ועדיין מנסה או לפחות מתיימר לעשות), שהרי זו הקבוצה הגדולה והחשובה ביותר בישראל כיום! לא יקרה הדבר, ועל כך בדיוק אני מנסה להתריע!!!!

   אומר דרשני או לא אומר דרשני — אני עדיין טוען 50% מסך השופטים היהודים בבית המשפט העליון צריכים להיות מזרחים!!!!

 • רמי רגבים  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 8:30 pm

  טוב, השתכנעתי. ראיתי את האור. אני אדבר עם חברי לחונטת הווזווזים בפגישה הבאה ונתחיל לשלב אצלנו גם כמה פרענקים. מדהים כמה כח יש לחונטה שלנו למרות שיש שלטון חדש בעם שנהנה מכזאת יציבות.

  • hani24  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 8:42 pm

   ראה אנחנו מגיעים תמיד לאותה נקודה בה אני ואתה מתבצרים…מלבד לעיתים נדירות בה אנו רואים עין בעין, האם זה לא מספיק לך להבין שאנחנו לא באותה קבוצה? שאנחנו באים ממקומות שונים למרות שלכאורה אנחנו בעלי השכלה כמעט זהה? מה עוד אתה צריך על מנת להבין זאת? אני מבין זאת ומקבל זאת, הבעיה היא שאתה כמו פטרון טוב לא מוותר — זה לא הדעה שלך אלא העובדה שאתה רוצה להמיר את שלי…..אני כותב מה שאני חושב, זכותך לכתוב מה שאתה חושב — אבל למה הניסיון לשנות את שלי? מה אתה חושב שאתה יודע טוב יותר? בכול מקרה אם אתם משלבים כמה מזרחים, אל תפנו אלי, בקבוצה שלך אני לא כל כך מעוניין להיות, מוותר. מעדיף את האחרים, אלו שמעצבנים אותך ושכמותך, כי הם אנטי-כל מה שאתה מייצג שזה "נאורות וחשיבה דמוקרטית ונכונה"….

 • רמי רגבים  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 10:10 pm

  אני בסך הכל קורא את מה שכתבת ומנסה לנהל שיחה כדי להבין את עמדתך יותר טוב. רציתי להבין אם אתה מצטרף למתקפה של הימין הקיצוני על המערכת המשפטית כי אתה נופל בפח במניפולצית ה"ייצוגיות" שלהם, או שאתה מצטרף למתקפה הזאת, כי אתה מוכן לתמוך אפילו באשכנזים גזענים מיזוגנים והומופובים, העיקר שהם אנטי 'השמאל האשכנזי האחוס"לי'.

  עכשיו הבנתי.

  • hani24  ביום נובמבר 28, 2011 בשעה 10:14 pm

   נו אתה רואה אפילו אתה מסוגל להבין ובא לציון גואל! זה מדהים כמה עולמך צר וכמה אתה מלא בעצמך….ומה יש לצפות משכמותך….

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: