הדפיקה האולטימטיבית, כואב אבל תמשיכו…..

קואליצית הימין בראשות הליכוד נהנית מיציבות שלא היתה דוגמתה, למרות מדיניותה השגויה ולמרות ההפרטות, היוקר והמחאה החברתית.  שורש אי-הצלחת המחאה הוא בהתמקדות השמאל בשיח הסוציאליסטי ובהתעלמותו מהמרכיב של ההפרדה על רקע מוצא…

כותרת עיתון הארץ לא זעקה, אבל הכיתוב היה ענקי וברור, "…נתניהו והליכוד בשיא כוחם, רוב הציבור בארץ נגד תקיפה באירן." זה היה קצת מדהים, אבל התוצאות של הסקר הראו דבר מדהים, הליכוד בראשות בנימין נתניהו מקבלים כרגע בין 35 ל-37 מנדטים! זה נראה כאילו לא הייתה כאן מעולם מחאת קיץ 2011. ועוד תוצאה אחת לכדה את עיני, קדימה, בראשות ליבני מקבלת 10 מנדטים ואילו בראשות מופז היא תקבל 12 מנדטים. כן, המזרחי, הלא ראוי, זה שנוהל נגדו קמפיין גזעני בפריימריז הקודמים ישיג יותר קולות מזו שאמרה עליו שהוא לא ראוי ואין לו את זה.

אז בואו וננסה להבין פוליטית מה זה אומר. ראשית, אחל בנושא שיטת המשטר" או כפי שרבים מנסים לקרוא לו "שינוי שיטת המשטר/בחירות", כפי שחלק מכם יודעים אני מתנגד לשינוי שיטת המשטר/בחירות, לדעתי עדיף ייצוג על יציבות. חישבו, ממשלה שיכולה לעשות מה שהיא רוצה משום שאנו נעקר את האופוזיציה שלה על ידי שיטת בחירות אישית! זה מה שחסר לנו כאן בישראל…אולם, יש כאן עוד נדבך, כפי שנראה מתוצאות בחירות 2009 והסקרים האחרונים, המערכת הפוליטית הישראלית התייצבה! זה נראה כאילו קואליציות ימין-מרכז-דתיים יכולות לשלוט במערכת הפוליטית הישראלית כמה עשורים טובים. אולי בעצם אנו צופים בשינוי המגמה, הדומיננטיות חוזרת ובמקום דומיננטיות של מפלגת העבודה ההיסטורית אנו צופים בדומיננטיות של הליכוד החדש?

אז מה כעת? אולי כעת יפסיקו לדבר על המנטרה הריקה של שינוי שיטת המשטר/בחירות? אני לא חושב שהיכולת לקבל החלטות תלויה בשיטת המשטר או שיטת הבחירות, אם ראש ממשלה יכול היה לקבל החלטות עם קואליציה של 59 חברים, קל וחומר עם כזו שיש בה יותר מ-60 חברים. אולי כדאי להביט על הפוליטיקאים וחוסר הרצון שלהם לקבל החלטות במקום להאשים את השיטה, זה נשמע כמו משהו בסגנון "הרצפה עקומה…" אז במקום לבכות על בעיות קואליציוניות או הדתיים "הסחטנים" ועוד, פשוט תתוו דרך ותקבלו החלטות ליישם אותה.

עוד נקודה חשובה שעולה כאן היא התעצמותו של הליכוד בראשות בנימין נתניהו אבי ההפרטה הישראלית לאחר מחאת קיץ 2011. אותי זה מדהים פחות מאחרים, למה? ובכן, כי זו הייתה מחאת מעמד הביניים, מחאה שהייתה "לא-פוליטית" או א-פוליטית – אבל אין כזה דבר! והנה התוצאה, כשכולם מנסים לדבר על מחירי הקוטג' (שטויות במיץ עגבניות) כשמתרכזים בחיתולים (לא חשוב) ואף אחד לא מסמן את הבעיה המרכזית, מדיניות ממשלה מכוונת ובעייתית שגורמת לרבים וטובים לאבד את חייהם, מקור פרנסתם והעסקה פוגענית בחסות המדינה, שלא יתפלאו שאותו ראש ממשלה שמעלה את מחיר המים פי-4 ומחיר החשמל בשליש, מקבל אחוזי תמיכה גבוהים יותר ויותר.

אולם, לא די בכך. לאחר ישיבות רבות במאהלים ושיחות במעגלים רבים, נראה שיש עוד דבר מה שלא מרפה, שעדיין קיים וכל עוד לא ננקה אותו הוא ימשיך להוות ציר מרכזי בשיח הפוליטי הישראלי, הנושא האתני-מעמדי. בבסיס נושא זה עומדת החלוקה האתנית מעמדית מזרחים, אשכנזים, אתיופים למרות שהם כבר לא אתיופים אלא ישראלים יוצאי אתיופיה ורוסים או רוסים חדשים שגם הם לא רוסים אלא ישראלים יוצאי ברית המועצות לשעבר. השבר קיים, וחלקים ניכרים בשמאל הישראלי לא מישירים מבט, הם מעדיפים לעסוק בשיח הסוציאליסטי, המעמדי מבלי להבין כי יש תהליך של מודעות שאנשים צריכים לעבור, ועד שזה לא יקרה, אותם מאות אלפים ימשיכו להצביע לימין שמדכא אותם ופוגע בהם פגיעה כלכלית אנושה.

משהו חסר

אז לסיום, במקום לצעוק "יאללה לצאת מהים מחליפים את המים…" עלינו לקחת נשימה עמוקה ולחשוב שוב אם יש בכלל צורך בשינוי שיטת המשטר או שיטת הבחירות (שני דברים שונים לחלוטין), או שזוהי בעצם עוד אמתלה על מנת שלא לבצע מדיניות ציבורית לפיתוח כפי שצריך לעשות? וממקום אחר לחלוטין, אולי הגיע הזמן שהשמאל יתחיל להתעורר ולהבין כי יש משהו פנימי שגוי בהתנהלותו שאם לא ישתנה ובמהרה יעלם לו שמאל זה מהמפה הפוליטית לחלוטין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ישראל שנהב  ביום מרץ 11, 2012 בשעה 2:08 pm

  עם מטומטם.הליכוד בשלטון רב הזמן ב30 השנים האחרונות-אך מי שחוגג וימשיך לחגוג זה הניבחרים והעשירון העליון.העשירונים הנמוכים ימשיכו להצביע הלאה לביבי והוא ימשיך להוליך אותם שולל-זה כנראה מה שמגיע לעם הזה

  • hani24  ביום מרץ 11, 2012 בשעה 2:25 pm

   אבל הרי זה ברור לנו, השאלה איך שוברים את המעגל….תעזור לי ישראל!!!!

   • דרור בל"ד  ביום מרץ 11, 2012 בשעה 9:57 pm

    אין מנוס אלא לחזור לשיטותיו של בגין, והפעם נגד הליכוד עצמו. ביבי הוא אשכנזי – את זה ורק את זה יש להחדיר לתודעתם של כל המזרחים המצביעים לליכוד. כדי ליישם תוכנית זו, הקבוצה המכנה את עצמה 'השמאל' ואילו מאיר עמור מכנה אותם 'גמלים המתבוננים במראה וסבורים שהם עופר-איילים', אינה יכולה להועיל אלא רק להזיק.

    דרך אגב, במאמר של מאיר עמור מ2009, העוקץ, בלטה תגובה של מירון רפופורט המוחה על תיוג מצביעי הליכוד כמזרחים. לטענתו שם, רוב המזרחים הצביעו לקדימה, כאשר במקביל אחוז האשכנזים שהצביעו לליכוד היה גבוה בהרבה ממה שהונחל בשיח הציוני-אשכנזי.

 • נתן  ביום מרץ 12, 2012 בשעה 5:00 pm

  למעשה אם נתרגם את זה למילים פשוטות – הרי על פי הני השמאל בכללותו צריך להתחיל לאמץ את השקפת העולם של "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ו"קדמה" ולהתחיל לנהל הסתה פרועה ומופרעת נגד אשכנזים.

  אבל איך זה בדיוק עזר לשני הארגונים הקיקיונים האלה? מה כוחם ? מה השפעתם בכלל ועל מזרחיים בכלל?
  כלום ושום דבר.

  אז למה לאמץ טקטיקה שהוכיחה את עצמה ככישלון גמור?
  נראה לי שהתשובה נמצאת בתחום הפסיכולוגי , בדיוק מאותה סיבה שמצביעי הימין מצביעים בעיקר בשביל "לדפוק את השמאל" בלי קשר לכך שהם גם דופקים את עצמם.

  • hani24  ביום מרץ 12, 2012 בשעה 8:31 pm

   נתן ואללה בתור מתורגמן לשפה פשוטה אתה מפוטר.
   אבל סחטיין על הניסיון, אתה יודע מה אומרים לא מנסים לא נכשלים. במקרה דנן מנסים ונכשלים….

 • דני כהן  ביום מרץ 15, 2012 בשעה 10:56 pm

  הני, נכון שקיים ריבוד אתני-מעמדי, אבל קיימת שנאת ערבים חזקה ושובניזם אצל חלק מאותם קבוצות. ליברמן וביבי מנהלים מפלגות אשכנזיות עם התנשאות כלפי החלשים וכלפי מה שלא נתפס כמערבי. אנסטסיה מיכאלוב חושבת שאנשים בעלי חזות מזרחית לא יכולים לייצג את ישראל באורוויזיון. למרות זאת, המוני: מזרחים, יוצאי ברה"מ לשעבר ועניים בני כל העדות ממשיכים להצביע לימין.
  מודה, שאין לי תוכנית ברורה כיצד ניתן לשנות את זה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: