Damn if you Do and Damned if You don't

שאול מופז המזרחי ניצח בבחירות הפנימיות ב"קדימה". הוא ראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל. למרות הניצחון הסוחף, העיתונות לועגת לו והסוציאל דמוקרטים שותקים. האם זה משום שהוא מזרחי? אל גילה אדרעי, מנהיגת פועלים, מתייחס שר התחבורה באופן כוחני. העיתונאי ציפר משמיץ, והסוציאל דמוקרטים שותקים…

שוב, אולי אני צריך לכתוב, באופן טראגי שוב, מזרחי זוכה בראשות מפלגה בדיוק כשהיא כבר לא רלוונטית או נופלת מגדולתה. היסטורית זה קרה כבר, מספר פעמים: הראשון לעשות זאת היה מיודענו פואד, הוא נבחר ליו"ר מפלגת העבודה המזרחי הראשון בשנת 2001, לפניו דרך אגב מעולם לא היה יו"ר מפלגה גדולה מזרחי בישראל מעולם! אולם פואד שרד שם רק שנה, פקק, לאחר תבוסתו של ברק, חברי מפלגת העבודה חשו "יותר בנוח" להעמיד את מצנע בראש להתמודדות בבחירות 2003, להפסיד וללכת הביתה רק על מנת להחזיר את שמעון פרס הנצחי. הפלא ופלא במפלגת העבודה זה קרה שוב! ב-2005 נבחר עמיר פרץ ליו"ר המפלגה, ולראשונה בתולדות מדינת ישראל הוא גם עמד בראשות המפלגה לבחירות, אולם זה היה ברור כי אין הוא חלופה אמיתית לתפקיד ראש הממשלה.

בחירות אלו הסתיימו בניצחונו של אולמרט, "בריחה" של עשרות אלפי, ויש הטוענים מאות אלפי קולות לקדימה, רבים מהם כאלו שנטען כי הם לא יצביעו לעבודה בראשות עמיר פרץ, והוא לא טמן ידו בצלחת, לקח את התפקיד שהכין אותו לכישלון. כמובן אותה מפלגה העמידה בראשה כעת את שלי יחימוביץ לאחר קרב שהזכיר לא במעט את הפריימריס הקודמים בקדימה בהן התעופפו אמירות גזעניות ללא הרף, כמובן באופן לא ישיר.

הסיפור של קדימה הוא קצת שונה, מפלגה חדשה, מוקמת על ידי אריק שרון, שלא מצליח לממש את חזונו, אך הופך את אולמרט לראש הממשלה, רק על מנת ללכת הביתה בשל לחץ בלתי פוסק של ציפי לבני שיורשת אותו בקמפיין של ניגוחים מול מופז, וגזענות בלתי מוסווית של המנגנון שלה, וזאת להזכירכם, הספיק רק לניצחון דחוק ברוב של 431 קולות! בסיבוב השני בין השניים, ממש השבוע, התכונן מופז טוב הרבה יותר, הוא לא ניצח את לבני, הוא פשוט הביס אותה בפער שלא ניתן כלל לערעור. מופז ניצח ב-90% מסך הקלפיות, לבני ניצחה בתל אביב, קדימה צורן, רמת השרון, כפר סבא, הרצלייה, הוד השרון ופתח תקווה, מלבד לערים אלו לא הצליחה לבני לנצח בשום עיר חשובה, ובאופן כללי הוכתה שוק על ירך בכול המגזר הערבי ובכול הפריפריה בדרום ובצפון כאחד. (את תוצאות הפריימריס המלאות ניתן לראות באתר קדימה ממש כאן)

 ומיד לאחר הניצחון הכריז מופז, להזכירכם, עדיין ראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל כי הוא מתכוון לקחת על עצמו את דגל המחאה החברתית! האם אי פעם שמענו הצהרה כזו מפי פוליטיקאי שמוביל את המפלגה הגדולה ביותר בכנסת? התשובה היא לא, וכולם מוזמנים לבדוק אותי. והעיתונאים, מה הם עושים? כמובן שמים ללעג וקלס את דבריו. הכותרות זועקות "מר מחאה" וצילומים של מופז בכוצל מקשטים כל עיתון יומי. ומחנה הסוציאל דמוקרטים, הוא שותק, במקום לצאת בהצהרה חד משמעית, "מר מופז אם תעמוד בדבריך אנו מאחוריך!" אני שומע גלים של ספקנות וחוסר אמונה. ואני היום רק שואל מדוע? האם ניתנה לו הזכות ליהנות מהספק? ואם לא, שוב אני רק שואל: מדוע? ואם הוא היה נקרא אולי מצנע, האם הוא היה מקבל את ההזדמנות להוכיח? והכי חשוב, האם יתנו לו כעת לנוע קדימה ולהוביל את המפלגה לבחירות? והאם לבני תהיה מפסידה טובה יותר ממנצחת ותדע להמשיך במפלגה? ימים יגידו…

מעניין לעניין, ואולי באותו עניין אני רוצה לעבור לרכבת. רכבת ישראל הינה אחד הקרבות המעניינים ביותר בנושא זכויות עובדים ואנטי-הפרטה. את המאבק הזה מובילים שניים, עופר עיני והגברת גילה אדרעי. אכן, גילה היא לא בדיוק חנה בבלי, אבל הרי כולנו יודעים שחנה בבלי לא לכלכה את הידיים ברכבת ישראל ופעלה מול השיטות החצי מאפיונריות של משרד האוצר, התחבורה או פוליטיקאים שבכול כוחם ניסו לפרק את הגוף, להעיף את העובדים ולהפריט את הרכבת. בזמן שחנה בבלי ישבה ושתתה תה עם חברותיה, גילה אכלה פלאפל בזמן ההפסקה מבית משפט, לא, היא לא הייתה בקפה ג'ו כמתמחים, היא אכלה פלאפל שהפך ממש לארוחת מרורים.

שר התחבורה מדבר עליה בצורה כוחנית ומגעילה: "ריסקתי את גילה אדרעי לרסיסים.." כך הוא אומר מעל לדפי העיתון. בשפה שראויה יותר לאדם שמקצועו חיסול אנשים מאשר שר בכיר בממשלה הוא מתייחס אליה, הוא מייחס לה ברוטאליות וכמובן התנהגות גסה. מעניין מה חנה בבלי הייתה אומרת על כך? אבל לא רק ישראל כץ "עדין הנפש" מאבד את שלוותו, גם אנשי תקשורת משתלחים כאחרון הברברים בגילה, כך למשל עושה בני ציפר מהארץ במאמר שכותרתו "גאולה דרך הביבים". כל אותם טהרנים וצדקנים, כולל ציפר, מתייחסים לסגנונה של גילה אדרעי, אולם כולם נוקטים בלשון גזענית שובניסטית ומכוערת, ומגדיל לעשות ציפר, הוא "הורג שתי ציפורים באבן אחת" הוא מאחד להן את גילה אדרעי למרגלית צנעני. אך לא די לו, לבלעם בזאת הוא ממשיך ואוסף אותם אחת אחד, עמיר פרץ ""עסקן-צעקן של ועד עובדים" ועוד כהנה וכהנה.

זהו הדימוי של ערן וולינסקי בטור של בני ציפר, ממש לני ריפנשטיל למזרחים, ישראל 2012!!!

ולי יש רק שאלות! האם אמירותיו של שר התחבורה הם מנגינה נעימה לכל אוזן? היכן כל אותם סוציאל דמוקרטים שיצאו להגנת מנהיגי הפועלים? ומדוע בלעם ציפר, מאגד לו את כל המזרחים מהשירה, צנעני, מהפוליטיקה פרץ, ומהעבודה אדרעי לקבוצה אחת, הייתכן שהוא גזען? האם יש סיכוי שהשינוי והעמידה הנחושה בשם אלפי עובדים, וההצלחה העבירה אותו על דעתו? מדוע זהו גורלה של גילה אדרעי "שהפרה צו בית משפט" אולם גורלם של המתמחים "יפי הבלורית והתואר" שעשו בדיוק את אותו הדבר הוא שונה? מי יודע אולי למישהו פתרונים, בינתיים נתענג על כתיבתו של בלעם ציפר ושלום על ישראל…

חג שמח

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סתם אדם  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:02 pm

  מצטער אבל אני לא רואה צל צילו של קשר בין המתמחים, אלה שמצילים חיים יום יום ובין רקבת ישראל המסואבת. כל ניסיון לכרוך את השניים רק פוגע ברעיון אותו אתה מנסה להעביר. אין דין רופא כדין נהג, בין אם הוא נהג ריקשה או נהג פורמולה.
  ואם בנהגים מדובר, תזכור כמה נזהרים בנהגי משאיות שלא יקחו חיים וכמה מזלזלים ברופאים.

 • אורנה  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:16 pm

  לסתם אדם…

  יש גם אנשים שבשבילם רכבת (ולא רקבת גם אם היא רקובה) מצילה חיים

  ודינם של רופא נהג או מזכירה אמור להיות שווה. הרופאים לא נלחמו על חיי החולים להזכירך אלא על חיי הכיס שלהם בדיוק כפי שעושים עובדי הרכבת….

  • hani24  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:21 pm

   אהלן אורנה :-))))) ותודה…כל עבודה מכבדת את בעליה או בעלותיה…

  • סתם אדם  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:26 pm

   עם כל הכבוד, רופאים לומדים הרבה יותר מבעלי מקצועות אחרים ומרוויחים הרבה פחות.
   לדוגמא: 5 שנים, תואר שני ברוקחות , עבודה במשמרות בבית מרקחת, מעל לחמישים ש"ח בשעה.
   מצד שני, 7 שנים לתואר ברפואה ואז רק מתחילה ההתמחות. שכר? פחות משלושים ש"ח בשעה. שעות עבודה? לעיתים 32 שעות רצוף ואף יותר מכך. לנהג משאית לא תתני לנהוג אחרי 10 שעות על הכביש אבל לרופא שלא ישן 24 שעות תתני לנתח אותך או את היקרים לליבך?

 • יצחק ג'קי אדרי  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:23 pm

  ד"ר הני היקר, לענות לך בעברית, או לענות לך באנגלית, או שמא אתה חפץ בערבית?
  אתה עדיין לא מבין שהשבט הלבן העליון ולא פשוטי העם מרגיש שהקרקע נשמטת לו מתחת לרגליים, עדיין לא הפנמתה שהם פוחדים בשבט הלבן לאבד את קרנות המזבח, את השלטון ההון והתקשורת, הכלי האחרון שנשאר להם זה לבנות כאוס גזעני של מרחץ דמים קטן באיזה הפגנה עלובה שישתלו בה את כוחותיהם המדופנים בכסף עניים, ואז הם על "הדם" יצעקו אתם "לא נחמדים" ויחזרו בכוחניות לשלוט על ההון והשלטון, ושוב יצאו קבוצות יפי הבלורית למסעות לימוד אנתרופולוגים בשכונת מוסררה בירושלים.

  אתמול מוצ"ש השתתפת בהפגנה (אני לא) אתה ראית את ניצני המלחמה והכאוס, האם חשבת לרגע מי מתניע אותם לכיוון עימות פיסי מול סמלי השלטון??

  הני, חג חירות שמח

  • hani24  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:43 pm

   ג'קי היקר, אני מעדיף בערבית :-))) ואללה אני רואה כבר הרבה שנים את עניין הגזענות והחשש והשליטה והגועל, ושנים שאני מנסה לגרום לאחרים להקשיב ולראות שאפשר אחרת, וזה לא כל כך מצליח לי, מי יודע אולי ביחד נצליח? מה אתה אומר? לפחות ננסה! המטרה שלי היא לא כאוס אלא סתם לחיות בסבבה עם המשפחה והחברים, משהו בסגנון חיה ותן לחיות, אבל כנראה שמרוב שיש חמורים נוערים כאן במדינה זה קצת קשה, אבל לך תדע….

   לך ולכל אהוביך חג שמח ורק בריאות והנאה
   הני

 • אורנה  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 7:54 pm

  לסתם אדם…

  רוצה שנדבר על זה?

  אם אתה יודע את כל הפרטים הללו ויודע לעשות חשבון אז אני מניחה שאתה גם מבין איך ולמה רובם של הרופאים הגיעו למקצוע זה מול רובם של נהגי המשאית… ההנחה שלי היא שאתה מכיר את המושג בסיס הזדמנויות שוות

  ודרך אגב, לפי מה שאני ראיתי לאחרונה בחדרי מיון לא הייתי רוצה שגם הם ינתחו את יקיריי….

  • hani24  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 8:10 pm

   אורנה, איפה הייתי עד היום?…..

  • סתם אדם  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 8:27 pm

   באותה מידה אני משער שאת מכירה את המושג סטנדרט כפול. אני גם מניח שאת יודעת שבחו"ל משלמים לרופאים כפליים ואף פי שלושה מאשר בארץ ורבים (פראיירים) נשארים בכל זאת בגלל תחושת שליחות שעוד לא עברה להם. אבל זה בסדר, נראה אתכם חכמים כשיתיחלו גם להביא עובדים זרים שיעבדו בתור רופאים. לפחות תראו הרבה עור שחום במקצוע ה"נחשק".
   כשאחד מיקירייך יהיה תלוי במערכת הרפואית וימתין לניתוח נראה איזה גיבורה את. במקום רכבת יש תחבורה חלופית. במקום רופא מה תביאי, רייקי?

 • אורנה  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 8:57 pm

  כשאתה אומר "שחום" למי בדיוק אתה מתכוון?
  יש ל"שחום" הזה הרבה גווונים ש"לבן" כמוך לא רוצים לקבל כשווים
  מה שכן, שאפו על כך שאתה לפחות אמיתי,
  אבל אל תדבר על שליחות, כי אם אתה לומד רפואה ועוסק ברפואה רק בשביל הכסף ואתה מרגיש פראייר אז אבוי לנו. אתה יכול לארוז כי "שליחות" כזו מידיהם של "לבנים" כמוך כבר פגעה ולא פעם אחת ביקיריי…

  רעידת האדמה (שג'קי דיבר עליה) כנראה גרמה לך קצת ויבראציות…

  • סתם אדם  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 11:47 pm

   כאני אומר שחום, בני מתכוון להודים, את יודעת, הינדים עם מבטא מצחיק?
   אני לא לומד ולא עוסק ברפואה, אבל מכיר כמה פראיירים שכן וכואב את כאבם, בדיוק כמו שאני כואב את כאב המורים והאחיות.
   ולא, אני לא "לבן", אני תושב שכונות (מאז ומתמיד ועדיין) "חצי-חצי" כזה. מפתיע אולי אבל אני יושב בצד שלך של המתרס, לפחות גיאוגרפית.

 • אורנה  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 8:59 pm

  דרך אגב סתם אדם..

  למרות שאני מסמפטת את ברלוסקוני האיטלקי, ראה מה קרה לו. גם הוא גיחך על "שחומים"

 • אורנה  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 9:13 pm

  היי הני,

  האם התכוונת לשאול איפה אני הייתי עד היום?

 • מאיר עמור  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 9:41 pm

  להני, ג'קי ואורנה שלום רב:
  הסיכוי שהמעבר משלטון הפריבלגיה האשכנזית למסגרת דמוקרטית של ייצוג הולם ושיתוף בכוח, הסיכוי ששינוי שכזה יתרחש בלי מה שקוראים "מלחמת אחים" ואני מעדיף לקרוא לכך מלחמת אזרחים, הוא סיכוי קלוש ביותר. למעשה אנחנו בלב ליבו של הסיכסוך האזרחי המשמעותי ביותר מאז הקמתה של מדינת ישראל. לא קרה עוד בהיסטוריה שמעמד שליט יוותר מרצון ומתוך "תחושת שליחות" על היתרונות הכלכליים והפוליטיים שלו. לבטח זה לא קרה למעמד בינוני שהוא כולו תוצר המדינה כמו המעמד האשכנזי בישראל (ראו הענקת אדמות, ראו הענקת משרות, ראו הענקת מענקים כלכליים וסיוע כלכלי לאורך כל ההיסטוריה של ישראל). אני לא מדבר על פרטים כאלה או אחרים. אלא על מציאות חברתית של פריבילגיה עם שם (אשכנזית) ועל קבוצה חברתית עם שיוך או תיאור חברתי תרבותי (אשכנזיות). הני הבעיה המרכזית עם מופז די קשורה דווקא לניסיון שלו להטיף לשינוי חברתי דרך פניה אל "הרצון הטוב". לא צריך רצון טוב צריך רצון פוליטי הדורש שינוי. זה לא ילך לו. זה לא הלך לאף אחד לפניו. זה לא קרה באף מקום בעולם. זה לא יקרה גם בישראל. יש מאבק חברתי בישראל בין שלטון הפריבלגיה לדרישה לשותפות וייצוגיות דמוקרטית. עדיין רבים/ת מהטוענים כנגד העיוות הדמוקרטי בישראל לא מנסחים את הטענות שלהם באופן אזרחי. הקשבה נכונה ושקטה לטיעונים החברתיים השונים – כפי שבא לידי ביטוי בבעיית ההפרטה של הרכבת – הקשבה שכזו עשויה להגיע מהר מאוד למסקנה כי המאבק המזרחי בישראל הוא ברובו מאבק אזרחי. דרך אגב, כאשר היה מופז שר התחבורה יכול היה לקדם אג'נדה חברתית, הוא לא עשה זאת. אני לא עוצר את נשמתי לראות את הרפורמה החברתית שיעשה שאול מופז. הסיכוי שהוא ייצר שינוי בכיוון הזה, הוא קטן ביותר. מופז קשרו באלף עבותות אל הממסד הביטחוני תעשייתי בישראל. מי שלא דיבר על כך בימי חול מדוע שידבר על שינוי חברתי משמעותי בימי שבת? שאול מופז לא מסוגל לראות את העיניין החברתי כעיניין אזרחי וכמאבק על הדמוקרטיה בישראל. שאול מופז לא יביא לקביעת שלטון החוק כחוק היחיד במדינה (למרות שהוא אומר זאת). משום שמופז תקוע עם התפיסה היהודית של מדינת ישראל. מופז לא יעשה רפורמה אגררית ולא יביא לביטול פריבלגיית הקרקע בישראל (משום שמופז "מאוהב" בארץ ישראל היפה); מופז לא יפעל לדמוקרטיזציה של מוסדות החינוך האקדמי בישראל – כי הוא חי בתחושה של "העדר" יוקרה קבוע. בקיצור, עם כל הרצון הטוב והתקווה השינוי לא יבוא משאול מופז.

  • Sam  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 5:35 pm

   המוטו הקומוניסטי היה שהמצביעים לא חשובים כמו מי שסופר את הקולות.

 • ניצן  ביום אפריל 1, 2012 בשעה 10:51 pm

  שר האוצר הוא בריון. שכח מי שלח אותו ושכח מי משלם לו את המשכורת. כל זמן שתמליכו מחדש את ביבי תקבלו כמה בריונים. צריך שהם ידעו שהם באים לשרת אותנו ולא לנצל אותנו. על דבריו לגילה אדרעי ביבי היה צריך לפטר אותו, אבל ביבי צריך בריונים שיעשו לו את העבודה השחורה. גילה אדרעי היתה צריכה להתנהג אחרת. עופר עייני אמר את אותו הדבר אבל לא השתולל, אני מכבד אותו למרות שאני לא מסכים איתו תמיד. אני מסכים עם גילה אדרעי אבל בפירוש לא מכבד אותה. אדם הוא אדם הוא אדם ולא משנה מה צבעו או מאיפה הוא בא. יש גזענים שבאים מכל הגזעים ויש בני אדם. השימוש בגזענות הוא פסול ולא משנה באיזה צד אתה.

 • אטינגר  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 12:48 am

  לתשומת לבך – אילן גילאון התייצב חד משמעית ובאופן מלא נגד הפרטת הרכבת ולצד הועד והנהגתו

  • hani24  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 9:27 am

   הי אטינגר, אכן כן, אילן עושה דברים משונים אולי משום כך הוא לא נבחר לכנסת ועוד כל מיני ירקו. אתה יודע אומרים שאם אתה זוכר שמות של אנשים בהפגנה ההפגנה הייתה קטנה…תחשוב מה זה אומר שאתה יכול לזכור שם של אחד שתמך בועד ובמאבק…ושוב אילן הוא באמת אדם מדהים, הלוואי שהיו לנו עוד מאות אלפים כמותו…

   • אטינגר  ביום אפריל 5, 2012 בשעה 1:10 am

    לא נבחר לכנסת? נבחר גם נבחר, הוא רק לא יושב ראש מר״צ

    • hani24  ביום אפריל 5, 2012 בשעה 9:10 pm

     הי אטינגר, התכוונתי לכך שאחרי הקדנציה הראשונה שלו הוא ישב על הקוים קדנציה שלמה…ורק לאחר מכן נבחר שוב…

 • נבות זיו-אב  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 1:56 am

  אני מקבל את תאור המצב ,הוא אקטואלי. אבל קורא אחרת מימך את הסימנים והפרסונות .
  מופז אינו תקווה וסמל לשינוי חברתי, פרץ ואדרעי כן. המסקנה שלי מקריאת ציפר היתה שונה משלך. הוא אומר שצריך לנופף במקל גדול וגם להכות בו, סגנון ה"ג'ורה" יכול לשרת הישגים חברתיים ,לשנות את יחס השלטון. בתרבות ים תיכונית (יון, ספרד) ההמונים יוצאים לרחובות מוחים ושורפים.
  הגישה של כולנו -ישראלי רבתי – יהירה מתנשאת וגזענית. הסולם החברתי רב שלבי. מי שיכול מתעלל במישהו. לא השתחררנו מעבודת אלילים. זה קורה בכדורגל, במקומות עבודה מאורגנים ובוועדים הגדולים ,בצבא ,בבית הספר ,בשטחים הכבושים ,בין ערבים בעיר ובכפר ובין פלשתינאים ישראלים לבין פליטים במחנות ותושבי הרשות.
  שלא לדבר על פליטים פוליטים ועובדים זרים.

 • hani24  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 9:29 am

  הי נבות, לא כך היא, בני ציפר הוא גזען זו לא הפעם הראשונה שהוא יוצא נגד מזרחים, אני מציע שתחפש אחר טורים אחרים שלו בהארץ, הוא לא אומר שום דבר חיובי הוא פשוט גזען קטן….וחד וחלק הוא לא מכוון ליוון או ספרד…האיש לא כזה מתוחכם.

  לגבי הגזענות וההתנשאות, אין בינינו כלל ויכוח, אבל מבין כל מה שמנית הגזענות היחידה שמוסוות ומוחבאת היא נגד המזרחים, לכך יש שורשים פוליטיים ואני חושב שהסיבה היא ברורה, שהרי איחוד בין מזרחים לערבים יכול להביא לסוף ההגמוניה במדינה וזה כבר הפיכת סדרי עולםפ רחמנא ליצלן…..

 • haimzoo  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 11:35 am

  טוב נו יאללה גזענים. בטח גזענים, כולם גזענים ואלו שלא גזענים הם הגזענים הגדולים ביותר. רבותיי בואו נסתכל בקרחות לא בשער (כן זו אצבע מפנה לשאוז מופז) תגידו, איפה היה שאולי במחאה הציבורית האחרונה? מה עשו הוא וציפרה כשהיו בקואליציה? כמה חברתיים הם היו? כמה חברתיים הם היו באופוזיציה? להיות פופוליסט ואופוטרוניסט זה ממש קל כל כך קל שאפילו יש ראש ממשלה אחד מכהן עכשיו שעשה מזה קריירה. תגידו מה חברתי במופז? כשיצטרך להחליט בן החונטה הישנה שלו לחינוך, מי באמת חושב שהוא ילך על חינוך? כשיצטרך להחליט בן הרבנים שאליהם בוא הולך לבן הציבור החילוני מה יקרה? שאף אחד לא יבלבל לי את המוח עם גזענות כי הדרקים שיושבים שם בכנסת שחור לבן חום או בז' הם בדיוק אותו הדרק. בסידרה המופתית boss אומרים שם שנותנים לציבור הרגשה של שינוי כאשר בעצם אין שום שינוי. הכוחות הגדולים (עסקנים, אנשים עסקים, חברות) כל אלו ממשיכים למשוך בחוטים ולנו יש תחושה כאילו משהו שונה.
  מי הדוגמאות? עמיר פרץ? זאת דוגאמה איומה לבן אדם שכבש ראשות מפלגה בזכות אידיאולוגיה חברתית, אבל התיישר מיד לצד "הלבנים". הוא מחל על כל הבוחרים שלו בשביל כיסא כבוד. הוא זה שהשתכנז, הוא זה שברח מאחריות חברתית, הוא התקרנף והתבהם. שלא יבינו חס וחלילה שאני תומך בפלנגות האחרות… אבל כשאתה בוחר ביבי אתה יודע מה תקבל – כלכלה שמרנית וקפיטליסטית, מיסים למעמד הבינוני על חשבון המעמד העליון, עידוד התנחלויות ומתנחלים, כניעה לגופים חרדים, ובגדול, תחושה חזקה ש כאבים בישבן. ציפי שקולה לא נשמע לא לכאן ולא לכאן שחכה שהיא הייתה באופוזיציה ונהגה בדיוק כמו ביביהו הראשון. שלי מפחידה אותי לגמרי בזכות קשריה עם ועדי העובדים, החרדים ועם ההסתדרות. ההנחה היא שאם אף אחד/ת מהם/ן לא מצליח להשתלט על האופוזיציה, כניראה שלא יוכל להשתלט על הקואליציה.
  ולכן DAMM תהיה אם תצביע לביבי, למופז ואו לשלי, צריך משהו חדש ונקי. לא אני לא מתכוון ליאיר.
  ועכשיו קצת גילה אדרעי. יש לי איזו שהיא סלידה מאנשים כאלו, אנשים שהכוח שיש להם בידיים העביר אותם על דעתם. את עיני אני לא אוהב, אבל אני גם לא סולד ממנו. עיני לא מתרברב, לא מוציא אצבע משולשת לממשלה או לתקשורת או לבית משפט בפרהסיה בפומבי ומתוך מטרה לבדוק למי יש יותר גדול. האמת היא שהמשכורות של העובדים ברכבת אינה סבירה (ונכון שיש עוד מקומות כאלו אבל אנחנו מדברים עכשיו על הרכבת. וגם אותם מקומות צריכים רפורמה) האמת היא שיש נפוטאיזם מטורף בחברת הרכבת ולא רק שהעובדים לא מתנצלים, מסבירים או מנסים לשנות, הם גאים בנפוטאיזים (וכן זה בדיוק מה שעשו האשכנזים בשנות החמישים ועכשיו עושים זאת המזרחיים ברכבת – אותה בושה) והאמת היא שהרכבת מחורבנת, איטית, לא יעילה, לא מתפתחת בהתאם לצורך ואחרי כל זה צריך לתת פרס לגילה? צריך לעמוד ולמחוא כפיים? התחושה שלי לגבי כץ שווה לתחושה שלי לגילה אדרעי, אבל שגילה אומרת "הצלחנו לכופף את ישראל כץ" מה צריכה להיות התגובה שלו? להגיד ש"לכבוד ההסכם נעשה אירוע גדול בקיסריה כמו שמגיע לנו. לא חתונה או בר מצווה" זה אדם שאיננו מבין את הבעיתיות שבדבריו, שזורה חול בעיני הציבור, מסואב ומסתאב. דראק כזה צריך שיעוף הביתה, וכן גם אם הדראק הוא מזרחי.

  לגבי ציפר ועיתון הארץ… נו באמת, זו גזענות באמת. העניין הוא שהאיש סיסטמתי.

  • מאיר עמור  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 12:12 pm

   לפני שלוש שנים כתבתי מאמר על כישלונו של מופז להיבחר לראשות קדימה. הוא פרש מהמפלגה לפרק זמן קצר. כפי שהתברר הוא חזר. כעת הוא ראש מפלגת קדימה. מופז לא יביא שום שינוי. העובדה שנולד בפרס אינה בעלת ערך של תוכן אלא של יחסי ציבור. מופז הוא תוצר קלסי של העיוות הפוליטי הישראלי ושל עליבות הפוליטיקה הישראלית. מי שרוצה לקרוא את המאמר מוזמן. הנה הקישור.

   http://www.haokets.org/2008/09/21/%d7%94%d7%9e%d7%a9%d7%91%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-%d7%9e%d7%95%d7%a4%d7%96-%d7%94%d7%a9%d7%91%d7%a8-%d7%94%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99/

   מאיר עמור

   • hani24  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 1:49 pm

    הי מאיר וחיים, אתם לא קוראים נכון את אשר כתבתי, אני לא טענתי שמופז הוא הפתרון לכל השאלות החברתיות!!! אני טענתי שכולם מתנפלים עליו בשל מוצאו….ולא רק!!! נכון לא עשה כלום, אבל אולי לא יעשה, לא מסכים אחלה, אבל לא צריך לקרוע אותו בשל כך….

    • מאיר עמור  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 4:26 pm

     הני שלום
     אני מסכים אם הקריאה שלך אודות הקבלה (השלילית) של מופז על ידי העיתונות. לדעתי, לא כולם מתנפלים עליו. הרי הוא נבחר ברוב מוחץ בקדימה. זאת אומרת שלפחות אלה שבחרו בו לא "מתנפלים" עליו. מתרחשים שינויים גם בתפיסה האשכנזן-צנטרית. במסגרת השינוי הזה מופז לא נראה מאיים והוא מבטיח יותר ממה שציפורה ליבני לא הצליחה לממש. זה הכל. באשר לשינוי שהוא יביא או לא. גם אני אינני נביא. כל שאמרתי הוא שמניתוח עמדותיו ומדיניותו בעבר (כרמטכ"ל, כשר בטחון וכשר תחבורה), עולה כי הסיכוי שהוא יביא שינוי הוא קטן ביותר. זאת לא בגלל שום הקשור לארץ בה הוא נולד אלא למדיניות בה הוא נקט. דרך אגב, ניתוח שכזה צריך לעשות. לזה קוראים הבנה וניתוח פוליטי. על כן אינני "קורע" אותו. אני פשוט עושה ניתוח פוליטי של הנבחר הראשון של מפלגה בישראל. מופז הוא הרבה דברים, אבל שינוי חברתי אינו בינם.

     • hani24  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 5:08 pm

      מאיר, שוב אני יכול להסכים או שלא להסכים עם הניתוח שלך, האנשים שבחרו בו הם מתפקדי קדימה ולא כל הציבור הישראלי בעיקר אלו שקרעו אותו…ראה הכוונות לכמה טורים בפוסט עצמו. אני גם מבין את ההכוונה לעמדות עבר שלו, והרצון שלך לנתח אותו באופן "אובייקטיבי" אולם כל שאני טוען הוא שלא כך המקרה של החברה הישראלית, ושוב אני יודע שזו הכללה גסה, אך כך נראה לי…

    • haimzoo  ביום אפריל 2, 2012 בשעה 9:35 pm

     הני, קורעים אותו בגלל שהוא מזגזג כרוני, קורעים אותו בגלל שהוא כבר יותר מעשור בפוליטיקה בלי שום חותם, שום חוק, שום ניסיון מעניין כלום! קורעים אותו בגלל שהוא ביטחוניסט שמבים שהקלף היחידי שיש לו זה פופוליזם חברתי. למה הוא מחכה? למה לא התחיל לפני שנתיים באופוזיציה להאבק חברתית? ניראה לך שבאמת הוא חברתי? קורעים אותו כמו שקורעים את ביבי. לביבי קוראים שקרן ונילחץ ומזגזג ועוד מאה אלף שמות (שמגיעים לו) וגם מגיע למופז. יותר מעשור לעשות משהו, ראבק הני.. בגלל המוצא? קורעים את יאיר לפיד בגלל המוצא? את ליברמן? את ליבני? דמות ציבורית, מה לעשות חייבת לשלם בקריעה ועכשיו תורו של זה.

     • hani24  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 7:20 am

      אתה טועה ומטעה! על כולם יורדים בכול מיני נושאים וטקסטים עליו יורדים והטקסט בעיקר ולעיתים הסאב-טקסט ברור אתה מזרחי ואין לך מקום בשורה הראשונה של ההנהגה בישראל….

      • haimzoo  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 9:34 am

       הני יקירי ואהובי, כלום ממה שכתוב בפוסט לא מראה ניגוח בשל היותו מזרחי. לקרוא לפוליטיקאי שלאחר בחירתו מכריז כי יקח את הדגל החברתי "מר מחאה" בלעג, זה מתבקש אם אותו פוליטיקאי לא עשה כלום בנושא במשך יותר מעשור. אותו כנ"ל היה קורא אם מר שטייניץ היה אומר כי הוא יקח את הדגל החברתי. תראה לי משהו שמוציא אותו מגוחך כמזרחי. ראוי להגיד כי אותו פוליטיקאי לא עשה דבר אחד חברתי, אתה יודע מה גם לא דבר אחד לשיקום המזרחיים בשכונות, אתה יודע מה גם לא עשה כלום למען מחוסרי הדיור, אתה יודע מה – פשוט לא עשה כלום. בתוכנית שלכם שאלתם מה מביא איתו אביו של גלעד שליט לפוליטיקה, הוא לא מוכן להגיד כלום התרעמתם. למה לו אתה לא נותן חסד? למה לפוליטיקאי שנמצא כבר יותר מעשור בפוליטיקה אתה כן מוכן לתת חסד? כמה כסף כבר עלה לנו מופז ציבורית? ולמען מה?

       • hani24  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 11:34 am

        חיים כמובן שכתוב!ראה פסקה ראשונה שבונה את כל המסגור של הטור, הטיעון כולו בנוי סביב במזרחים שזכו בראשות מפלגות גדולות ומה קרה להם….

        ההשוואה לשליט אינה רלוונטית, את שליט שאלנו מה תעשה, והוא אמר לא יודע! שאלנו אותו מה דעתך על חינוך, הוא אמר אני לא מבין מספיק…כלכלה אותה תשובה…מופז בתור פוליטיקאי ותיק אמר דבר מה, ואני רוצה להאמין שאולי, אבל אולי הוא יקיים, אתה לא, אין בעיה, יש לך סימוכין וטיעונים עניניים על כך אהלן וסהלן, אבל אל תקטול אותו בשל היותו מזרחי!!!! וזה מה שכולם עשו לו.

        ההשוואה בינו לבין שליט היא לא במקומה וחסרת כל בסיס !!!! תתעורר….

        • haimzoo  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 11:45 am

         הני בכל הכבוד הראוי, מה שאתה כותב איננו תיאור של התיחסות התקשורת למינוי ראש מפלגה מזרחי אלא ניתוח של מה שקרה בדיעבד. מה אמרו קונקרטית על מופז? מה אמרו בהקשר (עקיף או ישיר) להיותו מזרחי? בחייך אתה לא נותן שום דבר חוץ מזה שכתבו עליו "מר מחאה" וזו כותרת שמתאימה בדיוק למופז. יש לך משהו אחר? בחייך, אתה נותן לי את מפלגת העבודה בתור דוגמאה? שחטו שם את רמון, רבין, פרס, מצנע, פואד, פרץ ובאופן כללי כל יו"ר שלהם. כשמצנע הפסיד הוא ברח לפני שישלפו עליו סכינים. ומה הטיעון שאתה מעלה, אתה אומר לי שאין להשוות בן מופז לשליט. תגיד לי אתה רציני? מופז כבר יותר מעשור בפוליטיקה. אתה יודע מה דעתו על חינוך? אתה יודע מה דעתו על כלכלה? אתה יודע אם הוא בעד או נגד החזרת שטחים? גיוס חרדים? מה אתה יודע על מופז? אתה יודע בסך הכל שכל שניה הוא נידף לפריים אומר "זה לא אחראי לדבר על אירן". אתה מבין? הוא ממתג את עצמו כמומחה לענייני אירן. הוא מנציח את עצמו כשווה בשני תחומים, אירן וביטחון. רבאק, אז מה אם הוא מזרחי? האיש לא מתאים לנהל סניף של מקדונלדס (בדיוק כמו החברים שלו – ליברמן, ביבי, שלי ויאיר). ההשוואה היא לא במקומה כי מופז נמצא כבר שנים בכנסת ונמצא בוועדות, והיה שר (תחבורה כן? העיף את התחבורה שלנו שנות אור קדימה) והיה לו זמן מסםפיק לגבש דעות – ועדיין אין שום דבר שאתה יודע או מכיר. לא מתאים לך לעצום עיניים על אימפונטציה של מתמודד ולמחול לו רק כי הוא בצבע הנכון, אתה יודע מה? גם זו גזענות.

         • hani24  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 12:50 pm

          חיים אני לא מוחל לאיש…אני אבל מצד שני לא אומר שצריך לטחון אותו בשל מזרחיותו, נתתי גם את הדוגמא של רבין וההאדרה שלו כמו גם פרס לעומת פואד פרץ ומופז כעת…אתה יכול לכתוב תילים תילים אבל אתה לא מתייחס לנקודה המרכזית שאני מעלה…ראה את הכתבתו בדבר מופז ותבין למה מזרחיות כמו גם השיחות והטורים בבלוגים אחרים בנושא מופז, המוצא שלו הוא נקודה מרכזית…כמו גם בשיחות האם הוא ראוי להנהיג כן או לא…כולה היה רמטכ"ל שר וחבר כנסת, מי שישמע ברק עשה הרבה יותר או לחלופין נתניהו….יש שחיטה שהיא משנאת מועמד בשל דעות, או תפקוד אבל כאן, לפחות לי ברורה האגנדה….זה שאנחנו אחים לא אורמ שאנחנו חייבים להסכיםף שהרי אני יודע מה אתה חושב, ואתה יודע את דעתי בעניין, זכותך וזכותי, אולם לפחות אתה תיתן לי את הקרדיט שאני מכיר את החומר כולל המחקרים בנושא קצת יותר טוב, ןמניתוח של העניין די ברור לפחות לי מה קורה כאן.

          לגבי השאלה האם הוא יכול או לא, האם הוא יעשה או לא, זה כבר דיון אחר…אני מדבר על מה שאמרו עליו אחרי בחירתו…רק להזכיר לך מה עשו לעמיר פרץ עם השמקפת, דבר שהתברר לי אח"כ שכולם עושים ואח"כ מורידים את הכיסויים….אבל כל אחד והמשקפיים שלו….שלי רייבאן……

          • haimzoo  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 1:38 pm

           הני, אתה לא מתייחס לנקודה המרכזית שאותה כתבתה. מה הן הדוגמאות? תן לי דוגמאות. הטיעון של אני מכיר את החומר הוא טיעון נהדר. העניין הוא שאתה לא יכול לבקש מאיתנו להסתמך על הידע שלך בלי לתת דוגמאות. אם ככה – פשוט כתוב שוחטים את מופז בגלל מזרחיותו -סמכו עלי, תנו לי את הקרדיט וכו'. אבל אם אתה מעוניין הן בדיאלוג מעניין בפוסט והן בלהעשיר את הקוראים שלך – תן דוגמאות. מה שנתת זה לא דוגמאות אלא ניתוח של העובדות. אל תאמר דברים בעלמה – כתבות, טורים, בלוגים – תביא אותם. אני חושב שאם ביבי היה מכוחותנו לאור מה שאומרים עליו היית טוען את אותו הדבר בדיוק. קוראים לו שקרן, נילחץ, אשתו מטריפה אותו ומנהלת את הלשכה, הוא משקר לאובמה ולסרקוזי, מתעמר באנשי לישכתו…. למה התקשורת ניכנסת בו? כי הוא ימני? כי הוא ביתרי? מופז סימן את עצמו כדבר הכי פרווה מאז גלידה פרווה. זה לא קשור למזרחיות, זה קשור לזה שמי שלא אומר לאן הוא הולך לא מגיע לו להיות ראש ממשלה. אתה שואל אם היו עושים אותו דבר לאשכנזי? לדעתי ביב הוא דוגמא טובה לכך.

 • hani24  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 4:06 pm

  חיים שוב לא נכון, והטיעון שלך הוא ריק, הוא טיעון לשם טיעון ולא עם תוכן. הידע שלי הובא לא על מנת להגיד אני יודע יותר ממך, אלא לומר אני מנתח את השיח עם כלים אחרים ממך…יותר מאלים, אם יותר לי ולא תגיד שגם בזה אני טועה…

  לגבי ביבי, אכן מכסחים אותו, וזה לגיטימי אבל לא עושים לו את משפט הקופים של דוד לוי לדוגמא…למה כי הוא הגיע!!! אם מופז יגיע תן לו בראש כי אז אני אדע שבחרו בו בגלל מה שהוא אמר ומשם הוא מטרה לגיטימית, ושוב ללא גזענות אלא על תוכן הענינים. אם תראה מה עשו לעמיר פרץ, תבין שזה בדיוק מה שעשו לו, לא על בסיס תפקוד אלא על בסיס מוצא…שהרי כל מי שקרא את דוח ועדת החקירה ידע שעמיר הוא היחיד שקיבל שם קרדיט על תפקודו כשר ביטחון, אולם זה לא עזר לו מה שזכרו הוא את משקפת…..והתשובה היא לא, לאשכנזי לא היו עושים מה שעשו לעמיר פרץ או פואד או דוד לוי…ואם את זה אתה לא רואה…….

  אתה טוען כאילו אנחנו בבית משפט, ואני טוען מהצד החברתי של העניין, ואולי בכך ההבדל בינינו….

 • מאיר עמור  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 4:37 pm

  שלום הני וחיים:

  אני מודה לכם על חילופי הדברים הפתוחים ביניכם ומרשה לעצמי להתערב במעט.

  הני לדעתי אתה עושה לעצמך חיים קלים מידי. חשוב עוד יותר, אם אתה מעוניין בשינוי חברתי אשר יביא לידי ביטוי איזושהו סדר יום חברתי-אזרחי שיש בו ביטוי של אינטרסים של מי שקרויים "מזרחים" בישראל, שאול מופז הוא לא האיש. לפחות על פי ניתוח עמדותיו ופעולותיו בעבר, הוא פשוט לא האיש. שמעתי אותו לא פעם מדבר על עיניין מה שהוא הגדיר כ"קיפוח עדתי". הוא, כך הוא אמר, "לא סבל ממנו באופן אישי". למשל, הוא ציין את הצבא. את צה"ל. שמעתי אותו מדבר על מדיניות חינוך. שמעתי אותו מדבר על מדיניות תחבורה. שמעתי אותו מדבר על מדיניות ביטחון. שמעתי אותו מדבר על הקשיים הכלכליים של ילדיו. באף אחת מההתבטאויות הרבות הללו הוא לא הצליח לנסח אמירה או איזשהו ניתוח חברתי אזרחי שיביא לידי ביטוי אינטרסים של מזרחים בישראל.

  הוא בעיקר לא מבין וכנראה גם לעולם לא יבין מושג כמו חלוקת עבודה אתנית בישראל ועד כמה המושג הזה משמעותי במוסד עליו הוא פיקד בתור ראש המטה הכללי של צבא ההגנה לישראל. הוא מעולם לא דיבר על חלוקת הקב"א בצבא. הוא לא הזכיר מעולם את נושא "יחידות העילית" בצבא וההרכב החברתי שלהן לאורך עשרות שנים. בחינוך הוא מעולם לא דיבר על מדוע הוא למד בפנימיה בנהלל ולא בבית ספר תיכון עיוני באילת? או מדוע עדיין הייצוג של מזרחים באוניברסיטאות נמוך באופן משמעותי ממספרם באוכלוסיה? שלא נדבר על הייצוג של מזרחים/ת בין הפרופסורים/ת באוניברסיטאות. האם אתה רוצה לדבר על כך?

  כשר בטחון הוא עשה מעט מאוד למען שיפור וייצוב הישובים בקו העימות בצפון (מלחמת לבנון השניה חשפה זאת) וגם לא בדרום (מבצע עופרת יצוקה וכל השאר מסבירים זאת טוב ממני). בתור שר תחבורה הוא יכול היה לקדם את פרוייקט הרכבות לצפון (קרית שמונה) ולדרום (חיבור באר שבע לאשקלון).

  אבל מופז? סליחה?

  שהוא יזום פעולה שתשנה את המפה הפוליטית/חברתית/תרבותית בישראל? מופז הוא כלי שרת של העלית השלטת בישראל (בטחון, הון, שלטון, ארץ ישראל "היפה") ולא בגלל שהוא ממוצא פרסי, אלא בגלל שהוא אישיות שהיתה כבר בעמדות מפתח משמעותיות ולא עשתה עם הכוח שהיה בידה דבר הנוגע לשינוי חברתי בישראל.

  הני, אלה הם טיעונים שאתה צריך לתת עליהם את הדעת אם אתה מעוניין שיהיה ראש ממשלה כמו מופז אשר טוען לסדר יום חברתי. הוא טוען זאת. אבל יש נגדו ואפשר להעמיד כנגדו את ההיסטוריה האישית שלו. לא ההיסטוריה האתנית שלו, כי לניתוח ההיסטוריה האתנית שלו הוא הראשון בין המתנגדים. על פי דבריו הוא מעולם "לא סבל באופן אישי". עוד אמירה אומללה המביעה את הבורות התרבותית ואת העליבות הרוחנית של ניתוח חברתי המתמקד אך ורק באישי. במקרה הזה הניתוח שיך כולו לשאול מופז.

  עם הבעיות הללו והניתוח הזה אתה צריך להתמודד. לא עם הטענות המגוכחות של כל מיני "אשכנזי חצר" כאלה או אחרים הכותבים מאמרים פרובוקטיבים על מנת לזכות בפירסום ובבטחון תעסוקתי (ראה הקריירה של אמנון דנקנר לאחר שכתב את המאמר "אין לי אחות"). אנחנו בביקורת שלנו צריכים להיות כבר הרבה יותר מתוחכמים ולהכין את תגובה מספר שתיים ושלוש לצעדים החזויים הללו.

  הרי גם לך יש אפשרות לדבר בתקשורת. מדוע שלא תשאל את השאלות הרלוונטיות הללו? אשמח לשמוע אותך מגיב ואולי אפילו מדבר על כך ברדיו הצפון. מדוע שלא תזמין את דיירי הצפון לשאול את מופז מדוע הוא לא סלל רכבת כשהיה שר התחבורה? אולי, דרך אגב, מופז אפילו יקשיב לדברים הללו ובתור ראש המפלגה הגדולה בישראל (לפחות על הנייר ועד הבחירות הבאות) הוא, אולי, יתחיל לנסות ולשנות משהו אצלו ואולי גם במציאות החברתית של ישראל.

  הרי אין אנו רוצים במות הרשע אלא בחזרתו מדרכו הרעה. ככה נאמר במקורות היהודיים עליהם גדלתי גם אני. כדאי שבפעם הבאה שהוא הולך לרב כזה או אחר ילמד גם מה המקורות היהודיים אומרים על מי שלא מסוגל לחשוב בעצמו ולתקן את דרכיו.

  בברכה
  מאיר עמור

 • hani24  ביום אפריל 3, 2012 בשעה 5:55 pm

  הי מאיר, אני שוב חייב לציין אני לא חושב שטענתי שמופז הוא האיש הראוי להיות ראש ממשלה, כל שטענתי הוא שאלו שנכנסו בו ימין ושמאל ובעיקר עקב מוצאו, לא עשו זאת לאחרים!
  אני לא יודע מה הוא יעשה בעתיד, אבל, אני כן חושב שמגיעה לו הזדמנות שווה, יש לי עליו הררי ביקורת אבל הם לא בשל מוצאו הן בשל יכולותיו והאם הוא ישתנה, כמו שיש לי לגבי ביבי…אבל דבר אחד בטוח, כמשפט הקופים על דוד לוי, כך גם הרבה מן הביקרות על מופז.
  עוד בקטנה, אני חייב לציין כי לא כל הביקורת על מופז נגועה בגזענות חלילה וחס, אולם יש חלק ממנה שפשוט לא עושה דבר מלבד זה….

  לגבי התוכנית, נשבע שניסינו להעלות אותו מספר פעמים והוא מסרב כל פעם…..

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: