מי אשם בפשעי השנאה בתל אביב יפו?

זה טראגי, אני עומד קורא ונדהם, ראשית זה התחיל בעובדה כי קרה כאן בישראל פשע שנאה, זרקו בקבוקי מולוטוב על בתים של פליטות/מהגרות עבודה/מחפשות מקלט – זה מחריד ומעמיד אותנו כחברה במצב מחריד….

אנו חלק מחברה, נרצה או לא, יהודית בבסיסה, רבות/ים מהאנשים בחברה זו הן דור שני ושלישי לפשע שנאה מחריד בהיקפו ועוצמתו שהתרחש באירופה, וכיום אנו, או חלק מאיתנו, ניצבות וניצבים חסרי אונים אל מול גל עכור שלדעתי רק יתגבר של פשעי שנאה מחרידים נגד אנשים שמבקשים את חסותנו מקלט כאן אצלנו.

זהו האקדח המעשן מעניין מי היא היד המכוונת?!

שלא תהיה טעות, אינני מדבר ממקומו של ההדיוט היושב בביתו ומטיח האשמות, מזה כארבע שנים שאני עורך מחקר מעמיק בקרב קהילת המהגרים (חוקיים ולא חוקיים, פליטים, מבקשי מקלט ומה עוד) לצרכי אקדמיה, ובנוסף אני פעיל, לא גדול במיוחד בנושא. ומזה כמה שנים שאני מתריע כי אנו יושבים על חבית חומר נפץ שעומדת אוטוטו להתפוצץ. יש בעיה בדרום תל אביב! אני יודע רבים רואים ומדברים על כך אולם אני בניגוד לרבים חושב שהמנגנון הוא אחר….

מזה כמה שנים שישנה זרימה בלתי פוסקת של מהגרים לישראל, חלקם בחסות המדינה, סוכנויות כוח אדם מאוד מרוצות מפעילות את פורמט הדלת המסתובבת וכולם מרוצים. כולם חוץ מש"ס ואלי ישי ועוד כמה פוליטיקאים שאומרים באופן גזעני מה שרוב העם חושב, יש לגרש מכאן את הזרים. אולם עולה השאלה, האם יש להאשים את אלי ישי? האם טפילת האשמה על אלי ישי ומרעיו אינה הפתרון הקל שדרוש לגזענים? הדוגמא הקלאסית לגזענות המחלחלת הזו נגד תושבי הדרום באה בעיקר מכיוון מסוים של קבוצה טהרנית וצדקנית שבאה "לחיות בדרום העיר" אולם עיקרה הוא בתהליך ג'נטריפיקציה  והדוגמא לגזענות הטמועה בה באה בביטויים מחרדים כמו בסטטוס זה שעלה בפייסבוק.

הבעיה היא במיקום מהגרי העבודה/פליטים/מבקשות מקלט, אלו בשל יוקר המחיה ועלות הדיור מוצאים את מקומם "באופן טבעי" בשכונות הזולות יותר בתל אביב יפו, ושם גורמות לעליית מחירי הדיור בשכירות ולירידה לשווי הבתים. כמובן שגם אופייה של השכונה משתנה כשזו הופכת ל"גטו" של פליטים ואוכלוסייה מוחלשת של מזרחים בעיקר. כמובן שזו שטות, שהרי הפליטים יחפשו בתים נטושים ולא מעניין אותם היכן הם נמצאים דרום צפון או מזרח העיר, אולם ניסיונות של פליטים להתיישב בשכונות בצפונה של תל אביב או מרכזה נתקלו ביד קשה של הממסד וגרוש מידי שהסתיים נחשו איפה….דרום העיר!!! כמובן שנעשו ניסיונות של כמה צדיקים בסדום לסייע לאוכלוסייה, אולם אל מול האוטובוסים של העירייה והמשטרה שהגיעה בהמוניה להעיף את המטרד ממרכז העיר לא יכלו הפעילים לעשות מאום….

והפליטים/מהגרי העבודה/מבקשי המקלט שוב ושוב מוצאים את עצמם בדרום תל אביב יפו! זה כבר נהיה נוהל, אפילו אוטובוסים רשמיים של המדינה מגיעים ישירות לאזור תחנה מרכזית ישנה/חדשה ומקרבם יוצאים להם עוד עשרות נשמות אבודות היישר לתוך הסיר המבעבע של שנאה חרדה וחוסר אונים שנקרה דרום תל אביב. ישנן סיטואציות אנושיות שמחממות את הלב, אולם הפערים התרבותיים, השפה ובעיקר העוני החוסר העבודה מביאים את כולם לפי אלימות שפשוט מורגש באוויר. ביום הכיפורים לפני שנה, החליטו חלק מהפליטים לערוך מסיבה בגינת דמודינה שבשכונת שפירא, בשל יום החופש שקיבלו, הם הביאו בשרים ובירות ורצו לחגוג – הם לתומם הבינו שקיבלו יום חופש ולא הבינו את המשמעות הקדושה של היום לחלק מתושבי השכונה, המהומה באותו היום הייתה רבה והשנאה והאיבה עלתה מדרגה.

כמובן בתוך כל בלגן, ישנם אלו שהם הטובים והרעים! קל לסמן אותם, הומניים או "שמאלנים מתחסדים" מול הדרומיים הרעים והדתיים! אולם זו מגלמת בתוכה גם גזענות לא מעטה. קל "להפיל את התיק"  על אלי ישי או דומיו, למה? ובכן הם אלו שמתבטאים בחומרה ובתורה מחפירה נגד האוכלוסייה הזרה בדרום תל אביב. אז למה לעבוד קשה? בואו וניפול על המזרחים ה"ערסים" ה"לא מפותחים" אנחנו ההומניים הטהרני הצדקנים! בואו ונקרא להם "נייטיבס" ונעדיף עליהם את המהגרים אחרי שלוש שנים שאני גרה בקרבם במחירים זולים למרות שאינני חלק מהשכונה ואני מעלה את המחירים לבני השכונה! אחלה….

ככה נראתה המחאה של ה"טובים" בשפירא לאחר פשע השנאה....ולי אמרו ששנאה לא מכבים בשנאה...סליחה טעות.... (צילום: ירון ברנר)

אך כל אלו הם עיוורים שלא לומר טיפשים למה שבאמת קורה! כשמאחורי הפליטים ומבקשי המקלט החלה כלכלה המגלגלת לפי הערכות כ-100 מיליון שקלים בשנה!! צריך לשאול למי זה מתאים? למה אנחנו מוכים לקבל את המצב כי יש הגעה בלתי פוסקת של אנשים אלו? ומדוע אנו מרכזים אותם בשכונות דרומיות ואיננו מנסים למצוא פתרון? למי זה מתאים שיגיע לכאן כוח אדם זול בלתי מיומן שניתן להעסיקו ללא תשלומים של ביטוח בריאות או מס הכנסה או ביטוח לאומי?

אני אומר לכן/ם מדוע, כי זה יותר קל! קל יותר לקרוא לאלי ישי גזען, מאשר לצאת ריש גלי נגד הטייקונים. קל יותר להצביע על דתי מזרחי כאשם במצב במקום לפרק את המבנים שמביאים למצב זה! וזו גזענות לא פחותה בעיני ממה שקורה בדרום העיר.

אלי ישי הוא מטרה הרבה יותר נוחה...מעניין למה?!?!

לפני כשנתיים יצאנו לסיור בשכונת נווה שאנן מבית אחותי, את הסיור הדריכה שולה קשת, בסיור היו חברות וחברים מקבוצות שונות. חלק מהמשתתפים היו חברות וחברים שפתחו מקלטי סיוע לאוכלוסיית המהגרים, כל המקלטים היו בדרום העיר, וכשנשאלו היכן יפתחו את המקלטים הבאים הם אמרו בתמיהה בדרום אלא מה? לשאלה מדוע לא במרכז או צפון העיר הם ענו "כי כל פליטים/מהגרים/מבקשי מקלט נמצאים כאן!" כאילו זוהי עובדה מוגמרת ואין עליה חולק או עוררין.

ואני קורא מכן, תפקידם של המבקרים (מלשון ביקורת) הוא לא לקבל את המציאות כפי שהיא אלא לאתגר אותה, לשים מולה מראה. ומכך, עלינו לומר לא עוד! יש לפזר את אוכלוסיית מבקשי המקלט/פליטים/מהגרי עבודה בכול חלקי הארץ והעיר ולא לתת להם להמשיך להתרכז בדרום העיר, עלינו לחשוף את המנגנונים הכלכליים שמשמרים את המצב ולחרב אותם. עלינו בעיקר לדאוג שהמדינה לא תמשיך להוות כלי שרת להון להמשיך לצבור הון על גבם של אותם אוכלוסיות מוחלשות בדרום. ולכל אלו, גם אם נרצה מאוד, לא אחראי אלי ישי, הכתובת על הקיר היא גבוהה הרבה יותר וקוראים לה ראש ממשלת ישראל, ולא רק ביבי נתניהו גם אלו שבאו לפניו…אני יודע אלי ישי הוא מטרה הרבה יותר נוחה, הוא מזרחי הוא דתי והוא לא דומה לרובכם…לזה קוראים גזענות!!!!

ואני חשבתי ש"נאה דורש נאה מקיים" רוצים להפסיק את המעגל קדימה, תנקו את עצמכם מהגזענות הפנימים והעיוורון ואת הפגנת המחאה הבאה לקבוע מול ביתם של אלו שדומים לכם ומושכים בחוטים ולא בשכונת שפירא שם מיושבות שתי אוכלוסיות מוחלשות שהוסתו זו כנגד זו בעוד מישהו אחר גורף לו רווחים נאים ביותר! ואז אולי לחלק מאיתנו שחש כלוא בין הפטיש לסדן יהא קל יותר להצטרף אליכם…..

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני כהן  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 12:55 pm

  אתה עושה הנחה גדולה לאלי ישי בעוד שאני מוכן לקבל שחלק גדול מתושבי השכונה הותיקים הם קורבנות של: גזענות וכלכלה ניאו-ליברלית דורסנית שגורמת לרבים מהם להביע התנגדות למהגרים ולפליטים שמגיעים לשכונה ונאבקים איתם על אותם משרות ומשאבים מעטים, אין זה כך לגבי אלי ישי.
  אלי ישי שייך לחלק קטן מהציבור המזרחי שחווה מוביליות-חלקית וכמו גנרלים וטייקונים מזרחים ספורים הוא חלק מהאליטה הפוליטית והכלכלית שדורסת את שאר התושבים כאן. חלק מהאליטה שמועניינת להשאיר את הציבור החרדי עני, חלק מהאליטה שדחפה את החרדים והמזרחים העניים להתנחלויות, חלק מהאליטה שמצד אחד מסיתה נגד העובדים הזרים ומצד שני נותנת יד לקבלני כח אדם, חלק מהאליטה שגרמה שמקומות התעסוקה היציבים היחידים בעיירות הפיתוח יהיו בסיסי צה"ל ובתי סוהר.
  ש"ס עם 17 המנדטים שלה היא חלק מהשיטה המושחתת שמשאירה אוכלוסיות שלמות בשוליים מעודדת מגמות של אלימות ופגיעה בזכויות אדם.

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 12:58 pm

   הי דני, אני חשבתי שאני לא עושה הנחה לאלי ישי, אבל אתה יודע שי מצב שאתה רואה זאת באופן שונה ממני. בכול מקרה אני מסכים שש"ס היא חלק מהממסד, אולם כפי שאמרו לי אומר לך "יש דג גדול מזה, זה שאכל את אבא!" ולא קוראים לו אלי ישי…ואני חשבתי שהבהרתי זאת בפוסט….
   בכול מקרה הפגין בשכונת שפירא נגד מה שקורה זו איוולת….לדעתי….
   הני

  • איתי_85  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 3:26 pm

   מסכים עם מר כהן כאן.

 • נבות  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 3:09 pm

  מה פשוט יותר מליבוי שנאה כדי לשמר שלטון ? מה נוח לליבוי השנאה מהפניית פניה לעבר ציבור מטרה חדש או ישן ?

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 4:20 pm

   אכן כן, אולם הפעם שים לב יש חלק מהשלטון שנחשב לאשם וחלק אחר שיוצא נקי…מעניין למה? לא כך?

 • מיכאל  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 4:04 pm

  יש לך פה הרבה דברי טעם. הייתי רוצה לשמוע יותר פרטים על הפן הכלכלי שמזרים לכאן עובדים או נהנה מאפשרויות ההעסקה הזולות. לדעתי אמירה שה"טייקונים" אשמים היא גם באותה רוח כמו אמירת "אלי ישי גזען". זה גם נותן הרגשה של דעה כלכלית שכיום נוח לתקוף טייקונים על הכל, והם בסה"כ אנשים שמנצלים הזדמנויות (כמו כולנו!) כשהן קיימות, בעיקר בשוק לא פתוח כמו שלנו. אין זה אומר שאני מודע לדעה הכלכלית שלך אלא לדעתי הגישה הכלכלית כאן (בין אם סוציאל דמוקרט ובין אם ליברליזם-קפיטליזם) היא פחותת חשיבות יחסית, הדבר החשוב כאן שאין מדיניות הגירה מוסדרת, וכן אין מדיניות עבודה (הבאת עובדים זרים) מוסדרת ובעיקר עם ראייה לתווך רחוק. ובנוסף, יש לדעתי צורך גם להתייחס לבעיה נוספת שלא מטופלת מספיק והיא עצם היכולת של מדינה קטנה שקמה על בסיס מתן פתרון ללאום ספציפי לקלוט ללא גבול עוד מהגרים מכל לאום שהו, אין זה עניין גזעני כי אם ריאליסטי (שגם הוא חשוב), האם קליטה תמידית תביא לשיפור המצב? צריך למצוא פתרון נרחב יותר שמתחשב בעניינים אלה.
  ברוב הדיונים מהסוג הזה שמתקיימים בתקשורת יש בעיקר ססמאות, ואני בכל מקרה, שמחתי שרוב הפוסט שלך הינו מעל לססמאות ומנסה לגעת בשורש הבעיה.

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 4:22 pm

   מיכאל, אני שמח ש"שמחתי שרוב הפוסט שלך הינו מעל לססמאות ומנסה לגעת בשורש הבעיה…" אבל עדיין לא הבנתי היכן הססמאות שלי בנוגע לטייקונים? אני חושב שהבאתי נתונים די ברורים…אולי רק לי? לא יודע…שאל ואשמח לענות 🙂

 • סיגל רוזן  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 5:19 pm

  הני יקר, רשימה חשובה, אך מטעה בטענה שהאצבע אינה צריכה להיות מופנה כלפי אלי ישי. גם אם ישי לא זרק את בקבוקי התבערה, הוא המאותת העיקרי לציבור הישראלי שדמם של הפליטים מותר. ישי הוא זה שמונע בעד הפליטים מעמד חוקי שהיה מאפשר להם לעבוד כחוק ולהחזיק מסמכים שהיו מאפשרים לרבים יותר מהם לשכור דירות באיזורים אחרים של תל אביב. ישי הוא גם זה המספר לכל מי שמוכן לשמוע שהם בכלל לא פליטים אלא מסתנני עבודה ושהם מביאים עמם פשיעה ומחלות. לכן – האצבע צריכה להיות מופנה אליו ואל ראש ממשלתו שיכול היה להשפיע על מדיניות זו לו היה רוצה, אך אינו רוצה.

  בנוגע לריכוזם של הפליטים בשכונות הדרום: גם כיום אני מכירה פליטים ומהגרי עבודה לא מעטים שגרים בצפון תל אביב, באיזורים טובים של רמת גן ואף במקומות "נחשבים" כמו זכרון יעקב ומבשרת ציון. עם זאת, מדובר באותם מהגרי עבודה שהצליחו להסדיר מעמדם, או פליטים שמעסיקים או חברים ישראלים שוכרים בעבורם את הדירות. ואז – במקרים אותם אני מכירה, תושבי הבניין המפואר עם האינטרקום והמעלית מקבלים אותם יפה וכלל לא מוחים על נוכחותם במקום. עם זאת, אכן רב רובם של הפליטים שוכרים דירות בדרום העיר משום שרק שם מוכנים בעלי הדירות (במאות מקרים בהם טיפלתי במהלך השנים, מדובר בבני השכונה שבנו על בית הוריהם בניין אותו חילקו להמון דירות קטנות), להשכיר את הדירות הקטנטנות לפליטים נטולי מסמכים וחשבון בנק. אותם פליטים משלמים סכומי עתק מידי חודש וכן ערבות מראש ובמזומן. בתמורה להתעשרותו של משכיר הדירות הקטנטנות, סובלים כל תושבי השכונה סבל אמיתי, ולא משום שהפליטים הנם שכנים רעים / רעשניים / מלוכלכים, אלא פשוט משום שהם נאלצים לחיות בצפיפות בלתי נסבלת על מנת לעמוד בדמי השכירות. הצפיפות האינטנסיבית, היא המקשה כל כך על חיי תושבי שכונות הדרום. ואם אתה תושב השכונה וגם מאמין להסתה על פיה הם כולם פושעים ואנסים – הרי שחיי פחד וחרדות בביתך הנם קשים ואומללים עוד יותר.

  טעו נציגי הארגונים שאמרו לך שהמקלטים נפתחים בדרום העיר משום "ששם נמצאים הפליטים". המקלטים נפתחים בדרום העיר משום ששם נמצאים אותם ארגונים ופעיליהם ומשום שדמי השכירות בדרום העיר נמוכים באופן משמעותי. המקלט אליו הפנית במאמרך נפתח בזמנו ביוזמת הארגונים וכמקלט זמני. לא הפליטים בחרו להתמקם בצפון העיר ולא תושבי צפון העיר גרשו אותם. למיטב זכרוני, רבים מהשכנים "הצפוניים", הביאו מזון וציוד כה רב באופן שאילץ אותנו לשנע את חלקו למקלטים בדרום העיר.

  אין ספק שהייתה זאת טעות להפגין בשכונת שפירא מבלי להיערך כראוי ואת רשמיי מהארוע חלקתי על קיר הפייסבוק שלי. ניר נאדר, תושב השכונה שנים ארוכות (שעבר לשכונה השכנה, קרית שלום) הוא שארגן את ההפגנה והאמין שהתושבים יצטרפו למחאה נגד אלימות. לצערנו, כרזות שהובאו על ידי אחדים מהמפגינים נשאו מסר שונה וגרמו לליבוי היצרים, עובדה עליה אני מאמינה שכולנו מצרים עד מאד.

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 6:18 pm

   הי סיגל, לצערי את אינך רואה את כל התמונה שהוצגה ברשימה. לא טענתי ש"אצבע" לא צריכה להיות מופנית לכיוון ישי אך טענתי שזו אינה במקומה וכי יש דג גדול מזה! המפנים אצבע רק לישי נוקטים באותה טקטיקה שלו, והופכים לחלק מאותו מעגל מרושע של דופקים ונדפקים מבלי לגלות את שורשי הרוע. ישי אינו מונע מאף אחד כלום, זו איוולת לחשוב כך, מי שמונע מאנשים מסמכים ועבודה כחוק היא ממשלת ישראל! את פשוט מטעה את כל הציבור כשאת אומרת דבר מסוג זה, ואולי את אומרת זאת מחוסר ידיעה. זה שהוא מספר כל מיני סיפורים לחזק את מעמדו הפוליטי ועוד, זו כבר בעיה אחרת וכפי שכתבתי אני חושב שפרקטיקה זו היא מגעילה. אולם רחוק הוא מרחק בין אמירות גזעניות לבין אי מתן אישורי עבודה ומסמכים חוקיים…זו הטעות שבה נופלים רוב האנשים בשיח סביב מהגרי עבודה/פיליטים/מבקשי מקלט.
   על כל פליט שאת מכירה שגר בצפון העיר או ר"ג או כל מקום אחר, אני מעריך שאני אוכל להביא כמה עשרות אלפי פליטים שגרים בדרום העיר ואף כמה אלפים שמתגוררים במכלאות בקיבוצים או קונטיינרים תחליטי את. מספר זה הוא בטל בשישים ולא קשור לשום מסמכי עבודה, זה קשור למוביליות שאינה חלק מרוב מוחלט של הפליטים! כמו כן, השכרת דירות בדרום העיר היא בעיקר משום שהמדינה אינה לוקחת חלק בשוק השכירויות ומחליטה להשאיר זאת "לכוחות השוק" שמנווטים את כל הפליטים דרומה, שם לבעלי הדירות לא איכפת להשכיר למהגרים בעיקר בשל הכסף, מה שהופך את הטיעון לגבי צפון דרום לריק מתוכן, מה האמירה? שבעלי דירות הצפון לא רוצים לקבל הון עבור הדירות שלהם? אם יבוא פליט ויציע יותר ממה שהם מקבלים היום האם לא ישכירו לו את דירתם? התשובה הברורה היא לא!!!
   ברור שמכאן הדרך לשנאה, צפיפות יתר וסטיגמות מרושעות גזעניות ושקריות קצרה היא, אולם הדרך היא לא להאשים את תושבי הדרום אלא להבין שהמדינה היא הגוף היחיד שיכול לשנות את המצב! הקצאת דירות להשכרה במקומות מבוזרים, סיוע בשכ"ד ואפילו ערבות….שום דבר לא טבעי הכול הוא יציר כפי אדם כולל התרכזות המהגרים בדרום העיר!
   לגבי המקלטים, שוב טעות בידך. המקלטים הם חלקה של העירייה בעניין, היא זו שהחליטה להקצות את המקלטים בדרום העיר, אני מבין מה שאת אומרת לגבי ריכזו האוכלוסייה בדרום (ושימי לב איך הטיעון שלך נע ונד בין ביזור לריכוז….) אולם מה את אומרת שגם השירותים צריכים היות שם? האם כולם עובדים בדרום העיר? למה לא לפתוח מקלטים גם במרכז העיר? שם עובדים רוב המהגרים? מדוע לא לעשות זאת גם בצפון העיר שם רובם מנקים בתים? דבר שכמובן יסייע בהפיכת אוכלוסייה זו ליותר נראית לאוכלוסייה המקומית….האם חשבת על כך? למה לרכז הכול בדרום העיר? כולל הארגונים ששוכרים בדרום "כי שם יותר זול…" תושבי הצפון אמנם לא גירשו את הפליטים מרחוב מוצקין, הם רק התקשרו לעירייה וביקשו שיוציאו את המטרד מהשכונה…כך אמר לי השוטר שהגיע עם האוטובוס ששכרה עיריית תל אביב יפו על מנת להעביר את הפליטים לגינת הקווקזים….אני הייתי בין אלו שהביאו אוכל וביקשו שישאירו את הפליטים בבניין ברחוב מוצקין ולא "יעברו" אותם לדרום העיר.
   כמובן שניתן לפתוח בשיח על מי תורם לפליטים ומארגן להם אוכל ועוד…אולי מדובר ב"השקטת מצפון" בואו לדרום נראה את ה"נייטיבס" הגזענים ובדרך ניתן משהו לפליטים ואז נחזור הביתה המצפון נקי ושקט ונוכל לישון עוד לילה….למה רק לתרום אוכל ולא דירות? או אולי לחץ על המדינה והעירייה על מנת לשנות את ריכוזי הפליטים בעיר? מה הבעיה?
   אני מכיר את ניר, ובטוח שכוונותיו טובות, אולם יש לקחת בחשבון כי יותר מידי פעמים זה התנהל בצורה כזו, מגיעים הטהרנים, בני הטובים שאינם מבני השכונות ולהם הכי קל לצעוק ולגנות את התושבים…חלק אף טענו כי מוצא אנשים מסוימים הוא מן הקוף….מעניין אולי אותם אנשים מאמינים בעקרון הבריאה או שהם סתם גזענים וטיפשים…אבל אינני שותף למשפט האחרון שלך לצערי…אינני חושב שכולנו מצרים על ההתלהטות שקרתה, אני חושב ש"חלק מאתנו" ישתמשו בה כקרדום לחפור בו עוד שנאה ועוד גזענות….בדיוק כמו שאני בטוח כי בזאת לא תם סבב האלימות, וזאת באמת לצערי הרב….

   • סיגל רוזן  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 7:33 pm

    אם אתה צודק ולא "כולנו מצרים" אז אני מצרה על כך אפילו עוד יותר… מסכימה שלאור המצב ראוי היה לגבש מדיניות שתקל על הפליטים לשכור דירות בשכונות עשירות ברחבי הארץ וחוזרת על הטענה המרכזית שמתן אשרות היה מסייע באופן מיידי לפיזור האוכלוסיה גם אם לא לצפון תל אביב, אז לפחות לדירות פחות צפופות בדרומה.

    • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 7:37 pm

     סיגל, אין כלל שאלה, וכאן אני מסכים איתך, למרות שאינני חושב שמתן אשרות הוא מילת הקוד במקרה זה, גם אם המדינה תחליט לא לתת אשרות, אין שום סיבה לגרום לעשרות אנשים להצטופף בתת תנאים בדירת שני או שלשה חדרים…זה לא אנושי. יש כאן מצב נתון ואנחנו חייבים להתייחס אליו ולהבין שזו פצצה מתקתקת….חייבים לעשות חעשה ויפה שעה אחת קודם….וחוצמזה ברור לי שאת מצרה על מה שקרה…..

 • גיא  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 5:30 pm

  אוקיי זה נכון ומעניין .. אבל אנחנו לרגע שכחנו שיש פה כבר לא מעט שנים ילדים ומשפחות במקומות כמו דימונה ועוד שאמנם יש להם אזרחות ותעודת זהות אבל לא באמת נותנים להם את מה שהם צריכים כמו חינוך כבוד ראויי והערכה לתרבות שלהם .. אני לא חושב שזה פחות חשוב מבעיית העובד הזר פשוט כל הזמן מתעלמים מיזה כבר 40 שנה ?!?! מחפשים להתעסק באלפיי דברים אחרים ושכחו לרגע ממה שמתרחש פה לידך כבר הרבה זמן …אני חייב לומר שזה התיפיפות זה לא אמיתי .יש פה שנאה וגזענות מטורפת בתוכינו !

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 6:19 pm

   גיא זהו עוד אספקט חשוב של הבעיה – אכן אני מכיר את המשפט "עניי עירך קודמים…" ואני חושב שניתן לשלב בין השניים אולם אני מסכים עימך שלא נעשה מספיק בנושא הקבוצות המוחלשות בארץ…

 • nataliemessika  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 9:24 pm

  הי הני,
  אני לא כ"כ מבינה איך לדעתך אמורה להעשות החלוקה המרחבית המחודשת בין הצפון לדרום? הרי גם אזרחים מין היישוב לא מצליחים למצוא דירות להשכרה בשכונות במרכז וצפון ת"א, מה שאגב גרם לעלייה הבלתי מתקבלת על הדעת של מחירי השכירות בשנים האחרונות.
  הפליטים התמקמו באזורים שבהם היה יותר קל למצא דירות פנויות, להלן באזורים פחות אטרקטיביים ומשנוצר גרעין ההתיישבות הראשון – נוצרה קהילה ומשנוצרה קהילה הוקם יישוב בתוך יישוב ונוצרה בעייה לא פשוטה.
  מסכימה אתך שאנשים רבים שהחזיקו נכסים מתפוררים ורעועים בשכונות הדרומיות, למדו לגזור קופון נאה מהמצוקה שנוצרה (לא פחות מבעלי הבתים בצפון העיר).אם מחר נחליט לעזוב את הדירה השכורה שלנו בצפון הישן, עשרות קופצים ישמחו להיכנס במקומינו. הסיכוי שבעל הדירה שלנו יחליט להשכיר אותה דווקא לפליטים/ מהגרי עבודה מטעמים הומאניים או טעמים אחרים, הוא איך לומר, מאד קלוש. כפי שציינת בצדק, אין להם חשבון בנק/ ערבויות/מעמד סטאטוטורי וכו'. בעלי הנכסים בדרום העיר יכולים להרשות לעצמם להיות פחות בררנים, כי אין הרבה אנשים שמוכנים לחיות באותם תנאי מחייה שבהם חיים הפליטים.

  המדינה לא עושה שום מאמץ להתמודד עם הנושא. יש הרבה אגודות צדקה וסיוע אבל אני לא חושבת שזה רק מתפקידם של אזרחי העיר להתמודד לבד עם הסוגיה. מדיניות הבת יענה מאפיינת את ההתנהלות של הנבחרים שלנו לא רק בסוגיית הפליטים- היא מדיניות גורפת הנשמרת בקפדנות בכל נושא ונושא.

  • hani24  ביום אפריל 28, 2012 בשעה 11:51 pm

   הי נטלי, מה שלומך? אני מקווה שאת בטוב.

   ואללה בעיני זה פשוט, המדינה צריכה להתערב! הכי פשוט שאפשר שיבנו דירות להשכרה בלבד, לפליטים/מהגרי עבודה/מבקשי מקלט וגם אזרחים מהשורה שלא רוצים לקנות דירה! מה הבעיה? שבכול מגדל שבונים ייקחו 15% מהדירות תמורת אחוזי בנייה מוגדלים! ממילא הם סגרו לנו את השמיים….
   כל הטיעון הזה של "הפליטים התמקמו באזורים היותר זולים…" לא מחזיק, מצטער! אז מה? נמשיך להזרים פליטים/מהגרי עבודה/מבקשי מקלט לדרום עד שתהיה שם מלחמת עולם? מה האמירה הזו אמרוה לבטא? הבעיה נוצרה משום שהתאים למדינה להביא כוח אדם זול אך לא התאים לה לטפל בה, לא מבחינת דיור, חינוך, בריאות, ביטוח לאומי או השכלה….
   לגבי נקודה אחת אני מסכים ללא שאלה, בעלי הדירות בצפון ומרכז העיר גם אם יציעו להם הון עתק לא ישכירו למהגרי עבודה/פליטים/מבקשי מקלט פתאום השוק החופשי נעצר ומת לו…למה? יש תשובה של מילה אחת: גזענות!!!!
   ולבסוף, כמון! אני חושב שחובת המדינה היא להיכנס ולהתערב בנושא, ולנו האזרחים אסור לוותר לה! לא על דרום תל אביב יפו לשאת בנטל של כל המדינה, המדינה חייבת להיכנס לעובי הקורה ולפעול. רוצים לראות מה קורה בואו ל"וועדה לפתרון בעיית העובדים הזרים" (ככה קוראים לה) בראשות ח"כ ניצן הורוביץ…..

 • שפי פז  ביום אפריל 29, 2012 בשעה 9:36 am

  שלום הני,
  אני תושבת השכונה כבר 15 שנה, כן אחת מאלה שבאו מהעיר הלבנה להתיישב בדרום, וזה מה שכתבתי בפייסבוק אחרי ההפגנה המבישה:

  חזרתי עכשיו מההפגנה בשכונת שפירא. אחרי שאלמונים הציתו הלילה דירות וגן ילדים של פליטים יצאנו לבטא עמדה חד משמעית נגד אלימות. באותה הזדמנות אפשר היה גם לומר לשלטונות מה דעתנו על הנטישה של תושבי הדרום ושל הפליטים גם יחד. אבל מישהו לא יכול היה להתאפק. וכך קרה שתושבי השכונה, המותשים מההזנחה ומהזלזול ומאובדן תחושת הביטחון, מצאו עצמם מול שלטים שהאשימו אותם בגזענות וקראו לפליטים לבוא ולהתיישב בקרבם. זה היה מאוד לא חכם. האקטיביסטים, כולם צעירים, אנשי שמאל ואנרכיסטים, רובם לא תושבי השכונה, עוררו גל של זעם ומרירות. הם עמדו בצד אחד של הכיכר, מכונסים בתחושת הצדק והנאורות שלהם, חזית מאוחדת נגד אנשים קשי-יום, פחות צעירים ופחות יפים ובלי גיטרות, שהטיחו בהם את עלבונם וצרחו במלוא גרונם את כאבם ומצוקתם. כי האמת, נעלבנו. כי ביום-יום אין שכונה פחות גזענית משכונת שפירא ואין שכונה שמגיע לקולה להישמע יותר משכונת שפירא.

 • hani24  ביום אפריל 29, 2012 בשעה 9:43 am

  הי שפי, אני לא חושב שאנחנו מכירים, אבל המון כבוד יש לי למה שכתבת….אך עם זאת את חייבת לקחת בחשבון שאת בין הצדיקות היחידות בסדום וכי יש מצב שמחרבים את העיר עקב מיעוט הצדיקות…ולצערי הרב כמו שכתבתי אנו רק בפתחו של גל האלימות שיבוא עלינו כסערה….

 • nataliemessika  ביום אפריל 29, 2012 בשעה 10:17 am

  הי הני, אני בסדר גמור, מקווה שגם אתה.
  מסכימה אתך שלא עושים פה שום דבר כדי לעודד בנייה ציבורית במחירים שפויים.

  לפני כחודש עשו תוכנית בערוץ 10 על שכונות רפאים ומגדלי פאר למיליונרים שהקימו לשועיי עולם בלב ירושלים ות"א. שלומיאליות, תאוות בצע, העדר תכנון ו/ או חשיבה לטווח ארוך ומה לא. מה שאנחנו קוצרים היום הוא פרי הביאושים של כל הממשלות שהיו כאן ב-10 – 15 השנים האחרונות.

 • שרון  ביום אפריל 30, 2012 בשעה 9:44 pm

  אני רוצה לשים רגע את נושא הגזענות בצד, ולהאיר זווית אחרת של נושא השכרת דירות למבקשי מקלט מאפריקה, נושא שאני מכירה מקרוב לאחר סיוע לא פעם ולא פעמיים למשפחות של פליטים מסודן למצוא דירה. איני חושבת שהסיבה לריכוז בשכונות הדרום היא גזענות תושבי "הצפון" או "אי-גזענות" תושבי הדרום. מדובר בכסף, כרגיל; ולא רק משום מחירי הדירות בשכונות דרום תל אביב נמוכים יותר.
  יש שני גורמים מרכזיים לכך שרוב מבקשי המקלט מתגוררים בשכונות הדרום: הגורם הראשון הוא שבדר"כ מדובר בדירות או במבנים במצב מחריד, בבניינים שהתחזוקה שלהם נמוכה. דירות שמעט מאוד ישראלים היו מוכנים לגור בהן. דירות שבעלי הבתים גובים עליהן סכומים מופקעים (2800 שקל לחדר מתפורר) תוך ניצול מצוקתם של מבקשי המקלט.
  הגורם השני הוא שרבים מנכסים אלה מנוהלים בידי מתווכים – לאלו אכן לא אכפת מזהות השוכרים – והם זיהו כבר מזמן שעדיף להשכיר למבקשי מקלט. למה? כי את מבקשי המקלט אפשר להחתים על חוזה שמטיל עליהם חובות מוגזמים. כי למבקשי מקלט אפשר לא לתקן ברז דולף, קיר מתפורר, חשמל לא בטיחותי. כי מבקשי מקלט אפשר להעיף מהדירה מתי שרוצים. כי למבקשי מקלט אפשר לומר שבכל שנה הם צריכים לשלם מחדש עמלת תיווך לסוכנות. כי מבקשי מקלט אפשר לסחוט בכל פעם מחדש ולדרוש מהם לשלם חשבונות מופרכים בלי לתת להם לראות את החשבונות האמיתיים, ולנתק להם מים וחשמל כדי להכריח אותם לשלם. כל אלה חוויות מניסיון אישי, על קצה המזלג.
  אין מדובר כמובן בכל בעלי הדירות או בכל המתווכים, אבל בחלק גדול מהם לצערי. וכן, כשניסיתי בזמנו לסייע למבקשי מקלט למצוא דירה ברמת גן, המכשול העיקרי היה שהם אינם יכולים לספק ערבות בנקאית ע"ס 10 אלפים ש"ח או משהו דומה, שברוב הדירות מחוץ לשכונות דרום תל אביב, זה הסטנדרט, ובביקושים של היום אין להם בעיה להשיג שוכר שיעמוד בתנאים. ואני משוכנעת שכל בעל דירה הגון (ולא מתווך) בדרום תל אביב היה מעדיף להשכיר לישראלי שיכול לתת ערבויות מאשר לאדם חסר מעמד, וזה לא עניין של גזענות, אלא של דאגה לאינטרסים שלך.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: