חג הפועלות/ים באווירה אחרת

אז הנה מחר זה מגיע, "חג הפועלות/ים" אלא מה שבעידן המודרני המדינות וארגוני הסחר העולמי החריבו כמעט כל חלקה וטובה של עובדים והצליחו לגרום לכך שכמעט לא נותרה עבודה מאורגנת בעולם. תוסיפו לזה שכמעט בכול העולם יש זרימה מדאיגה של מהגרי עבודה ללא זכויות ואנחנו עומדים בפני שוקת שבורה של עבודה מאורגנת וזכויות עובדים…אבל תמונה קטנה באינטרנט החזירה לי את התקווה…מי יודע אולי יש עדיין תקווה לפועלות לפועלים ולעבודה המאורגנת….

אז נתחיל מהתחלה, מחר הוא הראשון למאי, חג הפועלות/ים – זהו יום מיוחד אנשים מכל העולם צועדים יחדיו ללא הבדלים של דת, לאום, גזע ומין – כל פועלת וכל פועל מוזמנים לצעוד יחדיו. בימים עברו הייתה לצעדה משמעות רבה, כל ארגוני העובדים החזקים היו ביום זה באים לעשות תצוגה של כוחם המפואר. במקומות מסוימים הצעדות מנו מאות אלפי אנשים מדינות שלמות שותקו ויום זה נחשב לחג בינלאומי לציון כוחם של העובדים.

ישראל הייתה פעם גם מדינה של עבודה מאורגנת ועובדים גאים, אולם שיני הקפיטליזם האכזרי נגסו להם ללא רחם בעבודה המאורגנת הישראלית, ההסתדרות רוקנה מתוכן והפכה למנגנון מסואב שלא מצליח לייצר את הכוח הנדרש להגן על העובדים המאוגדים שנותרו תחת חסותו, קם לו ארגון מתחרה כוח לעובדים שמנסה בכול כוחו להשיב עטרה ליושנה, אולם זה קשה, מדוע להלן מספר סיבות חלקן ספציפיות לישראל וחלקן גם עובדות גלובלית….

  1. כוחם של הקפיטליסטים/טייקונים/איילי הון גבר לאין שיעור, ובשנים האחרונות עקב התפרקות המערכת הפוליטית מנכסיה האידיאולוגיים (ראו מקרה מנהיג מפלגת העבודה אהוד ברק), והתובנה כי לא הבוחרים הם שקובעים את עתיד השלטון אלא מתי מעט, הם הצליחו להעביר גם את הפוליטיקאים לצידם דבר שמקשה מאוד על העובדים לשמור על עבודה מאורגנת. בעיית ההון שלטון הפכה לאחת הבעיות המרכזיות בעולם בשמירה על יחסי עבודה, שכר הוגן, זכויות עובדים ועבודה מאורגנת….את כל זה ניתן לראות בדמות ארגונים חובקי עולם המתפשטים כמו סרטן ופוגעים בעבודה המאורגנת ועוד. הדוגמא הקלאסית היא ארגון הסחר העולמי WTO….
  2. מערכת בתי המשפט, כולל בתי המשפט לעבודה החלו לצדד באופן משמעותי במעסיקים ופחות בעובדים. צעד זה נובע ממספר טעמים, הראשון מערכת המשפט הפכה לחלק מהאליטה הכלכלית–פוליטית בישראל, והיא עושה ככול שביכולתה לשמר את כוחה של אליטה זו. שנית, רוב השופטים גדלים עם התורה הניאו-ליברלית, שהרי קל להם יותר להסביר את מיקום החברתי עקב מצוינות – שהרי "הם הטובים ביותר ומשום כך הם הגיעו למיקום" – אם הם לא יבחרו בתיאוריה זו הרי הם יצטרכו להסביר מדוע הם מגיעים לאן שהם מגיעים ומעבירים את מיקומם החברתי ומקצועי למשפחה וחברים (קוראים לזה נפוטיזם בשפה מקצועית – קומבינה בשפת העם!) והם הרי לא רוצים להיתפס בתור כאלו שנהנים ממה שלא מגיע להם…והנה בעיה שנייה (לידיעת הקוראים אשתו של השופט העליון אהרון ברק הייתה שופטת בבית הדין לענייני עבודה….אביו של השופט העליון חשין היה נשיא בית המשפט העליון ועוד ועוד….)
  3. חדירה של מהגרי עבודה כמעט לכל המדינות המתועשות. ובכן כאן יש בעיה משמעותית אפילו יש שיאמרו כי יש כאן אוקסימורון…מחד מהגרי עבודה חוקיים רצויים שהרי הם כוח עבודה שמסייע למדינה וגם לאזרחים לקבל שירותים חיוניים. אולם מצד שני ישנה בעיה, ידוע כי שמקום שפותחים את השערים למהגרי עבודה חוקיים מגיעים עימם מהגרי עבודה לא חוקיים, אלו פוגעים פגיעה אנושה בעבודה המאורגנת, היות והם מוכנים לעשות הכול תמורת שכר ללא תנאים סוציאליים או הטבות והם מהווים היום פגיעה אנושה, למרבה הצער, בשכבה החלשה ביותר של העובדים בחברות השונות.
  4. וכמובן יש לתת את הדעת על נושא שנקרא מיקור חוץ, זוהי מכבסת מילים ליצוא עבודה לשוק עבדים מודרני….על מנת לנכס ערך עודף גדול יותר מצאו להם הקונגלומרטים דרך מצוינת לעשות זאת רחוק מהעין רחוק מהלב, ה לקחו מפעלים שלמים וחטיבות ייצור לשמות והעבירו אותם למדינות שאינן דוגלות בעבודה מאורגנת או דמוקרטיה ושם הם מקבלים כוח עבודה "יעיל וזול" מיל קוד לעבדים מודרניים. הסיפור על ילדים בני 5 שמשחילים שרוכים בנעליי נייקי במפעל באינדונזיה 8 שעות ביום תמורת דולר אחד "משום שהם עושים זאת מהר יותר וטוב יותר כי יש להם אצבעות קטנות וזריזות" (נכתב במייל של אחד מבכירי נייק במזרח הרחוק) עומד לעדות כאשר זוג אחד נמכר בארה"ב תמורת כ- 180$….

כמובן שניתן למצוא עוד ועוד טיעונים מה קרה לעבודה המאורגנת, אולם חשוב לציין כי כל מה שעשו לעבודה המאורגנת שחמישים השנים האחרונות עדיין עומד מרחק רב מול הניסיונות לפגוע בעובדים שרצו להתארגן בחצי הראשון של המאה שעברה, אלו כללו: פיטורין, אלימות ואף רצח. אולם כיום ישנה בשנים האחרונות רוח חדשה שמנשבת בקרב פועלים במקומות שונים בעולם, השיטה הקפיטליסטית מתמוטטת לה לאיטה, עובדים בכול העולם מגלים מחדש את כוחה של העבודה המאורגנת והיכולת להתמודד מול תאגידי על כקבוצה, ומדינות שמכרו את נשמתם לשטן הקפיטליסטי מתעוררת כעת שטופות בזיעה קרה והפגנות של מאות אלפים בניסיון להציל את כבודם ובבקשה פשוטה ביותר עבודה! בחלק מהעולם המצב מזכיר את מצעד הרעב של פורד The Ford Hunger March  מצעד בו ביקשו עשרות אלפים מקום עבודה להרוויח את לחמם ביושר ובתגובה הם נורו על ידי משטרת דירבון ואנשי האבטחה של פורד והנרי ג'ון פורד בעצמו!

כל אלו מביאים אותי להאמין כי אנו נכנסים לתקופה חדשה, תקופה בה עובדים ילכו שוב זקוף, יבקשו את זכויותיהם וידרשו לקבל שכר הוגן ותנאי עבודה טובים. נראה לי שלפחות חלק מאיתנו מבינים כי אסור לנו להיכנע לשקר הניאו-ליברלי של תורת המצוינות, רבים יותר מידי נותרים מאחור ובקרוב יהיה מאוחר מידי.

ואת כל אלו עזרה לי להבין תמונה אחת באינטרנט שאני מביא אותה כאן לכולם…בברכת חג פועלות/פועלים שמח לכולן/ם

יום הפועל/ץ הבינלאומי - הראשון למאי 2012 - חג שמח לכולן/ם!!!!

מי ייתן ושנה הבאה נוכל כולנו לעמוד זקוף ולהנות ממנעמי העולם יחד.

בסולידריות הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: