על פוליטיקה של גירוש, ההתנחלויות והדרום

על משחקי הכוח הפוליטיים שמאחורי גירוש "המסתננים" ועל מלחמת הקיום הטריטוריאלית הניטשת בדרום תל-אביב

בשבועות האחרונים המדינה כולה אחוזת סערה. בעולם כמעט לא שומעים על זה, לפחות לא באירופה. אבל ישראל, וכמובן העומד בראש המדינה (שר הפנים אלי ישי), מגרשים את "המסתננים". זה יצא טוב, בעיקר לקבוצות השמאל האשכנזי הטהרניות, שאלי ישי הוא זה שעומד בחזית. כן, גם אני מתנגד למהלך הגרוש הזה, אולם אינני סומא – אני מבין את מהכלי הכח הפוליטיים. במדינת ישראל 2012 הכל וכולם רוקדים לפי חלילו של אחד בנימין נתניהו (או אולי שרה, תלוי את מי שואלים).

אבל לחלק מאיתנו קל יותר לתלות את מתקפותיהם על אלי ישי. למה? ובכן, הוא שחור תרתי משמע, גם דוס וגם מזרחי, מדבר בחית ועין, ובאופן כללי הוא חשוך. כל מה שהשמאל הישראלי ה״נאור״ אוהב לשנוא. ממש מזכיר את הסיפור לדו״ח המבקר והשריפה בכרמל – שנים של הזנחה והכול נופל על ישי ושטייניץ. פחות על השני כמובן, לפחות כך בעייני התקשורת. והרי התקשורת היא חזות הכול.

רק על מנת להדגים את מידת השליטה של בנימין נתניהו בפוליטיקה הישראלית, הנה דוגמא: על שולחן הממשלה עמדה החלטה לגבי בתי האולפנה. חלק מחברי הכנסת בליכוד התנגדו למהלך, המתבקש על פי החוק, לפנות את הבתים. מאותם מתנגדים יש כאלו שמהווים אופוזיציה קבועה לנתניהו – חוטובלי ודני דנון הניצים – אולם הפעם עלה עוד שם, יו"ר הקואליציה חבר הכנסת זאב אלקין. אלקין בהחלטה תמוהה החליט להצביע נגד הממשלה, נגד הפינוי. בנימין נתניהו לא אמר ולו מילה. תזכורת היסטורית: בימים שלפני הצבעה זו, ולאחר הצטרפות קדימה לקואליציה, הייתה הצבעה לגבי החלטה מסוימת של הממשלה. באותה הצבעה הצביעו חלק מחברי קדימה (בראשם נינו אבסדזה) נגד הממשלה. אלקין יצא בכותרות העיתונים בהצהרה שהם לא מבינים מהי מהות הקואליציה, שהם במצב סכיזופרני ועדיין לא מבינים שהם חלק מהממשלה. מספר ימים לאחר אותה החלטה להצביע נגד הממשלה נראה אלקין יושב ליד נתניהו ומבקש את סליחתו. חסרה לי הנשיקה על הטבעת להשלים את תמונת הסרט הידועה של הפיוס עם הדון…

אוסיף ואטען כי ש״ס כבר אינה חברה הכרחית בקואליציה. נא לא לשכוח כי יש 94 חברות וחברים באותה מגה-קואליציה, ונתניהו יכול להיפטר בקלות מש"ס אילו לא מצאה חן בעיניו עבודתו של ישי, אולם מלשכתו של נתניהו דממה. נראה כי פעולות אלו מקבלות גיבוי מוחלט מהבוס של כל הבוסים בפוליטיקה הישראלית, והשמאל הישראלי משתף פעולה בשנאתו, עיוורונו וגזענותו עם תכנית האב שפועלת יופי. עוד תזכורת קטנה: מי שפתח את השערים למהגרי עבודה היה אריאל שרון בזמנו כשר התמ"ת, ולא אלי ישי. כך עובדת הפוליטיקה של הגירוש.

וכעת ברשותכם אעבור להתנחלויות. לא קשור? תתפלאו, זה קשור ביותר. בעשר השנים האחרונות צצות ועולות התנחלויות בתל אביב-יפו. זה התחיל ביפו, בעיקר בשכונת עג'מי, והתופעה התפשטה וכעת היא אוחזת כאש בשכונות דרומיות מסוימות (שפירא, קרית שלום ועוד). המתנחלים הם, ובכן, אנשי מעמד הביניים, משכילים, קולוניאליסטים ובעיקר "יפי נפש". הם גרים בשכונה במובלעות, הם רוצים דו קיום אולם לפי דרכם. יש כאלו שמכנים אותם ג׳נטריפיקטורים; אני חושב שיש לכנותם מתנחלים. אז מה להם ולפוליטיקה של הפינוי?

ובכן, עם הגעתם של "המסתננים", כמעט כולם הוכוונו לשכונות הדרום, ושם פרצה מלחמת קיום טריטוריאלית, מי ישלוט על מה וכמה. ובתווך – המתנחלים הנאורים וחבריהם מלב תל אביב והצפון הישן. אחרי שנים של מגורים בשכונות החליטו הנאורים לעשות מעשה ולסייע לאותם אלפי מהגרים שמצאו את עצמם ללא כלום. מטרה ראויה לכל הדעות, אולם עולה השאלה: מדוע לא עשו זאת קודם עם תושבי השכונות?

ניחא, לא רצו לעזור לתושבי השכונות שבקרבם הם חיים ולסייע בעיקר למהגרים? גם טוב. אך עשייה תוך אטימות מוחלטת לבעיותיהם של אנשי השכונות הביאה את אותו סיר לחץ למצב של התפוצצות. החלה מלחמה גלויה בין אנשי השכונות לבין אותן מתנחלות ומתנחלים, שפתאום הציפו את השכונה באוכל וערבי ריקודים עם המהגרים. והתגובות לאנשי השכונות, מילים כמו "נייטיבס", "ברברים", "גזענים" ועוד, נכנסו לשימוש יומיומי.

ושוב אני שואל: למה לא לקחת חלק מאותם מהגרים לשכונות המרכז או הצפון בתל אביב? למה לא לערוך את אותם מפעלות במקום אחר? היכן היו כל אותם פעילים בהצפות בשכנות עזרא כל חורף, כשילדים ומבוגרים עמדו עד למותניהם במי גשמים? וזה קורה כל חורף! מסתבר ששחור הוא עניין של תפיסה וזרות, וה"שחורים" המקומיים לא מספיק אטרקטיבים. אין בהם את אותה פראיות אותנטית שיש במהגרים. כנראה שככה זה עם מתנחלים קולוניאליסטים – אקזוטיות היא עניין חשוב.

אז מה יהיה? ובכן להערכתי בנימין נתניהו ימשיך בגירוש הפליטים "הלא-רצויים". חלקם למעשה רצויים מאוד, בעיקר אלו שניתן לנצל ולהרוויח על גבם מיליונים. מי שימשיך לשלם את המחיר הציבורי יהיה אלי ישי – לא שזה איכפת לו, משום שבקרב האוכלוסייה אליהן הוא מכוון הוא מתחזק בעקבות מדיניות זו. בשכונות הדיכוי ימשיך: דיכוי על ידי הממסד שימשיך "לשפוך" את המהגרים לדרום תל אביב-יפו; וגם דיכוי על ידי אותם "הומניסטים" שיבואו לעזור לפליטים, וימשיכו לקנות אחלה בתים בדרום להשקעה או מגורים. כל זה ימשיך לקרות עד לפיצוץ הגדול, ואז כולם יצקצקו בלשון ויגידו: "נו אתם רואים, ברברים, אנשי השכונות הם פשוט גזענים." ואני אסיים במשפט הבא: "הפוסל – במומו פוסל!"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • נבות  ביום יוני 25, 2012 בשעה 12:45 am

    אנחנו חשוכים!
    זה יגמר בקריסה. או שהליכוד קדימה יתאחדו וימשיכו את הירידה התלולה במדרון אנטי דמוקרטי ,או שלחץ חיצוני ,נניח מלחמה ,יגרום לנו להבין מאוחר מידי ,שהקשר שלנו לנעשה כאן איבד את החוט המקשר ,את הסיפור ,את ההגיון ,שאנחנו מגמגמים מיוזעים נוהמים לאומנים נטולי לאום נטולי מולדת.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: