אין עדתיות בישראל!

ובכן זהו אחד המשפטים הכי מושמעים באזני מזה שנים, ואני עומד מול אותם דוברים, לעיתים באפיסת כוחות ולעיתים מתוח כולי מוכן לזינוק….אבל כנראה שמישהו שם שומע ויש איזה-שהוא צדק קוסמי כי מערכת הבחירות האחרונה מוכיחה כמה דברים הפוכים….

אז מה היה לנו שם? ובכן נתחיל ממה שלדעתי מסמל את ההתחלה של התהליך במערכת בחירות זו, הניסיון הנואל של כמה א/נשים למנוע מכמה חברי כנסת לרוץ לבחירות באמתלה של ניקיון כפיים – אולם בעיני עמדה זו נתפסת כטהרנות ואופורטוניזם פוליטי. כן, כבר כתבתי על מעלליהם של חוטובלבלי וחבריה בטור תנו לבוחרים להחליט אם עבריינים יכנסו לכנסת אולם בטור זה ההתייחסות הייתה לחקיקה ולדרך נאותה לעשות דברים. שלשה ימים לאחר מכן הדברים מקבלים תפנית חדה וברצוני להתייחס לזויות החדשות.

ראשית, האיום העומד בשער הוא האריה השואג, דרעי. אריה דרעי ריצה עונש של שנתיים מאסר ולפני הבחירות המוניציפאליות ב-2008 עונש הקלון שלו כמעט תם, חסרו לו כמה חודשים לקבל את האישור להתמודד לכנסת, אולם אז קמה צעקה גדולה שאסור לתת לו להתמודד – ובית המשפט החליט כי דרעי לא יוכל להתמודד לראשות עיריית ירושלים משום שתקופת הקלון שלו טרם הסתיימה. דרעי קיבל את הדין והארץ שקטה לה. אף אחד לא דיבר אז על הארכת תקופת הקלון, או לחלופין חקיקה נגד ריצה של עבריינים מרשעים לכנסת – חשבו שארבע שנים יספיקו ודרעי ימצא את עצמו במדבר הפוליטי עד שישכח בקרב הציבור. אך אויה שוד ושבר, וזה לא קרה….אז כעת חברו להם כל הטהרנים ומצקצקי הלשון לנסות ולמנוע ממנו לרוץ על ידי שינוי חוקי המשחק, מעניין למה?

ריצה את עונשו וסיים עם הקלון וכעת הוא איום לכלל המערכת….

האמת חייבת להיאמר כי לא הייתי עוסק בעניין זה שוב אלמלא הודעתו המדהימה והמאוד מפתיעה של השר משה כחלון על פרישה מהחיים הפוליטיים. מה כבר לא נאמר על פרישה זו? השר הפופולרי ביותר בעשרים השנים האחרונות ומועמד וודאי לצמרת הגבוהה במפלגת השלטון פורש – זהו מהלך ללא תקדים!

התגובות היו מעורבות ולהלן תקציר הסיפורים בעניין:

 1. בין כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו עברה כבשה שחורה עקב חסימתו של כחלון מביצוע רפורמות במשרד הרווחה, בעיקר עקב חששו של ראש הממשלה מכך שכחלון יאפיל עליו. מה שנקרה עלה גבוה מידי מהר מידי. כתוצאה כחלון החליט לפרוש.
 2. כחלון פורש על מנת לייצר מנוף של לחצים על בנימין נתניהו לקבלת הבטחה לתפקיד שר האוצר הבא.
 3. כחלון קיבל הצעה מאוד מפתה, כזו שלא ניתן לסרב לה, מהמגזר העסקי/פרטי (אני אישית חושב שזו הסיבה הכי לא אמינה)
 4. כחלון פשוט עייף! השעות הרבות, הבחישות העימותים חוסר שיתוף הפעולה מצד שרים אחרים גם כאלו ממפלגתו הקנאה והלחץ + העובדה שחיים אלו הרחיקו אותו ממשפחתו (ומי שראה את הכתבה ששודרה עליו יודע כמה משפחה היא חלק חשוב ואינטגרלי מחייו) הביאו אותו לתובנה שדי נמאס לו.

וכעת בואו ונחבר את שני הדברים. כחלון הרי זה ידוע לכל הינו שר ממוצא מזרחי, הוא גם נחשב לשר בחברתי ביותר בממשלה הנוכחית וגם מזה שנים. לא קשור נכון? ופתאום השר החברתי ביותר שרק במקרה הוא ממוצא מזרחי, ממשפחה מרובת ילדים מאולגה מחליט לפרוש, ומה קורה בליכוד? מחול שדים! מחפשים מזרחי לצמרת! ואני עומד מופתע – ממש כמו אותה ילדה קטנה עם קוקיות ושואל – למה?! הרי: "הנושא העדתי כבר לא קיים!" "אין עדתיות בישראל כולנו יהודים", או שלא – כי יש כאן כ-25% ערבים?

ובין כל אלו, פתאום דרעי מכריז "כחלון בחוץ, אני אוביל מפלגה חברתית" – אני לא מבין הרבה אולם נראה לי שיש כאן קשר שמתמסד בין מזרחיות לחברתיות. משהו שניתן לכנות "קשר השתיקה" – הקשר בין מזרחיות למעמד חברתי נמוך, השכלה נמוכה, פריפריאליות וסטטוס חברתי נמוך – וזה מוצא איכשהו ביטוי במערכת הפוליטית מבלי שכולם צווחים "די עם העדתיות".

כחלון מלך ישראל? כך יעשה לאיש שהפך את הקשר בין מזרחיות לפוליטיקה חברתית לגלוי וידוע!

כן זה די ברור לי שחלק מאותם פוליטיקאים, דרעי וכחלון ביניהם, לא ירימו ריש גלי את הדגל המזרחי אחרי הכול הם לא חברים (ואני כאן מזמין את שניהם להצטרף אלינו!) ב"קשת הדמוקרטית המזרחית" (אתר חדש ומלהיב בקרוב!) אולם במספר פגישות עם כחלון היה ברור כי הוא רואה את מרכזיות הנושא העדתי בישראל של 2012.

אז שימו לב מה קרה למשבצת העדתית בישראל איך היא הפכה למשבצת החברתית – מכבסת מילים כזו שתתיר שימוש נסתר בנושא העדתי.

הערות אגב לסיום:

 1. הקמפיין של מר"צ הורג אותי, לא יודע אם מצחוק או מבושה. אחרי ה"חמסה" של חמישיית האשכנזים של העבודה, באו להם אנשי מרצ עם קמפיין של "הלב שלך בשמאל – נשמה". בחיי שאני אוהב את זהבה גלאון, ניצן הורוביץ וגם אילן גילון הוא מדהים – אבל חבר'ה בחייכם רוצים להגיד "נשמה", "כפרה" ו"עיניים של אמא" כדאי שזה ישמע אותנטי ולא כך הוא לצערי. אתם חוזרים על הטעות הקבועה של מרצ ניסיון לפנות לקהל מזרחי בלי מזרחים – זה לא עובד!!!!
 2. "ארץ חדשה" אני יודע יותר מכול זה מזכיר את שלמה הוי ארצי מולדתי את הולכת פייפן – אבל זוהי מפלגה חדשה. אני מאוד מעריך אנשים שעושים – אלדד יניב ורני בלייר מנסים לרוץ – פרובוקציות מול רשות השידור בשל ירון דקל וקרן נויבך הם עשו – אבל שתקו את שתיקת הכבשים כשירון "המפקד" דקל צנזר שיר של יזהר אשדות – לא יודע נראה לי כמו מסיבה של חבר'ה שרק חלק מאוד קטן מוזמן….גימיק כזה….ימים יגידו – ובעיקר הרשימה שיקימו. והכי אהבתי את האמירה המאוד מדעית "או שנביא שבעה-שמונה מנדטים, או שלא נעבור את אחוז החסימה" מה שנאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה!"
 3. אין פריימריז בקדימה ואצל יאיר לפיד. יאיר לפיד פחות מדאיג אותי אבל קדימה זה תמוהה…המפלגה הגדולה ביותר בכנסת נמנעת מלערוך פריימריז – יש שמועות שפשוט אין כסף ליום פריימריז והמפלגה על סף פשיטת רגל – דבר תמוהה ביותר היות וזוהי מפלגה "צעירה" שקיבלה מאות מיליונים בתקציב בחירות עקב גודלה, מישהו צריך לבדוק מה קורה שם…ואולי זהו רק חשש מרשימה הזויה? מעניין מי יהיה בוועדה המסדרת ואת מי יסדרו שם….

ציטוט השבוע שייך לשר החוץ של ישראל אביגדור ליברמן "שלי יחימוביץ' היא בעלת גישה "קומוניסטית ובולשביקית"" (הלאווי כך היה קל יותר להחליט עבור מי להצביע) "ומי שמצביע ללפיד צריך להבין שהוא מצביע למפלגה לקדנציה אחת"…

שוב דבר אחד אני יכול להבטיח לגבי הבחירות הקרובות משעמם לא יהיה!

היות ואני לא מבקש תרומות על מנת לכתוב אני רוצה לבקש משהו קטן אחר – קליק של עכבר 🙂 אנא עשו לייק לדף הפייסבוק של הבלוג

ואם אהבתם אנא הפיצו את הטורים לכל עבר

בברכת יום משובח

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום אוקטובר 16, 2012 בשעה 12:40 pm

  נכון שאין עדתיות בכלל מה זה עדתיות כאשר יש גזענות שלטונית אידאולוגית כמצוות המהפכה האשכנזית של קלמן קצנלסון

 • offshore company  ביום אוקטובר 31, 2012 בשעה 7:30 pm

  מצביעיה של ש"ס הם ברובם מזרחים, לאומיים שחזרו בתשובה ובעבר היו מצביעים מסורתיים של הליכוד – בעיקר של חרות. אלו ביקשו לעצמם חזרה את הגאווה והכבוד שנלקח מהם – ובסלוגן קמפיין אדיר ש"ס שבתה אותם "להחזיר עטרה ליושנה" – אולם במקום זאת ש"ס המשיכה להתרפס בפני ה"אדונים" האשכנזים מהישיבות הליטאיות. החשש המרכזי היה מנידוי בניהם ובנותיהם של נציגי ומנהיגי ש"ס מהישיבות ומהאולפנות הבכירות. בשל כך, בגדו נציגי ש"ס ומנהיגיה הרוחניים בקהל בוחריהם פעם אחר פעם, דרעי וישי כאחד.

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום נובמבר 1, 2012 בשעה 10:53 am

  אם לדרעי כחלון מופז ואמיר פרץ יש ביצים של פוליטיקאים ולא גוגואים של עסקנים אז הם מרימים ביחד מפלגה שתייצג חילונים כדתיים את העם היהודי הספרדומזרחי.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: