לא לש"ס, לא לעבודה, לא למרצ ולא לחד"ש

למה לא אצביע לש"ס בבחירות? ועוד כמה…..נו לאחר שחיככתם ידיים תתפלאו אבל זה לא מה שאתם חושבים….יש לי כמה סיבות אחרות לעניין.

זוהי מערכת בחירות בעייתית, לרבים מאתנו אין למי להצביע ואלימינציה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מה שמתקרב אלינו. היום אני אתחיל עם ש"ס.

ש"ס היא מפלגה ספרדית-דתית בשמה הרשמי "התאחדות הספרדים העולמית שומרי תורה" – היא מפלגה חרדית ספרדית שמתעלמת לחלוטין מבסיס המצביעים שלה. ואו! אז בואו ונראה למה? לדעתי הבעיה המרכזית של ש"ס היא חוסר היכולת של המזרחים – או בכינויים בעולם החרדי "ספרדים" (לא כאלו שעושים אולה, טיקי טקה וישנים סיאסטה בצהרים) לצאת אל מחוץ לצל האיום והנורא של הישיבות האשכנזיות הליטאיות.

אזכיר כמה עובדות:

 1. אצל יהודי מדינות האיסלם מעולם לא הייתה דתיות חרדית שחורה – די להזכיר את רבה המיתולוגי של יפו הרב אברהם בכר שנהג לנסוע בשבתות למשחקים של מכבי יפו, על הלמברטה האגדתית שלו, ולקח את ילדי יפו למגרש "באסה" היום הוא בלומפילד.
 2. יהודי מדינות האיסלם מעולם לא נסגרו בקהילות חרדיות מנותקות מהעולם הסובב אותן ומיהודים אחרים בארצות מוצאם.
 3. כשהגיעו יהודי מדינות האיסלם הצליחו אנשי הישיבות החרדיות האשכנזיות לפרק אותם מכול מקור כוח כולל הגאונים ה"ספרדים" רמב"ן רמב"ם ועוד.

כל זאת, ועוד פרטים כהנה וכהנה הביאו את השליטה על המפלגות הדתיות, האנטי-ציוניות, שממש מתנגדות לישות החילונית של מדינת ישראל לשליטה של האשכנזים.  שנים הצביעו המזרחים לאותן מפלגות שאט אט השתלטו על הרבנות (זו אגב הייתה תחת שליטה של המפד"ל עם קום המדינה) ועוד מקורות כוח – אולם למרות ההצבעה מעולם לא קיבלו נציג באותן מפלגות.  ש"ס הוקמה לאחר שהבטחה שניתנה לרב ש"ך לשלב מזרחי באגודה לא קוימה והוא נתן את האור הירוק לרב עובדיה להקים מפלגה משלו. ההצלחה הייתה כבירה, 3 מועצות ערים היו ניסוי כלים, ירושלים בני ברק וצפת ומאז הכנסת הפכה למונח שגור בפי אנשי ש"ס.

מצביעיה של ש"ס הם ברובם מזרחים, לאומיים שחזרו בתשובה ובעבר היו מצביעים מסורתיים של הליכוד – בעיקר של חרות.  אלו ביקשו לעצמם חזרה את הגאווה והכבוד שנלקח מהם – ובסלוגן קמפיין אדיר ש"ס שבתה אותם "להחזיר עטרה ליושנה" – אולם במקום זאת ש"ס המשיכה להתרפס בפני ה"אדונים" האשכנזים מהישיבות הליטאיות.  החשש המרכזי היה מנידוי בניהם ובנותיהם של נציגי ומנהיגי ש"ס מהישיבות ומהאולפנות הבכירות. בשל כך, בגדו נציגי ש"ס ומנהיגיה הרוחניים בקהל בוחריהם פעם אחר פעם, דרעי וישי כאחד.

הבגידה הגדולה מכולן, היא הסיפור בעמנואל.  אצל החרדים קל יותר לדבר על אפליה עדתית, שם מתייחסים למזרחים כ"מקקים" "ג'וקים" "שחורים" ועוד כינויים כהנה וכהנה.  בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף היה היחידי שאזר אומץ ויצא נגד הממסד החרדי האשכנזי ובשל כך נודה ואף הותקף פיזית מספר פעמים. ובש"ס שתיקה! אני כיניתי זאת "שתיקת הכבשים"!

יואב ללום נלחם וש"ס שתקה "שתיקת הכבשים" | פלאש 90

אולם ש"ס המשיכה להתעלם ולבגוד בבוחריה, הדוגמא הקלאסית היא זו של שר השיכון הנוכחי אריאל אטיאס, שביודעין ובשיתוף פעולה בוגד חדשות לבקרים בצרכני הדיור הציבורי ברובם מצביעי ומצביעות ש"ס.  פינויים, מכירת דירות ועוד. נראה כי ש"ס הפכה לכלי שרת בידי האליטה הלבנה לנקות את המדינה מכול אותן קבוצות שהמדינה אינה חפצה ביקרן. ועדיין לא דנתי בגזענות כלפי זרים, למרות שאני מסכים עם ההנחה הבסיסית כי אסור להפיל את כל העול של המהגרים על הפריפריה – אינני מסכים למחנות המעצר בחסות אלי ישי, ויש עוד ומכסת המילים שלי הולכת ומסתיימת…

כך הם נטשו אותנו הפגנת מחוסרי דיור של פורום גוש הפריפריות

אז בשל כל אלו כנראה שלא אצביע לש"ס. אולם, לפני אנחת הרווחה עצרו וחישבו, אם אלו התלונות שלי כלפי ש"ס מה מצפה לנו בסקירת המפלגות הבאות, כי ש"ס היא הכי קרובה אלי במובנים רבים….

ויש טיעונים הרבה יותר קצרים לגבי השמאל הישראלי. אותו "שמאל" שבאופן עצוב ופתאטי, חלק מאנשיו מבקשים כעת להתאחד על מנת להפיל את שלטונו של נתניהו, הלא כך? ממש מזכיר את האמירה "עזוב אחי כולנו יהודים!" כשמתווכחים על נושאי ביטחון – אגב אמירה שאני ממש שונא. אז הפניה לפני הבחירות לא להפנות ביקורת פנימה לשמאל, אלא להתרכז בביבי היא כמו להגיד בעת עוד מלחמה מיותרת בלבנו נגיד או "מבצע צבאי" בעזה "אל תפגינו נגד – זו המדינה שלנו והצבא שלנו…" נשמע לכם הגיוני?

אז לכל אלו שמשחררים אויר חם לאטמוספירה לפני שאתם עושים זאת תחשבו לבוא לפריפריה, תפתחו דלתות למזרחים ולהתחיל להיות שמאל אמיתי לא לקראת הבחירות אלא לפני! רוצים לשוחח דברו איתנו בפברואר 2013. עד אז בחייכם שחררו – ואל תשתמשו במילים כמו "וואלה" ו"סבבה" ועוד כי זה ממש מגחיך את הטענות שלכם…. אני עדיין בשלב הרהורים אם אלו הם רשעים או סתם טיפשים….

ואם צריך לפרט אז הנה זה בא:

 1. לא אצביע לעבודה – עם חבורה של אנשים שבראשם עומדת מישהי שתמכה ברון חולדאי ובהתנחלויותאם זה שמאל אני לא שם. בנוסף, הצרוף של מזנבי המחאה שמחאו וצרחו על חולדאי וחברי הקואליציה שלו, שישבו ליד יחימוביץ שתמכה בחולדאי בלהט ציוני פטריוטי – מעניין מה יעשו אותם "מצטרפים חדשים"? האם גם הם יתמכו בחולדאי כשגברת היו"ר תעשה זאת? לא נראה לי שיש שם עמוד שדרה….
 2. לא אצביע לחד"ש – ראש וראשית בשל בחירתה של חד"ש להתעלם מהקול המזרחי ולא להכניס לרשימה מזרחי, וזה אמור להספיק. אולם הם הגדילו והרחיקו אותנו עם ההחלטה המתמיהה שלא לומר טיפשית לגבי איוש הקמפיין שלהם – כנראה שהאמירה שלהם היא לא למזרחים ובתוכם גם לא לקולי.
 3. ולא גם למר"צ התנועה החדשה לא אצביע – התנועה שממשיכה להתעלם מהמזרחים בעקביות – למרות הסלוגן המשובב "הלב שלך בשמאל – נשמה"  – האמת אני לא יודע אם זה מחוסר תשומת לב אבל התוצאה היא בין מעליבה לפאתטית – לדעתי קמפיין זה מתחרה עם קמפיין ה"חמסה" על תחתית הדרוג. אני חושב שמפלגה זו מבזבזת את הפוטנציאל הגלום בה וחבל….

אז מה עושה מזרחי מודע, סוציאליסט/קומוניסט? ובכן אתן/ם מוזמנות/ים לעזור…אולי אצביע ל"עם שלם" של הרב אמסלם? ואולי לא?

בכול מקרה יש לנו כשלשה חודשים לדבר על זה….זמן בו כמעט כל הטורים יוקדשו לבחירות 2013…

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • האתר של אורן בלס  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 11:41 am

  מהי ההחלטה התמוהה לגבי איוש הקמפיין? לא ראיתי בלינק. והאם "עם שלם" לא מתכוננת לרוץ עם המפד"ל?

  • hani24  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 11:45 am

   לשים אישה שקראה למזרחים משתפי"ם בטור דעה זו החלטה תמוהה שלא לומר מטומטמת! יש כעת בתוך חד"ש ויכוח אדיר סביב הנושא….קרא את הטור אליו הפנתי….
   לגבי עם שלם, שאלה מצוינת משום כך כתבתי ואני מצטט: "אולי אצביע ל"עם שלם" של הרב אמסלם? ואולי לא?" האולי לא מתייחס לשאלת האיחוד העומד בפתח….
   הכול יכול להיות….

   • יונה נידז'ביצקי  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 1:13 pm

    גם ללפיד לא. כי אם יעקב פרי הוא מעמד הביניים אז אני ענייה מרודה שלא לדבר על האינטגריטי שלו בפרשת קו 300.
    .

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 1:16 pm

  דמוקרטיה עכשיו
  השקרים והטעויות בהתייחסות של המאמר לנושא ש"ס כל כך עמוקים ורבים עד שהייתי צריך בלוג שלם כדי להפריכם אי אפשר להעניש ציבור שלם שהולך במזיד לעולם שונה וחשוך על עצם העובדה שהוא ממולכד.
  ביחס לסמול האשכנזי יש לציין שהוא נגוע באותה גזענות ממדרת בה נגועים כל שאר הסקטורים של הפוליטיקקה האשכנזית המאוחדים בסולידריות אשכנזית מאחדת מקיר לקיר.
  האופציה הפוליטית היסטורית הישרדותית של העם היהודי הספרדומזרחי היא להתחיל באותו תהליך של הבדלות ופרוד מהעם הכוזרואשכנזי המציג עצמו כאח ונוהג למעשה כגדול השונאים .

 • דודי  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 1:17 pm

  הכינוי "ספרדים" ממש לא המצאה חרדית. דווקא הכינוי "מזרחים" הוא חידוש.

  • hani24  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 2:22 pm

   אכן כן, ספרדים זהו שם שהוטמע על ידי האליטה האשכנזית האקדמית והפוליטית – מזרחים זהו שם שעלה עם הקשת הדמוקרטית המזרחית…..בכול מקרה לשני השמות מתנגדים ותומכים לי נראה מזרחים יותר טוב….

 • טלי  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 1:59 pm

  מה אתה חושב על דעם? מפלגת פועלים שיש לה ארגון עובדים, ומאגדת את עובדי הפריפריה, יהודים וערבים כאחד? מכל העדות

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 2:28 pm

  ספרדים מזרחים זה אוסף של קהילות יהודיות מהאוקיאנוס האטלנטי עד האוקיאנוס ההודי מהים השחור עד ים סוף והן מרכיבות את העם העתיק העם היהודי הספרדו מזרחי שהוא עם של ערבים בני דת משה .

 • נבות  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 2:56 pm

  הני יקירי
  האפליה חמורה והגזענות מבחילה.
  אתה מציג אותה במערומיה וחווית אותה על בשרך ,אבל בכשרונותיך התגברת על חלק ממחסומיה , ואתה משמש מודל למיצוי עצמי.
  אז לך עוד צעד ותתמודד בעצמך, יש לך קול אותנטי מובהק.
  נסה להצטרף לדע'ם.
  או למרצ, כדי להיות הנציג של המגזר – סתאאם – כדי לשנות את התמונה המעוותת.

  • hani24  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 3:37 pm

   לא יודע…כפי שכבר כתבתי על העניין עוד חזון למועד…אני זקוק לעוד קצת זמן…..אבל תודה 🙂

 • סתם אדם  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 6:49 pm

  הני, אם כבר אתה בעד טלוויזיה ציבורית ובעד שמירת הערוץ הראשון, תחפש מפלגה שתשים במצע שלה את החזרת הסרט הערבי של שישי בצהריים לאלתר.
  צחוק צחוק אבל אני לא אתפלא אם זה בלבד שווה היום מנדט או שניים.

  • hani24  ביום אוקטובר 21, 2012 בשעה 8:55 pm

   הי על מה אתה מדבר כל יום שישי יש סרט ערבי בערוץ 33 מה אתה ישן בעמידה?!?!?!

   • סתם אדם  ביום אוקטובר 22, 2012 בשעה 4:02 pm

    מסתבר. ככה הלכו לי שני מנדטים…

    • hani24  ביום אוקטובר 22, 2012 בשעה 4:21 pm

     אתה מבין איזה עולם אכזר זה…אבל ככה תהנה מסרט בערבית כל יום שישי לא שווה שני מנדטים?

 • Dror A. Guldin (@50stuck)  ביום אוקטובר 22, 2012 בשעה 12:37 am

  ליכוד!

 • יובל הלפרין  ביום אוקטובר 23, 2012 בשעה 2:41 am

  בחד"ש היה צ'רלי ביטון חבר כנסת במשך שנים, ובבחירות האחרונות הייתה נורית חג'ג' במקום השישי, שיכול להיות ריאלי אם יקראו את דבריך בעיון ויבינו שמכול מה שכתבת ה"לא" על חד"ש הוא הרך ביותר וניתן לתיקון.

  • hani24  ביום אוקטובר 23, 2012 בשעה 8:08 am

   הי יובל אני לא מסכים, צארלי היה חבר 3 קדנציות ומאז יש לנו אשכזיה ואשכנזי, נורית קיבלה מקום לא ריאלי ממש כמו שעשו במרצ או בעבודה ועכשיו כל הסיפור עם הקמפיין במגזר היהודי…אתה חולם או מטעה…אני לחלוטין לא הייתי רך עם חדש – אתה פשוט מפרש אותי לא נכון…..

   • טוני מונטנה  ביום אוקטובר 23, 2012 בשעה 8:11 pm

    אני בעד להקים מפלגה של כל הדמוייות המקסימות מהסרט כיכר לה החלומות להכניס אותם לכנסת וליצור שם שכונה של ישראל האמיתית שתלך ותתרחב ותתפתח ותיצור שיח של חלומות ועשייה איסוף קרשים למדורה ויצירת קולנוע קהילתי למפגשים בין האנשים לא דרך פייסבוק ולא טלפונטר משהו פשוט ואמיתי כמו שהיה לי בזמנו כשלקחו את אבא שלי להלחם נגד אחיו במלחמת ששת הימים שחשבנו שניצחנו בה והיום אנחנו יודעים שבמלחמה הזו הפסדנו את עצמנו והפסדנו בגדול … אני רוצה לראות את אבא שלי וחבריו הבית כנסת באים לכנסת לא להתפלל אלא לכתוב את התורה שלהם התורה והיהדות ההגיונית השמחה החיה הנושמת . הפסקתי להאמין לפרלמנט למרות שאני מודע לכוחה של הפוליטיקה במדינה דמוקרטית אבל ישראל היא לא דמוקרטית ולכן אני מחפש עשייה עוקפת כנסת או שנקים כאו או במקום אחר מדינה דמןקרטית שתספור ותיתן מקום לאבא שלי לא רק בלצאת למלחמות מיותרת אלא גם או רק בלחלום בלאהוב וליצור כיכר ענקית בכל המרחב שלנו בלי רמזורים ושלטי עצור …

    • hani24  ביום אוקטובר 24, 2012 בשעה 9:09 am

     טוני גם אתה כאן? אחרי כל היריות שירו בך במאימי?
     אבל ברצינות, נשמע לי אחלה חזון…אבל אני חושב שאנחנו נהיה חייבים "ללכלך את הידיים" וכן ללכת לכנסת כי רק משם תצא הבשורה….
     אין על בני תורתי!!!

     • טוני מונטנה  ביום אוקטובר 24, 2012 בשעה 11:23 pm

      הבשורה יכולה לבוא גם מתנועה חוץ פרלמנטרית . היום רוב הילודים שנבראים לזוגות מעל גיל 40 הם על ידי הפרייה חוץ גופית .התנועה החיצונית תפרה ותשנה ןתשפיע על הדיונים וההחלטות שיהיו בכנסת כמו תנועת שלום עכשיו או להבדיל גוש אמונים או 8 הטייקונים . אני רוצה ומאמין שאם החצי מיליון שיצאו לרחוב בקיץ הקודם היו משביתים את המדינה עוצרים כבישים מנחיתים מטוסים סוגרים בנקים תולשים עיתונים יושבים על הדשא באוניברסיטה שוחים בים בדגל שחור היה זז כאו משהו ולטוב . ראה מה עשו חבריך האדומים לטביב לא נחו עד שהלך .

      הכנסת תהיה רלוונטית ברגע שתהיה של העם בכל דיון שהייתי שם לא סופרים בכלל את יוסי מהמכולת ואת טגנייא מכיתה או את רבקה מהמספרה .

      בני תורתי נותן להם מקום מכובד בסרטיו אבל נמאס לי לחיות בסרט …

 • gold price  ביום אוקטובר 24, 2012 בשעה 6:44 pm

  לפני שמאמצים את התאים האפורים, כדאי להזכיר כרקע, בעל מקצוע הנוהג בהגינות כלפי לקוח יזכה לתואר צדיק בתכנית טלביזיה, נעשתה חקיקה בכדי להגן על חושפי שחיתויות כנגד אקולגיית השחיתות הקיימת בארגונים, מנכל משרד הפנים הוצי תקנה לפיה חברי מועצת עיר חייבים גם הם לשלם ארנונה עירונית לאחר שברמת גן לדוגמא חברי מועצה אספו חובות של עשרות ומאות אלפים, שבעה רכזי מודיעין במשטרה הודחו בשנתיים האחרונות מפני שעבדו במקביל עם ארגוני פשיעה, הפוליטיקאים העושים לביתם עשרות מליונים, השלטון המקומי וכל הוועדות הקרואות שלא מצליח להתגבר על משפחות הפשע המקבלות חוות דעת חיוביות מראשי הערים, מי אמר נתניה ולא קיבל ? , אז גם יהוד ואור יהודה ואשקלון ועוד ועוד…שר תקשורת שמבצע תפקידו ושובר את הקרטל הסלולארי אחרי שני עשורים של שחיתות זוכה למעמד של כוכב, אין מכרז אחד נקי מהטיה. זה לא מקרי זה לא קשור לש״ס, זו התרבות היהודית בשילוב עם המזרח התיכון. הכיוון הוא אחד, צדקנות הטפת מוסר ורדיפת נהגים נורמטיבים על מהירות סבירה בהחלט כאילו הם פושעים, הכל מתחבר לפרובינציה לא מפותחת עם איים של מצויינות יהודית מהגולה המערבית. לא להתבלבל זו תהיה אוטוקרתיה דתית בניהול גנרלים וקולונלים. חלום .

 • דרור בל"ד  ביום אוקטובר 30, 2012 בשעה 5:22 pm

  הני שלום רב.
  לצערי הרב (אם כי איני מופתע כלל) שוב מתעלמים כמעט כל היהודים הישראלים המשייכים את עצמם לשמאל ממפלגות בל"ד ורע"ם תע"ל. לא אלאה אותך ברשימותיי אך אלה הם בעיקר אשכנזים התומכים בחד"ש. (את הציונים איני סופר).

  מבלי להעליב חלילה (אני משתדל ככל יכולתי שהביקורת תהיה בונה), המבנה של חלק עיקרי מרשימתך זו דומה להפליא למבנה רשימה מסויימת של יוסי גורביץ, רשימה בה הוא "מסביר" מדוע להצביע למפלגה ציונית מסויימת. המשותף לרשימותיכם היא היעדרות השאלה (קל וחומר התשובה) למה לא בל"ד.

  צבי בן דור מסיים את מאמרו כך: "בגלל זה אני חושב שחשוב לקיים כאן דיון בשאלת התמיכה של מזרחים בבל”ד ואף לשקול ברצינות תמיכה במפלגה זו". (לקראת בל”ד, לקרוא את בל”ד, פורסם ב'קדמה' 2009, גוגל מפנה רק לקישור של אתר המפלגה)
  http://www.tajamoa.org/?mod=article&ID=833

  יהיה מעניין לקרוא את התייחסותך למאמר זה.

 • hani24  ביום אוקטובר 31, 2012 בשעה 4:54 pm

  הי דרור, אני לא מבין את הטיעון – לא כתבתי גם על הבית היהודי והאיחוד הלאומי – מה זה אומר? אני מתעלם מהמימן הציוני? זוהי רשימה ראשונה לקראת הבחירות יש עוד זמן למה אני רוצה לכתוב וגם בל"ד גם רע"ם-תע"ל וגם דע"ם ברשימות….אני מקווה שיצא לי לכתוב את מה שאני מתכנן – אבל מבטיח אל שכחתי.

  להשוות אותי לגורביץ זו העלבה 🙂 אבל לקורא נאמן יש את הזכות לבקר את הכותב, כמו שלכותב י שהזכות שלא להסכים ולהעלב….אני לא חושב שהסברתי למה להצביע למפלגות ציוניות – אני מציע שתקרא שוב את הפוסט.

  מכיר את מאמרו של צבי – מסכים עם חלקים וחולק על חלקים אחרים – את דעתי תמצא כאן בבלוג בפוסטים הבאים קרוב לוודאי לגבי עוד מפלגות ונושאים ומאמין שנמשיך להתדיין – מקווה שברוח טובה ובלי העלבות 🙂

  • דרור בל"ד  ביום נובמבר 1, 2012 בשעה 11:27 am

   ראשית הבהרה: מה פתאום להשוות אותך לגורביץ?! מה פתאום לומר שהסברת למה להצביע למפלגות ציוניות?! לא מניה ולא מקצתה. גם את התוכן לא השוויתי, אלא הפניתי את תשומת ליבך לדמיון כלשהו במבנה, בצורה, של שתי רשימות שונות בתכלית עקב תוכנן ועקב מי שחיבר אותן.

   גם אתה וגם גורביץ לא הזכרתם את את הבית היהודי והאיחוד הלאומי. גורביץ, בניגוד אליך, סבר שדרוש להסביר לקוראיו מדוע לא להצביע ללפיד ולקדימה – אתה מכבד יותר את קוראיך. אך לא בשל כך הטרחתי אותך {ושוב, חלילה לי מכל נסיון להעליב. ראה זאת כאילו מישהו הציב תמרור אזהרה כללי ( למשל: זהירות, סיבוב מסוכן) לכלל הנהגים בכביש ללא קשר לזהות הנהג העובר במקום}. הטרחתי אותך בגלל מבנה צורם במיוחד בעיני המאפיין את גבולות השיח האשכנזי ההגמוני (ציונים ולא ציונים כאחד, על שלל ההבדלים ביניהם) בכל הנוגע להתייחסות לדעות פלסטיניות החורגות מגבולות אלה.

   קל לראות את הדמיון הרב בין ההתייחסות לדעות פלסטיניות החורגות מגבולות השיח האשכנזי ההגמוני לבין ההתייחסות לדעות מזרחיות החורגות וגו', מצד קובעי גבולות השיח – ההגמוניה האשכנזית. אותו ייצור כלאיים אומלל, מחנה "רק לא ביבי" המכונה גם (כחלק מהפרופגנדה הציונית) בכינוי "שמאל" או "שמאל מרכז" , במילותיך שלך: אותו "שמאל" שבאופן עצוב ופתאטי, חלק מאנשיו מבקשים כעת להתאחד על מנת להפיל את שלטונו של נתניהו, מורכב מקבוצה של אנשים אשר מזוהים עם קדימה, העבודה, מרצ וחד"ש.

   למה לא קדימה? ראה ברשימתו של יוסי גורביץ. למה לא ש"ס? ראה ברשימתך שלך. אלא ששאר המפלגות המצויינות – עבודה, מרצ, חד"ש – נמצאות גם אצלך וגם אצלו. אלה הם אנשי "רק לא ביבי" (וגם אנשי "רק לא ש"ס"), אשר לך ולגורביץ ישנם אינטרסים מנוגדים בהזכרתם כקבוצה אחת (גורביץ יכחיש מן הסתם את עצם הזכרתם כקבוצה אחת ברשימתו, אצלך הדבר ברור מאליו). גורביץ מעוניין לשמור על גבולות השיח ההגמוני הציוני-אשכנזי מכל משמר, פן ייגנב חלילה ע"י פלנגות מצפון אפריקה או מקריית שמונה, ואילו חובתך המזרחית – היא חובתך האזרחית – להרחיב את גבולות השיח.

   למרות הכוונות המנוגדות, חובה גם להתייחס לתוצאה. מטרת המאמץ הפרשני אינה לעמוד כוונת המחבר אלא על משמעות החיבור. הצבת שתי אופציות מנוגדות (לכאורה): {למה לא ש"ס} לעומת {למה לא שמאל אשכנזי}, כשתי אופציות יחידות (ברשימה זו אמנם, עם הדגשה שתהיינה עוד, אבל חובה להתייחס לרשימה זו בין היתר גם כיחידה בפני עצמה) משחקת לידי שומרי גבולות השיח ההגמוני. זה פחות או יותר הטיעון שלי, וזו הסיבה שהצעתי כאן את מאמרו של צבי בן דור (להלן: ביקורת בונה שתיבנה במהרה מדינה דמוקרטית מהים ועד הנהר). למעשה, לא העליתי כל טיעון נגד תוכן הרשימה אלא הערתי כי מבנה מעין זה דומה מדי למבנים של רשימות אחרות אשר מטרתן הפוכה לשלך.

   בהערכה רבה,
   דרור

   • hani24  ביום נובמבר 1, 2012 בשעה 8:29 pm

    דרור ידידי, אני צוחק לא ראית את כל הסמיילים? ברור לי שזה לא מה שעשית – אבל את הביקורת קיבלתי גם קיבלתי.
    אני לא טוען רק לא ביבי, אני רוצה לשנות את הסדר הקיים – וחושב כמוך שרק קואליציה בין מזרחים לערבים תשנה את התמונה….
    אני אעבוד על הטור הבא ואנסה לשים לב להערות למרות שאני לא יודע מה יצא כי אני עובד אינטואיטיבית…:-)
    בהערכה רבה
    הני

 • silver price  ביום נובמבר 14, 2012 בשעה 4:27 pm

  כאמור, הערב נחשף בערוץ 2 כי בבית הרב הוחלט לתת לדרעי את תפקיד היו"ר. ישי מצידו הגיע למליאת הכנסת שהתפזרה היום לקראת הבחירות ובחר שלא לענות לשאלות.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: