מהצ'חצ'חים ועד לערסים

מפלגת העבודה היא גזענית! כן אני יודע, יש שם אנשים טובים וחלק מהם הם אפילו חברים אישיים שלי, אנשים באמת טובים, אבל בתוך המבנה הארגוני הזה, עם האנשים שנאחזים בקרנות המזבח זה לא ישתנה…

יש סיפור שהולך כך: אם בנאדם אחד אומר לך שאתה שיכור תמשיך בדרכך, בנדם שני אומר לך שאתה שיכור לך ישר – אולם כשהשלישי אומר לך שאתה שיכור – בחייך, לך לישון שיכור!

אז מפלגת העבודה – או בכינוייה הידוע האבודה – היא גזענית! כן אני יודע, יש שם אנשים טובים וחלק מהם הם אפילו חברים אישיים שלי, אנשים באמת טובים, אבל בתוך המבנה הארגוני הזה, עם האנשים שנאחזים בקרנות המזבח זה לא ישתנה! מה קרה הפעם? למיודענו, דני זמיר השתחרר הגזען! והוא בלי לחשוב פעמיים השתחרר בוועידת מפלגת העבודה. ערסים – כך הוא פנה לקהל שרטן כעס ועשה עוד דברים, כן ממש כמו ההוא דודו "תו-פס"!

זה מזכיר לכם משהו? אולי לחלק מכם לא – אבל הנה זה, כך אמר אותו דודו וכך ענה לו מנחם בגין!

שימו לב, זה לא חדש במפלגת העבודה, זו מפלגה שכבר חרטה על דגלה את הדרת המזרחים – הלא כך? הנה ראו מה אמר גיגי פרס על המזרחים בעבודה "הפלנגות מצפון אפריקה השתלטו…" ובל נשכח את בוז'י הרצוג שאפיין את עמיר פרץ "כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי…" ובל נשכח את הסיכול הממוקד למועמדותו של פואד כראש מפלגת העבודה על מנת שיעמוד בראש המפלגה מועמד "ראוי יותר" לראשות הממשלה…

אך יש הפעם קצת יותר עומק לאמירה, שהרי מי שאמר אותה הוא כביכול "איש חינוך" (כביכול משום שלדעתי איש חינוך לא אומר אמירות מסוג זה!) – אך הבעיה הגדולה ביותר היא תגובתו לאמירה ותגובתה של מפלגת העבודה. ראשית, העומדת בראש המפלגה מיד זיהתה את האלמנט הנפיץ שבאמירה והתנצלה בצורה קצת מעוררת השתאות: "…יחימוביץ' עצמה אמרי אחרי התקרית: 'דני זמיר הוא איש נפלא שעושה עבודה נהדרת. אני רוצה להתנצל כאן על הדברים שאמר. אני מסתייגת מהם הסתייגות עמוקה. זה לא אנחנו. אין אצלנו ביטויים מדירים על קבוצות באוכלוסיה. אנחנו מפלגה של כולם. ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים. חשוב לי לומר את זה'."[1] שימו לב, שלי מתייחסת לקבוצות לאומיות ואתניות! שלי לא אמרה רוסים, אתיופים או אחרים. היא מודעת לאלמנט המזרחי של האמירה ומנסה למזער נזקים, לא להתנצל!

וכעת ברצוני לעבור לפוליטיקה שכולנו חווים כאן מאז שאני כותב את אחד הטורים של עבודה שחורה, פוליטיקה אתנית! נכון, אני מביא את הנושא לכאן חדשות לבקרים למרות הקיתונות והמרמור האוחז בקוראים וגם בחברי המערכת, לא אחת דני ואנוכי התמודדנו בנושאים אלו, אולם עד אתמול בלילה הערכתי את דני. למרות הסרקזם והציניות בינינו חשבתי שליבו במקום הנכון ושהוא פשוט לא רואה את האור, אולם אתמול לאחר ההתבטאות כל הערכתי אליו עברה, והוא אינו בן שיח שלי יותר! מדוע? ובכן התשובה טמונה בעיקר בתגובתו לעניין, הוא התנהג בדרך השפלה והנמוכה ביותר בה ניתן להתנהג לאחר אירועי יום אתמול, הוא התנהג בדודו טופזיות! "לא ידעתי" הוא החל להתנצל בחצי פה, "ערס? מה זה? זה סלנג, זה שייך לעדה?" כן דני זה שייך לעדה, הנה בבקשה, צא ראה ולמד! וזה שאתה לא יודע לא אומר שזה לא קיים. אתה לא בדיוק מרכז הקיום הפוליטי האנושי.

ואז הוא עבר לבעיה של האחרים – "אם אתם נעלבים מזה שאני קורא לכם ערסים זו בעיה שלכם!" (ישנה עוד התנצלות של דני באתר עבודה שחורה הנה היא לפניכם) וזו תמציתה של תהום הנשייה שנפל אליה דני זמיר. שהרי על פי הלוגיקה של דני משום שהופעלה נגדו אלימות בוועידה הוא היה זכאי להגיב כפי שהגיב – ואללה יופי! לוגיקה בריאה ונכונה, מעליבים? מתנהגים בצורה שאני לא מקבל? אז יאללה נגיב – זה מכשיר את המכות שחטף קשיש לאחר שעלב בקבוצת ילדים, הלא כך דני?

וכאן אני רוצה לסגור מעגל פוליטי, כי הרי זהו טור פוליטי. חשוב להבין זאת. אולי ייפול כאן האסימון לכמה וכמה א/נשים. הפגיעה אינה חייבת להיות מתורגמת כפגיעה בעיני השולח – השאלה היא רחבה הרבה יותר בקונטקסט חברתי, פוליטי וכלכלי. סמי שלום-שטרית כבר כתב – "פרחה שם יפה"

פרחה שם יפה/ סמי שלום שטרית

כשנולדה פרחיה בדר אל-בידה

קרתה אותה אמה פרחה

שיהיו חייה מלאים בשמחה

פרחה שם יפה,

אמרה פרחה שם יפה.

(סמי שלום שטרית, פרחה שם יפה, מתוך: פרחה שם יפה, הוצאת נור תל אביב, 1995.)

אלו אתם, הכביכול "אליטה ישראלית" שטינפתם אותו, גררתם אותו בביבי ההגמוניה שלכם והפכתם אותו לשם גנאי. ערבית היא שפה מדהימה אבל אתם מתוך התיאוב והפחד הפכתם אותה לשפת האויב ואת דובריה היהודים לאזרחים ממדרגה שניה. עד שלא תבינו את עומק הגזענות והעלבון, לעולם תישארו גזענים ללא אפשרות לצאת מהמצב בו אתם נמצאים!

ורק על מנת למנוע ביקורת מסוג זה, כן אני אינטלקטואל, בקנה מידה מאוד שטחי אני מצליח ומשכיל ואני גם מרוויח כ-18,000 ₪ ברוטו בחודש וכל זה לא רלוונטי לטיעון – תתמודדו!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורנה  ביום אפריל 7, 2013 בשעה 10:54 am

  הצביעות לא משתנה, היא רק משנה פניה לפעמים וזהו בדיוק האבסורד.
  אותה אליטה אשכנזית ממשיכה להתקיים גם היום דרך ערוץ אחר.
  דרך שמאלנים גאים שכולנו יודעים במה מתבטא להיות שמאלני וכולנו אף יודעים מהו הפרופיל הממוצע של השמאלני.המזרחים מוקצים ומודרים מפאת "תרבותם ומנהגיהם", אבל את המקור הם כן "אוהבים". אין לי בעייה עם כך שהם דוגלים בזכויות ושיוויון זכויות, נהפוך הוא.
  אבל הבעיה הגדולה היא הצביעות הבסיסית והסלקציה (מילה קשה אני יודעת) של האליטה מי כן ומי לא, עדיין בימינו….

  שיהיה יום טוב לכולם

 • סתם אדם  ביום אפריל 7, 2013 בשעה 11:34 am

  הכל בסדר, הכל מובן (נניח), למעט:
  "ערבית היא שפה מדהימה אבל אתם מתוך התיאוב והפחד הפכתם אותה לשפת האויב"
  יכולת להחליף ערבית בגרמנית והציטוט החלקי הזה היה נכון באותה מידה. עובדתית ערבית וגרמנית (אחת בעבר והשנייה מאד בהווה) הן אכן שפות האויב. "מדהימה, תיעוב ופחד" הם רגשות ותובנות סובייקטיביות בהן אתה משתמש ע"מ לדלל עובדה פשוטה: "ערבית היא שפת האויב".
  אם אתה מסכים עם עובדה זאת, אפשר להמשיך. אם אנחנו לא מסכימים עם עובדה זאת, הרי שבזה נשמט המכנה המשותף המינימלי לקיום דיון על נגזרות השימוש בשפה זאת במרחב הארץ ישראלי.

 • דרור BDS  ביום אפריל 7, 2013 בשעה 3:44 pm

  אם הבנתי נכון, הכעס שלך על דברי דני זמיר הוא לא רק על ההתבטאות עצמה אלא בעיקר על אי המודעות שלו לשיוכה של המילה ערס לאנשים ממוצא מסויים. ("הבעיה הגדולה ביותר היא תגובתו לאמירה…"). הסברת לו פעם ופעמיים ושלוש, לא רצה להבין? שיילך להתקוואד.

  מה לזה ולתגובתה של יחימוביץ? יחימוביץ (וכל אדם סביר אחר) זיהתה את האלמנט הנפיץ שבאמירה ומיהרה להתנצל בשם מפלגת העבודה. מדוע אתה דוחה התנצלות זו, שנאמרה במפורש, על הסף? מדוע אתה רואה בה מזעור נזקים ותו לא?

  מפלגת העבודה הייתה מאז ומתמיד מפלגה גזענית. כל מפלגה ציונית הייתה ועודנה מפלגה גזענית. איתן כבל גזען (תמך בפסילת בל"ד ב2009 כמו שאר חברי המפלגה כולם, כולם פרט ליחימוביץ), עמיר פרץ ובן אליעזר הם פושעי מלחמה (רוצחים ילדים על רקע לאומני במקום לרצוח ילדים ללא הבדל דת, לאום, מין וכו' – גזענות לשמה), בוז'י הרצוג, אראל מרגלית, עופר עיני תמכו ותומכים בכניסתה של המפלגה לממשלה גזענית כמוה לא ברא השטן. כל אלו הם מה שאתה מכנה אוחזים בקרנות המזבח.

  עכשיו סוף סוף המפלגה הגזענית הזו נפרדה בהקלה מגורמים שניסו לחבל במפלגה, ותיפרד בהקלה בקרוב מגורמים נוספים שעדיין מנסים לחבל במפלגה, כולם כשלו וייכשלו בנסיונם זה. במקום לתמוך בגורמים השפויים במפלגת העבודה (יחמוביץ, מרב מיכאלי) אתה מחזק את אלו המנסים לאחוז בקרנות המזבח – אותם אלו שבאו והפריעו באמצעים פסולים ליחימוביץ לנקות את המפלגה מהאופורטוניסטים – הם הם הגזענים.

 • אבי  ביום אפריל 7, 2013 בשעה 8:27 pm

  טופז, גיגי פרס ואפילו זמיר, אף אחד מעולם לא היה משמעותי במפלגה. אף אחד מהם לא כיהן בתור שר, יו"ר ועדה בכנסת או אפילו ח"כ פשוט מן השורה. איך בדיוק החלטת שדווקא הם מייצגים את המפלגה?

  • דרור BDS  ביום אפריל 8, 2013 בשעה 4:48 am

   האנשים שציינת ביטאו כל אחד בזמנו את הלך הרוח הדומיננטי במפלגה הזו. חשיבות הדומיננטיות שלהם עצמם זניחה.

   טופז ביטא היטב את {פרס בחירות 81 בית שמש} ואת איומו של מוטה גור שם: "נטפל בכם כמו שטיפלנו בערבים".
   גיגי פרס ושמעון פרס זה היינו הך. ההתבטאות הזאת שיקפה דעה רווחת בקרב תומכים רבים של המפלגה הזו – אלה שהצביעו קדימה ב2006.
   בוז'י הרצוג ודני זמיר (שאת שמו לא שמעתי עד אתמול) הם ציונים-אשכנזים קלאסים שכלל לא מבינים מה לא בסדר. ההיתממות הזו היא זו המוציאה את זובידה מדעתו. הם לא מייצגים את המפלגה אבל מייצגים עמדה רווחת בקרב חבריה – היתממות – בכל הנוגע למה שמכונה על ידם השד העדתי.

 • אבי  ביום אפריל 8, 2013 בשעה 5:15 am

  הם גם לא מייצגים עמדות שרווחות במפלגה. גיגי פרס אמר את השטויות שלו אחרי שפרס עזב את המפלגה. במשפט "ההתבטאות הזאת שיקפה דעה רווחת בקרב תומכים רבים של המפלגה הזו – אלה שהצביעו קדימה ב2006". יש סתירה פנימית. אם הם בחרו קדימה, אז הם לא היו באותה תקופה תומכי מפלגת העבודה.

 • נתן  ביום אפריל 8, 2013 בשעה 9:15 am

  במסגרת הפסטיבל המזרחי בסגנון עדות המזרח פורצת שערוריה אחת לכמה חודשים.
  החגיגה מתחילה כאשר מישהו, רצוי אשכנזי(טפו!) או עדיף מזרחי ש"השתכנז"(טפו!טפו!) אומר איזה שהיא אמירה שבאוזן פרנטאידית במיוחד ניתן למצוא בה שמץ של רמז של בדל של אפשרות של זלזול במזרחיים.
  מיד קופצת מקהלת האינטלקטאולים האפרו-מזרחיים כמוצאת שלל רב ומתחילה לצעוק בקול באופן לא פרופורציוני בעליל "גזענות!גזענות!גזענות!".
  מיותר לציין שכאשר נשמעת בארצנו התבטאות גזענית אמיתית וברורה כמו למשל דבריו של ה"רבבודיה" על כך שאסור לחלל שבת על מנת להציל חייו לש גוי קולם של אותם אינטלקטואלים נדם, וזאת משום שיודעים היטב אותם עזי נפש וברי לבב מאיזה צד של הפרוסה מרוחה החמאה ועם מי לא כדאי להסתבך.

 • Fay Sanford  ביום אפריל 30, 2013 בשעה 10:48 pm

  אייל גולן המלך ומרגול הגדולה מבצעים את "כמו שיכור" בערוץ 24 בהתרמה למען ילדים נזקקים שאירגן אייל גולן בעצמו ועל זה מגיע לו שאפו .

 • דרור BDS  ביום ספטמבר 16, 2013 בשעה 4:33 am

  יוסי גורביץ: "יוצא לסיבוב הצילום המסורתי של יום הכיפורים, ערס כלשהו מזהה אותי. "אתה מצלם, אני שובר לך את המצלמה. לא מספיק המכות שחטפת בתקווה""?

טרקבאקים

 • מאת ממשלת חלומות שלי! | ביקורת - ולא בהכרח בונה ביום דצמבר 21, 2014 בשעה 4:36 pm

  […] אותו איש שכשהתמנה לראשות מפלגת העבודה אמר גיגי פרס "הפלנגות השתלטו לנו על המפלגה" ומצנע דיבר על תרבות אחרת, ולובה אליאב המליץ להקים […]

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: